PDA

View Full Version : YBR250.. η επιστημη σηκωνει τα χερια..



mikes
02/07/2015, 21:22
Είναι από τις περιπτώσεις που ακομα και οι μηχανικοι σηκωνουμε τα χερια ψηλα και δε μπορούμε να σκεφτουμε τι μπορει να φταιει..

μετα λοιπον από τις καταρες του φωτεινου παντογνωστη του φορουμ ( :lol: ) το μηχανακι παρουσιαζει τα εξης:

ρεταρει, κανει διακοπες (κρυο), και σβηνει (ζεστο)
καιει τον πατο του! αν μετρησα σωστα περιπου 6,5/100, υπερδιπλασια της κανονικης καταναλωσης
πεταει μαυρα ντουμάνια στο καλο μαρσαρισμα
μπουζι με μαυρη καρβουνιλα (μαρτυραει κακη καυση..)

οι ενεργειες που εκανα (και δεν δοθηκε λυση)

ελεγχος ρευματων! σπερνουν! 13,2 φορτιση ρελαντί, 13,9 στις 4000, μπαταρια στο 12,8
αλλαγη μπουζι, πιπας, μπουζοκαλωδιου..
καθαρισμος τρομπας, και ρεζερβουάρ
καθαρισμος και ρυθμιση ψεκασμου, ελεγχος αισθητηρα λαμδα
ρυθμιση βαλβιδων
αλλαγη φιλτρου αερα

βρισκομαι σε αναμονη καινουριου πολλαπλασιαστη, ενώ στο πισω μερος του μυαλου μου βολοδερνει και η ιδεα να εχει παθει κανα ζαβλαμα το TPS και να διαβαζει πιο ανοιχτη τη πεταλουδα, και να στελνει βενζινη καργα..

για πειτε κι εσεις μια γνωμη...


και βγαινουν καποιοι μετα και λενε στα νεουδια, παρε injection λεει.. είναι καλυτερο λεει.. κουνια που σας κουναγε λεω εγω... :lol:

spyrakos35
02/07/2015, 21:24
ενώ στο πισω μερος του μυαλου μου βολοδερνει και η ιδεα να εχει παθει κανα ζαβλαμα το TPS και να μετραει ανοιχτη πεταλουδα, και να στελνει βενζινη καργα..


στανταράκι

mikes
02/07/2015, 21:28
λες ε?? καλα μολις παραλαβω τον πολλαπλασιαστη αν συνεχιζει τα ιδια θα ψαχτω με αυτό! σιγα! ποσο ακριβο να είναι πια??

taisteal
02/07/2015, 21:32
Αυτα τα γιαΜΑΠΑ ειναι για κλωτσιδια λεμε....



:lol:

toyar
02/07/2015, 21:35
το tps παιζει γερα.......
το μπεκ ελεχθηκε οτι σφραγιζει καλα;
ο λ σου κανει διακυμανση στην ταση του ή δειχνει σταθερα < 450mV;

amyroukai
02/07/2015, 21:39
spam on
Πάρε fazer1000 να σωθείς αγόρι μου... Λίγο λαδάκι τσιμπάει μόνο.
spam off

mikes
02/07/2015, 21:40
το μπεκ ελεχθηκε οτι σφραγιζει καλα;
ο λ σου κανει διακυμανση στην ταση του ή δειχνει σταθερα < 450mV;
συμφωνα με τον μηχανικο που το ειδε (εγω δυστυχως δεν διαθετω τα μεσα για καθαρισμο/ρυθμιση ψεκασμου) όλα δουλευουν μια χαρα

mikes
02/07/2015, 21:41
Αυτα τα γιαΜΑΠΑ ειναι για κλωτσιδια λεμε....



:lol:ναι, ειδικα τα ψεκαστα μονοκυλινδρα.. ελα όμως που το δικο μου το γουστάρω γιατι τσαγιωνει 1300αρια... :lol:



spam on
Πάρε fazer1000 να σωθείς αγόρι μου... Λίγο λαδάκι τσιμπάει μόνο.
spam off τι λε ρε? και να με τσαγιωνουν τα 250αρια μετα? η να το βαφω κάθε λιγο και λιγάκι? :p

taisteal
02/07/2015, 21:43
ναι, ειδικα τα ψεκαστα μονοκυλινδρα.. ελα όμως που το δικο μου το γουστάρω γιατι τσαγιωνει 1300αρια... :lol:

ΚΑΙ ψεκαστο ΚΑΙ μονοκυλινδρο;;;;

Φιλε,δεν εχω λογια..
Ας πει ο Αμυρου :bawl:

cosgili
02/07/2015, 21:51
Tps Μικέ...
για προσωρινή λύση,
αν θες μόνιμη,



άλλαξε μηχανάκι:bawl:

mikes
02/07/2015, 22:00
Tps Μικέ...
για προσωρινή λύση,
αν θες μόνιμη,



άλλαξε μηχανάκι:bawl:
να μου χαρισεις το δικο σου, (οχι το περτικαλι, το άλλο)

S705
03/07/2015, 14:18
Δες και αισθητήρα θερμοκρασίας αέρα , εάν υπάρχει.
Πολύ πιθανών να διαβάζει πολύ κρύο αέρα , άρα και πλούσιο σε οξυγόνο και να ψεκάζει αβέρτα.

