PDA

View Full Version : Δημοψήφισμα 2015 - Μέρος 2ο



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

vaska
04/07/2015, 17:42
Βασίλη, μια εξαίρεση για σένα.
Προσωπικά ούτε οι αρχές μου, ούτε η ιδεολογία μου βρίσκονται κοντά με μπαμπούκους και βαρβιτσιώτηδες. Σαφώς βλέπω το καπέλωμα που γίνεται, και προβάλλονται οι άχρηστοι, ως θεματοφύλακες και μένουν στη σκιά δεκάδες προσωπικότητες που υποστηρίζουν το ναι.

Το θυμικό βγάζει αντίδραση, ανθρώπινο είναι. Και αν σε ΄σενα από αντίδραση στον μαλάκα (και όχι τι σημαίνει) που λέει το ναι, είναι από αντίδραση να πάς απέναντι, σε μένα και μέσα στην απίστευτη μπουρδολογία των κάθε σωτήρων κρατάω το αυτό που έχει μείνει (όχι τυχαία) λίγο στη σκιά.

Όταν Σύριζα-ΑΝΕΛ-Χρυσή Αυγή-ΑΝΤΑΡΣΥΑ-Σόιμπλε συμφωνούν μεταξύ τους...κάτι δεν πάει καλά.



Βύρωνα ξέρεις πόσο σε σέβομαι και πόσο σε εκτιμώ. Σαν άνθρωπο σε εκτιμώ βαθύτατα αλλά και σαν επιστήμονα επίσης. Εύχομαι όμως ολόψυχα να κάνεις λάθος στα νούμερα (δύσκολο αλλά το εύχομαι) γιατί αν τελικά επιβεβαιωθείς το γ@μήσι που μας περιμένει είναι μεγάλο και θα έχει και διάρκεια.
Έχασα πολλούς φίλους στην ξενιτιά τούτα τα χρόνια, φίλους που πήγαινα μια βόλτα μαζί τους, που πίναμε μια μπύρα και λέγαμε μια παπαριά και περνούσε ευχάριστα η ώρα. Τους σκέφτομαι συνέχεια. Ήμουν έτοιμος κι εγώ για έξω. Προς το παρών στέκομαι ακόμα στα πόδια μου με πάρα μα πάρα πολλές υποχωρήσεις και ΄μεγάλο υποβιβασμό στην ποιότητα της καθημερινότητάς μου αλλά και γενικότερα της ζωής μου.
Έρχεται η ώρα να αποχαιρετήσω οριστικά και την μεγάλη μου κόρη??? Σε λίγα χρόνια και την μικρή μου???
Μακάρι όχι.

ggs
04/07/2015, 17:53
Ψυχραιμία παίδες... Αλλο ο φόβος και άλλο ο πανικός. Ας ψηφίσει αύριο οτι θέλει(αν θέλει) ο καθένας και εδώ παλι θα είμαστε να τα πούμε.
Μακάρι να τα λέμε εδώ μέσα στο επίπεδο που κρατήθηκε αυτό το θρεντ παρόλο το κρίσιμο του θέματος.

Στον φιλο μου τον Βύρωνα... Ρε συ βιβλίο με χιλιες σελιδες εχεις γραψει εδώ μέσα... Πολύς ελεύθερος χρόνος αυτή την βδομάδα ε;:lol:
Α...και δεν μας ειπες τι θα ψηφίσεις τελικά..:lol:

Φιλικά μλκ έτσι;... :beer::beer:
άλλωστε,οτι και να γίνει,τα ιταλικά θα παραμείνουν παρταλια..:lol::beer::beer:

kachius
04/07/2015, 17:55
Για βάλτε Σκάϊ σήμερα και μετά πείτε μου, άμα αρχίζανε (που δυστυχώς για μένα δεν πιστεύω ότι θα το κάνουν) τις μηνύσεις και τις αναστολές των (ανύπαρκτων) αδειών θα μιλάγαμε για τη χούντα της αριστεράς?
Και τους πολίτες που λένε τη γνώμη τους στο φβ ότι προπαγανδίζουν? (έλεος δηλαδή)

"Παρά τη σχετική απαγόρευση του νόμου ο τηλεοπτικός σταθμός ΣΚΑΙ σήμερα Σάββατο, μία μέρα πριν το δημοψήφισμα, συνεχίζει τις εκπομπές πολιτικού περιεχομένου, με καλεσμένους εκπροσώπους του ΝΑΙ. Η παραβίαση αυτή της εκλογικής νομοθεσίας εντάσσεται σε μια πρωτοφανή προσπάθεια επηρεασμού του εκλογικού σώματος και απαιτεί την άμεση παρέμβαση των αρμόδιων Αρχών"

byron
04/07/2015, 17:58
Βύρωνα ξέρεις πόσο σε σέβομαι και πόσο σε εκτιμώ. Σαν άνθρωπο σε εκτιμώ βαθύτατα αλλά και σαν επιστήμονα επίσης. Εύχομαι όμως ολόψυχα να κάνεις λάθος στα νούμερα (δύσκολο αλλά το εύχομαι) γιατί αν τελικά επιβεβαιωθείς το γ@μήσι που μας περιμένει είναι μεγάλο και θα έχει και διάρκεια.
Έχασα πολλούς φίλους στην ξενιτιά τούτα τα χρόνια, φίλους που πήγαινα μια βόλτα μαζί τους, που πίναμε μια μπύρα και λέγαμε μια παπαριά και περνούσε ευχάριστα η ώρα. Τους σκέφτομαι συνέχεια. Ήμουν έτοιμος κι εγώ για έξω. Προς το παρών στέκομαι ακόμα στα πόδια μου με πάρα μα πάρα πολλές υποχωρήσεις και ΄μεγάλο υποβιβασμό στην ποιότητα της καθημερινότητάς μου αλλά και γενικότερα της ζωής μου.
Έρχεται η ώρα να αποχαιρετήσω οριστικά και την μεγάλη μου κόρη??? Σε λίγα χρόνια και την μικρή μου???
Μακάρι όχι.

Bill, πιστεύω την υπογραφή μου. Ότι είναι να γίνει, ας γίνει μια ώρα αρχύτερα. Δεν θα είχα πρόβλημα με την αλλαγή του νομίσματος, αν υπήρχε μια ομάδα ανθρώπων που θα μπορούσε να μην επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος. Αλλά μ΄αυτούς? Sorry ρε Βασίλη, αλλά πως μπορώ να εμπιστευτώ τον άνθρωπο που αλλάζει καθημερινά τις δηλώσεις του, πως ξέρει τι του γίνεται?
ΕΧΘΕΣ στα ποστ του Kostas777 μιλούσαμε για τις δηλώσεις του μπαρούφα, πως την Δευτέρα ανοίγουν οι τράπεζες και ΣΗΜΕΡΑ στην συνέντευξη στην Telegraph λέει

"«Ευτυχώς έχουμε αποθέματα πετρελαίου για έξι μήνες και αποθέματα φαρμακευτικών για τέσσερις» είπε στην Telegraph.
Ο κ. Βαρουφάκης είπε ότι μια ειδική πενταμελή επιτροπή (στην οποία συμμετέχουν εκπρόσωποι) του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, της Τράπεζας της Ελλάδος, εμπορικών ενώσεων και ιδιωτικών τραπεζών ότι εργάζεται σε μια ειδική «αίθουσα πολέμου» κοντά στο γραφείο του, ασχολούμενη με τα απαραίτητα αποθέματα και τις κορυφαίες προτεραιότητες.

Τα τρόφιμα έχουν εξαιρεθεί από το πάγωμα των εισαγωγών από τότε που επιβλήθηκε ο έλεγχος κεφαλαίων το περασμένο Σαββατοκύριακο. Σιτηρά, κρέατα, γαλακτοκομικά προϊόντα και άλλα τρόφιμα θα πρέπει να είναι σε θέσει να μπαίνουν ελεύθερα στη χώρα, αποτρέποντας (έτσι) μια πιθανή καταστροφή την ώρα που ξεκινά η υψηλή τουριστική περίοδος.

Τα αποθέματα σε ρευστό των τραπεζών στερεύουν γρήγορα, καθώς οι πολίτες τραβούν το ανώτατο επιτρεπτό ποσό των 60 ευρώ την ημέρα, όπως ορίζει η οδηγία έκτακτης ανάγκης, ενώ ήδη αυτό το όριο έχει κατέβει στα 50 ευρώ σε πολλές τράπεζες. «Μπορούμε να αντέξουμε μέχρι το Σαββατοκύριακο και πιθανόν μέχρι τη Δευτέρα» είπε ο κ. Βαρουφάκης."
http://www.iefimerida.gr/news/215398/telegraph-o-varoyfakis-etoimazetai-gia-oikonomiki-poliorkia-apothemata-kaysimon-farmakon

Δουλευόμαστε...? Με τι θα τα πληρώσει επί 6 μήνες? με IOU ή με τους λογαριασμούς σε $ των ναυτικών που θα πάνε υπερ πίστεως και πατρίδος?

nicksior
04/07/2015, 18:00
Μες στην τρελή χαρά το φόρουμ ,γιούπι και ζήτω στους πανάξιους αυτούς ανθρώπους που κατάφεραν σε μόλις 5 μήνες να χρεοκοπήσουν τη χώρα.

Χρεοκοπία ? Σιγά τα αβγά ! Σημασία έχει ότι θα τους έχουμε τρίψει στα μούτρα κα κωλολεφτά τους.

Και τι σημαίνει χρεοκοπία? Σε μια δυο βδομαδούλες τραλαρό και όλα θα είναι όπως παλιά , χώρια που θα έχουμε γίνει διπλοί από το φούσκωμα της περηφάνιας μας. Μια χώρα με 10 μύρια Βαρουφάκηδες ένα πράμα.

Κι α αυτά τα παλιοκάναλα τρολάρουν συνεχώς , παρουσιάζουν κάποιους παλιοκαθηγητές κάποιων παλιοπανεπιστημίων να προσπαθούν να εξηγήσουν κάποια πράγματα που ή δεν τα καταλαβαίνουμε ή αδυνατούμε να τα καταρρίψουμε , αλλά σίγουρα είναι λανθασμένα αφού έτσι θέλουν οι ινστρούχτορες της άποψης «άμα τους τρομοκρατήσουμε θα τους πάρουμε και τα σώβρακα»

Αντίθετα εδώ μέσα ,ευτυχώς , υπάρχουν άνθρωποι που μας ενημερώνουν για κακούς εργοδότες που θα μπουν μαζί με τους υπαλλήλους τους στο παραβάν ώστε να μαστιγώσουν όσους δεν ψηφίσουν αυτό που θέλουν εκείνοι.. Όχι ρε , αυτό δεν είναι τρολάρισμα!

Λίγο μου τα χαλάει η κυρία Λούκα όταν μας είπε πως οι τράπεζες δεν πρόκειται να ανοίξουν την Τρίτη αν ο ELA δεν μας στείλει ολόφρεσκο νέο χρήμα … Και γιατί κυρία Λούκα μου να μην έρθει ο ΕLA ? Αφού όπως λέει και τα όνομά του , του λες έλα κι έρχεται …

Χεστήκαμε για τις τράπεζες , μήπως έχουμε καταθέσεις ? αυτοί που έχουν ας τα χάσουν , λαμόγια θα είναι σίγουρα. Η κατσίκα του γείτονα.

Κάποιος παπάρας (εδω μέσα νομίζω τριγυρνάει και είπε πως δεν θα ξαναποστάρει,αυτό του έλειπε) είπε ότι χρεοκοπία σημαίνει πως ότι εισαγόμενο φοράω , χρησιμοποιώ ή τρώω θα πάψει να υπάρχει γιατί οι κουφάλες οι ξένοι δεν θα δέχονται να μας τα στέλνουν και να τα γράφουν στο τεφτέρι του μπακάλη..

Όμως κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει γιατί όπως μας είπαν θα έρθει μια συμφωνιάρα σε 48 ώρες (μάλλον και πολλές μας λένε).

Ακόμη όμως και έτσι να μην γίνει δεν πειράζει ,εμείς θα φχαριστηθούμε την χρεοκοπιάρα μας και τη δραχμούλα μας και δεν σκοτιζόμαστε , θα ζήσουμε λιτά σαν τους αρχαίους Σπαρτιάτες όπως μας εξήγησε ο σύντροφος Κασιδιάρης και κάποιος άλλος εξαιρετικός ψηλός χοντρός κύριος που όμως δεν καλογνωρίσαμε γιατί τον είχαν ψεκάσει.

With my best regards.

Ο Μαλάκας της διπλανής πόρτας.

vaska
04/07/2015, 18:04
Bill, πιστεύω την υπογραφή μου. Ότι είναι να γίνει, ας γίνει μια ώρα αρχύτερα. Δεν θα είχα πρόβλημα με την αλλαγή του νομίσματος, αν υπήρχε μια ομάδα ανθρώπων που θα μπορούσε να μην επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος. Αλλά μ΄αυτούς? Sorry ρε Βασίλη, αλλά πως μπορώ να εμπιστευτώ τον άνθρωπο που αλλάζει καθημερινά τις δηλώσεις του, πως ξέρει τι του γίνεται?
ΕΧΘΕΣ στα ποστ του Kostas777 μιλούσαμε για τις δηλώσεις του μπαρούφα, πως την Δευτέρα ανοίγουν οι τράπεζες και ΣΗΜΕΡΑ στην συνέντευξη στην Telegraph λέει

"«Ευτυχώς έχουμε αποθέματα πετρελαίου για έξι μήνες και αποθέματα φαρμακευτικών για τέσσερις» είπε στην Telegraph.
Ο κ. Βαρουφάκης είπε ότι μια ειδική πενταμελή επιτροπή (στην οποία συμμετέχουν εκπρόσωποι) του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, της Τράπεζας της Ελλάδος, εμπορικών ενώσεων και ιδιωτικών τραπεζών ότι εργάζεται σε μια ειδική «αίθουσα πολέμου» κοντά στο γραφείο του, ασχολούμενη με τα απαραίτητα αποθέματα και τις κορυφαίες προτεραιότητες.

