PDA

View Full Version : Την βγάζουμε την ετήσια ;



AristidisZ
20/06/2015, 11:17
Μέρα που βρήκε να είναι κλειστό το συνεργείο μου...

Την βγάζουμε λέτε ;

337420

AristidisZ
20/06/2015, 11:18
337421

byron
20/06/2015, 11:26
Θέλεις να σε στείλω στον μηχανικό μου στο γρήγορο; τακάκια έχεις;

Στην 1η δεν βλέπω καλά, στη 2η έχει πάστα πάνω.

AristidisZ
20/06/2015, 11:39
έχω και το πρόβλημα με το κωλοκινητο, τις τραβηξα με την εμπρος καμερα, κάτσε να ανεβάσω και τις άλλες

μπα, δεν έχω τακάκια :(

V-TEC
20/06/2015, 11:52
Αν είναι κ το άλλο το τα τακακι καλό όπως φαίνεται στην 2ρη φωτο
την βγάζεις.

Αλλιώς στην Συγγρού είναι σίγουρα
ανοιχτός ο γκινοσατης,
στο ύψος του Φιξ.

AristidisZ
20/06/2015, 11:52
η καλύτερη που βρήκα...


edit: την είχα ανεβάσει ήδη

MikeG
20/06/2015, 11:54
Χαλαρά.

byron
20/06/2015, 11:59
η καλύτερη που βρήκα...


edit: την είχα ανεβάσει ήδη

Αν και η άλλη δαγκάνα είναι σαν κι αυτή (που δεν είναι λογικό να μην είναι), μια χαρά είναι και για track day.

spyrakos35
20/06/2015, 12:00
Ο Ελληναρας παντα τελευταια στιγμη.....:moutza:

AristidisZ
20/06/2015, 12:02
Αν και η άλλη δαγκάνα είναι σαν κι αυτή (που δεν είναι λογικό να μην είναι), μια χαρά είναι και για track day.

ε πάνω κάτω τα ίδια είναι...


Ο Ελληναρας παντα τελευταια στιγμη.....:moutza:

περίμενα μήπως χρειαζόταν να τον πληρώσω σε δραχμές και μου βγαινε πιο φτηνά ... :p

Translatoras
20/06/2015, 12:06
περίμενα μήπως χρειαζόταν να τον πληρώσω σε δραχμές και μου βγαινε πιο φτηνά ... :p

Το θέμα είναι μην χρειαστεί να δώσουμε το μηχανάκι ανταλλαγή για τα τακάκια :(

Κάτι σαν το παλιό ανέκδοτο για τα Yugo............

Ιδιοκτήτης Yugo στον αξεσουαρά!
- "Πατάκια για Yugo;"
- "Χμμμμ, δίκαιη ανταλλαγή!"

:cry::cry::cry::cry::cry:

AristidisZ
20/06/2015, 12:21
Το θέμα είναι μην χρειαστεί να δώσουμε το μηχανάκι ανταλλαγή για τα τακάκια :(

Κάτι σαν το παλιό ανέκδοτο για τα Yugo............

Ιδιοκτήτης Yugo στον αξεσουαρά!
- "Πατάκια για Yugo;"
- "Χμμμμ, δίκαιη ανταλλαγή!"

:cry::cry::cry::cry::cry:

Ας είμαστε όσο το δυνατόν πιο αισιόδοξοι, αν και ποτέ η αισιοδοξία δεν ήταν το φόρτε μου...




Βύρωνα λήξις συναγερμού, σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ :beer:

vaska
20/06/2015, 12:24
Αφού ρε "φίλαι" η Ετήσια γίνεται με τουριστικούς ρυθμούς, no brakes λέμε!!

:beer:

byron
20/06/2015, 12:36
Αφού ρε "φίλαι" η Ετήσια γίνεται με τουριστικούς ρυθμούς, no brakes λέμε!!

:beer:

Αφού σε μια ετήσια εκδρομη, ήρθε ένας από το γκρουπ και μου λέει "Σόρρυ ρε φιλαράκι...όταν λέγατε ετήσια, το λέγατε κυριολεκτικά ;"

:tooth:

vaska
20/06/2015, 12:39
Αφού σε μια ετήσια εκδρομη, ήρθε ένας από το γκρουπ και μου λέει "Σόρρυ ρε φιλαράκι...όταν λέγατε ετήσια, το λέγατε κυριολεκτικά ;"

:tooth:

omg + 3 lol

:bawl:

spyrakos35
20/06/2015, 12:40
omg + 3 lol

:bawl:

+ 1300 λολ

S705
20/06/2015, 13:08
337429
Αυτό το λαμακι μόνο εγώ το είδα??
Μήπως είναι οριακά στην δισκοπλακα?

theofilos888
20/06/2015, 13:15
337429
Αυτό το λαμακι μόνο εγώ το είδα??
Μήπως είναι οριακά στην δισκοπλακα?

