PDA

View Full Version : πλυστικο μηχανημα



panavour
30/06/2015, 17:32
καλησπερα
Θελω να αγορασω ενα πλυστικο μηχανημα μεχρι 150 ευρω για οικιακη χρηση και πλυσιμο μοτοσυκλεττας.
Εχει κανεις να μου προτεινει τιποτα???
Θελω φυσικα το καλυτερο με τα ποιο πολλα ΒΑR στην καλυτερη τιμη :D:D:D
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

MikeG
30/06/2015, 17:38
Σε αυτά τα χρήματα νομίζω ότι θα κυμανθείς σε νορμαλ λύσεις των 100 - 120 bar.
Εδώ έχεις μια επιλογή πχ. http://www.praktiker.gr/p/plystiko-mixanima-karcher-k3-36849

Pan (dvs)
30/06/2015, 17:41
Tο συγκεκριμενο http://www.guaranty.gr/product/998136/karcher-k2-premium-car-home-plystiko-mixanima.html εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα και θα σου κανει για τη δουλεια που θελεις.Φυσικα οσο ανεβαινεις σε bar και watt,θα κανει και για πιο βαρια χρηση,

devil's animal
30/06/2015, 18:04
οπως καταλαβες απο τους 2 προηγουμενος κερχερ να'ναι και οτι να'ναι...:D
το οποιο προσυπογραφω γιατι εχω ακουσει τα καλυτερα και στα περισσοτερα επαγγελματικα πλυντηρια τα χρησιμοποιουν...
δες εδω (https://www.skroutz.gr/c/501/plystika-mhxanhmata/m/1234/Karcher.html?o=%CF%80%CE%BB%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1+%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B7 %CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1) και διαλεξε...

borbos
30/06/2015, 18:23
Τα πλυστικα κατω των 150 γιουρ
Ο στο συνολο τους δεν επισκευαζοντε. Απλα για ενημερωση

panavour
30/06/2015, 18:25
Eυχαριστω για τις απαντησεις.Αμα κανεις εχει κι ολας πλυστικο στο σπιτι του ας μας πει εντυπωσεις απο την χρηση του

toyar
30/06/2015, 18:26
κι εδω μπορεις να κοιταξεις:
http://www.skroutz.gr/c/501/plystika-mhxanhmata/m/3220/Nilfisk.html

teogtp
30/06/2015, 18:27
Ξαδερφος μου αγρότης δουλεύει εδω και μία 5ετια ενα πλυστικο τις Lavor.
Του έχει αλλάξει τα φώτα στην δουλειά (πλυσιμο μηχανηματων)και απο ζημιές καμία.
Εγω ενα μικρό της καρχερ το πεταξα στον χρόνο επάνω γιατί δεν έβρισκα ανταλλακτικά!

panavour
30/06/2015, 18:28
Τα πλυστικα κατω των 150 γιουρ
Ο στο συνολο τους δεν επισκευαζοντε. Απλα για ενημερωση

ειναι δηλαδη μιας χρησεως κι οσο αντεξουν?? και προφανως οπως τα λες θα χαλανε μετα την εγγυηση:D

toyar
30/06/2015, 18:28
εχω ενα απο το lidl των 50 ευρω
για αυτοκινητο και μηχανη φτανει και περισσευει
μπορεις να το λυσσαξεις για 3 χρονια που εχει εγγυηση απροβληματιστα
μετα αν βγαλει κατι το πετας και αποσβεση εχεις κανει

panavour
30/06/2015, 18:32
εχω ενα απο το lidl των 50 ευρω
για αυτοκινητο και μηχανη φτανει και περισσευει
μπορεις να το λυσσαξεις για 3 χρονια που εχει εγγυηση απροβληματιστα
μετα αν βγαλει κατι το πετας και αποσβεση εχεις κανει

ποσα BAR ειναι??? βγαζει βρωμα η ειναι σαν να καθαριζεις με λαστιχο???

borbos
30/06/2015, 18:43
Τα φτηνα εχου πλαστικες αντλιες και ειναι και φιξ. Δεν ανοιγουν. Εγω εχω ενα nilfisk

Translatoras
30/06/2015, 18:46
εχω ενα απο το lidl των 50 ευρω
για αυτοκινητο και μηχανη φτανει και περισσευει
μπορεις να το λυσσαξεις για 3 χρονια που εχει εγγυηση απροβληματιστα
μετα αν βγαλει κατι το πετας και αποσβεση εχεις κανει

Θα συμφωνήσω.

Αν ο φίλος θέλει να πλένει μηχανάκι τότε ...τα πολλά bar άχρηστα.

Μια συμβουλή, για να πλύνεις μηχανάκι-αυτοκίνητο από κάτω ο σωλήνας πριν το ακροφύσιο πρέπει να κάνει γωνία.
Κάπως έτσι δηλαδή.
337955

Διαφορετικά θα δυσκολευτείς.
Πιάσε ένα σκουπόξυλο (ίσιο δηλαδή) και πες ότι είναι το πιστόλι που ψεκάζει ίσια.
Προσπάθησε να καθαρίσεις μηχανάκι από κάτω ή αυτοκίνητο μέσα στους θόλους.

Δύσκολο

Translatoras
30/06/2015, 18:51
ποσα BAR ειναι??? βγαζει βρωμα η ειναι σαν να καθαριζεις με λαστιχο???

