PDA

View Full Version : Υγραεριοκινηση σε κουτι...



Σελίδες : [1] 2

devil's animal
22/06/2015, 10:40
επειδη το σκεφτομαι σοβαρα αλλα μετα απο μικρη ερευνα σε νετ και επειτα απο συζητησεις με φιλους, γνωστους που εχουν βαλει ή δεν εχουν βαλει και εχουν πληροφοριες, εχω μπλεχτει ασΚημα...:look:

διαβαζω για 4ης γενιας...5ης γενιας...
υγρου τυπου...αεριου τυπου...

τα toyota λενε δεν το συμπαθουν και παιζει να παραδωσουν πνευμα...κατεστραμμενες εδρες βαλβιδων...βαλβιδες για πεταμα...ρυθμιση μιγματος...σβησιματα και ρεταρισματα στα καλα καθουμενα...

η toyota τα βαζει αλλα (μαλλον) πρεπει να δωσεις μια περιουσια...κλπ..κλπ...

το αυτοκινητο: toyta auris 1.6 2007


για πειτε γνωμες...

BLiTzER
22/06/2015, 10:43
Αν θέλεις, έχω μηχανικό ειδικό σε Corolla/Auris, ο οποίος βάζει και υγραέριο. Σίγουρα θα μπορέσει να σε κατατοπίσει. Εγώ τον εμπιστευόμουν τυφλά για το δικό μου.

devil's animal
22/06/2015, 10:45
Αν θέλεις, έχω μηχανικό ειδικό σε Corolla/Auris, ο οποίος βάζει και υγραέριο. Σίγουρα θα μπορέσει να σε κατατοπίσει. Εγώ τον εμπιστευόμουν τυφλά για το δικό μου.


Γιωργο Αθηνα ειναι? γιατι εγω μενω μονιμα πλεον Θεσσαλονικη...:)
εννοειται ομως οτι δεν ειμαι αρνητικος για πληροφοριες ή οποιαδηποτε αλλη βοηθεια, κλπ...

BLiTzER
22/06/2015, 10:47
Αθήνα είναι, ναι. Εντάξει, προκειμένου να γίνει σωστή δουλειά, δε νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα να κατέβεις. Σου στέλνω στοιχεία πμ, έστω για πληροφορίες.

devil's animal
22/06/2015, 10:53
Αθήνα είναι, ναι. Εντάξει, προκειμένου να γίνει σωστή δουλειά, δε νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα να κατέβεις. Σου στέλνω στοιχεία πμ, έστω για πληροφορίες.

δυστυχως πλεον το να κατεβεις Αθηνα (και να επιστρεψεις εννοειται) με αμαξι ειναι γυρω στα 260€...100€ βενζινη η καθε διαδρομη και 30€ διοδια η μονη μεταβαση:moutza:

οποτε ειναι ενα κοστος διολου ευκαταφρονητο...

θα κανω ομως μια ερωτηση..
:beer::beer:

toyar
22/06/2015, 10:58
ταχυτερη φθορα του κινητηρα ειναι βεβαιη
προβληματα σε βαθος χρονου με τη διαχειριση του ψεκασμου θα προκυψουν ειτε μικρα ειτε μεγαλα
και η οικονομια σε κοστος καυσιμου ειναι βεβαιη
ολα εξαρτωνται απο τον τυπο του αυτοκινητου την παλιοτητα του το αν σκοπευεις να το κρατησεις και κυριως απο το ποσα χλμ κανεις
αν απο τα παραπανω κρινεις οτι σε συμφερει αποφυγε τα μικρου και μεσαιου κοστους συστηματα
και τσεκαρε στις προσφορες που θα παρεις την προελευση των επιμερους εξαρτηματων οπως δεξαμενη βαλβιδες κλπ γιατι κυκλοφορει φτηνιαδουρα β ποιοτητας

congate7
22/06/2015, 10:59
Επειδή έχω βρεθεί και εγώ σε τέτοιες συζητήσεις θα σου πω το συμπέρασμα που έχω βγάλει.
Ξεκαθαρίζω πως γνώστης δεν είμαι.

4ης 5ης γενιάς δε νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά.
Το θέμα για τις βαλβίδες είναι περίπλοκο. Κάποιοι λένε πως το αέριου τύπου τις «χαλάει» ενώ με του υγρού λιπαίνονται και δεν χαλάνε και άλλοι πως δεν παίζει κανένα ρόλο και σε αυτό παίζει ρόλο το τι δουλεύει ο μάστορας που θα ρωτήσεις. Ο τύπος σημαίνει τρόπος ψεκασμού του καυσίμου.
Μία άλλη παράμετρος είναι ο τόπος κατασκευής του συστήματος. Υπάρχουν Ιταλικά, Τούρκικα, Βουλγάρικα και μπορεί και άλλα. Από γνώμες γνωστών που έχουν βάλει δεν έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα με κανένα.
Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι αν αντέχεις οικονομικά να βάλεις στην αντιπροσωπεία βάλε εκεί αλλιώς σε κάποιον που να δίνει εγγύηση της εργασίας του.

Την απόσβεση αργά ή γρήγορα (ανάλογα τα χιλιόμετρα που κάνεις) θα την κάνεις αφού η τιμή του υγραερίου είναι φιξ στο 50 ή 60% της τιμής του πετρελαίου

Sapadak
22/06/2015, 11:07
Προσωπικά έβαλα σε αυτοκίνητο 15ετίας και σώθηκα, αλλά σε καινούριο, όπως το δικό σου δεν θα έβαζα, γιατι κάποια στιγμή θα πάρεις την αντλία βενζίνης στο χέρι, καθώς και τις βαλβίδες.
Εκτός αν κάνεις πολλά χλμ κάθε μήνα και σου έρθει η απόσβεση του συστήματος και των βλαβών που θα έρθουν κάποια στιγμή γρήγορα.

freco
22/06/2015, 11:11
Η δική μου εμπειρία στο θέμα έχει ώς εξής σε Kia Cerato 1600 (2004):

Άκουσα / είδα στο internet ότι έχουν πέσει οι τιμές οπότε άρχισε να με τρώει. Πήρα λοιπόν τηλέφωνο να δω πως πάει.
Η διαφημιζόμενη τιμή έλεγε ΑΠΟ 560 ευρώ. Στο τηλέφωνο η τιμή λόγω 1600 έφτασε τα 780 ευρώ χωρίς να επιλέξω ούτε την πιο φτηνή ούτε και την πιο ακριβή λύση.
Πάω από εκεί για να δω πως έχουν τα πράγματα. Ακούω μια από τα ίδια, αλλά προκύπτει και ένας "λαδωτήρας" οπότε φτάνουμε αισίως τα 890.
Και το κερασάκι ότι πρέπει να πάω για σέρβις / έλεγχο μετά από κάποια λίγα χιλιόμετρα (δεν θυμάμαι ακριβώς) και μετά κάθε 5000 χλμ αν θυμάμαι καλά. Οπότε πέρα από το κανονικό σέρβις θα κάνω και δεύτερο σέρβις για το υγραέριο.
Δεδομένου ότι δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα 8 με 10 χιλιάδες στην καλύτερη, το κόστος χρειάζεται τουλάχιστον 5-7 χρόνια για να αποσβεστεί με επιπλέον όλη την φασαρία εγκατάστασεις, σέρβις και τον κίνδυνο να μου βγάλει προβλήματα (όπως έγινε σε φίλους) κλπ.

Σε 7 χρόνια δεν ξέρω καν αν θα έχω το ίδιο αυτοκίνητο. Και γιατί να πειράξω ένα απροβλημάτιστο αυτοκίνητο που όλοι μου λένε ότι είναι σκυλί.
Οπότε ναυάγησε.

Βάλτα κάτω κι εσύ και δες αν όντως σε συμφέρει και στην τελική αν αξίζει να μπεις στον κόπο.

congate7
22/06/2015, 11:11
Προσωπικά έβαλα σε αυτοκίνητο 15ετίας και σώθηκα, αλλά σε καινούριο, όπως το δικό σου δεν θα έβαζα, γιατι κάποια στιγμή θα πάρεις την αντλία βενζίνης στο χέρι, καθώς και τις βαλβίδες.
Εκτός αν κάνεις πολλά χλμ κάθε μήνα και σου έρθει η απόσβεση του συστήματος και των βλαβών που θα έρθουν κάποια στιγμή γρήγορα.

Honda civic 4ετίας με 100 χιλιόμετρα τουλάχιστον καθημερινή μετακίνηση δεν έχει πάθει τίποτα εδώ και 2 χρόνια

Μανολης67
22/06/2015, 11:21
Φίλος μου Θεσσαλονικιός έβαλε υγραέριο σε NX 250, (to AXακι) πήγαινε Χαλκιδική και πίσω με 2 ευρω, μειον ότι έβαλε την μπουκάλα στην μπαγκαζιέρα, και φυσικά βαρυνε λίγο και το μηχανάκι, κανείς δεν εβαζε υγραέριο σε μοτοσυκλέτα, και το έκανε σχεδον με το ζόρι, νομίζω δεν υπάρχει άλλο μηχανάκι στην Θεσσαλονικη με υγραέριο.

byron
22/06/2015, 11:22
Σταύρο, είχε βάλει ο κουμπάρος σε Mitsubishi Outlander 2.0 4wd που έκαιγε λόγω μόνιμης τετρακίνησης τα κέρατα του. Σε κατανάλωση είδε βελτίωση, αλλά έγινε κολλητός με το συνεργείο (κάποιο γνωστό με εμπειρία μπλα μπλα μπλα) γιατί είχε συνεχώς θέματα μετά.

Μία έσβηνε συνέχεια, μία είχε πολύ ψηλό ρελαντί, μία δεν είχε καλή απόκριση στο γκάζι...συχτήρησε στο τέλος.

byron
22/06/2015, 11:23
Φίλος μου Θεσσαλονικιός έβαλε υγραέριο σε NX 250, (to AXακι) πήγαινε Χαλκιδική και πίσω με 2 ευρω, μειον ότι έβαλε την μπουκάλα στην μπαγκαζιέρα, και φυσικά βαρυνε λίγο και το μηχανάκι, κανείς δεν εβαζε υγραέριο σε μοτοσυκλέτα, και το έκανε σχεδον με το ζόρι, νομίζω δεν υπάρχει άλλο μηχανάκι στην Θεσσαλονικη με υγραέριο.

Ήμαρτον...

teogtp
22/06/2015, 11:24
Οι καμμενες βαλβιδες,εδρες,φλατζες κεφαλής,τρυπια πιστονια και λοιπα ωραία πράγματα είναι γεγονός.
Σε κουβέντα που είχα με ρεκτιφιατζη μου είπε οτι οι δουλειές ανέβηκαν λογο υγραεριοκινησης.
Ο λόγος που βγαίνουν οι ζημιές είναι οτι το αεριο στην καύση του παράγει μεγαλυτερες θερμοκρασίες στον θάλαμο καυσης απ'ότι η βενζίνη.
Η βενζίνη κατά την εξαχνωση της μεσα στον θάλαμο καύσης ρίχνει την θερμοκρασία αυτου στιγμιαία λειτουργοντας ως ενα είδος ψύξης.
Τωρα με τα καινούργια συστήματα αερίου εχω ακούσει για παραλληλο ψεκασμό βενζίνης.......
Εγω αν είχα κανένα παλιο αμάξι που ανταλλακτικά θα έβρισκα και στον παλιατζη θα έβαζα υγραεριο.Σε καινούργιο αμάξι με τίποτα. ...

Panos76
22/06/2015, 11:35
Σταύρο, είχε βάλει ο κουμπάρος σε Mitsubishi Outlander 2.0 4wd που έκαιγε λόγω μόνιμης τετρακίνησης τα κέρατα του. Σε κατανάλωση είδε βελτίωση, αλλά έγινε κολλητός με το συνεργείο (κάποιο γνωστό με εμπειρία μπλα μπλα μπλα) γιατί είχε συνεχώς θέματα μετά.

Μία έσβηνε συνέχεια, μία είχε πολύ ψηλό ρελαντί, μία δεν είχε καλή απόκριση στο γκάζι...συχτήρησε στο τέλος.


Οι καμμενες βαλβιδες,εδρες,φλατζες κεφαλής,τρυπια πιστονια και λοιπα ωραία πράγματα είναι γεγονός.
Σε κουβέντα που είχα με ρεκτιφιατζη μου είπε οτι οι δουλειές ανέβηκαν λογο υγραεριοκινησης.
Ο λόγος που βγαίνουν οι ζημιές είναι οτι το αεριο στην καύση του παράγει μεγαλυτερες θερμοκρασίες στον θάλαμο καυσης απ'ότι η βενζίνη.
Η βενζίνη κατά την εξαχνωση της μεσα στον θάλαμο καύσης ρίχνει την θερμοκρασία αυτου στιγμιαία λειτουργοντας ως ενα είδος ψύξης.
Τωρα με τα καινούργια συστήματα αερίου εχω ακούσει για παραλληλο ψεκασμό βενζίνης.......
Εγω αν είχα κανένα παλιο αμάξι που ανταλλακτικά θα έβρισκα και στον παλιατζη θα έβαζα υγραεριο.Σε καινούργιο αμάξι με τίποτα. ...

Κρατήστε τα δύο παραπάνω. Θα συμπληρώσω ότι αν παρόλα αυτά αποφασίσει κάποιος για τοποθέτηση, η μόνη λύση για αποφυγή προβλημάτων, είναι ο πολύ ομαλή οδήγηση για να αποφευχθούν τα προβλήματα που περιγράφει ο Βύρωνας και ο Teo και ισχύουν 100% και έχω ζήσει από κοντά.

Βάζω στοίχημα αν ήμασταν σε αυτοκινητιστικό φόρουμ πως το θρεντ θα γινόταν σαν του σκούτερ - βαριατόρ, δηλ. πολέμιοι και μη της υγραεριοκίνησης θα λέγαμε ο καθένας τα δικά του.

Μετά από κάποια χρόνια κ πολλές συζητήσεις (και αγνοώντας η αλήθεια είναι τις εντελώς νέες γενιές υγραερίου) καταλήγω σε αυτό το συμπέρασμα: καθόλου ή αν ναι, πολύ ήρεμη οδήγηση. (και φυσικά όχι σε βενζινάδικο, αλλά σε δοκιμασμένες επαγγελματικές λύσεις για το μοντέλο που θέλουμε).

leftos
22/06/2015, 12:02
Φιλε καλο μαστορα θες.
Απο εκει και περα το καλο συστημα θα σε βοηθησει.
Αν θες εχει και στο face ομαδα https://www.facebook.com/groups/Ygraeriokinitoi/
αλλα και το http://www.autogasforum.gr/ .

