PDA

View Full Version : Δημοψήφισμα 2015



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

George_Sp
27/06/2015, 07:10
Δημοψήφισμα λοιπόν. Ένας θεσμός που δεν είχε γνωρίσει η γενιά μου των 30άρηδων. Όμως αποτελεί τον πιο άμεσο και δημοκρατικό μηχανισμό απόφασης που αυτή τη στιγμή μας επιτρέπει το σύστημα. Κλείστε τα αυτιά σας για 1 εβδομάδα στην τρομοκρατία των ΜΜΕ που θα χτυπήσει αλύπητα ως τελευταία γροθιά στο στομάχι στην όση περηφάνεια απέμεινε μετά από 7 χρόνια συνεχούς τιμωρίας, οικονομικής εξαθλίωσης και κοινωνικής και ανθρωπιστικής κρίσης. Κλείστε τα αυτιά σας και ανοίξτε την καρδιά σας για το αν αντέχετε κι άλλο μαστίγιο και καρότο. Μην ξεχνάτε όμως κάτι. 1 καρότο δε φτάνει για όλους, ενώ ένα μαστίγιο μπορεί να χτυπήσει τους πάντες δίχως σταματημό. Οπλιστείτε με υπομονή, ψυχραιμία και αποφαστικότητα. Για να μπορείτε να κοιτάτε την επόμενη γενιά χωρίς τύψεις. Ο δρόμος προς ένα καλύτερο αύριο ποτέ δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα και κανένας αγώνας δεν πέτυχε δίχως θυσίες. Αν το ΟΧΙ στους οικονομικούς κατακτητές σημαίνει οτι θα ματώσουμε, προσωπικά το δέχομαι και το κατανοώ για χάρην της επόμενης γενιάς. Κάποιος πρέπει να σηκώσει το βάρος και αφού μας έκατσε εμάς το τζόκερ, ας είναι. Σαν Γιώργος θέλω να παρακαλέσω όλους σας να λάβετε μέρος και να αντιληφθείτε τι σημαίνει δημοψήφισμα για κάτι τόσο σημαντικό. Όποιος δεν λάβει μέρος και προτιμήσει καμιά παραλία για καφέ, μπορεί από τώρα να πάει να γαμηθεί και αυτός και οι όμοιοί του. Όποιος παρεξηγηθεί από όσα γράφω μέχρι εδώ να πάει να γαμηθεί επίσης. Το να διεκδικείς την αξιοπρέπεια, το ήθος και ένα καλύτερο αύριο δε γίνεται από την καφετέρια και από το beach-ο-baro. Διεκδικήστε τη ζωή σας για να μπορείτε ξανά να ονειρεύεστε και να ερωτεύεστε ελεύθεροι.

https://www.youtube.com/watch?v=-Olh0R4m0Nw


Το ξέρω οτι είστε αρκετά ευαίσθητοι με τέτοια θέματα στο moto. Δε το φτιάχνω με σκοπό να γίνει μπάχαλο ούτε flame wars. Το φτιάχνω με σκοπό να δω τι σκέφτονται οι συνάνθρωποί μου για ένα τόσο σημαντικό γεγονός που η χώρα έχει να δει από το 1974.
Αν μπορεί κάποιος mod admin να το κάνει και poll με απάντηση ναι ή όχι, be my guest :)

Juohmaru!
27/06/2015, 08:17
Μια νέα κυβέρνηση λίγων μηνών διδάσκει νέα ήθη στο τόπο μας...
Πράγματα τόσο απλά και αυτονόητα όπως το ίδιο το νόημα της δημοκρατίας που οι Έλληνες έχουν ξεχάσει εδώ και χρόνια...
Είμαι περήφανος γι' αυτήν...

kachius
27/06/2015, 08:31
Στα 37 μου βλέπω πρώτη φορά πώς είναι η αληθινή δημοκρατία!!
Επιτέλους θα αναλάβουμε την ευθύνη που μας αναλογεί χωρίς να κρυβόμαστε πίσω από το (εκλεγμένο) δάχτυλό μας.
Η τρομοκρατία των μμε θα δώσει ρέστα βέβαια, αλλά και αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι.

Είμαι περίεργος για την αποχή!
Θα είναι λυπηρό να είναι πάνω από 5%

Αν κατάλαβα καλά, σε περίπτωση που το αποτέλεσμα θα είναι "ναι" θα παμε σε εκλογές, και αυτό τιμά την κυβέρνηση, καθώς δε θέλουν να υπογράψουν τέτοιο πράμα, αλλά άμα θέλει ο κόσμος δε θα τους εμποδίσει.
Το αστείο (τραγικό) του λαού μας θα είναι να βγει πρώτος ο συριζα και μάλιστα με αυτοδυναμια (ικανούς μας έχω). Γιατί είναι σα να λες διαφωνώ με τις θέσεις σου (=ναι στο δημ/μα) αλλά σε ψηφίζω (εκ νέου) να τις εφαρμόσεις :lol:

Να ξαναπώ πόσο περήφανος και χαρούμενος είμαι που επιτέλους έχουμε δημοκρατία (αν και μας "φοβάμαι" τί θα ψηφίσουμε, ο τρόπος που θα γίνει με ευχαριστεί πλήρως)

spyrakos35
27/06/2015, 08:35
Ετσι....

Για μια φορα ας φταιμε εμεις

Ζεύκας
27/06/2015, 08:48
Το αστείο (τραγικό) του λαού μας θα είναι να βγει πρώτος ο συριζα και μάλιστα με αυτοδυναμια (ικανούς μας έχω). Γιατί είναι σα να λες διαφωνώ με τις θέσεις σου (=ναι στο δημ/μα) αλλά σε ψηφίζω (εκ νέου) να τις εφαρμόσεις :lol:

Ο Έλληνας είναι ψιλομαλάκας. τουλάχιστον η πλειοψηφία του.

Ναι μεν το Γενάρη ψήφισε ένα αντιμνημονιακό κόμμα, τον Ιούνιο δε υποστήριζε (σε γκάλοπ) να συμβιβαστούμε με τους δανειστές. :rolleyes:

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 08:48
...Μόνο που αυτό το δημοψήφισμα δεν είναι ψηφοφορία να μείνει ο Πρόδρομος ή ο Τσάκας στο Big Brother ή ποιο τραγούδι θα στείλουμε στη Eurovision.

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 08:49
Ο Έλληνας είναι ψιλομαλάκας. τουλάχιστον η πλειοψηφία του.

Ναι μεν το Γενάρη ψήφισε ένα αντιμνημονιακό κόμμα, τον Ιούνιο δε υποστήριζε (σε γκάλοπ) να συμβιβαστούμε με τους δανειστές. :rolleyes:


Kατά το παλιό αμίμητο Σημίτης καταλληλότερος για πρωθυπουργός, ΝΔ καταλληλότερη για κυβέρνηση :cry:

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 08:52
Πάντως δεν έχω παράπονο, Ελβετία θα γίνουμε άμα πάρουμε το κολάϊ με τα δημοψηφίσματα...είναι να μην πάρουμε φόρα.

George_Sp
27/06/2015, 08:56
Ας αντιληφθούν λίγο όσοι λένε οτι το δημοψήφισμα είναι λάθος και οτι εφόσον ο ΣΥΡΙΖΑ βγήκε κυβέρνηση θα έπρεπε να πάρει εκείνος την απόφαση και όχι ο λαός με την κίνηση αυτή, το εξής γεγονός:

Ο ΣΥΡΙΖΑ βγήκε κυβέρνηση με 37% και όχι με 60-70-80%.
Αν έβγαινε κυβέρνηση στις εκλογές με συντριπτικό ποσοστό τότε θα είχατε δίκιο.
Αυτή τη στιγμή όμως είναι το απολύτως δημοκρατικότερο που μπορεί να γίνει, άσχετα αν ούτε το 1% όσων ψηφίσουν δεν έχουν γνώσεις ανάλυσης των οικονομικών κειμένων και νόμων που θέλει η Ε.Ε. να εφαρμοστούν.

Προσωπικά πιστεύω οτι ίσως να είναι και το τελευταίο διαπραγματευτικό χαρτί ή μέσο πίεσης μπορούσε να πετάξει ο Τσίπρας προς την άλλη πλευρά. Το δυστύχημα θα είναι εντός της εβδομάδας να φτιαχτεί ένα plan B από τους δανειστές με κάποιες μικρο-υποχωρήσεις που θα βάλουν νερό στο κρασί των Ελλήνων και τα βρούμε κάπου στη μέση...και άρα τα μνημόνια θα συνεχιστούν έστω και σε πιο ελαφριά μορφή.

