PDA

View Full Version : προβλημα σε σταθερες στροφες



gemis XTX
10/07/2015, 23:19
Στο ρελαντι και οταν επιταχυνω δουλευει μια χαρα, οταν κραταω σταθερα το γκαζι κομπιαζει σαν να του λειπει καυσιμο, ρευμα δε ξερω τι μπορει να ειναι. Εχει συμβει σε κανεναν κατι παρομοιο?

lykourgi
10/07/2015, 23:53
Εχει συμβει σε κανεναν κατι παρομοιο?
Όχι, είναι πρωτοφανές. :lol:


Πλάκα κάνεις; Όλα τα ΧΤ έτσι δουλεύουν.
Επιδεινώνεται δε, από κακής ποιότητας βενζίνη, κακορυθμισμένη αλυσίδα και χαμηλό ρελαντί.

gemis XTX
11/07/2015, 00:27
Όχι, είναι πρωτοφανές. :lol:


Πλάκα κάνεις; Όλα τα ΧΤ έτσι δουλεύουν.
Επιδεινώνεται δε, από κακής ποιότητας βενζίνη, κακορυθμισμένη αλυσίδα και χαμηλό ρελαντί.

Ωραια με καθυσηχασες πληρως.. οτινα ναι.. ειναι πολυ σπαστικο και εδω που ειμαι η αντιπροσωπεια ειναι για κλωτσιες δε μπορουν να ρυθμισουν το ρελαντι.. υπαρχει καποιος οδηγος που να το εξηγει πως γινετε?

karellen
11/07/2015, 08:20
Γουέλκαμ του δε ΧΤ απέραντη φάμιλυ.

Το πρόβλημα λύνεται εν μέρει με πιο ελεύθερο φίλτρο καθώς επίσης και με λίγο πείραγμα στα μείγματα μέσω καντράν.
Δεν θυμάμαι τώρα τη διαδικασία,θα δω τις σημειώσεις μου.
Κοίτα επίσης στο φατσοτέφτερο,στο Helenic XT660 club,γράφουν κάμποσοι γνώστες κει μέσα https://www.facebook.com/groups/xt660gr/files/

lykourgi
11/07/2015, 08:56
Γράψου και ψάξε στο XT660.com.
Επίσης έλεγξε τον κωδικό του TPS αν αρχίζει από '4' (οκ) ή από '3' (χρήζει αλλαγής βάσει ανάκλησης).

Τι εννοείς ότι η αντιπροσωπεία δεν μπορεί να ρυθμίσει το ρελαντί; Είναι δυνατόν;

Πάντως να ξέρεις ότι το πρόβλημα αυτό δεν εξαφανίζεται με τίποτα. Απλά βελτιώνεται.

gemis XTX
11/07/2015, 10:40
Καλημερα! Και ειχα ΚΝ φιλτρο και το εδωσα οταν εβγαλα τις εξατμισεις.. καπως θα βελτιωνεται παλια δεν ηταν ετσι εχει καταντησει αηδια.. η αντιπροσωπεια εχει μαυρα μεσανυχτα ακομα επιμενει οτι θελει αλλαγμα η αλυσιδα και οτι το κανει απο εκει ελεος.. ξερουμε και 5 πραγματα δεν παισαμε απο τον αρη.. το tps ειναι αλλαγμενο δεν ξερω αν θελει ρυθμισμα ομως.. μπαινω να γραφτω fb και XT660

karellen
11/07/2015, 11:23
Το βρήκα:

Μείγμα CO:
Kill switch στο OΝ
Πιέζουμε ταυτόχρονα τα δύο κουμπιά reset & select και κρατώντας τα πατημένα γυρίζουμε το κλειδί στο ΟΝ.Περιμένουμε με πατημένα τα κουμπιά μέχρι να δείξει Diag.Αφήνουμε τα κουμπιά και πατάμε to SELECT και δείχνει Co.Πατάμε και κρατάμε πατημένα πάλι και τα 2 και δείχνει c1. Αφήνουμε τα κουμπιά και ξαναπατάμε πάλι και τα 2 και δείχνει την ένδειξη CO->2 Με το select ή το reset αυξομειώνουμε την τιμή (η στάνταρ είναι 2)
Για να δούμε διαφορά ρυθμίζουμε + - 5

MG-KTiNoS
11/07/2015, 11:42
Το βρήκα:

Μείγμα CO:
Kill switch στο OΝ
Πιέζουμε ταυτόχρονα τα δύο κουμπιά reset & select και κρατώντας τα πατημένα γυρίζουμε το κλειδί στο ΟΝ.Περιμένουμε με πατημένα τα κουμπιά μέχρι να δείξει Diag.Αφήνουμε τα κουμπιά και πατάμε to SELECT και δείχνει Co.Πατάμε και κρατάμε πατημένα πάλι και τα 2 και δείχνει c1. Αφήνουμε τα κουμπιά και ξαναπατάμε πάλι και τα 2 και δείχνει την ένδειξη CO->2 Με το select ή το reset αυξομειώνουμε την τιμή (η στάνταρ είναι 2)
Για να δούμε διαφορά ρυθμίζουμε + - 5

Αυτό δεν θέλει καυσανάλυση για να ρυθμιστεί???

S705
11/07/2015, 12:35
Αυτό δεν θέλει καυσανάλυση για να ρυθμιστεί???

Χαχαχαχα αχαχαχαχα
Όπως κα στα strada. Ρυθμίζεις στον δρόμο από το ¨σωστό¨ προς το πλούσιο και όπου σταματήσει να κομπιάζει.!!

gemis XTX
11/07/2015, 14:07
Το βρήκα:

Μείγμα CO:
Kill switch στο OΝ
Πιέζουμε ταυτόχρονα τα δύο κουμπιά reset & select και κρατώντας τα πατημένα γυρίζουμε το κλειδί στο ΟΝ.Περιμένουμε με πατημένα τα κουμπιά μέχρι να δείξει Diag.Αφήνουμε τα κουμπιά και πατάμε to SELECT και δείχνει Co.Πατάμε και κρατάμε πατημένα πάλι και τα 2 και δείχνει c1. Αφήνουμε τα κουμπιά και ξαναπατάμε πάλι και τα 2 και δείχνει την ένδειξη CO->2 Με το select ή το reset αυξομειώνουμε την τιμή (η στάνταρ είναι 2)
Για να δούμε διαφορά ρυθμίζουμε + - 5

εισαι αρχοντας! το απογευμα ξεκινανε ρυθμισεις...

S705
11/07/2015, 14:49
εισαι αρχοντας! το απογευμα ξεκινανε ρυθμισεις...

Κάτσε κάτσε μην βιάζεσαι. Για να μην τα κάνεις όλα πουτανα θα σου πω κάτι.
Θα πρέπει πριν κάνεις οποιαδήποτε παρέμβαση στον ψεκασμό να είσαι σίγουρος για :
1. Σωστή ρύθμιση βαλβίδων
2. Καθαρό φίλτρο αέρα
3. Καθαρή εισαγωγή ( σώμα πεταλούδας )
4. Καλό μπουζί.


Γέμισε ρεζερβουάρ , κάνε την όποια ρύθμιση και μετρά κατανάλωση .
Εάν είναι πολύ μεγάλη πρέπει να το φτωχύνεις.
Εάν το ρελαντί πέσει και κάνει σκαμπανεβάσματα τότε είσαι πλούσιος (όχι εσύ )

gemis XTX
11/07/2015, 16:29
Κάτσε κάτσε μην βιάζεσαι. Για να μην τα κάνεις όλα πουτανα θα σου πω κάτι.
Θα πρέπει πριν κάνεις οποιαδήποτε παρέμβαση στον ψεκασμό να είσαι σίγουρος για :
1. Σωστή ρύθμιση βαλβίδων
2. Καθαρό φίλτρο αέρα
3. Καθαρή εισαγωγή ( σώμα πεταλούδας )
4. Καλό μπουζί.


Γέμισε ρεζερβουάρ , κάνε την όποια ρύθμιση και μετρά κατανάλωση .
Εάν είναι πολύ μεγάλη πρέπει να το φτωχύνεις.
Εάν το ρελαντί πέσει και κάνει σκαμπανεβάσματα τότε είσαι πλούσιος (όχι εσύ )
:) ναι ειναι λογικο να κανουμε πρωτα τα στανταρ.. η μηχανη εχει 33000 χλμ ρυθμισα βαλβιδες στις 30, φιλτρο αερα μαμα καινουριο, μπουζι ngk iridium μενει τωρα να καθαρισω την εισαγωγη αν και καθαριστηκε πριν 5000 χλμ . η καταναλωση μου ειναι, 10 λιτρα βγαζει 200χλμ με πολυ χαλαρη οδηγηση εντως πολης με 2 ατομα..

gemis XTX
11/07/2015, 19:17
Το ρελαντι ρυθμιζετε απο την βιδιτσα στο λαιμο που ειναι οι ντιζες? Γιατι τωρα που αναιβασα το ρελαντι στις 1400 η ρυθμιση του tps απο 16 που ηταν πηγε 17 ειναι καλα? Το co1 απο 5 το πηγα στο 10 για να δουμε παω βολτα τωρα..

lykourgi
11/07/2015, 23:07
Μπορείς και από την αριστερή πλευρά του ψεκασμού, κάτω από το ρεζερβουάρ. 1400 σαλ είναι καλά.

Η ένδειξη του TPS, σύμφωνα με τον μηχανικό μου, πρέπει να είναι 14 ή 15. Για το CO1, δεν ξέρω.

Γενικά πάντως, φέρε τη μηχανή σε σωστές ρυθμίσεις και μην πειραματίζεσαι με ανορθόδοξες τιμές. Το πρόβλημα δεν εξαφανίζεται και θέτεις σε κίνδυνο και τη σωστή λειτουργεία του μοτέρ.

Εκτός από τα παραπάνω που σου έγραψα, έλεγξε και τα σινεμπλόκ της γραναζιέρας. Μαζί με την αλυσίδα χειροτερεύουν το φαινόμενο.

notakos600
14/07/2015, 22:11
Το ρελαντι ρυθμιζετε απο την βιδιτσα στο λαιμο που ειναι οι ντιζες? Γιατι τωρα που αναιβασα το ρελαντι στις 1400 η ρυθμιση του tps απο 16 που ηταν πηγε 17 ειναι καλα? Το co1 απο 5 το πηγα στο 10 για να δουμε παω βολτα τωρα..

Που πήγε βόλτα αυτό το παιδί ρε πστμ;

007mastras
15/07/2015, 13:44
Το βρήκα:

Μείγμα CO:
Kill switch στο OΝ
Πιέζουμε ταυτόχρονα τα δύο κουμπιά reset & select και κρατώντας τα πατημένα γυρίζουμε το κλειδί στο ΟΝ.Περιμένουμε με πατημένα τα κουμπιά μέχρι να δείξει Diag.Αφήνουμε τα κουμπιά και πατάμε to SELECT και δείχνει Co.Πατάμε και κρατάμε πατημένα πάλι και τα 2 και δείχνει c1. Αφήνουμε τα κουμπιά και ξαναπατάμε πάλι και τα 2 και δείχνει την ένδειξη CO->2 Με το select ή το reset αυξομειώνουμε την τιμή (η στάνταρ είναι 2)
Για να δούμε διαφορά ρυθμίζουμε + - 5

Καλησπέρα και απο μένα!
Λοιπον μόλις διάβασα το θρετ έκανα και εγώ τον έλενχο και είδα τα εξής αποτελέσματα.
Πατάω τα 2 κουμπια ανοίγω διακόπτη βγάζει diag μετά πατάω σελεκτ και βγάζει c0 μετά πατάω ξανά τα 2 κουμπιά και εμφανίζει c1 το οποίο έχει την τιμη 1 και το c2 εχει την τιμή 0!!το C0 δέν το εμφανίζει κάν!
Και εχω προβλημα αυξημένης καταν'αλωσης εδώ και 6-7 μέρες ξαφνικά απο τι μιά στηγμή στην άλη πατάv λίγο γκάζι και γκαζώνει πολύ παραπάνω απο όσο πρέπει επήσης ζετένεται πάρα πολυ ευκολα...
help τι τιμές πρέπει να εχουν αυτά τα 2?

gemis XTX
15/07/2015, 15:39
Που πήγε βόλτα αυτό το παιδί ρε πστμ;

Εχασα τον δρομο της επιστροφης.. μεσα σε αυτο το διαστημα δουλευω τη μηχανη σε διαφορες ρυθμισεις μεχρι να βρω τη χρηση τομη.. το tps στα 17 και το co1 στο 2. Το προβλημα ελαχιστοποιηθηκε περιμενω να δω και καταναλωση για να εχω μια πληρη εικονα..

