PDA

View Full Version : Λευκάδα 1990.......



bulmont
06/07/2015, 17:13
Bρισκόμαστε λοιπόν πίσω, κάπου στις αρχές των ‘90ς. Πλησιάζει το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος και
σχεδιάζουμε μετά της συμβίας τριήμερο Λευκάδα. Η μοτοσυκλέτα η γνωστή από τον βαρύ χειμώνα του198…..ΒΜW R 51/3 τσόπερ……Εγώ σχόλασα γύρω στις δύο το μεσημέρι, η κυρά θα σχόλαγε στις πέντε το απόγευμα.. Πήγα λοιπόν πρώτος στο σπίτι, έκανα το μπάνιο μου και ξεκίνησα να φορτώνω τα μπαγκάζια, πρώτα τα είδη κατασκήνωσης και αφήνοντας για το τέλος, τα προσωπικά μας αντικείμενα και ρούχα……

Με τον ερχομό της συζύγου και βλέποντας το τι πρέπει να φορτώσω ακόμα, ένιωσα ένα κρύο ρίγος στην
πλάτη μου, καταλαβαίνοντας τελευταία στιγμή, πώς τα χταπόδια δεν είναι αρκετά, για να πιάσω το μισό μας σπίτι
πάνω στην μοτοσυκλέττα… (εντάξει έχει και μεγάλη μπανιέρα…….)

Οπότε, κάτω όλα τα πράγματα και φτού κι’ από την αρχή……μιάς και χρόνος για να αγοράσω νέα χταπόδια δεν υπήρχε. Τα πόστιασα λοιπόν όλα στην σκάρα, πίσω από την πλάτη της σέλας και σαν άλλος Χουντίνι άρχισα να κάνω τα μαγικά μου για να τα σταθεροποιήσω …. Μετά από αρκετά γαμοσταυρίδια, τα κατάφερα, τα πίεσα, τα ζούληξα και ξεκινάμε κατά τις
εξι το απόγευμα…..

Μιάς και τα χλμ αρκετά και μην θέλοντας να φτάσω νύκτα στην Λευκάδα, ώστε να έχω λίγο φώς για να στήσω την σκηνή (καναδέζικη καμιά 10αριά κιλά….) πήγαινα, όσο πιο γρήγορα μου επέτρεπαν οι πίσω αναρτήσεις του ρ51, οι οποίες συχνά- πυκνά τερμάτιζαν…..(λογικό με δύο άτομα και καμιά 40αριά κιλά στην σκάρα......

Το Μπεμβέ πήγαινε μια χαρά , ο κινητήρας δούλευε τέλεια , το ταξίδι προχωρούσε όμορφα…. Περνώντας την Κλεισούρα (μετά το Μεσολόγγι) η κίνηση ελάχιστη και η θερμοκρασία στα ύψη, μιάς και ήταν μια αρκετά ζεστή ημέρα…..άρχισα να λαμβάνω μια μυρουδιά καμμένου καλωδίου, η οποία ερχόταν κατά διαστήματα. Μία μύριζε καμένο καλώδιο, μία όχι…..Γυρίζω λοιπόν στην σύζυγο και της λέω ‘’μπροστά μας πρέπει να πηγαίνει κάποιο αυτοκίνητο ή νταλίκα και έχει πάρει φωτιά και ο οδηγός δεν έχει καταλάβει τίποτα’’ Τα χλμ όμως περνούσαν η μυρωδιά πήγαινε κι’ ερχόταν και περάσαμε το Αγρίνιο φτάνοντας Αμφιλοχία.

Να κάνουμε μια στάση, μου λέει η γυναίκα μου, στο καφενείο που είναι στην έξοδο της πόλης, να πιούμε κάτι και να ξεπιαστούμε λίγο….

Πραγματικά βγαίνοντας από Αμφιλοχία είχε (πιθανόν ακόμα να υπάρχει) ένα καφενείο με ευκάλυπτα και πανοραμική θέα του Αμβρακικού. Με το που σταματάμε και κατεβαίνουμε από την μοτοσυκλέτα τα πράγματα πίσω στην σκάρα πιάνουν φωτιά!!!!!!!!!!!Σ’ όλο τον δρόμο εμείς καιγόμαστε…. Ακουμπάγαν τα υποστρώματα των σλήπινγκ-μπάγκς στον πίσω τροχό και από την τριβή καιγόντουσαν σιγά – σιγά, οπότε μόλις σταμάτησα…… φούντωσαν…….

Και να τρέχω σαν τον Βέγγο να κουβαλάω ποτήρια νερό από τον εμβρόντητο καφετζή να σβήσω την φωτιά….

Ο απολογισμός καμένα καλώδια πίσω φαναριού βραχυκύκλωμα, καμένη μπομπίνα……. Ευτυχώς το
Ρ51 δεν επηρεάζεται από τα ηλεκτρικά η λειτουργία του κινητήρα, έτσι συνεχίσαμε το ταξίδι ………


338251

338252

Dimos35
06/07/2015, 17:32
:a23: Είσαι ένας μικρός θεός ρε φίλε. :beer::beer::beer:

vaska
06/07/2015, 17:36
Αφού δεν σε άρχισε στις καρπαζιές η "μαντάμου ξανθιά" πάλι καλά να λες.