Στη μηχανή αυτοκίνητο καλό είναι η βρωμιά να φεύγει με το τρίψιμο ή να "σπάει" με το απορρυπαντικό.

Με την πίεση του νερού ξεπλένουμε

ή αφαιρούμε βρωμιά από επιφάνειες που αντέχουν (πέτρα-πλακάκι-τοίχους-τσιμέντο) στο χτύπημα.

Pan (dvs)
30/06/2015, 19:30
ποσα BAR ειναι??? βγαζει βρωμα η ειναι σαν να καθαριζεις με λαστιχο???

Βγαζει και βρωμα,αλλα και χρωμα αμα δεν προσεχεις.Για τη μηχανη καλυτερα με το λαστιχο.Οσο για δουλειες του σπιτιου αν ειναι πολυ δυνατο,κανει ζημια.Βγαζει το πανω στρωμα απο τσιμεντα και αρχιζουν να τριβονται,η τη γυαλαδα απο τα μαρμαρα και μετα αρχιζουν να βαφουν πιο ευκολα.Αν δεν εχεις μονοκατοικια αστο καλυτερα.

stathis78
30/06/2015, 19:41
Της nilfisk είναι πολύ καλά, έχει το e-shop.

lykourgi
30/06/2015, 19:47
Στη μηχανή αυτοκίνητο καλό είναι η βρωμιά να φεύγει με το τρίψιμο ή να "σπάει" με το απορρυπαντικό.

Με την πίεση του νερού ξεπλένουμε

ή αφαιρούμε βρωμιά από επιφάνειες που αντέχουν (πέτρα-πλακάκι-τοίχους-τσιμέντο) στο χτύπημα.
Πολύ σωστός.
Τα πολλά bar είναι επικίνδυνα, ειδικά στις μοτοσικλέτες. Οι σκληρές και επίμονες βρωμιές πρέπει να μαλακώνουν από πριν και μετά να απομακρύνονται με το πλυστικό. Έχει τύχει να χειριστώ επαγγελματικό πλυστικό της Karcher και πραγματικά θέλει προσοχή για να μην κάνεις ζημιά.
Οπότε μπορείς να επιλέξεις κάποιο φθηνό επώνυμο με κέρδος την υποστήριξη σε βάθος χρόνου ή κάποιο φτηνιάρικο με καλή εγγύηση και όσο αντέξει.
Επίσης δες μήπως κάποιο έχει ορειχάλκινη αντλία (αθάνατες), αν και το βλέπω δύσκολο στα φθηνά μοντέλα.

amyroukai
30/06/2015, 19:49
Karcher 5.55 jubilee.
Ωραίο μηχάνημα, αλουμινένια αντλία αν θυμάμαι καλά. Τα καινούρια Karcher είναι υδρόψυκτα οπότε αντέχουν περισσότερη ώρα συνεχόμενη χρήση, αυτό κάθε μισή ώρα το αφήνω στην άκρη για λίγο. Και αυτοκίνητο και μηχανή και πλακάκια και τσιμέντα και τοίχο και πατζούρια και και και και και τα πάντα. Βλάβες μηδέν, αλλά δεν το έχω σε καθημερινή χρήση κιόλας. Μπορεί να ψεκάσει και σαπούνι αλλά δεν το έχω κάνει. Ξεφεύγει από την κατηγορία τιμής που γράφεις όμως απ' ότι θυμάμαι.

toyar
30/06/2015, 21:19
ποσα BAR ειναι??? βγαζει βρωμα η ειναι σαν να καθαριζεις με λαστιχο???

100bar νομιζω μπορεις να δεις τα χαρακτηριστικα του στο site
σε αυτοκινητο και μηχανη δεν υπαρχει βρωμα που να μην εβγαλε καμμια σχεση με λαστιχο
αν βαλεις το χερι σου μπροστα ακομα και στην ανοιχτη βενταλια ποναει για μερες
με τη βενταλια καθαριζω, τη συγκεντρωμενη δεσμη τη ριχνω μονο πανω σε αβαφο μεταλλο
μην κοιτας τα bar κοιτα την παροχη
τα μεγαλυτερα δεν ανεβαινουν πολυ σε bar αλλα σε παροχη
αν θελεις να καθαρισεις μεγαλη επιφανεια πχ πυλωτη, αυλη το μικρο θα αργησει και θα κουραστει
για auto-moto μπαλκονια πατζουρια το μικρο θα σε καλυψει
να ξερεις επισης οτι τα φθηνα εχουν πλαστικα μερη στους συμιεστες τους και σπανε οταν ζοριστουν σε συνεχη χρηση και δεν επισκευαζονται
τα ακριβα-επαγγελματικα ειναι πιο ανθεκτικα και επισκευασιμα

stathis78
11/04/2016, 20:25
Έχει αγοράσει κανείς το πλυστικό Nilfisk P150.2-10 XTRA ή το P160.2-15X; Τα ζαχαρώνω στο e-shop αλλά δεν τα έχω δει στη πράξη. Αξίζουν τα λεφτά τους; Από πίεση πως είναι; ανταποκρίνονται στις ονομαστικές τιμές;, ειδικά το δεύτερο μοντέλο με τα 15 μέτρα λάστιχο!