PDA

View Full Version : Τακάκια για δισκόπλακες BRAKING



Power Wings
29/06/2015, 12:22
Καλησπέρα στην παρέα

Εδώ και 2 χρόνια στο μηχανάκι έχω τις δισκόπλακες Braking SK2. Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν επιβραδύνω και τα χιλιόμετρα είναι λίγα <50 (πλησιάζοντας σε φανάρι δηλαδή) αρχίζει ένα σφύριγμα από τα τακάκια. Να ενημερώσω ότι έχω δοκιμάσει τακάκια Honda OEM, Dunlopad SDP, EBC HH και τελευταία φοράω DID ZCOO. Γενικότερα είμαι πολύ ευχαριστημένος από το φρενάρισμα, ειδικά άμα ζεσταθούν λιγάκι τα τακάκια. Επίσης δοκίμασα και πάστα χαλκού αλλά δεν έγινε τίποτα.


Κάποιος μου ανέφερε ότι το σφύριγμα προέρχεται από τις πολλές τρύπες και ανοίγματα που έχει η δισκόπλακα. Λέτε να δοκιμάσω κάνα τακάκι Carbon Kevlar (να μην έχει δηλαδή καθόλου μέταλλο μέσα π.χ. SBS Dual Carbon);

Ακούω απόψεις και λύσεις...

7Tolis
29/06/2015, 12:51
Αυτό που σε ενοχλεί είναι ο ήχος, ή το αποτέλεσμα ως φρενάρισμα;

Power Wings
29/06/2015, 13:03
Ο ήχος με ενοχλεί. Το φρενάρισμα είναι άψογο. Απλώς σε μικρές μετακινήσεις καταντάει εκνευριστικό. Αξίζει λέτε να δοκιμάσω κάνα carbon τακάκι;

sapila racing
29/06/2015, 13:10
Ο ήχος με ενοχλεί. Το φρενάρισμα είναι άψογο. Απλώς σε μικρές μετακινήσεις καταντάει εκνευριστικό. Αξίζει λέτε να δοκιμάσω κάνα carbon τακάκι;

Τα carbon τακακια ειναι για racing use μονο.
Aν δεν ζεσταθούν δεν φρενάρουν σχεδόν καθόλου, οταν ειναι ζεστά φρεναρουν τρομερά. Κανουν μονο για την πίστα.

Power Wings
29/06/2015, 13:18
Οπότε με λίγα λόγια επιλογές σε άλλου είδους τακάκι δεν είναι σωστό. Συνεπώς ή το συνηθίζω και ζω με αυτό ή αλλάζω δισκόπλακες. Υπάρχει καμιά άλλη επιλογή;

thalasinos
29/06/2015, 16:39
Bάλε γράσσο χαλκου για να μην σφυριζουν...

337913

Power Wings
29/06/2015, 17:30
Φίλε μου έχω βάλει, το αναφέρω στο πρώτο Post μου αλλά δεν άλλαξε κάτι. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το υλικό τριβής μεταξύ δισκόπλακας και τακάκι. Τι να πω, δε κάνει και σαν τρένο αλλά είναι ενοχλητικό με χαμηλές ταχύτητες.

Υπάρχει περίπτωση να φοράει κανείς τις ίδιες δισκόπλακες. να έχουμε μια σύγκριση;

leftos
29/06/2015, 17:32
Εχει βαλει και παστα χαλκου ειπε.
Φιλε δεν περνεις εδω ενα τηλ
http://www.tsubossbrakeracing.com/site/index.php/contact-menu
μηπως και του εχει τυχει και σου δωσει μια γνωμη.

zannisvel
29/06/2015, 17:37
Δεν φοραω ακριβως τις ιδιες αλλα λογικα τα υλικα της braking ειναι ιδια. Ειχα και εγω το προβλημα που περιγραφεις αλλα μετα απο λιγο καιρο σταματησε, δηλαδη ακουγοταν οσο ηταν καινουρια. Τα τακακια ειναι και αυτα braking. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο τη συγκεκριμενη μαρκα και τωρα που φτανει ο καιρος για τακακια νομιζω θα προτιμησω τα ιδια.

