PDA

View Full Version : Προσοχή για αγορές από Αμερική παίδες



notakos600
01/07/2015, 10:37
Μόλις άκουσα από το ραδιόφωνο του σκάι πως αμερικανοί tour operators που κατέθεσαν χρήματα σε ξενοδοχεία στην Ελλάδα, αυτά δεσμεύτηκαν απο το ΔΝΤ για το χρέος που έχει η χώρα. Ελέγξε τα καλά πριν προχωρήσετε στη πληρωμή.

byron
01/07/2015, 10:43
Κατά τη γνώμη μου, 99,99% είναι μούφα

GFawkes
01/07/2015, 10:43
Αφου δεν δεχονται ελληνικες καρτες....

με τι να πληρωσουμε;

byron
01/07/2015, 10:45
Αφου δεν δεχονται ελληνικες καρτες....

με τι να πληρωσουμε;

Το ανάποδο λέει. Και δεν μπορεί να ισχύει για διάφορους λόγους.

notakos600
01/07/2015, 10:48
Κατάσχεση στοιχείων τρίτων λέγεται Βύρωνα, το ανέφερε τώρα ο Μητρόπουλος.

spyrakos35
01/07/2015, 10:49
Κατά τη γνώμη μου, 99,99% είναι μούφα


και το διαβάσανε κάπου εδώ μέσα και το κατάπιαν και αμάσητο......

είναι της ίδιας λογικής (αντεστραμμένης) με τους "δικούς σου", να τους κάνουμε συνοικέσια να αγαπηθούν τα παιδιά.....

7Tolis
01/07/2015, 10:54
Το ακουσα και εγω στο ράδιο και όντως ετσι το ανέφερε και ο Μητρόπουλος όταν τον ρωτησαν πριν λίγο.

GFawkes
01/07/2015, 10:55
Το ανάποδο λέει. Και δεν μπορεί να ισχύει για διάφορους λόγους.

Καταλαβα πολυ καλα τι λεει,

και ειναι εφικτο να γινει η δεσμευση αυτη ΜΟΝΟ μετα την καταθεση ασφαλιστικων μετρων απο το ΔΝΤ προς την χωρα μας
(δες το Libertad το ιστιοφορο της Αργεντινης που δεσμευτηκε στην αφρικη για την πληρωμη ομολογων σε fund)

Στην δικα μας περιπτωση ΔΕΝ γινεται αυτο...αρα 100% μουφα

https://en.wikipedia.org/wiki/ARA_Libertad_(Q-2)#Ghana_incident

Ghana incident[edit]

In early October 2012 the vessel was impounded in the port of Tema, Ghana, by a court ruling in favour of NML Capital, a subsidiary of Cayman Islands hedge fund Elliott Management Corporation, which claimed that it was owed US$370m (£233m) as a consequence of Argentina's debt defaults of 2002,[31] and was seeking payment of $20m for release of the vessel.[32] NML was not originally a creditor, but bought the debt for "pennies on the dollar" according to Forbes.[33] Argentina's foreign ministry condemned the move, claiming it as "a stunt" pulled by "vulture funds, who are not subject to the laws of any jurisdiction".[34][35][36]

On 25 October 2012 most of the ship's crew returned to Argentina, leaving the captain and 43 crew members with the ship in Ghana.[37]

On 15 December 2012 the UN International Tribunal for the Law of the Sea ruled unanimously that the ship had immunity as a military vessel, and ordered that "Ghana should forthwith and unconditionally release the frigate ARA Libertad", and report to the Tribunal on compliance by 22 December.[31][38] Libertad was released from Tema on 19 December. She arrived on 9 January 2013 to the port of Mar del Plata, where the ship got an enthusiastic homecoming.[39] Following the International Tribunal ruling, the Ghana Ports and Harbours Authority sued NML Capital for damages of least US$7.6 million related to the Libertad's impoundment.[40] The Supreme Court of Ghana ruled in June 2013 that the 77-day impoundment was "unjustified, and could have endangered the security of Ghana by triggering a diplomatic conflict."[41

notakos600
01/07/2015, 10:56
Ρε συ Σπυράκο, ότι νά'ναι ρε φιλαράκι, ειλικρινά.
Να προφυλάξω ήθελα όχι να προπαγανδίσω.
Σκασίλα μου για τα κόμματα!