Αν ρωτησεις θα σου πουν για αξιολογους εγκαταστατες στην θεσσαλονικη.
Εγω θα σε ρωτησω καποια απλα πραγματα.
Τρεχεις με το αμαξι? Ποσο γραφει το trip οτι καις και ποσο εχεις μετρησει εσυ?
Ποσα χλμ κανεις το χρονο και ποσα θα ηθελες να κανεις? Ποσα χρονια εχεις σκοπο να κρατησεις το αυτοκινητο?

Αν απαντησεις σε αυτα θα δεις και εσυ κατα ποσο σε συμφερει.
Αν πατας το αυτοκινητο δεν κανει για σενα το αεριο ειναι για να πηγαινεις οικονομικα. Εκτος αν το γυρνας σε βενζινη.
Αν καις 8 και πανω εχεις μεγαλυτερο οικονομικο συμφερον. Αν καις λιγοτερο αργεις να κανεις αποσβεση πολυ...
Αν κανεις 15000 αλλα θες να το χρησιμοποιησεις περισσοτερο τοτε εισαι καλα.
Αν ειναι να το πουλησεις σε κανα 2 χρονια οικογενεια κ.α. τοτε δεν σου κανει.


Εχω toyota yaris 1.33 με υδραυλικες αυτορυθμιζομενες βαλβιδες. Το εβαλα περσυ και εχω κανει 21000 χλμ.
Και εσενα εχει υδραυλικες βαλβιδες οποτε εκει οταν φτασει στο τελος ζωης θα πεθανει μια και εξω δεν χρειαζεται να ρυθμιζεις κατι στο κινητηρα συνεχεια.
Καθε χρονο εκανα 15000 αλλα ηθελα να κανω περισσοτερο και περιοριζομουνα οικονομικα.
Δεν εχω κανενα προβλημα.
Το αυτοκινητο σβηνει στα σταματηματα (και οχι παντα) μονο αν βαζω petrogaz με coral και εκο δουλευει τελεια.
Πριν το σβησω το δουλευω στην βενζινη για 1 λεπτο. και καθε 600 χλμ κανω 20 χλμ με βενζινη συνηθως πατημενος.
Εχω κερδος περιπου 3 τωρα με τελευταιες τιμες 3,5 ευρω ανα 100κμ.
Ειναι λιγο γιατι εγω εχω καταναλωση στο trip κατω απο 6lt/100.
Στην θεσσαλονικη ειναι πολυ ακριβα το αεριο λογω καρτελ και αυτο ειναι μεγαλον μειον. Να το δεις.
Να πας σε καλο εγκαταστατη να μην βαλεις λαδιερα να ζητησεις μπεκ τυπου βενζινης και οχι ηλεκτροβαλβιδες ( χαλανε στα 50000 περιπου ).
Κοστος υπολογισε 750 με 900 πλεον για τα καλα συστηματα. Που ειναι vialle prins brc landi renzo.
Τωρα για γενιες και τετοια δεν υπαρχουν υπαρχουν συστηματα που κανουν και που δεν κανουν που συνεργαζονται με τον εγκεφαλο του αυτοκινητου και διαβαζουν απο εκει.


Για μενα αν εχεις απαντησει στα παραπανω μην το σκεφτεσαι βαλτο και θα σωθεις δεν θα σκεφτεσαι να πας καπου απλα θα πηγαινεις και θα χαιρεσαι να οδηγεις το αμαξι σου.

devil's animal
22/06/2015, 14:09
Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι αν αντέχεις οικονομικά να βάλεις στην αντιπροσωπεία βάλε εκεί αλλιώς σε κάποιον που να δίνει εγγύηση της εργασίας του.

Την απόσβεση αργά ή γρήγορα (ανάλογα τα χιλιόμετρα που κάνεις) θα την κάνεις αφού η τιμή του υγραερίου είναι φιξ στο 50 ή 60% της τιμής του πετρελαίου

η toyota της θεσσσαλονικης που το παω για σερβις...(polis θερμης) μου ειπε μια τρελη τιμη 2450€ + 50€ ΚΤΕΟ που το περνανε αυτοι για να δουν οτι εχει γινει σωστη δουλεια...
και το αμαξι πρεπει να παει Αθηνα για μια εβδομαδα...μεταφερεται με φορτηγα που μεταφερουν καινουργια αμαξια και εμενα μου δινουν αμαξι αντικαταστασης...

αλλα οπως καταλαβαινεις το κοστος ειναι τρελο και δεν ξερω κατα ποσο θα κανω αποσβεση...
α, και μου δινουν και 1 χρονο εγγυηση στα μηχανικα μερη και 2 χρονια στα μερη που αφορουν το αεριο...συστημα της vialle, ολλανδικο κλπ..κλπ...αλλα 2,5 χαρτια ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!:cry:

τα χλμ τωρα ειναι πανω κατω στο 13αρι χιλιαδες τον χρονο...
αν ημουν Αθηνα δεν θα το σκεφτομουν καν γιατι εκανα σκαρτα 9-10χιλ...αλλα εδω πανω, λογω του οτι οι αποστασεις ειναι μεγαλυτερες και πιο συχνες καθ'οτι μενω αρκετα εκτος και ακομα και για super market θες αμαξι, προβλεπω οτι θα γινει αποσβεση...

Pan (dvs)
22/06/2015, 14:33
Ειχα βαλει στην Alfa 156,πριν απο 5 χρονια,δεν ξερω τι euro ητανε,αλλα τοτε ητανε οτι καλυτερο και ειχα σκασει 1500.

Καλυτερη αποδοση απο πριν.Το γκαζι ακουγε καλυτερα.Ο κινητηρας δουλευε πιο γλυκα.Εκανα 120,000 χλμ σε 2,5 χρονια και ο κινητηρας εγινε για πεταμα.Με κανα διχιλιαρο ερχοτανε στα ισια του.

Σε αυτα τα χλμ ομως γλυτωσα απο καυσιμα περιπου 10000 ευρω.Ητανε μια κινηση που γνωριζα απο πριν τα αποτελεσματα,αλλα με συνεφερε.

υγ.τα νουμερα με καθε επιφυλαξη μιας και εχει περασει καιρος.

devil's animal
22/06/2015, 14:35
Φιλε καλο μαστορα θες.
Απο εκει και περα το καλο συστημα θα σε βοηθησει.
Αν θες εχει και στο face ομαδα https://www.facebook.com/groups/Ygraeriokinitoi/
αλλα και το http://www.autogasforum.gr/ .

Αν ρωτησεις θα σου πουν για αξιολογους εγκαταστατες στην θεσσαλονικη.
Εγω θα σε ρωτησω καποια απλα πραγματα.
Τρεχεις με το αμαξι? Ποσο γραφει το trip οτι καις και ποσο εχεις μετρησει εσυ?
Ποσα χλμ κανεις το χρονο και ποσα θα ηθελες να κανεις? Ποσα χρονια εχεις σκοπο να κρατησεις το αυτοκινητο?

Αν απαντησεις σε αυτα θα δεις και εσυ κατα ποσο σε συμφερει.
Αν πατας το αυτοκινητο δεν κανει για σενα το αεριο ειναι για να πηγαινεις οικονομικα. Εκτος αν το γυρνας σε βενζινη.
Αν καις 8 και πανω εχεις μεγαλυτερο οικονομικο συμφερον. Αν καις λιγοτερο αργεις να κανεις αποσβεση πολυ...
Αν κανεις 15000 αλλα θες να το χρησιμοποιησεις περισσοτερο τοτε εισαι καλα.
Αν ειναι να το πουλησεις σε κανα 2 χρονια οικογενεια κ.α. τοτε δεν σου κανει.


Εχω toyota yaris 1.33 με υδραυλικες αυτορυθμιζομενες βαλβιδες. Το εβαλα περσυ και εχω κανει 21000 χλμ.
Και εσενα εχει υδραυλικες βαλβιδες οποτε εκει οταν φτασει στο τελος ζωης θα πεθανει μια και εξω δεν χρειαζεται να ρυθμιζεις κατι στο κινητηρα συνεχεια.
Καθε χρονο εκανα 15000 αλλα ηθελα να κανω περισσοτερο και περιοριζομουνα οικονομικα.
Δεν εχω κανενα προβλημα.
Το αυτοκινητο σβηνει στα σταματηματα (και οχι παντα) μονο αν βαζω petrogaz με coral και εκο δουλευει τελεια.
Πριν το σβησω το δουλευω στην βενζινη για 1 λεπτο. και καθε 600 χλμ κανω 20 χλμ με βενζινη συνηθως πατημενος.
Εχω κερδος περιπου 3 τωρα με τελευταιες τιμες 3,5 ευρω ανα 100κμ.
Ειναι λιγο γιατι εγω εχω καταναλωση στο trip κατω απο 6lt/100.
Στην θεσσαλονικη ειναι πολυ ακριβα το αεριο λογω καρτελ και αυτο ειναι μεγαλον μειον. Να το δεις.
Να πας σε καλο εγκαταστατη να μην βαλεις λαδιερα να ζητησεις μπεκ τυπου βενζινης και οχι ηλεκτροβαλβιδες ( χαλανε στα 50000 περιπου ).
Κοστος υπολογισε 750 με 900 πλεον για τα καλα συστηματα. Που ειναι vialle prins brc landi renzo.
Τωρα για γενιες και τετοια δεν υπαρχουν υπαρχουν συστηματα που κανουν και που δεν κανουν που συνεργαζονται με τον εγκεφαλο του αυτοκινητου και διαβαζουν απο εκει.


Για μενα αν εχεις απαντησει στα παραπανω μην το σκεφτεσαι βαλτο και θα σωθεις δεν θα σκεφτεσαι να πας καπου απλα θα πηγαινεις και θα χαιρεσαι να οδηγεις το αμαξι σου.


1ον το αμαξι δεν ειναι δικο μου...
ειναι της γυναικας μου και ειναι το οικογενειακο...ενα και μοναδικο...ολα τ'αλλα ειναι μηχανακια...:lol:

2ον ουτε εγω, ουτε η γυναικα μου το τρεχουμε...αλλαζουμε στις 2000 στροφες (εκει που εχει και το shift light) και το αμαξι δεν ξεπερναει ουτε τις 3500 στροφες σε ταξιδι...
γενικως παμε οικονομικα, χωρις ξεσπασματα κλπ..

3ον καιει πραγματικα γυρω στο 8αρι,8,5αρι μεσα στην κινηση με φαναρια και 6,5 στο ταξιδι..τα οποια ταξιδια δεν ειναι συχνα...τουλαχιστον οχι ακομα..
δεν εχουμε σκοπο να το δωσουμε...το πηραμε για οικογενειακο με 112.000χλμ τον Ιουλιο του 2013 και τωρα εχει 132000...ειναι προσεγμενο αρκετα και απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη, αλλα και εμεις του βαζουμε καλο λαδακι (torco) και οι αλλαγες γινονται συχνοτερα απ'οτι λεει το manual, ακριβως γιατι θελουμε να αυξησουμε την ζωη του και να περιορισουμε βλαβες...


επειδη και ο χειμωνας εδω πανω ειναι πιο βαρυς με συχνοτερες βροχες κλπ και επειδη και η μικρη μεγαλωνει και θα θελει περισσοτερη μετακινηση, τα προσεχη χρονια θα κανω περισσοτερα χλμ...δλδ λογικα θα ακουμπαω το 15αρι χιλ το χρονο...

αυτα ειναι πανω κατω τα δεδομενα...

alex14
22/06/2015, 14:36
Σταυρο,να ξερεις παντως οτι και η toyota αλλου τα φτιαχνει. Αυτα που ειπε ο leftos ειναι κατατοπιστικοτατα.
Εγω εβαλα prins σε ενα παλιο vitara και δεν εχω κανενα προβλημα. Βεβαια η αξια του αυτοκινητου εναι σχεδον μηδενικη και δεν με νοιαζει εαν παθει κατι στο μελλον. Εαν ηταν καινουργιο θα το σκεφτομουν πολυ περισσοτερο να βαλω γκαζι.
Και κατι πολυ σημαντικο, ο εγκαταστατης παιζει τον σπουδαιοτερο ρολο.

:wave2:

GiannisBlessed
22/06/2015, 14:50
εγω εβαλα στο αμαξι μου fiat stilo 1.4 2004.
και ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ αλλα βγαζω με 20e στα 0.90e/lt (22lt) 430κμ με οδηγηση στην πολη.
εκανα ταξιδι 530 κμ με 5 ατομα και πραγατα με 30ε.
βλεπω να κανω αποσβεση συντομα.
το σημαντικο ειναι πιστευω ο εγκαταστατης.κυριως η ρυθμιση.
πρεπει να ειναι ολοσωστη αλλιως τα προβληματα ειναι σιγουρα καποια στιγμη.

toyar
22/06/2015, 14:50
αν το προσεχεις για να το κρατησεις τοτε μην το πειραζεις αφου και τα χλμ σου δεν ειναι πολλα
το παληκαρι που εκανε 120000 σε 2,5 χρονια πολυ καλα εκανε και εβαλε αεριο
το λαθος του ηταν οτι τα εκανε με alfa:D

nickald
22/06/2015, 15:06
Σε καινουριο καρο αν δεν κανεις καμια 25κ το χρονο μην ασχολείσαι..... οι ζημιες που θα σου βγαλει (που θα σου βγαλει) δεν θα σε αφησουν να αποσβεσεις..... και είναι και το σπασιμο....

Τωρα θα μπορουσα να αρχισω τα του στυλ "Φιλος με φοκους πηρε το μοτερ στο χερι σε 2 χρονια" αλλα παντα καποιος θα απανταει ότι το εχει 4 χωρις πρόβλημα....

Αν απλα αποδεκτουμε ότι η βενζινη δεν είναι μονο καυσιμο (είναι κυριως καυσιμο) και το αεριο δεν εχει τα συστατικα της βενζίνης (σε χημικη βαση) τοτε τα θεματα που παρουσιάζονται είναι φυσιολογικα...

Γενικα ισχυει το "Κανω Χ χιλιόμετρα το χρονο και με την διαφορα τιμης θα εχω αγορασει άλλο καρο από την αποσβεση"...... αν όχι απλα δεν....

devil's animal
22/06/2015, 15:10
Σταυρο,να ξερεις παντως οτι και η toyota αλλου τα φτιαχνει. Αυτα που ειπε ο leftos ειναι κατατοπιστικοτατα.
Εγω εβαλα prins σε ενα παλιο vitara και δεν εχω κανενα προβλημα. Βεβαια η αξια του αυτοκινητου εναι σχεδον μηδενικη και δεν με νοιαζει εαν παθει κατι στο μελλον. Εαν ηταν καινουργιο θα το σκεφτομουν πολυ περισσοτερο να βαλω γκαζι.
Και κατι πολυ σημαντικο, ο εγκαταστατης παιζει τον σπουδαιοτερο ρολο.

:wave2:

δεν ειναι καινουργιο ρε παιδια το αμαξι...του 07 μοντελο ειναι..απο τα πρωτα auris που βγηκαν...
ουτε εχει λιγα χλμ...βεβαια ειναι ελεγμενο εξονυχιστικα και ξερω οτι εχει σιγουρα αυτα τα χλμ και ειναι απο ιδιωτη, οχι leasing κλπ, ουτε μαντρες που τα γυριζουν τα χλμ...το εψαχνα 1 χρονο σχεδον...


απο αυτα που μου εχουν πει, το πραμα αντεχει για πολλα χλμ (οχι με αεριο)...δλδ πιστευω οτι μετα τις 200000 θα βγαλει κατι σε μηχανικη βλαβη...
που σημαινει οτι εχω αλλα 70000χλμ...
αν στα επομενα 4,5 χρονια δλδ μου δημιουργηθει βλαβη, θα πρεπει να εχω κανει αποσβεση και να εχω και κερδος στην τσεπη και να καλυψω την βλαβη για να ειμαι μια η αλλη...

alex14
22/06/2015, 15:21
δεν ειναι καινουργιο ρε παιδια το αμαξι...του 07 μοντελο ειναι..απο τα πρωτα auris που βγηκαν...
ουτε εχει λιγα χλμ...βεβαια ειναι ελεγμενο εξονυχιστικα και ξερω οτι εχει σιγουρα αυτα τα χλμ και ειναι απο ιδιωτη, οχι leasing κλπ, ουτε μαντρες που τα γυριζουν τα χλμ...το εψαχνα 1 χρονο σχεδον...


απο αυτα που μου εχουν πει, το πραμα αντεχει για πολλα χλμ (οχι με αεριο)...δλδ πιστευω οτι μετα τις 200000 θα βγαλει κατι σε μηχανικη βλαβη...
που σημαινει οτι εχω αλλα 70000χλμ...
αν στα επομενα 4,5 χρονια δλδ μου δημιουργηθει βλαβη, θα πρεπει να εχω κανει αποσβεση και να εχω και κερδος στην τσεπη και να καλυψω την βλαβη για να ειμαι μια η αλλη...

Δεν παιζει ρολο η κατασταση που ειναι ο κινητηρας τωρα αλλα ο τυπος του κινητηρα.
πχ το δικο μου grand vitara (μοντ 2003) δεν παιρνει ευκολα χαμπαρι απο την χρηση γκαζιου. Το επομενο μοντελο grand vitara (2005-6 και μετα) αν και ο τυπος του κινητηρα ειναι βασικα ο ιδιος την ακουει σχετικα γρηγορα, μαλλον λογο μικρων διαφορων στις βαλβιδες, συμπιεση κτλ.
Ψαξου λιγο στα φορουμ που ειπωθηκαν πριν και βρες reviews απο κατοχους ιδιου μοντελου με το δικο σου να δεις τι παιζει πανω κατω και εαν το συγκεκριμενο εχει "ακουστει" για βλαβες.

Bowleno
22/06/2015, 15:23
Δηλαδή εγώ που έχω ένα χιουντάι ασεντ του 2001 και κάνω 6.000 χλμ τον χρόνο (το έχω από κούτα και έχει στο κοντέρ τώρα 72 χιλ στα 14 χρόνια....) να κάτσω στα ωά μου; :confused::D

Γιατί το σκεφτόμουν κι εγώ σοβαρά με τις τιμές εγκατάστασης που βλέπω δεξιά και αριστερά....

devil's animal
22/06/2015, 15:27
Δεν παιζει ρολο η κατασταση που ειναι ο κινητηρας τωρα αλλα ο τυπος του κινητηρα.
πχ το δικο μου grand vitara (μοντ 2003) δεν παιρνει ευκολα χαμπαρι απο την χρηση γκαζιου. Το επομενο μοντελο grand vitara (2005-6 και μετα) αν και ο τυπος του κινητηρα ειναι βασικα ο ιδιος την ακουει σχετικα γρηγορα, μαλλον λογο μικρων διαφορων στις βαλβιδες, συμπιεση κτλ.
Ψαξου λιγο στα φορουμ που ειπωθηκαν πριν και βρες reviews απο κατοχους ιδιου μοντελου με το δικο σου να δεις τι παιζει πανω κατω και εαν το συγκεκριμενο εχει "ακουστει" για βλαβες.



εχεις δικιο σ'αυτο που λες...
γι'αυτο γραφτηκα σε σχετικο forum (http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=53&t=1229&p=50551#p50551) και μπηκα να ρωτησω τα τι και τα πως...

ελπιζω να βγαλω ακρη, γιατι οντως ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του και δεν ειναι να παιζεις με μοτερ την σημερον ημερα...ουτε βεβαια με καταναλωσεις αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...:p

Sapadak
22/06/2015, 15:38
Δηλαδή εγώ που έχω ένα χιουντάι ασεντ του 2001 και κάνω 6.000 χλμ τον χρόνο (το έχω από κούτα και έχει στο κοντέρ τώρα 72 χιλ στα 14 χρόνια....) να κάτσω στα ωά μου; :confused::D

Γιατί το σκεφτόμουν κι εγώ σοβαρά με τις τιμές εγκατάστασης που βλέπω δεξιά και αριστερά....

Ουτε για πλάκα

Τα χλμ που έχεις κάνει σε 14 χρόνια θα τα έχω συμπληρώσει σε 16 μήνες, γιαυτό και έβαλα αέριο.
Απο τη μια την εγκατάσταση την απόσβεσα, απο την άλλη θα αποσβέσω και την αξία του αυτοκινήτου, οπότε οταν βγάλει καμιά χοντρή ζημια...πέταμα.

Κράτα το όπως το έχεις, δεν αξίζει το ρίσκο

Λευκάδιος
22/06/2015, 16:30
Ολοι έχουμε φίλους και γνωστούς που είναι ικανοποιημένοι ή δυσαρεστημένοι μετά απο εγκατάσταση υγρεριοκίνησης και αυτό σε μένα φαντάζει σαν ρουλέτα(ειδικά για σχετικά καινούργιο αυτοκίνητο).Αν ήμουν στην θέση σου θα πούλαγα το Auris και θα έπαιρνα αντίστοιχο ντίζελ(auris ή άλλο).Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο car το επιπλέον κόστος αγοράς είναι(πάνω κάτω) στο ποσό που σου ζήτησαν στην toyota για να βάλουν υγρεριοκίνηση.
Αλλά εγω κάνω λίγα χλμ ετησίως(περίπου 7000) και δεν μπαίνω στην διαδικασία.
Πρόσφατα ξάδερφος πήρε αριστο ford focus 1.6 TD απο Γερμανία με περίπου 120.000χλμ και κόστος κοντά στα 9000.Καλύπτει προδιαγραφες euro5(αν θυμαμαι καλά) με ετήσια τέλη κυκλοφοριας στα 100 ευρω(απο 240).

BLiTzER
22/06/2015, 16:38
Πετρέλαιο δε συμφέρει για κανένα λόγο με 13-15,000 χλμ/έτος.

congate7
22/06/2015, 17:03
η toyota της θεσσσαλονικης που το παω για σερβις...(polis θερμης) μου ειπε μια τρελη τιμη 2450€ + 50€ ΚΤΕΟ που το περνανε αυτοι για να δουν οτι εχει γινει σωστη δουλεια...
και το αμαξι πρεπει να παει Αθηνα για μια εβδομαδα...μεταφερεται με φορτηγα που μεταφερουν καινουργια αμαξια και εμενα μου δινουν αμαξι αντικαταστασης...


Αν το αμάξι σου έχει το σύστημα που σβήνει στα φανάρια, αυτό το πράγμα εκτοξεύει το κόστος. Συνάδελφος που έχει ένα Yaris και ένα τζιπ που δεν θυμάμαι ποιο είναι για το τζιπ 1800 κ.εκ. του έβγαινε γύρω στα 1800 και στο Yaris στα ίδια με αυτά που είπες λόγω της παπαρι@ς αυτής.

Desperado
22/06/2015, 17:12
Πάνω κάτω στα έγραψαν τα άλλα παιδιά, θα σου πω κι εγώ την άποψη μου ....
ΛΕπόν, θα σου έλεγα αν έχεις σκοπό να κρατήσεις το αυτοκίνητο (που έχεις....) και αν κάνεις αρκετά χιλιόμετρα (άνω των 10000χλμ/έτος) να το βάλεις. Από εκεί και πέρα το σημαντικότερο όλων είναι να επιλέξεις σωστό εγκαταστάτη. ¨Ενα καλορύθμισμένο υγραέριο δεν έχει κάνενα απολύτως πρόβλημα αρκεί να οδηγείς συνετά και να μην του τα "χώνεις". Από συστήματα που αναφέρεις ουσιαστικά υπάρχουν μόνο 2 κατηγορίες, τα αερίου ψεκασμού και τα υγρού ψεκασμού, η γνώμη μου είναι να επιλέξεις αερίου ψεκασμού με παράλληλο ψεκασμό βενζίνης στα φορτία, με αυτό το σύστημα δεν χρειάζεσαι λαδιέρες κλπ και δεν έχεις φόβο να κάψεις βαλβίδα εξαγωγής διότι στα φορτία με τον παράλληλο ψεκασμό βενζίνης ψύχει τον θάλαμο καύσης. Εγώ είχα πρωτοβάλει υγραέριο σε αμάξι το 2007, τότε όπου το έλεγα με κοίταζαν περίπου σαν εξωγήινο και με ρώταγαν αν είναι νόμιμο κλπ, έκανα με αυτό 65000 χλμ απροβλημάτιστα. Το σύστημα αυτό δεν έιχε ψεκασμούς βενζίνης και λαδιέρες απλά, όταν ήθελα να τρέξω πάνω από 130 χλμ/ώρα το γύριζα βενζίνα. Τότε όμως εγκαταστάτες υπήρχαν στην Αθήνα 3-4 μόνο και έβαζαν υγραέριο κυρίως σε ταξί (φαντάζεσαι χιλιόμετρα που έγραφαν έτσι?) , μετά που κάθε "περίπτερο" έβαζε και υγραέριο ξεκίνησαν και τα περισσότερα προβλήματα....

devil's animal
22/06/2015, 17:20
Αν το αμάξι σου έχει το σύστημα που σβήνει στα φανάρια, αυτό το πράγμα εκτοξεύει το κόστος. Συνάδελφος που έχει ένα Yaris και ένα τζιπ που δεν θυμάμαι ποιο είναι για το τζιπ 1800 κ.εκ. του έβγαινε γύρω στα 1800 και στο Yaris στα ίδια με αυτά που είπες λόγω της παπαρι@ς αυτής.

οχι δεν το εχει...

amyroukai
22/06/2015, 17:38
Μιά ερώτηση. Αν είναι να γλιτώνεις ξερωγω ένα χιλιάρικο το χρόνο και να το δώσεις μαζεμένο και κασεράκι σε δύο χρόνια για μοτέρ, τελικά τι έχεις κερδίσει και γιατί να μην μείνεις με την βενζίνη και να μην δώσεις τα λεφτά της επισκευής "ποτέ";

devil's animal
22/06/2015, 17:47
Μιά ερώτηση. Αν είναι να γλιτώνεις ξερωγω ένα χιλιάρικο το χρόνο και να το δώσεις μαζεμένο και κασεράκι σε δύο χρόνια για μοτέρ, τελικά τι έχεις κερδίσει και γιατί να μην μείνεις με την βενζίνη και να μην δώσεις τα λεφτά της επισκευής "ποτέ";

ρε Γιαννακο, ελεος...:rolleyes:

γι'αυτο ψαχνομαι..για να ΜΗΝ το δωσω κασερακι σε 2 χρονια...το θεμα ειναι να μου παει ενα χιλιαρικο η μετατροπη (λεω εγω τωρα μια τιμη)...
τον πρωτο χρονο να κανω την αποσβεση των χρηματων...και να κρατησει και μια τετραετια ακομη (συνολο 5 χρονια) για να εχω τα 4χιλ στην τσεπη (λεμε τωρα) για να αντιμετωπισω την οποια βλαβη...

γιατι και τοτε τα συγκεκριμενα μοτερ, τσαμπα θα'ναι...αμα βρω κανενα καθαρουλι με λιγα χλμ (σχετικα) και κανενα χιλιαρικο κοστος + τα περαστικα, να ξαναβαλω πανω το αεριο, να ειμαι κερδισμενος στο διηνεκες...:lol:

αν ειναι να μου ανατιναχτει στα 2 ή στα 3 χρονια...ΔΕΝ συμφερει...:nono:

stefanos
22/06/2015, 17:57
Ρε παιδιά οτι αυτοκίνητο γράφει χιλιόμετρα και ότι είναι πάνω από 2000 cc είναι γκάζι εδώ και χρόνια στην Ελλάδα.
Απλά χρειάζεται καλό συνεργείο (αν και οι περισσότεροι θα έχουν μάθει πλέον στους πελάτες τους)

amyroukai
22/06/2015, 18:05
ρε Γιαννακο, ελεος...:rolleyes:

αν ειναι να μου ανατιναχτει στα 2 ή στα 3 χρονια...ΔΕΝ συμφερει...:nono:
Βρε αγάπη, αφού οι περισσότεροι για καταστροφές μιλούσαν, για αυτό στο λέω, μόνο που τα διάβασα (επειδή παρεμφερή χιλιόμετρα με εσένα κάνω και εγώ) λέω αλάργα...

devil's animal
22/06/2015, 18:11
Βρε αγάπη, αφού οι περισσότεροι για καταστροφές μιλούσαν, για αυτό στο λέω, μόνο που τα διάβασα (επειδή παρεμφερή χιλιόμετρα με εσένα κάνω και εγώ) λέω αλάργα...


ενταξει...και αλλοι τοσοι λενε οτι το εχουν χρονια και δεν εχουν θεμα...
δεδομενου οτι εχουν περασει αρκετα χρονια απ'οτι εμφανιστηκε το συστημα..και λογικα θα εχουν γινει βελτιωσεις, εξ ου και τα 4η ή 5ης γενιας, τα υγρου ή τα αεριου τυπου...και καποιοι θα εχουν παρει τα μοτερ στα χερια απο λαθος εγκατασταση ή λογω συστηματος και γενικοτερα θα εχει αναπτυχθει μια τεχνογνωσια πανω στο θεμα, μπαινω στην διαδικασια να το σκεφτομαι...

μολις πηρα τιμη και πληροφοριες απο το παλικαρι που μου συστησε ο blitzer...
φαινεται οτι ξερει την δουλεια, ειναι σοβαρος και εχει γνωσεις επι του θεματος...παραμενει αρνητικο το οτι βρισκεται στην Αθηνα...θα δειξει...

Desperado
22/06/2015, 18:14
Δες και αυτούς τους 2, είναι καλοί επαγγελματίες, επικοινώνησε να πάρεις μια ιδέα.
www.lpgas.gr
www.qgas.gr

devil's animal
22/06/2015, 18:20
Δες και αυτούς τους 2, είναι καλοί επαγγελματίες, επικοινώνησε να πάρεις μια ιδέα.
www.lpgas.gr
www.qgas.gr

ευχαριστω..θα πεσουν τα σχετικα τηλ...

οποιαδηποτε αλλη πληροφορια, καλο ειναι να γραφεται για να μπορεσουμε να βγαλουμε μια πιο ολκληρωμενη αποψη επι του θεματος...
νομιζω αφορα πολλους απο εμας...

:beer::beer::beer:

alex14
22/06/2015, 18:30
Δες και αυτούς τους 2, είναι καλοί επαγγελματίες, επικοινώνησε να πάρεις μια ιδέα.
www.lpgas.gr
www.qgas.gr

Και εγω σε εναν απο αυτους το εβαλα.

toyar
22/06/2015, 19:56
το μοτερ δεν θα ανατιναχθει απο το αεριο εκτος κι αν ο μαστορας ειναι σκιτζης και τα υλικα δευτερα
ακομα ομως και η καλυτερη εγκατασταση δεν μπορει να το προφυλαξει ουτε απο ταχυτερη φθορα ουτε απο προβληματα του στυλ αναμενα λαμπακια, σβησιματα, μπουκωματα κλπ τα οποια αργα ή γρηγορα θα προκυψουν και εχουν σχεση με τον λ και τη διαχειριση του εγκεφαλου
ο λογος ειναι οτι κανενα μοτερ δεν ειναι κατασκευασμενο να δουλευει με αεριο

devil's animal
22/06/2015, 20:07
το μοτερ δεν θα ανατιναχθει απο το αεριο εκτος κι αν ο μαστορας ειναι σκιτζης και τα υλικα δευτερα
ακομα ομως και η καλυτερη εγκατασταση δεν μπορει να το προφυλαξει ουτε απο ταχυτερη φθορα ουτε απο προβληματα του στυλ αναμενα λαμπακια, σβησιματα, μπουκωματα κλπ τα οποια αργα ή γρηγορα θα προκυψουν και εχουν σχεση με τον λ και τη διαχειριση του εγκεφαλου
ο λογος ειναι οτι κανενα μοτερ δεν ειναι κατασκευασμενο να δουλευει με αεριο



ναι, επειδη τα διαβασα αυτα τα θεματα...χαλια αποκριση στο γκαζι, σβησιματα, ρεταρισματα..γυρναει μονο του στην βενζινη χωρις να εχει αδειασει το tank του αεριου και αλλα πολλα...
το θεμα ειναι να μπορει καποιος να χαρτογραφισει τον εγκεφαλο σωστα για να αποφευχθουν ολα αυτα...

φαινεται οτι καποιοι το κανουν, καποιοι δεν το κανουν και ελπιζουν σε plug and play καταστασεις...:rolleyes:

επισης πλεον παιζουν συστηματα που ψεκαζουν και βενζινη σε καποιο ποσοστο ή μετα απο καποιες στροφες ή και τα 2...
ολο το προβλημα, οπως γραφτηκε, ειναι η μεγαλυτερη θερμοκρασια λογω του αεριου...

μετα απο καποια γεμισματα με αεριο, καλο ειναι να καψεις και 20-30€ βενζινη...και αλλα πολλα...

cityfly
22/06/2015, 20:22
δεν ειναι καινουργιο ρε παιδια το αμαξι...του 07 μοντελο ειναι..απο τα πρωτα auris που βγηκαν...
ουτε εχει λιγα χλμ...βεβαια ειναι ελεγμενο εξονυχιστικα και ξερω οτι εχει σιγουρα αυτα τα χλμ και ειναι απο ιδιωτη, οχι leasing κλπ, ουτε μαντρες που τα γυριζουν τα χλμ...το εψαχνα 1 χρονο σχεδον...


απο αυτα που μου εχουν πει, το πραμα αντεχει για πολλα χλμ (οχι με αεριο)...δλδ πιστευω οτι μετα τις 200000 θα βγαλει κατι σε μηχανικη βλαβη...
που σημαινει οτι εχω αλλα 70000χλμ...
αν στα επομενα 4,5 χρονια δλδ μου δημιουργηθει βλαβη, θα πρεπει να εχω κανει αποσβεση και να εχω και κερδος στην τσεπη και να καλυψω την βλαβη για να ειμαι μια η αλλη...

αν κάνεις 15000 το χρόνο επί 4.5 χρόνια αυτό κάνει 67.500 δηλαδή κοντά εκεί που υπολογίζεις ότι θα αρχίσει να σου βγάλει βλάβες, με βάση τα νούμερα που είπε ο leftos έχεις κέρδος 350 ευρώ τα 10000, χωρίς να αλλάξει κάτι θα έχεις κέρδος 2360 και κάτι ψηλά αλλά θα έχεις πληρώσει 2500, κατά τη γνώμη μου ακόμα και 2000 να το βρεις δε συμφέρει όταν τα 360 κέρδος σε ιδανικές συνθήκες χωρίς απρόοπτα θα έρθουν αθροιστικά σε 4,5 χρόνια.

pektis
22/06/2015, 20:33
ναι, επειδη τα διαβασα αυτα τα θεματα...χαλια αποκριση στο γκαζι, σβησιματα, ρεταρισματα..γυρναει μονο του στην βενζινη χωρις να εχει αδειασει το tank του αεριου και αλλα πολλα...
το θεμα ειναι να μπορει καποιος να χαρτογραφισει τον εγκεφαλο σωστα για να αποφευχθουν ολα αυτα...

φαινεται οτι καποιοι το κανουν, καποιοι δεν το κανουν και ελπιζουν σε plug and play καταστασεις...:rolleyes:

επισης πλεον παιζουν συστηματα που ψεκαζουν και βενζινη σε καποιο ποσοστο ή μετα απο καποιες στροφες ή και τα 2...
ολο το προβλημα, οπως γραφτηκε, ειναι η μεγαλυτερη θερμοκρασια λογω του αεριου...

μετα απο καποια γεμισματα με αεριο, καλο ειναι να καψεις και 20-30€ βενζινη...και αλλα πολλα...

Αν το εχεις παρει αποφαση απλα καντο... μιλαμε για παρα πολυ μικρη καταναλωση... Οπως ειπαν και παραπανω, ολη την σημασια εχει ο τεχνικος που θα εμπιστευθεις την εγκατασταση...
Θα σου προτεινα επειδη υπαρχουν πολλα και αναξιοπιστα συστηματα (π.χ. κατασκευη απο Βουλγαρια ή Ταΐβαν...), να προτιμησεις Ιταλικο brc, Lovento, Romano...
Μην βαλεις φθηνο που δουλευει μονο αεριο, να βαλεις 4-5 γενιας που ψεκαζουν παραλληλα και βενζινη, ώστε να μην εχεις προβλημα με τις βαλβιδες...
Ολη η σημασια εχει, να βρεις σωστο τεχνικο που θα κανει την τοποθετηση... Αν θες απο Αθηνα σου στελνω π.μ.;)

Eversman
22/06/2015, 22:11
Οτιδήποτε πέρα από τις προδιαγραφές του κατασκευαστη και αφορά βασικές λειτουργίες του κινητήρα, καλό είναι να αποφεύγεται.
Αν κάτι είναι προορισμένο να λειτουργεί με "Χ" και εσύ του προσθέσεις "Χ+Ψ" , θα υπάρχουν επιπτώσεις, αργά ή γρήγορα.
Αν παρόλ' αυτά επιμενεις να βάλεις αέριο, βάλε το στην επίσημη αντιπροσωπεία έτσι ώστε:

α)Να έχεις εγγύηση καλής λειτουργίας, εφόσον το σύστημα αερίου θα είναι εγκεκριμένο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο από τον κατασκευαστη.
β)Να μην επιβαρύνθεις από τυχόν επιπλέον ρυθμίσεις που θα χρειαστούν.
γ)Να τοποθετηθούν τα εξαρτήματα στις σωστές θέσεις, έτσι ώστε να μην επηρεάζονται άλλες εργασίες συντήρησης, δηλαδή επιβάρυνση με παραπάνω εργατοώρες.

Έχε επίσης στο νου σου, ότι η δεξαμενή αερίου, συνήθως μπαίνει στη θέση της ρεζερβας, οπότε θα πρέπει τη ρεζέρβα να την έχεις χύμα στο πορτ μπαγκαζ ή να μην την έχεις καθόλου.
Αυτά από τα πολύ λίγα που ξέρω.

devil's animal
22/06/2015, 23:01
αν κάνεις 15000 το χρόνο επί 4.5 χρόνια αυτό κάνει 67.500 δηλαδή κοντά εκεί που υπολογίζεις ότι θα αρχίσει να σου βγάλει βλάβες, με βάση τα νούμερα που είπε ο leftos έχεις κέρδος 350 ευρώ τα 10000, χωρίς να αλλάξει κάτι θα έχεις κέρδος 2360 και κάτι ψηλά αλλά θα έχεις πληρώσει 2500, κατά τη γνώμη μου ακόμα και 2000 να το βρεις δε συμφέρει όταν τα 360 κέρδος σε ιδανικές συνθήκες χωρίς απρόοπτα θα έρθουν αθροιστικά σε 4,5 χρόνια.

αν το εχω βρει 1000€?;)

μερικοι γρηγοροι υπολογισμοι:
δεδομενα:
τιμη βενζινης 1,52
τιμη υγραεριου 0,72

μεση καταναλωση θα βαλουμε ενα 7,5 λιτρα στα 100χλμ για βενζινη για να ειμαστε μεσα...απ'οτι εχω ακουσει οτι με αεριο θα ειμαι παραπανω, αρα θα πω χοντρικα 9,5 λιτρα στα 100χλμ

παμε τωρα...
με βενζινη στα 15.000χλμ τον χρονο θα καψω 1125 λιτρα, δλδ 1710€

με υγραεριο στα 15.000χλμ θα καψω 1425 λιτρα, δλδ 1026€

χοντρικα βγαινει ενα 700αρι η διαφορα τον χρονο...
δλδ σε 1,5 χρονο θα εχω κανει αποσβεση και θα πηγαινω για κερδος...

νομιζω οτι συμφερει...
μια η αλλη (περιπου) θα μου ερθει αν χαλασει σε 3 χρονια και χρειαστει μοτερ το οποιο βρισκω με 900€ (http://www.car.gr/parts/view/2326318/)...

συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει μια διετια την εχω στο νερο, ακομα και ο πιο ασχετος να το τοποθετησει...
οποτε αν ψαξω να βρω καποιον καλο εγκαταστατη τα τρια χρονια (λογικα παντα) τα εχω στο τσεπακι...

macedonas
22/06/2015, 23:05
Εγώ έχω το corola 2008 1600 cc vvt.
Εδώ και 2 χρόνια δουλεύει με υγραέριο.Το έχει η γυναίκα για να πηγαίνει στη δουλειά της , περίπου 80 χλμ τη μέρα συν τα έξτρα .
Έχει κάνει περίπου 50000 χλμ με το υγραέριο χωρίς κανένα πρόβλημα .
Βέβαια δεν το σπάει .Αλλα και οταν το παίρνω εγώ πάω 120-130 συνήθως.
Έχω βάλει το lovato με λαδιέρα.
Βρες έναν καλό μηχανικό και πέρνα το ..........

devil's animal
22/06/2015, 23:14
Αν θες απο Αθηνα σου στελνω π.μ.;)

αν δεν σου κανει κοπο, στειλε...
:beer::beer:


Οτιδήποτε πέρα από τις προδιαγραφές του κατασκευαστη και αφορά βασικές λειτουργίες του κινητήρα, καλό είναι να αποφεύγεται.
Αν κάτι είναι προορισμένο να λειτουργεί με "Χ" και εσύ του προσθέσεις "Χ+Ψ" , θα υπάρχουν επιπτώσεις, αργά ή γρήγορα.
Αν παρόλ' αυτά επιμενεις να βάλεις αέριο, βάλε το στην επίσημη αντιπροσωπεία έτσι ώστε:

α)Να έχεις εγγύηση καλής λειτουργίας, εφόσον το σύστημα αερίου θα είναι εγκεκριμένο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο από τον κατασκευαστη.
β)Να μην επιβαρύνθεις από τυχόν επιπλέον ρυθμίσεις που θα χρειαστούν.
γ)Να τοποθετηθούν τα εξαρτήματα στις σωστές θέσεις, έτσι ώστε να μην επηρεάζονται άλλες εργασίες συντήρησης, δηλαδή επιβάρυνση με παραπάνω εργατοώρες.

Έχε επίσης στο νου σου, ότι η δεξαμενή αερίου, συνήθως μπαίνει στη θέση της ρεζερβας, οπότε θα πρέπει τη ρεζέρβα να την έχεις χύμα στο πορτ μπαγκαζ ή να μην την έχεις καθόλου.
Αυτά από τα πολύ λίγα που ξέρω.


εμαθα οτι η επισημη αντιπροσωπεια δεν εχει καν αδεια για να κανει την μετατροπη...ουτε της Θεσσαλονικης, ουτε της Αθηνας...
και την εγκατασταση την κανει ενας απλος "υδραυλικος" εκτος αντιπροσωπειας...σαφως και θα εχουν κανει δοκιμες για το αν αντεχει κλπ και μπορει να ειναι και γ@ματος μαστορας ως προς την δουλεια του αλλα προτιμω να δωσω τα 2/5 απο την τιμη που μου ειπαν και να παω σε καποιον αλλον πιστοποιημενο εγκαταστατη που εχει κανει εκατονταδες μετατροπες...

guys, ακομα ειμαι στο ψαξιμο και μαζευω πληροφοριες γιατι η αγορα ειναι μεγαλη και φυσικα τρελη και αλλοπαρμενη...
ο καθενας ζηταει οτι γουσταρει, η αντιπροσωπεια κλασικα τον Μπαιζει με τις τιμες και ο ασχετος προσπαθει να καταλαβει τι διαολο ειναι η λαδιερα, το valve saver kit, τα υγρου τυπου, τα αεριου τυπου και αλλες τοσες ορολογιες που πρεπει να αποκωδικοποιησει και να δει αν ταιριαζουν στο μοντελο του και ποιος ειναι καταλληλος να κανει την δουλεια...:hypnotize:

andreaspetr
23/06/2015, 01:28
γραψου σε Forum με τουοτα κλπ και δες τι λενε και κατοχοι ιδιου αυτοκινητου.
εχω γνωστο με subi 500+αλογα και δουλευει αεριο χωρις κανενα προβλημα.

toyar
23/06/2015, 06:36
ολοι λενε εχω ενα γνωστο που εχει αεριο χωρις προβλημα........
προσωπικα οσοι ξερω με αεριο εχουν προβληματα μικρα ή μεγαλα και δεν μιλαω για τη μειωση της ζωης του κινητηρα που ειναι δεδομενη
για λιγοτερα απο 15000χλμ το χρονο δεν νομιζω οτι αξιζει

Eversman
23/06/2015, 07:38
εμαθα οτι η επισημη αντιπροσωπεια δεν εχει καν αδεια για να κανει την μετατροπη...ουτε της Θεσσαλονικης, ουτε της Αθηνας...
και την εγκατασταση την κανει ενας απλος "υδραυλικος" εκτος αντιπροσωπειας...σαφως και θα εχουν κανει δοκιμες για το αν αντεχει κλπ και μπορει να ειναι και γ@ματος μαστορας ως προς την δουλεια του αλλα προτιμω να δωσω τα 2/5 απο την τιμη που μου ειπαν και να παω σε καποιον αλλον πιστοποιημενο εγκαταστατη που εχει κανει εκατονταδες μετατροπες...