7Tolis
27/06/2015, 09:00
Όλοι στα μπιτσόμπαρα θα είναι παίδες.Δεν υπάρχει ελπίδα για αυτή τη χώρα.Προτιμω να ζοριστώ για 3-4 χρόνια (αν θα είναι τόσα) και να είμαι καλύτερα μετά παρά να ζορίζομαι μόνιμα χωρίς ελπίδα.Βέβαια η ελπίδα δεν τρώγεται ουτε πληρώνεις κάτι με αυτή.

Πιστευω πάντως πως αυτές τις αποφάσεις πρέπει να τις παίρνει η κυβέρνηση και όχι να πετάει το μπαλάκι στον λαό γιατι είμαστε για κνέλια καβάλα ως λαός και δεν έχουμε τη γνώση του τι ακριβώς σημαίνει ή όποια απόφαση.

DrIoannis
27/06/2015, 09:04
Πρώτη φορά γνωρίζω αυτή τη διαδικασία δημοκρατίας. Ελπίζω να αποφασίσουμε σοφά για το μέλλον των παιδιών μας.

https://www.youtube.com/watch?v=DIdJDHjiqhg

spyrakos35
27/06/2015, 09:08
Όλοι στα μπιτσόμπαρα θα είναι παίδες.Δεν υπάρχει ελπίδα για αυτή τη χώρα.Προτιμω να ζοριστώ για 3-4 χρόνια (αν θα είναι τόσα) και να είμαι καλύτερα μετά παρά να ζορίζομαι μόνιμα χωρίς ελπίδα.Βέβαια η ελπίδα δεν τρώγεται ουτε πληρώνεις κάτι με αυτή.

Πιστευω πάντως πως αυτές τις αποφάσεις πρέπει να τις παίρνει η κυβέρνηση και όχι να πετάει το μπαλάκι στον λαό γιατι είμαστε για κνέλια καβάλα ως λαός και δεν έχουμε τη γνώση του τι ακριβώς σημαίνει ή όποια απόφαση.

Το δημοψηφισμα δλδ στη Σκωτια δεν επρεπε να γινει; επρεπε ο μακ τσιπρας να αποφασισει ο ιδιος;

SONone
27/06/2015, 09:13
παντος για να γινει ενα δημοψήφισμα εχει καποια σταδια, 3 βασικα..
το πρώτο πέρασε και ηταν να περάσει απο υπουργικό συμβούλιο
το 2 ειναι να παει στην βουλη και να περάσει με 151 ψήφους βουλευτών
και τελος για να θεωρείτε έγκυρο το αποτέλεσμα οπιο κιαν ειναι αυτο πρέπει να ψηφίσει το 40% του λάου (που εχει δικαίωμα ψήφου φυσικά)

akis_trevor
27/06/2015, 09:14
Θα ελεγα οτι ειχα απογοητευθει με τις κινησεις του συριζα,αλλα με εξεπληξε ευχαριστα η κινηση αυτη.
καιρος να γινει λιγακι πιο αμεση η "δημοκρατια".

George_Sp
27/06/2015, 09:15
και κάτι σχετικό και καυστικό.

https://www.youtube.com/watch?v=ZNNd3y5AFNw

spyrakos35
27/06/2015, 09:15
Θα ελεγα οτι ειχα απογοητευθει με τις κινησεις του συριζα,αλλα με εξεπληξε ευχαριστα η κινηση αυτη.
καιρος να γινει λιγακι πιο αμεση η "δημοκρατια".

Ναι γιατι οξω απο τον χορο ειμαστε ολοι οικονομολογοι, πολιτικοι, διπλωματες και γ#μιαδες των παντων.....

akis_trevor
27/06/2015, 09:18
Ναι γιατι οξω απο τον χορο ειμαστε ολοι οικονομολογοι, πολιτικοι, διπλωματες και γ#μιαδες των παντων.....

Αρχισαν ηδη διαφοροι να λενε τωρα που βρηκε τα σκουρα πεταει το μπαλακι στους πολιτες και να βγαλουμε το φιδι απτην τρυπα κλπ.
αν συμφωνουσε:ωωω αλλα ελεγε τα ιδια σκ@τ@ ειναι κλπ.
αν διαφωνουσε:πτωχευσαμε καναμε ραναμε....
βγαζεις ακρη;;τωρα δεν εχουμε δικαιολογια..

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 09:21
Θα ελεγα οτι ειχα απογοητευθει με τις κινησεις του συριζα,αλλα με εξεπληξε ευχαριστα η κινηση αυτη.
καιρος να γινει λιγακι πιο αμεση η "δημοκρατια".

Όταν βγήκε τον Γενάρη δηλ δεν ήταν άμεση η "δημοκρατία"; Τώρα πως θα γίνει ξαφνικά πιο άμεση; Και ποσοτικά και ποιοτικά η "πιο αμεσότητα" πως μετριέται; Υπάρχει ας πούμε πολύ πιο άμεση; Λίγο πιο άμεση; Σχετικά άμεση; 15% άμεση; Άμεση light; Super άμεση;

spyrakos35
27/06/2015, 09:22
@ακις

Ετσι......

Δε μας πιανουν πουθενα.....

MikeG
27/06/2015, 09:22
Εδώ γνωστοί αρχιμαλάκες (και λίγα γράφω) πέταξαν ότι υπάρχει λέει ενδεχόμενο να γίνονται ζυμώσεις στο στρατό....



p.s Πάντως μόλις γύρισα από πρωινή ετοιμασία για camping (πήγα ο μ@λ@κ@ς να βάλω βενζίνη) και στα ΑΤΜ όντως είχε κάτι γεροντάκια να στέκουν στην ουρά. Ο λαός εδώ δεν είναι ούτε θα γίνει Ευρωπαίος. Είναι ανεγκέφαλος, απαίδευτος και χωρίς μα χωρίς καμία αλληλεγγύη. Sorry folks αλλά εγώ θα πράξω ότι λέει η συνείδηση μου και τα πιστεύω μου.

George_Sp
27/06/2015, 09:22
Όταν βγήκε τον Γενάρη δηλ δεν ήταν άμεση η "δημοκρατία"; Τώρα πως θα γίνει ξαφνικά πιο άμεση; Και ποσοτικά και ποιοτικά η "πιο αμεσότητα" πως μετριέται; Υπάρχει ας πούμε πολύ πιο άμεση; Λίγο πιο άμεση; Σχετικά άμεση; 15% άμεση; Άμεση light; Super άμεση;

Αλλιώς τρίζεις τα δόντια (όσα σου έμειναν) στους έξω με 37% στις εκλογές, και αλλιώς με 80% Ο-Χ-Ι

spyrakos35
27/06/2015, 09:23
Όταν βγήκε τον Γενάρη δηλ δεν ήταν άμεση η "δημοκρατία"; Τώρα πως θα γίνει ξαφνικά πιο άμεση; Και ποσοτικά και ποιοτικά η "πιο αμεσότητα" πως μετριέται; Υπάρχει ας πούμε πολύ πιο άμεση; Λίγο πιο άμεση; Σχετικά άμεση; 15% άμεση; Άμεση light; Super άμεση;

Και την υπερτατη True Adventure Democracy

7Tolis
27/06/2015, 09:28
Το δημοψηφισμα δλδ στη Σκωτια δεν επρεπε να γινει; επρεπε ο μακ τσιπρας να αποφασισει ο ιδιος;

Δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη δεν έχω ζήσει κάτι τέτοιο.Το φαντάζομαι σαν κάποιον που έχει ένα εργοστάσιο και ζητάει απο το πρσωπικό να δώσει λυση σε κάτι φλέγον.Μα γιαυτό είσαι το αφεντικό επειδή είσαι λυσιτελής.

Απο την άλλη,ένα αφεντικό καλό ειναι να κάνει κουβέντα και με το προσωπικό για να δει και που παταει ,τι τους λειπει,ενοχλει κτλ.

Δεν το βλέπω ως κάτι κακό ή καλό.Δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμη ως προς την πραγματική σκοπιμότητα του.Δεν μου είναι αδιάφορο,απλά δεν το χω βάλει κάτω να το σκεφτώ πλήρως.

akis_trevor
27/06/2015, 09:31
Όταν βγήκε τον Γενάρη δηλ δεν ήταν άμεση η "δημοκρατία"; Τώρα πως θα γίνει ξαφνικά πιο άμεση; Και ποσοτικά και ποιοτικά η "πιο αμεσότητα" πως μετριέται; Υπάρχει ας πούμε πολύ πιο άμεση; Λίγο πιο άμεση; Σχετικά άμεση; 15% άμεση; Άμεση light; Super άμεση;

Για το δημοψηφισμα λεω οτι ειναι ο ορισμος της αμεσης δημοκρατιας.
λεει παιδες διαπραγματευομαστε καναμε πολυ πισω αλλα αυτοι θελουν κι αλλο.τους παιρνουμε πιπα η τους γραφουμε στα @@ μας;;
Δες το ποστ μου παραπανω.σε οτιδηποτε αλλο θα βρισκαμε ολοι κατι να τους την πουμε...