Τα τρόφιμα έχουν εξαιρεθεί από το πάγωμα των εισαγωγών από τότε που επιβλήθηκε ο έλεγχος κεφαλαίων το περασμένο Σαββατοκύριακο. Σιτηρά, κρέατα, γαλακτοκομικά προϊόντα και άλλα τρόφιμα θα πρέπει να είναι σε θέσει να μπαίνουν ελεύθερα στη χώρα, αποτρέποντας (έτσι) μια πιθανή καταστροφή την ώρα που ξεκινά η υψηλή τουριστική περίοδος.

Τα αποθέματα σε ρευστό των τραπεζών στερεύουν γρήγορα, καθώς οι πολίτες τραβούν το ανώτατο επιτρεπτό ποσό των 60 ευρώ την ημέρα, όπως ορίζει η οδηγία έκτακτης ανάγκης, ενώ ήδη αυτό το όριο έχει κατέβει στα 50 ευρώ σε πολλές τράπεζες. «Μπορούμε να αντέξουμε μέχρι το Σαββατοκύριακο και πιθανόν μέχρι τη Δευτέρα» είπε ο κ. Βαρουφάκης."
http://www.iefimerida.gr/news/215398/telegraph-o-varoyfakis-etoimazetai-gia-oikonomiki-poliorkia-apothemata-kaysimon-farmakon

Δουλευόμαστε...? Με τι θα τα πληρώσει επί 6 μήνες? με IOU ή με τους λογαριασμούς σε $ των ναυτικών που θα πάνε υπερ πίστεως και πατρίδος?


Τα βλέπω κι εγώ μη νομίζεις, όπως βλέπω ότι εσείς που γνωρίζετε από αριθμούς επιβεβαιώνεστε καθημερινά. Επίσης βλέπω και τον Μπαρούφ να πηγαίνει από την μία μαλακία στην άλλη με περισσή άνεση.
Να τα πιστέψω δεν θέλω και κάπου βαθιά μέσα μου πιστεύω σε ένα καλύτερο αύριο. Είναι γνωστό ότι με τους πρότερους των σημερινών, προκοπή δεν θα βλέπαμε στον αιώνα τον άπαντα, ελπίζω ρε φίλε, απλά ελπίζω.

BLiTzER
04/07/2015, 18:06
With my best regards.

Ο Μαλάκας της διπλανής πόρτας.


Ουάου. Όλες οι μαλακίες του ΣΚΑΙ μαζεμένες σε 10 γραμμές.

+20 for effort.

kachius
04/07/2015, 18:11
Και ένα βιντεάκι με τη σούμα των τελευταίων μηνών... (εκ γερμανίας)

https://www.youtube.com/watch?v=kDbyMX3NHhc

George_Sp
04/07/2015, 18:34
Και για όσους πάνε αδιάβαστοι αύριο χωρίς τον κηδεμόνα τους καλό είναι να διαβάσουν τι θα έρθει με το Ναι

http://www.ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e-eca84e2ec9b9/oe092-22-4277.pdf

Όσοι δε γουστάρουν αυτό που διαβάζουν ή έχουν γενικότερα αντίδραση στην υπάρχουσα κατάσταση λόγω ηθικής, αξιοπρέπειας ψηφίζουν Όχι.

fkol k4
04/07/2015, 18:44
Και για όσους πάνε αδιάβαστοι αύριο χωρίς τον κηδεμόνα τους καλό είναι να διαβάσουν τι θα έρθει με το Ναι

http://www.ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e-eca84e2ec9b9/oe092-22-4277.pdf

Όσοι δε γουστάρουν αυτό που διαβάζουν ή έχουν γενικότερα αντίδραση στην υπάρχουσα κατάσταση λόγω ηθικής, αξιοπρέπειας ψηφίζουν Όχι.

Σιγά να μην έρθει αυτό.

Μετά από μια βδομάδα με κλειστές τράπεζες;
Αυτό θα το βλέπουμε και θα παρακαλάμε να μας το φέρουν, είτε ΝΑΙ ψηφίσουμε, είτε ΟΧΙ, είτε ΙΣΩΣ, είτε την κουρτίνα 2 και είτε μείνουμε στο Ευρώ, είτε πάμε στη Δραχμή, είτε φέρουμε Ρούβλι ή Bitcoin που αρέσει και στον Βαρουφάκη...

Vstrommer71
04/07/2015, 18:56
Ανεξαρτητα παντως απο ολα τα αλλα,να δωσουμε ενα ποντο στην ιδεα του δημοψηφισματος.Εβγαλε τον Ελληνα απο την γνωστη χαζομαρα του τυπου δεν με ενδιαφερει η πολιτικη και λοιπες παπαριες.Επιτελους εσφιξαν οι κωλοι κι ΕΣΥ καλεισαι να αποφασισεις,οχι να αναθετεις μονιμως στους αλλους την ευθυνη και μετα να κρινεις εκ του ασφαλους ε!Οσο κι αν σε πολλους φερνει αλλεργια η αμεση δημοκρατια,μας φερανε προ των ευθυνων μας.Καιρος ητανε να κουνηθει λιγο το μυαλο μες στο κεφαλι μας...
Ωραια ειναι η ελαφροτητα να περναω καλα,να κανω τον χαβα μου και στ'@@ μου η κατασταση στην χωρα.Τωρα πλεον μαγκες κοπηκανε αυτα.Ας αποφασισουμε λοιπον,κι ας αποφασιζουμε πιο συχνα στο μελλον και μπορει και καποτε να γινουμε και τοσο ωραιοι που να βγαζουμε τυχαιους πολιτες με κληρωση που θα γραψουνε το νεο Συνταγμα,σαν τους ασχετους ψαραδες εκει στην Ισλανδια...

Vstrommer71
04/07/2015, 18:59
Σιγά να μην έρθει αυτό.

Μετά από μια βδομάδα με κλειστές τράπεζες;
Αυτό θα το βλέπουμε και θα παρακαλάμε να μας το φέρουν, είτε ΝΑΙ ψηφίσουμε, είτε ΟΧΙ, είτε ΙΣΩΣ, είτε την κουρτίνα 2 και είτε μείνουμε στο Ευρώ, είτε πάμε στη Δραχμή, είτε φέρουμε Ρούβλι ή Bitcoin που αρέσει και στον Βαρουφάκη...

Αν δειξεις ως λαος τετοια γενναιοτητα στην πρωτη δυσκολια,πολυ καλως υπεφερες.Και δεν χρειαζεται παραπανω,δωσε τα κλειδια στις τραπεζες και στους απεξω και βγαλε την ταμπελα Ελλαδα απο την μαρκιζα.Γραψε Μπανανια και εισαι ησυχος.Δεν σου αξιζει ουτε ενα λεπτο ελευθερια.Τοσο απλα .-

el_hymador
04/07/2015, 19:02
Aυτό το Drama Queen και την υπερβολή την έχουμε από αρχαιοτάτων χρόνων... πήγαιναν στα Village της εποχής οι αρχαίοι και έβλεπαν για διασκέδαση, έναν τύπο ο οποίος γ@μησε τη μάνα του και σκότωσε τον πατέρα του...

Τέσπα... απλά λογική χρειάζεται και όχι δράματα.

Κανείς δεν θα χρεοκωπήσει
Κανείς δεν θα γυρίσει στη δραχμή
Θα μείνουμε εντός euro
...και θα έχουμε ένα ωραιότατο αντιστασιακό μνημόνιο.

Αίντε ξεκολλάτε...

Vstrommer71
04/07/2015, 19:06
Aυτό το Drama Queen και την υπερβολή την έχουμε από αρχαιοτάτων χρόνων... πήγαιναν στα Village της εποχής οι αρχαίοι και έβλεπαν για διασκέδαση, έναν τύπο ο οποίος γ@μησε τη μάνα του και σκότωσε τον πατέρα του...

Τέσπα... απλά λογική χρειάζεται και όχι δράματα.

Κανείς δεν θα χρεοκωπήσει
Κανείς δεν θα γυρίσει στη δραχμή
Θα μείνουμε εντός euro
...και θα έχουμε ένα ωραιότατο αντιστασιακό μνημόνιο.

Αίντε ξεκολλάτε...
Εσενα θα σου στειλω σταλινομελισσες να σου δαγκασουν τον πισινο:lol:

el_hymador
04/07/2015, 19:12
Εσενα θα σου στειλω σταλινομελισσες να σου δαγκασουν τον πισινο:lol:

...θα γελάω πολύ από εβδομάδα που θα τα έχουν συμφωνήσει (το προσυμφωνημένα δηλαδή) και θα κοιταζόμαστε όλοι σαν μ@λ@κες που δεν έγινε τζερτζελές.

fkol k4
04/07/2015, 19:13
Αν δειξεις ως λαος τετοια γενναιοτητα στην πρωτη δυσκολια,πολυ καλως υπεφερες.Και δεν χρειαζεται παραπανω,δωσε τα κλειδια στις τραπεζες και στους απεξω και βγαλε την ταμπελα Ελλαδα απο την μαρκιζα.Γραψε Μπανανια και εισαι ησυχος.Δεν σου αξιζει ουτε ενα λεπτο ελευθερια.Τοσο απλα .-

Η Ελευθερία, η Αξιοπρέπεια, η Υπερηφάνεια δεν μετριούνται ούτε με τα οικονομικά μέτρα που χρειάζεται η Πατρίδα, ούτε με το πόσα θα κονομάμε. Κακώς τα μπερδεύεις.
Τα μέτρα θα έρθουν όχι γιατί τα θέλουν οι δανειστές, αλλά γιατί τα χρειάζεται η ίδια η Πατρίδα για να πληρώσει τις υποχρεώσεις της (μισθούς και συντάξεις δηλαδή), είτε κάνουμε συμφωνία με τους έξω είτε όχι, και αυτό είναι το επόμενο που θα σου ανακοινώσει η ίδια η Κυβέρνηση σε λίγο καιρό, απλά σε λίγο πιο πανηγυρικό τόνο και θα πανηγυρίζεις κιόλας.

Άσε λοιπόν τα υπερπατριωτικά κυρήγματα και κατάλαβε το εξής απλό: Ή το κράτος θα πάρει μέτρα για να πληρώσει, ή δεν θα πάρει αλλά δεν θα πληρώσει κιόλας. Και αυτό δεν έχει να κάνει με τη γενναιότητα. Και οι γενναίοι πρέπει να τρώνε.

Επίσης, επειδή το έχεις ξανακάνει, θα σε παρακαλούσα να μην μου απευθύνεσαι σαν να με ξέρεις ή σαν να ξέρεις τι έχω και δεν έχω κάνει στη ζωή μου.
Εδώ που τα λέμε, καλύτερα θα ήταν να μην μου απευθύνεσαι καθόλου κιόλας.

Vstrommer71
04/07/2015, 19:19
...θα γελάω πολύ από εβδομάδα που θα τα έχουν συμφωνήσει (το προσυμφωνημένα δηλαδή) και θα κοιταζόμαστε όλοι σαν μ@λ@κες που δεν έγινε τζερτζελές.
Ανεξαρτητα απο αυτο,θα υπαρχει ενα δημοκρατικο προηγουμενο οτι για καποιο θεμα ερωτηθηκαμε να αποφασισουμε.Κουτσα,στραβα,αναποδα,βιαστικα μπορει,αλλα ερωτηθηκαμε.Και ειναι κατι πολυ σημαντικο.
Το τι θα γινει στο μελλον,μας αφορα κι εδω θα ειμαστε για να το κρινουμε.Κανεις μα κανεις δεν εχει παρει ασυλια.Αλλα σε σημαντικες αποφασεις,στα δικα μας χερια πρεπει να ειναι η τελικη επιλογη!

el_hymador
04/07/2015, 19:20
...χρήστες του internet explorer συγκεντρώνονται αυτή την ώρα στο Σύνταγμα και στο Καλλιμάρμαρο...

byron
04/07/2015, 19:21
Και για όσους πάνε αδιάβαστοι αύριο χωρίς τον κηδεμόνα τους καλό είναι να διαβάσουν τι θα έρθει με το Ναι

http://www.ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e-eca84e2ec9b9/oe092-22-4277.pdf

Όσοι δε γουστάρουν αυτό που διαβάζουν ή έχουν γενικότερα αντίδραση στην υπάρχουσα κατάσταση λόγω ηθικής, αξιοπρέπειας ψηφίζουν Όχι.

Εχω την αμιδρούτσιιιικη εντύπωση (τόση δα...) πως οι συμφορουμίτες του moto.gr θα εντυπωσιαστούν απ΄το pdf, αλλά μάλλον δεν θα το διαβάσουν και θα αρκεστούν στο συμπέρασμα περί ηθικής, αξιοπρέπειας και προτροπής.

Θέλεις να βοηθήσεις λίγο, να μας πεις τι είναι αυτό, τι περιγράφει....τέτοιες λεπτομέρειες. Elaborate pls. :wave2:

fkol k4
04/07/2015, 19:23
...χρήστες του internet explorer συγκεντρώνονται αυτή την ώρα στο Σύνταγμα και στο Καλλιμάρμαρο...

:lol: :beer:

George_Sp
04/07/2015, 19:28
Εχω την αμιδρούτσιιιικη εντύπωση (τόση δα...) πως οι συμφορουμίτες του moto.gr θα εντυπωσιαστούν απ΄το pdf, αλλά μάλλον δεν θα το διαβάσουν και θα αρκεστούν στο συμπέρασμα περί ηθικής, αξιοπρέπειας και προτροπής.