GFawkes
01/07/2015, 10:57
νο προμπλεμ Νοτακο...

toyar
01/07/2015, 11:05
αφου το ειπε ο σκαι μεχρι το απογευμα θα εχει βγει οτι φταιει ο μαρινακης
και θα καταθεσει σχετικα και ο γεωργεας:smokin:

spyrakos35
01/07/2015, 11:25
Ρε συ Σπυράκο, ότι νά'ναι ρε φιλαράκι, ειλικρινά.
Να προφυλάξω ήθελα όχι να προπαγανδίσω.
Σκασίλα μου για τα κόμματα!

μα δεν τα έβαλα με σένα.....

εσύ μια χαρά πόσταρες την ενημέρωση που είχες...

ο άλλος που το διαβάζει πρέπει να έχει λίίίίίγο νιονιό και να μην το υιοθετήσει κατευθείαν.... αν πάλι δεν μπορεί να το επεξεργαστεί, ας ρωτήσει πρώτα, αν και κατά πόσο είναι αυτό εφικτό στην παρούσα φάση...

λάθος το πήρες καρδιά μου,

σπυράκος αγαπάει νοτάκο

sergiosm
01/07/2015, 12:19
Κατάσχεση στοιχείων τρίτων λέγεται Βύρωνα, το ανέφερε τώρα ο Μητρόπουλος.


Κατάσχεση εις χείρας τρίτων λέγεται και πάει -σε γενικές γραμμές- ως εξής:

Η Ελλάδα χρωστά στο ΔΝΤ

Ο Χ χρωστά στην Ελλάδα

Το ΔΝΤ κατάσχει στα χέρια του Χ (δηλαδή του τρίτου στη σχέση μεταξύ Ελλαδας και ΔΝΤ) το όποιο ποσό όφειλε στην Ελλάδα.


Εδώ μιλάμε για πληρωμή από ιδιώτη Έλληνα σε ιδιώτη Αμερικάνο. Με ποια αιτιολογία θα τα κατάσχει.

notakos600
01/07/2015, 13:53
μα δεν τα έβαλα με σένα.....

εσύ μια χαρά πόσταρες την ενημέρωση που είχες...

ο άλλος που το διαβάζει πρέπει να έχει λίίίίίγο νιονιό και να μην το υιοθετήσει κατευθείαν.... αν πάλι δεν μπορεί να το επεξεργαστεί, ας ρωτήσει πρώτα, αν και κατά πόσο είναι αυτό εφικτό στην παρούσα φάση...

λάθος το πήρες καρδιά μου,

σπυράκος αγαπάει νοτάκο

Νοτάκος αγαπάει Σπυράκο too baby.

vaska
01/07/2015, 14:08
Ρε συ Σπυράκο, ότι νά'ναι ρε φιλαράκι, ειλικρινά.
Να προφυλάξω ήθελα όχι να προπαγανδίσω.
Σκασίλα μου για τα κόμματα!


μα δεν τα έβαλα με σένα.....

εσύ μια χαρά πόσταρες την ενημέρωση που είχες...

ο άλλος που το διαβάζει πρέπει να έχει λίίίίίγο νιονιό και να μην το υιοθετήσει κατευθείαν.... αν πάλι δεν μπορεί να το επεξεργαστεί, ας ρωτήσει πρώτα, αν και κατά πόσο είναι αυτό εφικτό στην παρούσα φάση...

λάθος το πήρες καρδιά μου,

σπυράκος αγαπάει νοτάκο


Νοτάκος αγαπάει Σπυράκο too baby.

Μπορεί άκρη να μη βγήκε αλλά ένας έρωτας μεγάλος εκδηλώθηκε. Μπράβο και στους δυο σας που έχετε τα κότσια και το παραδέχεστε δημόσια και μάλιστα σε μοτοσ/κό φόρουμ που το διαβάζου μάτσο μηχανόβιοι.
Και πάλι τα σέβη μου.
:a18:

Υ.Γ.
Θα το πάτε ένα βήμα παρταπέρα τώρα που η πολιτεία σας δίνει το δικαίωμα ή μπααα?

spyrakos35
01/07/2015, 14:18
Μπορεί άκρη να μη βγήκε αλλά ένας έρωτας μεγάλος εκδηλώθηκε. Μπράβο και στους δυο σας που έχετε τα κότσια και το παραδέχεστε δημόσια και μάλιστα σε μοτοσ/κό φόρουμ που το διαβάζου μάτσο μηχανόβιοι.
Και πάλι τα σέβη μου.
:a18:

Υ.Γ.
Θα το πάτε ένα βήμα παρταπέρα τώρα που η πολιτεία σας δίνει το δικαίωμα ή μπααα?