gemis XTX
15/07/2015, 15:43
Καλησπέρα και απο μένα!
Λοιπον μόλις διάβασα το θρετ έκανα και εγώ τον έλενχο και είδα τα εξής αποτελέσματα.
Πατάω τα 2 κουμπια ανοίγω διακόπτη βγάζει diag μετά πατάω σελεκτ και βγάζει c0 μετά πατάω ξανά τα 2 κουμπιά και εμφανίζει c1 το οποίο έχει την τιμη 1 και το c2 εχει την τιμή 0!!το C0 δέν το εμφανίζει κάν!
Και εχω προβλημα αυξημένης καταν'αλωσης εδώ και 6-7 μέρες ξαφνικά απο τι μιά στηγμή στην άλη πατάv λίγο γκάζι και γκαζώνει πολύ παραπάνω απο όσο πρέπει επήσης ζετένεται πάρα πολυ ευκολα...
help τι τιμές πρέπει να εχουν αυτά τα 2?
Μολις δεις c1 ξανα πατας τα δυο κουμπια και μετα σε βγαζει τη ρυθμιση. Το c2 δε σε απασχολει ειναι για δικυλινδρα

007mastras
15/07/2015, 16:45
Μολις δεις c1 ξανα πατας τα δυο κουμπια και μετα σε βγαζει τη ρυθμιση. Το c2 δε σε απασχολει ειναι για δικυλινδρα

ναι το έκανα μου λέει 1 στο c1 πόσο πρέπει να το πάω?Εμένα το πρόβλημα μου είναι οτι ανέβηκε η κατανάλωση άν το πάω 2-3-4-5 πχ δέν θα ανέβαι κιάλο η κατανάλωση?
Αν το βάλω 0 τι θα γίνει?δέν θα πέρνει μπρός?

gemis XTX
15/07/2015, 23:05
ναι το έκανα μου λέει 1 στο c1 πόσο πρέπει να το πάω?Εμένα το πρόβλημα μου είναι οτι ανέβηκε η κατανάλωση άν το πάω 2-3-4-5 πχ δέν θα ανέβαι κιάλο η κατανάλωση?
Αν το βάλω 0 τι θα γίνει?δέν θα πέρνει μπρός?
Ανεβασμενη καταναλωση και ειναι στο 1 κατι γινετε.. δοκιμασε το και στο 0 να δεις.. θα παιρνει μπρος κανονικα..

007mastras
16/07/2015, 09:23
Στο 0 παίρνει μπρος κανονικά.. τι γίνεται...

karellen
16/07/2015, 09:53
1. Το C2 είναι μηδενικό σε ΧΤ που έχουν αισθητήρα λ.
2. Αν σου ανέβασε ξαφνικά κατανάλωση,ΜΗΝ πειράζεις τα μείγματα.Κάνε υπομονή μερικά ρεζερβουάρ ακόμη ή/και πήγαινε κανά ταξίδι αρκετών χλμ.
Υπάρχει βάσιμη πιθανότητα να επανέλθει μόνο του (παθώς και μαθώς)

007mastras
16/07/2015, 12:17
1. Το C2 είναι μηδενικό σε ΧΤ που έχουν αισθητήρα λ.
2. Αν σου ανέβασε ξαφνικά κατανάλωση,ΜΗΝ πειράζεις τα μείγματα.Κάνε υπομονή μερικά ρεζερβουάρ ακόμη ή/και πήγαινε κανά ταξίδι αρκετών χλμ.
Υπάρχει βάσιμη πιθανότητα να επανέλθει μόνο του (παθώς και μαθώς)

Το πιστευω αυτο και εγώ αλλα γιατί ρε γμτ.
εχθες πήγα με γεμάτο ντεπόζιτο ταξθδάκι έκανα 120 χιλιόμετρα και ακόμα δέν μου άναψε θα δώ πότε θα αν'αψει,

DeusEx
24/07/2015, 15:54
Είχαμε κανένα νέο στο θέμα?
Σε ξένα φόρουμ λένε οτι λύνεται με power commander 5, αλλα ειναι τσιμπημένο γυρω στα 300ε μονο η αγορά.
Επισης λενε κατι για το kev mod, κοστίζει μονο 80$ και λεει στον κινητηρα οτι κ καλα ο αερας εισαγωγης ειναι πιο κρυος απο οτι ειναι στην πραγματικότητα, οπότε δίνει περισσότερη βενζίνη κ εξαλείφεται το φαινόμενο.
http://www.xt660.com/site/node/136