PDA

View Full Version : Δέν φταίνε μόνο τα αυτοκίνητα



lygonis
31/10/2005, 12:18
Την προηγούμενη Κυριακή 23/10/05 κατά τις 11 ήμουν στην κακιά σκάλα περίπου 11:00 το πρωί. Πήγαινα Επίδαυρο, στο δρόμο παίζουμε με ένα παιδί ο οποίος οδηγούσε ένα Aprlia Mile Factory κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Πηγαίναμε πιο γρήγορα από το φυσιολογικό γιατί στην τελική τι τα πήραμε. Κάποια στιγμή ενώ είναι μπροστά προσπαθεί να προσπεράσει ένα αυτοκίνητο το οποίο δεν τον έχει δει και ήδη έχει βγάλει φλας για να μπει από την αριστερή στην μεσαία λωρίδα. Το παιδί με το Aprilia αντί να τον αφήσει περνάει από αριστερά του την ώρα που ο άλλος άλλαζε λωρίδα αλλά περνάει τόσο κοντά του που εγώ λέω ότι θα βρει. Ο τύπος με το αυτοκίνητο τρομάζει(λογικό ήταν) και κόβει το τιμόνι δεξιά, το χάνει αλλά το επανέφερε, με αποτέλεσμα το πίσω δεξιά φτερό του να χτυπήσει με άλλο αυτοκίνητο στο μπροστά αριστερό φτερό. Ο μηχανόβιος δεν πήρε χαμπάρι το τι έγινε. Φανταστήτε τη γνώμη θα έχουν για όλους εμάς οι δύο αυτοκινητάδες....

Tropeas
31/10/2005, 12:50
Έχεις δίκιο !

και πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι ο δρόμος δεν είναι δικός μας ούτε ότι μόνο εμείς κινδυνεύουμε, αλλά πολλές φορές νομίζουμε ότι θα ξεπεράσουμε εαυτό και μηχανή... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! όλοι πιστεύω ότι έχουμε κάνει παρόμοιες μ@#$%κίες και ελπίζω όμως μετά να συμορφωνόμαστε...
γενικά να καταλαβουμε ότι δεν πάμε στο βωμό της ζωής να αποδείξουμε κάτι... σε κανέναν... ούτε καν στον εαυτό μας...

zzr2005
31/10/2005, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Έχεις δίκιο !

και πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι ο δρόμος δεν είναι δικός μας ούτε ότι μόνο εμείς κινδυνεύουμε, αλλά πολλές φορές νομίζουμε ότι θα ξεπεράσουμε εαυτό και μηχανή... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! όλοι πιστεύω ότι έχουμε κάνει παρόμοιες μ@#$%κίες και ελπίζω όμως μετά να συμορφωνόμαστε...
γενικά να καταλαβουμε ότι δεν πάμε στο βωμό της ζωής να αποδείξουμε κάτι... σε κανέναν... ούτε καν στον εαυτό μας...
ΟΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ
μου έχει τύχει στην εθνική να πηγαίνω δεξιά με 140 και να με περάσει ξιστά κάποιος τύπος με πανω από 200 και ενώ η διπλανή λωρίδα ίναι άδεια!!!!!...φυσικά ξαφνιάστικα με τον θόρυβο και την ταχύτητα που πέρασε αλλα ευτυχώς δεν αντέδρασα ενστικτωδως γιατί θα βρισκόμουνα στο δεξιό τοιχίο κατά πάσα πιθανότητα

manos426f
31/10/2005, 19:06
Kαλα,οτι και εμεις κανουμε αρκετες μαλ....ες στο δρομο,ειναι δεδομενο,απλα επειδη τα αυτοκινητα ειναι περισσοτερα φαινονται πιο πολυ οι δικες τους μαλ...ες.
Επισης εμεις οντως τις περισσοτερες φορες δεν το καταλαβαινουμε γιατι φευγουμε μπροστα.....
Καλο ειναι να προσπαθουμε να τις περιοριζουμε ωστε να μας σεβονται και αυτοι....

crazykiller
01/11/2005, 08:27
Εγώ επειδή οδηγάω αρκετά και αμάξι έχω συνέχεια το νου για μοτοσυκλέτες. Ξέρω ακριβώς πως νιώθει ένας μοτοσυκλετιστής οπότε είμαι συνέχεια σε εγρήγορση.