δεχόμεθα και τρίτο στην παρέα αν ενδιαφέρεσαι..... :a07:

BLiTzER
01/07/2015, 14:27
Μπράβο και στους δυο σας που έχετε τα κότσια και το παραδέχεστε δημόσια και μάλιστα σε μοτοσ/κό φόρουμ που το διαβάζου μάτσο μηχανόβιοι.


Παλιοαδερφάρες.

vaska
01/07/2015, 14:28
Παλιοαδερφάρες.

ωω ναι!!

Pan (dvs)
01/07/2015, 14:30
Κατάσχεση εις χείρας τρίτων λέγεται και πάει -σε γενικές γραμμές- ως εξής:

Η Ελλάδα χρωστά στο ΔΝΤ

Ο Χ χρωστά στην Ελλάδα

Το ΔΝΤ κατάσχει στα χέρια του Χ (δηλαδή του τρίτου στη σχέση μεταξύ Ελλαδας και ΔΝΤ) το όποιο ποσό όφειλε στην Ελλάδα.


Εδώ μιλάμε για πληρωμή από ιδιώτη Έλληνα σε ιδιώτη Αμερικάνο. Με ποια αιτιολογία θα τα κατάσχει.

Γνωριζει κανεις απο Αγγλικο δικαιο?Εχουμε υπογραψει δανεια με βαση αυτο.

Επισης δεν ξερω αν σε καποιες περιπτωσεις μπορουνε να κατασχεσουνε λεφτα Ελληνων σε τραπεζες του εξωτερικου.Αν ισχυει κατι τετοιο θα γινει μεγαλος χαβαλες.

GFawkes
01/07/2015, 14:31
337994

BLiTzER
01/07/2015, 14:32
Επισης δεν ξερω αν σε καποιες περιπτωσεις μπορουνε να κατασχεσουνε λεφτα Ελληνων σε τραπεζες του εξωτερικου.

Αν μπορούν ή αν θέλουν; ;)

spyrakos35
01/07/2015, 14:33
παιδιά, να βγάλουμε και κανα φράγκο εεεεε?

Pan (dvs)
01/07/2015, 14:40
Αν μπορούν ή αν θέλουν; ;)

Αν μπορουν,αλλα δεν ειναι πλεον αυτο το θεμα....


Ας αφησουμε τον Σπυρακο να κανει κατασταση:D

Ζεύκας
01/07/2015, 14:41
Παλιοαδερφάρες.

οι μηχανόβιες αδερφάρες λέγονται μερακλήδες.

notakos600
01/07/2015, 14:43
οι μηχανόβιες αδερφάρες λέγονται μερακλήδες.

Τώρα βρες ένα ροπόκλειδο και βάρα με...

sergiosm
01/07/2015, 14:55
Γνωριζει κανεις απο Αγγλικο δικαιο?Εχουμε υπογραψει δανεια με βαση αυτο.

Επισης δεν ξερω αν σε καποιες περιπτωσεις μπορουνε να κατασχεσουνε λεφτα Ελληνων σε τραπεζες του εξωτερικου.Αν ισχυει κατι τετοιο θα γινει μεγαλος χαβαλες.

Εγώ εξήγησα τί σημαίνει κατάσχεση εις χείρας τρίτου.

Αυτό είναι το ίδιο και στο αγγλικό δίκαιο

Το τί ακριβώς όμως έχουμε υπογράψει ως χώρα με το ΔΝΤ δεν το ξέρω.:wave2:

Ζεύκας
01/07/2015, 15:00
Τώρα βρες ένα ροπόκλειδο και βάρα με...

σγούψε

337996

notakos600
01/07/2015, 15:07
σγούψε



Όχι ρε μλκ, μόνο μην είμαι ο μαύρος. :bawl:

congate7
01/07/2015, 15:14
Για τις αγορές μέσω PayPal εσωτερικό και εξωτερικό ξέρουμε αν έχει αλλάξει κάτι?

BLiTzER
01/07/2015, 15:15
Δεδομένου ότι το paypal δεν είναι ελληνικό, δε νομίζω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, ακόμα κι αν πρόκειται για αγορές εσωτερικού. Δεν το έχω διαπιστώσει, απλά υποθέτω.

spyrakos35
01/07/2015, 15:16
Δεδομένου ότι το paypal δεν είναι ελληνικό, δε νομίζω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

ναι,

δίνει έγκριση η κάρτα αλλά η συναλλαγή δεν ολοκληρώνεται....

