PDA

View Full Version : ταπα λαδιου με δεικτη θερμοκρασιας!



roukos_x
22/06/2015, 15:37
γεια σας! μολις αγορασα μια ταπα λαδιου με δεικτη θερμοκρασιας!
γιατι τετοιος ενθουσιασμος θα μου πεις?
γιατι τα κοκκινα φωτακια της γριας (που δεν θελω να τα δω ποτέ αναμμενα),
δεν με καλυπταν.. θα ηθελα να ξερω τι θερμοκρασιες βαραει εκει μεσα!
το πηρα 35 ευρω κ εννοειται το κουμπωσα κατευθειαν αλλα δεν μπορεσα να παιξω
με το καινουριο μου παιχνιδι γιατι...
Α. ηταν μεσημερι
Β. η γρια δεν ειχε σταγονα λαδι μεσα! :lol:
θα βαλω λαδι το βραδυ κ θα τεσταρω, οποτε εντυπωσεις απο αυριο!!!

(αν την εχω..γτ κατι μου λεει οτι θα μου την φανε σε χρονο dt....)

Tycho Moon
22/06/2015, 16:10
Έχε τη μαμίσια κάτω από τη σέλα... Ποτέ δεν ξέρεις ποιό μ@υνί μπορεί να στη φάει..

amyroukai
22/06/2015, 16:53
Αδυνατώντας να αντιληφθω τη χρησιμότητα δείκτη που τον βλέπεις αφού κατεβεις και όχι κατα την χρήση/οδήγηση, απλά να πληροφορησω οτι το είχε ο πεκτις στο ληστή χρόνια και ουδείς το πείραξε.

pipe_smoker
22/06/2015, 17:56
Αδυνατώντας να αντιληφθω τη χρησιμότητα δείκτη που τον βλέπεις αφού κατεβεις και όχι κατα την χρήση/οδήγηση, απλά να πληροφορησω οτι το είχε ο πεκτις στο ληστή χρόνια και ουδείς το πείραξε.

I second that (το second όχι το first) γιατί τη φοράει και το GSX και δεν ξέρω καν αν την είχε βάλει ο παπ ή αν το είχε βρει έτσι.
Το τελευταίο πράγμα που μου έχει περάσει από το μυαλό (βασικά δε μου είχε περάσει καν) ότι μπορεί να μου βουτήξουν, ήταν η τάπα λαδιού.
Θα πάρω κι άλλη μία να την έχω κάτω από τη σέλα (το τί θα πρέπει να χωρέσει στο τέλος αυτή η δόλια η σέλα, μην τυχόν το ένα μην τυχόν το άλλο...)

However, I do not second the first:D
Ίσως επειδή το μεκανάκι είναι αεροελαιόψυΧτο, και λαμπάκια θερμοκρασίας και λοιπές ιστορίες δεν έχει, λοξοκοιτώντας λίγο κάτω δεξιά όταν είσαι σταματημένος σε ένα φανάρι μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το κατά πόσο έχει ζεσταθεί κάπως ο κινητήρας για να αρχίσεις να ψιλοπλακώνεις αν θέλεις κλπ.
Υποκατάστατο του ότι δεν υπάρχει δείκτης θερμοκρασίας, ίσως όχι τόσο για να μας πει αν πάρει φωτιά το μηχανάκι, αλλά για να έχουμε μια χοντρική εικόνα ότι οκ, ψιλοζεστό είμαι, βάρα.
Πολύ χοντρικά.

sapila racing
22/06/2015, 18:00
I second that (το second όχι το first) γιατί τη φοράει και το GSX και δεν ξέρω καν αν την είχε βάλει ο παπ ή αν το είχε βρει έτσι.
Το τελευταίο πράγμα που μου έχει περάσει από το μυαλό (βασικά δε μου είχε περάσει καν) ότι μπορεί να μου βουτήξουν, ήταν η τάπα λαδιού.
Θα πάρω κι άλλη μία να την έχω κάτω από τη σέλα (το τί θα πρέπει να χωρέσει στο τέλος αυτή η δόλια η σέλα, μην τυχόν το ένα μην τυχόν το άλλο...)

