PDA

View Full Version : Acc. points - Repeaters - Extenders



notakos600
18/06/2015, 15:43
Ψάχνω κάτι δυνατό για να έχω wi-fi και στον από κάτω όροφο.
Παίζει κάτι από τα γνωστά;
Υπάρχει δυνατότητα και για εγκατάσταση εξωτερικής κεραίας σχάρας.

007mastras
18/06/2015, 16:04
ξέρω απο αυτά αλλα η ερωτηση-σεις που κάνεις δέν της πιάνω εξήγησε τι ακριβός θέλεις να κάνεις

notakos600
18/06/2015, 16:06
Το modem/router είναι στον 2ο όροφο.
Έχω όμως κι ένα laptop στον 1ο και ψάχνω για κάτι δυνατό για να έχω καλό σήμα και εκεί.
Γίνεται;

007mastras
18/06/2015, 16:13
στο 2ο ειναι το ρουτερ στον 1ο το λάπτοπ και έτσι θα πιάνεις άνετα αν είναι απο κάτω πχ.
Αλλά άν θές επιπλέων σήμα μπορείς να πάρεις ρούτερ μεγαλύτερης εμβέλειας.
Θα μπορούσες να πάρεις και ένα αντάπτορα wifi οχι τους φτινούς να έχει δικιά του κεραία και να τον βάλεις σε μιά προέκταση usb καλωδίου για να έχει μια ελευθερία κίνησης..να ξέρεις μια μικρή μετακίνηση του ρούτερ η του λάπτοπ μπορεί να δείς μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα οπότε παίξε λίγο,δοκίμασε σε διάφορα σειμεία μέσα στο σπίτι με το λάπτοπ.

notakos600
18/06/2015, 16:16
Το router δεν θέλω να το πειράξω.
Ψάχνω για κάτι που θα ενισχύει από πολύ έως πάρα πολύ το σήμα του.

MikeG
18/06/2015, 16:19
http://www.e-shop.gr/asus-rp-n14-wireless-n300-range-extender-p-PER.616247

notakos600
18/06/2015, 16:22
Να το παραγγείλω αμέσως τώρα λες;
Έμεινες ικανοποιημένος;

byron
18/06/2015, 16:22
Μια μαλακιούλα που πήρα από το Πλαίσιο πάντως (με δική του κεραία) δεν έκανε τίποτα. Το περίεργο είναι πως ενώ οι γραμμές του wifi είναι γεμάτες είναι τρομακτικά αργό. Συνήθως δεν κατεβάζει καν την σελίδα που θέλω.

notakos600
18/06/2015, 16:25
Μια μαλακιούλα που πήρα από το Πλαίσιο πάντως (με δική του κεραία) δεν έκανε τίποτα. Το περίεργο είναι πως ενώ οι γραμμές του wifi είναι γεμάτες είναι τρομακτικά αργό. Συνήθως δεν κατεβάζει καν την σελίδα που θέλω.

Κι εγώ είχα πάρει κάποτε adsl ασύρματο modem/router και δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει ποτέ.
Σε αντίθεση με 3 turbo-x(1 σταθερό και 2 laptops) που δεν έχουν κάνει κιχ.
Δεν ξέρω τι παίζει.

MikeG
18/06/2015, 16:26
Να το παραγγείλω αμέσως τώρα λες;
Έμεινες ικανοποιημένος;

Δε το έχω ώστε να σου δώσω feedback όμως την Assus την εμπιστεύομαι σε αυτές τις δουλειές, η τιμή του είναι αρκετά καλή και δεν έχει σχέση με τις μ@λ@κίες τα TP Link που έχει γεμίσει η Ελλάδα.

notakos600
18/06/2015, 16:27
Δε το έχω ώστε να σου δώσω feedback όμως την Assus την εμπιστεύομαι σε αυτές τις δουλειές, η τιμή του είναι αρκετά καλή και δεν έχει σχέση με τις μ@λ@κίες τα TP Link που έχει γεμίσει η Ελλάδα.