Το θέμα όμως είναι πως λίγοι που αυτούς που οδηγάνε αυτοκίνητα καταλάβαίνουν τις ανάγκες της μηχανής. ΔΕν μπορεί να καταλάβει κά΄ποιος, όσα και να έχει ακούσει για το πόσο γρήγορες είναι κτλ, αν δεν έχει οδηγήσει.

Για αυτό το λόγο ασ μην έχουμε την απαίτηση να κάνουν άμεσα δεξιά. Το ότι πρέπει να κινούνται στο πιο δεξί ελεύθερο μέρος του δρόμου ΑΣΧΕΤΑ αν υπάρχει άλλος πίσω, αμφιβάλλω αν το ξέρουν οι περισσότεροι. Είναι πρόβλημα παιδείας. Έτσι μάθανε. Και δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει με το να περνάμε κολλητά για να τους δείξουμε το ότι δεν θα έπρεπε να βρίσκονται στο αριστερό μέρος του δρόμου.

zzr2005
01/11/2005, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Εγώ επειδή οδηγάω αρκετά και αμάξι έχω συνέχεια το νου για μοτοσυκλέτες. Ξέρω ακριβώς πως νιώθει ένας μοτοσυκλετιστής οπότε είμαι συνέχεια σε εγρήγορση.

Το θέμα όμως είναι πως λίγοι που αυτούς που οδηγάνε αυτοκίνητα καταλάβαίνουν τις ανάγκες της μηχανής. ΔΕν μπορεί να καταλάβει κά΄ποιος, όσα και να έχει ακούσει για το πόσο γρήγορες είναι κτλ, αν δεν έχει οδηγήσει.

Για αυτό το λόγο ασ μην έχουμε την απαίτηση να κάνουν άμεσα δεξιά. Το ότι πρέπει να κινούνται στο πιο δεξί ελεύθερο μέρος του δρόμου ΑΣΧΕΤΑ αν υπάρχει άλλος πίσω, αμφιβάλλω αν το ξέρουν οι περισσότεροι. Είναι πρόβλημα παιδείας. Έτσι μάθανε. Και δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει με το να περνάμε κολλητά για να τους δείξουμε το ότι δεν θα έπρεπε να βρίσκονται στο αριστερό μέρος του δρόμου.
το πρόβλημα έίναι ότι ακόμα και να το ξέρουν δεν γίνεται να οδηγάς τέρμα δεξιά στην Αθήνα....όλες οι διασταυρώσεις είναι παρκαρισμένες και όταν θέλει κάποιος να βγει πρέπει να βγάλει όλη τη μούρη του αυτοκινήτου στον κάθετο..όπότε άμα οδηγείς δεξιά κινδυνεύεις να σε φάει κάποιος που θα βγει από το στενό....
το κακό είναι όταν μερικές φορές τους βλέπεις να σε κοιτάνε από τον καθρέφτη και να χώνονται στη λωρίδα σου...εκεί τρελένομαι!!!!