However, I do not second the first:D
Ίσως επειδή το μεκανάκι είναι αεροελαιόψυΧτο, και λαμπάκια θερμοκρασίας και λοιπές ιστορίες δεν έχει, λοξοκοιτώντας λίγο κάτω δεξιά όταν είσαι σταματημένος σε ένα φανάρι μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το κατά πόσο έχει ζεσταθεί κάπως ο κινητήρας για να αρχίσεις να ψιλοπλακώνεις αν θέλεις κλπ.
Υποκατάστατο του ότι δεν υπάρχει δείκτης θερμοκρασίας, ίσως όχι τόσο για να μας πει αν πάρει φωτιά το μηχανάκι, αλλά για να έχουμε μια χοντρική εικόνα ότι οκ, ψιλοζεστό είμαι, βάρα.
Πολύ χοντρικά.

To GSX σου ειναι το μόνο αερόψυκτο με βεντιλατέρ, δεν εχει πρόβλημα. ;)

Dant3
22/06/2015, 18:21
Σκεφτομουν και για το δικο μου που ειναι υδροψυκτο μεν αλλα θελω για να βλεπω ποτε ειναι σε οκ κατασταση για πλακωμα.
Αλλα σκεφτομουν οτι ποση ακριβεια θα εχουν αυτες...
Ειναι κοντα στη πραγματικοτητα οι θερμοκρασιες που δειχνουν?

roukos_x
22/06/2015, 22:05
δυστυχως δεν καταφερα να κανω πολλα χιλιομετρα σημερα για να δω ενδειξεις.. γυρω στο 20 δειχνει με τη μηχανη σβηστη, γυρω στο 40 μου εδειξε οταν πηγα κ ηρθα απο την μικρη βολτιτσα. το βλεπεις, οχι ανετα, αλλα το βλεπεις. Λιγο σκυβεις, λιγο κανεις το ποδι πιο περα, αλλα το βλεπεις!!!!

roukos_x
23/06/2015, 07:58
σημερα το πρωι,χωρις να το ανοιξω ιδιαιτερα εδειξε 80 πανω κατω! αυτο το μαραφετι θα μου δημιουργησει ψυχαναγκαστικα θεματα! καθε πρωι στην εθνικη επι 2 χρονια του πινω το αιμα κ σημερα πανω απο 8.000 δεν το πηγαινα γτ εδειχνε κρυο!!
πληροφοριακα τελειως..στους ποσους θεωρειται ζεσταμενο;;; (για bandit 400 μιλαμε για οσους δεν γνωριζουν).

sapila racing
23/06/2015, 10:41
σημερα το πρωι,χωρις να το ανοιξω ιδιαιτερα εδειξε 80 πανω κατω! αυτο το μαραφετι θα μου δημιουργησει ψυχαναγκαστικα θεματα! καθε πρωι στην εθνικη επι 2 χρονια του πινω το αιμα κ σημερα πανω απο 8.000 δεν το πηγαινα γτ εδειχνε κρυο!!
πληροφοριακα τελειως..στους ποσους θεωρειται ζεσταμενο;;; (για bandit 400 μιλαμε για οσους δεν γνωριζουν).

Eγω εχω τετοιο οργανο εδω και 20 χρόνια στο SR500 οπου πραγματικά είναι χρήσιμο, αερόψυκτο μονοκύλινδρο του 1981 γαρ.
Εχει ξηρό καρτερ με την τάπα ακριβώς μπροστά απ το τεπόζιτο, οπότε το βλέπεις συνέχεια.
Αν εχει και λίγο ζέστη παει 120 εύκολα, οπότε μην αγχώνεσαι.
Υδρόψυκτο μηχανάκι έχεις, δεν πρόκειται να ανεβει ποτέ υπερβολικά η θερμοκρασία λαδιού.