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 09:51
Για το δημοψηφισμα λεω οτι ειναι ο ορισμος της αμεσης δημοκρατιας.
λεει παιδες διαπραγματευομαστε καναμε πολυ πισω αλλα αυτοι θελουν κι αλλο.τους παιρνουμε πιπα η τους γραφουμε στα @@ μας;;
Δες το ποστ μου παραπανω.σε οτιδηποτε αλλο θα βρισκαμε ολοι κατι να τους την πουμε...

Αν θεωρείται διαπραγμάτευση ο άνθρωπος που είναι επικεφαλής της οικονομικής πολιτικής και της μάχης εναντίον της φοροδιαφυγής ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω νοικιάζει με μαύρα και αδήλωτα το εξοχικό της γυναίκας του και μόλις αποκαλύπτεται πετάει ένα "δεν το ήξερα ότι έπρεπε να πάρω σήμα στον ΕΟΤ και να τα δηλώνω", αν λοιπόν είναι διαπραγμάτευση ότι καθόταν και έγραφε τις συνομιλίες με τους άλλους σαν άλλος Μαυρίκης της ΕΥΠ για να γράψει στο μέλλον βιβλίο, τι να πω... 5 μήνες παίζανε τα @@@χίδια τους και περιμένεις να σε πάρουν σοβαρά οι άλλοι;

MG-KTiNoS
27/06/2015, 09:58
Ας αντιληφθούν λίγο όσοι λένε οτι το δημοψήφισμα είναι λάθος και οτι εφόσον ο ΣΥΡΙΖΑ βγήκε κυβέρνηση θα έπρεπε να πάρει εκείνος την απόφαση και όχι ο λαός με την κίνηση αυτή, το εξής γεγονός:

Ο ΣΥΡΙΖΑ βγήκε κυβέρνηση με 37% και όχι με 60-70-80%.
Αν έβγαινε κυβέρνηση στις εκλογές με συντριπτικό ποσοστό τότε θα είχατε δίκιο.
Αυτή τη στιγμή όμως είναι το απολύτως δημοκρατικότερο που μπορεί να γίνει, άσχετα αν ούτε το 1% όσων ψηφίσουν δεν έχουν γνώσεις ανάλυσης των οικονομικών κειμένων και νόμων που θέλει η Ε.Ε. να εφαρμοστούν.

Προσωπικά πιστεύω οτι ίσως να είναι και το τελευταίο διαπραγματευτικό χαρτί ή μέσο πίεσης μπορούσε να πετάξει ο Τσίπρας προς την άλλη πλευρά. Το δυστύχημα θα είναι εντός της εβδομάδας να φτιαχτεί ένα plan B από τους δανειστές με κάποιες μικρο-υποχωρήσεις που θα βάλουν νερό στο κρασί των Ελλήνων και τα βρούμε κάπου στη μέση...και άρα τα μνημόνια θα συνεχιστούν έστω και σε πιο ελαφριά μορφή.

Κάτσε μέχρι χτε....
"Δεν είχε δικαιοδοσία να μας βγάλει από το Ευρώ..."
Τώρα πρέπει ν΄ αποφασίσει μόνος του?
Οκ έχει αποφασίσει όχι και για αυτό ζητάει επικύρωση κακό είναι?
Αν βγει ναι φυσικά πάμε για άλλη κυβέρνηση με επαναφορά Μπουμπούκου και λοιπόν .... ομπρελοφάγων....
:p

MG-KTiNoS
27/06/2015, 10:02
και κάτι σχετικό και καυστικό.

https://www.youtube.com/watch?v=ZNNd3y5AFNw
:lol:

MG-KTiNoS
27/06/2015, 10:04
Αν θεωρείται διαπραγμάτευση ο άνθρωπος που είναι επικεφαλής της οικονομικής πολιτικής και της μάχης εναντίον της φοροδιαφυγής ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω νοικιάζει με μαύρα και αδήλωτα το εξοχικό της γυναίκας του και μόλις αποκαλύπτεται πετάει ένα "δεν το ήξερα ότι έπρεπε να πάρω σήμα στον ΕΟΤ και να τα δηλώνω", αν λοιπόν είναι διαπραγμάτευση ότι καθόταν και έγραφε τις συνομιλίες με τους άλλους σαν άλλος Μαυρίκης της ΕΥΠ για να γράψει στο μέλλον βιβλίο, τι να πω... 5 μήνες παίζανε τα @@@χίδια τους και περιμένεις να σε πάρουν σοβαρά οι άλλοι;

με το μπαρδόν αλλά αυτά είναι ΟΛΑ άκυρα....
:lol:

skylaros
27/06/2015, 10:10
Αν θεωρείται διαπραγμάτευση ο άνθρωπος που είναι επικεφαλής της οικονομικής πολιτικής και της μάχης εναντίον της φοροδιαφυγής ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω νοικιάζει με μαύρα και αδήλωτα το εξοχικό της γυναίκας του και μόλις αποκαλύπτεται πετάει ένα "δεν το ήξερα ότι έπρεπε να πάρω σήμα στον ΕΟΤ και να τα δηλώνω", αν λοιπόν είναι διαπραγμάτευση ότι καθόταν και έγραφε τις συνομιλίες με τους άλλους σαν άλλος Μαυρίκης της ΕΥΠ για να γράψει στο μέλλον βιβλίο, τι να πω... 5 μήνες παίζανε τα @@@χίδια τους και περιμένεις να σε πάρουν σοβαρά οι άλλοι;

Και τελικά πες μας τι θέλεις Θεοδωράκη ή Σαμαρά ?

georgemark
27/06/2015, 10:13
Πήγα στο σουπερ σήμερα και στο ΑΤΜ γινόταν της πορνης, ειδικά στο της εθνικής οχτώ το πρωί είκοσι άτομα,εγώ σήκωσα για ψώνια και οι άλλοι μέχρι το οριο

Ζεύκας
27/06/2015, 10:15
είναι τέλος του μήνα.

κάθε τέλος του μήνα γίνονται ουρές στα ΑΤΜ για να τραβηχτουν οι μισθοί και οι συντάξεις.

MG-KTiNoS
27/06/2015, 10:17
'Εχουν σκάσει κάτι ΟΥΦΟ εδώ και μου αδειάζουν το φαρμακείο....
Τελικά δεν ήταν και τόσο κακή ιδέα το δημοψήφισμα!
:rotflmao:

MG-KTiNoS
27/06/2015, 10:19
είναι τέλος του μήνα.

κάθε τέλος του μήνα γίνονται ουρές στα ΑΤΜ για να τραβηχτουν οι μισθοί και οι συντάξεις.

Εγώ είχα πάει Παγκράτι για μια δουλειά και γινότανε της πόρνης σε όλα τα ΑΤΜ.
Γυρνάω κι εγώ το μηχανάκι καβαλάω πεζοδρόμιο και τους φωνάζω...
ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΤΗ Γ....ΑΤΕ, ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ !! ! !
ΣΤΟ ΓΚΩ..... ΣΑΣ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΕΤΕ
ΟΛΑ ΜΕ ΚΟΥΠΟΝΙ !!!!

Τσιμουδιά δεν έβγαλαν οι κότες....
:lol:


ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΣΟΒΑΡΑ ΠΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΦΡΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ
Μια ζωή γελοίος και ανθρωπάκι να περιμένει από τους άλλουν να βγάλουν φίδι
από την τρύπα....
Στη ζωή τελικά τίποτε δεν γίνεται από τύχη !
337781

:moutza:

vaska
27/06/2015, 10:31
'Εχουν σκάσει κάτι ΟΥΦΟ εδώ και μου αδειάζουν το φαρμακείο....
Τελικά δεν ήταν και τόσο κακή ιδέα το δημοψήφισμα!
:rotflmao:

Νίκο έχεις εφημερία σήμερα????
Φύλαξέ μου ένα βαζάκι βαζελίνη ρε, δεν βρίσκω Πάτρα.
:bigcry:

Πάντα μαλάκας ο Έλληνας, μαλάκας και προβλέψιμος.

devil's animal
27/06/2015, 10:39
Εγώ είχα πάει Παγκράτι για μια δουλειά και γινότανε της πόρνης σε όλα τα ΑΤΜ.
Γυρνάω κι εγώ το μηχανάκι καβαλάω πεζοδρόμιο και τους φωνάζω...
ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΤΗ Γ....ΑΤΕ, ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ !! ! !
ΣΤΟ ΓΚΩ..... ΣΑΣ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΕΤΕ
ΟΛΑ ΜΕ ΚΟΥΠΟΝΙ !!!!