Μη μου τον τρομαζεις και καθομαι και αλλαζω τακακια αυριο πριν φυγουμε..... τον εχω και στο γκρουπ μου!!!!!

pipe_smoker
20/06/2015, 13:18
337429
Αυτό το λαμακι μόνο εγώ το είδα??
Μήπως είναι οριακά στην δισκοπλακα?

Το είδα κι εγώ το λαμάκι και δεν καταλαβαίνω γιατί εξέχει τόσο πολύ (σε βαθμό να "ξύνει" τη δισκόπλακα) απο τη στιγμή που φαίνεται ότι υπάρχει λίγο ψωμί στο τακάκι.
Εκτός αν ξεγελάει η φωτό και το ψωμί είναι ψίχουλο κυριολεκτικά.

pipe_smoker
20/06/2015, 13:18
Μη μου τον τρομαζεις και καθομαι και αλλαζω τακακια αυριο πριν φυγουμε..... τον εχω και στο γκρουπ μου!!!!!

Ντίζες πάρε και γλαροαπωθητικό:lol:

theofilos888
20/06/2015, 13:20
Ντίζες πάρε και γλαροαπωθητικό:lol:

Γελα εσυ!!!! Ντιζες, τακακια και μπαιγκον!!!!! :bawl:

amyroukai
20/06/2015, 13:33
ειπαμε, αν βρει τακακια μια στιγμη αλλαζουμε. κουικ σερβις το "γκρουπ C".

theofilos888
20/06/2015, 13:56
ειπαμε, αν βρει τακακια μια στιγμη αλλαζουμε. κουικ σερβις το "γκρουπ C".

Ας κανει και κατι...... μιλαμε γκρουπ με μηχανικο οχι αστεια...... :bawl:

el-Gatto
20/06/2015, 13:56
Αυτό το "λαμάκι"(2) που είναι πίσω απο το τακάκι και εφαπτόμενο του εμβόλου ,είναι ένα χάλκινο έλασμα ,του οποίου η απόληξη είναι το "αυτάκι"(1) ,για το οποίο και οι απορίες.

337430

Σκοπός του χάλκινου "λαμακίου"(2) ,είναι η εξάλειψη τυχόν μεταλικών θορύβων απο παίξιμο/συντονισμό του τακακίου ,ανάμεσα σε δισκόπλακα & έμβολο.

Σκοπός του χάλκινου "αυτακίου"(1) είναι η ηχητική προειδοποίηση στον αμελή ή τον μή γνώστη ,οτι τα τακάκια του θέλουν αλλαγή λίαν συντόμως.
Συγκεκριμένα ,το ύψος του ,είναι ελάχιστα μεγαλύτετρο απο αυτό που αναφέρεται στο manual ,ως όριο αλλαγής για τα τακάκια.(συνήθως 2mm)

Aυτό σημαίνει ότι ,μόλις το τακάκι φτάσει λίγο πρίν το (συμφωνα με τον κατασκευαστή) όριο αλλαγής ,η απόληξη του χάλκινου ελάσματος(1) αρχίζει και ξύνει την δισκόπλακα ,ειδοποιώντας ηχητικά τον οδηγό ότι θέλει τακάκια.
Εσκεμένα δε ,είναι χάλκινο το 'αυτάκι' ωστε ,εκτός απο τον ήχο ,να μην δημιουργεί φθορά στην δισκόπλακα.(βλ.χαλκός vs ατσαλιού)

Είναι μια συνήθης-απλή-&-αποτελεσματική πρακτική στα φρένα αυτοκινήτων ,όπου ο οπτικός έλεγχος είναι σχεδόν αδύνατος με τις σιδερένιες ζάντες ,και επίσης οι "χρήστες" είναι ασυγκρίτως περισσότεροι σε σχέση με τους "οδηγούς".

Η πρακτική αυτή στις μοτό χρησιμοποιήθηκε απο λίγους κατασκευαστές ,και έχει εγκαταλειφθεί εδώ κ πολλά χρόνια.
Αλλά ,ακόμα και αυτές που είχαν τέτοιο λαμάκι ,συνήθως έπαυαν να το έχουν μετά την πρώτη αλλαγή τακακίων ,αφού ο "μαστροΜήτσος" το θεωρούσε περιττό βάρος κ το πέταγε.

Σε όσες μοτό εφαρμόστηκε αυτό ,το μαμά σετ τακακίων είχε μέσα κ φρέσκα χάλκινα ελάσματα ,αφού σε περίπτωση τριβής ,το χάλκινο ελασματάκι κατεβαίνει άρα υπάρχει κ λάθος(αργότερα) ηχητική ένδειξη.

Συνήθως ,απο την στιγμή που αρχίσει να ακούγεται ο ήχος τριβής χαλκινου ελάσματος κ' δισκόπλακας ,υπάρχει περιθώριο (ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης) ,απο 500 εώς κ 1000 km "πάστας" τριβής.


ΕDΙΤ
ΥΓ: Τελείως εγκυκλοπαιδική ερώτηση: Μάρκα-τύπος μοτό ;

AristidisZ
20/06/2015, 14:01
εψωνίσαμε για να είμεθα σίγουροι, αύριο έχει επιτόπιο έλεγχο και βλέπουμε

κάτι premier είχε ο Χάλαρης, ελπίζω να μην μου κάνουν την δισκόπλακα καινούρια...

bocaros
20/06/2015, 14:11
να ειδοποιησω τον δικο μου στο βοτανικο μηπως σου τα αλλαξει πατ-κιουτ?

AristidisZ
20/06/2015, 14:12
να ειδοποιησω τον δικο μου στο βοτανικο μηπως σου τα αλλαξει πατ-κιουτ?

από ότι κατάλαβα μάλλον δε θα χρειαστεί καν να τα αλλάξω Γιώργο, προληπτικά τα πήρα

ευχαριστώ πάντως :beer:

pipe_smoker
20/06/2015, 14:21
Αυτό το "λαμάκι"(2) που είναι πίσω απο το τακάκι και εφαπτόμενο του εμβόλου ,είναι ένα χάλκινο έλασμα ,του οποίου η απόληξη είναι το "αυτάκι"(2) ,για το οποίο και οι απορίες.

337430

Σκοπός του χάλκινου "λαμακίου"(2) ,είναι η εξάλειψη τυχόν μεταλικών θορύβων απο παίξιμο/συντονισμό του τακακίου ,ανάμεσα σε δισκόπλακα & έμβολο.

Σκοπός του χάλκινου "αυτακίου"(1) είναι η ηχητική προειδοποίηση στον αμελή ή τον μή γνώστη ,οτι τα τακάκια του θέλουν αλλαγή λίαν συντόμως.
Συγκεκριμένα ,το ύψος του ,είναι ελάχιστα μεγαλύτετρο απο αυτό που αναφέρεται στο manual ,ως όριο αλλαγής για τα τακάκια.(συνήθως 2mm)

Aυτό σημαίνει ότι ,μόλις το τακάκι φτάσει λίγο πρίν το (συμφωνα με τον κατασκευαστή) όριο αλλαγής ,η απόληξη του χάλκινου ελάσματος(1) αρχίζει και ξύνει την δισκόπλακα ,ειδοποιώντας ηχητικά τον οδηγό ότι θέλει τακάκια.
Εσκεμένα δε ,είναι χάλκινο το 'αυτάκι' ωστε ,εκτός απο τον ήχο ,να μην δημιουργεί φθορά στην δισκόπλακα.(βλ.χαλκός vs ατσαλιού)

Είναι μια συνήθης-απλή-&-αποτελεσματική πρακτική στα φρένα αυτοκινήτων ,όπου ο οπτικός έλεγχος είναι σχεδόν αδύνατος με τις σιδερένιες ζάντες ,και επίσης οι "χρήστες" είναι ασυγκρίτως περισσότεροι σε σχέση με τους "οδηγούς".

Η πρακτική αυτή στις μοτό χρησιμοποιήθηκε απο λίγους κατασκευαστές ,και έχει εγκαταλειφθεί εδώ κ πολλά χρόνια.
Αλλά ,ακόμα και αυτές που είχαν τέτοιο λαμάκι ,συνήθως έπαυαν να το έχουν μετά την πρώτη αλλαγή τακακίων ,αφού ο "μαστροΜήτσος" το θεωρούσε περιττό βάρος κ το πέταγε.