harlek
01/11/2005, 21:11
Σίγουρα δεν φταίνε μόνο αυτά. Κάθε μέρα, μηχανόβιοι στην Παπαδιαμαντοπούλου που πήζει τόσο που να εγκλωβίζεσαι για κάνα 2λεπτο ακόμα και με μηχανάκι, βγαίνουν (ιδίως οι παπούχοι) στα πεζοδρόμια και κατεβαίνουν με 20-30 χιλιόμετρα σαν να πρόκειται για δρόμο! Τρομοκρατούν τους πεζούς στα στενά πεζοδρόμια (τα οποία γλιστράν και φοβερά) για να κερδίσουν 2 λεπτά. Αν μπορούσα, θα τους έπαιρνα το δίπλωμα για μια 5ετία.
Επίσης το ίδιο θα έκανα στα ζώα οδηγούς αυτοκινήτου που είτε στρίβουν χωρίς φλας (και χωρίς να κοιτάξουν καθρέφτες) αλλά και σε κείνουν που μιλούν στο κ@λοκινητο τους και το αμάξι πάει πέρα δώθε σαν να είναι μεθυσμένοι. Α, το σημαντικότερο ξέχασα!
Τρελαίνομαι να βλέπω γιωταχήδες στους λεωφορειόδρομους! Μερικοί αληταράδες, μάλιστα, μόλις τους ανάψω τα μεγάλα φώτα μου βγάζουν φλας δεξιά, ότι και καλά μπήκαν για να στρίψουν! Και βεβαίως, στρίβουν μετά από δυο χιλιόμετρα (κι όχι κατ' ανάγκην προς τα δεξιά!!!).

gregorgeous89
01/11/2005, 23:03
Kala to oti imaste kai emeis gaidouria eine dedomeno.Den ksero ean tin exoume dei Highlader athanati h eimaste apla vlakes?
Na kano kai mia lista Vlakias?
1.Prosperasma aytokinitoy apo deksia.
2.Sfines stin kinisi poy gia na ginoun tha prepei oi odigoi autokiniton na min alazoun poroia h taxitita.
3.Prosperaseis (ksista) stin ethniki toy still koita re ti grigoros pou eime:nono:
4.Ta pezodromia anikoun se mas oxi mono gia parking (stin mesi toy pezodromoy epidiktika) ala kai gia na pigenoume grigora. :hypnotize
5.Oi eksatmisis sta papia eine gia na vgenoun oste na spame ta nevra olon.
6.Ta autokinita apo to apenanti revma mesa stin poli prepei na stamatane gia na pername emeis:look:
Re sis mipos eimaste ligo san kai toys xiristes koution?
p.s.:H lista tha mporouse na megalosei kai alo!!!

zzr2005
02/11/2005, 11:20
μία καλή λύση πιστεύω πως είναι να δημιουρηθούν λωρίδες για τη κίνηση των μοτοσυκλετών τουλάχιστον στους μεγάλους και κεντρικούς δρόμους που αυτό είναι δυνατό..κάτι σαν τις λεωφορειολωρίδες..

LIBYKOS
02/11/2005, 12:04
Παιδιά έχει δουλέψει κανείς επαγγελματικά με το μηχανάκι του ( διανομές ή οτιδήποτε άλλο ) ;
Τι τι μπορείς να δεις στο δρόμο είναι απίστευτο!!! Από τη κίνηση στην πόλη μέχρι και τις μεγάλες οδικές αρτηρίες παραέξω γίνεται σφαγή, όποιος προλάβει!!!
Βέβαια συλλαμβάνω τον εαυτό μου να κάνει πράγματα που βρίζω αν τα κάνει άλλος, αλλά μπορεί κάποιος να κάνει αλλιώς; Πως μπορείς να επιβιώσεις μέσα στην τρέλλα της Αθήνας αν πηγαίνεις by the book; Το μόνο αντίδοτο είναι η αυτοσυγκράτηση, αλλά πόσο;

MIKE_16V
02/11/2005, 13:39
Περιστατικο στην Δουκισης Πλακεντιας χτες 8.45 το πρωι, ο δρομος ειναι τιγκα, οπως παντα, μπροστα μου ενας τυπος 50αρης με ενα Ηonda street 1000 δεκαετιας 80( δεν εχω ιδεα τι μοντελο ηταν), χωρις κρανος με το τρελο αλητικο γυαλι στο κεφαλι, περναει συριζα εκει που δεν χωραει, ακουμπαει εναν καθρεφτη απο ενα Jimmy που ηταν σταματημενο στην κινηση, αφηνει το χρωμα του στον καθρεφτη και.......γυρναει και ΒΡΙΖΕΙ την κοπελα που το οδηγουσε:eek: Εγω ακριβως απο πισω του, σταματαω κανω ενα νοημα στην κοπελα οτι δεν παει καλα ο τυπος, και συνεχιζω.

