PDA

View Full Version : Ταξιδι 200χλμ με 150cc. Γινεται?



derpydent
09/07/2015, 17:11
Καλησπερα παιδες!

Διαβαζω το φορυμ εδω και καιρο και μιας και πηρα επιτελους την πρωτη μου μηχανη θελω να κανω μερικες ερωτησεις.

Εχω το Honda PCX 150. Ολοκαινουριο εχω κανει μονο 550 χιλιομετρα και το στρωνω μεχρι τα 1000. Τιποτα φοβερο απλα δεν το ζοριζω, δεν παιρνω δευτερο ατομο και δεν παω πανω απο τα 60. Μεσα στην πολη ειναι υπεροχο, παναλαφρο, οικονομικο, ευκολο και πολυ ομορφο.

Σκεφτομαι να παω το σαββατοκυριακο ενα μινι ταξιδακι 170-200 χιλιομετρα (φυσικα μονο αν κανει καλο καιρο γιατι σε βροχη δεν το παιρνω σε καμια περιπτωση τοσο μακρυα). Οι ερωτησεις μου λοιπον ειναι οι εξης:
1) Μπορει να κανει κατι τετοιο το μηχανακι μιας και ειναι μονο 150cc? (Σκοπευω να παω με 60-80 κι ας ειναι αργα δεν με πειραζει καθολου. Οποιαδηποτε βολτα σε αυτη τη φαση μου φαινεται μαγευτικη ανεξαρτητως ταχυτητας :D)
2) Αν ναι, ανα ποσα χιλιομετρα/ωρα πρεπει να σταματαω για να ξεκουρασω το μηχανακι? Ποση ωρα να το περιμενω?
3) Ειναι απαγορευτικο ενα τετοιο ταξιδακι επειδη ειμαι ακομα στο στρωσιμο?

Αυτα νομιζω. Οποιος εχει και καμια συμβουλη παραπανω (περαν σωστου ελεγχου, εξοπλισμου κλπ) ας με διαφωτισει κι εμενα τον nooba. Ευχαριστω!

taisteal
09/07/2015, 17:14
Ευκολα.
Απλα μην το πας τερμα.

SHOOTER045
09/07/2015, 17:20
Ότι είπε ο από πάνω

derpydent
09/07/2015, 17:23
Ευχαριστω ρε παιδια. Επειδη δεν ξερω ακομα απο μηχανες ελεγα μηπως ζοριζεται τοσες ωρες να το χρησιμοποιω. Οσο για τερμα ουτε καν. Παει ανετα πανω απο 100, δεν ξερω ποτε τερματιζει αλλα εγω δεν θα παω πανω απω 70-80. :D

taisteal
09/07/2015, 17:26
Ευχαριστω ρε παιδια. Επειδη δεν ξερω ακομα απο μηχανες ελεγα μηπως ζοριζεται τοσες ωρες να το χρησιμοποιω. Οσο για τερμα ουτε καν. Παει ανετα πανω απο 100, δεν ξερω ποτε τερματιζει αλλα εγω δεν θα παω πανω απω 70-80. :D

Αν το πας και σε αυτες τις ταχυτητες θα πας μια χαρα οπου θες.

akis_trevor
09/07/2015, 17:28
καλυτερα με 60-70 σε επαρχιακο πχ,παρα με 30-40 μεσα στην πολη με σταματα ξεκινα....

derpydent
09/07/2015, 17:38
Εγνατια θα ειμαι. Πτολεμαιδα θα παω ^_^ αλλα ναι το επιασα το νοημα. Εξαλλου εχω παρατηρησει οτι του αρεσει πολυ να το παω με 60. ουτε ζοριζεται ουτε τιποτα.

