PDA

View Full Version : Τρύπα στο Πιστόνι - Εξαγωγή



costas_versys
20/06/2015, 15:49
Για βοηθήστε λίγο τον άσχετο ...και δώστε τα φώτα σας

Εχω φτάσει σε αυτό το στάδιο και δεν μπορώ να βγάλω το πιστόνι. Η ασφάλεια έχει αφαιρεθεί και το κιλυνδράκι του πιστονιού δεν κουνάει με τίποτα. Το έχω μετακινήσει μερικά χιλιοστά και εδώ έχει μουλαρώσει.

kostaskk
20/06/2015, 18:54
αν μου τυχει κατι τετειο βαζω εναν δευτερο πειρο στην τρυπα και τον χτυπάω με κατι.. ο ενας σπρώχνει τον αλλον και τον βγαζω.

ο σωστος τροπος ειναι με εξωλκεα πειρου..

εφ οσον το πιστονι ειναι για πεταμα υπαρχουν αρκετες λυσεις.
ακομα και κόψιμο του πιστονιου αν δεν βγαινει

vaska
20/06/2015, 19:13
Χορτοκοπτική διχρονίλα ???

Ερε τιμημένη αγροτιά!

:beer:

edit

αν είναι Κινέζος μάλλον τη Μπούτσισες, τα μέταλλα γίνονται μασίφ και όσο και να κοπανάς άκρη δεν βγάζεις. Το πολύ πολύ να πάρεις και την μπιέλα στο χέρι.

costas_versys
20/06/2015, 19:16
Μου έφαγε όλο το μεσημέρι και τελικά βγήκε με εξωλκέα - πανέντα.

Το τρύπιο πιστόνι έχει γεμίσει τον στρόφαλο ρινήσματα.. αντε να δω πωε θα το καθαρίσω ..

costas_versys
20/06/2015, 19:25
Χορτοκοπτική διχρονίλα ???

Ερε τιμημένη αγροτιά!
...

Δεν είναι χορτοκοπτικό. Είναι ένα paramoteur Vittorazi

vaska
20/06/2015, 19:33
Δεν είναι χορτοκοπτικό. Είναι ένα paramoteur Vittorazi

:beer:

kostaskk
20/06/2015, 19:47
η τρύπα εγινε απο φτωχο μιγμα. (θα μπορουσε και απο λαθος αναφλεξη αλλα ειναι σπανιο)

ψαξε να δεις απο που μπαζει αερα το μοτερ(καρτερ,εισαγωγη,βαση κυλινδρου,τσιμουχες στροφαλου)
και τι ρυθμίσεις εχει το καρμπιρατέρ


το μιγμα γινεται φτωχο οταν ο αερας ειναι πυκνος. δλδ κρυος καιρος ή χαμηλο υψομετρο.

για τον στροφαλο δοκίμασε να τον πλύνεις με βενζίνη και αερα με πίεση

costas_versys
20/06/2015, 19:51
Σ' ευχαριστώ για την συμβουλή. Με βοηθάς πάρα πολύ.

Σκεύτομαι τώρα να γεμίζω το κάρτερ βενζίνη για μερικές ώρες και να δω εαν υπάρχει διαρροή. Μήπως λέω βλακεία ?

zannisvel
21/06/2015, 07:37
Ωραιο πραγμα τα ψηλα πατωματα!!!!!! Αντε να το φτιαξεις γρηγορα και να μας ανεβασεις καμια φωτο!!!
:beer:

notakos600
21/06/2015, 08:03
Το ίδιο είχα πάθει στη Jawa.
Δοκίμασε να τα ρουφήξεις με ηλεκτρική σκούπα (προσάρμοσε στο σωλήνα της σκούπας ένα μικρότερο σωληνάκι για να εισχωρήσει καλύτερα).
Τελικά έλυσα το κάρτερ, γιατί όσο και να το καθάρισα ο στρόφαλος όταν τον γυρνούσα ακουγόταν σαν να είχε μέσα ρινίσματα.
Δεν το γλυτώνεις το λύσιμο.
Καλά μαστορέματα και καλές πτήσεις. :beer:

andreastwin
23/06/2015, 22:44
γυρισε αναποδα το μοτερ και με πιστολι πλυσιματος ριξε του με πιεση βενζινη.και πλενοντας να γυρνας σιγα σιγα τον στροφαλο,οτι μικρορινισματα υπαρχουν θα τα πετεξει.