PDA

View Full Version : ρεκτιφιε virago 250



makaras42
19/06/2015, 23:25
η μηχανή virago 250 πάει για νέο ρεκτιφιέ. Τωρα ο κύλινδρος είναι στα 50mm o μάστορας μου είπε ότι είναι καλύτερα να πάμε σε πιστόνι γνήσιο Honda astra 0,50. Θα γίνει δουλειά? είναι βέβαια λιγο ακριβα από τα αφτερ μαρκετ/
η μήπως να αλαχτει χιτώνιο ? EKEI βέβαια πάμε για ακόμα ποιο πολλα χρήματα.

CIRUS
19/06/2015, 23:35
Δεν ξερω ειλικρινα αν ειναι καλυτερα να αλλαχθει χιτωνιο εγω θα αφηνα το ιδιο. Αυτο που θα αλλαζα εκτος απο το πιστονι στη θεση σου ειναι το nick μου στο forum και δεν εννοω makaras43

makaras42
19/06/2015, 23:47
τι εννοεις ρε φιλε

sapila racing
20/06/2015, 11:26
η μηχανή virago 250 πάει για νέο ρεκτιφιέ. Τωρα ο κύλινδρος είναι στα 50mm o μάστορας μου είπε ότι είναι καλύτερα να πάμε σε πιστόνι γνήσιο Honda astra 0,50. Θα γίνει δουλειά? είναι βέβαια λιγο ακριβα από τα αφτερ μαρκετ/
η μήπως να αλαχτει χιτώνιο ? EKEI βέβαια πάμε για ακόμα ποιο πολλα χρήματα.

Θελεις να πείς οτι απο 49 εχει παει 50mm η διαμετρος? Είναι με αλλα λόγια 4ο ρεκτιφιέ ήδη?
Πως εγινε αυτό? Επρεπε να εχει κανει 500.000 χλμ το μηχανακι.

Το αν κανει πιστόνι απο Honda Astra δεν το ξερω, πιοθανόν να ταιριάζει, αλλά ίδιο δεν θα είναι.

sapila racing
20/06/2015, 11:30
Δεν ξερω ειλικρινα αν ειναι καλυτερα να αλλαχθει χιτωνιο εγω θα αφηνα το ιδιο. Αυτο που θα αλλαζα εκτος απο το πιστονι στη θεση σου ειναι το nick μου στο forum και δεν εννοω makaras43

Εσενα τωρα τι σε κόφτει τι nickname εχει ο καθενας? :confused:

:a28:

sapila racing
20/06/2015, 12:11
Απο εδω και στο εξής να γραφει οποιος εχει να πεί κατι σχετικά με το θέμα και μόνο.

theofilos888
20/06/2015, 13:25
Θελεις να το υπερκυβισεις για παραπανω δυναμη; Η ετσι σου ειπαν, ετσι λες; Τι θες να κανεις;

CIRUS
22/06/2015, 01:06
Εσενα τωρα τι σε κόφτει τι nickname εχει ο καθενας? :confused:

:a28:

εγω εκανα απλη πλακιτσα τιποτα παραπανω δεν με κοφτει και δεν με πειραζει. και κοκκινη να θες να δωσεις γραμμενη την εχω.

Αν το παιδι παρεξηγηθηκε ευχαριστως να ζητησω συγνωμη αν και δεν ειχα κακη προθεση.

sapila racing
22/06/2015, 10:51
εγω εκανα απλη πλακιτσα τιποτα παραπανω δεν με κοφτει και δεν με πειραζει. και κοκκινη να θες να δωσεις γραμμενη την εχω.

Αν το παιδι παρεξηγηθηκε ευχαριστως να ζητησω συγνωμη αν και δεν ειχα κακη προθεση.

Αν θες να κανεις πλακιτσα βαλε εμοτικον να καταλαβει κι ο αλλος που δεν σε ξερει και δεν τον ξερεις οτι κανεις πλακιτσα.
Το nickname του καθενός δεν ειναι θέμα για πλακίτσα και όπως είδες ο συμφορουμίτης δεν το εξέλαβε ως πλάκα.

Επίσης αυτό το section δεν προσφέρεται για μπουρδολογίες, υπαρχουν άλλα.
Αν συνεχίζεις να θες κι αλλη κάρτα ευχαρίστως αλλά μην γινεσαι ερειστικός χωρίς λόγο.

Αν πάλι θελεις να ζητήσεις συγγνώμη απ τον συμφορουμίτη όλα καλά απο πλευράς μου.

byron
22/06/2015, 11:36
Θελεις να το υπερκυβισεις για παραπανω δυναμη; Η ετσι σου ειπαν, ετσι λες; Τι θες να κανεις;

Προφανώς πιστόνι από παπί 125cc του είπε να βάλει, οπότε με αλλαγή πάει στα 250 εφόσον τα αλλάξει.
Μάλλον περίεργα τα λέει ο μάστορας πάντως, εκτός και το virago φοράει ίδια πιστόνια με το Astrea...

Bowleno
22/06/2015, 14:10
Από Χόντα παπί σε γιαμάχα μοτό; :confused:

έστω ότι ταιριάζει η διάμετρος, η επιφάνεια του εμβόλου; προβλέπω σφικταγκάλιασμα βαλβίδων με έμβολο.....

notakos600
22/06/2015, 15:13
Το ότι ένα πιστόνι είναι 125cc δεν σημαίνει πως ταιριάζει σε όλους τους κυλίνδρους 125cc.

theofilos888
22/06/2015, 15:35
Μα για τουτο ρωταω.... να βαλω ενα ποστονι επιστημονικο, ενα κυλινδρο αραπικο κ αλλα ζογκλερικα. Πας, παιρνεις πιστονι για το εργαλειο σου κ ολα κομπλε. Αν αρχιζει ο μαστουρας να λεει τραγουδια για πιστονια απο διαστημοπλοια, την ψαχουλευεσαι και διακριτικα αριβαρεις για αλλες παραλιες.

stefanos
22/06/2015, 18:16
Μα για τουτο ρωταω.... να βαλω ενα ποστονι επιστημονικο, ενα κυλινδρο αραπικο κ αλλα ζογκλερικα. Πας, παιρνεις πιστονι για το εργαλειο σου κ ολα κομπλε. Αν αρχιζει ο μαστουρας να λεει τραγουδια για πιστονια απο διαστημοπλοια, την ψαχουλευεσαι και διακριτικα αριβαρεις για αλλες παραλιες.

Σίγουρα ο μάστορας το παραμύθι το ξεκίνησε "χρειάζεσαι κυλινδροπίστονα μαμίσια + εργασία = ενάμισι βασικό μισθό πλέον ΦΠΑ":lol:
Αυτή η "συνταγή" που συζητάμε θα πρέπει να ήταν η τελευταία ελπίδα να βγάλει μεροκάματο.

CIRUS
22/06/2015, 18:17
Το nickname του καθενός δεν ειναι θέμα για πλακίτσα και όπως είδες ο συμφορουμίτης δεν το εξέλαβε ως πλάκα.

το δεν ειναι θεμα για πλακιτσα ειναι δικη σου γνωμη. Αν δεν το εξελαβε ετσι του ζητω συγνωμη.

Επίσης αυτό το section δεν προσφέρεται για μπουρδολογίες, υπαρχουν άλλα.
Αν συνεχίζεις να θες κι αλλη κάρτα ευχαρίστως αλλά μην γινεσαι ερειστικός χωρίς λόγο.

Ναι καλα, ασε εχω διαβασει πολλα εδω πολυ χειροτερα, ανεκδοτο ειναι αυτο που μου λες. Θες να ξεκινησεις απο μενα και να σταματησεις σε μενα οκ δεκτο και σεβαστο δεν ειναι δικο μου το forum, δεν φτιαχνω τους κανονες και δεν θελω να αντιδικησω ουτε μαζι σου ουτε με κανενα. Δεχομαι την κιτρινη, δωσε και κοκκινη δεν τρεχει μια, αν σε κανει να νοιωθεις καλυτερα. Απο μενα ολα καλα , no hard feelings. :beer:

Αν πάλι θελεις να ζητήσεις συγγνώμη απ τον συμφορουμίτη όλα καλά απο πλευράς μου.

Αφου δεν το εξελαβε ετσι ειπα ηδη οτι ζηταω συγνωμη και το εννοω, δεν το λεω γιατι πρεπει. :)

theofilos888
22/06/2015, 18:34
Σίγουρα ο μάστορας το παραμύθι το ξεκίνησε "χρειάζεσαι κυλινδροπίστονα μαμίσια + εργασία = ενάμισι βασικό μισθό πλέον ΦΠΑ":lol:
Αυτή η "συνταγή" που συζητάμε θα πρέπει να ήταν η τελευταία ελπίδα να βγάλει μεροκάματο.

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να δεσει μαστορας μοτερ με πιστονια παπιου κ αυτο να δουλεψει στο βιραγκο; Δε θα χαρχαλαει; Κ με ποια συνειδηση θα κοιμηθει το βραδυ, οταν την επομενη βδομαδα, ξαναβαρεσει το μοτερ κ του πει κριμααααα δεν πετυχε το ρεκτιφιε, θες μοτερ.