GIXXERAKIAS
03/07/2015, 14:25
Πόσα χιλιόμετρα έχει δεν μας λές μάστορα...τσέκαρε βαλβίδες να μήμν αλλάξεις το μισό μηχανάκι και απλά να είναι κλειστές και σου εμφανίζει το σύμπτωμα τούτο.;)

notakos600
03/07/2015, 14:34
Μικέ, ρε συ φίλε το μάτιασες το μοτοράκι σου.:lol:
Ρίχνει 2 κολώνες σε 1000, τσαγιάζει 1000...
Άλλη μία ψήφος στο TPS.
Έτσι κι αλλιώς ο πολλαπλασιαστής και το TPS δεν αλλάχτηκαν ακόμη.
Καλά χιλιόμετρα γκαζοφονιά. :beer:

Bowleno
03/07/2015, 15:00
:D:D

338121

devil's animal
03/07/2015, 16:09
:D:D

338121



κριμα το χρωμα...
ας γραψει απλα πανω του ΝΑΙ και να το παει στην συγκεντρωση του "ΟΧΙ"...:lol:

Billymuse
03/07/2015, 19:00
ΤPS ρε μαν, αλλα μήπως φταίει οτι το παρκάρεις δίπλα απο τα κάρβουνα σε ψησταριές και έπιασε τσίκνα και το φίλτρο αέρα?:bawl:

mikes
03/07/2015, 20:51
Πόσα χιλιόμετρα έχει δεν μας λές μάστορα...τσέκαρε βαλβίδες να μήμν αλλάξεις το μισό μηχανάκι και απλά να είναι κλειστές και σου εμφανίζει το σύμπτωμα τούτο.;)63500.. ξεχασα να το γραψω, ρυθμιστικαν και οι βαλβιδες..


ΤPS ρε μαν, αλλα μήπως φταίει οτι το παρκάρεις δίπλα απο τα κάρβουνα σε ψησταριές και έπιασε τσίκνα και το φίλτρο αέρα?:bawl:
μυριζε λιγο κοψιδιλα, αλλα το αλλαξα και αυτό.. :lol:


ο πολλαπλασιαστης ηδη εχει παραγγελθει και τον περιμενω.. δεν μπορω να τον ακυρωσω δεν είναι και πανάκριβος 17000 δραχμες* εχει μονο οποτε αν δεν είναι από εκει, θα αλλαξω TPS.. το οποιο απ'οτι ενημερωθηκα παιζει περιπου στις 50000 δραχμες**..



*: 50€
**: 150€
:lol:

mikes
03/07/2015, 20:52
:D:D

338121δεν με βοηθάς ετσι μαστορα, γινε πιο σαφης...
τι μαρκα να παρω ώστε να εχει τελεια καλυπτικοτητα και να μην αλλοιώνεται από το αλατονερο?

kapnias
03/07/2015, 22:17
Συμφωνω με ολους τους παραπάνω :)

Αν το πριζωσεις σε διαγνωστικο θα ελέγξεις και tps, και αισθητηρα θερμοκρασίας αέρα και λάμδα και αισθητηρα πίεσης αέρα (αν έχει τέτοιον) και θα βγάλεις συμπερασμα χωρίς να παιδευεσαι.
Μονο αν κατουράει το μπεκ δεν θα σου δείξει.

Στις ψηλές στροφες δουλεύει πλουσιο ή στρώνει;

mikes
03/07/2015, 22:23
Συμφωνω με ολους τους παραπάνω :)

Αν το πριζωσεις σε διαγνωστικο θα ελέγξεις και tps, και αισθητηρα θερμοκρασίας αέρα και λάμδα και αισθητηρα πίεσης αέρα (αν έχει τέτοιον) και θα βγάλεις συμπερασμα χωρίς να παιδευεσαι.
Μονο αν κατουράει το μπεκ δεν θα σου δείξει.

Στις ψηλές στροφες δουλεύει πλουσιο ή στρώνει;

το μπεκ δεν κατουραει, ελεγχθηκε..
στις ψηλες στροφες στρωνει καπως, αλλα δεν εχει το δουλεμα που ειχε,
γενικα το μηχανακι τα συμπτώματα τα κανει κυριως κρυο, και αμα ζεσταθεί σβηνει καμια φορα στο ρελαντί αλλα παιρνει με μιση μιζια.. κρυο ζοριζει λιγο για να παρει αν σβησει..
η αποδοση του δεν αλλαξε, παει όπως πηγαινε, αλλα καιει τη διπλη βενζινη και παραπανω..

kapnias
03/07/2015, 22:54
το μπεκ δεν κατουραει, ελεγχθηκε..
στις ψηλες στροφες στρωνει καπως, αλλα δεν εχει το δουλεμα που ειχε,
γενικα το μηχανακι τα συμπτώματα τα κανει κυριως κρυο, και αμα ζεσταθεί σβηνει καμια φορα στο ρελαντί αλλα παιρνει με μιση μιζια.. κρυο ζοριζει λιγο για να παρει αν σβησει..
η αποδοση του δεν αλλαξε, παει όπως πηγαινε, αλλα καιει τη διπλη βενζινη και παραπανω..