Τσιμουδιά δεν έβγαλαν οι κότες....
:lol:




ενταξει πρεπει να γελαω κανενα 10λεπτο και μονο που το εκανα εικονα αυτο...:bawl::bawl::bawl:

Bowleno
27/06/2015, 10:49
είναι τέλος του μήνα.

κάθε τέλος του μήνα γίνονται ουρές στα ΑΤΜ για να τραβηχτουν οι μισθοί και οι συντάξεις.

:nono: το τέλος του μήνα είναι την Δευτέρα....

Αλλά όπως συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, οι Ελληνάρες......:rolleyes:

chducos1
27/06/2015, 10:55
ντου στα ATM και στα TDM (απο τα ωραια πρωινα που διαβασα)
το μονο σιγουρο ειναι οτι μετα το 74 ξαναεχουμε την ευκαιρια να γραψουμε την ιστορια

Ζεύκας
27/06/2015, 10:57
είναι το τέλος του μήνα. δεν είναι η τελευταία μέρα.
λίγες μέρες πριν τελειώσει ο μήνας μπαίνουν τα λεφτά.

μα καλά μόνο εγώ τόσα χρόνια βλέπω τις ουρές στα ΑΤΜ στο τέλος του μήνα;
κάθε μήνα τέτοιες μέρες γίνεται πανικός σε ΑΤΜ, γκισέ τραπεζών και ταχυδρομεία.

Γιατί πρέπει να φέρνουμε την καταστροφή; όλοι σοκαριστήκαμε αλλά γίνεται παρακαλώ να ηρεμήσουμε;

Ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί που χαίρονται να έρθει η ρήξη να κάνουμε επανάσταση κτλ
αλλά έαν δεν ηρεμήσουν τα πνεύματα μόνο εμφύλιο θα έχουμε

giannis21
27/06/2015, 11:00
Γιατί πρέπει να φέρνουμε την καταστροφή; όλοι σοκαριστήκαμε αλλά γίνεται παρακαλώ να ηρεμήσουμε;

Ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί που χαίρονται να έρθει η ρήξη να κάνουμε επανάσταση κτλ
αλλά έαν δεν ηρεμήσουν τα πνεύματα μόνο εμφύλιο θα έχουμε

πολυ σωστο.Πανω απο ολα θελει ψυχραιμια,ωριμοτητα και πολιτισμενη αντιμετωπιση το ζητημα..αυτος ειναι και ο λογος που υπαρχει ανησυχια βεβαια..

thunder ace
27/06/2015, 11:03
'Εχουν σκάσει κάτι ΟΥΦΟ εδώ και μου αδειάζουν το φαρμακείο....
Τελικά δεν ήταν και τόσο κακή ιδέα το δημοψήφισμα!
:rotflmao:

για καλο και για κακο,βαλε στην ακρη κανα κουτι plavix

spyrakos35
27/06/2015, 11:04
για καλο και για κακο,βαλε στην ακρη κανα κουτι plavix

τσάμπα μαζεύει το χαρτί.....

οι κομμουνιστές θα του τα πάρουν όλα, έτσι δεν είπε στους αμοιρους στο ΑΤΜ???

:lol:

stefanos
27/06/2015, 11:06
'Εχουν σκάσει κάτι ΟΥΦΟ εδώ και μου αδειάζουν το φαρμακείο....
Τελικά δεν ήταν και τόσο κακή ιδέα το δημοψήφισμα!
:rotflmao:

Οταν θα δεις τον τιμοκατάλογο σε Δραχμές θα καταλάβεις γιατί το κάνουν.:lol:

πυξιδας990
27/06/2015, 11:08
οπως ειπε και ο ψεκασμενος

ΚΟΥΓΚΙ ΡΕ......

Billymuse
27/06/2015, 11:13
Τα λέτε ολα ωραία και καλα (χωρις να ειρωνευομαι) αλλα βρηκα το καλυτερο σχόλιο απο όλα στο gazzeta.gr και συγκεκριμένα του Κυρ Γκαζζέτα..
επιτρέψτε μου λοιπον και δώστε έμφαση στο τέλος..

Αγαπητοί αναγνώστες,

Στο ρεσιτάλ λαϊκισμού και παπαρολογίας που επικρατεί, πρέπει να πούμε και καμιά αλήθεια, έτσι για αλλαγή...

Προσωπικά, είμαι υπέρ του δημοψηφίσματος!
Επίσης, ήμουν και υπέρ του δημοψηφίσματος, που είχε προτείνει ο ΓΑΠ το 2011.

Κάποια στιγμή, πρέπει ο σοφός λαός να αποφασίσει ο ίδιος και όχι διά των αστείων αντιπροσώπων που ψηφίζει κάθε 4 χρόνια, τι διάολο θέλει! Και να αναλάβει τις ευθύνες της απόφασής του.

Αλλά... ΑΛΛΑ, το όποιο δημοψήφισμα, πρέπει να έχει το σωστό ερώτημα. Το πραγματικό ερώτημα! Και το ερώτημα είναι ένα:

«Ευρώ ή Δραχμή»

Μην κοροϊδευόμαστε! Δεν υπάρχει κανένα δίλημμα περί αποδοχής ή όχι της συμφωνίας. Το μοναδικό διακύβευμα ενός δημοψηφίσματος είναι ένα:

Είσαι με το ευρώ ή με τη Δραχμή;

Το τι σημαίνει «ευρώ» και τι σημαίνει «δραχμή» μπορείτε να το αναζητήσετε εύκολα σε εκατομμύρια links στο διαδίκτυο και να επιλέξετε αυτά που σας φαίνονται πιο αληθοφανή και εμπεριστατωμένα.

Σε αυτό το δίλημμα λοιπόν, το «ευρώ» ή «δραχμή», η απάντησή μου, είναι -ΠΡΟΦΑΝΩΣ- να μείνουμε στο «ευρώ».

Αυτά τα ολίγα, να περνάτε καλά και... καλό καλοκαίρι!

Υγ: Με όλη αυτήν την αναμπουμπούλα και τον πανικό που επικρατεί, η μοναδική παράταξη που «χαίρεται», είναι οι νεοναζί, που κερδίζουν σταδιακά δυνάμεις! Αυτός εξάλλου, είναι και ο πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ κίνδυνος για τη χώρα και τις επόμενες γενιές της.

κυρΓκατζέττας

bleach
27/06/2015, 11:15
ντου στα ATM και στα TDM (απο τα ωραια πρωινα που διαβασα)
το μονο σιγουρο ειναι οτι μετα το 74 ξαναεχουμε την ευκαιρια να γραψουμε την ιστορια
Αν και αποφεύγω να κάνω ιντερνετικά τέτοιες κουβέντες (και ειδικά σε moto forum! :D), πώς είναι δυνατόν κάποιοι να πιστεύουν ότι γράφουν ιστορία με ένα ψηφαλάκι ή ένα χαρτάκι σε ένα κουτί;;

(no offense chducos1, απλώς δράττομαι της ευκαιρίας να παραθέσω το δικό σου ποστ! ;))

bulmont
27/06/2015, 11:16
'Εχουν σκάσει κάτι ΟΥΦΟ εδώ και μου αδειάζουν το φαρμακείο....
Τελικά δεν ήταν και τόσο κακή ιδέα το δημοψήφισμα!
:rotflmao:

Στα σουπερμάρκετ, ακόμα δεν έκαναν ντού, για ζάχαρες και γάλατα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

spyrakos35
27/06/2015, 11:16
Στα σουπερμάρκετ, ακόμα δεν έκαναν ντού, για ζάχαρες και γάλατα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Εχετε να στειλεις;

Billymuse
27/06/2015, 11:17
Αν και αποφεύγω να κάνω ιντερνετικά τέτοιες κουβέντες (και ειδικά σε moto forum! :D), πώς είναι δυνατόν κάποιοι να πιστεύουν ότι γράφουν ιστορία με ένα ψηφαλάκι ή ένα χαρτάκι σε ένα κουτί;;

(no offense chducos1, απλώς δράττομαι της ευκαιρίας να παραθέσω το δικό σου ποστ! ;))

Φίλος τι ηλικία έχεις ?

