PDA

View Full Version : WR450F vs CRF450X vs DRZ400



chrisg9
12/07/2015, 11:16
Γεια σας παιδια αυτες τις μερες σκεφτομαι να αγορασω ενα απο τα ποιο πανω μηχανακια το θελω και για εντουρο και μετακινηση στο χωριο μου
ποιο θα με βγαλει ασπροπρωσοπο απο μηχανικα προβληματα και ποιο ειναι το ποιο δυνατο ?

thunder ace
12/07/2015, 12:02
για εμενα η σειρα ειναι:crf ,wr,drz.Κανενα δεν χαλαει(ευκολα)αν ξερεις να το λειτουργεις.Νομιζω οτι λιιιιιιγο πιο δυνατο ειναι το yamaha αλλα τιποτα σπουδαιο(απο το honda).

Bob_o_mastoras
12/07/2015, 12:28
To DRZ δεν εχει σχεση με τα αλλα δυο. Και απο τα αλλα δυο εχοντας οδηγησει το crf τo R ομως (το MX) και το WR το παλιο με το σωληνωτο πλαισιο δεν μπορω να εκφερω καποια συγκεκριμενη αποψη μιας και ψαχνεσαι για το Χ και το καινουργιο WRF (απ'οτι καταλαβα) που διαφερει τελειως απο το παλιο.
Παντως απο αυτα που εχω διαβασει για τα δυο πιστευω οτι το WR υπερτερει σαν εντουρο. (εγω Honda θα επερνα βεβαια αλλα εγω εχω προβλημα :lol:).

Τωρα επειδη βαζεις στην εξισωση και τη μετακινηση στο χωριο, αν δεν θελεις τρελα πραγματα στο χωμα καλυτερα να παρεις το DRZ να γλιτωσεις τη συντηρηση. Μια χαρα ειναι για εντουραδες πιστευω.

chrisg9
12/07/2015, 12:31
To DRZ δεν εχει σχεση με τα αλλα δυο. Και απο τα αλλα δυο εχοντας οδηγησει το crf τo R ομως (το MX) και το WR το παλιο με το σωληνωτο πλαισιο δεν μπορω να εκφερω καποια συγκεκριμενη αποψη μιας και ψαχνεσαι για το Χ και το καινουργιο WRF (απ'οτι καταλαβα) που διαφερει τελειως απο το παλιο.
Παντως απο αυτα που εχω διαβασει για τα δυο πιστευω οτι το WR υπερτερει σαν εντουρο. (εγω Honda θα επερνα βεβαια αλλα εγω εχω προβλημα :lol:).

Τωρα επειδη βαζεις στην εξισωση και τη μετακινηση στο χωριο, αν δεν θελεις τρελα πραγματα στο χωμα καλυτερα να παρεις το DRZ να γλιτωσεις τη συντηρηση. Μια χαρα ειναι για εντουραδες πιστευω.

και εγω για Drz σκεφτομαι πολυ ειναι ποιο φτηνα εδω στην κυπρο
αλλα το Drz στο χωμα ειναι καλο? εχει δυναμη? μηχανικα τη λεει?

Bob_o_mastoras
12/07/2015, 12:43
Καλο ειναι. Δυναμη εχει, οχι ομως οπως τα αλλα δυο και ειναι αρκετα πιο βαρυ (για τα δεδομενα των αγωνιστικων εντουρο). Επισης υστερει και σε αναρτησεις σε σχεση με τα αγωνιστικα οπως ειναι λογικο.
Ομως για ερασιτεχνικη χρηση και βολτες ειναι μια σουπερ.
Μηχανικα ειναι αξιοπιστο και η συντηρηση ειναι αραιη.
Για ψαξε εδω μεσα, υπαρχουν θεματα απο κατοχους που θα σε διαφωτισουν καλυτερα σε σχεση με το DRZ.

Aμα το βρισκεις και φθηνα τσιμπα το αλλα προσεξε να μην ειναι πειραγμενο-κανιβαλισμενο. Οσο πιο μαμα τοσο καλυτερα. Κατι υπερκυβισμενα athena kit και λοιπες μοντες που τους κανουν απεφυγε τα.

chrisg9
12/07/2015, 13:16
τα wr450f βγαζουν μηχανικα προβληματα? ετσι εχω ακουσει απλα δεν ξερω αν αληθευει κατι τετοιο!

opeth
12/07/2015, 14:38
που το ακουσες εγω ακουω οτι εχουν την πιο πολυ ζωη απ ολα στην κατηγορια τους.

congate7
12/07/2015, 17:25
Αφού θες να μπαίνεις χώμα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στο Cr και το Wr.
Εγώ θα διάλεγα Crf αλλά αυτές είναι επιλογές. Ασπροπρόσωπο από άποψη επιδόσεων θα σε βγάλουν αυτά που σου είπα στην αρχή. Στο θέμα αξιοπιστίας έχει ένα ελάχιστο προβάδισμα το Drz.
Αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία στις μηχανές θα σου πρότεινα το Drz. Αν πιστεύεις ότι το έχεις, χτύπα ένα από τα άλλα 2 και να είσαι σίγουρος ότι δε θα σε απογοητεύσουν