PDA

View Full Version : Προβλημα με καινουριο παπι



elena
13/07/2015, 21:28
Καλησπερα, προσφατα απεκτησα ενα crypton t110, τα χιλιομετρα που εχω κανει ειναι πολυ λιγα (250 χλμ), εχω παρατηρησει οτι οταν αφηνω το τιμονι το μηχανακι εχει μια ταση σιγα σιγα να γερνει/τραβαει προς τα αριστερα. Καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει ?

bulmont
13/07/2015, 21:30
Αντιμνημονιακό........................................................

mikes
13/07/2015, 21:45
πετα τα γελοια πλαστικα λάστιχα που φοραει και βαλε ένα σετακι της προκοπης, τα οποια θα δουλευεις με πιεσεις 32psi εμπρος και 36 πισω
λογικα θα στρωσει καπως, αν και απ'οσο θυμαμαι εγω προσωπικα δεν καβαλησα ποτε παπι που να πηγαινει εντελως ευθεια χωρις να κρατας τιμονι..

Viper4
13/07/2015, 21:48
για πες κάποιον που θα οδηγεί από πίσω σου να δει αν κάθεσαι ίσια πάνω στην σέλα... Μην γελάτε παιδιά, έχω γνωστό που κάθεται μονόπαντα πάνω στο σκουτεράκι του και δεν το καταλαβαίνει ούτε το παραδέχεται όταν του το λες...

lykourgi
13/07/2015, 21:53
Αντιμνημονιακό........................................................
:lol:
Καλά σου λέει, είναι της μόδας.

Επί της ουσίας, έλεγξε πρόωρα τη στάση σου πάνω στο μηχανάκι. Μήπως κάθεσαι εσύ στραβά;
Αν όχι, πήγαινέ το για έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Έχεις εγγύηση, εκμεταλλεύσου τη.

Πιθανόν να είναι κάτι απλό. Λάθος ευθυγράμμιση κάποιου τροχού ή πολύ σφιχτό τιμόνι, για παράδειγμα.
Υπάρχουν βέβαια και πιό τραβηγμένες εκδοχές (στραβό ελαστικό ή και πλαίσιο) αλλά δεν πιστεύω να είσαι τόσο άτυχη.

irinia
14/07/2015, 06:12
AΣΤΟ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ




Δύο βαραντέρο και είχα το ίδιο θέμα, ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.
Και η απάντηση της Χόντα..?? Έχουμε απόκλιση 4% + -,
οπότε δεν υπάρχει θέμα,εξάλλου το μηχανάκι δεν έγινε
για να οδηγείται χωρίς χέρια.
Αυτή η απάντηση μου δόθηκε για μηχανάκια 12000 ευρώ,
τώρα εσυ τι περιμένεις για το παπί..??
Βέβαια ένας έλεγχος δεν είναι κακός,τρέξε τους λίγο
στην αντιπροσωπεία μήπως φταίει κάτι στην συναρμολόγηση,
ψάξε το μήπως είναι στραβοβιδωμένο ή έχει κάποιο τραυματισμό
στο μπροστινό σύστημα από την μεταφορά του στο πλοίο που ήρθε.
Αν ΔΕΝ μην ασχολείσαι περαιτέρω τζάμπα κόπος και φθορά ψυχής..!!

devil's animal
14/07/2015, 07:50
ελπιζω να εχεις καμποσα χλμ οταν αφηνεις τα χερια και να μην πηγαινεις με 30-40...:rolleyes:

Bowleno
14/07/2015, 08:27
Ότι είπε o διάβολος της Τασμανίας......

spyrakos35
14/07/2015, 08:41
..... για να μην πούμε για την γκούτσι την τσαντούλα.....:lol:

elena
14/07/2015, 11:36
Παιδια χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις...
Η αληθεια ειναι οτι προς το παρων παω μεχρι 40 γιατι το στρωνω αλλα σε ενα astrea που ειχα παλιοτερα δν θυμαμαι να εκανε κατι τετοιο ακομα και στα 40.

Τελικα πηγα σε ενα μαστορα εδω στην γειτονια μου και μου ειπε οτι το μηχανακι δεν εχει προβλημα, απλα θα χρειαστει να αλλαξω λαστιχα γιατι ειναι ''σακουλες απορριματων''.

Και κατι αλλο... παρατηρησα πριν οτι οταν το μηχανακι ζεσταινεται ακουγονται οι βαλβιδες ειναι νορμαλ αυτο ??

Bowleno
14/07/2015, 12:48
Παιδια χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις...
Η αληθεια ειναι οτι προς το παρων παω μεχρι 40 γιατι το στρωνω αλλα σε ενα astrea που ειχα παλιοτερα δν θυμαμαι να εκανε κατι τετοιο ακομα και στα 40.

Τελικα πηγα σε ενα μαστορα εδω στην γειτονια μου και μου ειπε οτι το μηχανακι δεν εχει προβλημα, απλα θα χρειαστει να αλλαξω λαστιχα γιατι ειναι ''σακουλες απορριματων''.

Και κατι αλλο... παρατηρησα πριν οτι οταν το μηχανακι ζεσταινεται ακουγονται οι βαλβιδες ειναι νορμαλ αυτο ??

yamaha είναι, άστρωτο είναι, ναι είναι φυισολογικό....στο 1ο σέρβις θα ρυθμιστούν, λογικά (Αν δεν είναι "μάστορας" αυτός που θα το πας....) και φυσικά, όσο ισχύει η εγγύηση, εξουσιοδοτημένο και μόνο, συνεργείο. :)

Bowleno
14/07/2015, 12:50
..... για να μην πούμε για την γκούτσι την τσαντούλα.....:lol:

Εσένα, κάτσε να μπει ο παλιΟγερος να σΕ πει για τις Louis Vuiton.....:smokin:


:bawl:

bulmont
14/07/2015, 12:58
Εσένα, κάτσε να μπει ο παλιΟγερος να σΕ πει για τις Louis Vuiton.....:smokin:


:bawl:




Τι, έχει και μπαγκαζιέρα το παπί;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ChrisNt
14/07/2015, 15:26
Εγώ στην αρχή που είχα πάρει το cbf καθόμουν σχεδόν πάνω στο ντεπόζιτο και γυρνούσα σπίτι με τα παπάρια τούμπανα :lol:

elena
14/07/2015, 16:17
yamaha είναι, άστρωτο είναι, ναι είναι φυισολογικό....στο 1ο σέρβις θα ρυθμιστούν, λογικά (Αν δεν είναι "μάστορας" αυτός που θα το πας....) και φυσικά, όσο ισχύει η εγγύηση, εξουσιοδοτημένο και μόνο, συνεργείο. :)

Μια χαρουλα, ευχαριστω !

Εννοειται παντα εξουσιοδοτημενο, ο ''μαστορας'' ειναι εμπιστος φιλος και απλα το πηγα να μου πει την γνωμη του ποτε χερι στο μηχανακι :) .

Στην yamaha μου ειπαν, επειδη ειναι καλοκαιρι, τα πρωτα λαδια να τα αλλαξω στα 500 χλμ και οχι στα 1000. Να τους πω τοτε να μου ρυθμισουν και βαλβιδες ή να περιμενω μεχρι να το στρωσω.

Η ρυθμιση χρεωνεται ή ειναι δωρεαν ? ( να μην μας πιασουν και κοτσο) ;)

ΘΑΝΟΣ27
14/07/2015, 16:36
εχω ακριβως το ιδιο παπι.το πηρα πριν ενα χρονο τετοια εποχη κ παρολο που ηταν καλοκαιρι δε μου ειπαν τιποτα για αλλαγη στα 500 γιατι ειναι υπερβολικο. αλλαγη θα κανεις κανονικα στα 1000 κ θα βαλεις λαδι 20/50 ,πιο ψιλο το καιει να το γνωριζεις(το λαδι το πληρωνεις πανω κατω 10ρικο).οσο για τις βαλβιδες στο εγχειριδιο λεει ρυθμιση καθε 6000χλμ οποτε τωρα δε χρειαζεται(τη ρυθμιση κ αυτη την πληρωνεις).εχε το νου σου να μη σε κοροιδευουν γιατι εχει πολλους επιτηδιους.θεσσαλονικη μενεις?

Bowleno
14/07/2015, 17:13
Μια χαρουλα, ευχαριστω !

Εννοειται παντα εξουσιοδοτημενο, ο ''μαστορας'' ειναι εμπιστος φιλος και απλα το πηγα να μου πει την γνωμη του ποτε χερι στο μηχανακι :) .

Στην yamaha μου ειπαν, επειδη ειναι καλοκαιρι, τα πρωτα λαδια να τα αλλαξω στα 500 χλμ και οχι στα 1000. Να τους πω τοτε να μου ρυθμισουν και βαλβιδες ή να περιμενω μεχρι να το στρωσω.

Η ρυθμιση χρεωνεται ή ειναι δωρεαν ? ( να μην μας πιασουν και κοτσο) ;)

Για τα λάστιχα πολύ σωστά στα είπε, άλλαξε τα χθες κιόλας. προτείνω (όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα) τα metzeler me22 άριστη σχέση κόστους απόδοσης.
Στα 500 που σου είπαν, είναι υπερβολή, απλώς να βγάλουν λεφτά θέλουν, μέρες που είναι....
ΟΛΕΣ οι εργασίες (η ρύθμιση περιλαμβανομένου....) χρεώνονται, τίποτα δεν είναι τζάμπα πλέον.
Μετά την εγγύηση μπορείς να το πηγαίνεις στον φίλο σου, εφόσον λες έχει συνεργείο και είναι και έμπιστος, θα σου παίρνει λίγα έως και τίποτα πλην αναλωσίμων.:)

devil's animal
14/07/2015, 18:51
για τα λαστιχα συμφωνω...αν σε παιρνει οικονομικα αλλαξε τα...

για το λαδακι συμφωνω για 20w50 οπως επισης μπορεις να του πας στο χερι, το καλυτερο λαδακι για παπι (http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/brand/torco/torco-t-4-20w50.html) και σου χρεωνει μονο την αλλαγη...αν στην χρεωσει...;)

elena
14/07/2015, 21:41
θεσσαλονικη μενεις?

Μενω στην χαλκιδα.

Παιδια χιλια ευχαριστω, η βοηθεια σας πραγματικα πολυτιμη, συνεχιζω το στρωσιμο και ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλοαγχωθει αφου καποιοι μου λενε οτι το μηχανακι αν και yamaha κατασκευαζεται στην Κινα με οτι συνεπαγεται αυτο.

amyroukai
14/07/2015, 21:46
Προσωπικά, επειδή το έχω ξανακούσει από άλλες μεριές, δεν θα θεωρούσα λάθος το να κάνεις μιά αλλαγή στα 500, όχι λόγω καλοκαιριού που σου είπαν, απλά για να μην μένει το μοτέρ με τα "γρέζια" του στρωσίματος. Το να χρεωθείς 15 ευρώ μιά αλλαγή λαδιών δεν είναι και το τέλος του κόσμου...

mikes
14/07/2015, 22:28
πετα τα γελοια πλαστικα λάστιχα που φοραει και βαλε ένα σετακι της προκοπης, τα οποια θα δουλευεις με πιεσεις 32psi εμπρος και 36 πισω



Τελικα πηγα σε ενα μαστορα εδω στην γειτονια μου και μου ειπε οτι το μηχανακι δεν εχει προβλημα, απλα θα χρειαστει να αλλαξω λαστιχα γιατι ειναι ''σακουλες απορριματων''.


μαντης είμαι ο πστς??? :p :lol:

εγω παντως σαν λαστιχας που είμαι, το ΜΕ22 δεν μου γεμιζει και πολύ το ματι.. σε δικο μου παπι δεν θα το εβαζα με την καμια! οσα παπια εχω φτιαξει, δεν εχω δει ποτε μα ποτε ένα να φοραει αυτό το λαστιχο και να είναι σε εστω καλη κατασταση.. όλα τιγκα στις ραγαδες και τα ανοιγματα είναι! αντιθέτως τα Μ45 της μισελεν διατηρούνται σε πολη καλη κατασταση για αρκετο καιρο, ενώ και τα πιρελλι (duracity και dyratraction) τα εχω δει επισης να διατηρούνται σε καλη κατασταση, και τελος τα ντανλοπ γινονται ξυλα με το περασμα του χρονου..

Bowleno
15/07/2015, 08:23
Μενω στην χαλκιδα.

Παιδια χιλια ευχαριστω, η βοηθεια σας πραγματικα πολυτιμη, συνεχιζω το στρωσιμο και ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλοαγχωθει αφου καποιοι μου λενε οτι το μηχανακι αν και yamaha κατασκευαζεται στην Κινα με οτι συνεπαγεται αυτο.

Συνήθως η κατασκευή γίνεται στην Ταιλάνδη (όχι ότι θα είναι καλύτερα αλλά τέσπα....) όπου πάντως και να γίνεται, η ποιότητα θα είναι εφάμιλλη της yamapa οπότε μην ανησυχείς τόσο :sick::D

elena
15/07/2015, 16:12
η ποιότητα θα είναι εφάμιλλη της yamapa οπότε μην ανησυχείς τόσο :sick::D

Τωρα μου εκανες την καρδια περιβολι :bawl:

ΘΑΝΟΣ27
15/07/2015, 17:07
παλια ηταν ταυλανδη.τωρα το συγκεκριμενο ειναι κινα.παρολα αυτα εχεις 2 χρονια εγγυηση οποτε μη σκας.για τα λαστιχα επειδη δουλευω πακετο καθε μερα χειμωνα καλοκαιρι με βροχες κ κρυα michelin m45 k m62

bruno
15/07/2015, 20:17
Aν αλλαξεις λάστιχα,υπαρχουν τα ολοκαινουργια city pro της Michelin,που είναι ενυσχυμενα από κλαταρίσματα.Δεν νομιζω να είναι τα λάστιχα που σου τραβαει,καλο θα ηταν βεβαια να τα αλλαζες.Στον πισω αξονα που ρυθμιζει η αλυσιδα,εχει καποιες διαγραμμίσεις στο ψαλιδι και στους ρεγουλατορους,αυτά πρεπει να είναι ιδια και από τις δυο πλευρες.Καλοταξιδο,καλες βολτες!

OldMan
16/07/2015, 13:54
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ, ΤΟΜΑΡΙΑ..!!!!:D

elena
16/07/2015, 14:27
Aν αλλαξεις λάστιχα,υπαρχουν τα ολοκαινουργια city pro της Michelin,που είναι ενυσχυμενα από κλαταρίσματα.Δεν νομιζω να είναι τα λάστιχα που σου τραβαει,καλο θα ηταν βεβαια να τα αλλαζες.Στον πισω αξονα που ρυθμιζει η αλυσιδα,εχει καποιες διαγραμμίσεις στο ψαλιδι και στους ρεγουλατορους,αυτά πρεπει να είναι ιδια και από τις δυο πλευρες.Καλοταξιδο,καλες βολτες!

Οι ρεγουλατοροι ειναι στη ιδια θεση και οι δυο. Αν και αυτο το ξεπερασα οσο κανω χλμ το μηχανακι στρωνει.