Ανεγκεφαλοι και καφροι υπαρχουν(και θα υπαρχουν) και στα τουτου και στα μοτο,
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ

byron
02/11/2005, 14:23
Μιας και κάνω καθημερινά την διαδρομή Πειραιάς Αμπελόκηποι από Παραλιακή Συγγρού, μήπως ξέρετε πόσους μαλάκες με παπιά-scooter (και όχι), μόνο κινούνται στην αριστερή λωρίδα με 40 χλμ. και δεν καταλαβαίνουν τίποτα; Πάρα Πολλοί!!!!

LIBYKOS
02/11/2005, 15:00
Ολοι αυτοί φίλε srx6 μάλλον οδηγούν και αυτοκίνητο με αυτό τον τρόπο (αργά και αριστερά), χωρίς να έχουν συναίσθηση του κινδύνου που βάζουν τη ζωή τους. Αλλο αυτοκίνητο και άλλο μοτοσικλέτα. Και αν τους πεις και τίποτε σε βρίζουν κιόλας.

MIKE, ισχύει η παροιμία "μακριά κι αγαπημένοι" μια χαρά όταν οδηγάμε την μοτο μας

Alx 84
05/11/2005, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
μία καλή λύση πιστεύω πως είναι να δημιουρηθούν λωρίδες για τη κίνηση των μοτοσυκλετών τουλάχιστον στους μεγάλους και κεντρικούς δρόμους που αυτό είναι δυνατό..κάτι σαν τις λεωφορειολωρίδες..

και ποιός θα τις σεβαστεί; εδώ δε σέβονται τις λεωφοριολωρίδες...

Akefalos
05/11/2005, 03:28
Φίλε lygonis όλα ξεκινάνε απο μια δική σου φράση...''Πηγαίναμε πιο γρήγορα από το φυσιολογικό γιατί στην τελική τι τα πήραμε.''Είναι η λάθος νοοτροπία που έχουμε.Παίρνουμε μηχανή για να κάνουμε τη μαγκιά μας,την κάβλα μας και τη μαλακία μας.Την παίρνουμε για να πιάσουμε τα 300+,για να ξύσουμε γόνατο,για να κάνουμε σφήνες και τα λοιπά και όχι για να εξυπηρετούμαστε,να γλυτώνουμε κίνηση και να νιώθουμε αυτή την άλλη αίσθηση ελευθερίας που δίνει η μηχανή.Για μένα η μηχανη είναι ελευθερία,διασκέδαση,άνεση και φυσικά λιγότερη ταλαιπωρία.Τα υπόλοιπα σε πίστα και όχι στο δρόμο που κυκλοφορούν και άλλοι.Όσο για τα υπόλοιπα φυσικά και υπάρχουν αμέτρητοι τρόμπες μεταξύ μας.Πρόσφατα συνάντησα παλιο συμμαθητή(παιδί της σφαλιάρας) που στο μόλις τελείωσε το λύκειο είχε πάρει παπί και μετά απο 1 χρόνο ακόμα δε μπορούσε να το ελέγξει καλά(κόλλαγε σε ανηφόρες με κλίση 15% και του πέταγε κώλο...)Αυτό το άτομο που λακαμάς ήταν είναι και θα είναι το συνάντησα τώρα μετά απο 4 χρόνια και μου λέει οτι φέτος είχε πάρει fazer600 (ξύνει και γόνατο λέει τρομάρα του...) αλλά το βαρέθηκε γιατί είναι αργό και θέλει να πάρει R6....:cry:

Θα σας έλεγα να προσέχετε μην τον πετύχετε πουθενά αλλά υπάρχουν τόσοι σαν αυτόν που θα ήταν μάταιος κόπος...

zzr2005
06/11/2005, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
και ποιός θα τις σεβαστεί; εδώ δε σέβονται τις λεωφοριολωρίδες...
Μπορεί να μην τις σέβονται όλοι αλλά η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη πια στις λεωφορειολωρίδες...εγώ τουλάχιστον ανεβαίνω Αλεξάνδρας καθημερινά αρκετα χαλαρά τα απογεύματα

Alx 84
06/11/2005, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Μπορεί να μην τις σέβονται όλοι αλλά η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη πια στις λεωφορειολωρίδες...εγώ τουλάχιστον ανεβαίνω Αλεξάνδρας καθημερινά αρκετα χαλαρά τα απογεύματα

Ναι δε λέω, αλλά κ πάλι θέλει βελτίωση. Το θέμα είναι ότι θα ξεσηκωθούν πιθανώς οι κουτάκηδες και θα λένε "αυτοί μπαίνουν στις λωρίδες μας, εμείς γιατί να μη μπαίνουμε στις δικές τους;" και γενικά θα γίνει χαμός...

zzr2005
07/11/2005, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Ναι δε λέω, αλλά κ πάλι θέλει βελτίωση. Το θέμα είναι ότι θα ξεσηκωθούν πιθανώς οι κουτάκηδες και θα λένε "αυτοί μπαίνουν στις λωρίδες μας, εμείς γιατί να μη μπαίνουμε στις δικές τους;" και γενικά θα γίνει χαμός...
Να πάνε να πάρουν μοτοσυκλέτα....:D

zzr2005
07/11/2005, 21:36
Μόλις άκουσα ότι η τροχαία έλαβε μέτρα για τις λεωφορειολωρίδες με συνεχείς ελέγχους και απομάκρυνση των εκεί σταθμευμένων οχημάτων καθώς και κλήσεις σε όσοθυς κινούνται παράνομα σε αυτές...αμήν και πότε....

Alx 84
07/11/2005, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Να πάνε να πάρουν μοτοσυκλέτα....:D

:a013: :a013:

σιγά όμως μη ρίξουν τη μύτη τους και πάρουν μοτό...

LIBYKOS
08/11/2005, 10:23
σιγά όμως μη ρίξουν τη μύτη τους και πάρουν μοτό...




Χίλες φορές καλύτερα. Το τελευταίο πράγμα που θέλουμε είναι όλοι αυτοί οι άχρηστοι που δεν ξέρουν πουτους πάνε τα 4 με το αμάξι τους, να καβαλήσουν ξαφνικά μια μοτο και να βγούνε στο δρόμο.

Για το θέμα με τις λωρίδες για μηχανές, πιστεύω ότι είναι πρακτικά αδύνατο. Σε μια εθνική οδό ειναι πιο εύκολο, αλλά στις πόλεις δεν γίνεται.
Ας φανταστούμε τον εαυτό μας να είναι αναγκασμένος να κινείται μόνο μέσα σε μια λουρίδα δρόμου. Και όταν θέλει να στρίψει σε ένα φανάρι; Γίνεται; μάλλον όχι. Εδώ στους λεοφωρειοδρόμους μπαίνουν όλοι αέρα πατέρα, για τις μοτο θα τους πιάσει η ευαισθησία;
Η πιο βασική αίσθηση που σου δίνει η μοτο, αυτή της ελευθερίας και ευελιξίας πάει κατ'ευθείαν περίπατο.

Shark Tale
08/11/2005, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS


Η πιο βασική αίσθηση που σου δίνει η μοτο, αυτή της ελευθερίας και ευελιξίας πάει κατ'ευθείαν περίπατο.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!;)

afrotwin
08/11/2005, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
σιγά όμως μη ρίξουν τη μύτη τους και πάρουν μοτό...




