PDA

View Full Version : Εξυπνα φορτηγα...



devil's animal
29/06/2015, 13:37
νομιζω οτι ειναι πολυ εξυπνο και πρεπει να καθιερωθει...
αρθρο (http://www.zougla.gr/technology/article/samsung-diafani-fortiga-gia-asfalis-prosperasis-ston-dromo)

taisteal
29/06/2015, 13:39
Πολυ καλο,αλλα εγω δεν θα το εμπιστευομουν απολυτα.

devil's animal
29/06/2015, 13:41
Πολυ καλο,αλλα εγω δεν θα το εμπιστευομουν απολυτα.

γιατι οχι?

taisteal
29/06/2015, 13:44
γιατι οχι?

Αν δεν εβλεπα κανονικα και οχι απο καμερα οτι το απεναντι ρευμα ειναι ελευθερο,δεν θα προσπερνουσα.
Καθαρα ψυχολογικο δηλαδη..

BLiTzER
29/06/2015, 13:50
Μέχρι να βγουν οι πρώτοι "πλακατζήδες", οι οποίοι θα παίζουν βίντεο με κενούς δρόμους στην οθόνη ^^

devil's animal
29/06/2015, 14:10
Αν δεν εβλεπα κανονικα και οχι απο καμερα οτι το απεναντι ρευμα ειναι ελευθερο,δεν θα προσπερνουσα.
Καθαρα ψυχολογικο δηλαδη..

με το μηχανακι ειναι πολυ ευκολο λογω του ογκου που εχει..αρα και στην στραβη μπορει να χωρεσει και το φορτηγο και το μηχανακι και το διερχομενο οχημα (εκτος αν ειναι φορτηγο και ο δρομος ειναι πολυ πολυ στενος)...

τωρα αν εισαι με κουτι, ειναι πολυ σημαντικο γιατι για τετοια φορτηγα (τριαξονικα κλπ) με μεγαλο μηκος, θες χρονο για να κανεις προσπεραση..και αν δεν εχεις πολυ δρομο, θες πολλα αλογα για να μειωσεις αυτον τον χρονο...αρα καποιος με αργο κουτι θα μεινει εκει πισω αιωνια...:lol:
με αυτο βοηθιεται γιατι βλεπει και το μηκος του επερχομενου δρομου περα απο το αν ερχεται διερχομενο οχημα...


το ψυχολογικο το καταλαβαινω αλλα ειναι μεχρι να το κανεις 1-2 φορες...μολις το εμπιστευτεις, και βρεθεις πισω απο φορτηγο που δεν θα εχει τετοιο συστημα, θα σου κακοφαινεται κιολας...:D

devil's animal
29/06/2015, 14:11
Μέχρι να βγουν οι πρώτοι "πλακατζήδες", οι οποίοι θα παίζουν βίντεο με κενούς δρόμους στην οθόνη ^^

δεν νομιζω ενα τοσο σοβαρο ζητημα να το μακελεψουν...

επισης χαζος θα ειναι ο οδηγος του κουτιου που θα βλεπει μια οθονη που θα εχει αλλο σκηνικο απ'αυτο που ειναι αριστερα - δεξια του...δεντρα, βουνα, κολωνες κλπ...??

Bowleno
29/06/2015, 14:15
δεν νομιζω ενα τοσο σοβαρο ζητημα να το μακελεψουν...

επισης χαζος θα ειναι ο οδηγος του κουτιου που θα βλεπει μια οθονη που θα εχει αλλο σκηνικο απ'αυτο που ειναι αριστερα - δεξια του...δεντρα, βουνα, κολωνες κλπ...??

Μην παίρνεις και όρκο... έχει κάτι μ@λ@κες εκεί έξω.....:rolleyes:

Έπειτα, στον λίγο χρόνο που θα κοιτάξει ο άλλος την "οθόνη" λες να καθίσει να αναρωτηθεί αν είναι το σωστό σκηνικό; :lol:
Δεν λέω, καλό ως σκέψη, ο ανθρώπινος παράγοντας με φοβίζει......

devil's animal
29/06/2015, 14:18
Μην παίρνεις και όρκο... έχει κάτι μ@λ@κες εκεί έξω.....:rolleyes:

Έπειτα, στον λίγο χρόνο που θα κοιτάξει ο άλλος την "οθόνη" λες να καθίσει να αναρωτηθεί αν είναι το σωστό σκηνικό; :lol:
Δεν λέω, καλό ως σκέψη, ο ανθρώπινος παράγοντας με φοβίζει......

δλδ θες να μου πεις οτι υπαρχουν τοσο ψυχανωμαλοι φορτηγατζηδες εκει εξω που θα κανουν πλακα μ'αυτο το πραγμα?
και τοτε αν γουσταρουν να βλεπουν ατυχηματα, αιματα και κομμενα μελη απο ανθρωπους γιατι δεν πεφτουν κατευθειαν πανω τους με το θηριο εφοσον ειναι σε δρομο διπλης κατευθυνσης χωρις νησιδα??

Bowleno
29/06/2015, 15:19
δλδ θες να μου πεις οτι υπαρχουν τοσο ψυχανωμαλοι φορτηγατζηδες εκει εξω που θα κανουν πλακα μ'αυτο το πραγμα?
και τοτε αν γουσταρουν να βλεπουν ατυχηματα, αιματα και κομμενα μελη απο ανθρωπους γιατι δεν πεφτουν κατευθειαν πανω τους με το θηριο εφοσον ειναι σε δρομο διπλης κατευθυνσης χωρις νησιδα??

Τι να σΕ πω, φίλε μου; άβυσσος η ψυχή του καθενός...επειδή τραβιέμαι κάθε μέρα στα πρακτορεία και μιλάω με πολλούς από δαύτους επέτρεψε μου να ξέρω κάτι τις παραπάνω....

Βεβαίως ούτε εγώ πιστεύω να γίνει τέτοια χοντράδα ποτέ αλλά έτσι έλεγαν για για κάποιους πιλότους......

harris_x
29/06/2015, 15:34
Τι να σΕ πω, φίλε μου; άβυσσος η ψυχή του καθενός...επειδή τραβιέμαι κάθε μέρα στα πρακτορεία και μιλάω με πολλούς από δαύτους επέτρεψε μου να ξέρω κάτι τις παραπάνω....

Βεβαίως ούτε εγώ πιστεύω να γίνει τέτοια χοντράδα ποτέ αλλά έτσι έλεγαν για για κάποιους πιλότους......e, πες μας κι εμάς μιας και ξέρεις.... :rolleyes:

taisteal
29/06/2015, 15:54
e, πες μας κι εμάς μιας και ξέρεις.... :rolleyes:
Να σΕ πω εγω που ειμαι και του επαγγελματος;;
Πολλες φορες συναδελφος φορτηγατζης μου εχει αναψει δεξι φλας να τον προσπερασω,και απο εκει ερχοταν αυτοκινητο...
Μιλαω για δρομους διπλης που επιτρεπεται η προσπεραση.
Και μια φορα ηρθα φεις του φεις με νταλικα,και ο...συναδελφος το εκανε επιτηδες..

teogtp
29/06/2015, 17:20
Να σΕ πω εγω που ειμαι και του επαγγελματος;;
Πολλες φορες συναδελφος φορτηγατζης μου εχει αναψει δεξι φλας να τον προσπερασω,και απο εκει ερχοταν αυτοκινητο...
Μιλαω για δρομους διπλης που επιτρεπεται η προσπεραση.
Και μια φορα ηρθα φεις του φεις με νταλικα,και ο...συναδελφος το εκανε επιτηδες..

Μια και δυο;
Αν δεν βλεπω με τα ματια μου καθομαι στ'αυγα μου.

ΝIKOLTSOS
29/06/2015, 17:55
Να σΕ πω εγω που ειμαι και του επαγγελματος;;
Πολλες φορες συναδελφος φορτηγατζης μου εχει αναψει δεξι φλας να τον προσπερασω,και απο εκει ερχοταν αυτοκινητο...
Μιλαω για δρομους διπλης που επιτρεπεται η προσπεραση.
Και μια φορα ηρθα φεις του φεις με νταλικα,και ο...συναδελφος το εκανε επιτηδες..

Δεν σε αμφισβητω...
Αλλά πωε το κατάλαβες..?

Τρομακτική εικόνα!!!!
:uplate::uplate:

kokos08
29/06/2015, 18:35
Καλα τα βοηθηματα ολα αλλά μονο τα ματια σας θα εμπιστευεστε 100%

Pan (dvs)
29/06/2015, 18:51
Ερε τι εχει να γινει αν ο νταλικερης αντι να βαλει την καμερα ,βαλει κανενα dvd με τσοντααααα.

Αλλου παπας αλλου τα ρασα του.

taisteal
30/06/2015, 00:54
Δεν σε αμφισβητω...
Αλλά πωε το κατάλαβες..?

Τρομακτική εικόνα!!!!
:uplate::uplate:

Βγηκα να προσπερασω και ηρθα φορα παρτιδα με τα φωτα και τις κορνες του..
Αξεχαστη εμπειρια,απο την τιμονια να μπω παλι στο ρευμα μου εριξα 4 παλετες με πελετ..
Εγινε της ποπης,μαζευα το πελετ με το φαρασι :cry::lol:

GiorgosLa
30/06/2015, 05:48
Βγηκα να προσπερασω και ηρθα φορα παρτιδα με τα φωτα και τις κορνες του..
Αξεχαστη εμπειρια,απο την τιμονια να μπω παλι στο ρευμα μου εριξα 4 παλετες με πελετ..
Εγινε της ποπης,μαζευα το πελετ με το φαρασι :cry::lol:

Σε τέτοιες περιπτώσεις, ρίχνουμε κάνα δύο τηλέφωνα στους πιο κοντινούς συμφορμίτες. Ολόκληρο πόστ αλληλεγγύης κάναμε εδώ. Κανένας δεν θα είχε ένα φτυάρι? :wave2: :)

Bowleno
30/06/2015, 08:35
e, πες μας κι εμάς μιας και ξέρεις.... :rolleyes:

Να έρθεις μαζί μου κάποια μεσημέρια να μάθεις και από πρώτο χέρι :a2: