PDA

View Full Version : δεν κραταει ρελαντι...



afric
26/06/2015, 18:01
καλησπερα.Εβαλα μπρος το αφρικανακι μου το πρωι αλλα δεν κραταει ρελαντι.Ηταν μια χαρα, με ρελαντι ρυθμισμενο στις 900 στροφες χωρις ασταθειες και κομπιασματα, μεχρι που το τσιτωσα λιγο τερμα γκαζι στην εθνικη...τωρα παει το γλυκο γουργουρισμα, εχει ασταθεια και σβηνει, πρεπει να το εχω ανεβασμενο στις 1500 να μην σβηνει και παλι την εχει μια ασταθεια.
Λετε να εσχισε καμια μεμβρανη?Και ειναι και πανακριβες

Billymuse
26/06/2015, 18:05
Σε καμια τρόμπα βενζίνης πάει το μυαλό μου..αλλα θα σου πει καλύτερα κάποιος κάτοχος αφρικα

taisteal
26/06/2015, 18:15
Στο αφρικα που ειχα,οταν σκιστηκαν οι μεμβρανες κρατουσε ρελαντι,αλλα δεν ανεβαζε πανω απο 4000 σ.α.λ.

afric
26/06/2015, 18:31
ανεβαζει κανονικα, μαλλον πρεπει να ανοιξω τα carbs να δω τι παιζει, αλλα φοβαμαι μην μου μεινει τιποτα στο χερι , ειναι παλιο το μηχανακι με πολλα πολλα χλμ.

taisteal
26/06/2015, 18:34
ανεβαζει κανονικα, μαλλον πρεπει να ανοιξω τα carbs να δω τι παιζει, αλλα φοβαμαι μην μου μεινει τιποτα στο χερι , ειναι παλιο το μηχανακι με πολλα πολλα χλμ.

Δεν τσεκαρεις την αντλια βενζινης πρωτα,που εχει και ευκολη προσβαση;;;

afric
27/06/2015, 14:20
Δεν τσεκαρεις την αντλια βενζινης πρωτα,που εχει και ευκολη προσβαση;;;

Ο.κ. Να φουλαρω ρεζερβουαρ και να ενωσω τα σωληνακια που την τροφοδοτουν ωστε να βγει εκτος?Υπαρχει αλλος τροπος να την τεσταρω μονος μου ?

Eversman
27/06/2015, 19:31
Το θεωρώ απίθανο να είναι από αντλία.
Είναι καθαρά θέμα καρμπυρατέρ. Κάποιο σκουπιδακι σου έχει τραβήξει μέσα. Θέλει λύσιμο, καθάρισμα και συγχρονισμό.
Εναλλακτικά:
Γεμίζεις το ρεζερβουάρ. Λυνεις τα πλαϊνά εμπρός πλαστικά. Ανασηκώνεις το ρεζερβουάρ απο την πλευρα της σελας και το σταθεροποιείς σηκωμένο βάζοντας το να κοντραρει στο πλαίσιο με ένα ξύλο ή σφυράκι ή κατσαβίδι.
Βάζεις μπροστά και την ζεσταίνεις για δύο λεπτά. Έχεις προηγουμένως αγοράσει ένα σπρέι καθαρισμού καρμπ.
Κρατας το γκάζι σταθερό στις 2500 στρ. Βγαζεις το σωληνάκι υποπίεσης των καρμπ και με το σπρέι ψεκαζεις 3-4 φορές διακεκομμενα από 2-3 δευτερολεπτα την κάθε φορά. Η μηχανή θα έχει την τάση να σβήσει, αλλά κράτα το γκάζι σταθερό. Μετά το τελευταίο ψεκασμα, γρήγορα βάλε το σωληνάκι υποπίεσης στην θέση του και αστη να δουλέψει στο ρελαντί. Ρίξε δύο τρείς ξερογκαζιες ρύθμισε τις στροφές από το ρυθμιστή του ρελαντί στις 1000+.
Αν εξακολουθεί να ρεταρει ή να μην κρατά σταθερές τις στροφές, θέλει λύσιμο.


Ακόμη πιό απλά και αν βαριεσαι να κανεις τα παραπανω, άνοιξε το φίλτρο από πάνω και ακολουθώντας την ίδια διαδικασία και με σταθερές τις στροφες στις 2500, ψεκασε στην εισαγωγή. Επανέλαβε 2 φορές τη διαδικασία αφήνοντας τη μηχανή να επιστρέφει κάθε φορά στο ρελαντί. Αν σου σβήσει, δεν τρέχει κάτι. Θα πάρει ξανά εμπρός, μετά από κανά δύο μιζιες. ΜΗΝ το παράκανεις με την ποσότητα του σπρέι.