PDA

View Full Version : Ελαττωματικό ATV - Δικαιώματα καταναλωτή



dionisis1960
12/07/2015, 03:13
Αγόρασα ένα ATV (γουρούνα) 250cc κινέζικο από εισαγωγέα. Ο ίδιος τα εισάγει από Πολωνία. Προϋπόθεση για να το πάρω ήταν η εξόφληση, μου έδωσε απόδειξη (ήθελε να μου βάλει λιγότερα αλλά δεν δέχτηκα). Αφού με ταλαιπώρησε στις υπηρεσίες του Υπουργείου συγκοινωνιών τρέχοντας εγώ για 15 μέρες, γιατί δεν ειχε σωστη έγκριση τύπου (ο ίδιος υποστήριζε ότι δεν ξέρουν οι υπάλληλοι τη δουλειά τους, ότι αυτός είναι εντάξει και "δεν τον νιάζει" αλλά εγώ έτρεχα) και επιτέλους έβγαλα πινακίδες, μου καθυστέρησε την παράδοση άλλη μια εβδομάδα λέγοντας ότι υπήρχε πρόβλημα με τα φρένα και περίμενε μηχανικό να τα φτιάξει.Με ειδοποίησε τελικά ότι τα φρένα φτιάχτηκαν. Στην παράδοση μου έδωσε μονο τα κλειδιά, ζήτησα manual, είπε θα μου το στείλει με e-mail αλλά ποτέ δεν μου το έστειλε παρά το ότι το ζήτησα επανειλλημένως. Για εγγυηση δεν μου έδωσε τίποτε, κάτι είπε για εξάμηνο, στη διαφήμηση στο internet αναφέρει εγγύηση για 24 μήνες και 3.000 χιλιόμετρα. Πέρασαν λίγες μέρες μέχρι να βάλω τις πινακίδες και οδηγώντας το δειλά δειλά διαπίστωσα ότι τα φρένα δεν έπιαναν καλά. Το φρένο πάνω στο τιμόνι τερμάτιζε και το ποδόφρενο έβρισκε στο σασί, φρενάροντας λίγο. Επίσης το κοντέρ δεν έδειχνε ταχύτητα και διανυθέντα χιλιόμετρα. Πάω σε μάστορα, διαπίστωσε ότι έχει πρόβλημα στα φρένα, στο κοντέρ αλλά διαπίστωσε επίσης ότι έχαναν αέρα τα δύο πισινά λάστιχα. Πήρα τον εισαγωγέα, μου μίλησε απαράδεκτα για πελάτη, του ζήτησα να πάω σε δικό του να μου τα φτιάξει, παντως προς τιμη του μου είπε να τα φτιάξω και θα μου δώσει τα χρήματα. Ο μάστορας έκανε τις επισκευές, αλλά τα φρένα απλά βελτιώθηκαν (ο μάστορας το απέδωσε σε κατασκευαστικές αδυναμίες) και από τα λάστιχα το ένα το έφτιαξε αλλά το άλλο τρεις φορές πήγα και δεν μπορούσε να το φτιάξει γιατί είπε ήταν ελαττωματικό το λάστιχο, χειρίστης ποιότητας κινέζικου και δεν εφάρμοζε στη ζάντα, θα έπρεπε να αλλάξω λάστιχο. Πήρα τον εισαγωγέα τηλέφωνο, και για τα φρένα έλεγε ότι ο μάστοράς μου δεν είναι καλός (ο δικός του αραγε γιατί δεν τα έφτιαξε σωστά) ότι δεν ευθύνεται αυτός αν είναι κατασκευαστικό λάθος και ότι σε όλες τις γουρούνες του το ποδόφρενο βρίσκει στο σασί! Για το λάστιχο υποστήριξε ότι εγώ μπορεί να πήγα σε κανένα βουνό και να το στράβωσα,ότι είναι αναλώσιμο και δεν φέρει ευθύνη, και μου κλεισε και το τηλέφωνο. Τέλος στα χαρακτηριστικά που διαφημίζει αναφέρει ψευδώς τελική ταχύτητα 95+ (80 αναφέρει η κατασκευάστρια εταιρεία στην ιστοσελίδα της) Ρωτάω, 1.ένας εισαγωγέας δεν υποχρεούται να δώσει εγγύηση γραπτή; 2. Δεν υποχρεούται ο ίδιος να επισκευάσει τυχόν προβλήματα και όχι να τρέχω εγώ για καινούργια μηχανή; 3. Δεν υποχρεούται να έχει manual στα ελληνικά; 4.Τι μπορώ να κάνω εγώ τώρα με τον εισαγωγέα που έχω μία γουρούνα που δεν πιάνουν καλά τα φρένα, το λάστιχο χάνει αέρα και με εξαπάτησε ως προς την τελική ταχύτητα και το manual, από νομικής άποψης; Προσωπικά θα ήθελα να το επιστρέψω και να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Διάβασα και τις σχετικές οδηγίες στο forum, και λέω: ωραία κάνεις καταγγελία και ο πωλητής την αγνοεί. Τι γίνεται παρακάτω;

toyar
12/07/2015, 03:59
τα ερωτηματα που θετεις επρεπε να τα βαλεις στον εαυτο σου πριν δωσεις τα χρηματα σου
προφανως αγορασες ενα σκουπιδι απο εναν απατεωνα
νομιμοποιησε να τον κυνηγησεις αλλα ειναι μια ταλαιπωρια με αμφιβολα αποτελεσματα

bros400pgm
12/07/2015, 09:19
Εφοσον εχεις αποδειξη που αποδεικνυει την αγορα, σιγουρα μπορεις να το κυνηγησεις μεσω της δικαστικης οδου, προφανως με δικηγορο. Χρονο και μερικα χρηματα να εχεις μονο. Δεν ξερω εαν μπορεις να τον καταγγειλεις στον συνηγορο του καταναλωτη (ή καπως ετσι) που ειναι δωρεαν και εχω ακουσει οτι κανουν δουλεια.

