PDA

View Full Version : Βαφή, υδροβαφή ή carbon wrapping σε undertail?



p_sapelas
26/06/2015, 17:22
Καλησπέρα παίδες,
Μόλις έχοντας παραλάβει το καινούριο μου undertail για το cbf και πρωτού το δοκιμάσω αρχικά πάνω στο μηχανάκι πρίν πετάξω και άλλα τσάμπα λεφτά θα ήθελα μια ιδέα αναφορικά
με το τί προτείνετε ώς προς την διακόσμησή του καθώς το κομμάτι είναι όπως βγήκε από το εργοστάσιο (lacomoto.com) και για να γλυτώσω 30€ σε απλή μαύρη βαφή η οποία συγκεκριμένα δεν είναι και του γούστου μου είπα να ελέγξω τις διαθέσιμες επιλογές. Γενικά από την ώρα που το παρήγγειλα στο νού μου είχα να το καλύψω με μεμβράνη είτε carbon look
είτε σε απλό χρώμα, αλλά λόγω του σημείου και επειδή φοβάμαι ότι όλο και κάποιο πετραδάκι μπορεί να πάει εκεί δεν ξέρω αν τελικά η ιδέα είναι καλή. Μετέπειτα είδα την επιλογή της υδροβαφής η οποία μέχρι τώρα μάλλον είναι και η καλύτερη λύση.. Παρόλα αυτά δεν έχω καθόλου εικόνα για κόστος και δεν ξέρω αν τηλεφωνικά θα μπορέσει κανένας να καταλάβει τί ακριβώς θέλω να βάψω και προφανώς δεν θέλω να αρχίσω να κόβω βόλτες με το πλαστικό παραμάσχαλα. Έχει κανείς σας κάνει κάτι σχετικό? Καμιά ιδέα για το κοστολόγιο του όλου επιχειρήματος?
Ευχαριστώ προκαταβολικά

KASIMIS
26/06/2015, 18:28
Καλησπέρες...

Οι μεμβράνες carbon κλπ να ξέρεις αν δεν τις έχεις ξαναδουλέψει οτι είναι δύσκολες στην εφαρμογή σε επιφάνειες με πολλές καμπύλες και γωνίες, είτε το δοκιμάσεις μόνος σου είτε το ζητήσεις σε μάστορα. Τώρα για το κομματι που θες, επειδή είναι σχετικά μικρό, το κόστος της μεμβράνης μόνο θα είναι γύρω στα 5-10 ευρώ ανάλογα την ποιότητα που θα διαλέξεις. Αν στο φτιάξει ειδικός θα σου ζητήσει σίγουρα 20-30 ευρώ οπότε θα σου έρθει μια η άλλη...

Η υδροβαφή πάλι σε DIY θα σου κοστίσει γύρω στα 20 ευρώ χωρίς να έχω ακριβή εικόνα αλλά υπολογίζω φιλμάκι + το σπρέυ που χρειάζεται (διαλύτης or something) εκτός αν πας σε λύση κινεζοe-bay. Για ειδικό καταλαβαίνεις οτι πάει παραπάνω πάλι. Δεν είναι τόσο δύσκολη στην εφαρμογή στο σπίτι απλά θέλει μια γνώση και λίγο πειραματισμό.

Τέλος θα μπορούσες να πας στην οικονομικότερη λύση βαφή σπρέυ + βερνίκι σπρέυ συνολικού κόστους 10-15 ευρώ και να το κάνεις ότι χρώμα θες εσύ αρκεί να πιάνουν τα χέρια σου. Επίσης αν το κομμάτι που λες είναι πλαστικό όπως π.χ. των προφυλακτήρων αν έχω καταλάβει καλά ενδέχεται να μην χρειαστεί καν βερνίκι. Μια φωτό θα βοηθούσε!

Μανολης67
26/06/2015, 19:49
Βαφή, υδροβαφή ή carbon wrapping σε undertail?
με πρόλαβες φίλε. σκεφτόμουν και εγώ να ρωτήσω για carbon γιατί τα πλαστικά του 660 ξεθώριασαν, σκεφτόμουν και το σπρει καουτσούκ, (15 ευρώ το ενα)

costas_versys
26/06/2015, 20:06
Σου προτείνω να το κάνεις μόνος σου με μεμβράνη 3M Scotchprint Wrap.

KASIMIS
26/06/2015, 20:06
Το plasti-dip εννοείς μάλλον. Εμένα προσωπικά δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, δεν ξέρω αν έφταιγε η επιφάνεια ή αν έκανα κάποιο λάθος στην εφαρμογή του πάντως έκανε σχετικά εύκολα σημάδι και άνοιγε τρύπα, όπως επίσης και σε τριβή μεταξύ δύο επιφανειών περασμένων με plasti dip έφυγε αμέσως φλούδα ολόκληρη.

p_sapelas
27/06/2015, 12:24
Για ματ φινίρισμα σε πλαστικά είδα παίδες δουλειά με σπρέι θερμοκρασίας (για τζάκια). Σκέφτομαι ότι αφού κάτω από την μηχανή θα είναι γτ να πετάξω λεφτά σε "ακριβές λύσεις" πήγα σήμερα praktiker και αγόρασα ένα τέτοιο σπρει.. ούτε αστάρι ούτε τπτ.. βουρ πάνω και ότι γίνει :)

costas_versys
27/06/2015, 16:38
To spray θα σου κάνει άσχημη εφαρμογή και επειδή δεν θα έχει βερνίκι σκληρό θα φύγει στην 1η γρατζουνιά.

Το βινύλιο είναι η καλύτερη λύση. Το έβαλα πριν 3 χρόνια και είναι όπως την 1η ημερα !!!

Μανολης67
29/06/2015, 11:05
Λεπτομέρειες? αγορά κοστος? ποιός το εφάρμοσε?

costas_versys
29/06/2015, 14:24
- 3M ScotchPrint Black Matte
- Περίπου 8-10€ / τ.μ.
- Εγώ ο ίδιος

borbos
29/06/2015, 15:40
Εγώ έχω κάνει και τα 3

Plasti dip στο πάνω μέρος του κοντέρ black mat– μόνος μου
3Μ στο κάτω μέρος κοντερ (καβουκι) look carbon – Με φίλο μου κάνα 10ρικο υλικά
Hydro paint φτερό πίσω τροχού και ουρά – 100 εουρο

roukos_x
29/06/2015, 21:40
για να μην ανοιγω καινουριο θεμα... μιας που με ενδιαφερει κ εμενα αμεσα να ανανεωσω το χρωμα της γριας (Bandit 400).
θα μου εφευγε η παναγια λετε να ντυσω τον σκελετο? ακατορθωτο? να μην το δοκιμασω καν παρολο που εχω ξαναδουλεψει 2-3 φορες μεμβρανη???

borbos
30/06/2015, 08:08
για να μην ανοιγω καινουριο θεμα... μιας που με ενδιαφερει κ εμενα αμεσα να ανανεωσω το χρωμα της γριας (Bandit 400).
θα μου εφευγε η παναγια λετε να ντυσω τον σκελετο? ακατορθωτο? να μην το δοκιμασω καν παρολο που εχω ξαναδουλεψει 2-3 φορες μεμβρανη???

Εγω θα σου έλεγα να το κάνεις με hydro painting. θα σου κοστίσει σαν βάψιμο και μπορείς να το κάνεις και ότι σχέδιο (patern) θέλεις.

roukos_x
30/06/2015, 08:41
Εγω θα σου έλεγα να το κάνεις με hydro painting. θα σου κοστίσει σαν βάψιμο και μπορείς να το κάνεις και ότι σχέδιο (patern) θέλεις.

ξανα sorry για το off topic , αλλα οχι, τον σκελετο τον θελω μονοχρωμο.
Καποτε ειχα ψαξει να φερω κιτ απεξω, αλλα δεν εδιναν εκεινο το σπευ που ψεκαζεις πριν βουτηξεις το υλικο μεσα..
γνωριζετε τι ειναι αυτο κ που το βρισκουμε? ή πως λεγεται...?

borbos
30/06/2015, 09:44
ξανα sorry για το off topic , αλλα οχι, τον σκελετο τον θελω μονοχρωμο.
Καποτε ειχα ψαξει να φερω κιτ απεξω, αλλα δεν εδιναν εκεινο το σπευ που ψεκαζεις πριν βουτηξεις το υλικο μεσα..
γνωριζετε τι ειναι αυτο κ που το βρισκουμε? ή πως λεγεται...?

Kοίτα... επειδή δεν το έκανα εγω δεν ξερω να σου πω λεπτομέρειες. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτι μπορείς να βρεις "kit" για hydro paint (τα έχει όλα μέσα).
Όσο για το δεύτερο το ερώτημα σου υπάρχει και μονόχρωμο patern.