Σε όσες μοτό εφαρμόστηκε αυτό ,το μαμά σετ τακακίων είχε μέσα κ φρέσκα χάλκινα ελάσματα ,αφού σε περίπτωση τριβής ,το χάλκινο ελασματάκι κατεβαίνει άρα υπάρχει κ λάθος(αργότερα) ηχητική ένδειξη.

Συνήθως ,απο την στιγμή που αρχίσει να ακούγεται ο ήχος τριβής χαλκινου ελάσματος κ' δισκόπλακας ,υπάρχει περιθώριο (ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης) ,απο 500 εώς κ 1000 km "πάστας" τριβής.


ΕDΙΤ
ΥΓ: Τελείως εγκυκλοπαιδική ερώτηση: Μάρκα-τύπος μοτό ;


Και πήγε το μυαλό μου αλλά λέω αποκλείεται...

Πάρα πολύ σωστός!:beer:

Το ίδιο "σύστημα" έχει το αυτοκίνητό μου, το οποίο δεν έχει υπερβολικά πολλά φωτάκια γλομπάκια κλπ να σε προειδοποιούν, σε αντίθεση με το προηγούμενο που είχα, και όταν χάζευα το μάνιουαλ είχα διαβάσει ότι όταν τα τακάκια φτάσουν στο αμήν ακούγεται ένας μεταλικός οξύς ήχος.
Και σκεφτόμουν "Μαλάκα έχε το νου σου να τον ακούσεις αυτό το θόρυβο όταν είναι".

Τα μαμά τακάκια που φόραγε από το εργοστάσιο, τα οποία ήταν για γέλια και για κλάματα, φαγώθηκαν πάρα πολύ γρήγορα, ούτε καν είχα κάνει τον κόπο να προλάβω να τα κοιτάξω για το "μπας και".

Πώς κατάλαβα ότι φαγωθήκανε?

Τελικά ο μεταλικός οξύς ήχος όταν ξεκίνησε να ακούγεται έκανε σα γουρούνι που το σφάζουν:lol:
Είχα σταματήσει στην άκρη του δρόμου και προσπαθούσα να καταλάβω τί σκατά έπαθε καινούριο αμάξι και κάνει έτσι.

Όντως κάθε φορά που πηγαίνω για αλλαγή αν έχω παρατηρήσει σωστά, ασχέτως μάρκας τακακίων (είτε βάλω ferodo, είτε lucas, είτε οτιδήποτε) ο μηχανικός αυτό το λαμάκι που περιέχει η καινούρια συσκευασία το πετάει στα σκουπίδια μαζί με τα παλιά τακάκια.

Απ'το να ακούω πάλι ουρλιαχτά, προτιμώ να ελέγχω μόνος μου.


Πάντως δεν το φανταζόμουν ότι μπορεί να χρησιμοποιείται αυτό το σύστημα και σε μηχανές.

Οπότε Αρίστο είσαι κομπλέ.
Το πολύ πολύ να αρχίσει να ακούγεται σα σειρήνα το μηχανάκι και να φας τίποτα μπινελίκια:lol:


EDIT

HONDA λέμε ρε :rockon::rockon::rockon:

Χόρνετ έχει ο γλαροφοβικός φίλος.

S705
20/06/2015, 14:30
Μη μου τον τρομαζεις και καθομαι και αλλαζω τακακια αυριο πριν φυγουμε..... τον εχω και στο γκρουπ μου!!!!!

Μην ανησυχείς . εγώ εργαλεία θα έχω μαζί μου , aprilia βλέπεις καβαλάμε.
Ένα τσιγάρο υπόθεση είναι και τελειώσαμε

byron
20/06/2015, 15:09
ΕDΙΤ
ΥΓ: Τελείως εγκυκλοπαιδική ερώτηση: Μάρκα-τύπος μοτό ;

Ενα Honda Gull-arm :tooth: :tooth:


Μην ανησυχείς . εγώ εργαλεία θα έχω μαζί μου , aprilia βλέπεις καβαλάμε.
Ένα τσιγάρο υπόθεση είναι και τελειώσαμε

Στο aprilia μαν...στο honda παίζει να χρειαστεί βγάλσιμο μπροστινού. Τεχνολογία Civic φοράει...