Dant3
23/06/2015, 10:43
Εφοσον μιλαμε για λαδι ,πανω απο 75-80 ειναι καλα.

pektis
23/06/2015, 11:33
σημερα το πρωι,χωρις να το ανοιξω ιδιαιτερα εδειξε 80 πανω κατω! αυτο το μαραφετι θα μου δημιουργησει ψυχαναγκαστικα θεματα! καθε πρωι στην εθνικη επι 2 χρονια του πινω το αιμα κ σημερα πανω απο 8.000 δεν το πηγαινα γτ εδειχνε κρυο!!
πληροφοριακα τελειως..στους ποσους θεωρειται ζεσταμενο;;; (για bandit 400 μιλαμε για οσους δεν γνωριζουν).

Το δικο σου ειναι υγροψυκτο...μπορει και να μην χρειαζοταν να το βαλεις...
Το δικο μου ηταν αεροελαιοψυκτο και το καλοκαιρι εφτανε maximum στους 110...με ζεστη!
Χρησιμο gadgetaki!

DoctoR_k6
23/06/2015, 12:27
Να πω κ εγω την γνωμη μου μιας κ που το εχω ψαξει κ το εχω βαλει με κανα 2 φιλους...

Εχω παρατηρησει πως υπαρχουν 2 διαφορετικoi μετρητες θερμοκρασιας λαδιου. Ενας με μακρυ τσουτσουνακι(http://www.ebay.co.uk/itm/OLTHERMOMETER-Oil-temperature-gauge-Suzuki-GSF-600-GSF650-650-1200-1250-BANDIT-S-/231122598088?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item35cffaf8c8) κ ενας με κοντο...επειδη ετυχε κ τα εβαλα κ τα δυο παρατηρησα πως αυτο με το μακρυ τσουτσουνακι
δειχνει να δουλευει καλυτερα απο το αλλο...το γιατι δεν το ξερω σιγουρα αλλα θεωρω πως εχει να κανει με το ποσο λουζεται απο το λαδι κ κατα ποσο μπορει να αποδωσει την θερμοκρασια λαδιου οσο το δυνατο καλυτερα.

Παντως το καλοκαιρακι κ σε ταξιδι με 170-180 σταθερα εβλεπα γυρω στους 120 C το λαδι...μεσα στην πολη μεχρι 100 χωρις σκισιματα εννοειτε.

roukos_x
23/06/2015, 13:21
με παρεξηγησατε! ρωτησα ποσο ειναι η κανονικη θερμοκρασια γιατι δεν ηξερα.. οχι γτ αγχωθηκα απο αυτο που ειδα!
μπορει αμεσος κυνδινος να μην υπαρχει,αλλα δεν κανει κ κακο μια ενδειξη παραπανω!
Γενικα,πολυ χρησιμο! ειτε δειχνει περιπου,ειτε ακριβως, θα το συστηνα σε καποιον που θελει να εχει το κεφαλι του ησυχο ή απλα να παρακολουθει τι θερμοκρασιες βαραει το μοτερι!!

pipe_smoker
23/06/2015, 13:32
με παρεξηγησατε! ρωτησα ποσο ειναι η κανονικη θερμοκρασια γιατι δεν ηξερα.. οχι γτ αγχωθηκα απο αυτο που ειδα!
μπορει αμεσος κυνδινος να μην υπαρχει,αλλα δεν κανει κ κακο μια ενδειξη παραπανω!
Γενικα,πολυ χρησιμο! ειτε δειχνει περιπου,ειτε ακριβως, θα το συστηνα σε καποιον που θελει να εχει το κεφαλι του ησυχο ή απλα να παρακολουθει τι θερμοκρασιες βαραει το μοτερι!!

Όπως έγραψε κι ο φίλος πιο πάνω, υπάρχουν 2 (τουλάχιστον, τόσα ξέρω εγώ) τέτοια παπαράκια.

Το ένα έχει κάπου στα 30 ευρώ και είναι πιθανότατα αυτό που πήρες εσύ, και το άλλο έχει κάπου στα 80.

Αυτό το καβλιντζέκι το πιτσιλάει το λάδι και γράφει μια θερμοκρασία.
Ούτε ακριβώς η θερμοκρασία του κινητήρα είναι (που θα σου έγραφε πχ ένα όργανο αν είχες ένα μηχανάκι που είχε τέτοιο όργανο), ούτε και το σούπερ ακριβές είναι.

Χοντρικά πράγματα είναι, για να έχεις μια ιδέα του τί γίνεται.

Και ξαναλέω, απ'όσο το έχω αντιληφθεί εγώ το όλο πράγμα, πιο πολύ είναι για πάρεις μια ένδειξη του αν έχει ζεσταθεί το μηχανάκι σου, παρά για το αν έχει ανεβάσει θερμοκρασία στα ύψη και είναι έτοιμο για μπουμ.

DoctoR_k6
23/06/2015, 13:45
Εγω παντως εχω να πω πως μια φορα που πηραμε μετρηση με το μηχανημα με το λειζερ εδειξε να χανει 1-2 βαθμους κ μπορω να πω πως δεν το περιμενα να εχει τοσο ακριβεια.
Πιστευω πως κανει δουλεια κ δεν ειναι εφετζιδικο...
Για τα λεφτα του παντα αξιζει να το βαλεις πανω ωστε να εχεις μια ιδεα που παιζεις απο θερμοκρασιες αναλογως διαθεσης κ καιρου.

toyar
23/06/2015, 14:06
τα οργανακια αυτα ειναι χρησιμα για συγκριτικες και οχι απολυτες μετρησεις καθως η θερμοκρασια λαδιου ειδικα στα αεροψυκτα εχει μεγαλες διακυμανσεις
με τον καιρο μαθαινει κανεις τα χουγια του μοτερ του και αν σε γνωστη διαδρομη σε ιδιες συνθηκες δει μεγαλη διαφορα προς τα πανω μπορει να ψυλλιαστει χαμηλη σταθμη λαδιου ή ωρα για αλλαγη λαδιων
επισης μπορει να τσεκαρει για το αν το μοτερ εχει ζεσταθει επαρκως

congate7
23/06/2015, 14:10
Επειδή την είχα κοιτάξει και εγώ αυτή την τάπα, η μόνη μου ανησυχία ήταν για το αν το παπαράκι που παίρνει τη μέτρηση της θερμοκρασίας θα είναι εμβαπτισμένο στο λάδι όπως η κανονική. Από τη στιγμή που είναι μέσα στο λάδι το άκρο της, η μέτρηση θα πρέπει να είναι «σχετικά» ακριβής αν και πιστεύω ότι με τους κραδασμούς του κινητήρα κάποια στιγμή θα την ακούσει το θερμόμετρο

sapila racing
23/06/2015, 14:39
πιστεύω ότι με τους κραδασμούς του κινητήρα κάποια στιγμή θα την ακούσει το θερμόμετρο

Δεν τα παίζει αν ειναι σωστό για το μηχανακι και οχι κανένα της πλάκας.
Το εχω 20+ χρόνια και πανω απο 140.000 χλμ σε SR500 μονοκύλινδρο αερόψυκτο χωρίς αντικραδασμικό άξονα.

congate7
23/06/2015, 14:51
Δεν τα παίζει αν ειναι σωστό για το μηχανακι και οχι κανένα της πλάκας.
Το εχω 20+ χρόνια και πανω απο 140.000 χλμ σε SR500 μονοκύλινδρο αερόψυκτο χωρίς αντικραδασμικό άξονα.