George_Sp
27/06/2015, 11:25
ΚΚΕ καληνύχτα.....στις επόμενες εκλογές ούτε στη Βουλή.

http://tvxs.gr/news/ellada/kke-kalei-se-apoxi-apo-dimopsifisma

https://www.youtube.com/watch?v=OIz0uSc4O-c

bleach
27/06/2015, 11:26
Φίλος τι ηλικία έχεις ?
28.

Billymuse
27/06/2015, 11:30
Αν και αποφεύγω να κάνω ιντερνετικά τέτοιες κουβέντες (και ειδικά σε moto forum! :D), πώς είναι δυνατόν κάποιοι να πιστεύουν ότι γράφουν ιστορία με ένα ψηφαλάκι ή ένα χαρτάκι σε ένα κουτί;;

(no offense chducos1, απλώς δράττομαι της ευκαιρίας να παραθέσω το δικό σου ποστ! ;))

Αν θεωρείς το δικαίωμα της ψήφου που παιθάνανε μιλουνια ανθρώπων σε όλες τις χώρες οτι δεν αλλάζει καταστάσεις για να ακολουθησεις
μια πορεία προς το καλο η το κακο του τόπου..τοτε ποιος θα γράψει ιστορία?

zizou
27/06/2015, 11:32
Αφού είμαστε λαός ανώριμος,απαίδευτος,αμόρφωτος,ημιμαθής χωρίς κοινωνική συνείδηση,άρα και οι επιλογές του
είναι ανάλογες,πως ξαφνικά απέκτησε τέτοιες ιδιότητες που να του επιτρέπουν να αποφασίσει για τόσο κρίσιμες
και στρατηγικές επιλογές?
Αυτοί που επιλέγουμε να μας κυβερνήσουν από που ήρθαν?
Από άλλη χώρα? Από άλλη κοινωνία?
Αμεση δημοκρατία..... Μήπως ζώ στον 5ο αιώνα πχ και δεν το ξέρω!


https://www.youtube.com/watch?v=8PU6HEj0xKM

chducos1
27/06/2015, 11:38
ουτε εγω εχω σκοπο να ανοιξω καμια τετοια κουβεντα αλλα νομιζω οτι αν δεν ειναι ευκαιρια αυτη για να γραφτει ιστορια ποτε αλλοτε θα ειναι?δεν κοιταω το αποτελεσμα,απλα μετα την επομενη κυριακη(αν γινει τελικα)θα ξημερωσει μια αλλη εποχη(οποιο απο τα 2 υπερισχυσει


το PLAVIX θα ειναι πλεον πολυτελεια,CLOVELEN η salospiraki

MG-KTiNoS
27/06/2015, 11:38
12:15, και η Βουλή ακόμα να ξεκινήσει τη συνεδρίαση. Φαντάσου και να ζούσαμε κρίσιμες στιγμές...

:lol:

thunder ace
27/06/2015, 11:48
ουτε εγω εχω σκοπο να ανοιξω καμια τετοια κουβεντα αλλα νομιζω οτι αν δεν ειναι ευκαιρια αυτη για να γραφτει ιστορια ποτε αλλοτε θα ειναι?δεν κοιταω το αποτελεσμα,απλα μετα την επομενη κυριακη(αν γινει τελικα)θα ξημερωσει μια αλλη εποχη(οποιο απο τα 2 υπερισχυσει


το PLAVIX θα ειναι πλεον πολυτελεια,CLOVELEN η salospiraki

τι να μου κανει το salospirακι;μετα απο το τριτο O.E.M πριν ενα μηνα.

chducos1
27/06/2015, 11:50
'Εχουν σκάσει κάτι ΟΥΦΟ εδώ και μου αδειάζουν το φαρμακείο....
Τελικά δεν ήταν και τόσο κακή ιδέα το δημοψήφισμα!
:rotflmao:


εφημερια η διευρυμενος?

chducos1
27/06/2015, 11:51
τι να μου κανει το salospirακι;μετα απο το τριτο O.E.M πριν ενα μηνα.

ωχ καταλαβα.περαστιλα και να ευχομαι να μην γινει καρρε

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 12:01
Και τελικά πες μας τι θέλεις Θεοδωράκη ή Σαμαρά ?

Μόνο αυτές οι επιλογές υπάρχουν; ΟΚ...

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 12:06
Στρατούλης προ λεπτών live: "Καλώ τους Έλληνες να ψηφίσουν ΟΧΙ γιατί είναι η μόνη επιλογή χωρίς καμία συνέπεια". Καπάκι ερώτηση εάν η απάντηση στο δημοψήφισμα είναι ΝΑΙ τι θα πράξει η κυβέρνηση και απάντηση αποστομωτική: "Η κυβέρνηση θα σεβαστεί το ΝΑΙ του λαού, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι και η κυβέρνηση που θα υλοποιήσει το ΝΑΙ γιατί δεν συμφωνεί με αυτό"... Φλαμπουράρης το ίδιο, αν απάντηση είναι ΝΑΙ θα πάμε σε εκλογές γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Θέλετε να μιλήσουμε ακόμα για κυρίαρχο λαό, σεβασμό, δημοκρατία και σοβαρότητα;;;;

bulmont
27/06/2015, 12:08
Εχετε να στειλεις;




Γενικά δεν στέλνουμε Ευρώπη, γιατί είναι ακριβά τα μεταφορικά....................................



:bawl::bawl:





Πάντως η μάνα μου πρωί-πρωί πήγε και φορτώθηκε μακαρονομαλακίες κλπ΄από σουπερμάρκετ.......
Δικαιολογείτε όμως λόγω ηλικίας και κατοχικού συνδρόμου που έχει......................

kostaspetrou
27/06/2015, 12:10
Το ερώτημα είναι ΝΑΙ ή ΟΧΙ στη συμφωνία,σωστά;

Α)ΠΟΙΑ συμφωνία;Πού είναι το πλήρες κείμενό της και πότε θα προλάβουν να ενημερωθούν όλοι οι Έλληνες πολίτες;

Θεωρείτε αρκετές 7 ημέρες ώστε
i)οι πολίτες να τη μελετήσουν
ii)να ενημερωθούν ΟΛΟΙ, να γίνει δημόσιος διάλογος παρουσία εκπροσώπων ΟΛΩΝ των κομμάτων ώστε ν'απαντήσει σε τυχόν ενστάσεις και απορίες;
Μην ξεχνάτε ότι είμαστε εν μέσω καλοκαιριού και ο κόσμος είτε δουλεύει είτε κάνει διακοπές(πολλοί τουλάχιστον).

Β)θα παιχθεί δίκαια το παιχνίδι της ενημέρωσης ή θα χρησιμοποιήσει την ΕΡΤ για ιδίον όφελος,όπως κάνει απρόκλητα έως τώρα;

Τέτοια προχειρότητα και διαδικασίες εξπρές σε τόσο σοβαρό θέμα είναι ανήκουστη,ο Θεός να βάλει το χέρι του!

MG-KTiNoS
27/06/2015, 12:10
Στρατούλης προ λεπτών live: "Καλώ τους Έλληνες να ψηφίσουν ΟΧΙ γιατί είναι η μόνη επιλογή χωρίς καμία συνέπεια". Καπάκι ερώτηση εάν η απάντηση στο δημοψήφισμα είναι ΝΑΙ τι θα πράξει η κυβέρνηση και απάντηση αποστομωτική: "Η κυβέρνηση θα σεβαστεί το ΝΑΙ του λαού, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι και η κυβέρνηση που θα υλοποιήσει το ΝΑΙ γιατί δεν συμφωνεί με αυτό"... Φλαμπουράρης το ίδιο, αν απάντηση είναι ΝΑΙ θα πάμε σε εκλογές γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Θέλετε να μιλήσουμε ακόμα για κυρίαρχο λαό, σεβασμό, δημοκρατία και σοβαρότητα;;;;

Κάτσε να βγει το ναι και θα δούμε ποιοί θα μείνουν στην κυβέρνηση και ποιοι θα πάρουν τα μάτια τους και θα φύγουν -όμως-
Επιστροφή Μπουμπούκου και Λοβέρδου μουχαχαχαχα...
:lol:

blackbusa
27/06/2015, 12:21
Στρατούλης προ λεπτών live: "Καλώ τους Έλληνες να ψηφίσουν ΟΧΙ γιατί είναι η μόνη επιλογή χωρίς καμία συνέπεια". Καπάκι ερώτηση εάν η απάντηση στο δημοψήφισμα είναι ΝΑΙ τι θα πράξει η κυβέρνηση και απάντηση αποστομωτική: "Η κυβέρνηση θα σεβαστεί το ΝΑΙ του λαού, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι και η κυβέρνηση που θα υλοποιήσει το ΝΑΙ γιατί δεν συμφωνεί με αυτό"... Φλαμπουράρης το ίδιο, αν απάντηση είναι ΝΑΙ θα πάμε σε εκλογές γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Θέλετε να μιλήσουμε ακόμα για κυρίαρχο λαό, σεβασμό, δημοκρατία και σοβαρότητα;;;;

κατσε ρε μάστορα γιατί θα μας τρελλάνεις...ο Τσίπρας υποσχέθηκε να σκίσει(ντάξ υπερβολή) το Μνημόνιο η εστω να διαπραγματευτεί για καλύτερα (αν ειναι δυνατόν) μέτρα)και γιαυτό τον λόγο τον ψήφισαν...το Μνημόνιο του λέει στα @@ μου για τους λόγους που σε ψήφισαν και θα κάνεις αυτο που λεμε εμεις....απο το να γίνει και αυτος κολοτούμπας λέγοντας ΝΑΙ αποφασίζει να ζητήσει την άμεση γνώμη ΟΛΟΥ του Ελληνικού λαού...και αν η απόφαση ειναι αντίθετη απο αυτα που υποσχέθηκε θα παραιτηθεί...

εσυ ποια έννοια ερμηνεία εχεις για κυρίαρχο λαό,σεβασμο και σοβαρότητα???

Nostradamus
27/06/2015, 12:27
Δηλαδη για να καταλαβω...
1. Αν πουμε ναι στο προγραμμα η κυβερνηση οφειλει να παραιτηθει... Ερχονται οι με τα βρακια κατω ξανα, και παμε στα παλια...
2. Αν πουμε οχι στο προγραμμα η κυβερνηση παει στας ευρωπας και λεει παρτε τις μπαλες μου ο λαος μου λεει οχι στο προγραμμα σας, αρα το προγραμμα μου και αν σας αρεσει και παμε για τα 8 δις μετρα που ανακοινωσανε, παρατασεις κτλ κτλ αρα στα ιδια...

Στο ενδιαμεσο καλουμε τον μεσο ελληνα ψηφοφορο (που αν λενε αληθεια απο το πρωι σημερα μαζευει προμηθειες, βαζει το χρημα κατω απο το στρωμα, αδειαζει φαρμακεια, κτλ κτλ), Αυτον το ψηφοφορο με αυτα τα συνδρομα και αντιληψη να ψηφισει για κατι που εχει πληρη αγνοια...

Μιλαμε για μεγαλο χαλι....

teo_g7
27/06/2015, 12:34
:nono: το τέλος του μήνα είναι την Δευτέρα....

Αλλά όπως συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, οι Ελληνάρες......:rolleyes:

Οι συντάξεις όμως μπαίνουν 28,29 και 30 ανάλογα από το ταμείο. Οπότε μπήκαν την Παρασκευή.

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 12:34
κατσε ρε μάστορα γιατί θα μας τρελλάνεις...ο Τσίπρας υποσχέθηκε να σκίσει(ντάξ υπερβολή) το Μνημόνιο η εστω να διαπραγματευτεί για καλύτερα (αν ειναι δυνατόν) μέτρα)και γιαυτό τον λόγο τον ψήφισαν...το Μνημόνιο του λέει στα @@ μου για τους λόγους που σε ψήφισαν και θα κάνεις αυτο που λεμε εμεις....απο το να γίνει και αυτος κολοτούμπας λέγοντας ΝΑΙ αποφασίζει να ζητήσει την άμεση γνώμη ΟΛΟΥ του Ελληνικού λαού...και αν η απόφαση ειναι αντίθετη απο αυτα που υποσχέθηκε θα παραιτηθεί...

εσυ ποια έννοια ερμηνεία εχεις για κυρίαρχο λαό,σεβασμο και σοβαρότητα???


Κωλοτούμπας έχει γίνει ήδη, θα παίξουμε με τις λέξεις; Είδες πουθενά να έφυγε η τρόϊκα; Ή θεωρούμε ότι "σκότωσε" την τρόϊκα επειδή είπαμε ΔΝΤ και ΕΕ "θεσμούς" και με τα βαφτίσια και τον καλλωπισμό του ονόματος σταματήσαμε να συζητάμε μαζί τους; Τώρα θα πάρει αποφάσεις διαφορετικές από αυτές που έχει υποσχεθεί; Μία είναι η ερμηνεία του κυρίαρχου λαού και της απόφασής της, τα αυτονόητα θα εξηγήσουμε; Σέβομαι την απόφαση αλλά θα την τηρήσω μόνο αν συμφωνεί με αυτό που θέλω κι εγώ; Σοβαρά; Έτσι πάει;
Στρατούλης ο μέγιστος τάδε έφη προ ολίγου, δεν τον προλαβαίνεις: Αν η απόφαση είναι ΟΧΙ θα μείνουμε εντός ευρωζώνης γιατί οι ξένοι θα φοβηθούν από το ΌΧΙ και θα κάνουν πίσω σε όλα... :hmm:

bulmont
27/06/2015, 12:36
....... Αυτον το ψηφοφορο με αυτα τα συνδρομα και αντιληψη να ψηφισει για κατι που εχει πληρη αγνοια...

Μιλαμε για μεγαλο χαλι....





Αυτός δεν βγάζει κυβερνήσεις τόσα χρόνια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Dimos35
27/06/2015, 12:37
Διαβασα κατι στο twitter σημερα και μου αρεσε.

ολοι αυτοι που ελεγαν "καλα, εμας μας ρωτησαν;" τωρα λενε "μα καλα, εμας ρωτανε;"

Ως προς το δημοψηφισμα, χαιρομαι που θα γινει (αν θα γινει), μετα απο 40 χρονια, ας ερωτηθουμε επιτελους ευθεως για κατι.

stefanos
27/06/2015, 12:42
κατσε ρε μάστορα γιατί θα μας τρελλάνεις...ο Τσίπρας υποσχέθηκε να σκίσει(ντάξ υπερβολή) το Μνημόνιο η εστω να διαπραγματευτεί για καλύτερα (αν ειναι δυνατόν) μέτρα)και γιαυτό τον λόγο τον ψήφισαν...το Μνημόνιο του λέει στα @@ μου για τους λόγους που σε ψήφισαν και θα κάνεις αυτο που λεμε εμεις....απο το να γίνει και αυτος κολοτούμπας λέγοντας ΝΑΙ αποφασίζει να ζητήσει την άμεση γνώμη ΟΛΟΥ του Ελληνικού λαού...και αν η απόφαση ειναι αντίθετη απο αυτα που υποσχέθηκε θα παραιτηθεί...

εσυ ποια έννοια ερμηνεία εχεις για κυρίαρχο λαό,σεβασμο και σοβαρότητα???



Δεν τα λες σωστά.
Ο Τσίπρας είπε ότι θα σκίσει το μνημόνιο.
Αυτό με τον ένα τρόπο η τον άλλο ΕΓΙΝΕ.
Το μνημόνιο τελείωσε και είμαστε ΟΚ.
Τώρα είναι η ώρα που όπως υποσχέθηκε ΧΩΡΙΣ μνημόνιο καλείται να κυβερνήσει ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
και να εφαρμόσει το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και να μας βγάλει από την κρίση,
χωρίς να βγούμε από το €.

καλά θυμάμαι ε?:)

Nostradamus
27/06/2015, 12:43
ναι ρε Βαγγελη αυτος βγαζει....

και τα αποτελεσματα τα ειδαμε... και 5 μηνες πριν κουτσα στραβα ψηφισαμε κατι διαφορετικο.. Πες την ψηφο απελπισιας, ψηφο θυμου για τους πριν, ψηφο αντιδρασης, ψηφο γιατι γουσταρω τα "θα", οτι θες πες την..Ψηφισαμε ας πουμε αλλιως... Ε βγηκατε για να παλεψετε..Και ας πουμε οτι αυτο κανετε 5 μηνες...