Μη μου λες για tp link γιατί κάτι παθαίνω.
Thanks πάντως, θα το πάρω και στο φινάλε, αν δεν δουλέψει, θα το έχω κι αυτό στο μουσείο μοντέρνας τέχνης μου.

andgeo
18/06/2015, 16:29
τράβα ένα καλώδι από τον 1ο στο 2ο και βάλε ένα δεύτερο ρούτερ να πηγαίνει στο πρώτο !!! αυτό θα πάρει .ip από το dns pool του αρχικού κι εσύ θα μπεις στο 2ο να φτιάξεις ένα δεύτερο wifi με δικό του SSID !

notakos600
18/06/2015, 16:31
τράβα ένα καλώδι από τον 1ο στο 2ο και βάλε ένα δεύτερο ρούτερ να πηγαίνει στο πρώτο !!! αυτό θα πάρει .ip από το dns pool του αρχικού κι εσύ θα μπεις στο 2ο να φτιάξεις ένα δεύτερο wifi με δικό του SSID !

Μέχρι να τα καταλάβω αυτά που μου έγραψες θα έχουν βγει τα καινούργια μοντέλα.
Είμαι στόκος σε τέτοια.

andgeo
18/06/2015, 16:31
TP link , άκυρο , βάλε ένα Thompson απ αυτά που έδιναν οι εταιρείες όλα τα χρόνια με τις συνδέσεις .

byron
18/06/2015, 16:34
και δεν έχει σχέση με τις μ@λ@κίες τα TP Link που έχει γεμίσει η Ελλάδα.

Α γειά σου. Τέτοια μαλακία πήρα.

notakos600
18/06/2015, 16:36
Ξέχασα να γράψω πως τώρα έχω φτιάξει αυτό που έγραψε παραπάνω ο andgeo.
Από τη πρίζα του 2ου ορόφου παίρνω μια γραμμή για το router του και με εξωτερικό καλώδιο τροφοδοτώ το δεύτερο ενσύρματο router του 1ου ορόφου.
Αυτό το πανηγύρι ψάχνω να γλιτώσω.

byron
18/06/2015, 16:38
Ξέχασα να γράψω πως τώρα έχω φτιάξει αυτό που έγραψε παραπάνω ο andgeo.
Από τη πρίζα του 2ου ορόφου παίρνω μια γραμμή για το router του και με εξωτερικό καλώδιο τροφοδοτώ το δεύτερο ενσύρματο router του 1ου ορόφου.
Αυτό το πανηγύρι ψάχνω να γλιτώσω.

Κάνε μια καινούργια σύνδεση τότε. :tooth:

andgeo
18/06/2015, 16:39
Μέχρι να τα καταλάβω αυτά που μου έγραψες θα έχουν βγει τα καινούργια μοντέλα.
Είμαι στόκος σε τέτοια.εσύ θέλεις ένα ριπίτερ .... αντί λοιπόν να πάρεις κάτι εξειδικευμένο , παίρνεις ένα δεύτερο ρούτερ και το κοτσάρεις στην πλάτη του αρχικού με καλώδιο .UTP CAT 5 . Αυτό θα πάρει μία αι-πι από το αρχικό , δλδ μια εκ των 192.196.1.ΧΧ , αυτή την αι-πι θα τη βρεις αν συνδεθείς στο πρώτο ρούτερ και δεις τις συνδεδεμένες συσκευές και τι αι-πι έχουν . Μετά πήγαινε με το λαπτοπ σου και κάνε σύνδεση στο 2ο ρούτερ και φτιάξε ένα 2ο ασύρματο δίκτυο με δικό του SSID , WAP2 encryption . Όταν λοιπόν θα βρίσκεσαι στον κάτω όροφο θα παίρνεις ασύρματο από εκεί . Η δρομολόγηση θα γίνει αυτόματα , αφού οι ρουτερς κάνουν multibroadcast προς όλες τις ιπ που είναι συνδεδεμένες σ αυτό . Ίσως να έχεις ένα μικρό λαγκ στο ping , δλδ στα παιχνίδια να χάνεις 10-15 μιλι-σεκ αλλά δεν σε πολυνοιάζει , άλλωστε όσοι θέλουν μηδενική υστέρηση δεν παίζουν από ασύρματα δίκτυα !

notakos600
18/06/2015, 16:40
Κάνε μια καινούργια σύνδεση τότε. :tooth:

Όχι ρε Βύρωνα, αυτοκτονία είναι αυτό που λες.
Αφού με μια τα κάνω όλα εδώ και 2-3 χρόνια (2ος όροφος-σπίτι, 1ος όροφος-μελετητήριο, ισόγειο-μαγαζί και εργασία).
Η γραμμή πάει πρώτα στο μαγαζί και μετά ανεβαίνει ξανά στον 1ο.
Τελικά είμαι πολύ γάτος όταν θέλω.
Δαιδαλώδες αλλά λειτουργικό.

andgeo
18/06/2015, 16:41
Ξέχασα να γράψω πως τώρα έχω φτιάξει αυτό που έγραψε παραπάνω ο andgeo.
Από τη πρίζα του 2ου ορόφου παίρνω μια γραμμή για το router του και με εξωτερικό καλώδιο τροφοδοτώ το δεύτερο ενσύρματο router του 1ου ορόφου.
Αυτό το πανηγύρι ψάχνω να γλιτώσω.καλό το καψώνι αλλά αυτό έπρεπε να το πεις πρώτο !!! Υπάρχει ριπιτερ αλλά δεν λειτουργεί τόσο καλά μεταξύ δύο ορόφων , για ακριβή λύση θες αρκετά ! την κεραία χωρίς καλώδιο θέλεις να την πας ;

notakos600
18/06/2015, 16:44
Όχι ρε Βύρωνα, αυτοκτονία είναι αυτό που λες.
Αφού με μια τα κάνω όλα εδώ και 2-3 χρόνια (2ος όροφος-σπίτι, 1ος όροφος-μελετητήριο, ισόγειο-μαγαζί και εργασία).
Η γραμμή πάει πρώτα στο μαγαζί και μετά ανεβαίνει ξανά στον 1ο.
Τελικά είμαι πολύ γάτος όταν θέλω.
Δαιδαλώδες αλλά λειτουργικό.


καλό το καψώνι αλλά αυτό έπρεπε να το πεις πρώτο !!! Υπάρχει ριπιτερ αλλά δεν λειτουργεί τόσο καλά μεταξύ δύο ορόφων , για ακριβή λύση θες αρκετά !


εσύ θέλεις ένα ριπίτερ .... αντί λοιπόν να πάρεις κάτι εξειδικευμένο , παίρνεις ένα δεύτερο ρούτερ και το κοτσάρεις στην πλάτη του αρχικού με καλώδιο .UTP CAT 5 . Αυτό θα πάρει μία αι-πι από το αρχικό , δλδ μια εκ των 192.196.1.ΧΧ , αυτή την αι-πι θα τη βρεις αν συνδεθείς στο πρώτο ρούτερ και δεις τις συνδεδεμένες συσκευές και τι αι-πι έχουν . Μετά πήγαινε με το λαπτοπ σου και κάνε σύνδεση στο 2ο ρούτερ και φτιάξε ένα 2ο ασύρματο δίκτυο με δικό του SSID , WAP2 encryption . Όταν λοιπόν θα βρίσκεσαι στον κάτω όροφο θα παίρνεις ασύρματο από εκεί . Η δρομολόγηση θα γίνει αυτόματα , αφού οι ρουτερς κάνουν multibroadcast προς όλες τις ιπ που είναι συνδεδεμένες σ αυτό . Ίσως να έχεις ένα μικρό λαγκ στο ping , δλδ στα παιχνίδια να χάνεις 10-15 σεκ αλλά δεν σε πολυνοιάζει , άλλωστε όσοι θέλουν μηδενική υστέρηση δεν παίζουν από ασύρματα δίκτυα !