Μηπως μετρησατε πίεση βενζίνης;
Αν εχει κολλήσει κανενας ρυθμιστης πίεσης, μπορεί να εχει μεγαλη πίεση στις χαμηλές στροφες και στα ψηλά να στρώνει λογω παροχής.

kapnias
03/07/2015, 23:44
Απο ενα ισπανικο μανιουαλ https://www.scribd.com/doc/206582819/YBR-250-MANUAL-DE-SERVICIO-pdf
Πιεση βενζίνης 36psi
αισθητηρας θερμοκρασιας κινητηρα 11-13ΚΩ στους 20 βαθμους
αισθητηρας θερμοκρασιας αερα 220-280Ω στους 20 βαθμους (καλωδιο καφε με ασπρη ρίγα και μαυρο με γαλάζια ριγα)
αισθητηρας πίεσης αερα 3.4-3.8 V σβηστη μηχανη με ανοιχτο διακόπτη (καλώδιο ροζ με ασπρη ριγα και παλι μαυρο με γαλάζια ριγα)
Ο αισθητηρας πίεσης και θερμοκρασιας ειναι πακετο με το tps.Αν εχει λασκαρει το tps μπορει να σου τραβαει αέρα απο εκει και να νομιζει οτι εχεις συνεχεια ανοιχτο γκάζι γιατι διαβαζει συνεχεια 0 υποπιεση αρα τερμα ανοιχτο γκάζι (με επιφύλαξη)
Ο γιαμαχας λέει οτι το tps δεν αφαιρείται απο επάνω και παει πακετο με το σωμα ψεκασμου.

Καλή τυχη !!!!

mikes
04/07/2015, 06:46
ευχαριστω! πολυ χρησιμες πληροφοριες..

mikes
04/07/2015, 07:06
μαλλον βρηκα τη λυση.. ελπιζω δλδ.

http://www.mototrail.net/t5167-topic

kapnias
04/07/2015, 10:25
Αν εχει λασκαρει το tps μπορει να σου τραβαει αέρα απο εκει και να νομιζει οτι εχεις συνεχεια ανοιχτο γκάζι γιατι διαβαζει συνεχεια 0 υποπιεση αρα τερμα ανοιχτο γκάζι (με επιφύλαξη)

Καλή τυχη !!!!
Κατι τετοιο ειχα στο μυαλό μου.
Αν το βαλεις στον εγκέφαλο θα σου δειξει τι πιεση διαβάζει. Θα πρεπει με κλειστο γκάζι να εχεις υποπιεση και με ανοιχτο να ειναι μηδεν.
Και με το πολυμετρο θα καταλάβεις κατι αν αλλάζει η τιμη απο κλειστο γκάζι σε τερμα γκάζι.
Αν σου δινει χερι, μπορεις να τυλίξεις μονωτικη ταινια (προσωρινα) ανάμεσα στο σωμα του ψεκασμου και στο tps, ετσι ωστε να μονωσεις τη διαρροη.(Προσωρινα παντα για να δεις τουλάχιστον αν θα αλλάξει συμπεριφορα γιατι μπορει να μην χανει αλλα να χάλασε ο αισθητηρας)

amyroukai
04/07/2015, 10:27
Απλή φλαντζόκολλα ή σιλικόνη δεν παίζει δηλαδής;

mikes
04/07/2015, 17:14
Απλή φλαντζόκολλα ή σιλικόνη δεν παίζει δηλαδής;

λες να δοκιμασω πρωτα με φλατζοκολλα, χωρις να αλλαξω λαστιχάκια δλδ??

toyar
04/07/2015, 17:30
η φλατζοκολλα παιζει καλα σε ραγισμενα κολλαρα εισαγωγης
δοκιμασε φλατζοκολλα μαζι με τα λαστιχακια που ηδη εχεις

kapnias
04/07/2015, 17:51
Βεβαιωσου πρωτα οτι φταίει αυτο , μην το ξηλώσεις άδικα και χάσεις και καμια ρυθμιση του tps.
Γι'αυτο σου εγραψα αν μπορεις να το μονωσεις απο έξω με ταινια για να δεις αν θα εχει διαφορά

mikes
04/07/2015, 18:07
η φλατζοκολλα παιζει καλα σε ραγισμενα κολλαρα εισαγωγης
δοκιμασε φλατζοκολλα μαζι με τα λαστιχακια που ηδη εχεις
ναι μαζι με τα λαστιχάκια που ηδη εχω θα βαλω, όχι σκετη..


Βεβαιωσου πρωτα οτι φταίει αυτο , μην το ξηλώσεις άδικα και χάσεις και καμια ρυθμιση του tps.
Γι'αυτο σου εγραψα αν μπορεις να το μονωσεις απο έξω με ταινια για να δεις αν θα εχει διαφορά
δεν εχει χωρο για να κανω κατι τετοιο.. πρεπει να ξηλωθεί δυστυχως.. αλλα δεν είναι και ιδιαίτερος κοπος..

kapnias
04/07/2015, 18:26
δεν εχει χωρο για να κανω κατι τετοιο.. πρεπει να ξηλωθεί δυστυχως.. αλλα δεν είναι και ιδιαίτερος κοπος..
Aν εχεις δοκιμασε να ψεκάσεις σπρει καθαρισμοπυ φρένων ή καθαρισμου καρμπυρατερ γυρω γυρω απο το tps.
Αν ανεβουν οι στροφές τοτε ανοιξε το για στεγανοποίηση, αλλιως μπορει να μην χάνει και να μην δουλεύει ο αισθητηρας.
Η απλά οπως είπες, ανοιξε το και βλέπεις!!:)

amyroukai
04/07/2015, 18:30
βαλε σημαδακι με μαρκαδορο για να ξαναβιδωθει στο ιδιο σημειο.

kapnias
04/07/2015, 18:48
βαλε σημαδακι με μαρκαδορο για να ξαναβιδωθει στο ιδιο σημειο.
Απ'εξω ειναι φιξ, δεν αλλαζει θεση.

amyroukai
04/07/2015, 20:21
Απ'εξω ειναι φιξ, δεν αλλαζει θεση.

στο fazer μου δεν ειναι ετσι. αν ειναι φιξ, μια δουλεια λιγοτερη. :)

mikes
03/02/2016, 21:58
μιας και ελαβα σχετικο πμ, και μιας και το λινκ που εβαλα δεν λειτουργει πλεον, επαναφερω το θεμα για να ενημερωσω περι της βλαβης ώστε να το βλεπουν νυν και μελοντικοι κάτοχοι που θα αντιμετωπισουν το ιδιο θεμα...

το πρόβλημα λοιπον ξεκιναει από τα λαστιχάκια του τριπλου αισθητηρα που είναι πανω στο σωμα του ψεκασμου, και τα οποια πετσικαρουν με αποτέλεσμα να μην παιρνει ο αισθητήρας σωστες μετρήσεις και να στελνει καργα βενζίνες ώστε να μπουκωνει το μηχανακι...
το θεμα είναι ότι τα λαστιχάκια αυτά, όπως και ο ιδιος ο αισθητήρας, δεν διατειθονται ως ανταλλακτικα στην ευρωπη, με αποτέλεσμα να σε αναγκαζουν να αγορασεις ολοκληρο το σωμα του ψεκασμου που κοστιζει 450 ευρω...

στην λατινικη αμερικη από την άλλη τα λαστιχάκια υπαρχουν σαν ανταλακτικο και μαλιστα η γιαμαχα προβλεπει την αντικατασταση τους κάθε 15000 χλμ στα πλαισια της τακτικης συντηρησης..

τελος, το δικο μου από τα πολλα μπουκώματα στραβωσε η βαλβιδα εισαγωγης και αναγκαστικα να ανοιξω κυλινδροκαπακο...οποτε δεν πρεπει να το αφήσετε να λειτουργει ετσι μεχρι να δειτε τι θα κανετε, γιατι το κοστος της ζημιας θα διπλασιαστεί..

toyar
04/02/2016, 06:22
γιατι δεν παραγγελνεις απο εκει 2-3 λαστιχακια να εχεις;

duke200
04/02/2016, 07:07
πιθανοι υποπτοι (με σειρά προτεραιότητας):

αισθητήρας θερμοκρασίας παραφλού, αισθητήρας αέρα (αν έχει), αισθητήρας λάμδα.

βαλτο στη yamapa σε διαγνωστικό, κατι απο αυτα θα είναι χαλασμένο.

Αν δεν είναι τίποτα απο αυτά και δεν βγαλει καποια βλάβη το διαγνωστικό, πιθανόν να έχει καψει κάποια βαλβίδα, ειδικά αν το ακούς να δουλευει λαλακισμένα. Παρε κομπρεσσιον.

sorry δεν είδα την απαντηση πιο πρίν, αλλα δεν αλλάζω το post γιατι θα έχει εφαρμογή και σε παρόμοιες ζημιές

mikes
04/02/2016, 08:06
γιατι δεν παραγγελνεις απο εκει 2-3 λαστιχακια να εχεις; αυτό ψαχνω πως θα το κανω, και εψαχνα και τοτε μολις ανακαλυψα τη ζημια, και δεν εβρισκα τιποτα... και κατεληξε εκει που κατεληξε, και για μια ζημια των (λεω εγω τωρα) 8-10 ευρω πληρωσα 800.. αστα να πανε.. ακομα ψαχνω ακρη πως να φερω δυο-τρια σετ λαστιχάκια από βραζιλια...

Panos76
04/02/2016, 08:14
.
το θεμα είναι ότι τα λαστιχάκια αυτά, όπως και ο ιδιος ο αισθητήρας, δεν διατειθονται ως ανταλλακτικα στην ευρωπη, με αποτέλεσμα να σε αναγκαζουν να αγορασεις ολοκληρο το σωμα του ψεκασμου που κοστιζει 450 ευρω...

στην λατινικη αμερικη από την άλλη τα λαστιχάκια υπαρχουν σαν ανταλακτικο και μαλιστα η γιαμαχα προβλεπει την αντικατασταση τους κάθε 15000 χλμ στα πλαισια της τακτικης συντηρησης..


Μου κάνει εντύπωση η διάκριση. Σου λέει οι Ευρωπαίοι έχουν λ7, άστους να τα σκάνε.

Αλλά είναι μια σημαντική παράληψη έως παράλογο να αντιμετωπίζονται οι πελάτες με 2 μέτρα και 2 σταθμά. :confused:

Κάνε αυτό που είπε ο Toyar, πάρε από τους Λατίνους κάμποσα και άλλαζε κάθε 15Κ km.

Panos76
04/02/2016, 08:16
ακομα ψαχνω ακρη πως να φερω δυο-τρια σετ λαστιχάκια από βραζιλια...