:beer: και εγώ μονοκύλινδρος είμαι εξού και προβληματισμός

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
25/10/2019, 17:26
Έφτασε και στα χέρια μου αυτό το καβλιτσεκι.
Είμαι μόνο κύλινδρος αεροελαιοψυκτος και όπως έλεγα πάντα λείπει από αυτό το μηχανάκι το όργανο θερμοκρασίας κινητήρα.
Το πήρα 10 ευρώ μεταχειρισμένο και αυτό γιατί έχει σπάσει το τζαμακι. Από έναν τύπο που έχει το φριγουιντ για ανταλλακτικά. Εχθές έκανα ένα μικρό τεστ (κοροιδεψτε άφοβα :lol:)στο σπίτι για να τεστάρω την ακρίβεια. Δε ξέρω αν στέκει αυτό που έκανα. Έβρασα νερό στο βραστήρα. Όταν έβρασε το έβαλα σε ένα ποτηράκι. Έβαλα μέσα το μετρητή και μου έδειξε 90 βαθμούς. Ξέρω(η γυναίκα μου μου το είπε :lol:) ότι το νερό βράζει στους 100 .Λίγο που το έβαλα σε ποτηράκι λίγο ο χρόνος μέχρι να το κάνω λίγο η απόκλιση που έχει το όργανο.Έτσι οι 90 βαθμοί που έδειξε εμένα με οικανοποιησαν. Σήμερα με καλό ζέσταμα και 2 χλμ μέχρι να πάω στη δουλειά (συνήθως πάω με το ποδήλατο αλλά σήμερα ήμουν καυλ@μενος ) έδειξε 55 βαθμούς. Το μεσημέρι που σχολασα πήγα σε μια δουλειά στα 6 χλμ και αυτό έδειξε 65 βαθμους.

Δε ξέρω αλλά έχω ενθουσιαστεί. Είναι μια καλή λύση για εμας που δεν έχουμε ενδοιξη στα όργανα και δεν έχουμε ψυγείο.
411839

viper1
26/10/2019, 08:36
Έφτασε και στα χέρια μου αυτό το καβλιτσεκι.
Είμαι μόνο κύλινδρος αεροελαιοψυκτος και όπως έλεγα πάντα λείπει από αυτό το μηχανάκι το όργανο θερμοκρασίας κινητήρα.
Το πήρα 10 ευρώ μεταχειρισμένο και αυτό γιατί έχει σπάσει το τζαμακι. Από έναν τύπο που έχει το φριγουιντ για ανταλλακτικά. Εχθές έκανα ένα μικρό τεστ (κοροιδεψτε άφοβα :lol:)στο σπίτι για να τεστάρω την ακρίβεια. Δε ξέρω αν στέκει αυτό που έκανα. Έβρασα νερό στο βραστήρα. Όταν έβρασε το έβαλα σε ένα ποτηράκι. Έβαλα μέσα το μετρητή και μου έδειξε 90 βαθμούς. Ξέρω(η γυναίκα μου μου το είπε :lol:) ότι το νερό βράζει στους 100 .Λίγο που το έβαλα σε ποτηράκι λίγο ο χρόνος μέχρι να το κάνω λίγο η απόκλιση που έχει το όργανο.Έτσι οι 90 βαθμοί που έδειξε εμένα με οικανοποιησαν. Σήμερα με καλό ζέσταμα και 2 χλμ μέχρι να πάω στη δουλειά (συνήθως πάω με το ποδήλατο αλλά σήμερα ήμουν καυλ@μενος ) έδειξε 55 βαθμούς. Το μεσημέρι που σχολασα πήγα σε μια δουλειά στα 6 χλμ και αυτό έδειξε 65 βαθμους.

Δε ξέρω αλλά έχω ενθουσιαστεί. Είναι μια καλή λύση για εμας που δεν έχουμε ενδοιξη στα όργανα και δεν έχουμε ψυγείο.
411839

Παπασουζα με κάτι παραπάνω από 20 ευρώ έπαιρνες καινούργιο....

DoctoR_k6
26/10/2019, 08:54
Παπασουζα με κάτι παραπάνω από 20 ευρώ έπαιρνες καινούργιο....

Κ πολλά λεςhttps://www.kickstartershop.de/en/oil-temperature-gauge-suzuki-dr-xf-650-vs-600-vx-800-gsf-bandit...

doctor_john
26/10/2019, 09:07
Πολύ ωραίο γκατζετάκι, βοηθός στο στρώσιμο, δεν μου χάλασε ποτέ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
26/10/2019, 10:13
Κ πολλά λεςhttps://www.kickstartershop.de/en/oil-temperature-gauge-suzuki-dr-xf-650-vs-600-vx-800-gsf-bandit...

Δε το ήξερα. Δε πειράζει. Αν θα μου χαλάσει (το λέω επειδή έχει σπασμένο τζαμακι και θα μπαίνουν τα νερά της βροχής ) θα πάρω καινούργιο. Απλά με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο ίντερνετ δε βρήκα για φριγουιντ.