PDA

View Full Version : λαδια στον κυληνδρο....



pappous26
28/06/2015, 15:19
Καλησπερα παιδια....εχθες αγορασα ενα ttr 600 του 01...ολα καλα μεχρη που ηρθα στη δουλεια...αποσταση 20 χλμ...οταν κατεβηκα ειδα λαδι που ειχε τρεξει απο εκει που καθετε ο κυληνρος στο μοτερ απο την δεξια μερια...οχι κεφαλης...ειχε τρεξει αρκετο...εφτασε μεχρη το κατω μερος του μοτερ αλλα δεν εσταξε..κοιταξα τα παξιμαδια.του κυλινδρου αλλα δεν περναν αλλο σφηξιμο...εσφιξα λιγο τις βιδες του καπακιου που επερναν λιγο...θα το ξαναδω οταν γυρισω σπιτι...υπαρχει καμια περιπτωση να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΦΛΑΤΖΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

Bob_o_mastoras
28/06/2015, 15:53
Καλησπερα παιδια....εχθες αγορασα ενα ttr 600 του 01...ολα καλα μεχρη που ηρθα στη δουλεια...αποσταση 20 χλμ...οταν κατεβηκα ειδα λαδι που ειχε τρεξει απο εκει που καθετε ο κυληνρος στο μοτερ απο την δεξια μερια...οχι κεφαλης...ειχε τρεξει αρκετο...εφτασε μεχρη το κατω μερος του μοτερ αλλα δεν εσταξε..κοιταξα τα παξιμαδια.του κυλινδρου αλλα δεν περναν αλλο σφηξιμο...εσφιξα λιγο τις βιδες του καπακιου που επερναν λιγο...θα το ξαναδω οταν γυρισω σπιτι...υπαρχει καμια περιπτωση να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΦΛΑΤΖΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

Kαθαρισε το μοτερ καλα απο λαδια. Βαλ'το μπρος και ψαξε να εντοπισεις ακριβως τη διαρροη. 99% ειναι φλατζα.

Καλοριζικο και καλοταξιδο. Ωραιο μηχανακι και αθανατο. :)

christof40
28/06/2015, 16:02
κοιτα και τον σωληνα αναθυμιασεων που βγαινει απ τα καρτερ μηπως ειναι τσακισμενος-βουλωμενος

pappous26
28/06/2015, 16:19
Το πηρα κ θα το κανω ανακατασκευη...αμοβολη..ηλεκτροστατικη κ τετια...αλλα μετα το σεπτεμβριο...τωρα δεν παιζει μια!!!ποσο θα κοστησει ρε παιδια αν ειναι φλατζα??παιζει να ειναι φλατζα του δεξιου καπακιου?εκει που ειναι το φιλτρο λαδιου?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ...ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.Κ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ...

Bob_o_mastoras
28/06/2015, 16:40
ποσο θα κοστησει ρε παιδια αν ειναι φλατζα??παιζει να ειναι φλατζα του δεξιου καπακιου?εκει που ειναι το φιλτρο λαδιου?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ...ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.Κ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ...

Να στο πω σε δραχμες ή σε ευρω;;; :lol:

Καθαρισε το μοτερ και αστο να δουλεψει να δεις. Απο 'δω εμεις πως να ξερουμε;; Αν ειναι η φλατζα του καπακιου την αλλαζεις πολυ ευκολα μονος σου με πολυ μικρο κοστος. Και σε μαστορα να το πας το κοστος παλι μικρο θα ειναι.

pappous26
28/06/2015, 18:19
Παιδια μωλης γυρησα σπιτι...και το συμπερασμα ειναι οτι οσο η μηχανη δουλευει δεν τρεχει λαδι.το κοιτουσα στο δρομο σε ολα τα φαναρια...οταν το εσβησα μεσα σε δευτερολεπτα αρχησε να τρεχει...οποτε μαλλον φλατζα κυλινδρου....:'(

lykourgi
28/06/2015, 22:08
Μάλλον έχεις πολλά λάδια μέσα.

Δες από που τρέχουν (βασικό) και μέτρησέ τα.
Απίθανο να τρέχουν από φλάντζα, όπως τα γράφεις.

pappous26
29/06/2015, 11:47
Σημερα το πηγα στο μηχανικο μου...δεν ετρεξε λαδι καθολου σημερα!παντως το ειδε κ μου ειπε οτι ή ειχε πολυ λαδι ή ειναι η φλατζα του καπακιου...αλλαξα κ λαδια κ ολα κομπλε...ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ...:-)

OldMan
29/06/2015, 13:25
Θα το κανεις ανακατασκευή, αμμοβολή, ηλεκτροστατική και τέτοια και ο νταλκας σου ειναι πόσο κοστίζει η φλάντζα ..???

pappous26
29/06/2015, 13:39
Απο σεπτεμβρη ελπιζω να γινουν ολα αυτα...αν κ σημερα ειδα ενα africa στο μηχανικο μου...μαυρο ματ...μου ειπε οτι του στοιχησε γυρο στα 100-120 ευρω...αμμοβολη κ ηλεκτροστατικη μαζι...(ειμαι στη ροδο)οποτε ψινομαι ακομα περισσοτερο...

sapila racing
29/06/2015, 15:39
Απο σεπτεμβρη ελπιζω να γινουν ολα αυτα...αν κ σημερα ειδα ενα africa στο μηχανικο μου...μαυρο ματ...μου ειπε οτι του στοιχησε γυρο στα 100-120 ευρω...αμμοβολη κ ηλεκτροστατικη μαζι...(ειμαι στη ροδο)οποτε ψινομαι ακομα περισσοτερο...