Χίλες φορές καλύτερα. Το τελευταίο πράγμα που θέλουμε είναι όλοι αυτοί οι άχρηστοι που δεν ξέρουν πουτους πάνε τα 4 με το αμάξι τους, να καβαλήσουν ξαφνικά μια μοτο και να βγούνε στο δρόμο.

den mporo na katalavo giati prepi na dosoume efsima se mia katigoria odigon ke na 8iksoume kapia ali
as ksekinisoume apo to gegonos oti i perisoteri apo edo mesa exoun ke aftokinito,ke mpori na ixan aftokinito prin paroun motosikleta,opote amesos vlepoume oti ine kati pou ine efikto,diladi na afti pou apokalis asxetous na kavalisoun ksafnika mixani, skepsou oti mpori ke esi na isoun enas tetios.an isoun
o ka8e enas 8a mporouse na ine.
pistevo oti ka8e eksipnos an8ropos pou ksekinai i skepsi tou apo tin praktikotita 8a apofasisi ke olo ke perisoteri to kanoun na pari mia motosikleta gia na mpori na metakini8i pleon.
gnorizo an8ropous pou se megali ilikia konta sta 40 tous apofasisan na apoktisoun mia motosikleta giati i asfiktiki kinisi sto kentro den tous afine na ine sinepis me tin doulies tous ke katopin anakalipsan ke ales dinatotites pou exi mia motosikleta
exo paradigma filou poli sintiritikou atomou me ikogenia ke metrimeni zoi ksaf8ika apoktise mia xt600 ke eno stin arxi tin fovotan tora 8eli na pame ke stin ispania to kalokeri ke fisika na agorasi kati megalitero, nomizo oti ine xaraktiristiko digma politi pou i sin8ikes tis zois ton esproksan na anakalipsi tis dinatotites ke tis omorfies mias motosikletas ke to ksana leo olo ke perisoteri to apofasizoun ka8imerina giati ine o monos efkolos tropos metakinisis mesa stin asfiktiki poli.
fisika osi exoun tin dinatotita pernoun motosikletes megales se kivismo ke anigoun ke kenourious orizontes stin zoi tous
nomizo diladi oti i ana8ematismoi sto 8ema ke i apoklismoi ine entelos astoxi


Για το θέμα με τις λωρίδες για μηχανές, πιστεύω ότι είναι πρακτικά αδύνατο. Σε μια εθνική οδό ειναι πιο εύκολο, αλλά στις πόλεις δεν γίνεται.


an sinexisti o nomos pou mas epitrepi na kinoumaste anamesa sta aftokinita ke oxi apo piso tous den exoume provlima
an elef8ero8oun ke leoforolorides apo aftokinita 8a imaste one hapy...xaxaxaxaxa


Ας φανταστούμε τον εαυτό μας να είναι αναγκασμένος να κινείται μόνο μέσα σε μια λουρίδα δρόμου. Και όταν θέλει να στρίψει σε ένα φανάρι; Γίνεται; μάλλον όχι. Εδώ στους λεοφωρειοδρόμους μπαίνουν όλοι αέρα πατέρα, για τις μοτο θα τους πιάσει η ευαισθησία;
Η πιο βασική αίσθηση που σου δίνει η μοτο, αυτή της ελευθερίας και ευελιξίας πάει κατ'ευθείαν περίπατο.

afti tin es8isi elef8erias stin kinisi isos tin zilevoun meriki ke isos ine to kinitro gia na mpoun se ali nootropia oi aftokinitakides
ke ine megalos ke sovaros paragontas,episi nomizo oti dia8eti o kosmos efioia ke mpori na skefti ine kalo se afto to 8ema ke ti oxi
gia afto oso pernai o keros 8a vlepoume olo ke perisoterous me motosaka
ke afto erxete pali se anti8esi me tin proti kata8esi sou