Φοραω αυτη τη δισκοπλακια (http://www.braking.com/DIS/sito/documenti_allegati/54_link_inglese_ONROAD-W-FIX.pdf) και αυτα τα τακακια (http://www.braking.com/DIS/sito/documenti_allegati/65_link_inglese_ONROAD-CM55&CM56.pdf).

Power Wings
29/06/2015, 17:47
Σας ευχαριστώ όλους. Μπορεί να είναι επειδή κι εμένα είναι σχετικά καινούργιες οι δισκόπλακες (έχουν περίπου 2000χλμ). Μακάρι να στρώσει, κατά τα άλλα είναι κορυφή. Έχω πάρα πολύ καλό φρένο.

G M
29/06/2015, 19:37
Με Ferodo μεταλικα και braking δεν ειχα θεμα σφυριγματος αλλα ειχα περισσοτερα χλμ απο τις δικες σου πλακες- νομιζω και Ferodo Platinum δουλευαν καλά (εισαγωγεας η Eltrak)

transalpblack
30/06/2015, 20:44
Με Ferodo μεταλικα και braking δεν ειχα θεμα σφυριγματος αλλα ειχα περισσοτερα χλμ απο τις δικες σου πλακες- νομιζω και Ferodo Platinum δουλευαν καλά (εισαγωγεας η Eltrak)
Καλησπέρα.
Είμαι ο επιθεωρητής πωλήσεων της Ελτρέκκα στο κομάτι του μοτό.
Να κάνω μια μικρή διόρθωση.
Εισαγωγέας η Ελτρέκκα (θυγατρική της Ελτρακ).
PowerWings πες μου που μενεις να σου πω που εχουμε συνεργάτη να αγοράσεςι Ferodo τακάκια.
Επίσης, πες τι μηχανάκι έχεις.

Power Wings
30/06/2015, 21:35
Καλησπέρα.

Θεσσαλονίκη μένω και έχω ένα CBR 600 F4i 2006. Φίλε transalpblack αν θα αγοράσω τακάκια θα τα πάρψ άμεσα από Ελτρέκκα, καθώς παλιότερα δούλευα σε μαγαζί που ακόμα συνεργάζεται με την Ελτρέκα και έχω πα΄ρα πολύ καλές σχέσεις. Όμως ποια να προτιμήσω τα μεταλλικά ή τα οργανικά; Συγκεκριμένα ο κωδικός είναι για μεταλλικά FDB2079ST και για οργανικά FDB2079P.

Ευχαριστώ....:beer:

sapila racing
01/07/2015, 08:32
Mεταλλικά εφ όσον εχεις απαιτησεις απο τα φρενα σου. Τα οργανικά είναι για ήπια χρήση γενικώς.

transalpblack
01/07/2015, 08:47
Αν το μηχανακι δεν το πολυκυνηγας και δεν το φτανεις στα ορια του, παρε το 2079Ρ.
Ειναι μαλακο και αρκετα προβλεψιμο και προοδευτικο.
Διαφορετικα το ST ειναι μονοδρομος.
Εγω εχω CBF1000 και φοραω τα ST.
Θεματα με σφυριγματα δεν εχω καθολου.
Εχε υποψη σου πως το τακακι, ειδικα το ST θελει και στρωσιμο.
Και μια διορθωση, το Ρ δεν ειναι οργανικο, οπως εχει λαθος επικρατησει.
Ειναι ημιμεταλικο.