Τωρα ρε καργιολια οφειλετε να προστατεψετε αυτο τον λαο...οχι να του περασετε την ευθυνη ποντιοι πιλατοι.... γιατι υποτιθεται οτι αυτοι που κυβερνουν ειναι περισσοτερο ενημερωμενοι,μεσα στα πραγματα, γνωστες, κτλ κτλ..

stefanos
27/06/2015, 12:43
Αυτός δεν βγάζει κυβερνήσεις τόσα χρόνια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μεγάλο χάλι ε??????:bawl:

blackbusa
27/06/2015, 12:43
Κωλοτούμπας έχει γίνει ήδη, θα παίξουμε με τις λέξεις; Είδες πουθενά να έφυγε η τρόϊκα; Ή θεωρούμε ότι "σκότωσε" την τρόϊκα επειδή είπαμε ΔΝΤ και ΕΕ "θεσμούς" και με τα βαφτίσια και τον καλλωπισμό του ονόματος σταματήσαμε να συζητάμε μαζί τους; Τώρα θα πάρει αποφάσεις διαφορετικές από αυτές που έχει υποσχεθεί; Μία είναι η ερμηνεία του κυρίαρχου λαού και της απόφασής της, τα αυτονόητα θα εξηγήσουμε; Σέβομαι την απόφαση αλλά θα την τηρήσω μόνο αν συμφωνεί με αυτό που θέλω κι εγώ; Σοβαρά; Έτσι πάει;
Στρατούλης ο μέγιστος τάδε έφη προ ολίγου, δεν τον προλαβαίνεις: Αν η απόφαση είναι ΟΧΙ θα μείνουμε εντός ευρωζώνης γιατί οι ξένοι θα φοβηθούν από το ΌΧΙ και θα κάνουν πίσω σε όλα... :hmm:

α οκ...κατάλαβα...καλους μπουμπούκους εύχομαι...γιατι δεν θέλω να πιστέψω πόσο "ακραία" μπορεί να ειναι η μαλακία του Έλληνα...και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...δεν αναφέρομαι σε έσενα...

:wave2:

MG-KTiNoS
27/06/2015, 12:44
καλά ρε μοτο τζι πι δε βλέπετε???
:D

kostaspetrou
27/06/2015, 12:46
Προφανώς όσοι χαίρεστε για το δημοψήφισμα δεν έχετε ιδέα για το τί σημαίνει κάτι τέτοιο!

Ρε σεις, ενημέρωση μέσα σε 7 μέρες είναι καθαρά αρπακολλατζίδικη δουλειά,δε γίνεται!

Επίσης δεν κάνεις δημοψήφισμα όταν δεν προτίθεται να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα ανάλογα το αποτέλεσμα!

Έχει plan B,c,d,e κλπ;

ΠΟΤΕ θα ενημερωθούμε επαρκώς;

παραδείγματα:
1)Δημοψήφισμα για παραμονή ή όχι πχ στο ΝΑΤΟ γίνεται.
2)Δημοψήφισμα για ΑΟΖ γίνεται.
3)Δημοψήφισμα για την παραχώρηση ιθαγένειας γίνεται.

Στις παραπάνω περιπτώσεις η κυβέρνηση παίρνει συγκεκριμένες αποφάσεις ανάλογα το αποτέλεσμα.

Στην περίπτωσή μας ΤΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΘΑ ΠΑΡΕΙ;


Δείτε εδώ και δώστε βάση στο στ,έχω επισημάνει μ'έντονα γράμματα

http://www.makeleio.gr/?p=378297



στ) η ετυμηγορία του εκλογικού σώματος είναι συμβουλευτική για την κυβέρνηση, με εξαίρεση την περίπτωση δημοψηφίσματος για ψηφισμένο νομοσχέδιο, οπότε έχει δεσμευτικό περιεχόμενο, αρκεί να πάρει μέρος στην ψηφοφορία τουλάχιστον το πενήντα τοις εκατό (50%) όσων είναι γραμμένοι στους εκλογικούς,

stefanos
27/06/2015, 12:47
καλά ρε μοτο τζι πι δε βλέπετε???
:D

Στο άλλο παράθυρο μάστορα :)

stefanos
27/06/2015, 12:48
Προφανώς όσοι χαίρεστε για το δημοψήφισμα δεν έχετε ιδέα για το τί σημαίνει κάτι τέτοιο!

Ρε σεις, ενημέρωση μέσα σε 7 μέρες είναι καθαρά αρπακολλατζίδικη δουλειά,δε γίνεται!



ρε εδώ πολυτεχνείο με 3 μέρες διάβασμα το μάθημα βγάλαμε..
Θα πάρουμε και σημειώσεις μαζί:D

christof40
27/06/2015, 12:49
:evil::evil::evil::evil::evil::evil:
337796
:a015::a015::a016::a016::a016:

BLiTzER
27/06/2015, 12:49
Χαίρομαι που έφτασε ως εδώ, μακάρι να φτάσει και παραπέρα. Αλλά φοβάμαι τους υπόλοιπους Έλληνες και το τελικό αποτέλεσμα...

foogr01
27/06/2015, 12:51
καλά ρε μοτο τζι πι δε βλέπετε???
:D

Έλα από δίπλα...

MG-KTiNoS
27/06/2015, 12:52
είμαι δίπλα.... :D

Bob_o_mastoras
27/06/2015, 13:01
Mεγαλη φλωρετα οποιος παει να ψηφισει και δεν ψηφισει ΟΧΙ. :D

:a014::a014:

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 13:01
καλά ρε μοτο τζι πι δε βλέπετε???
:D

Σε μισή ωρίτσα...ευτυχώς που είναι κι αυτό σήμερα, εκεί δαγκωτό ΟΧΙ στα Honda.

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 13:12
α οκ...κατάλαβα...καλους μπουμπούκους εύχομαι...γιατι δεν θέλω να πιστέψω πόσο "ακραία" μπορεί να ειναι η μαλακία του Έλληνα...και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...δεν αναφέρομαι σε έσενα...

:wave2:


Μάλλον αναφέρεσαι σ' εμένα αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα ειλικρινά... :wave2:

stam2
27/06/2015, 13:26
ρε παιδιά εσείς όλοι εδώ το εχετε δέσει σίγουρα ότι θα γίνει δημοψήφισμα...???
ή έχετε επίτηδες προσπεράσει την κοινοβουλευτική διαδικασία??

συγνώμη κι όλας που ρωτάω....:)

blackbusa
27/06/2015, 13:26
Μάλλον αναφέρεσαι σ' εμένα αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα ειλικρινά... :wave2:

δεν εχω πρόβλημα να πω ανοιχτά το οτιδήποτε...το καλους μπουμπούκους ηταν για εσένα όντως μιας και μου έδωσες την εντύπωση οτι αυτό γουστάρεις...εκανα λάθος που δεν απομονωσα το δεύτερο κομματι και φάνηκε σαν ενα και το αυτό...σορρυ για την παρεξήγηση...
:wave2:

blackbusa
27/06/2015, 13:31
ρε παιδιά εσείς όλοι εδώ το εχετε δέσει σίγουρα ότι θα γίνει δημοψήφισμα...???
ή έχετε επίτηδες προσπεράσει την κοινοβουλευτική διαδικασία??

συγνώμη κι όλας που ρωτάω....:)

ε αν δεν γίνει και υπάρξουν διαρροές,με την γνωστή δικαιολογία για το καλό της πατρίδας και του λαού, και δεν αφήσουν ουσιαστικά τον λαό να αποφασησεί δεν είχαμε ποτέ Χούντα στην Ελλάδα η δεν χρειάζονται οι εκλογές ξανά...;)

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 13:35
"Δεν συμφωνώ καθόλου με το να γίνει δημοψήφισμα, εντελώς λάθος απόφαση, αλλά θα ψηφίσω ΝΑΙ στο να γίνει"... Τάδε έφη Νότης Μαριάς. :confused:

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 13:37
δεν εχω πρόβλημα να πω ανοιχτά το οτιδήποτε...το καλους μπουμπούκους ηταν για εσένα όντως μιας και μου έδωσες την εντύπωση οτι αυτό γουστάρεις...εκανα λάθος που δεν απομονωσα το δεύτερο κομματι και φάνηκε σαν ενα και το αυτό...σορρυ για την παρεξήγηση...
:wave2:

Δεν έχεις πρόβλημα να πεις το οτιδήποτε ανοιχτά, το καλούς μπουμπούκους το είπες για εμένα και παραπάνω έγραφες δεν εννοείς εμένα... Σκέψου δηλ να είχες πρόβλημα να το πεις ανοιχτά... no hard feelings είπαμε, πάμε MotoGP τώρα!