Αυτα συμβαινουν οταν αγοραζεις μοτο εξ ανατολης. Οι εταιριες βγαινουν αλωβητες. Οι αλλοι μαζευτηκαν να κανουν μυνηση στην Yamaha για κατι πηνια και πηραν το μακρυτερο. Φαντασου τωρα εσυ στον κινεζο.

mikes
12/07/2015, 09:22
συμφωνα με το αρθρο 540 του αστικου κωδικα, εφ'οσον το προϊον είναι ελατωματικο ή δεν πραγματοποιει αυτά που υπόσχεται ή ο πωλητης σου υποσχεθηκε, εχεις δικαιωμα να δηλωσεις υπαναχωρηση από τη συμβαση και να επιστρεψεις το προιον και να παρεις πισω τα χρηματα σου στο ακεραιο και με τοκους!

βρες τον αστικο κωδικα και διαβασε από τα αρθρα 530κατι και μετα που αναφεροντε τα δικαιώματα του καταναλωτή, ώστε να εχεις μια εικονα.

απευθυνσου στη μοτοσυκλετικη ενωση καταναλωτή (ΜΟΤΕΚ) στο ΙΝΚΑ και στον συνηγορο του πολιτη...

γνωστοποιησε του τις κινησεις σου αυτές, και ότι θα το προχωρήσεις οσο δεν παει αν δεν σου επιστρεψει τα χρηματα..

ΠΡΟΣΟΧΗ: μη δεχθείς να σου επισκευασει τη γουρουνα, ότι και να της κανει μια ζωη ελατωματικη θα είναι! ουτε να στην αλλαξει, γιατι μπορει να είναι ελατωματικη και η άλλη που θα σου δωσει! ΜΟΝΟ επιστροφη οχήματος και χρηματων..

toyar
12/07/2015, 09:27
ολα αυτα οπως ειπωθηκε κοστιζουν σε χρονο και χρημα
επισης οταν ζοριστει ο πωλητης θα το γυρισει στην εγγυηση και θα στο επισκευαζει χωρις αποτελεσμα φυσικα μεχρι να βαρεθεις και να το πεταξεις
δεν ξερω ποσο το πηρες αλλα για να μη χασεις τελειως τα λεφτα σου βαλε ενα μεταχειρισμενο γιαπωνεζικο σετ τρομπα-δαγκανα που να ταιριαζει πηγαινε και σε ενα λαστιχα μηπως σου περασει δυο σαμπρελες πες του να σου φτιαξει και το κοντερ και κανε τη δουλεια σου οσο αντεξει
ετσι κι ετσι γρηγορα θα καταρευσει ολο και θα το πεταξεις

borbos
12/07/2015, 09:58
Εγώ πάντως θυμήθηκα την φράση.... Το φτηνο ειναι ακριβο.
Καλα ξεμπερδεματα....

panavour
12/07/2015, 10:13
γραψε τουλαχιστον την μαρκα μπας και γλυτωσει κανενας αλλος

Panoskl
12/07/2015, 10:18
Ξεκίνα από εδώ:

http://www.1520.gov.gr/ypovoli-kataggelias

Μπορείς να υποβάλλεις την καταγγελία σου με όλα τα σχετικά στοιχεία χωρίς να σου κοστίσει κάτι.

Σε κάποια δική μου περίπτωση, πίεσαν (εγγράφως με κοινοποίηση σε εμένα) τον αντιπρόσωπο να ενεργήσει για να λυθεί συγκεκριμένο τεχνικό πρόβλημα.

cityfly
12/07/2015, 17:34
Ρωτάω, 1.ένας εισαγωγέας δεν υποχρεούται να δώσει εγγύηση γραπτή;

δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος για γραπτή εγγύηση από τη στιγμή που έχεις την απόδειξη αγοράς, η εγγύηση ισχύει κανονικά για κάθε αγορά σύμφωνα με τους προβλεπόμενους νόμους

toyar
12/07/2015, 21:34
σε οχημα ενα χαρτι εγγυησης χρειαζεται γιατι πρεπει να εξαιρει τα αναλωσιμα

notakos600
14/07/2015, 22:06
Επειδή δεν θα βγάλεις άκρη και το ξέρουμε όλοι αυτό, τα χρήματά σου σε δικηγόρους θα χαλάσεις μόνο, πήγαινε και άλλαξε το λάστιχο που χάνει αέρα με άλλο καινούριο, που φυσικά θα πληρώσεις εσύ.
Λύγισε και το ποδόφρενο για να μην ακουμπά στο σασί, για τα φρένα δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο, μέτρια θα είναι πάντα.
Κάνε μετά τις βολτούλες σου με σύνεση και όχι άγρια πράγματα γιατί θα σκορπίσει και άλλη φορά θα ξέρεις να μην πετάς τα λεφτά σου σε κινέζικες γουρούνες.