Θέλεις να βοηθήσεις λίγο, να μας πεις τι είναι αυτό, τι περιγράφει....τέτοιες λεπτομέρειες. Elaborate pls. :wave2:


Το pdf έχει τίτλο ενότητες και ξεκάθαρα άπταιστα ελληνικά. Δε χρειάζεται να αναλύσω εγώ κάτι. :wave2:

nathair
04/07/2015, 19:29
Δεν θα είχα πρόβλημα με την αλλαγή του νομίσματος, αν υπήρχε μια ομάδα ανθρώπων που θα μπορούσε να μην επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος.

Πολύ σοφή κουβέντα και φυσικά συμφωνώ 100%, και με την ιδιότητά μου και από μέσα από την Ελληνική παραγωγική και κατά 95% πλέον εξαγωγική βιομηχανία (που θεωρητικά θα βγει σούπερ κερδισμένη από την δραχμή).
Για να εκμεταλλευτείς την δραχμή πρέπει να έχεις πλάνο, σωστό νομικό και θεσμικό πλαίσιο για την ανάπτυξη επιχειρήσεων, και να είσαι φιλικός πρός τις επενδύσεις.

Η φορολογία πρέπει να είναι σταθερή και δίκαιη (στα κέρδη, όχι στον τζίρο). Το κέρδος δε πρέπει να θεωρείται έγκλημα.

Η εργατική νομοθεσία πρέπει να είναι ευέλικτη, και να προστατεύει τόσο τον εργαζόμενο όσο και τον εργοδότη. Καμία μεγάλη επένδυση δε θα γίνεται αν δεν μπορείς να αναπροσαρμόσεις τον αριθμό των εργαζομένων σου ευέλικτα με βάση τις ανάγκες. Σήμερα προσπαθεί να προστατεύσει τον εργαζόμενο και δεν το καταφέρνει, γιατί τελικά όταν ο εργοδότης κλείσει ολοσχερώς επειδή δεν μπορεί να μειώσει γρήγορα τον αριθμό των εργαζομένων με βάση τις ανάγκες, το αποτέλεσμα τελικά είναι να μείνουν άνεργοι όλοι. Ενώ και η αδήλωτη εργασία πάει σύννεφο, με αποτέλεσμα και ο ανταγωνισμός μεταξύ δικαίου και αδίκου να είναι άνισος, με τον δεύτερο μόνο να επιβιώνει. Τελικά ο μόνος που εργάζεται είναι ο ανασφάλιστος στον εισφοροφυγά...

Η περιβαλλοντική νομοθεσία πρέπει να είναι και αυτή σωστή, και σε λογικά πλαίσια - σήμερα αν πάρουμε νερό από το δίκτυο, ως έχει, και το ρίξουμε στον Αχελώο, ξεπερνάμε τα αποδεκτά όρια, ενώ και τα όρια εκπομπών διοξινών είναι τα χαμηλότερα στην Ευρώπη (και άρα πιθανόν και στον κόσμο). Δε πρέπει να γίνουμε Κίνα, και να κυκλοφορούμε με μάσκες, αλλά και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη δε μπορούμε να έχουμε. Ας κάνουμε απλά ότι κάνουνε στην πολιτισμένη Ευρώπη...

Τα επενδυτικά κίνητρα και αυτά πρέπει να είναι σωστά μελετημένα και να εφαρμόζονται σωστά. Οχι να επιδοτείς τόσο πολύ κλάδους που δε χρειάζονται επιδότηση (βλέπε αρχικά τα Φ/Β που έγινε το μεγάλο πάρτυ), και όχι να τρώγονται τα κονδύλια με εικονικά τιμολόγια και εργοστάσια ανύπαρκτα όπως στο παρελθόν.

Το κόστος ενέργειας πρέπει να είναι χαμηλό για τις επιχειρήσεις, για να είναι ανταγωνιστικές. Δε μπορεί να προτιμάς να ενισχύεις τον καταναλωτή από την επιχείρηση, όταν η επιχείρηση πρέπει να ανταγωνιστεί Βουλγαρία, Κίνα, αλλά και ΕΕ με χαμηλότερες τιμές (ειδικές συμφωνίες) για όλους τους ανταγωνιστές της. Στο κάτω κάτω όταν η επιχείρηση κλείσει, ο εργαζόμενος καταναλωτής θα μείνει άνεργος, και κάθε τιμή ρεύματος θα είναι πάνω από τις δυνατότητές του.

Αυτά και άλλα πολλά που δυστυχώς δέν πρόκειται να γίνουν στην Ελλάδα ποτέ έτσι όπως τα βλέπω. Και φυσικά δε τα γράφω για σένα, τα ξέρεις πολύ καλά, αλλά για τους άλλους που διαβάζουν εδώ.

Καλή μας τύχη σε όλους από την Τρίτη.

byron
04/07/2015, 19:29
Ανεξαρτητα απο αυτο,θα υπαρχει ενα δημοκρατικο προηγουμενο οτι για καποιο θεμα ερωτηθηκαμε να αποφασισουμε.Κουτσα,στραβα,αναποδα,βιαστικα μπορει,αλλα ερωτηθηκαμε.Και ειναι κατι πολυ σημαντικο.


Επειδή εγώ δεν έχω καταλάβει τι έχεις καταλάβει πως θα απαντήσεις, και απ΄τις απαντήσεις επί των ερωτημάτων που έδωσε ο Τιτάνας (https://www.youtube.com/watch?v=yW2DvlJkQcU) δεν κατάλαβα και πολλά για το ερώτημα που θα απαντήσεις...μπορείς να το κάνεις τάληρα (επίκαιρο) ?

Ποιά είναι η ερώτηση?

byron
04/07/2015, 19:31
Το pdf έχει τίτλο ενότητες και ξεκάθαρα άπταιστα ελληνικά. Δε χρειάζεται να αναλύσω εγώ κάτι. :wave2:


Φυσικά και χρειάζεται να αναλύσεις, εκτός και το πέταξες χάριν εντυπωσιασμού... Ποιός το έχει γράψει, ξέρεις τουλάχιστον?

Vstrommer71
04/07/2015, 19:31
Τα μέτρα θα έρθουν όχι γιατί τα θέλουν οι δανειστές, αλλά γιατί τα χρειάζεται η ίδια η Πατρίδα για να πληρώσει τις υποχρεώσεις της (μισθούς και συντάξεις δηλαδή), είτε κάνουμε συμφωνία με τους έξω είτε όχι, και αυτό είναι το επόμενο που θα σου ανακοινώσει η ίδια η Κυβέρνηση σε λίγο καιρό, απλά σε λίγο πιο πανηγυρικό τόνο και θα πανηγυρίζεις κιόλας.

Άσε λοιπόν τα υπερπατριωτικά κυρήγματα και κατάλαβε το εξής απλό: Ή το κράτος θα πάρει μέτρα για να πληρώσει, ή δεν θα πάρει αλλά δεν θα πληρώσει κιόλας. Και αυτό δεν έχει να κάνει με τη γενναιότητα. Και οι γενναίοι πρέπει να τρώνε.

Δεν διαφωνουμε σε κατι:Στο οτι πρεπει να βρεθουν λεφτα.Διαφωνουμε σε κατι αλλο:Aπο που θα βρεθουν.Σιγουρα παντως οχι απο νεοφιλελε συνταγες κοψε μισθους και συνταξεις συνεχεια και πουλα οσο-οσο(συγνωμη,"αξιοποιησε" ηθελα να πω) οτι πλουτο εχεις στην ερημη τουτη γωνια των Βαλκανιων...


Επίσης, επειδή το έχεις ξανακάνει, θα σε παρακαλούσα να μην μου απευθύνεσαι σαν να με ξέρεις ή σαν να ξέρεις τι έχω και δεν έχω κάνει στη ζωή μου.
Εδώ που τα λέμε, καλύτερα θα ήταν να μην μου απευθύνεσαι καθόλου κιόλας.

Δεκτον.Μου αναγνωριζεις ομως υποθετω το δικαιωμα να απανταω.Τα σεβη μου...

Bradipous
04/07/2015, 19:34
...θα γελάω πολύ από εβδομάδα που θα τα έχουν συμφωνήσει (το προσυμφωνημένα δηλαδή) και θα κοιταζόμαστε όλοι σαν μ@λ@κες που δεν έγινε τζερτζελές.

πραγματικά ρε χυμ τον τελευταίο καιρό ελπίζω να υπάρχει κατι που δεν νας λεει η κυβέρνηση, ενα κρυφό σχέδιο εναν άσο στο μανίκι τελοσπαντων. Αλλα οταν μας λεει οτι εμεις θελουμε συμφωνία με την Ευρώπη, η Ευρώπη θελει συμφωνία με την Ελλάδα άρα τη Δευτέρα θα υπάρξει συμφωνία δεν σε πείθει οτι εχει σχέδιο αλλα πάει με την ελπίδα.

Vstrommer71
04/07/2015, 19:35
Επειδή εγώ δεν έχω καταλάβει τι έχεις καταλάβει πως θα απαντήσεις, και απ΄τις απαντήσεις επί των ερωτημάτων που έδωσε ο Τιτάνας (https://www.youtube.com/watch?v=yW2DvlJkQcU) δεν κατάλαβα και πολλά για το ερώτημα που θα απαντήσεις...μπορείς να το κάνεις τάληρα (επίκαιρο) ?

Ποιά είναι η ερώτηση?

Θελετε να συνεχισει το ιδιο βιολι εις το διηνεκες?Απαντατε ελευθερα

George_Sp
04/07/2015, 19:38
Φυσικά και χρειάζεται να αναλύσεις, εκτός και το πέταξες χάριν εντυπωσιασμού... Ποιός το έχει γράψει, ξέρεις τουλάχιστον?

τη κολοκυθιά θα παίξουμε?
για ενημέρωση το έβαλα.

MG-KTiNoS
04/07/2015, 19:40
Θελετε να συνεχισει το ιδιο βιολι εις το διηνεκες?Απαντατε ελευθερα

Για ποιό βιολί μιλάς δεν σε καταλαβαίνω....

338172


Η Ελευθερία, η Αξιοπρέπεια, η Υπερηφάνεια δεν διαθέτομεν
Άμα είναι να λέμε για την Αγιά Σοφιά με κάνα τσίπουρο.... καλά είναι.....
:rolleyes:

byron
04/07/2015, 19:41
Θελετε να συνεχισει το ιδιο βιολι εις το διηνεκες?Απαντατε ελευθερα

Εγώ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θέλω. Και πάνω κάτω ξέρω τι χρειάζεται να γίνει για να μην επαναληφθεί το ίδιο βιολί.

Εσύ δεν μας έχεις πει τι πιστέυεις πως πρέπει να γίνει. Κάτι ξεκίνησες να λες πριν καμμιά δυο μέρες για το τι ωραία που θα ήταν να είμαστε φίλοι με την Βενεζουέλα και καμμιά ασιατική χώρα που βγάζει πετρέλαιο, πέραν τουτου ουδέν...

Πως θα γίνει να αλλάξει η κατάσταση? Και μην μου απαντήσεις με τσιτάτα Μακρυγιάννη, ναι?

bulmont
04/07/2015, 19:43
Μιάς και δεν πιστεύω στους επαγγελματίες πολιτικούς που μας κουμαντάρουν τόσα χρόνια (..επάγγελμα, κι' αυτό.....)
γουστάρω να κυβερνηθούμε από νέα πρόσωπα, άσχετα με την πολιτική σκηνή της χώρας .......... Ξένα πρόσωπα, μακρυά, από τα αιωνόβια
και υπεραιωνόβια ''τζάκια'' της πολιτικής, άσχετα με τον οχετό των μέχρι τώρα πολιτευτών, οι οποίοι είδαμε όλοι που μας
οδήγησαν με τις πολιτικές τους και τις επιλογές τους.........

Εστω λοιπόν ότι την Δευτέρα το πρωί δινόταν εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στο ΜΟΤΟ.GR


Trollάρεται ελεύθερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάμε λοιπόν..........


Πρωθυπουργός :ggs

Υπ. ΕΘ. Αμυνας : sniper

Υπ. Υγείας : ΜG Ktinos

Υπ. Ναυτιλίας : Spyrakos

Υπ. Εργασιας : George sp

Υπ Εξωτερικων : Vstrommer

Υπ Δημ. Εργων : Bulmont

Υπ παιδειας : Γιαγιά Αρκουδα

Υπ Αθλητισμου : Sapilla racing

Yπ Γεωργιας :El hymador

Υπ. Οικονομικων :byron

Υπ. Τουρισμού : Bob o castoras

Υπ Δημ. Ταξης : Shcooter

Υπ Βιομηχ. : Nathair

Υπ. Μεταφ :Taisteal

Υπ Τρεφφεν : Maggi υφυπ : Tzimidis


:bawl::bawl::bawl:



Χωρίς διάθεση θιξίματος ή προσβολής κανενός . Χάριν αστεεισμού, ν' αλαφρύνουμε λίγο το κλίμα ρε παιδιά!!!!!!!!!!!!

MG-KTiNoS
04/07/2015, 19:45
Μιάς και δεν πιστεύω στους επαγγελματίες πολιτικούς που μας κουμαντάρουν τόσα χρόνια (..επάγγελμα, κι' αυτό.....)
γουστάρω να κυβερνηθούμε από νέα πρόσωπα, άσχετα με την πολιτική σκηνή της χώρας .......... Ξένα πρόσωπα, μακρυά, από τα αιωνόβια
και υπεραιωνόβια ''τζάκια'' της πολιτικής, άσχετα με τον οχετό των μέχρι τώρα πολιτευτών, οι οποίοι είδαμε όλοι που μας
οδήγησαν με τις πολιτικές τους και τις επιλογές τους.........

Εστω λοιπόν ότι την Δευτέρα το πρωί δινόταν εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στο ΜΟΤΟ.GR


Trollάρεται ελεύθερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάμε λοιπόν..........