Τα έχω κάνει σου λέω αλλά με δικό μου τρόπο.:lol:

andgeo
18/06/2015, 16:45
μας γκάστρωσες στο καψώνι αδερφέ !

notakos600
18/06/2015, 16:46
μας γκάστρωσες στο καψώνι αδερφέ !

Που να δεις τι τραβάει η γυναίκα μου. :lol:
Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως. :beer:

andgeo
18/06/2015, 16:48
και η κεραία που θες να βάλεις με καλώδιο στο αρχικό δίκτυο θα πάει ...

notakos600
18/06/2015, 16:51
και η κεραία που θες να βάλεις με καλώδιο στο αρχικό δίκτυο θα πάει ...

Να βάλω κεραία πλέγμα λες;
Ξέχασα να γράψω πως στο κτήμα, κάπου 9 χιλιόμετρα απόσταση στην ευθεία, θέλω όταν πηγαίνω να έχω το laptop.

zannisvel
18/06/2015, 16:53
Παντως το εξωτερικο καλωδιο ειναι η καλυτερη και ευκολοτερη λυση.
Οτι αλλο εχω δοκιμασει, με λογικο κοστος, δεν εχουν κανει και πολυ καλη δουλεια. Εκτος αν παρεις κανενα τερας AP και κανεις δουλεια ετσι.

notakos600
18/06/2015, 16:55
Παντως το εξωτερικο καλωδιο ειναι η καλυτερη και ευκολοτερη λυση.
Οτι αλλο εχω δοκιμασει, με λογικο κοστος, δεν εχουν κανει και πολυ καλη δουλεια. Εκτος αν παρεις κανενα τερας AP και κανεις δουλεια ετσι.

Τελικά όποια άλλη λύση κοστίζει και κοστίζει πολύ.

zannisvel
18/06/2015, 17:01
Περισσοτερο απο ολα κοστιζει το Trial and error.
Θα μπορουσες να βελτιωσεις την εγκατασταση που εχεις τωρα και να την κανεις πιο καλη στο ματι.

notakos600
18/06/2015, 17:03
Περισσοτερο απο ολα κοστιζει το Trial and error.
Θα μπορουσες να βελτιωσεις την εγκατασταση που εχεις τωρα και να την κανεις πιο καλη στο ματι.

Το μόνο που είναι ορατό στο μάτι είναι το καλώδιο τηλεφώνου ξάπλα στη ταράτσα.
Οι υπόλοιπες γραμμές καμουφλάρονται σε κισσούς, γιασεμιά και άλλα αναρριχώμενα.

zannisvel
18/06/2015, 17:11
Μπερδεύτηκα :bawl:
Μπορεις να περασεις ενα καναλι με UTP καλωδια και να αφηνεις ενα σε καθε οροφο. Αν εχεις ακαλυπτο το περνας απο εκει.
Το Router σου το ενωνεις με ena switch* απ το οποιο θα φευγουν τα UTP καλωδια.

*Το Switch σκεψου το σαν ενα διακλαδωτη. Μετα παιρνεις απο ενα φθηνο router για τον καθε οροφο.

notakos600
18/06/2015, 17:13
Μπερδεύτηκα :bawl:
Μπορεις να περασεις ενα καναλι με UTP καλωδια και να αφηνεις ενα σε καθε οροφο. Αν εχεις ακαλυπτο το περνας απο εκει.
Το Router σου το ενωνεις με ena switch* απ το οποιο θα φευγουν τα UTP καλωδια.

*Το Switch σκεψου το σαν ενα διακλαδωτη. Μετα παιρνεις απο ενα φθηνο router για τον καθε οροφο.

Δεν κατάλαβες.
Ψάχνω κάτι ασύρματο για να ξηλώσω κάθε καλώδιο που έχω βάλει.

andgeo
18/06/2015, 17:23
Να βάλω κεραία πλέγμα λες;
Ξέχασα να γράψω πως στο κτήμα, κάπου 9 χιλιόμετρα απόσταση στην ευθεία, θέλω όταν πηγαίνω να έχω το laptop.
για 9 χιλιόμετρα θες κατευθυντική κεραία και τότε θα έχεις μόνο στη δέσμη της κεραίας σήμα !!! ξέχνα το πάρε από δορυφόρο καλύτερα !

notakos600
18/06/2015, 17:24
για 9 χιλιόμετρα θες κατευθυντική κεραία και τότε θα έχεις μόνο στη δέσμη της κεραίας σήμα !!! ξέχνα το πάρε από δορυφόρο καλύτερα !

Θα σε χρειαστώ εσένα λίαν συντόμως. ;)

andgeo
18/06/2015, 17:31
Θα σε χρειαστώ εσένα λίαν συντόμως. ;)μπα εγώ είμαι κολίγος , εσύ με κτήμα όσο ο μισός κάμπος της Θεσσαλίας πρέπει να είσαι απ τους άλλους τους κοτζαμπάσηδες ,δε νομίζω να τα βρούμε !!! :D

George_Sp
18/06/2015, 17:47
αν μπορείς να αφιερώσεις λίγο χρόνο να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες του χώρου και των προσβάσεων μεταξύ τους ή ένα καλό σχέδιο, μπορώ να σου προτείνω λύσεις.

McTalas
19/06/2015, 12:10
Εγω πηρα απο το πλαισιο ενα ριπιετρ με 4 εξοδους και το εβαλα στον πανω οροφο και μια χαρα δουλευει. Και εχω γουαι φαι σε δυο οροφους και μπορω να συνδεσω και αλλα 4 ενσυρματα. 50€ ειχε αλλα κανει δουλεια

McTalas
19/06/2015, 12:13
Στα μεγαρα που ειθελα δυκτιο για το χρονομετρο πηρα δυο καιραιες τπ-λινκ (100€η μια) και δουλευε αψογα!!!
Με την βοηθεια και του βασκα φυσικα;)
Αποσταση αφαιτηρια - γραμματεια περιπου 300 μετρα.

notakos600
19/06/2015, 12:14
Εγω πηρα απο το πλαισιο ενα ριπιετρ με 4 εξοδους και το εβαλα στον πανω οροφο και μια χαρα δουλευει. Και εχω γουαι φαι σε δυο οροφους και μπορω να συνδεσω και αλλα 4 ενσυρματα. 50€ ειχε αλλα κανει δουλεια

Μήπως θυμάσαι ποιό μοντέλο ήταν συνάδελφε;

McTalas
19/06/2015, 12:58
Μήπως θυμάσαι ποιό μοντέλο ήταν συνάδελφε;

Netgear?
Katse na paw pano na do

McTalas
19/06/2015, 13:00
Netgear einai to wn2000rpt

PortisHead
19/06/2015, 13:08
Εγω πήρα ΑΥΤΟ... (http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/access-points-routers/tp-link-tl-wa850re-umiversal-wi-fi-range-extender-asyrmato-router-300mbps/prod4350290pp/) το wi-fi repeater

Yποσχεται διάφορα οπως θα δεις , αλλα πρακτικα μεσα στο ιδιο σπιτι (με τοιχους κλπ) απλα καταφερα να εχω σήμα παντού , μπρος - πισω μπαλκόνι και σε ολα τα δωματια.
Τωρα για μεταξυ ορόφων....δεν ξερω κατα πόσο θα κανει δουλειά.

McTalas
19/06/2015, 13:11
Για να σου δουλεψει καλα θα πρέπει να εχει δυο μπαρες σημα εκει που θα το βαλεις για να ειναι σταθερο το δίκτυο.