Έχουμε κωδικό ανταλλακτικού ή όνομα να βάλουμε ένα χεράκι;

Όποιος τα βρει πρώτος τον κερνάς παϊδάκι στα Καλύβια. :D

lykourgi
04/02/2016, 08:21
Mike, ζήτησες από την αντιπροσωπεία να σου φέρουν τα λαστιχάκια και αρνήθηκαν;

mikes
04/02/2016, 08:30
Mike, ζήτησες από την αντιπροσωπεία να σου φέρουν τα λαστιχάκια και αρνήθηκαν;ναι, εφ'οσον δεν τα δινει σαν ανταλακτικα το part catalogue (αληθεια λενε, τον εχω σε αρχειο) δεν μπορουν να κανουν κατι.. δεν είναι θεμα της ελληνικης αντιπροσωπειας, είναι από τα κεντρικα της γιαμαχα στην ολλανδια..

Desperado
04/02/2016, 08:38
Αυτά τα περίφημα λαστιχάκια, εάν τα έπαιρνες ανά χείρας και έψαχνες στο εμπόριο, αποκλείεται να έβρισκες κάτι σε αφτερμαρκετ?? Αξίζει τον κόπο νομίζω μια ψαχτική.

mikes
04/02/2016, 08:38
Έχουμε κωδικό ανταλλακτικού ή όνομα να βάλουμε ένα χεράκι;



λοιπον ο κωδικος ανταλακτικου είναι 1S4-14563-09


351433

351434

mikes
04/02/2016, 08:40
και η διαδικασια τοποθέτησης τους..

351435

351436

351437

mikes
04/02/2016, 08:46
και ένα printscreen του ευρωπαϊκου καταλογου που δεν τα δινει ως ανταλλακτικο..

σημειωση: ο αισθητήρας δεν διατειθεται ως ανταλακτικο ουτε στην ευρωπη ουτε στη λατινικη αμερικη..


351438

spyrakos35
04/02/2016, 08:48
Μικε, μια ακομη φορα, ρισπεκτ....

:beer:

mikes
04/02/2016, 08:54
Αυτά τα περίφημα λαστιχάκια, εάν τα έπαιρνες ανά χείρας και έψαχνες στο εμπόριο, αποκλείεται να έβρισκες κάτι σε αφτερμαρκετ?? Αξίζει τον κόπο νομίζω μια ψαχτική.
όπως προφανως ειδες, είναι ειδικου τυπου και σχηματος οποτε εμποριο δεν παιζει.. το παλικαρι στο λινκ που ειχα βαλει, τα εκανε κατασκευη σε έναν στο αιγαλεω, αλλα μετα από ένα μηνα το μηχανακι του εκανε παλι τα ιδια...

Panos76
04/02/2016, 09:09
Θέλεις να δοκιμάσεις εδώ (http://www.indianamotopecas.com.br/1s41456309-reparo-do-tps-fazer-250);

Ίσως να μπορούσες να τηλεφωνήσεις πρώτα αν ξέρει κάποιος Ισπανικά να σε βοηθούσε :shrugs:

mikes
04/02/2016, 09:20
Θέλεις να δοκιμάσεις εδώ (http://www.indianamotopecas.com.br/1s41456309-reparo-do-tps-fazer-250);

Ίσως να μπορούσες να τηλεφωνήσεις πρώτα αν ξέρει κάποιος Ισπανικά να σε βοηθούσε :shrugs:
το θεμα δεν ηταν εκει.. νταξ το οτι υπαρχουν site που το πουλανε το ξερω.. εδώ στελνουν? και πως πληρωνω που δεν εχω ουτε καρτα ουτε τιποτα? γενικα με αγορες μεσω ιντερνετ εχω μεσάνυχτα..

ούτως η αλλως το μηχανακι πλεον το εχω φτιαξει οποτε δεν με αγχωνει το θεμα.. εχω απλετο χρονο από το να το ψαξω, μεχρι και που να παω στη βραζιλια να τα αγορασω ο ιδιος που λεει ο λογος...

notakos600
04/02/2016, 09:24
το θεμα δεν ηταν εκει.. νταξ το οτι υπαρχουν site που το πουλανε το ξερω.. εδώ στελνουν? και πως πληρωνω που δεν εχω ουτε καρτα ουτε τιποτα? γενικα με αγορες μεσω ιντερνετ εχω μεσάνυχτα..

Βρες τα Μικέ και στα παραγγέλνω εγώ ρε φίλε, αρκεί να μην κάνουν πάνω από 300 ευρώ γιατί με έχουν φακελωμένο στο Τελωνείο. :lol:
Σοβαρά τώρα, μπορώ να τα παραγγείλω εγώ αν θες.

Panos76
04/02/2016, 09:26
Ίσως μέσω κάποιου επαγγελματία που λογικά του επιτρέπουν να εισάγει ανταλλακτικά χωρίς να έχει πρόβλημα με τα CC.

Δεν ξέρω, αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει. Πάντως το ανταλλακτικό υπάρχει και πιστεύω υπάρχει και τρόπος.

mikes
04/02/2016, 09:26
Βρες τα Μικέ και στα παραγγέλνω εγώ ρε φίλε, αρκεί να μην κάνουν πάνω από 300 ευρώ γιατί με έχουν φακελωμένο στο Τελωνείο. :lol:
Σοβαρά τώρα, μπορώ να τα παραγγείλω εγώ αν θες.
ευχαριστω πολύ! ένα σακουλακι με δυο λαστιχάκια μεσα δε νομιζω ρε συ να εχει πανω από 8-10 ευρω.. πιο ακριβα θα είναι τα μεταφορικα...

mikes
04/02/2016, 09:27
Ίσως μέσω κάποιου επαγγελματία που λογικά του επιτρέπουν να εισάγει ανταλλακτικά χωρίς να έχει πρόβλημα με τα CC.