Πρωθυπουργός :ggs

Υπ. ΕΘ. Αμυνας : sniper

Υπ. Υγείας : ΜG Ktinos

Υπ. Ναυτιλίας : Spyrakos

Υπ. Εργασιας : George sp

Υπ Εξωτερικων : Vstrommer

Υπ Δημ. Εργων : Bulmont

Υπ παιδειας : Γιαγιά Αρκουδα

Υπ Αθλητισμου : Sapilla racing

Yπ Γεωργιας :El hymador

Υπ. Οικονομικων :byron

Υπ. Τουρισμού : Bob o castoras

Υπ Δημ. Ταξης : Shcooter








:bawl::bawl::bawl:



Χωρίς διάθεση θιξίματος ή προσβολής κανενός . Χάριν αστεεισμού, ν' αλαφρύνουμε λίγο το κλίμα ρε παιδιά!!!!!!!!!!!!

Εγώ αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να διοριστώ.... ΙΕΡΟΕΞΕΤΑΣΤΗΣ
Έχω μερικά ανάπαντητα ερωτηματικά ακόμα.
(ποιός -υπερ- τιμολογούσε τα φάρμακα πχ όλα αυτά τα χρόνια... ψιλοπράματα....)
:priest:

byron
04/07/2015, 19:47
τη κολοκυθιά θα παίξουμε?
για ενημέρωση το έβαλα.


Δεν υπάρχει καμμιά κολοκυθιά, αλλά δεν θα δουλευόμαστε κιόλας. Βάζεις κάτι και δεν λες "Μάγκες για δείτε κι αυτό", ούτε έχεις κάποια απορία. Γράφεις ...


Και για όσους πάνε αδιάβαστοι αύριο χωρίς τον κηδεμόνα τους καλό είναι να διαβάσουν τι θα έρθει με το Ναι

http://www.ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e-eca84e2ec9b9/oe092-22-4277.pdf

Όσοι δε γουστάρουν αυτό που διαβάζουν ή έχουν γενικότερα αντίδραση στην υπάρχουσα κατάσταση λόγω ηθικής, αξιοπρέπειας ψηφίζουν Όχι.

, ξεκάθαρα παίρνεις θέση για όσα λέει, και προειδοποιείς για τις συνέπειες.

Για πες λοιπόν...Τι αφορά (θα ξέρεις φαντάζομαι) ποιός το έγραψε.

Merci.

nathair
04/07/2015, 19:47
Χωρίς διάθεση θιξίματος ή προσβολής κανενός . Χάριν αστεεισμού, ν' αλαφρύνουμε λίγο το κλίμα ρε παιδιά!!!!!!!!!!!!

Τώρα θίχτηκα. Θέλω το Βιομηχανίας :p

ggs
04/07/2015, 19:51
Μιάς και δεν πιστεύω στους επαγγελματίες πολιτικούς που μας κουμαντάρουν τόσα χρόνια (..επάγγελμα, κι' αυτό.....)
γουστάρω να κυβερνηθούμε από νέα πρόσωπα, άσχετα με την πολιτική σκηνή της χώρας .......... Ξένα πρόσωπα, μακρυά, από τα αιωνόβια
και υπεραιωνόβια ''τζάκια'' της πολιτικής, άσχετα με τον οχετό των μέχρι τώρα πολιτευτών, οι οποίοι είδαμε όλοι που μας
οδήγησαν με τις πολιτικές τους και τις επιλογές τους.........

Εστω λοιπόν ότι την Δευτέρα το πρωί δινόταν εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στο ΜΟΤΟ.GR


Trollάρεται ελεύθερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάμε λοιπόν..........


Προθυπουργος: ggs!!!!!
Ρε , σ έχει βαρεσει ο ήλιος εκεί στην αραπιά!:bawl:

bulmont
04/07/2015, 19:52
Ρε , σ έχει βαρεσει ο ήλιος εκεί στην αραπιά!:bawl:



Γιατί ρε, είναι καλύτεροι αυτοί που 'χαμε τόσα χρόνια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

MG-KTiNoS
04/07/2015, 19:56
Σουρεάλ ποστ

Σπαμ ον
Σπούδασα σε μια μικρή πόλη της κεντρικής Ιταλίας την Περούτζια. Εκεί πέρασα τα χρόνια που σε κάνουν ή δεν σε κάνουν άνθρωπο.
Αυτές τις μέρες λοιπόν στην μικρή αυτή πόλη λαμβάνει χώρα ένα από τα πιο σημαντικά τζαζ φεστιβάλ του κόσμου...
Φεστιβάλ που δεν κατάφερα ΠΟΤΕ να δω γιατί τέτοια εποχή είχα πάντα σοβαρές εξετάσεις να δώσω

https://www.facebook.com/UmbriaJazz.official/videos/950970714946284/

Σπαμ οφ


Κι εμείς εδώ τι κάνουμε λέει....????

:rolleyes:

Cpt. Haddock
04/07/2015, 19:58
Μιάς και δεν πιστεύω στους επαγγελματίες πολιτικούς που μας κουμαντάρουν τόσα χρόνια (..επάγγελμα, κι' αυτό.....)
γουστάρω να κυβερνηθούμε από νέα πρόσωπα, άσχετα με την πολιτική σκηνή της χώρας .......... Ξένα πρόσωπα, μακρυά, από τα αιωνόβια
και υπεραιωνόβια ''τζάκια'' της πολιτικής, άσχετα με τον οχετό των μέχρι τώρα πολιτευτών, οι οποίοι είδαμε όλοι που μας
οδήγησαν με τις πολιτικές τους και τις επιλογές τους.........

Εστω λοιπόν ότι την Δευτέρα το πρωί δινόταν εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στο ΜΟΤΟ.GR


Trollάρεται ελεύθερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάμε λοιπόν..........


Πρωθυπουργός :ggs[...]

Σιγα μη δουμε προκοπη με κοΥμουνιστη πρωθυπουργο :smokin:

Vstrommer71
04/07/2015, 20:09
Εγώ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θέλω. Και πάνω κάτω ξέρω τι χρειάζεται να γίνει για να μην επαναληφθεί το ίδιο βιολί.

Εσύ δεν μας έχεις πει τι πιστέυεις πως πρέπει να γίνει. Κάτι ξεκίνησες να λες πριν καμμιά δυο μέρες για το τι ωραία που θα ήταν να είμαστε φίλοι με την Βενεζουέλα και καμμιά ασιατική χώρα που βγάζει πετρέλαιο, πέραν τουτου ουδέν...

Πως θα γίνει να αλλάξει η κατάσταση? Και μην μου απαντήσεις με τσιτάτα Μακρυγιάννη, ναι?
Σου υποσχεθηκα να το αναλυσουμε σε αλλο νημα(μιας και δεν ειναι εδω η ωρα του).Η κεντρικη ιδεα παντως ειναι οτι πρωτα να βαλουμε μια και καλη ταξη στα του οικου μας και μετα να δουμε που μπορουμε να βρουμε συμμαχιες.Αν εισαι σε μια ΕΕ που σε εχουν του κλωτσου και του μπατσου δεν εχεις κανενα λογο να παρακαλας.Κι αν με ρωτας με ποιον θα συμμαχησω,μπορει με τις χωρες της Ν.Αμερικης,μπορει με το Ιραν,μπορει ακομη και με την Τουρκια αμα αυτο ειναι προς το συμφερον μου.
Εφ'οσον δεχομαστε οτι η ιδεολογια αλληλεγγυης της ΕΕ εγινε παπαλα,θα συμμαχησω ακομη και με τον διαβολο για το δικο μου καλο.Κι αν αυριο μεθαυριο εχω συμμαζεψει το σπιτι μου θα βγω να διεκδικησω χωρις να ζητιανευω.
Θα μου πεις ευκολο ειναι?Οχι,ειναι παρα πολυ δυσκολο.Ποτέ ομως κανεις δεν κερδισε με το ΝΑΙ σε ολα.Αυτο ειναι το μονο σιγουρο!

BLiTzER
04/07/2015, 20:10
Ποτέ ομως κανεις δεν κερδισε με το ΝΑΙ σε ολα.Αυτο ειναι το μονο σιγουρο!

Ξέρω μερικούς που κέρδισαν ;)

ggs
04/07/2015, 20:11
Σιγα μη δουμε προκοπη με κοΥμουνιστη πρωθυπουργο :smokin:

Προκοπή δεν ξέρω, αλλά κάποιοι θα δείτε ωραία μέρη για χειμερινά σπορ...:smokin:




















:bawl:

Bob_o_mastoras
04/07/2015, 20:12
.........

Εστω λοιπόν ότι την Δευτέρα το πρωί δινόταν εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στο ΜΟΤΟ.GR
...


Γιουπιιιιιιι!!!!! :a54::a54::a30::a30:

Πηρα υπουργειο!!!! οεοεοεοεοε!!!! :a08::a08:

Περιμενω τις μιζες! :a01: :smokin:

taisteal
04/07/2015, 20:14
Προκοπή δεν ξέρω, αλλά κάποιοι θα δείτε ωραία μέρη για χειμερινά σπορ...:smokin:




















:bawl:

Κλαιω ρε μλκ


:lol::lol::lol::lol:


:bawl::bawl::bawl::bawl:

tzimidis
04/07/2015, 20:14
Μιάς και δεν πιστεύω στους επαγγελματίες πολιτικούς που μας κουμαντάρουν τόσα χρόνια (..επάγγελμα, κι' αυτό.....)
γουστάρω να κυβερνηθούμε από νέα πρόσωπα, άσχετα με την πολιτική σκηνή της χώρας .......... Ξένα πρόσωπα, μακρυά, από τα αιωνόβια
και υπεραιωνόβια ''τζάκια'' της πολιτικής, άσχετα με τον οχετό των μέχρι τώρα πολιτευτών, οι οποίοι είδαμε όλοι που μας
οδήγησαν με τις πολιτικές τους και τις επιλογές τους.........

Εστω λοιπόν ότι την Δευτέρα το πρωί δινόταν εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στο ΜΟΤΟ.GR


Trollάρεται ελεύθερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάμε λοιπόν..........


Πρωθυπουργός :ggs

Υπ. ΕΘ. Αμυνας : sniper

Υπ. Υγείας : ΜG Ktinos

Υπ. Ναυτιλίας : Spyrakos

Υπ. Εργασιας : George sp

Υπ Εξωτερικων : Vstrommer

Υπ Δημ. Εργων : Bulmont

Υπ παιδειας : Γιαγιά Αρκουδα

Υπ Αθλητισμου : Sapilla racing

Yπ Γεωργιας :El hymador

Υπ. Οικονομικων :byron

Υπ. Τουρισμού : Bob o castoras

Υπ Δημ. Ταξης : Shcooter

Υπ Βιομηχ. : Nathair






:bawl::bawl::bawl:



Χωρίς διάθεση θιξίματος ή προσβολής κανενός . Χάριν αστεεισμού, ν' αλαφρύνουμε λίγο το κλίμα ρε παιδιά!!!!!!!!!!!!

δεν εχεις βάλει υφυπουργό παρά τω πρωθυπουργώ.

επίσης πάντα ήθελα να μάθω ποια η διαφορά του υπ.οικονομικών από τον υπ. εθνικής οικονομίας.

και τέλος θα ήθελα να θέσω υποψηφιότητα για αναπληρωτής ανθυποϋφυπουργίσκος όπου νά'ναι, αρκεί να έχω το χαρτοφυλάκιο "τρέφφεν και σάϊζεν".

Ευχαριστώ

Cpt. Haddock
04/07/2015, 20:17
Προκοπή δεν ξέρω, αλλά κάποιοι θα δείτε ωραία μέρη για χειμερινά σπορ...:smokin:

Ευτυχως προλαβαμε και αυτοεξοριστηκαμε.

Φυσικα, στη Γαλλια, τηρωντας τις παραδόσεις :lol:

ggs
04/07/2015, 20:18
Ευτυχως προλαβαμε και αυτοεξοριστηκαμε.

Φυσικα, στη Γαλλια, τηρωντας τις παραδόσεις :lol:

:bawl:

taisteal
04/07/2015, 20:21
Υπ. Μεταφ :Taisteal



:moutza::moutza: :lol:

Bob_o_mastoras
04/07/2015, 20:21
και τέλος θα ήθελα να θέσω υποψηφιότητα για αναπληρωτής ανθυποϋφυπουργίσκος όπου νά'ναι, αρκεί να έχω το χαρτοφυλάκιο "τρέφφεν και σάϊζεν".

Ευχαριστώ

Τα τρεφεν μαλλον στην αρμοδιοτητα του υπουργειου μου εμπιπτουν εφοσον προκειται για εκδρομικες δραστηριοτητες αναψυχης.
Ευχαριστως σε προσλαμβανω! Ελπιζω να εχεις ορεξη για μασα.. εεε για δουλεια ηθελα να πω!!
Μαζι θα τα φαμε!! :D

Pan (dvs)
04/07/2015, 20:22
Τα βλέπω κι εγώ μη νομίζεις, όπως βλέπω ότι εσείς που γνωρίζετε από αριθμούς επιβεβαιώνεστε καθημερινά. Επίσης βλέπω και τον Μπαρούφ να πηγαίνει από την μία μαλακία στην άλλη με περισσή άνεση.
Να τα πιστέψω δεν θέλω και κάπου βαθιά μέσα μου πιστεύω σε ένα καλύτερο αύριο. Είναι γνωστό ότι με τους πρότερους των σημερινών, προκοπή δεν θα βλέπαμε στον αιώνα τον άπαντα, ελπίζω ρε φίλε, απλά ελπίζω.

Και καλα θα κανεις νεες μου,απο Δευτερα θα σε αγαπαω το ιδιο.Εγω θα ψηφισω το αντιθετο,αλλα σχεδον για τους ιδιους λογους.

Επισης θα πηγαινα στη δραχμη,αλλα και στην κολαση ΑΝ ειχα εναν ικανο ηγετη,οπως λεει και ο Βυρωνας.Δεν θεωρω οτι η σημερινη ηγεσια μπορει να σηκωσει αυτο το βαρος.

Οπως και ναχει εγω σκοπευω να επιβιωσω και να θαψω,αν μου δωθει η ευκαιρια,ολους τους καργιοληδες.

sv1000s
04/07/2015, 20:23
Μιάς και δεν πιστεύω στους επαγγελματίες πολιτικούς που μας κουμαντάρουν τόσα χρόνια (..επάγγελμα, κι' αυτό.....)
γουστάρω να κυβερνηθούμε από νέα πρόσωπα, άσχετα με την πολιτική σκηνή της χώρας .......... Ξένα πρόσωπα, μακρυά, από τα αιωνόβια
και υπεραιωνόβια ''τζάκια'' της πολιτικής, άσχετα με τον οχετό των μέχρι τώρα πολιτευτών, οι οποίοι είδαμε όλοι που μας
οδήγησαν με τις πολιτικές τους και τις επιλογές τους.........

Εστω λοιπόν ότι την Δευτέρα το πρωί δινόταν εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στο ΜΟΤΟ.GR


Trollάρεται ελεύθερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάμε λοιπόν..........



Πρωθυπουργός :ggs

Υπ. ΕΘ. Αμυνας : sniper

Υπ. Υγείας : ΜG Ktinos

Υπ. Ναυτιλίας : Spyrakos

Υπ. Εργασιας : George sp

Υπ Εξωτερικων : Vstrommer

Υπ Δημ. Εργων : Bulmont

Υπ παιδειας : Γιαγιά Αρκουδα

Υπ Αθλητισμου : Sapilla racing

Yπ Γεωργιας :El hymador

Υπ. Οικονομικων :byron

Υπ. Τουρισμού : Bob o castoras

Υπ Δημ. Ταξης : Shcooter

Υπ Βιομηχ. : Nathair

Υπ. Μεταφ :Taisteal



:bawl::bawl::bawl:



Χωρίς διάθεση θιξίματος ή προσβολής κανενός . Χάριν αστεεισμού, ν' αλαφρύνουμε λίγο το κλίμα ρε παιδιά!!!!!!!!!!!!


εγω κανω τον τσιπρα αν ψηνεστε.....εχω ολα τα προσοντα:bawl: και τα νομιμα εγγραφα!το ποτε θα φαω το ξυλο δεν ξερω ακομα.....!:smokin:

o_gavros
04/07/2015, 20:24
συστημικός ακόμα και στα φάντασι κόμεντς ο τζιτζις.
να τα λέμε κι αυτά ε; :lol:



Υγ.: το ριμαρκ για τις εξωτικες χειμερινές αθλοπαιδιές έσπειρε!

bulmont
04/07/2015, 20:27
Οπως και ναχει εγω σκοπευω να επιβιωσω και να θαψω,αν μου δωθει η ευκαιρια,ολους τους καργιοληδες.



Εχω και φτυάρι......... Να 'ρθω κι' εγώ;;;;;;;;;;;;;;;

tzimidis
04/07/2015, 20:36
Τα τρεφεν μαλλον στην αρμοδιοτητα του υπουργειου μου εμπιπτουν εφοσον προκειται για εκδρομικες δραστηριοτητες αναψυχης.
Ευχαριστως σε προσλαμβανω! Ελπιζω να εχεις ορεξη για μασα.. εεε για δουλεια ηθελα να πω!!
Μαζι θα τα φαμε!! :D

Ευχαριστώ, αν και μου έχουν πει ότι η η καλή η μάσα πέφτει στην περιφέρεια και στις γενικές γραμματείες.

εναλλακτικά θα ήθελα να γίνω Πιπουργός

Cpt. Haddock
04/07/2015, 20:49
:a25::a25::a25:

338185

nicksior
04/07/2015, 20:51
Την Κυριακή το βράδυ θα έχουμε ένα αποτέλεσμα που κατά πως φαίνεται δεν θα είναι συντριπτικό , αντίθετα αναμένεται μοιρασμένο ή πολύ κοντά.

Τα μέτρα που θα έρθουν (εύχομαι να έχουμε συμφωνία και να μην παίζει κάτι άλλο) θα είναι σκληρά , αναπόφευκτα οι μειοψηφήσαντες θα κατηγορούν τους πλειονοψηφήσαντες σαν υπαίτιους , θα έχουμε λοιπόν διχασμό και αλληλοκατηγορίες , ο έλληνας άλλωστε δεν είναι και απ τους πιο συγκαταβατικούς τύπους.

Ένα περιβάλλον διχασμού είναι ένα άριστο περιβάλλον παραγωγής κακών πολιτικών νέας γενιάς, άρα έχουμε εξασφαλίσει τους επόμενους βουλευτές που θα βρίζουμε , ένθεν κακείθεν.

Η πολιτική και οι πολιτικοί κρίνονται εκ του αποτελέσματος , τετριμμένο μεν σωστό δε , επίσης το όχι αποτέλεσμα είναι κακό αποτέλεσμα.

Θεωρώ την κυβέρνηση , κακή κυβέρνηση , η αναποτελεσματικότητά της για 5 + μήνες αύξησε κατά πολύ τις ανάγκες , πάγωσε την οικονομία και όλα αυτά που ξέρετε (ή δεν ξέρετε) . Το πιο σημαντικό όμως είναι πως δίχασε βαθιά την κοινωνία ορίζοντας μια νέα (και παράδοξη..) διαχωριστική γραμμή διαφορετική από την προϋπάρχουσα δεξιά – αριστερά σε μνημονιακός - αντιμνημονιακός , γερμανοτσολιάς - πατριώτης κλπ.

Γράφοντας πως θεωρώ την κυβέρνηση κακή ξέρω ότι η πρώτη σκέψη σας είναι πως είμαι υποστηρικτής κάποιας άλλης κυβέρνησης του παρελθόντος .

Το γεγονός ότι αυτό δεν ισχύει απλά αποδεικνύει τον διχασμό

Απλά ανήκω σ αυτους που θα πληρώσουν τον λογαριασμό..

BLiTzER
04/07/2015, 20:56
Θεωρώ την κυβέρνηση , κακή κυβέρνηση , η αναποτελεσματικότητά της για 5 + μήνες αύξησε κατά πολύ τις ανάγκες , πάγωσε την οικονομία και όλα αυτά που ξέρετε (ή δεν ξέρετε) . Το πιο σημαντικό όμως είναι πως δίχασε βαθιά την κοινωνία ορίζοντας μια νέα (και παράδοξη..) διαχωριστική γραμμή διαφορετική από την προϋπάρχουσα δεξιά – αριστερά σε μνημονιακός - αντιμνημονιακός , γερμανοτσολιάς - πατριώτης κλπ.

Γράφοντας πως θεωρώ την κυβέρνηση κακή ξέρω ότι η πρώτη σκέψη σας είναι πως είμαι υποστηρικτής κάποιας άλλης κυβέρνησης του παρελθόντος .

Το γεγονός ότι αυτό δεν ισχύει


Εγώ πείστηκα.

nicksior
04/07/2015, 20:57
:a25::a25::a25:

338185

Σιγά μη τα τυπώσουν σε καθαρεύουσα

el_hymador
04/07/2015, 20:58
πραγματικά ρε χυμ τον τελευταίο καιρό ελπίζω να υπάρχει κατι που δεν νας λεει η κυβέρνηση, ενα κρυφό σχέδιο εναν άσο στο μανίκι τελοσπαντων. Αλλα οταν μας λεει οτι εμεις θελουμε συμφωνία με την Ευρώπη, η Ευρώπη θελει συμφωνία με την Ελλάδα άρα τη Δευτέρα θα υπάρξει συμφωνία δεν σε πείθει οτι εχει σχέδιο αλλα πάει με την ελπίδα.


Μακρυά από συνομοσιολογίες κτλ.

Δεν πιστεύω όμως ότι δεν διακυβεύονται συμφέροντα και τα πράγματα είναι αυτά που εμείς μαθαίνουμε και διαβάζουμε.

Αν ο ΣΥΡΙΖΑς ήθελε πραγματικά να κοντραριστεί και να έρθει σε ρήξη με το γενικότερο κατεστημένο (εγχώριο και ευρωπαικό - διεθνές) κατά πρώτο δεν θα έβγαινε ποτέ(ς) και ακόμα και αν έβγαινε θα είχε πέσει στον μήνα (και πολύ λέω). Αν ο ΣΥΡΙΖΑς επίσης δεν είχε πλάτες (και ξαναλέω δεν εννοώ τη Ρωσία) σιγά μην τον άφηναν να κάνει αυτά που κάνει σαν τον κακομαθημένο και πεισματάρικο κωλοπαίδι της ΕΕ...

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ποτέ ότι κάποιοι μας αγαπάνε και δουλεύει υπόγεια η ομάδα έψιλον και τέτοιες @@διες... απλά λόγω συσχετισμών και συγκυριών γίνονται κάποια πράγματα, τα οποία ούτε ισχυρίζομαι ότι τα γνωρίζω, ούτε έχω πληροφόρηση από πουθενά.

Απλά δεν μου βγαίνει αλλιώς το ιστορικό.

Μπορεί η ΕΕ να έχει καταλάβει ότι η λιτότητα δεν βγάζει πουθενά (και προτιμά να της βάλουν την ταμπέλα της φιλεύσπλαχνης από την ταμπέλα του δεν ξέρει τι της γίνεται) ... μπορεί η ισοτιμία ευρωδόλαρου να πρέπει να αλλάξει... μπορεί τελικά να μην καλοβλέπουν οι δυτικοί το ότι υπάρχει μια περίπτωση η Ελλάδα να αποσπαστεί και να πέσει σε άλλες αγκάλες... χίλια δύο μπορεί... το πιο απλό που μπορεί να σκεφτεί κανείς, είναι ότι με ένα ΟΧΙ και μια "καλή" συμφωνία, έχουμε νομιμοποιήσει το μνημόνιο από μόνοι μας και γουστάρουμε κιόλας που το κερδίσαμε με το σπαθί μας το πιο ελαφρύ γ@μήσι... αλλά το ότι μας πηδάνε δεν αλλάζει...

Όπως και να έχει πάντως, το να μπορεί o γιαλαντζί σύριζας να κάνει αυτά που κάνει από μόνος του, χωρίς έγκριση και οκ, ούτε μια στο εκατομμύριο!

Ως εκ τούτων εγώ πιστεύω ότι δεν θα γίνει απολύτως τίποτα...ΟΧΙ (που πιστεύω ότι θα βγει με διαφορά) νέα συμφωνία, λίγο ζόρι με το CC, μια αναμπουμπούλα για 1-2 μήνες και αυτό ήταν.

Σε κάθε περίπτωση η Leftish πλευρά αυτού του κόσμου θα μας αποθεώνει που τα βάλαμε με τους γίγαντες και θα μας έχουν ως παράδειγμα αντίστασης... :lol: και εμείς ως ψωνάρες που είμαστε θα λέμε "ε καλά τους γ@μησαμε" και ξαφνικά κανείς δεν θα έχει πάει στα ATM, κανείς δεν θα άδειασε τα Super Market, κανείς δεν θα ψήφισε ΝΑΙ και όλοι θα ήταν στην συγκέντρωση του ΟΧΙ...

Ζεύκας
04/07/2015, 21:12
https://www.youtube.com/watch?v=CGcuKdpYBRM

spyrakos35
04/07/2015, 21:12
Μιάς και δεν πιστεύω στους επαγγελματίες πολιτικούς που μας κουμαντάρουν τόσα χρόνια (..επάγγελμα, κι' αυτό.....)
γουστάρω να κυβερνηθούμε από νέα πρόσωπα, άσχετα με την πολιτική σκηνή της χώρας .......... Ξένα πρόσωπα, μακρυά, από τα αιωνόβια
και υπεραιωνόβια ''τζάκια'' της πολιτικής, άσχετα με τον οχετό των μέχρι τώρα πολιτευτών, οι οποίοι είδαμε όλοι που μας
οδήγησαν με τις πολιτικές τους και τις επιλογές τους.........

Εστω λοιπόν ότι την Δευτέρα το πρωί δινόταν εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στο ΜΟΤΟ.GR


Trollάρεται ελεύθερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάμε λοιπόν..........


Πρωθυπουργός :ggs

Υπ. ΕΘ. Αμυνας : sniper

Υπ. Υγείας : ΜG Ktinos

Υπ. Ναυτιλίας : Spyrakos

Υπ. Εργασιας : George sp

Υπ Εξωτερικων : Vstrommer

Υπ Δημ. Εργων : Bulmont

Υπ παιδειας : Γιαγιά Αρκουδα

Υπ Αθλητισμου : Sapilla racing

Yπ Γεωργιας :El hymador

Υπ. Οικονομικων :byron

Υπ. Τουρισμού : Bob o castoras

Υπ Δημ. Ταξης : Shcooter

Υπ Βιομηχ. : Nathair

Υπ. Μεταφ :Taisteal

Υπ Τρεφφεν : Maggi υφυπ : Tzimidis


:bawl::bawl::bawl:



Χωρίς διάθεση θιξίματος ή προσβολής κανενός . Χάριν αστεεισμού, ν' αλαφρύνουμε λίγο το κλίμα ρε παιδιά!!!!!!!!!!!!

Απο Δευτερα Ναυτοσημο παιδακια

:lol:

BLiTzER
04/07/2015, 21:17
και ξαφνικά κανείς δεν θα έχει πάει στα ATM, κανείς δεν θα άδειασε τα Super Market, κανείς δεν θα ψήφισε ΝΑΙ και όλοι θα ήταν στην συγκέντρωση του ΟΧΙ...

Έχω screenshots από τα πάντα.

nicksior
04/07/2015, 21:18
:wave2:

dimmie_72
04/07/2015, 21:39
«Ευτυχώς έχουμε αποθέματα πετρελαίου για έξι μήνες και αποθέματα φαρμακευτικών για τέσσερις» είπε στην Telegraph.
Ο κ. Βαρουφάκης είπε ότι μια ειδική πενταμελή επιτροπή (στην οποία συμμετέχουν εκπρόσωποι) του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, της Τράπεζας της Ελλάδος, εμπορικών ενώσεων και ιδιωτικών τραπεζών ότι εργάζεται σε μια ειδική «αίθουσα πολέμου» κοντά στο γραφείο του, ασχολούμενη με τα απαραίτητα αποθέματα και τις κορυφαίες προτεραιότητες.

Αν κάποιος έστω απ αυτούς που κυβερνούν γνώριζε από Δημόσια Διοίκηση, θα έπρεπε να τον ενημερώσει ότι η έναρξη κατανάλωσης των αποκαλούμενων "στρατηγικών αποθεμάτων" της Χώρας γίνεται θεσμικά με απόφαση του Κοινοβουλίου και σε περιπτώσεις που δεν έχουν καμία σχέση με τη σημερινή, εκτός αν αυτό είναι που αυτοί θεωρούν πόλεμο.

Φυσικά και λόγω εμπάθειας, δεν είναι αναμενόμενο και κανείς από τους αντιπολιτευόμενους να διαμαρτυρηθεί, προσδοκώντας μισαλλόδοξα την κατάρρευση άσχετα αν συμπαρασύρει μαζί της και μια Χώρα.

byron
04/07/2015, 21:58
Αν κάποιος έστω απ αυτούς που κυβερνούν γνώριζε από Δημόσια Διοίκηση, θα έπρεπε να τον ενημερώσει ότι η έναρξη κατανάλωσης των αποκαλούμενων "στρατηγικών αποθεμάτων" της Χώρας γίνεται θεσμικά με απόφαση του Κοινοβουλίου και σε περιπτώσεις που δεν έχουν καμία σχέση με τη σημερινή, εκτός αν αυτό είναι που αυτοί θεωρούν πόλεμο.

Φυσικά και λόγω εμπάθειας, δεν είναι αναμενόμενο και κανείς από τους αντιπολιτευόμενους να διαμαρτυρηθεί, προσδοκώντας μισαλλόδοξα την κατάρρευση άσχετα αν συμπαρασύρει μαζί της και μια Χώρα.

Δεν πρόκειται να γίνει τίποτα, όλα υπό έλεγχο. Σε αντίθεση με την σημερινή συνέντευξη στην Telegraph, στην σημερινή συνέντευξη στην El Mundo (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=719567), αναφέρει πως την Τρίτη οι τράπεζες ανοίγουν.

Α, και πως θα επιβεβαιωθεί η θεωρία του πως οι αγορές θα χάσουν 1 τρις € αν καταρρεύσει η Ελλάδα. Όλη η τύχη της χώρας, μιας ζαριά και ένα στοίχημα του διαπλανητικού οικονομολόγου.

Λες και έχει σημασία, τι θα συμβεί στις αγορές αν καταρρεύσει η Ελλάδα. Θλιβερός πραγματικά...:(

skylaros
04/07/2015, 22:02
Θα μπορούσα να κάνω μια οικονομική αναλυσάρα και μετά να τη βάλω στον Μπατο μου. Σε μικροοικονομικό επίπεδο (αυτό που μεταφράζουν τα κανάλια σε πραγματική οικονομία) κανείς δε γνωρίζει ακριβός τι θα γίνει, το μόνο σίγουρο είναι πως έχουν υπάρξει τρομερά κενά και παραλήψεις χρόνων στο τραπεζικό σύστημα. Άλλες έγιναν για να διευκολύνουν λαμόγια και άλλες έγιναν γιατί οι τράπεζες έχουν πανικό καιρό τώρα. Αν η κουβέντα πάει μακροικονομικά πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως κάποιος μπορεί να στηρίξει το ναι... εκτός και αν κάνουμε αποδεκτό α) οι διεθνείς αγορές θα συνεχίζουν να μας καρφώνουν β)τη διαχείριση του όλου θα την έχουν ηλίθιοι ή λαμόγια.

"... Αντίθετα η ομάδα της αστικής τάξης που κυβερνούσε και νομοθετούσε με τα κοινοβούλια, είχε ΑΜΕΣΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ στη καταχρέωση του κράτους. Το κρατικό έλλειμμα, αυτό ήταν ίσα - ίσα το καθαυτό αντικείμενο της κερδοσκοπίας της και η κύρια πηγή του πλουτισμού της. Κάθε χρόνο κι από ένα νέο έλλειμμα. Ύστερα από κάθε τέσσερα- πέντε χρόνια κι από ένα νέο δάνειο. Και κάθε νέο δάνειο πρόσφερε στη χρηματική αριστοκρατία μια καινούργια ευκαιρία να κατακλέβει το κράτος που κρατιόταν τεχνικά στο χείλος της χρεωκοπίας και που ήταν υποχρεωμένο να διαπραγματεύεται με τους τραπεζίτες κάτω από τους πιο δυσμενείς όρους. Κάθε νέο δάνειο της πρόσφερε μια ακόμα ευκαιρία να καταληστεύει με χρηματιστηριακές επιχειρήσεις το κοινό που τοποθετούσε τα κεφάλαια του σε κρατικά ομόλογα και που στα μυστικά τους ήταν μπασμένες η κυβέρνηση και η πλειοψηφία της βουλής"

Κ. Μαρξ,"Οι Ταξικοί αγώνες στην Γαλλία 1848-1850"

ps: Δεν είμαι Μαρξιστής

byron
04/07/2015, 22:03
:tooth: :tooth:

338186

Ζεύκας
04/07/2015, 22:13
:bawl:

byron
04/07/2015, 22:17
:bawl:

Αυτό μ΄αρέσει καλύτερα...μόνο αυτό να δώ, τον MG-Ktinos με στολή πεζικάριου...:tooth: :tooth: :tooth:

Ξουλίδου: Ο στρατός μπορεί να παράξει και να τροφοδοτήσει την αγορά με φάρμακα (http://news247.gr/eidiseis/politiki/ksoylidoy-o-stratos-mporei-na-paraksei-kai-na-trofodothsei-thn-agora-me-farmaka.3560758.html)

Προβλέπω -20% στις μετοχές Novartis, Roche, και GlaxoSM την Δευτέρα. :tooth: :tooth:

Ζεύκας
04/07/2015, 22:21
:rotflmao:

Πάρτα πστη κ πρεζάκι Γιαννακόπουλε!

Το πρώτο σχόλιο από κάτω το διάβασες; :lol:

devil's animal
04/07/2015, 22:22
καλα εσεις το γελατε, αλλα αν βγει το ΟΧΙ, εγω κανω ψαχτικη για καραμπινα...δεν ξερω αν θα την πληρωσω ή θα την "απαλλοτριωσω", αλλα οποιος μπει απροσκαλεστος στο φτωχικο μου, θα φυγει μισος...στην κυριολεξια...
και δεν κανω πλακα...
:wave2:

akis_trevor
04/07/2015, 22:24
Παντως εμεις την πεμπτη,προχτες,κανονικη παραλαβη σε παραγγελιες φαρμακων ειχαμε...

RaGe_Raptor
04/07/2015, 22:31
καλα εσεις το γελατε, αλλα αν βγει το ΟΧΙ, εγω κανω ψαχτικη για καραμπινα...δεν ξερω αν θα την πληρωσω ή θα την "απαλλοτριωσω", αλλα οποιος μπει απροσκαλεστος στο φτωχικο μου, θα φυγει μισος...στην κυριολεξια...
και δεν κανω πλακα...
:wave2:

"απρόσκλητος" ρε συ..................:lol:

ggs
04/07/2015, 22:32
Παντως εμεις την πεμπτη,προχτες,κανονικη παραλαβη σε παραγγελιες φαρμακων ειχαμε...

Τι σειρα είσαι νεος;:lol:

skylaros
04/07/2015, 22:32
Αν βγει ναι σε 2 χρόνια από τώρα max και αν δε μου έχει κάτσει το joker έχω φύγει εκτός συνόρων.

devil's animal
04/07/2015, 22:34
"απρόσκλητος" ρε συ..................:lol:

same thing (https://www.google.gr/search?q=%CE%B1%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=_EKYVYTVA4WqUYfCgegF) ρε boy...:look:

foogr01
04/07/2015, 22:40
Από τη στιγμή που ξεκίνησε το 1ο νήμα έχω κάτσει -κάθε μέρα από λίγο γιατί πολλές φορές δεν προλάβαινα- και διάβασα ΟΛΑ τα γραφόμενά σας, ένα προς ένα. Έχω σχηματίσει μία άποψη (προφανώς και όχι μόνο μέσα από το moto.gr) και βασιζόμενος σε αυτήν θα πάω αύριο να ψηφίσω.

Είμαι όμως απογοητευμένος. Πρώτα απ' όλα από τον ίδιο μου τον εαυτό γιατί πιστεύω ότι δεν έκανα και δεν κάνω τα πάντα για να γίνομαι κάθε μέρα καλύτερος Άνθρωπος. Έπειτα από τους συνανθρώπους μου που παρατηρώ ότι η πλειοψηφία τους (σε πολύ μεγάλο βαθμό) δεν ενδιαφέρονται καν να γίνουν Άνθρωποι. Δε θα μιλήσω καθόλου για πολιτικούς, κόμματα και κυβερνήσεις σε εθνικό και ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο διότι είναι φανερό πως δεν ενδιαφέρεται κανένας τους για τον Άνθρωπο. Έχω ξαναπεί κάπου μέσα εδώ πως με απλές ενέργειες μπορούμε ΟΛΟΙ μας να κάνουμε τις ζωές ΜΑΣ πιο ευχάριστες, πιο όμορφες, πιο Ανθρώπινες.

Κατεβαίνοντας τώρα από το "σύννεφό" μου να θέσω στα υπόψιν σας ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται και δυστυχώς τα ιδεώδη και η ανθρωπιά είναι μόνο λέξεις που αρέσκονται να προφέρουν και να προτάσουν κάποιοι για να εξυπηρετούν συμφέροντα. Δυστυχώς δε βλέπω να αλλάζει τίποτα για μας, τους απλούς Ανθρώπους.

Θα ήθελα να μπορέσουμε να διατηρήσουμε όλοι μας τη ψυχραιμία μας και να προσπαθήσουμε έστω και την επόμενη μέρα να είμαστε ενωμένοι. Τι ωραία που θα ήταν αν αντί για ξεχωριστές συγκεντρώσεις να υπήρχε μία, όπου ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να φωνάζαμε για το δίκαιο και το σωστό!

"Παιχνίδια" παίζονται συνέχεια και είμαστε τα πιόνια στη σκακιέρα. Τις περισσότερες φορές τα πιόνια είναι τα πρώτα που θυσιάζονται. Ενίοτε όμως κάνουν και ματ.

byron
04/07/2015, 22:43
:rotflmao:

Πάρτα πστη κ πρεζάκι Γιαννακόπουλε!

Το πρώτο σχόλιο από κάτω το διάβασες; :lol:

Διάβασα το 3ο...

Τις πρώτες ύλες για την παρασκευή, θα τις κάνουμε ανταλλαγή με G3 :tooth: :tooth: :tooth:

Ζεύκας
04/07/2015, 22:51
Από τη στιγμή που ξεκίνησε το 1ο νήμα έχω κάτσει -κάθε μέρα από λίγο γιατί πολλές φορές δεν προλάβαινα- και διάβασα ΟΛΑ τα γραφόμενά σας, ένα προς ένα. Έχω σχηματίσει μία άποψη (προφανώς και όχι μόνο μέσα από το moto.gr) και βασιζόμενος σε αυτήν θα πάω αύριο να ψηφίσω.

Είμαι όμως απογοητευμένος. Πρώτα απ' όλα από τον ίδιο μου τον εαυτό γιατί πιστεύω ότι δεν έκανα και δεν κάνω τα πάντα για να γίνομαι κάθε μέρα καλύτερος Άνθρωπος. Έπειτα από τους συνανθρώπους μου που παρατηρώ ότι η πλειοψηφία τους (σε πολύ μεγάλο βαθμό) δεν ενδιαφέρονται καν να γίνουν Άνθρωποι. Δε θα μιλήσω καθόλου για πολιτικούς, κόμματα και κυβερνήσεις σε εθνικό και ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο διότι είναι φανερό πως δεν ενδιαφέρεται κανένας τους για τον Άνθρωπο. Έχω ξαναπεί κάπου μέσα εδώ πως με απλές ενέργειες μπορούμε ΟΛΟΙ μας να κάνουμε τις ζωές ΜΑΣ πιο ευχάριστες, πιο όμορφες, πιο Ανθρώπινες.

Κατεβαίνοντας τώρα από το "σύννεφό" μου να θέσω στα υπόψιν σας ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται και δυστυχώς τα ιδεώδη και η ανθρωπιά είναι μόνο λέξεις που αρέσκονται να προφέρουν και να προτάσουν κάποιοι για να εξυπηρετούν συμφέροντα. Δυστυχώς δε βλέπω να αλλάζει τίποτα για μας, τους απλούς Ανθρώπους.

Θα ήθελα να μπορέσουμε να διατηρήσουμε όλοι μας τη ψυχραιμία μας και να προσπαθήσουμε έστω και την επόμενη μέρα να είμαστε ενωμένοι. Τι ωραία που θα ήταν αν αντί για ξεχωριστές συγκεντρώσεις να υπήρχε μία, όπου ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να φωνάζαμε για το δίκαιο και το σωστό!

"Παιχνίδια" παίζονται συνέχεια και είμαστε τα πιόνια στη σκακιέρα. Τις περισσότερες φορές τα πιόνια είναι τα πρώτα που θυσιάζονται. Ενίοτε όμως κάνουν και ματ.