CIRUS
19/06/2015, 13:21
http://www.skroutz.gr/s/2773957/Belkin-N300-Dual-Band-Wi-Fi-Range-Extender.html

notakos600
19/06/2015, 14:12
Να είστε καλά.

amyroukai
19/06/2015, 14:27
To Netgear WΝ2000 έχω και εγώ αλλά από όροφο σε όροφο δεν πιάνει καλά.

CIRUS
19/06/2015, 14:41
Πάντα όταν κάνεις repeat ένα wifi σήμα θα ήταν καλό να προσέξεις η συσκευή που θα κάνει το repeat να τοποθετηθεί κάπου που να έχει 50% σήμα ή περισσότερο. Με ποιο λίγο μπορεί να το βρίζεις γιατί θα έχεις σπασίματα, άλλες φορες θα κλειδώνει, θα χάνονται πακέτα κτλ. Αυτό δεν είναι η γνώμη μου, έτσι είναι.

Δυστηχώς τοποθετούν το repeater όπου να ναι στην καλύτερη περίπτωση, στην χειρότερη πάνε εκεί που έχει το ελάχιστο σήμα για να μεγιστοποιήσουν την περιοχή κάλυψης. Μετά πάντως δεν φταίει ο κάθε κατασκευαστής αλλά αυτός που το τοποθετεί χωρίς τις σωστές προδιαγραφές. Καλό επίσης είναι να βάλεις ένα wifi analyzer:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=en

αν έχεις android κινητό ώστε να δεις ποια κανάλια χρησιμοποιούνται λιγότερο και έχουν λιγότερες επικαλύψεις ώστε να έχεις τις δυνατόν λιγότερες εκπομπές και καθαρό σήμα. Τέλος best practice είναι να είναι διαφορετικό κανάλι αυτό που στέλνει ο wifi router σου και διαφορετικό αυτό που θα βάλεις να εκπέμπει ο repeater. Δηλαδή να συνδέεται στο aggourinet ssid που είναι στο κανάλι 1 αλλά να εκπέμπει καινούργιο ssid agourinet1orofos στο κανάλι 6 και να συνδέεσαι από το laptop σου στο δεύτερο.

Όπως βλέπει στο σχήμα τα γειτονικά κανάλια είναι πάντα διαφορετικά. Τα Καθαρα κανάλια που δεν αλλεπιδρουν(μπαινουν το ένα έστω και λίγο στις συχνότητες του άλλου) είναι τα 1,6,11 τουλάχιστον για τα προτυπα του 802.11.(B,G,N) που είναι στα 2,4 GHz, αν πάμε στα 5GHz είναι άλλα και περισσότερα.
337398

Με αυτό τον τρόπο έχεις τις λιγότερες παρεμβολές και είναι καλύτερα για την ασύρματη κάρτα δικτυου σου όταν βρεθεί σε σημείο που το aggourinet και το aggourinet1orofos έχουν περίπου ίδια ισχύ και άρα σήμα.

George_Sp
19/06/2015, 16:01
vroom στον Cirus :)

mpou
19/06/2015, 20:39
...

ωραίος ο CIRUS.

Για την πληρότητα, τα μη επικαλυπτόμενα κανάλια είναι τα 1, 6, 11 (20MHz bandwidth με 5MHz step ανά κανάλι).
Βέβαια, για να το κάνεις αυτό, θέλεις ένα repeater με 2 "κανάλια" (ένα να ακούει τον πατέρα, και ένα να μοιράζει), το οποίο τον κάνει ακριβότερο (και φυσικά καλύτερο)
:beer:

mpou
19/06/2015, 20:48
Ψάχνω κάτι δυνατό για να έχω wi-fi και στον από κάτω όροφο.
Παίζει κάτι από τα γνωστά;
Υπάρχει δυνατότητα και για εγκατάσταση εξωτερικής κεραίας σχάρας.

Θα μπορούσες να βάλεις μια ισχυρότερη κεραία στον υπάρχον ρούτερ (αν παίρνει). Αυτό σημαίνει και περισσότερη ακτινοβολία φυσικά.

Εναλλακτικά, αν το ρολόι είναι κοινό στους 2 ορόφους, μία λύση θα ήταν η χρήση powerline adapters (χρησιμοποιείς τον αγωγό ρεύματος για να περάσεις δεδομένα). Αφού φτάσεις στον άλλο όροφο, ένα απλό access point θα σου δώσει και wifi (πχ http://www.tp-link.com/Resources/document/TL-PA511_V1_QIG_7106503613.pdf )

dimmie_72
19/06/2015, 20:52
Θα μπορούσες να βάλεις μια ισχυρότερη κεραία στον υπάρχον ρούτερ (αν παίρνει). Αυτό σημαίνει και περισσότερη ακτινοβολία φυσικά.

Εναλλακτικά, αν το ρολόι είναι κοινό στους 2 ορόφους, μία λύση θα ήταν η χρήση powerline adapters (χρησιμοποιείς τον αγωγό ρεύματος για να περάσεις δεδομένα). Αφού φτάσεις στον άλλο όροφο, ένα απλά access point θα σου δώσει και wifi

δεν θα πρέπει η γραμμή να είναι η ίδια;
οπότε σε τριφασικό θα δουλέψει παντού;

George_Sp
19/06/2015, 20:54
δεν θα πρέπει η γραμμή να είναι η ίδια;
οπότε σε τριφασικό θα δουλέψει παντού;

η τεχνολογία powerline προχωρά και προσπαθεί να αντιμετωπίσει και αυτά τα προβλήματα όπως με διαφορετικές γραμμές ρεύματος. αυτή τη στιγμή στην αγορά υπάρχουν κιτ που παίζουν και με τριφασικό αλλά κάτω από ορισμένα όρια διακλάδωσης ή απόστασης από την κεντρική παροχή.

αν ο notakos πάντως έδινε φωτογραφίες ή σχηματικό θα είχαμε τελειώσει με τη λύση.

mpou
19/06/2015, 20:55
δεν θα πρέπει η γραμμή να είναι η ίδια;
οπότε σε τριφασικό θα δουλέψει παντού;

Από ηλεκτρολογικά είμαι σκράπας, αν και δεν θα έπρεπε...
Λογικά θέλει ίδια γραμμή. Όταν παραπάνω έγραψα ρολόι, εννοούσα πίνακα (διότι μερικοί πίνακες έχουν "φίλτρα" που απομονώνουν συχνότητες, οπότε data γιοκ)

wthanasis
19/06/2015, 21:00
δεν θα πρέπει η γραμμή να είναι η ίδια;
οπότε σε τριφασικό θα δουλέψει παντού;

Όχι.
Σε τριφασικό θα δουλέψει μόνο σε πρίζες τις ίδιας φάσης. Αν πχ τον πομπό τον βάλεις στη φάση L2 πχ, ο δέκτης θα δουλέψει μόνο σε πρίζα που τροφοδοτείται από την ίδια φάση. Διαφορετικά απαιτείται line coupler και το πράγμα μπερδεύεται.

CIRUS
19/06/2015, 21:17
ωραίος ο CIRUS.

Για την πληρότητα, τα μη επικαλυπτόμενα κανάλια είναι τα 1, 6, 11 (20MHz bandwidth με 5MHz step ανά κανάλι).


1ον ευχαριστώ

2ον έχεις απόλυτο δίκιο, 3 είναι τα τελείως διακριτά κανάλια, βιάστηκα να γράψω και μπερδεύτηκα :beer::beer:

dimmie_72
19/06/2015, 21:36
Όχι.
Σε τριφασικό θα δουλέψει μόνο σε πρίζες τις ίδιας φάσης. Αν πχ τον πομπό τον βάλεις στη φάση L2 πχ, ο δέκτης θα δουλέψει μόνο σε πρίζα που τροφοδοτείται από την ίδια φάση.