p_sapelas
27/06/2015, 13:38
Να γίνει το δημοψήφισμα.. Δεν ξέρω αν επαρκούν οι 7 μέρες... Το σίγουρο είναι ότι είναι δικαιολογίες το εαν επαρκεί ο χρόνος για να αποφασίσουμε για ένα νεο μνημόνιο. Λέτε "τώρα ρωτάνε εμάς και περνάνε την ευθύνη σε εμάς" Πόσοι θυμάστε τους βουλευτές που ψήφισαν το μνημόνιο και λέγανε μας είπαν να το υποργάψουμε και το κάναμε... Δεν ξέρανε τι υπογράφανε.. Πόσοι στο 2ρο μνημόνιο υπογράψανε και γίνανε ρόμπα στα κανάλια γτ πάλι δεν ξέρανε τι υπογράφανε?? Δεν λέω και τότε ο βλάκας ο έλληνας έφταιγε γτ μην ξεχνιόμαστε.. ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ.. Ρεμάλια επομένως, βολεψάκιδες, για την καρέκλα και για το εύκολο χρήμα. Αυτός είναι ο έλληνας και όποιος έχει αμφιβολίες μια αναδρομή στην εποχή του χρηματιστηρίου... Από εδώ και πέρα εγώ θα ψηφίζω όποιον δεν έχει ξαναβγεί.. αυτούς που βγήκανε τους έφαγα στην μάπα τα τελευταία χρόνια....

alexzafeir
27/06/2015, 13:46
Να γίνει το δημοψήφισμα.. Δεν ξέρω αν επαρκούν οι 7 μέρες... Το σίγουρο είναι ότι είναι δικαιολογίες το εαν επαρκεί ο χρόνος για να αποφασίσουμε για ένα νεο μνημόνιο. Λέτε "τώρα ρωτάνε εμάς και περνάνε την ευθύνη σε εμάς" Πόσοι θυμάστε τους βουλευτές που ψήφισαν το μνημόνιο και λέγανε μας είπαν να το υποργάψουμε και το κάναμε... Δεν ξέρανε τι υπογράφανε.. Πόσοι στο 2ρο μνημόνιο υπογράψανε και γίνανε ρόμπα στα κανάλια γτ πάλι δεν ξέρανε τι υπογράφανε?? Δεν λέω και τότε ο βλάκας ο έλληνας έφταιγε γτ μην ξεχνιόμαστε.. ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ.. Ρεμάλια επομένως, βολεψάκιδες, για την καρέκλα και για το εύκολο χρήμα. Αυτός είναι ο έλληνας και όποιος έχει αμφιβολίες μια αναδρομή στην εποχή του χρηματιστηρίου... Από εδώ και πέρα εγώ θα ψηφίζω όποιον δεν έχει ξαναβγεί.. αυτούς που βγήκανε τους έφαγα στην μάπα τα τελευταία χρόνια....

Δυστυχως ο Ελληνικος λαος εχει τα τελευταία χρονια την πολιτικη ηγεσια που του αξιζει....

blackbusa
27/06/2015, 13:48
Δεν έχεις πρόβλημα να πεις το οτιδήποτε ανοιχτά, το καλούς μπουμπούκους το είπες για εμένα και παραπάνω έγραφες δεν εννοείς εμένα... Σκέψου δηλ να είχες πρόβλημα να το πεις ανοιχτά... no hard feelings είπαμε, πάμε MotoGP τώρα!

μαλλον δεν επιασες τι εννοω με το "ακραια"...απο τα γραφομενά σου γουσταρεις ευρώ πασει θυσία,και κραζεις και τον Τσίπρα..για Ανταρσυα δεν σε κόβω..ο Μπουμπουκος μας έμεινε...VR46

AUFGEBRACHT
27/06/2015, 13:54
μαλλον δεν επιασες τι εννοω με το "ακραια"...απο τα γραφομενά σου γουσταρεις ευρώ πασει θυσία,και κραζεις και τον Τσίπρα..για Ανταρσυα δεν σε κόβω..ο Μπουμπουκος μας έμεινε...VR46

To μόνο που όντως δεν ντρέπομαι να ομολογήσω ότι μου λείπει από την δεξιά διακυβέρνηση του αρχηγού της ΠΟΛΑΝ είναι το μπούστο της Κεφαλογιάννη αλλά από μόνος του δεν είναι αρκετός λόγος να φάω στα μούτρα μπουμπούκο, Βορίδη και λοιπή συνομοταξία. Από την άλλη δεν καταλαβαίνω γτ να αποκλείεται να γουστάρω ευρώ, να ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ και να κράζω τον Τσίπρα...

blackbusa
27/06/2015, 13:56
Από την άλλη δεν καταλαβαίνω γτ να αποκλείεται να γουστάρω ευρώ, να ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ και να κράζω τον Τσίπρα...

troll...:lol:

foogr01
27/06/2015, 14:53
Από τις 14:56 σιγή ιχθύος, τυχαίο ; :lol:

(Σόρρυ για το σπαμ)

sam4g
27/06/2015, 15:31
Γενικά δεν θέλω να μιλάω για πολιτικά ειδικά σε motofora, διαβάζοντας το θρεντακι δεν άντεξα. Το λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω γτ μια ζωή ο Ελληνας είναι ευθυνόφοβος.
Κύριος γτ δεν θέλεις δημοψήφισμα;; Παρε εσυ την ευθύνη για τα παιδιά σου.

Το ερώτημα θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι '' Θελετε να μας βιασουν και να μας σκοτώσουν ή να σκοτωθούμε με αξιοπρέπεια μόνοι μας'' ;

Αυτοί όμως που θα ψηφισουν ''Ναι'' μη βγαινουν μετά και λενε ''Ωωωω μου κόψανε τη συνταξη'' ''ωωωωωωωωωω δεν μπορω να αγοράσω ουτε μακαρόνια'',.

VASOS
27/06/2015, 15:47
Και τελικά πες μας τι θέλεις Θεοδωράκη ή Σαμαρά ?

Τρομερή ερώτηση!!!! Έχω μείνει άφωνος.

Tycho Moon
27/06/2015, 15:49
Αυτός υποσχέθηκε ότι θα σκίσει το μνημόνιο, θα βαράει το νταούλι και οι αγορές θα χορεύουν, θα στείλει τη Μέρκελ σπίτι της, θα αυξήσει μισθούς με ελάχιστο τα 750€, θα αυξήσει τις συντάξεις, θα εφαρμόσει πρόγραμμα ανάπυξησ, και ότι όλα αυτά θα τα κάνει, μένοντας η χώρα στο ευρώ.

Να κόψει τον κώλο του να τα κάνει.

Αν δεν μπορεί, το εντιμότερο που θα έπρεπε να κάνει, ήταν να παραιτηθεί.

VASOS
27/06/2015, 15:51
Αυτός υποσχέθηκε ότι θα σκίσει το μνημόνιο, θα βαράει το νταούλι και οι αγορές θα χορεύουν, θα στείλει τη Μέρκελ σπίτι της, θα αυξήσει μισθούς με ελάχιστο τα 750€, θα αυξήσει τις συντάξεις, θα εφαρμόσει πρόγραμμα ανάπυξησ, και ότι όλα αυτά θα τα κάνει, μένοντας η χώρα στο ευρώ.

Να κόψει τον κώλο του να τα κάνει.

Αν δεν μπορεί, το εντιμότερο που θα έπρεπε να κάνει, ήταν να παραιτηθεί.

+799

sam4g
27/06/2015, 15:54
Αυτός υποσχέθηκε ότι θα σκίσει το μνημόνιο, θα βαράει το νταούλι και οι αγορές θα χορεύουν, θα στείλει τη Μέρκελ σπίτι της, θα αυξήσει μισθούς με ελάχιστο τα 750€, θα αυξήσει τις συντάξεις, θα εφαρμόσει πρόγραμμα ανάπυξησ, και ότι όλα αυτά θα τα κάνει, μένοντας η χώρα στο ευρώ.

Να κόψει τον κώλο του να τα κάνει.

Αν δεν μπορεί, το εντιμότερο που θα έπρεπε να κάνει, ήταν να παραιτηθεί.

Να παραιτηθεί... Και ποιος θα αναλάβει τηβ κυβέρνηση οταν το ΠΑΣΟΚ απλά δεν υφίσταται πλέον και η ΝΔ πήγε σε εκλογές γτ δεν μπορούσε να περασει στη Βουλή τα μέτρα που της ζητούσαν οι Ευρώ- Πεη..; Ούτε καν η ΝΔ δεν δέχθηκε τα μέτρα...

Billymuse
27/06/2015, 15:55
ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΑΔΕΡΦΙΑ
ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ 2
α)Οικουμενική Κυβέρνηση με τεχνοκράτες
β)Το Ποταμι