Έχεις δίκιο. Το ποσό είναι τεράστιο. Από την άλλη, άν ο αντιπρόσωπος της μάρκας του αυτοκινήτου δεν αναλαμβάνει την εργασία (γιατί, δεν αναλαμβάνει το ρίσκο να πάει κάτι στραβά-και κατά τη γνώμη μου καλά κάνει), προτίμησε τουλάχιστον να κάνεις την εγκατάσταση στον αντιπρόσωπο των εξαρτημάτων του αερίου. Να πάς στη πηγή δηλαδή και όχι στον όποιο τυχάρπαστο, που με "σεμινάριο" 10 ωρών γίνεται εξειδικευμένος τεχνίτης αερίου ;)

Καλημέρες και χαιρετισμούς :wave2:

bros400pgm
23/06/2015, 07:46
Η ΤΟΥΟΤΑ Ελλαδας βαζει το vialle. Μπες στο επισημο site της ολανδικης vialle και καπου θα βρεις την λιστα με αμαξια που μπορει να μπει. Υποψιν, ειναι υγρου ψεκασμου.

PortisHead
23/06/2015, 07:50
Παρακολούθησε και λίγο τις εξελίξεις...
Ισως να μη σε συμφερει η μετατροπή και δεν προλάβεις να κανεις καν απόσβεση.
Συνεχως ακούγεται για εξίσωση των τιμών βενζίνης-υγραερίου...ποσο μαλλον τωρα που ψάχνουν απεγνωσμενα για λεφτά.

amyroukai
23/06/2015, 08:19
LoL αυτό το πράγμα με την οικονομική πολιτικη που ποτέ δεν μπορείς να κάνεις πλ;νο για τίποτα γιατι ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει αύριο... Λατρεύω.

devil's animal
23/06/2015, 08:43
Παρακολούθησε και λίγο τις εξελίξεις...
Ισως να μη σε συμφερει η μετατροπή και δεν προλάβεις να κανεις καν απόσβεση.
Συνεχως ακούγεται για εξίσωση των τιμών βενζίνης-υγραερίου...ποσο μαλλον τωρα που ψάχνουν απεγνωσμενα για λεφτά.


LoL αυτό το πράγμα με την οικονομική πολιτικη που ποτέ δεν μπορείς να κάνεις πλ;νο για τίποτα γιατι ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει αύριο... Λατρεύω.



:a018::a018::a018::a018::a018::a018::a018:

Panos76
23/06/2015, 09:07
LoL αυτό το πράγμα με την οικονομική πολιτική που ποτέ δεν μπορείς να κάνεις πλάνο για τίποτα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει αύριο... Λατρεύω.

Ότι και να κάνεις, ότι και να σκεφθείς, πάντα από κάπου θα στα παίρνουν.

Έχω ένα φίλο που έχει αγοράσει ότι μλκια υπάρχει για οικονομία και το κακό είναι ότι δεν με ακούει ποτέ.

Αγόρασε εκείνα τα πραγματάκια που τα βάζεις στη πρίζα για οικονομία. Του εξήγησα, χωρίς να έχω γνώσεις ηλεκτρολογίας ότι δεν κάνουν δουλειά. Τα πήρε, τα έχει και κάθονται.

Αγόρασε πάνελς ηλεκτρικά (5! ) κ πέρασα απ το σπίτι του όταν τα είχε πάρει, μου λέει έλα να με βοηθήσεις να τα ανεβάσουμε επάνω. Τραβάω ένα κουτί κ βλέπω 2500kw! Ρε συ του λέω, θα γμθείς με αυτά! Καλύτερα πετρέλαιο!

Όχι μου λέει είναι οικονομικά. Αποτέλεσμα; Από τον Ιανουάριο που τα πήρε μέχρι τώρα έχει πληρώσει στη ΔΕΗ δύο 600 άρια! (πριν με AC ήταν στο 400άρι/2μηνο).

Και πάμε στο On topic: Μου λέει μια μέρα (πριν 3 χρόνια περίπου) το αποφάσισα, θα βάλω αέριο στο αμάξι.
Του λέω, αν το κάνεις, θα πάρεις το μοτέρ στην αμασκάΛη. Όχι μου λέει, θα είναι σίγουρη δουλειά, τρελή οικονομία, κλπ.

Αποτέλεσμα: ΑΠΕΙΡΕΣ ώρες στα συνεργεία, λαμπάκι κινητήρα μόνιμα αναμμένο, πολλαπλή, βαλβίδες, εγκεφάλους και ΠΟΛΛΑ άλλα που ξεχνώ, με αποκορύφωμα; Αλλαγή μοτέρ σε βιτάρα του 2008! (2lt). Τελικά το γύρισε αποκλειστικά σε βενζίνη, έβγαλε κ τη μποτίλια και τώρα το αμάξι εδώ και μήνες δουλεύει ρολόι.

Έτσι λειτουργεί η οικονομία, έτσι γυρίζει ο κόσμος. Ράβε ξήλωνε δουλειά να μη σου λείπει.

leftos
23/06/2015, 09:11
Και εγω φιλε με μηχανακι κυκλοφορω και εκει βγαζω τα γουστα μου.
Επειδη το yaris ( ειναι μικρο το ατιμο... ) ειναι το οικογενειακο και εχω ενα παιδακι 1 χρονου οποτε πλεον το μηχανακι μπηκε στην ακρη με την γυναικα.
Ετσι αποφασισα και το εκανα και με το σκεπτικο οτι θα μεινω με αυτο το αυτοκινητο αφου δεν υπαρχει ουτε σκεψη για αλλαγη την παρουσα φαση.
900 εδωσα εγω και θα κανω αποσβεση σε περιπου 1,5 χρονο.
Αλλα δεν κοιταξα ποτε την αποσβεση κοιταξα οτι ηθελα να παω καπου και το σκεφτομουν. Ενω τωρα βαζω απλα μπροστα και εφυγα.
Το αμαξι σου εχει χλμ. θεωρω ομως οτι μεχρι της 200000 θα πας αερα.
Αλλα εγω το εχω σκεφτει και να βγαλει ζημια βρισκεις μεταχειρισμενους κινητηρες και θα βρισκεις οσο περναν τα χρονια απο τρακαρισμενα αβερτα θα δωσω και 500 ευρω εβαλα πανω αλλον και κανω αλλλα 200 αν αντεχει το αυτοκινητο.
Το θεμα ειναι αν εχεις τα 900 σημερα και αν εχεις σκοπο να χρησιμιποιεις το αυτοκινητο.
Με κατω απο 15000 το χρονο εγω δεν θα εβαζα στην θεση σου. Οχι για την αποσβεση ( γιατι δεν καιει αρκετα να πεις οτι εχεις το κερδος ) αλλα γιατι δεν κανεις χλμ οποτε δεν θα σου φανει η διαφορα στην τσεπη.
Αν ειχες ενα group wv η ενα ιταλικο ( που δεν εχουν θεματα τα περισσοτερα ) και πολλα κυβικα θα σου ελεγα βαλτο χθες.

Α και φυσικα οχι στην toyota το ιδιο συστημα εξω εχει λιγοτερο απο τα μισα λεφτα.
Εγω το εβαλα εντος εγγυησης αλλου και δεν ειχα κανενα θεμα οταν μου χαλασε το ρουλεμαν τροχου αλλαχτηκε στην εγγυηση χωρις να πουν τιποτα.

PortisHead
23/06/2015, 09:21
Ετσι ειναι δυστυχως.
Στην Ελλαδα δεν μπορεις να προγραμματισεις τίποτα.
Παίζεις με δικό σου ρίσκο.

Μειωσαν τότε τον φορο ειδικης καταναλωσης , τσουπ , ολοι πηγαν κι αγορασαν 2-λιτρα και βαλε.
Μολις το κρατος εφτιαξε "πελατολογιο" , τους γ@μησε στη φορολογια και ψαχναν μαντρες να τα δώσουν πίσω.

Μηδενικα τελη κυκλοφοριας για μικρα αυτοκινητα που δεν ρυπαινουν , ολοι πηγαν κι αγορασαν μικρου κυβισμου αυτοκινητακια για μεσα στην πόλη.Ξαναφτιαξαν "πελατολογιο" και τωρα θα τους πηδηξουν κιαυτους.Τερμα λεει τα μηδενικα τελη για τα αντιρυπαντικης τεχνολογιας.

Ε...βαλε τι θα γινει και με το υγραεριο....απλα χτιζουν ακομα πελατολόγιο :lol:

(Η αλήθεια ειναι οτι εφοσον θα καταργηθει η εξισωση του πετρελαιου θερμανσης με το κινησης , αυτοματως το κινησης θα ανεβει 10λεπτα , ισως και παραπανω.Μαζι του ομως θα παρει μπαλα και το υγραεριο επειδη ακολουθει τον ιδιο φορο καταναλωσης)

devil's animal
23/06/2015, 10:02
Και εγω φιλε με μηχανακι κυκλοφορω και εκει βγαζω τα γουστα μου.
Επειδη το yaris ( ειναι μικρο το ατιμο... ) ειναι το οικογενειακο και εχω ενα παιδακι 1 χρονου οποτε πλεον το μηχανακι μπηκε στην ακρη με την γυναικα.
Ετσι αποφασισα και το εκανα και με το σκεπτικο οτι θα μεινω με αυτο το αυτοκινητο αφου δεν υπαρχει ουτε σκεψη για αλλαγη την παρουσα φαση.
900 εδωσα εγω και θα κανω αποσβεση σε περιπου 1,5 χρονο.
Αλλα δεν κοιταξα ποτε την αποσβεση κοιταξα οτι ηθελα να παω καπου και το σκεφτομουν. Ενω τωρα βαζω απλα μπροστα και εφυγα.
Το αμαξι σου εχει χλμ. θεωρω ομως οτι μεχρι της 200000 θα πας αερα.
Αλλα εγω το εχω σκεφτει και να βγαλει ζημια βρισκεις μεταχειρισμενους κινητηρες και θα βρισκεις οσο περναν τα χρονια απο τρακαρισμενα αβερτα θα δωσω και 500 ευρω εβαλα πανω αλλον και κανω αλλλα 200 αν αντεχει το αυτοκινητο.
Το θεμα ειναι αν εχεις τα 900 σημερα και αν εχεις σκοπο να χρησιμιποιεις το αυτοκινητο.
Με κατω απο 15000 το χρονο εγω δεν θα εβαζα στην θεση σου. Οχι για την αποσβεση ( γιατι δεν καιει αρκετα να πεις οτι εχεις το κερδος ) αλλα γιατι δεν κανεις χλμ οποτε δεν θα σου φανει η διαφορα στην τσεπη.
Αν ειχες ενα group wv η ενα ιταλικο ( που δεν εχουν θεματα τα περισσοτερα ) και πολλα κυβικα θα σου ελεγα βαλτο χθες.

Α και φυσικα οχι στην toyota το ιδιο συστημα εξω εχει λιγοτερο απο τα μισα λεφτα.
Εγω το εβαλα εντος εγγυησης αλλου και δεν ειχα κανενα θεμα οταν μου χαλασε το ρουλεμαν τροχου αλλαχτηκε στην εγγυηση χωρις να πουν τιποτα.



επειδη τα χλμ θα γινουν σιγουρα, γι'αυτο το σκεφτομαι σοβαρα...
βαρεθηκα τα 20αρικακια στο βενζινΑΔΙΚΟ που τελειωνουν στο 3ημερο-4ημερο...
και ειναι και αυτο που λες...οτι μετα δεν το σκεφτεσαι να παρεις το αμαξι για μια μετακινηση...

υπηρχαν φορες που εβρεχε μεσα στον χειμωνα και ελεγα: "οχι ρε π0υστη, δεν βαλω μπροστα το ρδελο το 1600αρι για μια αποσταση 2χλμ...θα παρω το μηχανακι, και ας βραχω"...:rolleyes:

Desperado
23/06/2015, 10:18
Το προηγουμενο αμάξι μου που το είχα υγραέριο ήταν δίλιτρο, έκαιγε βενζίνα στα 10-11 λτ/100χλμ, με το υγραέριο είχα σε αντιστοιχία βενζίνης κατανάλωση 6,5-7 λτ/100χλμ. Δεν μετάνιωσα στιγμή που το έβαλα. Στο καινούργιο μου αυτοκίνητο έχω κατανάλωση βενζίνης στα 6,5λτ/100χλμ , είναι ακόμα εντός εγγύησης αλλά προγραμματίζω στο άμεσο μέλλον να του βάλω υγραέριο (μόλις περισσέψει κανένα φράγκο....) . Η οικονομία που σου προσφέρει δεν παίζεται...... Απέναντι ο γείτονας είναι ταξιτζής, έχει mitsu lancer βενζίνη που το έχει μετατρέψει σε υγραέριο, έχει κάνει 250000 χλμ απροβλημάτιστα. Στο ξαναλέω, το σημαντικότερο είναι να πας σε σωστό εγκαταστάτη, να βάλεις καλό σύστημα με παράλληλο ψεκασμό βενζίνας και να μην το σκίζεις. Θα προτιμήσεις μπεκ Hana ή Keihin και όχι μπεκιέρα κασέτα, οι δεξαμενές συνήθως είναι τούρκικες με χρόνο ζωής όλες την δεκαετία, μετά θέλουν αλλαγή.

leftos
23/06/2015, 10:34
Αν το σκεφτεσαι ετσι βαλτο να χαρεις βολτα με την οικογενεια. Και εγω αυτο κανω.
Οσο να ακριβυνει και τετοια δεν προκειται ετσι ακουγεται χρονια αλλα σε ολη την ευρωπη ετσι ειναι στα μισα η χαμηλοτερα απο τα μισα της βενζινης. Ειμαστε με την μικροτερη διαφορα βενζινης υγραεριου δηλαδη ακριβοι. Η ιταλια και η τουρκια που εχουν βενζινη στο θεο εχουν πιο φτηνο υγραεριο απο εμας.
Ρωτα ψαξε πηγαινε απο εκει να δεις δουλειες να ρωτησεις πως θα μπει τι θα κανει, συμβουλεψου και τα αθηναικα μαγαζια που σου εγραψαν παραπανω θα σου πουνε για συναδελφους αξιοπιστους και βαλτο.
Απλα να δουλευεις το αυτοκινητο και στην βενζινη που και που καλο του κανεις.
Και συχνοτερα αλλαγμα τα μπουζι.

devil's animal
23/06/2015, 20:44
επειδη το συστημα βρεθηκε...θα βαλω BRC plug and drive, για να μπορει να συνεργαστει ο εγκεφαλος του αεριου με αυτον της βενζινης σαν μια εξτρα ασφαλεια...μια χαρα θα ηταν και το BRC sequent 24, απλα για το δικο μου κεφαλι προτιμω να εχω μια ασφαλεια παραπανω και να διατηρησω ολους τους σενσορες του εγκεφαλου σε πληρη εναρμονιση με το αεριο σε real time...