Δεν ξέρω, αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει. Πάντως το ανταλλακτικό υπάρχει και πιστεύω υπάρχει και τρόπος.
σιγουρα υπαρχει τροπος.. αρκει να τον ανακαλύψουμε!

notakos600
04/02/2016, 09:27
ευχαριστω πολύ! ένα σακουλακι με δυο λαστιχάκια μεσα δε νομιζω ρε συ να εχει πανω από 8-10 ευρω.. πιο ακριβα θα είναι τα μεταφορικα...

Πόσταρε 1-2 sites να μπω να παραγγείλω.

mikes
04/02/2016, 09:33
Πόσταρε 1-2 sites να μπω να παραγγείλω.
κατσε να βρω πρωτα... :lol:
site στα αγγλικα δεν ειχα βρει ουτε τοτε παντως... τωρα δεν ξερω για αυτό που εβαλε ο πανος πιο πανω (σχολιο 50), καθως και το R$53,86 που γραφει τι ισοτιμια εχει..

Panos76
04/02/2016, 10:08
το R$53,86 που γραφει τι ισοτιμια εχει..

12,50 euro!

lykourgi
04/02/2016, 10:16
ναι, εφ'οσον δεν τα δινει σαν ανταλακτικα το part catalogue (αληθεια λενε, τον εχω σε αρχειο) δεν μπορουν να κανουν κατι.. δεν είναι θεμα της ελληνικης αντιπροσωπειας, είναι από τα κεντρικα της γιαμαχα στην ολλανδια..
Μάλιστα.

Τώρα βέβαια, γιατί εισάγουν τα μηχανάκια που παράγονται εκεί και όχι πλήρη σειρά ανταλλακτικών (πάλι από εκεί), είναι ένα ερώτημα.

toyar
04/02/2016, 14:29
να πουμε με γεια;
http://www.uride.gr/search.php

mikes
04/02/2016, 15:14
να πουμε με γεια;
http://www.uride.gr/search.php
?????????????

toyar
04/02/2016, 15:32
κανε copy τον κωδικο πηγαινε στο παραπανω site και κανε paste εκει που λεει γνησια ανταλλακτικα yamaha

mikes
04/02/2016, 16:35
δεν υπαρχει σε κανενα ελληνικο η ευρωπαϊκο site το ανταλακτικο λεμε...

toyar
04/02/2016, 16:38
τι να σου πω..........
εκει που σου λεω βγαζει και τιμη 20,45

mikes
04/02/2016, 17:21
τι να σου πω..........
εκει που σου λεω βγαζει και τιμη 20,45
το ανταλακτικο που ψαχνω εχει κωδικο 1S4-14563-09, ενώ αυτό που αναφερεσαι εσυ είναι με κωδικο 1S4-14563-0900.. (εχει δυο μηδενικα παραπανω) αλλα θα το ψαξω να δω, μιας και το site δεν αναφερει άλλη πληροφορια περαν του κωδικου ανταλλακτικου..

toyar
04/02/2016, 17:27
μη σε μπερδευουν τα τελευταια μηδενικα
εγω τον δικο σου κωδικο εβαλα στην αναζητηση
επιπλεον πληροφοριες μπορεις να εχεις τηλεφωνικα
στο λεω γιατι ολα τα ανταλλακτικα για το δικο μου ετσι ακριβως τα πηρα απο εκει και αναζητουσα παραξενους κωδικους απο καταργημενο μηχανακι

duke200
04/02/2016, 17:29
το πιθανότερο τα ιδια θα ναι... Αν ηταν στα πρωτα νουμερα η διαφορά θα το φοβόμουνα

εχω παραγγειλει πολλές φορες ςξειδικευμένα ανταλλακτικά απο εξωτερικό.

mikes
04/02/2016, 17:38
μη σε μπερδευουν τα τελευταια μηδενικα
εγω τον δικο σου κωδικο εβαλα στην αναζητηση
επιπλεον πληροφοριες μπορεις να εχεις τηλεφωνικα
στο λεω γιατι ολα τα ανταλλακτικα για το δικο μου ετσι ακριβως τα πηρα απο εκει και αναζητουσα παραξενους κωδικους απο καταργημενο μηχανακιελπιζω να εκανε οντως τετοια μαγκια το uride και να τα φερνει από βραζιλια.. θενκς για το ινφο..

Costas KLE
04/02/2016, 23:14
ελπιζω να εκανε οντως τετοια μαγκια το uride και να τα φερνει από βραζιλια.. θενκς για το ινφο..