Θα πρεπει να σταματησω ενδιαμεσα? θα ειναι 2μιση-3 ωρες ταξιδι λογικα

GhostDog
09/07/2015, 17:41
1) άνετα
2) δεν χρειάζεται να σταματάς για να το "ξεκουράσεις", καινούριο μηχανάκι είναι ξεκόλλα της πλάκας είναι 200 χιλιόμετρα ακόμη και για τα 150 cc του
3) όχι.

taisteal
09/07/2015, 17:41
Θα πρεπει να σταματησω ενδιαμεσα? θα ειναι 2μιση-3 ωρες ταξιδι λογικα

Κανε 2 στασεις ενδιαμεσα.
Διαφωνω με την εγνατια,γιατι δεν πας επαρχιακο;

derpydent
09/07/2015, 17:44
Ελεγα να παω Εγνατια γιατι αυτο ξερω και θα ειναι πιο ευθυς ο δρομος. Αν επαρχιακος ειναι πιο ασφαλης θα μπορουσα να παω ετσι. Εξαλλου εχω και GPS στο κινητο για να βλεπω το δρομο μου. Ποση ωρα η καθε σταση? 10-20 λεπτα?

taisteal
09/07/2015, 17:47
Ελεγα να παω Εγνατια γιατι αυτο ξερω και θα ειναι πιο ευθυς ο δρομος. Αν επαρχιακος ειναι πιο ασφαλης θα μπορουσα να παω ετσι. Εξαλλου εχω και GPS στο κινητο για να βλεπω το δρομο μου. Ποση ωρα η καθε σταση? 10-20 λεπτα?

Εγω θα σταματουσα να ξεπιαστω κιολας ανα μια ωρα.
Το μηχανακι δεν παθαινει τιποτα και καρφι να το πας.
Απλα καλυτερα επαρχιακη,ειναι ασφαλεστερο απο την εγνατια βασει των χλμ ανα ωρα που θα πηγαινεις.

kostaskk
09/07/2015, 17:52
άνετα πας χωρις σταση

amyroukai
09/07/2015, 17:52
η αλήθεια είναι 60 και Εγνατία μην το κάνεις, κινδυνεύεις και εσύ και οι άλλοι. ξεκούραση το σκουτερ ουτε για αστείο, δεν χρειάζεται. εσύ, αν το νιώσεις οτι κουράστηκες πιάστηκες η κάτι τέτοιο, άραξε πεις ένα νεράκι πες μια κουβέντα και φύγε πάλι. καλά να περάσετε :)

derpydent
09/07/2015, 17:53
Καταλαβα. Μαλλον ετσι θα το κανω τοτε.

Και παλι ευχαριστω παιδια για τις γρηγορες και κατατοπιστικες απαντησεις σας!!:beer:

motoexelixis
09/07/2015, 18:04
Μια χαρα τα βγαζει τα χιλιομετρα που θες,απλως απο εγνατια θα ειναι λιγο επικινδυνο για εσενα αλλα και για τους αλλους μιας και αυτοι θα πηγαινουν με 130. Αν μπορεις να πας απο επαρχιακο, μη το φοβασαι,πηγαινε να το ευχαριστηθεις κιολας

spyrakos35
09/07/2015, 18:14
σόρρυ παίδες αλλά θα διαφωνήσω......

το παιδί - αν κατάλαβα καλά - είναι απειρο, καλύτερα δεξιά (δεξιά όμως) στην εγνατία σιγά (που έχει και δυο - τρεις λωρίδες) παρά στον επαρχιακό με περισσότερη κίνηση, πιο στενόκωλα με τους "ο δρόμος είναι δικός μου" που κυκλοφορούν (είναι και καλοκαίρι)

taisteal
09/07/2015, 18:17
σόρρυ παίδες αλλά θα διαφωνήσω......

το παιδί - αν κατάλαβα καλά - είναι απειρο, καλύτερα δεξιά (δεξιά όμως) στην εγνατία σιγά (που έχει και δυο - τρεις λωρίδες) παρά στον επαρχιακό με περισσότερη κίνηση, πιο στενόκωλα με τους "ο δρόμος είναι δικός μου" που κυκλοφορούν (είναι και καλοκαίρι)

Το περιεργο θα ηταν να συμφωνουσες :lol:

Σπυρο οχι Εγνατια,ειναι επικινδυνο να κινεισαι με αυτα τα χλμ.
Επαρχιακο εισαι πιο ασφαλης,εμπειρικα στο λεω δεν υποθετω.

amyroukai
09/07/2015, 18:20
Σπύρο δεξιά και να τον περνάνε νταλίκες με διπλάσια χιλιόμετρα... Ε, ασφαλές και εύκολο δεν το λες.

DAYMAN
09/07/2015, 18:43
κανε την βολτα που λες κατα προτιμηση απο επαρχιακο δικτυο και μην πηγαινεις τερματισμενος κανε καμα σταση και ολα οκ

teogtp
09/07/2015, 18:46
Παρε μαζι σου και καποιο σετ επισκευής ελαστικού.

panavour
09/07/2015, 19:23
Καλησπερα παιδες!

Διαβαζω το φορυμ εδω και καιρο και μιας και πηρα επιτελους την πρωτη μου μηχανη θελω να κανω μερικες ερωτησεις.

Εχω το Honda PCX 150. Ολοκαινουριο εχω κανει μονο 550 χιλιομετρα και το στρωνω μεχρι τα 1000. Τιποτα φοβερο απλα δεν το ζοριζω, δεν παιρνω δευτερο ατομο και δεν παω πανω απο τα 60. Μεσα στην πολη ειναι υπεροχο, παναλαφρο, οικονομικο, ευκολο και πολυ ομορφο.

Σκεφτομαι να παω το σαββατοκυριακο ενα μινι ταξιδακι 170-200 χιλιομετρα (φυσικα μονο αν κανει καλο καιρο γιατι σε βροχη δεν το παιρνω σε καμια περιπτωση τοσο μακρυα). Οι ερωτησεις μου λοιπον ειναι οι εξης:
1) Μπορει να κανει κατι τετοιο το μηχανακι μιας και ειναι μονο 150cc? (Σκοπευω να παω με 60-80 κι ας ειναι αργα δεν με πειραζει καθολου. Οποιαδηποτε βολτα σε αυτη τη φαση μου φαινεται μαγευτικη ανεξαρτητως ταχυτητας :D)
2) Αν ναι, ανα ποσα χιλιομετρα/ωρα πρεπει να σταματαω για να ξεκουρασω το μηχανακι? Ποση ωρα να το περιμενω?
3) Ειναι απαγορευτικο ενα τετοιο ταξιδακι επειδη ειμαι ακομα στο στρωσιμο?

Αυτα νομιζω. Οποιος εχει και καμια συμβουλη παραπανω (περαν σωστου ελεγχου, εξοπλισμου κλπ) ας με διαφωτισει κι εμενα τον nooba. Ευχαριστω!

Ολα γινονται αρκει να αντεχει ο κωλος σου.Το μηχανακι αν εσυ αντεχεις χωρις σταση δεν εχει κανενα προβλημα.Πριν 35 χρονια ταξιδευαμε με αεροψυκτα 50αρια τετοιες αποστασεις, τα σημερινα υδροψυκτα θα κολωσουν???:)

lykourgi
09/07/2015, 19:27
Και εγώ υπέρ του επαρχιακού.
Ενας λόγος παραπάνω το ότι είσαι στο στρώσιμο. Καλό είναι το μοτέρ σου να ανεβοκατεβάζει στροφές και όχι να δουλεύει σε σταθερές σαλ.
Επίσης όταν φτάσεις έλεγξε τα λάδια, στην αρχή δικαιολογείται να κάψει λίγο.

Προχώρα και μην το φοβάσαι, δεν παθαίνει τίποτα.

spyrakos35
09/07/2015, 19:42
α, οκ....