παρακαλω προτεινετε μου εγκαταστατες για Θεσσαλονικη κυριως και μετεπειτα για Αθηνα...
προτιμω να δωσω 1200€ σε καποιον στην Αθηνα σε σχεση με καποιον που θα μου ζητησει 1400€ και θα ειναι στην θεσσαλονικη...(θα κανω και ενα ταξιδι που λεει ο λογος και θα τεσταρω και στην επιστροφη το συστημα)...

απο την αλλη, αν οι τιμες εινα ιδιες, θα προτιμηθει ενας σωστος επαγγελματιας στην Θεσσαλονικη για να εχω after sale services...

irinia
24/06/2015, 06:47
KOYΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ......ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ



Διότι όντως τις χρειάζεσαι,εκεί κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο πάνω από ένα χρόνο για το επίσης 1600 Πεζώ μου 307.
Ενημερωτικά η Τογιότα έβαζε μόνο Βιάλε ,πανάκριβο,τώρα το σταμάτησε κι αυτή προφανώς γιατί άρχισαν τα προβλήματα...!!!
Το καλό το πράμμα φαίνεται από την αρχή,αν τα αυτοκίνητα μας ήταν φτιαγμένα για αέριο τότε ναί,τώρα είναι θέμα τύχης.
Όπως είπε και κάποιος φίλος το ΠΑΡΑΜΥΘΙ καλά κρατεί,η αγορά πρέπει να κινείται ,η κονόμα να υπάρχει και τα θύματα εμείς
οι καταναλωτές..!! Γιαυτό βλέπεις και όλο τεχνολογίες,αιολική ενέργεια,πράσινη ενέργεια και παπαριές.
Βέβαια μέσα σε όλα αυτά κάποιοι θα είναι και κερδισμένοι,όλα τα μοτέρ δεν παραδίδουν πνεύμα στα ίδια χιλιόμετρα και με βενζίνη
να τα αφήσεις.Ο καλός ο μάστορας και πράσινα άλογα.......τι περιμένεις ο καθένας υποστηρίζει ότι πουλάει και μην περιμένεις
από αυτούς που τα στήνουν να σου πούνε μη το βάλεις,κορόιδα είναι..???
Τώρα ο κουμπάρος μου το έβαλε και σώθηκε,ο γείτονας το έβαλε και καταστράφηκε δεν πρέπει να σε αγγίζουν.Μπήκα σε πολλά φόρουμ
διάβασα.......διάβασα......διάβασα άκρη δεν έβγαλα...!!!
Ένα είναι σίγουρο ότι τα αμαξάκια μας είναι φτιαγμένα για να καίνε ΒΕΝΖΙΝΗ...!! Και αν αυτό το παραβιάσουμε μπορεί να προκύψει
αργά η γρήγορα το οτιδήποτε.
Απλά να σου ευχηθώ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ,διότι είναι θέμα τύχης το πόσο μακρυά θα πάει η βαλίτσα όσο ευγενικός και νάσαι με το γκάζι.......!!!!!!!!!!!!!

devil's animal
24/06/2015, 09:52
KOYΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ......ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

.......!!!!!!!!!!!!!


πιθανοτατα να εχεις δικιο...
αλλα αν το καλοσκεφτεις, ολα στην ζωη ειναι ζαριες...σε οποιαδηποτε ενεργεια υπαρχει το στοιχειο της τυχης...

αλλος παιρνει honda και διαλυεται και αλλος ducati και ειναι απροβληματιστο...:tooth:

το θεμα ειναι να ελαχιστοποιουμε το ρισκο με τις επιλογες μας, για να εχουμε το κεφαλι μας λιγο πιο ησυχο και να ξερουμε οτι σε οποιαδηποτε στραβη, καναμε οτι μπορουσαμε και απλα δεν εκατσε...
:a15:

spyrakos35
24/06/2015, 09:55
πάρε ένα ντίζελ τότε και μη μας τα ζαλίζεις :p

πέρα από την πλάκα, εκεί και πολλά παίζουν και αρκετά φτηνά

irinia
24/06/2015, 10:01
πιθανοτατα να εχεις δικιο...
αλλα αν το καλοσκεφτεις, ολα στην ζωη ειναι ζαριες...σε οποιαδηποτε ενεργεια υπαρχει το στοιχειο της τυχης...

αλλος παιρνει honda και διαλυεται και αλλος ducati και ειναι απροβληματιστο...:tooth:

το θεμα ειναι να ελαχιστοποιουμε το ρισκο με τις επιλογες μας, για να εχουμε το κεφαλι μας λιγο πιο ησυχο και να ξερουμε οτι σε οποιαδηποτε στραβη, καναμε οτι μπορουσαμε και απλα δεν εκατσε...
:a15:




ΚΑΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΛΑκια



Να περνάει η ώρα αλλά Ντουκάτι και απροβλημάτιστο..??
Πολύ χλωμό,ένα Μουλτιμίξερ για παράδειγμα και 20 χιλιαρικάκια
και 280 η εργατώρα το σέρβις.....α πα...πα...πα ανατρίχιασα,
τύφλα νάχει η ηδονή και η απόλαυση της οδικής συμπεριφοράς,
πάντα με γιαπωνέζικα περιφερειακά,αναρτήσεις πηρούνια,κουτάλια,φρένα κ.λ.π....
Εντάξει στη Χόντα μπορεί να σου κάτσει και κανένας ανορθωτής,
καμμιά λάμπα απο φλας,αλλά δράματα δεν έχουμε..!!!

devil's animal
24/06/2015, 10:04
πάρε ένα ντίζελ τότε και μη μας τα ζαλίζεις :p

πέρα από την πλάκα, εκεί και πολλά παίζουν και αρκετά φτηνά


αν μου βρεις καλο αμαξι κατω απο 2000cc, οχι αγροτικο ή βαν, με ενα χιλιαρικο, θα σου δωσω και 100€ για τον κοπο σου...:p

teogtp
24/06/2015, 10:14
πιθανοτατα να εχεις δικιο...
αλλα αν το καλοσκεφτεις, ολα στην ζωη ειναι ζαριες...σε οποιαδηποτε ενεργεια υπαρχει το στοιχειο της τυχης...

αλλος παιρνει honda και διαλυεται και αλλος ducati και ειναι απροβληματιστο...:tooth:

το θεμα ειναι να ελαχιστοποιουμε το ρισκο με τις επιλογες μας, για να εχουμε το κεφαλι μας λιγο πιο ησυχο και να ξερουμε οτι σε οποιαδηποτε στραβη, καναμε οτι μπορουσαμε και απλα δεν εκατσε...
:a15:

Δεν θα συμφωνησω μαζι σου(και στ'@ρχιδια σου εννοειται:D) γιατι οταν κανεις μια επενδυση για οικονομικους λογους σε αυτη πρεπει να εχει μια γινει μια μελετη η οποια θα δειχνει το πραγματικο κοστος(αγορα-βλαβες) σε συναρτηση με το οποιο κερδος-οφελος που μπορει να αποφερει.
Αν ομως αρχιζουμε για ζαριες και γκαντεμιες τοτε η λεξη οικονομια δεν εχει λογο στην κουβεντα.........
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πουλησεις το υπαρχον αμαξι και να αγορασεις ενα ντιζελακι λιγων κυβικων.

spyrakos35
24/06/2015, 10:25
αν μου βρεις καλο αμαξι κατω απο 2000cc, οχι αγροτικο ή βαν, με ενα χιλιαρικο, θα σου δωσω και 100€ για τον κοπο σου...:p

περίμενε να πάμε στο δραχμή και θα σου βρω πολλά με λιγότερο από 1000 €

το κατοσταρικάκι θα το τσιμπήσω πάρεις / δεμπάρεις όμως.... ;)

spyrakos35
24/06/2015, 10:25
Δεν θα συμφωνησω μαζι σου(και στ'@ρχιδια σου εννοειται:D) γιατι οταν κανεις μια επενδυση για οικονομικους λογους σε αυτη πρεπει να εχει μια γινει μια μελετη η οποια θα δειχνει το πραγματικο κοστος(αγορα-βλαβες) σε συναρτηση με το οποιο κερδος-οφελος που μπορει να αποφερει.
Αν ομως αρχιζουμε για ζαριες και γκαντεμιες τοτε η λεξη οικονομια δεν εχει λογο στην κουβεντα..........

γειά σου ρε λουμίδη του βόλου :lol:

teogtp
24/06/2015, 10:28
αν μου βρεις καλο αμαξι κατω απο 2000cc, οχι αγροτικο ή βαν, με ενα χιλιαρικο, θα σου δωσω και 100€ για τον κοπο σου...:p

Εχω την εντυπωση οτι ξεκινησες να κανεις παρεα με τον Γ.Γ εκει πανω.........:tooth:

Panos76
24/06/2015, 10:30
Αν τύχει κ πας σε ντίζελ να προσέξεις μόνο να είναι Euro 5 ή / και 6.

ps: Μη πας σε diesel αν κινείσαι σε πόλη καθημερινά και με χαμηλές ταχύτητες.

teogtp
24/06/2015, 10:30
γειά σου ρε λουμίδη του βόλου :lol:

Εγω δεν σε εβρισα............:D

devil's animal
24/06/2015, 10:44
Δεν θα συμφωνησω μαζι σου(και στ'@ρχιδια σου εννοειται:D) γιατι οταν κανεις μια επενδυση για οικονομικους λογους σε αυτη πρεπει να εχει μια γινει μια μελετη η οποια θα δειχνει το πραγματικο κοστος(αγορα-βλαβες) σε συναρτηση με το οποιο κερδος-οφελος που μπορει να αποφερει.
Αν ομως αρχιζουμε για ζαριες και γκαντεμιες τοτε η λεξη οικονομια δεν εχει λογο στην κουβεντα.........
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πουλησεις το υπαρχον αμαξι και να αγορασεις ενα ντιζελακι λιγων κυβικων.


η μελετη εχει γινει και τα νουμερα ειναι υπερ της μετατροπης...
παρ'ολα αυτα παντα υπαρχει το ενδεχομενο να γινει στραβη και να βγεις (στο τελος) χαμενος...

καινουργιο αμαξι ή μηχανακι παιρνεις και απο μια μ@λακια του εργοστασιου μπορεις να τρεχεις και να μην φτανεις για χρονια (αν και εφοσον δεν το αναγνωρισουν το λαθος τους)...

το να δωσω το συγκεκριμενο αμαξι, και να κινηθω σε αγορα καινουργιου, ιδιας κατηγοριας diesel ειναι απαγορευτικο σε οικονομικο επιπεδο...
σε μεταχειρισμενο παλι, πρεπει να μπω στην διαδικασια ψαξιματος και δεν ξερω κατα ποσο θα φαω χρονο και χρημα (σε ελεγχους σε συνεργεια κλπ)...και αυτο ζαρια ειναι...

επειτα, το συγκεκριμενο αμαξι που εχω, κραταει πολυ την μεταπωλητικη του αξια...αν το δωσω αυριο θα βγαλω και λεφτα μετα απο 2 χρονια που το εχω...
αυτο σημαινει οτι ο κοπος που εκανα για να το βρω και το τρεξιμο, θα πανε χαμενα και θα ξαναμπω στην διαδικασια να ψαχνω για κατι αλλο, που δεν ξερω κατα ποσο θα πετυχω σωστο, κλπ,κλπ...


αν πανε καλα τα οικονομικα ισως παρθει ενα diesel αργοτερα λογω δουλειας...

devil's animal
24/06/2015, 10:45
Εχω την εντυπωση οτι ξεκινησες να κανεις παρεα με τον Γ.Γ εκει πανω.........:tooth:



αφου τοσο κανει η μετροπη ρε καφετζη...:p

υ.γ. ποιος ειναι ο Γ.Γ??:confused:

spyrakos35
24/06/2015, 10:48
υ.γ. ποιος ειναι ο Γ.Γ??:confused:

o Γενικός Γαμάω του Ελληνικού Μοτοσυκλετισμού (ακα Μάτζι)....

δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον Δ.Δ. ...... :lol:

devil's animal
24/06/2015, 10:51
o Γενικός Γαμάω του Ελληνικού Μοτοσυκλετισμού (ακα Μάτζι)....

δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον Δ.Δ. ...... :lol:



:yuck::yuck:
:nono:

devil's animal
09/08/2015, 17:29
κανω μια ενημερωση ετσι για να υπαρχει και το feedback...
μπηκε το συστημα της brc plug and drive σε εναν καλο μαστορα στην Θεσσαλονικη που εξειδικευεται σε αυτο και οχι απλα ενα συνεργειο της γειτονιας...το λεω γιατι εχει σημασια...
ο συγκεκριμενος τυγχανει να ειναι και αντιπροσωπος της brc...πολυ γνωστο το ονομα του...ο πατερας του διατηρει συνεργειο για bmw...

μετα απο ακριβως εναν μηνα, το αμαξι ειναι απροβληματιστο και παει μια χαρα...
μετα τις διακοπες μου εκανα και εναν μικρο απολογισμο για καταναλωση...
καιει κατιτις παραπανω απ'οτι με βενζινη...δλδ εκει που ημουν με 7-7,5 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λιτρα/100χλμ (οχι οτι λεει το trip computer) σε ταξιδι με aircondition, τωρα εχει παει στο 8-8,5...ψιλοαναμενομενο...

ενταξει με τις τιμες ειναι απολαυση...χαιρομαι να πηγαινω βενζιναδικο...στα 1400χλμ που εκανα στις διακοπες μου, εχει καψει αρκετα λιγοτερο απο 82€...και λεω αρκετα γιατι ακομα εχει μεσα και δεν ξερω ποτε θα τελειωσει....αλλα τωρα θα καιει και κατιτις παραπανω καθ'οτι δεν θα κινειται με ταχυτες ταξιδιου και θα ειναι σταματα-ξεκινα...