Το ξέρω, αλλά τώρα πρόσφατα είδα διαφήμιση του Πλαίσιο για adapters που ισχυρίζεται ότι δεν απαιτείται κοινή γραμμή (αν και δεν τα λέει πολύ ξεκάθαρα).

borbos
20/06/2015, 19:48
Αν ειναι το ιδιο σπιτι (με ιδιο μετρητη ΔΕΗ) μπορεις να βαλεις power line. Υπαρχουν και για τριφασικα.

vaska
20/06/2015, 20:11
Θα μπορούσες να βάλεις μια ισχυρότερη κεραία στον υπάρχον ρούτερ (αν παίρνει). Αυτό σημαίνει και περισσότερη ακτινοβολία φυσικά.

Εναλλακτικά, αν το ρολόι είναι κοινό στους 2 ορόφους, μία λύση θα ήταν η χρήση powerline adapters (χρησιμοποιείς τον αγωγό ρεύματος για να περάσεις δεδομένα). Αφού φτάσεις στον άλλο όροφο, ένα απλό access point θα σου δώσει και wifi (πχ http://www.tp-link.com/Resources/document/TL-PA511_V1_QIG_7106503613.pdf )

Τώρα είδα το θεματάκι και απλά σημειώνω ένα λάθος σου. Ισχυρότερη κεραία σημαίνει συνήθως κύκλωμα με καλύτερη απολαβή αλλά ίσως και στοχευμένη εκπομπή. Αν παραμένει (που παραμένει αν αλλάξεις μόνο κεραία) ίδια η εκπεμπόμενη ισχύς δεν αλλάζει το "ποσό" ακτινοβολίας.

notakos600
21/06/2015, 08:13
Οπότε να πάω για power line και βλέπω.
Ευχαριστώ. :beer:

mpou
21/06/2015, 11:32
Τώρα είδα το θεματάκι και απλά σημειώνω ένα λάθος σου. Ισχυρότερη κεραία σημαίνει συνήθως κύκλωμα με καλύτερη απολαβή αλλά ίσως και στοχευμένη εκπομπή. Αν παραμένει (που παραμένει αν αλλάξεις μόνο κεραία) ίδια η εκπεμπόμενη ισχύς δεν αλλάζει το "ποσό" ακτινοβολίας.

Στοχευμένη εκπομπή (κατευθυντική κεραία εννοείς?) δύσκολα να βάλει κανείς για home use (omni κεραία συνήθως χρησιμοποιείται).
Από όσο ξέρω, μια καλύτερη omni θα ενισχύσει σχεδόν "γραμμικά" tx power (ακτινοβολία), αλλά και receive sensitivity όπως σωστά λες.

Υ.Γ. Θέμα με ακτινοβολία δεν έχω, έχω ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο
Υ.Γ.2 Αν με τον όρο στοχευμένη εκπομπή εννοείς beamforming τεχνικές σε 11n, τότε αλλάζει η κουβέντα. Αλλά δύσκολα θα δουλέψει στην πράξη

borbos
22/06/2015, 09:16
Στοχευμένη εκπομπή (κατευθυντική κεραία εννοείς?) δύσκολα να βάλει κανείς για home use (omni κεραία συνήθως χρησιμοποιείται).
Από όσο ξέρω, μια καλύτερη omni θα ενισχύσει σχεδόν "γραμμικά" tx power (ακτινοβολία), αλλά και receive sensitivity όπως σωστά λες.

Υ.Γ. Θέμα με ακτινοβολία δεν έχω, έχω ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο
Υ.Γ.2 Αν με τον όρο στοχευμένη εκπομπή εννοείς beamforming τεχνικές σε 11n, τότε αλλάζει η κουβέντα. Αλλά δύσκολα θα δουλέψει στην πράξη

Εδω σε εχω...DIY αν πιάνουν τα χέρια σου... χαρτόνι και αλουμινόχαρτο.337522

καπου το ειχα δει στο νετ