8a vgoun ke 8a para vgoun stous dromous me motosikletes
opos vgikes ke esi
:wave2:

double_p
08/11/2005, 12:47
Γεια κι απο μένα..
Ο Αφρο τοποθέτησε το θέμα στην σωστη του διάσταση νομιζω..
Με μηχανές κυκλοφορουν οχι μονο αυτοί που μαγευονται απ την ιδεα της μηχανοκινησης, αλλα και αυτοι που βλεπουν πρακτικά το θέμα της ευκολης κινησης στους δρομους οπως και αυτοί που ζηλευουν (!!!)
Σε οτι αφορά το θέμα του αλληλοσεβασμού μεταξυ των αυτοκινητων και των μοτοσυκλετών, προφανώς και έχουν και οι δυο τα μερίδια ευθυνης που τους αναλογουν...
Ως δοηγος αυτοκινητου επι 20 συναπτά ετη με πολλά χιλιομετρα και οδηγος μηχανής τα τελευταια 6 χρονια (ζηλεψα κι εγώ !!) εχω να καταθέσω οτι ο σεβασμος μου προς τους διτροχους αυξηθηκε κατακορυφα οταν οδηγω αυτοκίνητο, διοτι απλά ειδα τι τραβάω εγώ οταν οδηγώ μηχανή !!
Δυστυχως δεν θα επρεπε να ειναι αυτός ο μηχανισμός "εκπαιδευσης" των οδηγων αυτοκινητων... Αντιθετα θα επρεπε να αποτελει βασικο συστατικό εκπαιδευσης των μελλοντικων οδηγών αυτοκινητων η συμπεριφορά τους απέναντι στα δικυκλα...
Ως τοτε, ευχομαι ολο και περισσοτεροι να χρησιμοπιουν μηχανή, μηπως και αλλάξει καπως η υφιστάμενη νοοτροπια!

nimbus
08/11/2005, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Μόλις άκουσα ότι η τροχαία έλαβε μέτρα για τις λεωφορειολωρίδες με συνεχείς ελέγχους και απομάκρυνση των εκεί σταθμευμένων οχημάτων καθώς και κλήσεις σε όσοθυς κινούνται παράνομα σε αυτές...αμήν και πότε....


αυτό δεν ισχύει μόνο για τα αυτοκίνητα?
οι μηχανές, νομίζω ότι μπορούν να διασχίσουν τους λεωφορειόδρομους...

LIBYKOS
09/11/2005, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
afti tin es8isi elef8erias stin kinisi isos tin zilevoun meriki ke isos ine to kinitro gia na mpoun se ali nootropia oi aftokinitakides
ke ine megalos ke sovaros paragontas,episi nomizo oti dia8eti o kosmos efioia ke mpori na skefti ine kalo se afto to 8ema ke ti oxi
gia afto oso pernai o keros 8a vlepoume olo ke perisoterous me motosaka
ke afto erxete pali se anti8esi me tin proti kata8esi sou

8a vgoun ke 8a para vgoun stous dromous me motosikletes
opos vgikes ke esi
:wave2:

Μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά στην πρώτη παράθεσή μου και παρεξηγήθηκα.
Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που η ανάγκη τους οδήγησε να οδηγήσουν μια μοτο. Αυτοί μπορούν να αντιληφθούν ότι υπάρχουν και ενναλακτικές λύσεις στο να κάνουν τη ζωή τους πιο εύκολη, να βγουν από το καβούκι τους και από την προστασία που τους παρέχει το αυτοκίνητο με σκοπό να κερδίσουν λίγο ή πολύ χρόνο που χάνεται στις καθημερινές μετακινήσεις τους. Σε αυτούς που σέβονται όλους τους χρήστες του δρόμου. Γιατί σίγουρα, οδηγώντας μοτο, σέβεσαι περισσότερα πράγματα.
Αναφέρομαι σε αυτούς που αναθεματίζουν τη μοτο, που σε κλείνουν επίτηδες, που σε βλέπουν σαν ένα κατώτερο είδος πάνω στο δρόμο. Ναι, σίγουρα το επίπεδο των ελλήνων οδηγών ανεβαίνει, αλλά αρκετοί είναι ακόμη πολύ πίσω.
Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που καβάλησαν μοτο σε μεγάλη ηλικία ( 34 ) και συγκεκριμένα παπί. Περισσότερο από φόβο πιστεύω άργησα. Πάντα όμως ζήλευα τις παραπάνω δυνατότητες που σου παρέχει μια μοτο. Οταν θα πάρω μοτοσικλέτα θα ήθελα σίγουρα σαν τον φίλο σου που ανέφερες να ανακαλύψω με τη σειρά μου αυτές τις δυνατότητες.

afrotwin
09/11/2005, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά στην πρώτη παράθεσή μου και παρεξηγήθηκα.
Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που η ανάγκη τους οδήγησε να οδηγήσουν μια μοτο. Αυτοί μπορούν να αντιληφθούν ότι υπάρχουν και ενναλακτικές λύσεις στο να κάνουν τη ζωή τους πιο εύκολη, να βγουν από το καβούκι τους και από την προστασία που τους παρέχει το αυτοκίνητο με σκοπό να κερδίσουν λίγο ή πολύ χρόνο που χάνεται στις καθημερινές μετακινήσεις τους. Σε αυτούς που σέβονται όλους τους χρήστες του δρόμου. Γιατί σίγουρα, οδηγώντας μοτο, σέβεσαι περισσότερα πράγματα.
Αναφέρομαι σε αυτούς που αναθεματίζουν τη μοτο, που σε κλείνουν επίτηδες, που σε βλέπουν σαν ένα κατώτερο είδος πάνω στο δρόμο. Ναι, σίγουρα το επίπεδο των ελλήνων οδηγών ανεβαίνει, αλλά αρκετοί είναι ακόμη πολύ πίσω.
Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που καβάλησαν μοτο σε μεγάλη ηλικία ( 34 ) και συγκεκριμένα παπί. Περισσότερο από φόβο πιστεύω άργησα. Πάντα όμως ζήλευα τις παραπάνω δυνατότητες που σου παρέχει μια μοτο. Οταν θα πάρω μοτοσικλέτα θα ήθελα σίγουρα σαν τον φίλο σου που ανέφερες να ανακαλύψω με τη σειρά μου αυτές τις δυνατότητες.

file mou ta vlepis apo poli mionektiki 8esi ola
afta peri klisimatos ke ala diskola pou antimetopizis ke se o8oun na exis apopsi
pigazoun katef8ian apo to oti odigas papi ke ise se mionektikoteri 8esi apo olous sto odostroma


ke afto giati epidi den exis epitanxisi ke dinami na anaptiksis tin apetoumeni o8isi opote xriasti ise anagkasmenos na kinise deksia ke deksiotera tou deksiou....

opote anagkastika kanis stin akri ke exis ma8i san odigos na iparxis ke na simperiferese amintika ke na travas ola ta asxima tis kinisis zis diladi stin efialtiki diastasi tou odostromatos...

eno an ixes mia motosikleta pou epitanxini den ine empodio gia kanenan odigo ke stis perisoteres fores olos o dromos ine dikos sou 8a eleges ali istoria me ales sinepies

sou efxome na apoktisis mia motosikleta ke tote 8a dis me alo mati ta pragmata

exe ipospin sou oti papi den ine motosikleta
ine ditroxo metaforiko meso
ke akros epikindino kamia sxesi me tin asfalia mias motosikletas ke tin aksiopistia tis...

LIBYKOS
09/11/2005, 11:26
Ετσι όπως τα λες είναι.
Υπομονή λοιπόν μέχρι να πάρω κι εγώ την καλή μου