ναι οκ το σημαντικότερο δεν μας είπες: τι θα ψηφίσεις;

για να ξέρουμε πως θα σε φακελώσουμε :lol:

byron
04/07/2015, 22:55
Είμαι όμως απογοητευμένος. Πρώτα απ' όλα από τον ίδιο μου τον εαυτό γιατί πιστεύω ότι δεν έκανα και δεν κάνω τα πάντα για να γίνομαι κάθε μέρα καλύτερος Άνθρωπος.

Μου θύμισε Καζαντζάκη το παραπάνω... "Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.” :beer:

dimmie_72
04/07/2015, 22:57
Δεν πρόκειται να γίνει τίποτα, όλα υπό έλεγχο. Σε αντίθεση με την σημερινή συνέντευξη στην Telegraph, στην σημερινή συνέντευξη στην El Mundo (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=719567), αναφέρει πως την Τρίτη οι τράπεζες ανοίγουν.

Α, και πως θα επιβεβαιωθεί η θεωρία του πως οι αγορές θα χάσουν 1 τρις € αν καταρρεύσει η Ελλάδα. Όλη η τύχη της χώρας, μιας ζαριά και ένα στοίχημα του διαπλανητικού οικονομολόγου.

Λες και έχει σημασία, τι θα συμβεί στις αγορές αν καταρρεύσει η Ελλάδα. Θλιβερός πραγματικά...:(

Ιστορικά (ακόμη κι αν οι κατά καιρούς κυβερνώντες δεν αποτελούσαν και πρότυπα ηγετών) αποδείχτηκε ότι η Χώρα όποτε χρειάστηκε να εμπλακεί, διατηρούσε τα απαιτούμενα αποθέματα σε υλικά (τρόφιμα, καύσιμα, πυρ/κά, φάρμακα κλπ) και χρηματικές αξίες για να συντηρήσουν ένα στρατό ακόμη κι αν το βιοτικό επίπεδο του λαού ήταν πολύ χαμηλότερο του σημερινού.

Κάποιος θα πρέπει να εξηγήσει στον κύριο στην γλώσσα των οικονομικών, που υποτίθεται γνωρίζει, ότι όταν υπολογίζει το εξάμηνο επάρκειας ας λάβει υπόψη του ότι η Μονάδα Καταναλώσεως Καυσίμου της εμπόλεμης δύναμης είναι πολλαπλάσια της ημερήσιας (μειωμένης) κατανάλωσης ενός παραπαίοντος κράτους, ίσως παραπάνω από 1:10.

Διερωτάται κανείς:
- Κοινή Ευρωπαϊκή εξωτερική πολιτική δεν υπάρχει.
- Ευρωπαϊκός στρατός δεν υπάρχει.
- Το ΝΑΤΟ δεν θα εμπλακεί σε ρήξη σχέσεων 2 κρατών-μελών ει μη μόνο στις ειρηνευτικές διαπραγματεύσεις.
- Ο "σύμμαχος" έχει αποδείξει παντοιοτρόπως στο παρελθόν ότι μας επιβουλεύεται.
- Πηγές να υποστηρίξεις επιχειρήσεις δεν έχεις.
- Η κυριαρχία σου ως κράτος αμφισβητείται συνεχώς στο εσωτερικό και εξωτερικό.

Έχει περιέλθει ποτέ η Ελλάδα στη νεώτερη ιστορία της σε χειρότερη θέση από πλευράς ισχύος και εθνικής κυριαρχίας;

dimmie_72
04/07/2015, 23:09
Αυτό μ΄αρέσει καλύτερα...μόνο αυτό να δώ, τον MG-Ktinos με στολή πεζικάριου...:tooth: :tooth: :tooth:

Ξουλίδου: Ο στρατός μπορεί να παράξει και να τροφοδοτήσει την αγορά με φάρμακα (http://news247.gr/eidiseis/politiki/ksoylidoy-o-stratos-mporei-na-paraksei-kai-na-trofodothsei-thn-agora-me-farmaka.3560758.html)

Προβλέπω -20% στις μετοχές Novartis, Roche, και GlaxoSM την Δευτέρα. :tooth: :tooth:

ποδόσκονη και κουνουπέλαιο για όλες τις ασθένειες, θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι φέτος το καλοκαίρι λέμε..... :lol:

ggs
04/07/2015, 23:09
Ωραία... Τέλειωνουν τα λεφτά, τα φάρμακα ,τα κωλοχαρΤα,τα καύσιμα,τα μακαρόνια,το κότσι Μπέρι,οι εξωγήινοι, οι δεινόσαυροι, τα γκρεμλινς,θα κάνουν ντου οι τούρκοι,οι αλβανοί, οι Σκοπιανοί, οι Μαλτέζοι ,αίμα θα βρέχει ο ουρανός,ο Ολυμπιακός θα χασει το προταθλημα και ο "Θανάσης" θα σερβίρει σούσι...τα είχε οει ο γέροντας....


Το μονο σίγουρο είναι οτι όντως τα κωλοχαρτα θα τελειώσουν...

MG-KTiNoS
05/07/2015, 07:59
Αυτό μ΄αρέσει καλύτερα...μόνο αυτό να δώ, τον MG-Ktinos με στολή πεζικάριου...:tooth: :tooth: :tooth:

Ξουλίδου: Ο στρατός μπορεί να παράξει και να τροφοδοτήσει την αγορά με φάρμακα (http://news247.gr/eidiseis/politiki/ksoylidoy-o-stratos-mporei-na-paraksei-kai-na-trofodothsei-thn-agora-me-farmaka.3560758.html)

Προβλέπω -20% στις μετοχές Novartis, Roche, και GlaxoSM την Δευτέρα. :tooth: :tooth:

1 Ο ΚΤιΝοΣ ήταν ναύτης με μεγάλη "καριέρα" :p

2 Η Νοβάρτις η Ρος και η Γκλάζο ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ Θα βγάλουν λίγα ή πολλά.....
αλλά να χάσουν ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ
:cool:

Πάρτα πστη κ πρεζάκι Γιαννακόπουλε!

Για κάτι σουπερ μάρκερτ που πουλάνε εισαγόμενα πολλοί γράφουν τι καλοί ανθρωποι που είναι κλπ κλπ
(και δεν είναι και τόσο καλοι εν τέλει ψάξε ψάξε αλλά τέλος πάντως)

Για τη βιανέξ που φάγαμε ψωμάκι τόσα χρόνια?
Αλλά ξέχασα είπε όχι ο άνθρωπος για να μη βάλει λουκέτο οπότε έγινε πρεζάκι
Να σου πω εδώ ότι η Βιανέξ κατασκευάζει, συσκευάζει, εισάγει, εξάγει φάρμακα και μερικά πράγματα ακόμα

:nono:
http://www.newsbomb.gr/ellada/news/story/127648/sto-pleyro-ton-ergazomenon-i-vianex


Ωραία... Τέλειωνουν τα λεφτά, τα φάρμακα ,τα κωλοχαρΤα,τα καύσιμα,τα μακαρόνια,το κότσι Μπέρι,οι εξωγήινοι, οι δεινόσαυροι, τα γκρεμλινς,θα κάνουν ντου οι τούρκοι,οι αλβανοί, οι Σκοπιανοί, οι Μαλτέζοι ,αίμα θα βρέχει ο ουρανός,ο Ολυμπιακός θα χασει το προταθλημα και ο "Θανάσης" θα σερβίρει σούσι...τα είχε οει ο γέροντας....
Το μονο σίγουρο είναι οτι όντως τα κωλοχαρτα θα τελειώσουν...

Για την αξιοπρέπεια και τη δημοκρατία δεν ξέρω....

:D

Eversman
05/07/2015, 08:03
Το μονο σίγουρο είναι οτι όντως τα κωλοχαρτα θα τελειώσουν...

Νεράκι Γιώργο! Να δροσίζονται και οι αιμορροΐδες :bawl:

MG-KTiNoS
05/07/2015, 08:08
Έχει περιέλθει ποτέ η Ελλάδα στη νεώτερη ιστορία της σε χειρότερη θέση από πλευράς ισχύος και εθνικής κυριαρχίας;

Κύπρος
Ιμια

:wave2:

The_Scientist
05/07/2015, 08:09
Καλημέρα σας,

εγώ οικονομολόγος δεν είμαι ούτε πολιτικός.
Ιδιαίτερη πληροφόρηση δεν έχω, όπως κανείς μας μάλλον, απλά αποφεύγω να βλέπω TV και προσπαθώ να σκέφτομαι λογικά...


Κατ' αρχήν είμαι υπέρ της φιλοσοφίας Δημοψήφισμα για τις κορυφαίες αποφάσεις μιας χώρας και η απόφαση στο λαό (για πολλούς λόγους).
Όμως θεωρώ ότι το συγκεκριμένο δημοψήφισμα, υπό τις συνθήκες που προκυρήχθηκε, ήταν μια λάθος απόφαση.


ΑΛΛΑ, υπάρχει κανένας σοβαρός άνθρωπος εδώ που να πιστεύει ότι αν βγεί 52-48 ΟΧΙ ή 53-47 ΝΑΙ θα υπάρξει σημαντική διαφοροποίηση στην πορεία της χώρας ?

ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ.

Πολιτικές εξελίξεις στο εσωτερικό της χώρας μπορεί να δρομολογήσει, αλλά μέχρι εκεί.
Ούτε πιστωτικό γεγονός, ούτε αλλαγή νομίσματος ούτε λοιπές παπαριές που ακούμε.
ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν αποκλείω απόλυτα ότι μπορεί να γίνει κάτι χοντρό, αλλά αν γίνει δεν θα οφείλεται στο (κατ' εκτίμηση) μοιρασμένο αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος.

Νομίζω η επόμενη ημέρα έχει ήδη σχεδιαστεί από τους Ευρωπαίους, ασχέτως αποτελέσματος.


Αααα και κάτι άλλο...
Ας δούμε λίγο τα πράγματα και από τις 2 πλευρές

1. Από την πλευρά της Ευρώπης

Σίγουρα δεν είναι πιθανό να αλλάξουν σε τίποτα τη στρατηγική τους. Ό,τι και να γίνει το πλαίσιο για την Ελλάδα θα είναι λιτότητα + πίεση για μεταρρυθμίσεις.
Όμως, οι 18 χώρες εδω και αρκετά χρόνια είναι (συμ)μέτοχες στο projectaki που λέγεται Ελλάδα.
Έχουν γράψει κάποιες χιλιάδες (υπουργο)ώρες σε Eurogroup, έχουν επενδύσει αρκετό χρήμα και προσπάθεια και σίγουρα στο ενδεχόμενο τραγικά αποτυχημένης κατάληξης θα λογοδοτήσουν στα κοινοβούλια τους και σε διάφορα άλλα lobbies.

Με λίγα λόγια δεν νομίζω ότι θα εξωθήσουν σε πιστωτικό γεγονός, ούτε θα δείξουν τιμωρητική στάση ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ.


2. Από την πλευρά της Ελλάδας

Το αδιέξοδο δεν είναι τα Capital Controls, ούτε η κατάσταση της οικονομίας, ούτε το χρέος, ούτε ...
Το απόλυτο αδιέξοδο είναι η πολιτική ανυπαρξία.
Ο Τσίπρας απαξιώθηκε, μετράει μήνες ...
Σοβαρή εναλλακτική δεν υπάρχει...

Δεν υπάρχει κυβέρνηση που μπορεί να αντέξει πάνω από 1,5 - 2 χρόνια.
Άρα δεν υπάρχει κυβέρνηση που να μπορεί να κάνει σοβαρό έργο.

Οριζόντια, άμεσα, ανούσια μέτρα θα δούμε πάλι.
Διότι για να γίνει σοβαρή δουλειά (μεταρρυθμίσεις) χρειάζεται χρόνος και εμπιστοσύνη...

irinia
05/07/2015, 08:30
ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ........




ΒΥΡΩΝΑ να και μια φορά που συμφωνούμε για τα ερωτηματικά που θέτεις.
Οι αριστεροί ,λέμε τώρα αριστεροί,γιατί αν ψάξετε έχει πολύ γέλιο,πήραν αλά μπρατσέτα
την ΑΝΕΛ και με τις ευλογίες κάποιων άλλων παιδιών έστειλαν τη χώρα στο δημοψήφισμα
όπου θα ψηφίσω ΤΙ..?? Για το άν δέχομαι ΤΙ..?? Μια συμφωνία που άλλαξε 10 φορές έπειτα..??
Όχι μόνο από τους Ευρωπαίους αλλά και από την κυβέρνηση με αλλεπάλληλες επιστολές..??
Αν με έπιανε το πατριωτικό μου όπως θέλουν αυτοί που μας έριξαν το μπαλλάκι και μας θυμήθηκαν
τώρα ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ αφού μας έβγαλαν στο πεζοδρόμιο όπου βλέπουμε εικόνες πλέον ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΕΣ,
θα μπορούσα να έριχνα ΟΧΙ,αν σκεφτόμουνα τον εαυτό μου και το συμφέρον μου για όσο χρόνο
ακόμα μου έμεινε να ζήσω ίσως έριχνα ΝΑΙ,επειδή όμως νοιώθω ότι όλοι με δουλεύουν για να αισθανθώ
ότι είμαι Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ ΛΑΟΣ που θα πάρω την τύχη μου στα χέρια μου ,μια και οι κυβερνώντες
με τους αντιπολιτευόμενους είναι απασχολημένοι να τρώνε ΨΑΡΙ και ακριβό ΚΡΑΣΙ έχοντας ήδη εξασφαλίσει
τα λεφτουδάκια τους στο εξωτερικό,για εκεί που ετοιμάζονται να την κάνουν και οι ίδιοι ελικοπτερικώς,σύστημα
Αργεντικής δηλαδή,ΑΝ δεν τους βγουν τα σενάρια που παίζουν με τόση άνεση,
ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΣΗΜΕΡΑ,μια και έχει και καλό καιρό,γιατί μας σάπισε τελευταία...!!
ΕΝΑΝ ΠΟΥΣΤΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΕΙΔΑΤΕ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΝΗΝΤΑΡΙΚΟ..??
Ναι όλους αυτούς που νοιάζονται για τη σωτηρία της χώρας..??
Η ντεμέκ ΑΡΙΣΤΕΡΑ με όλα τα κομματόσκυλα και τους ρουφιανοσυνδικαλιστές πήρε την ευκαιρία της μετά
από 50 χρόνια ξανά.......ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΚΑΨΕ με τόση ευκολία που όσοι έχουν φαιά ουσία στον εγκέφαλο
ΑΝΑΡΩΤΙΟΥΝΤΑΙ.....ήταν από λάθος επιλογές ή ΕΣΚΕΜΜΕΝΟ..??
Η γνώμη μου είναι ότι ΠΟΤΕ δεν είχε ευκαιρία......και ότι ήταν ΜΙΑ ΣΤΗΜΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ που έπρεπε να
την ρετουσάρουν με τέτοιο τρόπο για να πιεί άλλο ένα ποτήρι αυτός ο λαός...!!!
Όση κουλτούρα και να διαθέτεις,κάποια στιγμή όταν τα γεγονότα στήνονται με τόση μαεστρία πριν από μας για μας,
τότε αυτό σε συνδυασμό με τη λαχτάρα που έχεις για δικαίωση σε οδηγούν σε ΟΝΕΙΡΑ ΑΠΑΤΗΛΑ...!!!
Όπως δήλωσε και κάποιος ονόματα με λέμε,αφού βεβαίως παραγράφηκε πλέον λόγω παρέλευσης χρόνου,
το δήλωσε κι ο ίδιος αυτό, ΕΜΕΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ...!!!
Ας με συγχωρέσετε όλοι όσοι νοιώθετε πολύ υπεύθυνοι σήμερα, φεύγω για ΜΠΑΝΙΟ...!!!

MG-KTiNoS
05/07/2015, 08:32
Καλημέρα σας,

Οριζόντια, άμεσα, ανούσια μέτρα θα δούμε πάλι.
Διότι για να γίνει σοβαρή δουλειά (μεταρρυθμίσεις) χρειάζεται χρόνος και εμπιστοσύνη...

Καλημέρα

:)

Αυτές τις μεταρρυθμίσεις που τόσα χρόνια ακούω μπορεί να που τις πει κάποιος?
Γιατί τελικά απ αυτά που είδα καταλήγουν πάντα στον βάλουν λουκέτο σε επιχειρήσεις και σε στο πέταγμα στο δρόμο μερικών χιλιάδων εργαζομένων.

Εγώ λοιπόν έχω μια ερώτηση κι όποιος θέλει να απαντήσει.
-Όλοι συμφωνούν λοιπόν ότι πρέπει να γίνουν επενδύσεις
Αυτές τις επενδύσεις μπορεί να τις κάνει ο Ιδιωτικός τομέας ή το δημόσιο.
Η ΕΕ λοιπόν δεν επιτρέπει στο δημόσιο να επενδύσει ζητάει ιδιωτικοποιήσεις.
Η τρόικα επίσης δεν επιτρέπει μείωση φορολογίας, ούτε καν εγγυήσεις για σταθερή φορολογία (βλέπε και ΦΠΑ τουρισμό)
------------------------------------


Η πλάκα η μεγάλη είναι ότι ακούς τους δημοσιογράφους σήμερα να λένε πως τόσα χρόνια αυτοί τα έλεγαν....
:rotflmao:

Pan (dvs)
05/07/2015, 08:44
Εχω και φτυάρι......... Να 'ρθω κι' εγώ;;;;;;;;;;;;;;;

Ολοι οι καλοι χωρανε.:D

fkol k4
05/07/2015, 08:52
-Όλοι συμφωνούν λοιπόν ότι πρέπει να γίνουν επενδύσεις
Αυτές τις επενδύσεις μπορεί να τις κάνει ο Ιδιωτικός τομέας ή το δημόσιο.

Σωστό, αλλά άλλου τύπου επενδύσεις μπορεί να κάνει το κράτος και άλλοου τύπου ο ιδ. τομέας.
Το κράτος πχ μπορεί να φτιάξει κανέναν δρόμο, κανένα σχολείο, κανένα νοσοκομείο και γενικότερα πράγματα υποδομής. Δηλαδή αυτό που μπορεί να κάνει χοντρικά είναι ανάθεση έργων σε μεγαλες κατασκευαστικές (δηλ. πάλι στον Μπόμπολα). Καλό είναι μεν, αλλά δεν εκκινεί όλους τους κλάδους της οικονομίας.
Ο ιδιωτικός τομέας μπορεί να κάνει άλλα πράγματα. Εισαγωγικές, συσκευαστήρια αγροτικών προϊόντων, εξαγωγικές, τουριστικές μονάδες, βιομηχανία (έστω συναρμολόγηση προϊόντων ξένων εταιρειών γι αρχή), γενικά υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία και δουλειά για ανθρώπους περισσότερων ειδικοτήτων (ή και για ανειδίκευτους).
Άσε που αν όλα αυτά γίνουν εκτός Αττικής, θα τονωθούν και οι εκεί περιοχές.

Όλα χρειάζονται, αλλά πιστεύω το 2ο ακόμη περισσότερο από το 1ο.

MG-KTiNoS
05/07/2015, 08:59
Ας πούμε ότι είναι έτσι (κάποιος μπορεί να πει άλλα, αλλά ας μην εστιάσουμε σ αυτό)
Το πρόβλημα είναι ότι ούτε ΕΤΣΙ μας επιτρέπουν...
Θέλω να πω τα 35 που θα μας έδιναν για επενδύσεις για να τα πάρουμε πρέπει να συνχρηματοδοτήσουμε τα έργα
Άρα δεν θα τα πάρουμε....
και ο ΙΤ τα λέω παραπάνω.
Χώσε φόρους, χώσε εισφορές, αύξησε τ ασφάλιστρα κλπ κλπ
Δεν υπάρχει περίπτωση να επενδύσει 'άνθρωπος στην Ελλάδα....

Είμαστε σε τρομερό αδιέξοδο....
:(

ggs
05/07/2015, 09:08
Εχω ενα μπατζανακη της θείας του τριτοξαδερφου που είναι μέσα στα πραγματα....εμπιστευτικά έμαθα αυτό....δεν θέλω να επηρρέασω την ψήφο σας αλλά πρεπει να ξέρετε τι μας περιμένει... Πραξτε κατα συνείδηση...


338195

tsompanis
05/07/2015, 09:11
Τι να επενδύσει ρε Νίκο! Εδώ λέμε κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να μας διώξουν! Χθες στα σύνορα της κακαβιας βρήκα άλλους δύο γνωστούς μου να κατακλύζουν με εκατοντάδες ερωτήσεις τους τελωνειακους. Άλλοι δύο λοιπόν που την κοπανανε!

nikos_abel
05/07/2015, 09:19
Μιάς και δεν πιστεύω στους επαγγελματίες πολιτικούς που μας κουμαντάρουν τόσα χρόνια (..επάγγελμα, κι' αυτό.....)
γουστάρω να κυβερνηθούμε από νέα πρόσωπα, άσχετα με την πολιτική σκηνή της χώρας .......... Ξένα πρόσωπα, μακρυά, από τα αιωνόβια
και υπεραιωνόβια ''τζάκια'' της πολιτικής, άσχετα με τον οχετό των μέχρι τώρα πολιτευτών, οι οποίοι είδαμε όλοι που μας
οδήγησαν με τις πολιτικές τους και τις επιλογές τους.........

Εστω λοιπόν ότι την Δευτέρα το πρωί δινόταν εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στο ΜΟΤΟ.GR


Trollάρεται ελεύθερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάμε λοιπόν..........


Πρωθυπουργός :ggs

Υπ. ΕΘ. Αμυνας : sniper

Υπ. Υγείας : ΜG Ktinos

Υπ. Ναυτιλίας : Spyrakos

Υπ. Εργασιας : George sp

Υπ Εξωτερικων : Vstrommer

Υπ Δημ. Εργων : Bulmont

Υπ παιδειας : Γιαγιά Αρκουδα

Υπ Αθλητισμου : Sapilla racing

Yπ Γεωργιας :El hymador

Υπ. Οικονομικων :byron

Υπ. Τουρισμού : Bob o castoras

Υπ Δημ. Ταξης : Shcooter

Υπ Βιομηχ. : Nathair

Υπ. Μεταφ :Taisteal

Υπ Τρεφφεν : Maggi υφυπ : Tzimidis


:bawl::bawl::bawl:



Χωρίς διάθεση θιξίματος ή προσβολής κανενός . Χάριν αστεεισμού, ν' αλαφρύνουμε λίγο το κλίμα ρε παιδιά!!!!!!!!!!!!

Υπουργός σχέσεων και επαφών με εξωγήινους πολιτισμούς;

dimmie_72
05/07/2015, 09:23
Κύπρος
Ιμια

:wave2:

Aκριβώς αυτά τα γεγονότα δείχνουν ότι κανείς δεν είχε το σθένος να μας απειλήσει άμεσα και σοβαρά.

Με 2-3 δις σήμερα (καύσιμα δεν μας λένε πόσα):

- Θα επισκευάσεις με ανταλλακτικά ακινητούντα άρματα, αεροπλάνα και μονάδες του στόλου;
- Θα κάνεις επιστράτευση;
- Θα μετακινήσεις τις μονάδες στους χώρους τελικού προορισμού;
- Θα ξεκινήσεις και επιχειρήσεις;
- Θα συντηρήσεις και τον πληθυσμό;

:wave2:

edit: θα πείσεις τον πληθυσμό για εθνική ομοψυχία όταν οι καταθέσεις του (σε λογιστική μορφή) ανέρχονται στα 123 δις;

nicksior
05/07/2015, 09:49
Καλημέρα .

Όντως μια πολύ όμορφη μέρα , μετεωρολογικώς ειπείν.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους , συμφωνούντες και διαφωνούντες γιατί με βοήθησαν να διαμορφώσω άποψη καθότι το Άγιο Πνεύμα παρά τις επανειλημμένες επικλήσεις μου …. Δεν!

Καλούμαι ,τυπικά, να αποδεχθώ ή να απορρίψω το περιεχόμενο ενός κειμένου το οποίο αν και προσπάθησα , επίπονα, να καταλάβω , δεν το κατάλαβα και γράμματα γνωρίζω!

Θα έπρεπε λοιπόν να αποφασίσω βάσει των συνεπειών της απόρριψης ή υπερψήφισης του.

Οι ερμηνείες πολλές και τουλάχιστον περισσότερες από δύο , αλλά και διασταλτικές . Αν παρακολουθήσει κάποιος αυτό το θρεντ θα διαπιστώσει τη μετάλλαξη της υποστηρικτικής τακτικής του προτείνοντος το δημοψήφισμα χώρου , από επιθετική σε καθησυχαστική.. Φαίνεται πεντακάθαρα ότι διαθέτουν οιωνοσκόπους.

Όσο για τις συνέπειες , που με αφορούν άμεσα, είναι σαν να έχω να επιλέξω ανάμεσα στη Σκύλα και τη Χάρυβδη μόνο που δεν τις γνωρίζω τις κυρίες. Συνοικέσιο εξ αποστάσεως λοιπόν (άσε που είμαι και παντρεμένος) ευχαριστώ δεν θα πάρω!

Ανήκω στην κατηγορία εκείνων που πάντα πλήρωναν τον «ρεφενέ» τους και έχουν κάνει και αρκετά κεράσματα, έτσι κανείς από τους πολιτικούς ταγούς δεν έχει να φοβηθεί κάτι από εμένα . Ξέρω ότι αυτό δεν ακούγεται και πολύ επαναστατικό (καθόλου μάλλον) όμως ας αναλογιστούν οι «επαναστάτες» που θα βρίσκονταν αν δεν υπήρχαν κι αυτοί που ρίχνουν νερό στον μύλο της ευημερίας τους (έστω κι αυτής της κουτσουρεμένης για τους περισσότερους).

Αποφάσισα λοιπόν να εξέλθω Λευκός και άσπιλος από αυτήν την βάσανον καθότι δεν με αφορά!

Άστεγος πολιτικά τα τελευταία χρόνια το μόνο που φοβάμαι είναι οι «ακλόνητοι» και στο νου και στους δρόμους.

bros400pgm
05/07/2015, 09:57
Αλλος απανταει βαση των κειμενων, αλλος βαση των εκβιασμων. Αυτο που με φοβιζει ειναι το ποσο χεστες ειναι μερικοι να δουν περα απο τον μικροκοσμος τους (περιλαμβανει και τις πολιτικες δυναμεις που εκλεχθησαν μεχρι σημερα).

nicksior
05/07/2015, 10:15
Αλλος απανταει βαση των κειμενων, αλλος βαση των εκβιασμων. Αυτο που με φοβιζει ειναι το ποσο χεστες ειναι μερικοι να δουν περα απο τον μικροκοσμος τους (περιλαμβανει και τις πολιτικες δυναμεις που εκλεχθησαν μεχρι σημερα).

Φίλε το μέχρι σήμερα ... είναι παρελθόν
Το μέλλον σου επηρεάζουν αυτοί που παίζουν παιχνίδι σήμερα.

nicksior
05/07/2015, 10:18
Και τέλος απο μένα για σήμερα.
Καλό βόλι
:wave2:

irinia
05/07/2015, 10:53
Ολοι οι καλοι χωρανε.:D






15 ΜΠΑΝΙΑ ΗΔΗ ΚΑΙ.............



Μηχανάκι,έχω γίνει σκέτο κατράμι.