αν η διαδρομή θεσσαλονίκη - πτολεμαίδα από επαρχιακό που περνάς από Γιαννιτσα, Εδεσσα κλπ με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση και χωρίς διαχωριστική θεωρείτε οτι είναι χωρίς φορτηγά και οτι είναι πιο ασφαλής, μαζί σας


:beer:



εδιτ
ρίχτε μία ματιά στη διαδρομή με το γουγλε ερθ, έχει πολύ γελιο

teogtp
09/07/2015, 19:50
α, οκ....

αν η διαδρομή θεσσαλονίκη - πτολεμαίδα από επαρχιακό που περνάς από Γιαννιτσα, Εδεσσα κλπ με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση και χωρίς διαχωριστική θεωρείτε οτι είναι χωρίς φορτηγά και οτι είναι πιο ασφαλής, μαζί σας


:beer:



εδιτ
ρίχτε μία ματιά στη διαδρομή με το γουγλε ερθ, έχει πολύ γελιο

ΕπιδειΣ εσυ εισαι νον αντβεντσουρ,δεν σημαίνει ότι δεν είναι και οι υπόλοιποι ρε καπετανιο....:tooth:

spyrakos35
09/07/2015, 19:57
ΕπιδειΣ εσυ εισαι νον αντβεντσουρ,δεν σημαίνει ότι δεν είναι και οι υπόλοιποι ρε καπετανιο....:tooth:

μακάρι όλοι οι "σο κολντ αντβέντσιουρ" να ήταν σαν εμένα φίλος ;)

nick_VFR
09/07/2015, 21:06
Ψήφος στον επαρχιακό και από μένα.


Ειδικά αν επιλεγούν δρόμοι παράλληλοι (περίπου) με την Εγνατία, οι πιθανότητες να βρεθεί φορτηγό στον δρόμο του (για να μην πω αυτοκίνητο γενικότερα) είναι ελάχιστες. ;)

amyroukai
10/07/2015, 00:48
GPS επιλογή όχι διόδια όχι αυτοκινητόδρομοι, 163χλμ, 3 ώρες, οπως λεει ο αποπανω περίπου παράλληλα με εγνατία.

Panos76
10/07/2015, 09:15
Ταξιδι 200χλμ με 150cc. Γινεται?

:D

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142945&highlight=glx

Neodammerung
10/07/2015, 14:43
Απέφυγε παρατεταμένες ευθείες όσο είσαι ακόμη στο στρώσιμο. Ενδεχομένως το γράφει και στο manual.
Κατά τα άλλα, όχι, δεν έχει κανένα πρόβλημα το μηχανάκι να σε πάει 200 και 300χλμ ταξιδάκι.

Bob_o_mastoras
10/07/2015, 15:16
α, οκ....

αν η διαδρομή θεσσαλονίκη - πτολεμαίδα από επαρχιακό που περνάς από Γιαννιτσα, Εδεσσα κλπ με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση και χωρίς διαχωριστική θεωρείτε οτι είναι χωρίς φορτηγά και οτι είναι πιο ασφαλής, μαζί σας


:beer:



εδιτ
ρίχτε μία ματιά στη διαδρομή με το γουγλε ερθ, έχει πολύ γελιο

Δε χρειαζεται να πας μεσω Εδεσσας. Μπορεις να πας απο τον παλιο δρομο στη Μηλια για Κοζανη και απο 'κει φτανεις Πτολεμαϊδα (να παρεις καθαρο αερα :lol:)

Vice
10/07/2015, 15:23
Από Έδεσσα καλύτερα. Είναι λίγο για τον π..... καβάλα ο δρόμος στην αρχή από τρύπες και εξογκώματα αλλά μετά θα το ευχαριστηθείς. Την κάνω συχνά αυτήν την διαδρομή και μου αρέσει. Απέφυγε εγνατία. Θα έχεις θέμα με φορτηγά και γενικώς θα ειναι πολύ βαρετό να εισαι με 70-80 καρφωμένος για τόση ώρα βλέποντας το τίποτα δεξιά αριστερά.