Τα παιδιά παρτίδες με Γερμανία είχαν, αλλά από άκρες είναι σίγουρο ότι έχουν :a013:

notakos600
05/02/2016, 07:36
Αυτά εδώ είναι, σωστά;

351496

Μόνο βραζιλιάνικα, πορτογαλέζικα μιλάνε εκεί κάτω ρε πστμ;
Πόσο δύσκολο είναι να κατασκευαστεί το κατσαρό;

351497

Άσε που τώρα με τον ιό Ζήκα δεν ξέρεις τι θα βγει μέσα από το πακέτο. :lol:

leftos
05/02/2016, 09:58
Φιλε κανε και ενα τηλεφωνο μια ερωτηση στον Μιχα στην Μιχαλακοπουλου.
http://motomixas.gr/aspInfo/aspContact.aspx?WepID=80
Για ενα παπακι suzuki που εψαχνα κατι ιδιαιτερο και η αντιπροσωπεια εδω δεν το εφερνε μου το εφερε απ'εξω.
Και μου το ειπε κι'ολας οτι θα το παραγγειλω απο ιντερνετ τοτε και εγω δεν ψαχνομουν και ηταν αμελητεο το ποσο οποτε δεν το κοιταξα καν πηρα 3 για να εχω.
Και εφερε και αυτος και πουλαγε μετα απ'οτι μου ειπε.

mikes
05/02/2016, 22:44
Η Μαριαλένα (δηλαδή ο Χρήστος; ) παρτίδες με Γερμανία είχε, αλλά από άκρες είναι σίγουρο ότι έχουν :a013:
δεν υπαρχει ουτε μαριαλενα, ουτε χρηστος... άλλος κανει κουμαντο τωρα...


http://www.uride.gr/company-profile

mikes
05/02/2016, 22:48
Αυτά εδώ είναι, σωστά;

351496

Μόνο βραζιλιάνικα, πορτογαλέζικα μιλάνε εκεί κάτω ρε πστμ;
Πόσο δύσκολο είναι να κατασκευαστεί το κατσαρό;

351497

Άσε που τώρα με τον ιό Ζήκα δεν ξέρεις τι θα βγει μέσα από το πακέτο. :lol: να κατασκευαστεί δυσκολο μπορει να μην είναι, αλλα ενδεχομένως να μην πετυχει! στο λινκ που ειχα βαλει προ μηνων το παλικαρι ειχε κανει κατασκευη τα λαστιχάκια σε ένα μαγαζι στο αιγαλεω, του δουλεψε σωστα για ένα μηνα και μετα του εκανε παλι τα ιδια.. οποτε αν τα βρω μονο γνησια! αλλωστε ΔΕΝ βιαζομαι! το μηχανακι το εχω φτιαξει απ'τον οκτωβρη.. για καβατζα τα θελω τα λαστιχάκια!

catmaster
05/02/2016, 22:59
να κατασκευαστεί δυσκολο μπορει να μην είναι, αλλα ενδεχομένως να μην πετυχει! στο λινκ που ειχα βαλει προ μηνων το παλικαρι ειχε κανει κατασκευη τα λαστιχάκια σε ένα μαγαζι στο αιγαλεω, του δουλεψε σωστα για ένα μηνα και μετα του εκανε παλι τα ιδια.. οποτε αν τα βρω μονο γνησια! αλλωστε ΔΕΝ βιαζομαι! το μηχανακι το εχω φτιαξει απ'τον οκτωβρη.. για καβατζα τα θελω τα λαστιχάκια!

Περιμένω απάντηση από Ανδόρα για τιμή και διαθεσιμότητα , αν είναι λογικά τα πράγματα θα σΕ κρατήσω ενα σετ Μικέ και αχρείαστο ναναι ...

vaspan
30/03/2016, 03:21
Παιδια δεν ξερω αν βρηκατε ακρη με τις τσιμουχες,αλλα επειδη και εγω μαλλον αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα,ψαχτηκα και τις βρηκα.
Λοιπον,στις 10 αντιπροσωπειες που πηρα τηλ. οι 4 μου ειπαν οτι τις εχουν αμεσα η' μπορουν να τις παραγγειλουν και να ερθουν εντος 20 ημερων.Μαλιστα ο ενας μου ειπε οτι θα μπορουσε να στειλει Ε-mail σε στελεχος της Yamaha στα κεντρικα.γιατι ειχε συζητηθει να τακτοποιηθει το θεμα επειδη αρχισε να δημιουργειται προβλημα!
Εγω τις πηρα μεσα σε 1 ημερα απο τον Παπαγεωργιου στην Μιχαλακοπουλου.Που ηταν και εξαιρετικα συνεργασημος...
Το λεω αυτο γιατι τον πηρα τηλ. για να ρωτησω για καινουργιο σωμα-ποσο και ποτε-επειδη ο μηχανικος που πηγαινω μου προτεινε να το αγορασω ολοκληρο,γιατι και αυτος ηξερε οτι αυτες οι τσιμουχες δεν εισαγονται.Και με το που αρχισα να του λεω το στορυ μου ειπε,οτι δεν χρειαζεται να αγορασω ολοκληρο το σωμα γιατι πλεον υπαρχουν στην αγορα και μπορει να τις βρει.Μαλιστα και ο ιδιος εχει ενα Ybr 250 που του προεκυψε το ιδιο προβλημα και ετσι ψαχτηκε απο Αργεντινη!
Λοιπον,εισαγονται εδω και 6 μηνες.Απλα αλλες αντιπροσωπειες το κανουν και αλλες οχι για ευνοητους λογους...
Τωρα κατα ποσον ευθυνεται η Yamaha για μερικους καραγκιοζηδες που εχει σαν συνεργατες/αντιπροσωπους η οχι δεν το ξερω...
Για να μην αναφερω αλλες περιπετειες με αποτυχημενα service κτλ.

mikes
30/03/2016, 07:27
Παιδια δεν ξερω αν βρηκατε ακρη με τις τσιμουχες,αλλα επειδη και εγω μαλλον αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα,ψαχτηκα και τις βρηκα.
Λοιπον,στις 10 αντιπροσωπειες που πηρα τηλ. οι 4 μου ειπαν οτι τις εχουν αμεσα η' μπορουν να τις παραγγειλουν και να ερθουν εντος 20 ημερων.Μαλιστα ο ενας μου ειπε οτι θα μπορουσε να στειλει Ε-mail σε στελεχος της Yamaha στα κεντρικα.γιατι ειχε συζητηθει να τακτοποιηθει το θεμα επειδη αρχισε να δημιουργειται προβλημα!
Εγω τις πηρα μεσα σε 1 ημερα απο τον Παπαγεωργιου στην Μιχαλακοπουλου.Που ηταν και εξαιρετικα συνεργασημος...
Το λεω αυτο γιατι τον πηρα τηλ. για να ρωτησω για καινουργιο σωμα-ποσο και ποτε-επειδη ο μηχανικος που πηγαινω μου προτεινε να το αγορασω ολοκληρο,γιατι και αυτος ηξερε οτι αυτες οι τσιμουχες δεν εισαγονται.Και με το που αρχισα να του λεω το στορυ μου ειπε,οτι δεν χρειαζεται να αγορασω ολοκληρο το σωμα γιατι πλεον υπαρχουν στην αγορα και μπορει να τις βρει.Μαλιστα και ο ιδιος εχει ενα Ybr 250 που του προεκυψε το ιδιο προβλημα και ετσι ψαχτηκε απο Αργεντινη!
Λοιπον,εισαγονται εδω και 6 μηνες.Απλα αλλες αντιπροσωπειες το κανουν και αλλες οχι για ευνοητους λογους...
Τωρα κατα ποσον ευθυνεται η Yamaha για μερικους καραγκιοζηδες που εχει σαν συνεργατες/αντιπροσωπους η οχι δεν το ξερω...
Για να μην αναφερω αλλες περιπετειες με αποτυχημενα service κτλ.

εξαιρετικα νεα! σε ευχαριστω για τη πληροφορια.. δυστυχως όταν την επαθα εγω, οι τσιμούχες δεν εισαγόντουσαν.. δεν ηταν θεμα ουτε της γιαμαχα ελλαδας αλλα ουτε και των συνεργατών της.. από την ολανδια ηταν το θεμα, δεν υπαρχουν καν στον part catalogue.. σε τι τιμη τα πηρες?

vaspan
31/03/2016, 02:10
Και εγω σ'ευχαριστω γιατι αν δεν ειχα διαβασει στο forum τα σχετικα δεν θα ψαχνομουνα και θα την ειχα πατησει!Γι'αυτο ειπα και εγω να βοηθησω να μην την πατησουν και αλλοι...
Τα αγορασα 22Ε.Στον part catalogue δεν υπαρχουν ακομα,γιατι ο ανθρωπος μου το εδειξε στον υπολογιστη.Δεν παρουσιαζεται σαν ανταλλακτικο.Τα εισαγουν μονο οσοι ξερουν και θελουν...
Και μια ερωτηση,γιατι απ'οτι καταλαβα εισαι μηχανικος η' τουλαχιστον γνωριζεις.Ποσο πανε τα εργατικα για την αντικατασταση στις εν λογω τσιμουχες?Πληροφοριακα...

mikes
31/03/2016, 07:14
Και εγω σ'ευχαριστω γιατι αν δεν ειχα διαβασει στο forum τα σχετικα δεν θα ψαχνομουνα και θα την ειχα πατησει!Γι'αυτο ειπα και εγω να βοηθησω να μην την πατησουν και αλλοι...
Τα αγορασα 22Ε.Στον part catalogue δεν υπαρχουν ακομα,γιατι ο ανθρωπος μου το εδειξε στον υπολογιστη.Δεν παρουσιαζεται σαν ανταλλακτικο.Τα εισαγουν μονο οσοι ξερουν και θελουν...
Και μια ερωτηση,γιατι απ'οτι καταλαβα εισαι μηχανικος η' τουλαχιστον γνωριζεις.Ποσο πανε τα εργατικα για την αντικατασταση στις εν λογω τσιμουχες?Πληροφοριακα...
είμαι τεχικος, όχι όμως σε μηχανάκια, οποτε για τιμες εργατικων δε μπορω να σε βοηθησω δυστυχως.. αυτό όμως που μπορω να σου πω με βεβαιωτητα, είναι ότι για να αλλαχτουν αυτά τα δυο λαστιχάκια είναι πανευκολο και σχεδόν 5 λεπτα δουλεια! μπορεις να το κανεις και μονος σου αν ασχολείσαι λιγο! οποτε δε νομιζω να χρεωνουν πολύ τα συνεργεια..

vaspan
01/04/2016, 01:32
Ok,ευχαριστω για την πληροφορια!Τωρα κατι ασχετο...Πως μπορω να ποσταρω ενα θεμα,γιατι δεν βρισκω ακρη...

mikes
01/04/2016, 07:27
Ok,ευχαριστω για την πληροφορια!Τωρα κατι ασχετο...Πως μπορω να ποσταρω ενα θεμα,γιατι δεν βρισκω ακρη...ανοίγεις την αναλογη κατηγορια που θες να το βαλεις, και πατας "δημιουργια νεου θεματος"..