GIXXERAKIAS
01/07/2015, 09:10
Κάνε και το κλασικό που κάνουν όλοι οι μάστορες όταν τους λέει κάποιος ότι σφυρίζόυν τα τακάκια.
Λύσε τα και τρίψε τα καλά με χοντρό γυαλόχαρτο να βγεί καθαρή πάστα.Αν η επιφάνεια είναι γυαλιστερή όταν τα βγάλεις το πιθαμνότερο είναι ότι έχουν ψίλοκαεί στο στρώσιμο και σου σφυρίζουν κλέφτικα.;)

Υσ:Ξαναστρώσε τα μετά σαν να είναι καινούρια.

transalpblack
01/07/2015, 09:54
Αυτο που δεν ξερουν ομως πολλοι μαστορες, ειναι πως το τριξιμο δεν προερχεται απο τα τακακια αλλα απο την διακοπλακα!!!
Για δοκιμασε να καθαρισεις τις δισκοπλακες με ενα σπρευ καθαριστικων φρενων ή με ενα πανι εμποτισμενο με καθαρη βενζινη να δεις τι θα βγαλει!!!

GIXXERAKIAS
01/07/2015, 13:49
Αυτο που δεν ξερουν ομως πολλοι μαστορες, ειναι πως το τριξιμο δεν προερχεται απο τα τακακια αλλα απο την διακοπλακα!!!
Για δοκιμασε να καθαρισεις τις διακοπλακες με ενα σπρευ καθαριστικων φρενων ή με ενα πανι εμποτισμενο με καθαρη βενζινη να δεις τι θα βγαλει!!!
Και αν πάει βενζίνη καθαρή στο τακάκι Bye bye ε?

transalpblack
01/07/2015, 14:28
Και αν πάει βενζίνη καθαρή στο τακάκι Bye bye ε?

Δεν χρειάζεται να πάει, αλλά ακόμη και να πάει, γιατί Bye Bye?

GIXXERAKIAS
01/07/2015, 14:54
Δεν χρειάζεται να πάει, αλλά ακόμη και να πάει, γιατί Bye Bye?
Ξεραίνεται η πάστα και κάνει κράκ στην πρώτη θερμοκρασία.;)

transalpblack
01/07/2015, 15:13
Ξεραίνεται η πάστα και κάνει κράκ στην πρώτη θερμοκρασία.;)

Πρώτη φορά το ακούω αυτό, δεν θα εκφέρω γνώμη.
Όπως και να έχει όμως, με ένα πανί καθαρίζουν οι δισκόπλακες χωρίς να πάει βενζίνη στα τακάκια

Power Wings
01/07/2015, 20:49
Λοιπόν φίλοι μου....έχουμε νεότερα αλλά όχι καλά νέα. Έκατσα και καθάρισα προσεκτικά τις δισκόπλακες με brake cleaner (δεν παρατήρησα καμία αιχμή, δείχνουν άψογες).
Στη συνέχεια καθαρίστηκαν τα έμβολα των δαγκανών με σαπουνόνερο και τέλος έτριψα τα τακάκια με γυαλόχαρτο ώσπου να φύγει αυτή η γυαλάδα που φαίνονταν.
Τα μοντάρω, βγαίνω βόλτα και μετά από 2-3 πατήματα ελαφριά αρχίζει να εμφανίζεται το σφύριγμα-τσίριγμα. Γυρνάω σπίτι, πιάνω τις δισκόπλακες και διαπιστώνω ότι η μια είναι λιγάκι πιο ζεστή από την άλλη. Όχι τρομερή διαφορά αλλά ιδού η ερώτηση.
Υπάρχει περίπτωση να μην επαναφέρει καλά η δαγκάνα και να ακουμπάνε ελαφρά τα τακάκια στη δισκόπλακα με αποτέλεσμα να πιάνουν γυαλάδα και να τσιρίζουν;
Βέβαια η μηχανή τσουλάει άνετα, δεν κομπιάζει. Αυτό που σκέφτηκα εγώ είναι να βγάλω τη μία δισκόπλακα, να βάλω κάτι ανάμεσα στη δαγκάνα και να το βγάλω μια βόλτα με τη μία μόνο, μπας και δω διαφορά. Τί λέτε;:confused:

transalpblack
02/07/2015, 07:10
Από την στιγμή που έκανες τόσα και ακόμη έχεις πρόβλημα, πολύ πιθανόν να έχει αλλοιωθεί η πάστα από τις θερμοκρασίες.
Δεν βάζεις ένα καινούριο σετ τακάκια να δεις τι γίνεται;

amyroukai
14/07/2015, 09:31
Μήπως κολλανε τα έμβολα στη μια δαγκανα και δεν επιστρέφουν και αφού δεν εστρωσαν με τόσο καθάρισμα, να δεις για νεα τσιμουχακια;

Power Wings
15/07/2015, 13:43
Λοιπόν φίλοι μου το πρόβλημα εντοπίστηκε μετά από διάφορα test και αλλαγή με τις μαμά δισκόπλακες και διάφορες συγκρίσεις. Είναι αυτό που αναφέρει ο φίλος amyroykai από πάνω αλλά με τις μαμά δισκόπλακες δεν το παρουσιάζει.

Συγκεκριμένα αυτό που κατάλαβα είναι ότι επειδή οι Braking δισκόπλακες έχουν πάχος 5mm, ο τροχός δείχνει να γυρνάει λιγάκι πιο σφιχτά από το κανονικό με αποτέλεσμα να ανάβουν τα τακάκια και να τσιρίζουν. Βάζοντας τις μαμά δισκόπλακες που είναι 4,5mm ο τροχός γυρνάει πιο ελεύθερα και δεν εμφανίζεται το πρόβλημα. Έχω να ομολογήσω ότι τα έμβολα δουλεύουν πολύ καλά και τα έχω χιλιοκαθαρίσει... Μήπως θα πρέπει να βρω κάνα τακάκι με λιγότερο ψωμί;

Ακούω προτάσεις...:confused:

amyroukai
15/07/2015, 13:50
"κανονικά" δεν θα έπρεπε να το έχεις αυτό το πρόβλημα. "κανονικά" ακόμα και αυτό το μισό χιλιοστό που λες, θα έπρεπε να υποχωρήσουν τα τακάκια ένα τέταρτο του χιλιοστού περισσότερο από κάθε πλευρά.
Μπορεί να λέω χαζομάρα, αλλά υγρά άλλαξες;


*προσθήκη, αν οι δαγκάνες είναι διπίστονες με γλίστρα, τότε δεν γίνεται αυτό που λέω.

Power Wings
15/07/2015, 14:18
Μωρέ δίκιο έχεις κανονικά έπρεπε να υποχωρήσουν πιο πίσω αλλά τι να πω. Τα υγρά είναι φρέσκα με σωστή εξαέρωση, δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Όταν βρω πάλι χρόνο θα το ψάξω κι άλλο.


Υ.Γ. Οι δαγκάνες μου είναι τετραπίστονες nissin.

GiorgosLa
16/07/2015, 08:42
Η μεγαλύτερη θερμοκρασία στον δεξί δίσκο μπορεί να είναι απλά απ την περισσότερη χρίση του πίσω φρένου. Νομίζω τα φρένα του cbr δουλεύουν όπως του cbf. Πατώντας το πίσω φρένο «τσιμπάει» λίγο και την «δεξιά μόνο» μπροστινή δαγκάνα. Σίγουρα θα το έλαβες υπόψη αλλά… λέω μήπως.

Power Wings
16/07/2015, 09:12
Καλημέρα φίλε Γιώργο... Η μηχανή που έχω είναι CBR 600 F4i 2006 και δεν έχει ούτε ABS ούτε συνδυασμένα φρένα. Οπότε δεν έχει να κάνει με το πίσω φρένο. Το πρόβλημα είναι ότι τα τακάκια ακουμπάνε περισσότερο στη Braking δισκόπλακα από ότι στη μαμά, με αποτέλεσμα το πρόβλημα που περιγράφω αρχικά.