PDA

View Full Version : Crypton 105 ρυθμιση τιμονιου



zasblas
01/07/2015, 21:21
καλησπερα, μετα απο ενα μικρο πεσιμο μου φανηκε οτι ψιλοστραβωσε το τιμονι σε crypton 105. ετσι δοκιμασα να το ισιωσω με τον κλασικο τροπο οπως στα ποδηλατα. πηγα απο μπροστα και εβαλα τη μπροστινη ροδα αναμεσα στα ποδια και κρατωντας το τιμονι με τα δυο χερια, με λιγη δυναμη το ισιωσα. θα ηθελα ομως φυσικα για λογους ασφαλειας να το σφιξω. δεν ξερω ομως ποια/ποιες βιδες ειναι αυτες που σφιγγουν το τιμονι. 338053

με βαση την εικονα, το σφιξιμο γινεται με την 21 και 22 βιδα ή με τις 7; ξερει κανεις; αν ειναι με την 21/22 ειναι απλο, οι 7αρες ομως θελουν ειδικο κλειδι.
ευχαριστω

S705
01/07/2015, 23:18
Την 21 και το παξιμάδι 22 φυσικά. Αυτά σφίγγουν το τιμόνι πάνω στον άξονα των καλαμιών.
Τις 7 μην τις πειράξεις. Εάν τις σφίξεις θα πατήσεις τα ρουλεμάν του λαιμού πολύ. Εάν συμβεί αυτό το τιμόνι δεν θα γυρίζει ελευθέρα και θα έχεις έντονα προβλήματα ευσταθείας.
Όταν κάποιος ρωταει για αυτό το παπί σκέπτομαι το αδικοχαμένο δικό μου.
Μου το αχρήστεψαν σε τρακάρισμα και είχε μόνο 97400χλμ…

zasblas
01/07/2015, 23:42
Την 21 και το παξιμάδι 22 φυσικά. Αυτά σφίγγουν το τιμόνι πάνω στον άξονα των καλαμιών.
Τις 7 μην τις πειράξεις. Εάν τις σφίξεις θα πατήσεις τα ρουλεμάν του λαιμού πολύ. Εάν συμβεί αυτό το τιμόνι δεν θα γυρίζει ελευθέρα και θα έχεις έντονα προβλήματα ευσταθείας.
Όταν κάποιος ρωταει για αυτό το παπί σκέπτομαι το αδικοχαμένο δικό μου.
Μου το αχρήστεψαν σε τρακάρισμα και είχε μόνο 97400χλμ…

σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση. ερωτηση για να μαθαινω, οι 7αρες λοιπον τι ρολο παιζουν;ειναι για να συγκρατουν τη ροδα πανω στο σωμα και στο στριψιμο;
εμενα ειναι το 2ο crypton 105. το πρωτο το πουλησα, πηρα σκουτερ, το ΣΚΥΛΟμετανιωσα, πουλησα το σκουτερ και πηρα αυτο που εχω σε μετρια κατασταση (αψογο ομως μηχανικα) και το σουλουπωσα μονος μου. δεν το αλλαζω με τιποτα!

OldMan
02/07/2015, 14:52
Η κατω 7άρα ειναι για να σφίγγει το ποτηρακι των ρουλεμαν (Νο 6) και να κραταει μαζεμένα τα 1,2,3,4 και 5 (που θα μπορούσαν να ειναι 1 κομματι..)

Η πάνω κραταει τον Μητσοτακη του τιμονιού (Νο 18) σε συγκεκριμένο ύψος..
(από εκεί μπορέις να ρυθίσεις και το ύψος του τιμονιού - μεσα σε καποια μικρά όρια, εννοέιται..)