AristidisZ
20/06/2015, 15:17
πίσω είναι ωρέ :p

S705
20/06/2015, 15:18
Ενα Honda Gull-arm :tooth: :tooth:



Στο aprilia μαν...στο honda παίζει να χρειαστεί βγάλσιμο μπροστινού. Τεχνολογία Civic φοράει...

Μην αυθαδιάζεις γιατί εάν χρειαστείς εσύ εργαλεία δεν θα σου δώσω.
Εκτός εάν κουβαλάς τα δικά σου!!!

pipe_smoker
20/06/2015, 15:19
πίσω είναι ωρέ :p

Κι άνοιξες θέμα?:a26:

byron
20/06/2015, 15:19
πίσω είναι ωρέ :p

Δηλαδή τόση ώρα ασχολούμαστε με το πίσω !!!! ??

Καλά ρε...πατάς πίσω φρένο;

byron
20/06/2015, 15:22
Μην αυθαδιάζεις γιατί εάν χρειαστείς εσύ εργαλεία δεν θα σου δώσω.
Εκτός εάν κουβαλάς τα δικά σου!!!

Τα aprilia δεν μένουν. Κάνουν μπαμ, μια και καλή.

pipe_smoker
20/06/2015, 15:24
Δηλαδή τόση ώρα ασχολούμαστε με το πίσω !!!! ??

Καλά ρε...πατάς πίσω φρένο;

Χοντάκιας είναι ρε!

Και μόνο μπροστά να πατήσει, πατιέται το πίσω μόνο του:lol:



Τα aprilia δεν μένουν. Κάνουν μπαμ, μια και καλή.

Έτσι! Αντρίκια πράματα!:smokin:

AristidisZ
20/06/2015, 15:25
Χοντάκιας είναι ρε!

Και μόνο μπροστά να πατήσει, πατιέται το πίσω μόνο του:lol:



αυτό ακριβώς...

και του μαμάει και τη μάνα

pipe_smoker
20/06/2015, 15:39
αυτό ακριβώς...

και του μαμάει και τη μάνα

Πέραν της πλάκας τώρα....

Και πολύ καλά κάνει το μηχανάκι σου και πατάει και πίσω φρένο, και να το πατάς κι εσύ.

Το ποδόφρενο το έχουμε λίγο λες και έχει κανά καρφί κι έτσι και το πατήσουμε θα μας τρυπήσει το πόδι.

Τέσπα. Δεν είναι ούτε το θέμα του θρεντ αυτό ούτε για να λυθεί τώρα, αλλά προσωπικά ο τρόπος που εφαρμόζω για να φρενάρω είναι ο παρακάτω


Πάτα πρώτα το πίσω φρένο.

Αμέσως μετά πίεσε απαλά το μπροστινό. Όσο πιέζεις το μπροστά χαλαρώνεις το πίσω.

Πίεσε δυνατά το μπροστά και άφησε τελείως το πίσω.

Χαλάρωσε σταδιακά την πίεση.


τον οποίο έχει περιγράψει ο Blade στο θρεντ του "Φρένα πανικού!" (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132183), και τον χρησιμοποιώ είτε είμαι πανικόβλητος είτε όχι:beer:

7Tolis
20/06/2015, 16:05
2 σαγιονάρες mitsuko και problems solved.

o_gavros
20/06/2015, 16:09
Αριστο θες να ερθεις από το μαγαζι να τα περασουμε;
Εγώ τώρα σχολαω

Translatoras
20/06/2015, 23:05
Και μόνο μπροστά να πατήσει, πατιέται το πίσω μόνο του:lol:


Για κοιτάξτε το λίγο αυτό!

Νομίζω ότι στο CBS της Χόντα όταν πατάς το ΠΙΣΩ ενεργοποιείται και ένα έμβολο στο ΜΠΡΟΣΤΑ.

Τουλάχιστον αυτό κάνει στο δικό μου (NC700)

McGyver
20/06/2015, 23:37
Για κοιτάξτε το λίγο αυτό!

Νομίζω ότι στο CBS της Χόντα όταν πατάς το ΠΙΣΩ ενεργοποιείται και ένα έμβολο στο ΜΠΡΟΣΤΑ.

Τουλάχιστον αυτό κάνει στο δικό μου (NC700)

Εξαρτάται αν έχει Dual CBS ή όχι.