Μιλας μόνο για το κοστος αμμοβολής και της ηλεκτροστατικήε βαφής του σκελετού, παλι 120 ειναι λιγα.
Ομως το κόστος δεν ειναι εκει. Τό κόστος είναι στο λύσιμο, στο μασκάρισμα πριν την αμμοβολή, στο καθαρισμα μετα την ηλεκτροστατική αν δεν εγινε καλό μασκαρισμα κι εχει βαφτεί καποιο σπείρωμα και φυσικά στο δέσιμο.
Αν κανεις ηλεκτροστατική τον σκελετό θα πρέπει να κανεις και ολα τα περιφερειακά του, βασεις κινητήρα, σταντ, κλπ κλπ.

pappous26
07/07/2015, 19:21
Τεληκα ειναι η φλατζα καπακιου...ειναι δυσκολο ναντην αλλαξω μονος μου?(δεν εχω βαλει ακομα χερι στον κ.ι.τ. και κε τρωει)εχω παρει την φλατζα ιδη..βγαζω τα λαδια κ ξεβιδωνω μανιβελα κ το καπακι?εχει τιποτα που πρεπει να προσεξω?δεν ειμαι κουλος απλα δεν εχω ξανα ασχοληθει με 4stroke!!!

amyroukai
07/07/2015, 19:24
Να το ξαπλώσεις ας πούμε για να μην τρέξουν λάδια, δεν παίζει;

pappous26
07/07/2015, 19:32
Οκ...ρε αγορι καλα τα λες αλλα βοηθεια ζητησα οχι ειρωνια...δεν το εχω ξανακανει κ ρωταω...ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...ΑΝ...Κ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ...ΔΕΝ ΑΝΑΓΚΑΣΑ ΚΑΝΕΝΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΡΩΤΑΩ...(αν το ξαπλωσω δηλ αριστερα δεν θα εχει καθολου λαδι εκει?καλη φαση...δεν το ειχα σκεφτει!!!)θα πρεπει να λυσω κ αποσιμπιεστη?εχει εκει τιποτα περιεργο?

amyroukai
07/07/2015, 19:35
Δεν ειρωνεύομαι, το έχω κάνει σε 4κύλινδρο :)

Το πως λύνει το δικό σου όμως δεν το ξέρω.

Bob_o_mastoras
07/07/2015, 20:27
Δεν ειναι κοπος να αλλαξεις και λαδακι μιας και θα βγαλεις το καπακι. Καλο κανει κακο δεν κανει.
Ειναι πολυ ευκολη διαδικασια.
Για να βγαλεις το λαδακι, ξεβιδωνεις την ταπα του λαδιου που βρισκεται στα αριστερα καπου κατω απο το πατηρακι. Ανοιγεις και την ταπα απο το δοχειο ωστε να παιρνει αερα. Αφηνεις το λαδι να τρεξει. Αφου τρεξει βαρα καμια δεκαρια μανιβελιες (με κλειστο ρευμα εννοειται) να στραγγιξει καλα. Και πλαγιασε το και λιγο προς τα αριστερα.
Βγαζεις το καπακι απο το φιλτρο λαδιου. Βγαζεις το φιλτρο και αφηνεις να στραγγιξει και απο εκει. Πλαγιασε το προς τα δεξια και ριξε καμια μανιβελια ακομα.
Λυνεις μανιβελα (μια αλενοβιδα στη βαση της), ξεσφιγγεις τις βιδες του καπακιου και επειτα τις λυνεις.
Βγαζεις το καπακι, πετας την παλια φλαντζα και καθαριζεις καλα τα σημεια επαφης ωστε να μην εχουν λαδια και σκουπιδακια.
Βαζεις την καινουργια και ξαναβιδωνεις αντικριστα τις βιδες ξανα στο καπακι.

toyar
07/07/2015, 20:49
πιθανον στο δικο σου δεν ισχυει αλλα ελεγξε βγαζοντας το καπακι μηπως συγκρατει καποιο ορινγκ του κυκλωματος λιπανσης κοντα στην αντλια
μου εχει τυχει να μην το παρω χαμπαρι βαζοντας το καπακι με αποτελεσμα να μην ανεβαζει λαδια στην κεφαλη

pappous26
07/07/2015, 21:12
Τοσο απλο?...!!καλη φαση!!φλατζοκολα χρειαζομαι?λαδια αλλαξα πριν μια βδομαδα...η πλακα ειναι οτι του εριξα wd40 εκει που εχανε κ δεν ξαναετρεξε...(τουλαχιστον απο τη δουλεια στο σπιτι...το ειχα ξανακανει αλλα την επομενη μερα ξαναετρεξε...)χανει πισω απο το φιλτρο λαδιου ο μαστορας μου ειπε σιγουρα οτι ειναι η φλατζα καπακιου...θα την αλλαξω και ο θεος βοηθος!!!ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ...ΤΗΝ ΠΕΜΤΗ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΛΑ ΝΕΑ...

pappous26
13/07/2015, 15:04
Παιδια σας.ευχαρηστω ολους για τις απαντησεις σας...σημερα το πηγα κ βαλαμε καινουργεια φλατζα κ ως τωρα ολα καλα...(η συγκεκριμενη φλατζα ειναι ιδια με του xt 600...)ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ Κ ΠΑΛΙ..!!!