PDA

View Full Version : ΤΑΠΑ ΛΑΔΙΟΥ



panavour
29/06/2015, 14:08
Καλημερα
Θελω να παρω μια ταπα συμπληρωσης λαδιου με μετρητη θερμοκρασιας,για να αντικαταστησω αυτη που εχω μιας και την ψιλοχαλασα γιατι την τρελανα στις σφυριες για ν ανοιξει αφου την ειχα παρασφιξει.
Θελω να ρωτησω αν εχει βαλει κανεις,και εαν ειναι ικανοποιημενος με την λειτουργια της-ακριβεια μετρησης,διαρροες,αντοχη,εφαρμογη-.
Καθε απαντηση ευπροσδεκτη:)

sapila racing
29/06/2015, 14:30
Καλημερα
Θελω να παρω μια ταπα συμπληρωσης λαδιου με μετρητη θερμοκρασιας,για να αντικαταστησω αυτη που εχω μιας και την ψιλοχαλασα γιατι την τρελανα στις σφυριες για ν ανοιξει αφου την ειχα παρασφιξει.
Θελω να ρωτησω αν εχει βαλει κανεις,και εαν ειναι ικανοποιημενος με την λειτουργια της-ακριβεια μετρησης,διαρροες,αντοχη,εφαρμογη-.
Καθε απαντηση ευπροσδεκτη:)

Eχω τετοια στο SR500 όπως και 2 φίλοι εδω και 20+ χρόνια και ειναι μια χαρά. Βεβαια εχει ξηρό καρτερ και την ταπα μπροστά απο το τεποζιτο και την βλεπεις συνεχεια.
Αν ειναι κατω χαμηλά δεν ξερω αν εχει νοημα αφού δεν θα την βλεπεις εν κινησει.
Συζητηθηκε ξανα εδω πρόσφατα το θέμα.

Οπως και να χει ειναι αξιόπιστες και αντεχουν στον χρόνο, εχουν καλό oring που δενχανει ποτέ, και δεν την ακούνε απο κραδασμούς αποδεδειγμένα.

Θ πρέπει να παρεις ταπα που να ταιριάζει στο μηχανακι σου βεβαια, με το καταλληλο σπείρωμα κι εσωτερικό μηκος.
Εχουν γυρω στα 35-40 Ευρω αυτες για τις οποίες μιλάω.

panavour
29/06/2015, 14:37
Eχω τετοια στο SR500 όπως και 2 φίλοι εδω και 20+ χρόνια και ειναι μια χαρά. Βεβαια εχει ξηρό καρτερ και την ταπα μπροστά απο το τεποζιτο και την βλεπεις συνεχεια.
Αν ειναι κατω χαμηλά δεν ξερω αν εχει νοημα αφού δεν θα την βλεπεις εν κινησει.
Συζητηθηκε ξανα εδω πρόσφατα το θέμα.

Οπως και να χει ειναι αξιόπιστες και αντεχουν στον χρόνο, εχουν καλό oring που δενχανει ποτέ, και δεν την ακούνε απο κραδασμούς αποδεδειγμένα.

Θ πρέπει να παρεις ταπα που να ταιριάζει στο μηχανακι σου βεβαια, με το καταλληλο σπείρωμα κι εσωτερικό μηκος.
Εχουν γυρω στα 35-40 Ευρω αυτες για τις οποίες μιλάω.

ευχαριστω για την αμεση απαντηση
αν θελεις πες μου τι θερμοκρασιες βλεπεις και αν κινουμενος μεσα στην πολη με το σταματα-ξεκινα βλεπεις μεγαλυτερες η μικροτερες θερμοκρασιες απ οτι σε ενα ταξιδι
:)

sapila racing
29/06/2015, 15:05
ευχαριστω για την αμεση απαντηση
αν θελεις πες μου τι θερμοκρασιες βλεπεις και αν κινουμενος μεσα στην πολη με το σταματα-ξεκινα βλεπεις μεγαλυτερες η μικροτερες θερμοκρασιες απ οτι σε ενα ταξιδι
:)

Το SR500 που εχω ειναι του 1981 και όπως και ολα τα αεροψυκτα μονοκύλινδρα ζορίζονται περισσότερο το καλοκαίρι και οταν εχεις το γκάζι ανοιχτό για ώρα. Το χειρότερο του ειναι σε Εθνική Οδό με 130+ συνεχεια, περναει τους 120 για πλάκα και παραμενει συνεχεια ψηλά. Φτανει και 130.
Στην πόλη εισαι σταματα ξεκίνα, δεν ζορίζεται τόσο, πάλι φτάνει τους 120 βεβαια στην πολύ ζέστη.

Σε τι μοτο θελεις να τη βαλεις?

panavour
29/06/2015, 16:06
er-5 kawasaki 500cc

sapila racing
29/06/2015, 16:28
er-5 kawasaki 500cc

Δεν νομίζω οτι το χρειάζεται, μολις ζεσταθεί θα ειναι λιγο πολύ σταθερή η θερμοκρασία λαδιού.
Παντως ωραία είναι η ταπα με το ενσωματωμένο θερμόμετρο. :wave2:

toyar
29/06/2015, 17:00
με λιγα παραπανω χρηματα μπορεις να βαλεις θερμομετρο νερου που ειναι πολυ πιο πρακτικο και χρησιμο

roukos_x
29/06/2015, 21:37
μα δεν θελει να την βαλει επειδη εχει λεφτα να χαλασει.. γραφει πιο πανω οτι χαλασε την δικη του.
φιλε panavour παρτην! ανοιξα κ εγω ενα θεμα τελευταια που την πηρα κ ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!
απλα ψαξε λιγο γτ βγαζει για συγκεκριμενα μοντελα! για εμενα π.χ. δεν εβγαζε (bandit 400), αλλα ευτυχως
εκατσε απο το gsxr 400 που εχουν σχεδον το ιδιο μοτερ.
κ στην ερωτηση περι θερμοκρασιας που εκανες, μεχρι στιγμης, δεν εχω δει πανω απο 100 εγω (κ υστερα απο τρελο σκισιμο!)