για οποιον κανει χλμ, συμφερει και με το παραπανω...
τιμες για Αθηνα πετυχα και εβαλα 0,64 το λιτρο...
Θεσσαλονικη 0,70
επαρχια (Ευβοια) 0,83
νησι (Ναξος) 0,90

μια μεση τιμη ειναι τα 0,74-0,76 που μπορεις να βρεις και στην εθνικη οδο αν κανεις καμια παρακαμψη...(οχι πανω εννοειται)...

afric
27/03/2018, 08:43
Αρχαιο thread...αλλα να μοιραστω την προσωπικη μου εμπειρια..
Πριν 4-5 χρονια αγορασα μτχ. hyundai accent 1.3 που ειχε τοποθετημενο συστημα αεριου.Το πηρα 2 χιλιαρικα

Το αμαξι ειχε 140.000χλμ και το συστημα ειχε τοποθετηθει στα 107.000χλμ.
Τωρα εχω 205.000χλμ.Καθε 25.000χλμ θελει σερβις του συστηματος...πληρωνω καπου 30 ευρω αν θυμαμαι καλα
Εχω αλλαξει 2 τρομπες βενζινης....τα μοτερακια...συνολο καμια 150αρα
Αλλη βλαβη δεν εβγαλε...μπουκωματα, μπερδεματα, φωτακια αναμμενα κλπ...τιποτα απολυτως.
Το δουλεμα του μοτερ ειναι καλυτερο με το αεριο...(ροπες)
Καιει καπου 1-1.5 λιτρο παραπανω με το αεριο...αλλα ειναι τοσο φθηνο με κανω 100χλμ με 6 ευρω..
Τον τελευταιο χρονο αρχισε να καιει λαδια....κοντα 1 λιτρο στα 5000χλμ....δεν ξερω αν φταιει το αεριο....ειναι και αρκετα τα χλμ...ειναι και accent που εχουν θεμα με τα τσιμουχακια...
Αυτα...η εμπειρια μου με το αεριο ηταν θετικη

afric
27/03/2018, 08:53
Αρχαιο thread...αλλα να μοιραστω την προσωπικη μου εμπειρια..
Πριν 4-5 χρονια αγορασα μτχ. hyundai accent 1.3 που ειχε τοποθετημενο συστημα αεριου.Το πηρα 2 χιλιαρικα

Το αμαξι ειχε 140.000χλμ και το συστημα ειχε τοποθετηθει στα 107.000χλμ.
Τωρα εχω 205.000χλμ.Καθε 25.000χλμ θελει σερβις του συστηματος...πληρωνω καπου 30 ευρω αν θυμαμαι καλα
Εχω αλλαξει 2 τρομπες βενζινης....τα μοτερακια...συνολο καμια 150αρα
Αλλη βλαβη δεν εβγαλε...μπουκωματα, μπερδεματα, φωτακια αναμμενα κλπ...τιποτα απολυτως.
Το δουλεμα του μοτερ ειναι καλυτερο με το αεριο...(ροπες)
Καιει καπου 1-1.5 λιτρο παραπανω με το αεριο...αλλα ειναι τοσο φθηνο με κανω 100χλμ με 6-7ευρω..
Τον τελευταιο χρονο αρχισε να καιει λαδια....κοντα 1 λιτρο στα 5000χλμ....δεν ξερω αν φταιει το αεριο....ειναι και αρκετα τα χλμ...ειναι και accent που εχουν θεμα με τα τσιμουχακια...
Αυτα...η εμπειρια μου με το αεριο ηταν θετικη

PortisHead
27/03/2018, 10:06
Μιας και το ξεθαψαμε....
Δεν θα εβαζα ποτε υγραεριο...σε κατι που εχει φτιαχτει να καιει...βενζινη.

Συμφωνω απόλυτα με toyar (με καλυπτει πάντα :beer: ).

Απλά επειδή αυτον τον καιρο βρισκομαι σε αναζήτηση αυτοκινητου,
να προσθεσω οτι αποφευγω τα αυτοκινητα με υγραεριο,
οχι μονο λογω των μηχανολογικων προβληματων που προκυπτουν (και ειναι γεγονος...απλα ειναι μακροπροθερμες οι ζημιες)...

...αλλα λόγω του οτι Υγραεριο...μπαινει συνηθως για οικονομικους λόγους, δλδ. υπήρχε θεμα χρηματικο
για αυτο και πηγε ο αλλος σε αυτη τη λυση, το οποιο κατα συνεπεια, βασει εμπειριας οσων αυτοκινητων εχω δει τον τελευταιο καιρο,
παει πακετο με ελλειπή συντηρηση γενικότερα του αυτοκινητου (service, αποκατασταση ζημιων κ.λ.π.)

Δε λεω οτι ειναι ο κανονας....αλλα στην Ελλαδα της κρισης.....υγραεριο στο αυτοκινητο....συνηθως σημαινει και παραμελημμενο σε αλλους τομεις.


Αυτο για οσους αναζητουν αυτο τον καιρο.

devil's animal
27/03/2018, 10:32
μιας που ξεθαφτηκε να πω οτι το αμαξακι ειναι μια χαρα χωρις κανενα προβλημα (φτου, φτου!) και εχει κανει περιπου 50.000χλμ με το αεριο...
του το εβαλα στα 132.000 και εχει συνολο 182.000...

τα χλμ που γινονται ειναι 16 με 17 χιλιαδες τον χρονο και εννοειται οτι εχω κανει αποσβεση ηδη το συστημα και εχω ξεκινησει να "κερδιζω"...

οπως εχω γραψει και για το atos που του εχω αεριο, ακομα και μια βλαβη να γινει στο μοτερ το κοστος για το σερβις ή και για την αντικατασταση ειναι μικρο σε σχεση με τα κοστη του πετρελαιου (τρομπα, μπεκ, κλπ)...

επισης τα περισσοτερα αμαξια diesel που κυκλοφορουν σε δελεαστικες τιμες στις μαντρες ειναι απο εξωτερικο και οχι ελληνικα...με οτι αυτο συνεπαγεται..
οι αντιπροσωπειες εισηγαγαν diesel ΙΧ πολυ αργα για να υπαρχουν ελληνικα diesel...

εμενα το εξωτερικο και οι μαντραδες με απετρεψαν στο να κινηθω για diesel ακομα και για το 2ο αμαξι...

DoctoR_k6
27/03/2018, 11:26
Μιας και το ξεθαψαμε....
Δεν θα εβαζα ποτε υγραεριο...σε κατι που εχει φτιαχτει να καιει...βενζινη.

Συμφωνω απόλυτα με toyar (με καλυπτει πάντα :beer: ).

Απλά επειδή αυτον τον καιρο βρισκομαι σε αναζήτηση αυτοκινητου,
να προσθεσω οτι αποφευγω τα αυτοκινητα με υγραεριο,
οχι μονο λογω των μηχανολογικων προβληματων που προκυπτουν (και ειναι γεγονος...απλα ειναι μακροπροθερμες οι ζημιες)...

...αλλα λόγω του οτι Υγραεριο...μπαινει συνηθως για οικονομικους λόγους, δλδ. υπήρχε θεμα χρηματικο
για αυτο και πηγε ο αλλος σε αυτη τη λυση, το οποιο κατα συνεπεια, βασει εμπειριας οσων αυτοκινητων εχω δει τον τελευταιο καιρο,
παει πακετο με ελλειπή συντηρηση γενικότερα του αυτοκινητου (service, αποκατασταση ζημιων κ.λ.π.)

Δε λεω οτι ειναι ο κανονας....αλλα στην Ελλαδα της κρισης.....υγραεριο στο αυτοκινητο....συνηθως σημαινει και παραμελημμενο σε αλλους τομεις.


Αυτο για οσους αναζητουν αυτο τον καιρο.

Δε νομιζω πως καποιος που κανει πολλα χλμ καθε χρονο και θα βαλει αεριο σημαινει αυτοματα πως κανει ελλιπη συντηρηση.
Καθαρα για λογους κοστους μετακινησης σε σχεση με την βενζινη (στο 1.55 εδω κ κατι χρονια).
Μετα απο 55Κ με συστημα υγραεριου δεν εχω δει κανενα προβλημα σε ενα Xsara VTS 1.6.
Προφανως κ δεν πεφτει ματσουκι στην εθνικη (μεχρι 4000) αλλα κατα τ αλλα ολα ειναι μια χαρα.
Η διαφορα σε κοστος (αρκετα ταξιδια Αθηνα- Ιωαννινα )ειναι χαοτικη.

Μεγαλο ρολο παιζει κ ο εγκαταστατης βεβαια.

Ο κουμπαρος μου με Vitara (που στα Ιαπωνικα υπαρχει κ ενας σχετικος φοβος) κ 220K στο κοντερ εχει κανει ηδη 130Κ με αεριο απροβληματιστα.
Οπως εχεις αρκετα παραδειγματα για προβληματα, ξερω κ πολλους που δεν ειχαν κανενα.

Ο καθενας κρινει κ πραττει αναλογως.

PortisHead
27/03/2018, 11:34
Δε νομιζω πως καποιος που κανει πολλα χλμ καθε χρονο και θα βαλει αεριο σημαινει αυτοματα πως κανει ελλιπη συντηρηση.
Καθαρα για λογους κοστους μετακινησης σε σχεση με την βενζινη (στο 1.55 εδω κ κατι χρονια).
Μετα απο 55Κ με συστημα υγραεριου δεν εχω δει κανενα προβλημα σε ενα Xsara VTS 1.6.
Προφανως κ δεν πεφτει ματσουκι στην εθνικη (μεχρι 4000) αλλα κατα τ αλλα ολα ειναι μια χαρα.
Η διαφορα σε κοστος (αρκετα ταξιδια Αθηνα- Ιωαννινα )ειναι χαοτικη.

Μεγαλο ρολο παιζει κ ο εγκαταστατης βεβαια.

Ο κουμπαρος μου με Vitara (που στα Ιαπωνικα υπαρχει κ ενας σχετικος φοβος) κ 220K στο κοντερ εχει κανει ηδη 130Κ με αεριο απροβληματιστα.
Οπως εχεις αρκετα παραδειγματα για προβληματα, ξερω κ πολλους που δεν ειχαν κανενα.

Ο καθενας κρινει κ πραττει αναλογως.

Το τονισα με bold γραμματα....οτι δεν ειναι κανονας !!! :rolleyes:

Επισης ίσως να παιζει και ρολο η σωστη χρήση.
Κανονικα σου λεει...στο ξεκινημα να το δουλευεις λιγο με βενζινη...και μετα να το γυρνας.
Αν απο τσιγκουνια ο αλλος το δουλευει ακαταπαυστα αποκλειστικα και μόνο υγραεριο σιγουρα θα παιζει και καποιο ρολο.

Επισης....οποιον και να ρωτησα....τα μηχανικα μερη που ΔΕΝ λιπαινονται με λαδι...παλαιοτερα την "λιπανση" τους
αναλαμβανε ο μολυβδος που περιειχε μεσα η βενζινη και αργοτερα τα προσθετα της αμολυβδης.
Τωρα ποιος τα λιπαινει ???

Η απαντηση που παιρνω ειναι.....αντεχουν !!! (οχι ΠΟΙΟΣ ή ΑΝ)

Τεσπα...σε κουβεντα να βρισκομαστε. :lol:

Vice
27/03/2018, 11:45
Ford Focus 1.6 εχει 392.000 χλμ αυτήν την στιγμή. Τα 100.000 με βενζίνη και απο εκει και περα μονο αέριο της LPG tech.

Ζημιές:
Φλάτζα κεφαλής (150.000 χλμ) 500ευρώ
Φλάτζα κεφαλής (210.000 χλμ) 500 ευρώ
Σπασμένο πιστόνι (310.000 χλμ) 350 ευρώ
Φλάτζα κεφαλής (360.000 χλμ) ΑΛΛΑΧΘΗΚΕ ΜΟΤΕΡ 670+300 εργασια = 970 ευρω
Αντλία βενζίνης (385.000 χλμ) = 100 ευρώ

BLiTzER
27/03/2018, 11:46
Το υγραέριο προκαλεί πρόωρες φθορές στους βενζινοκινητήρες. Ούτε λιπαίνει σωστά, ούτε ψύχει σωστά. Τελεία. Από κει και πέρα, ο καθένας κρίνει αν τον συμφέρει ή όχι.

DoctoR_k6
27/03/2018, 11:47
Το τονισα με bold γραμματα....οτι δεν ειναι κανονας !!! :rolleyes:

Επισης ίσως να παιζει και ρολο η σωστη χρήση.
Κανονικα σου λεει...στο ξεκινημα να το δουλευεις λιγο με βενζινη...και μετα να το γυρνας.
Αν απο τσιγκουνια ο αλλος το δουλευει ακαταπαυστα αποκλειστικα και μόνο υγραεριο σιγουρα θα παιζει και καποιο ρολο.

Επισης....οποιον και να ρωτησα....τα μηχανικα μερη που ΔΕΝ λιπαινονται με λαδι...παλαιοτερα την "λιπανση" τους
αναλαμβανε ο μολυβδος που περιειχε μεσα η βενζινη και αργοτερα τα προσθετα της αμολυβδης.
Τωρα ποιος τα λιπαινει ???

Η απαντηση που παιρνω ειναι.....αντεχουν !!! (οχι ΠΟΙΟΣ ή ΑΝ)

Τεσπα...σε κουβεντα να βρισκομαστε. :lol:

Καλα δε βαραμε...κουβεντα κανουμε. :p
Στην αρχη κ μεχρι να ζεσταθει ο κινητηρας δουλευει με βενζινη κ οταν πιασει την ζητουμενη θερμοκρασια μπαινει αυτοματα το αεριο.
Αν εισαι κ τυπικος το δουλευεις κ λιγο βενζινη πριν φτασεις καπου (ειδικα αν εχει παιξει ταξιδι).
Εγω να σου πω οτι πολλες φορες δεν το κανω αλλα προσεχω να μην το σκιζω (κανονας για εμενα) με αεριο λογω των υψηλων θερμοκρασιων που αναπτυσονται στην κεφαλη/μοτερ κλπ κλπ.
Αν χρειαστει γυρναμε σε βενζινη κ ματσουκονουμε. :lol:
Θεωρητικα παντα (γιατι ακομα πρακτικα δεν το εχω ανακαλυψει) αν μετα απο τοσες χιλιαδες χλμ (κ αφου εχεις εξοικονομηση τοσα χρηματα) λυνεις την κεφαλη (Εκει θα παρατηρηθουν τα θεματα...) κ της κανεις ενα σενιαρισματακι ( ~400ευρω) .
Εχεις κ το κεφαλι σου ησυχο μετα.

DoctoR_k6
27/03/2018, 11:50
Ford Focus 1.6 εχει 392.000 χλμ αυτήν την στιγμή. Τα 100.000 με βενζίνη και απο εκει και περα μονο αέριο της LPG tech.

Ζημιές:
Φλάτζα κεφαλής (150.000 χλμ) 500ευρώ
Φλάτζα κεφαλής (210.000 χλμ) 500 ευρώ
Σπασμένο πιστόνι (310.000 χλμ) 350 ευρώ
Φλάτζα κεφαλής (360.000 χλμ) ΑΛΛΑΧΘΗΚΕ ΜΟΤΕΡ 670+300 εργασια = 970 ευρω
Αντλία βενζίνης (385.000 χλμ) = 100 ευρώ

Αυτά τα ολίγα

Το περιεργο για μενα ειναι η φλατζα κεφαλης τοσες φορες...
Το συστημα ψυξης εχει ελεγχθει θεωρω οτι δουλευει σωστα?
Ενταξει πιστονι στα 310...
Αντλια (θεωρητικα) κ πολυ αντεξε.

Vice
27/03/2018, 12:04
Το περιεργο για μενα ειναι η φλατζα κεφαλης τοσες φορες...
Το συστημα ψυξης εχει ελεγχει θεωρω οτι δουλευει σωστα?
Ενταξει πιστονι στα 310...
Αντλια (θεωρητικα) κ πολυ αντεξε.

Ναι η αντλία ήρωας, είχα πάντοτε μέσα στο ντεπόζιτο βενζίνη. Τουλάχιστον 1/3. Δεν ξέρω αν επαιξε ρόλο.
Με την φλάτζα δεν ξερω τι έγινε, μπορεί να φταιει το αέριο, μπορεί και οχι

Παντως γενικά υπολογίζω οτι εχουν εξοικονομήθει γύρω στα 14.000 ευρώ απο το 2007 μεχρι τώρα.

P.S. @Blitzer υπαρχει ενα ειδικό σπρέι (αμπούλα ονομάζεται) μπαινει στο ρεζερβουαρ καθε 7500-8000 χιλιομετρα και υποτίθεται προσφέρει την απαιτούμενη λίπανση.

teogtp
27/03/2018, 12:05
Το περιεργο για μενα ειναι η φλατζα κεφαλης τοσες φορες...
Το συστημα ψυξης εχει ελεγχει θεωρω οτι δουλευει σωστα?
Ενταξει πιστονι στα 310...
Αντλια (θεωρητικα) κ πολυ αντεξε.

Αν μιλάμε για τον ztech καθόλου περίεργο.
Αυτός χτυπάει φλάντζα από μόνος του, φαντάσου όταν δουλεύει με υγραέριο όπου οι θερμοκρασίες στον θάλαμο καύσης είναι αυξημένες.

BLiTzER
27/03/2018, 12:15
P.S. @Blitzer υπαρχει ενα ειδικό σπρέι (αμπούλα ονομάζεται) μπαινει στο ρεζερβουαρ καθε 7500-8000 χιλιομετρα και υποτίθεται προσφέρει την απαιτούμενη λίπανση.

Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν πατέντες για οτιδήποτε. Εγώ έγραψα απλά ότι το υγραέριο φθείρει/καταστρέφει. Τώρα ναι, σαφώς, εσύ βάζεις αμπούλα για τη λίπανση, ο άλλος οδηγεί μέχρι 4.000 στροφές για την αποφυγή υπερθέρμανσης, κάποιος άλλος έχει βάλει τάκο κάτω από το γκάζι, ναι, οκ υπάρχουν λύσεις. :p

Βέβαια αν γλιτώνεις 2 χιλιάρικα/έτος, ας βγάζει και ζημιά του 500άρικου κάθε χρόνο, πάλι κέρδος έχεις.

DoctoR_k6
27/03/2018, 12:18
Αν μιλάμε για τον ztech καθόλου περίεργο.
Αυτός χτυπάει φλάντζα από μόνος του, φαντάσου όταν δουλεύει με υγραέριο όπου οι θερμοκρασίες στον θάλαμο καύσης είναι αυξημένες.

Εχω ακουσει διαφορα αλλα τοσες φορες...θεωρητικα ποναει αλλου κ τις καιει ετσι.

Vice
27/03/2018, 12:29
Το σύστημα ειναι ρυθμισμένο να γυριζει αυτόματα σε βενζινη οταν το έργο της μηχανής ξεπεράσει το 55%.

Το ποσοστό αυτό θεωρήθηκε ασφαλές με δεδομένο οτι τα μοτέρ της φορντ είναι πιο "ευαισθητα" στο άεριο

παρόλα αυτά μιλάμε για 5η ταχύτητα, 4000 στροφές σε ισιάδι με ταχύτητα 140χλμ/ωρα. απο εκει και πέρα γυρίζει σε αέριο.

γενιλά τα πιο καινούρια συστήματα έχουν αρκετά workarounds για να λυσουν τα οποια προβλήματα έχουν εκδηλωθεί στα τόσα χρόνια

devil's animal
27/03/2018, 12:49
το εχουμε πει πολλακις οτι με το αεριο μειωνεις αισθητα την ζωη του κινητηρα και φλερταρεις με βαλβιδες και κεφαλη πολυ πιο γρηγορα και συχνα σε σχεση με κανονικη λειτουργια (βενζινη)...
ΒΕΒΑΙΑ, οπως ειπε και ο blitzer το κερδος ειναι υπερπολλαπλασιο του κοστους των φθορων αν εισαι τυπικος και οχι γκατζολος...εχει αποδειχθει πολλακις και αυτο...
νομος βασικος και απαραβατος να μην στροφαρεις ψηλα σε οποιεσδηποτε συνθηκες με το αεριο...θες να "τρεξεις" κουμπακι, γυρναει βενζινη μετρα και μεχρι το 10 απο μεσα σου για τον φοβο των Ιουδαιων και ξεκωλιασε το...

αν ομως τα χλμ σου ειναι διαδικαστικα και "ταριφαδικα" δεν τρεχει καστανο...
απλα θα σου βγαλει την βλαβη νωριτερα...παλι σε σχεση με την βενιζινη αλλα θα εχεις κερδισει απο το καυσιμο τοσα χρονια που απλα δεν θα σε νοιαξει...

αλλωστε τα καινουργια αμαξια δλδ 10ετιας και νεοτερα τα 250 χιλ χλμ και τα 300 τα εχουν σχετικα ευκολα με βενζινη και χωρις βλαβες αν (παλι ξαναλεω) εισαι τυπικος και οχι καγκουρας μπαστουνοβλαχος...που σημαινει οτι δεν στροφαρουμε πρωτου ζεσταθει καλα το μοτερ, δεν το παμε ΣΥΝΕΧΩΣ κοκκινα σαν ξαναμμενοι μπαμπουϊνοι σε περιοδο ζευγαρωματος και αλλαζουμε συχνα λαδακια...
γιατι υπαρχουν και αμαξια που τα παιζουν χωρις αεριο στα 100-150χιλ και μονο με την χρηση των αυτιστικων ιδιοκτητων τους...


βασικα πραγματακια αυτα..

buckley
27/03/2018, 13:16
Ξυπνήσαμε το θηρίο (λέγε με Σταύρο) ,άντε να τον μαζέψεις τώρα...

Sapadak
27/03/2018, 13:38
Για μένα 2 είναι οι σημαντικότεροι παράγοντες

α) Ο κινητήρας του αυτοκινήτου
β) Το πως το πας

Απο προσωπική εμπειρία και μόνο, έχω καταλήξει οτι τα 8βάλβιδα μοτέρ αντέχουν περισσότερο απο τα 16βάλβιδα μοτερ (πιο ψωμομένη βαλβίδα?)
Επίσης παλιά μοτέρ, τείνουν να αντέχουν περισσότερο απο τα νέα. (πρωτόγονα υλικά κατασκευής?)

β) Αν το πας 'λογικά' και δεν αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες μειώνεις τις όποιες πιθανότες γνωστών βλαβών (φλάτζα-βαλβίδες)


Μετά απο 200k με υγραέριο, με προσεχτική οδήγηση και συντήρηση κάθε 20k (στο σύστημα υγραερίου) χωρίς καμία μοτερική βλάβη, έφτασε η ώρα να αλλάξω τα μπέκ του συστήματος.
Ο κατασκευαστής πρότεινει κάθε 100k ο εγκαταστάτης είπε αρχικά ας το πάμε στα 120k, και τελικά μετά απο κάθε σερβις έπερνε αναβολή, μέχρι και τώρα.

Προβληματίζομαι, πλέον, μιας και είναι πολλά τα χιλιόμετρα, μήπως τελικά το γυρίσω μόνιμα στην βενζίνη για το υπόλοιπο τις ζωής του μοτέρ (συνολικά έχω 370k) μιας και δεν είμαι σίγουρος οτι το κόστος της προληπτικής συντήρησης θα προλάβει να αποσβεστεί (περι τα 300 ευρώ υλικά-τεχνικά).

Καμια γνώμη? Έχει τύχει να αλλάξει κάποιος μπεκ μέχρι τώρα?

devil's animal
27/03/2018, 13:55
Για μένα 2 είναι οι σημαντικότεροι παράγοντες

α) Ο κινητήρας του αυτοκινήτου
β) Το πως το πας

Απο προσωπική εμπειρία και μόνο, έχω καταλήξει οτι τα 8βάλβιδα μοτέρ αντέχουν περισσότερο απο τα 16βάλβιδα μοτερ (πιο ψωμομένη βαλβίδα?)
Επίσης παλιά μοτέρ, τείνουν να αντέχουν περισσότερο απο τα νέα. (πρωτόγονα υλικά κατασκευής?)

β) Αν το πας 'λογικά' και δεν αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες μειώνεις τις όποιες πιθανότες γνωστών βλαβών (φλάτζα-βαλβίδες)


Μετά απο 200k με υγραέριο, με προσεχτική οδήγηση και συντήρηση κάθε 20k (στο σύστημα υγραερίου) χωρίς καμία μοτερική βλάβη, έφτασε η ώρα να αλλάξω τα μπέκ του συστήματος.
Ο κατασκευαστής πρότεινει κάθε 100k ο εγκαταστάτης είπε αρχικά ας το πάμε στα 120k, και τελικά μετά απο κάθε σερβις έπερνε αναβολή, μέχρι και τώρα.

Προβληματίζομαι, πλέον, μιας και είναι πολλά τα χιλιόμετρα, μήπως τελικά το γυρίσω μόνιμα στην βενζίνη για το υπόλοιπο τις ζωής του μοτέρ (συνολικά έχω 370k) μιας και δεν είμαι σίγουρος οτι το κόστος της προληπτικής συντήρησης θα προλάβει να αποσβεστεί (περι τα 300 ευρώ υλικά-τεχνικά).

Καμια γνώμη? Έχει τύχει να αλλάξει κάποιος μπεκ μέχρι τώρα?



εχεις κανει ηδη αποσβεση για 1-2 μοτερ και αλλα 1-2 ολοκληρα συστηματα αεριου με τα χλμ που εχεις κανει...
και σκεφτεσαι το κοστος των μπεκ?:confused:

ολα εξαρτωνται ουσιαστικα τωρα απο το ιδιο το αμαξι (την καροτσα)...
αν θες να το κρατησεις, κανεις την αλλαγη των μπεκ και περιμενεις να βαρεσει το μοτερ...οταν βαρεσει βλεπεις αν θα το κανεις ρεκτιφιε το ιδιο ή θα παρεις αλλο μοτερ με λιγα σχετικα χλμ και θα του ξαναβαλεις το συστημα οπως ειναι...

αν δεν θες να κρατησεις το αμαξι και εφοσον εισαι ευχαριστημενος με το συστημα το βγαζεις, βαζεις καινουργια μπεκ, πουλας το αμαξι χωρις συστημα και βαζεις το συστημα στο καινουργιο* αμαξι...


*καινουργιο δεν εννοω ντε και καλα του κουτιου...μπορει να ειναι και μεταχειρισμενο...

DoctoR_k6
27/03/2018, 15:10
Για μένα 2 είναι οι σημαντικότεροι παράγοντες

α) Ο κινητήρας του αυτοκινήτου
β) Το πως το πας

Απο προσωπική εμπειρία και μόνο, έχω καταλήξει οτι τα 8βάλβιδα μοτέρ αντέχουν περισσότερο απο τα 16βάλβιδα μοτερ (πιο ψωμομένη βαλβίδα?)
Επίσης παλιά μοτέρ, τείνουν να αντέχουν περισσότερο απο τα νέα. (πρωτόγονα υλικά κατασκευής?)

β) Αν το πας 'λογικά' και δεν αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες μειώνεις τις όποιες πιθανότες γνωστών βλαβών (φλάτζα-βαλβίδες)


Μετά απο 200k με υγραέριο, με προσεχτική οδήγηση και συντήρηση κάθε 20k (στο σύστημα υγραερίου) χωρίς καμία μοτερική βλάβη, έφτασε η ώρα να αλλάξω τα μπέκ του συστήματος.
Ο κατασκευαστής πρότεινει κάθε 100k ο εγκαταστάτης είπε αρχικά ας το πάμε στα 120k, και τελικά μετά απο κάθε σερβις έπερνε αναβολή, μέχρι και τώρα.

Προβληματίζομαι, πλέον, μιας και είναι πολλά τα χιλιόμετρα, μήπως τελικά το γυρίσω μόνιμα στην βενζίνη για το υπόλοιπο τις ζωής του μοτέρ (συνολικά έχω 370k) μιας και δεν είμαι σίγουρος οτι το κόστος της προληπτικής συντήρησης θα προλάβει να αποσβεστεί (περι τα 300 ευρώ υλικά-τεχνικά).

Καμια γνώμη? Έχει τύχει να αλλάξει κάποιος μπεκ μέχρι τώρα?

Πες κ τι μοτερ ειναι αυτο...ετσι για την κουβεντα.
Μπορει ενα rebuild σε κεφαλη κ σε συνδυασμο με την κατασταση του μοτερ (πιστονια κλπ κλπ) να αξιζει.
Αν κ 370 ειναι πολλα...

Sapadak
27/03/2018, 15:48
Πες κ τι μοτερ ειναι αυτο...ετσι για την κουβεντα.
Μπορει ενα rebuild σε κεφαλη κ σε συνδυασμο με την κατασταση του μοτερ (πιστονια κλπ κλπ) να αξιζει.
Αν κ 370 ειναι πολλα...

1.6 Golf MKIV (2000 mod)

H καρότσα την παλεύει, αλλά αν ειναι να μπεις σε διαδικασία που αναφέρεις ή αυτό που προτείνει ο ντεβιλς παραπάνω, δεν είμαι σίγουρος οτι θα αντέξει μέχρι την νέα απόσβεση.

Πάντως, πραγματικά, σκέφτομαι να φέρω κανα μοτέρ ίδιο 1600άρι 8βάλβιδο απο Γερμανία ή απο όπου μπορεί να έχει πραγματικά χλμ, και να το περιμένω να σκάσει το δικό μου.


Εκτός απο τα μπεκ, που φαίνεται οτι απαιτούνε αλλαγή με προβληματίζει τι άλλο θα χρειαστεί αλλαγή ή έλεγχο (πχ στην δεξαμενή έλεγχο ακαιρεότητας, αντικατάσταση σωληνακίων/πνεύμονα κτλ)


Γνωρίζετε κάτι?