κάποιος συνάδελφος εδώ το "έπαθε"

congate7
01/07/2015, 15:19
Δηλαδή αν κάνω την αγορά βάζοντας τα στοιχεία της κάρτας λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Για εσωτερικό μιλάμε

theofilos888
01/07/2015, 15:30
Δηλαδή αν κάνω την αγορά βάζοντας τα στοιχεία της κάρτας λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Για εσωτερικό μιλάμε
Δε το αφηνεις καλυτερα για λιγες μερες; Η paysafe ανεστειλε τη λειτουργια της στην ελλαδα μεχρι νεωτερας.... το paypal θα γλιτωνε;

congate7
01/07/2015, 15:33
Περίμενα να πληρωθώ να πάρω γάντια γιατί αυτά που έχω έγιναν σουρωτήρι. Πληρώθηκα έναντι και τώρα δε μπορώ να τα γάντια? ΦΑΚ:plaf:

Pan (dvs)
01/07/2015, 15:44
Εγώ εξήγησα τί σημαίνει κατάσχεση εις χείρας τρίτου.

Αυτό είναι το ίδιο και στο αγγλικό δίκαιο

Το τί ακριβώς όμως έχουμε υπογράψει ως χώρα με το ΔΝΤ δεν το ξέρω.:wave2:

Oυτε εγω,γι αυτο ρωτησα.

sergiosm
01/07/2015, 16:24
Oυτε εγω,γι αυτο ρωτησα.

Ακόμα πάντως και αν υποθέσουμε ότι υπάρχει σχετικός όρος στη σύμβαση το θέμα δεν είναι απλό.

Διότι, με τον τρόπο αυτό είναι σαν όλοι μας να είμαστε (εν αγνοία μας και χωρίς την προσωπική μας υπογραφή) εγγυητές του χρέους της χώρας.

Και αν υποθέσουμε ότι γίνεται κάτι τέτοιο, τότε θα γεννηθούν πολλά δικονομικά και ουσιαστικά θέματα, όπως το ποιο ειναι το αρμόδιο δικαστήριο, τι δίκαιο εφαρμόζει στην εκτέλεση, αν είναι ή όχι νόμιμος τέτοιος όρος, αν είναι ή όχι καταχρηστικός τέτοιος όρος κλπ κλπ.

7Tolis
01/07/2015, 16:33
Σήμερα ψωνισα με PayPal από Αγγλία. Η συναλλαγή έγινε κανονικά.

sergiosm
01/07/2015, 17:20
Μόλις άκουσα από το ραδιόφωνο του σκάι πως αμερικανοί tour operators που κατέθεσαν χρήματα σε ξενοδοχεία στην Ελλάδα, αυτά δεσμεύτηκαν απο το ΔΝΤ για το χρέος που έχει η χώρα. Ελέγξε τα καλά πριν προχωρήσετε στη πληρωμή.

Μόλις τώρα πάντως είπαν ότι το ΔΝΤ δήλωσε ότι δεν έχει προβεί σε καμία ενέργεια για την αποπληρωμή του χρέους.

Και λογικά δεν θα γίνει τιποτα μέχρι το δημοψήφισμα.

Λογικά βέβαια ...

Pan (dvs)
01/07/2015, 19:01
Ακόμα πάντως και αν υποθέσουμε ότι υπάρχει σχετικός όρος στη σύμβαση το θέμα δεν είναι απλό.

Διότι, με τον τρόπο αυτό είναι σαν όλοι μας να είμαστε (εν αγνοία μας και χωρίς την προσωπική μας υπογραφή) εγγυητές του χρέους της χώρας.

Και αν υποθέσουμε ότι γίνεται κάτι τέτοιο, τότε θα γεννηθούν πολλά δικονομικά και ουσιαστικά θέματα, όπως το ποιο ειναι το αρμόδιο δικαστήριο, τι δίκαιο εφαρμόζει στην εκτέλεση, αν είναι ή όχι νόμιμος τέτοιος όρος, αν είναι ή όχι καταχρηστικός τέτοιος όρος κλπ κλπ.

Δεν ειμαστε?Ολα τα δανεια με υποθηκες,δεν τα εχουμε δωσει σαν εγγυηση για να παρουμε ρευστο?

Τελος παντως,ας μην το διαλυσουμε αυτο το θεμα.