:bawl::bawl:

Παραλίγο να την κάνεις φλαμπέ την κακομοίρα.

theofilos888
06/07/2015, 17:36
Μπουκλακιας ησουν με ολη τη σημασια της λεξης!!!!!!!!! Ωραιος!!!!

GiorgosLa
06/07/2015, 18:22
Ωραίος! :beer:

Billymuse
06/07/2015, 18:33
To ίδιο παραλίγο να πάθω και εγω πέρυσι..με τη μπαγκαζιέρα να μην την έχω δέσει καλά και να μου καίει 2 στρώσεις cordura και
στο τσακ σώσαμε τα εσώρουχα :lol:

taisteal
06/07/2015, 18:52
Οριτζιναλ ιστοριες μοτοσικλετας απο εναν ανθρωπο που ανηκει στις παλιες και πιο ομορφες γενιες
μηχανοβιων..

Βαγγελη


:beer::beer::beer::beer:

Cpt. Haddock
06/07/2015, 19:25
[...]Πραγματικά βγαίνοντας από Αμφιλοχία είχε (πιθανόν ακόμα να υπάρχει) ένα καφενείο με ευκάλυπτα και πανοραμική θέα του Αμβρακικού. [...]

Υπάρχει ακομα. :beer:

Βεβαια θα υποφερει (οπως κι ολη η Αμφιλοχια) με την παρακαμψη που ειναι σχεδον ετοιμη, αλλα θα ειναι πιο ησυχα πλεον να κατσεις να πιεις τον καφε σου και να φας σαν ανθρωπος

bulmont
06/07/2015, 19:34
Υπάρχει ακομα. :beer:

Βεβαια θα υποφερει (οπως κι ολη η Αμφιλοχια) με την παρακαμψη που ειναι σχεδον ετοιμη, αλλα θα ειναι πιο ησυχα πλεον να κατσεις να πιεις τον καφε σου και να φας σαν ανθρωπος



Εχω να περάσω από 'κεί περίπου 7-8 χρόνια.......

Αξέχαστες θα μου μείνουν οι ζαργάνες στο λιμάνι της Αμφιλοχίας.........

akis_trevor
06/07/2015, 19:37
:beer:

Λευκάδιος
06/07/2015, 19:47
:beer:

devil's animal
06/07/2015, 21:09
ετσι...
αμα δεν παρεις φωτια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=119492&page=15&p=2038225&viewfull=1#post2038225) τουλαχιστον μια φορα στην μοτοσυκετιστικη σου καριερα, δεν μπορεις να λεγεσαι μηχανοβιος...:bawl:

Βαγγελη...
:a20::a012:

andgeo
06/07/2015, 23:52
μα να εκδράμεις χωρίς προστασίες , κορντούρες , χορχόδειλα στην πλατη , μπότες και γάντια ; Ντροπή !

manhunter
07/07/2015, 09:04
ετσι...
αμα δεν παρεις φωτια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=119492&page=15&p=2038225&viewfull=1#post2038225) τουλαχιστον μια φορα στην μοτοσυκετιστικη σου καριερα, δεν μπορεις να λεγεσαι μηχανοβιος...:bawl:

Βαγγελη...
:a20::a012:

χαχαχαχα well said

Bowleno
07/07/2015, 13:52
κελεμπιάκια(!) ωραίος ρε τσάκω μια :beer:

GIXXERAKIAS
07/07/2015, 14:11
Τελικά όλοι έχουμε μία ιστορία με φωτιά στις μηχανές μας....εγώ με το Gixxer μετά της γυναικός,το ένα από τα δύο σαμάρια κρέμασε πάνω στην έξοδο των καυσαερίων,έλυωσε ο ιμάντας που τα κράταγε από την θερμοκρασία και το έριξε στο τελικό οπότε και εγώ όπως και εσύ bullmont είπα στην μικρή κάποιος μλκς έχει πάρει φωτιά μπροστά.

Όταν σταματήσαμε στο Aρτεμίσιο,κλάμα από τα γέλια μόλις το αντικρύσαμε....αυτά μένουν τελικά....και μερικά τρύπια σώβρακα δικά μου.:bawl:

:beer::beer:

ps:Μακάρι να τις ξαναζούσαμε τις εποχές της ξεγνοιασιάς.

Eversman
07/07/2015, 14:22
Βαγγέλη ... :beer:

Και είπαμε ... κάτω από τζίπ, ούτε ήλιο, ούτε "σφήκες" :wave2:

chillipf
07/07/2015, 14:34
Τι με θύμισες τώρα λέμε !!
Εκείνες τις μακρινές εποχές του '90 είχα ένα Τenere & ανεβαίναμε Κέρκυρα με το έτερο ήμισυ, 5 καλοκαίρια στη σειρά.
Όλη μέρα οδήγαγα, ατέλειωτα ήταν τα χλμ, αλλά είχα μάθει κάθε καφενείο σε όλη τη διαδρομή. :smokin:
Το καλύτερο ήτανε στην Κλεισούρα, ένα μικρό καφενεδάκι κάτω από το τοπικό Μοναστήρι.

Ωραία πράματα τότΕς !!

ggs
07/07/2015, 15:30
γεια σου ρε Βαγγελη !!!!:beer::beer::beer::beer:

alexxxcbr
07/07/2015, 17:19
:bawl::bawl::beer::beer:

foogr01
07/07/2015, 17:59
:beer: