PDA

View Full Version : cbr 125 προβλημα injection



ΗλιαςCBR
23/06/2015, 13:37
Καλησπερα ειμαι νεο μελος στην σελιδα αυτη και θα ηθελα να με συνχωρεσετε για οτιδηποτε ορθογραφικα , παραβιασεις κλπ..

ειμαι κατωχος cbr 125i 2009 το πηρα περσυ με 25.000 χλμ και φετος εχω 33.000 απο τα 28.000 χλμ ειχε αρχισει και με εκανε σκαμπανεβασματα το ρελαντι του .. (δλδ ανεβωκατεβενε) και εσβηνε οταν ηταν κρυο .. τωρα το εκανα επισκευη γτ μου εκαιγε λαδι .. και τωρα δεν σβηνει αλλα με κραταει ρελαντι παλι 3.000 στροφες.. προσπαθησα και ανοιξα ολο το injection και το καθαρισα με καθαριστικο Injection αλλα και παλι το ιδιο τι λετε να φταει ;; μηπως εχει προβλημα το σωμα ;; η τρομπα βενζινης ο εγκεφαλος; η απλα να θελει καποιο ρυθμισμα και που μπορω να το παω;

και ξανα με συνχωρητε για τα ορθογραφηκα και τον τροπο γραφης μου !
ευχαριστω :)

OldMan
23/06/2015, 15:54
Δες για αρχή αν η πεταλουδα του αέρα κλείνει εντελώς στο ρελαντί...

Ζεύκας
23/06/2015, 16:24
Παλιόγερε έστω ότι εν κίνησει κλείνεις το γκάζι αλλά το μηχανάκι δεν κόβει ταχύτητα, αυτό σημαίνει ότι
η πεταλούδα του αέρα δεν κλείνει εντελώς; εαν ναι, πως επισκευάζεται αυτό το πρόβλημα;

ΗλιαςCBR
23/06/2015, 16:40
Δες για αρχή αν η πεταλουδα του αέρα κλείνει εντελώς στο ρελαντί... φαινετε οτι κλεινει εντελως και η βιδα ρελαντι της ντιζας ειναι και τερμα ξεσφυγμενη !

teogtp
23/06/2015, 16:59
Εννοείς την ντιζα του γκαζιού;
Αν ναι δεν είναι ο ρυθμιστής του ρελαντί, αλλά για τα κενά της γκαζιερας.

ΗλιαςCBR
24/06/2015, 09:40
Εννοείς την ντιζα του γκαζιού;
Αν ναι δεν είναι ο ρυθμιστής του ρελαντί, αλλά για τα κενά της γκαζιερας.
Φιλε μ εννοω οτι ειναι τερμα ξεσφυγμενη η ντιζα απο την γκαζιερα και απο του ρελαντι δλδ τερμα κλειστη η πεταλουδα και κραταει παλι. 3000. στροφες

devil's animal
24/06/2015, 13:30
εχει tps το μηχανακι σου? (throttle position sensor)

ΗλιαςCBR
24/06/2015, 14:13
εχει tps το μηχανακι σου? (throttle position sensor)

ναι εχει ! αλλα δεν ξερω καν τι ειναι αυτο!

devil's animal
24/06/2015, 14:27
ναι εχει ! αλλα δεν ξερω καν τι ειναι αυτο!



ειναι αυτο που λεει η λεξη..
σενσορας που ελεγχει την θεση του γκαζιου...
με αλλα λογια: ενα ηλεκτρονικο παπαρακι που χαλαει και δινει πληροφοριες στον εγκεφαλο αλλα αντι αλλων...

πηγαινε σ'εναν μηχανικο να το τσεκαρει ή αν εχεις καποιον με ιδιο μηχανακι και ειναι οκ, ξεφυσωσε το απο το δικο του και φυσωσε το στο δικο σου για να δεις αν φταιει αυτο...

ΗλιαςCBR
24/06/2015, 14:45
ειναι αυτο που λεει η λεξη..
σενσορας που ελεγχει την θεση του γκαζιου...
με αλλα λογια: ενα ηλεκτρονικο παπαρακι που χαλαει και δινει πληροφοριες στον εγκεφαλο αλλα αντι αλλων...

πηγαινε σ'εναν μηχανικο να το τσεκαρει ή αν εχεις καποιον με ιδιο μηχανακι και ειναι οκ, ξεφυσωσε το απο το δικο του και φυσωσε το στο δικο σου για να δεις αν φταιει αυτο...

καταλαβα τι ειναι φιλε μ το εχω ανοιξει αυτο και το καθαρισα με καραριστηκο Injection οχι οτι ειχε βρωμιες απλα για να φυγω απο την περιεργια ,.. αλλα και σε μηχανικο να το παω ετσι οπως το ειδα δεν εχει κατι που μπορει να πειραξει ! εχει μια θεση που κουμπωνει αυτο που γυρναει την πεταλουδα απλα..
τα αλλα πρεπει να ειναι ηλεκτρονικα (λογικα ).
δεν εχω καποιον φιλο με ιδιο μηχανακι για να το κανω ! :(

OldMan
24/06/2015, 16:09
Παλιόγερε έστω ότι εν κίνησει κλείνεις το γκάζι αλλά το μηχανάκι δεν κόβει ταχύτητα, αυτό σημαίνει ότι
η πεταλούδα του αέρα δεν κλείνει εντελώς; εαν ναι, πως επισκευάζεται αυτό το πρόβλημα;
Με αγαπη, τρυφερότητα και κατανόηση..:a07:



Επίσης, καλο θα ήταν να ξέρεις ΓΙΑΤΙ δεν κλείνει...:D

ΗλιαςCBR
26/06/2015, 08:29
παιδες αν μπορειτε απαντηστε σε αυτο που ρωτησα ποιο πανω γτ εχω απελπιστη!

OldMan
26/06/2015, 15:16
Εμεις να δεις ποσο έχουμε απελπιστεί...

Ξαναλεω να τσεκαρεις την πεταλούδα του γκαζιού...!!!

(το ότι είναι τερμα ξεσφιγμένη η ντίζα δεν λεει απολύτως τίποτε..)

ΗλιαςCBR
28/06/2015, 08:55
Εμεις να δεις ποσο έχουμε απελπιστεί...

Ξαναλεω να τσεκαρεις την πεταλούδα του γκαζιού...!!!

(το ότι είναι τερμα ξεσφιγμένη η ντίζα δεν λεει απολύτως τίποτε..)

Nαι φιλε μ ειναι τερμα κλειστη εχω βαλει ακομα και υγρο και δεν περναει απο την αλλη για να το τσεκαρω 100%