Αυριο στα 500 χλμ παω να αλλαξω λαδια και μου ειπε βαζει αυτα http://www.wemoto.com/bikes/bsa/gold_star_unit_500/70-71/picture/rock_oil-_semi-synthetic_guardian_4t_20_50-_1_litre/ με 8 Ε το λιτρο. Ολες οι οι εργασιες (αλλαγη λαδιων, λιπανση αλυσιδας, μαζεμα γκαζιου,γενικο check και οτι αλλο χρειαστει στα πλαισια της συντηρησης) θα ειναι δωρεαν.
Γνωριζει κανεις αυτα τα λαδια? Τελικα μου ειπαν να τα αλλαξω για να καθαρισει ο κινητηρας απο γρεζια, το ερωτημα ομως ειναι τα εχει κατεβασει ολα ή θα βγαλει και αλλα οποτε να περιμενω ?

Bowleno
16/07/2015, 15:22
Οι ρεγουλατοροι ειναι στη ιδια θεση και οι δυο. Αν και αυτο το ξεπερασα οσο κανω χλμ το μηχανακι στρωνει.

Αυριο στα 500 χλμ παω να αλλαξω λαδια και μου ειπε βαζει αυτα http://www.wemoto.com/bikes/bsa/gold_star_unit_500/70-71/picture/rock_oil-_semi-synthetic_guardian_4t_20_50-_1_litre/ με 8 Ε το λιτρο. Ολες οι οι εργασιες (αλλαγη λαδιων, λιπανση αλυσιδας, μαζεμα γκαζιου,γενικο check και οτι αλλο χρειαστει στα πλαισια της συντηρησης) θα ειναι δωρεαν.
Γνωριζει κανεις αυτα τα λαδια? Τελικα μου ειπαν να τα αλλαξω για να καθαρισει ο κινητηρας απο γρεζια, το ερωτημα ομως ειναι τα εχει κατεβασει ολα ή θα βγαλει και αλλα οποτε να περιμενω ?


Σε τόσο λίγα χλμ δεν τα βγάζει όλα....Στην πραγματικότητα σε όλη την διάρκεια της ζωής του, ένας κινητήρας βγάζει γρέζια...απλά στα πρώτα χλμ (1000-2000) βγάζει περισσότερα.

Αν είναι και no name κιόλας κινέζικος παίζει να φτύσει κανένα πιστόνι, κανέναν στρόφαλο.....:lol:

Bowleno
16/07/2015, 15:23
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ, ΤΟΜΑΡΙΑ..!!!!:D

Γιατι, αφεντικό; δεν την πειράξαμε την....νύφη :a49:

:p:p

teogtp
16/07/2015, 18:48
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ, ΤΟΜΑΡΙΑ..!!!!:D

Ντεν το λεν μαρια αφεντικό. .....ελενιτσα το λεν:tooth:

GiorgosLa
16/07/2015, 19:12
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ, ΤΟΜΑΡΙΑ..!!!!:D

Εγώ πάντως δεν είπα κουβέντα εδώ. Έλενα καλά είναι τα λάδια, αν και θα προτιμούσα 10 – 40 Ελπίζω να βοήθησα. :a13: :) :D

OldMan
16/07/2015, 20:00
Κανονίστε νουμόπανα και μη μΕ πειτε μετα ότι δεν σας είπα...:a07:

mikes
16/07/2015, 21:59
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ, ΤΟΜΑΡΙΑ..!!!!:D


Κανονίστε νουμόπανα και μη μΕ πειτε μετα ότι δεν σας είπα...:a07:

τωρα εγω γιατι είμαι σιγουρος ότι ο θειος εχει καποια σχεση με τη λεγαμενη?? :p

DrEvil
16/07/2015, 22:09
τωρα εγω γιατι είμαι σιγουρος ότι ο θειος εχει καποια σχεση με τη λεγαμενη??

Τοτε γιατι ο θειος δεν την παιρνει ενα πριβε, να περασουνε ολοι καλα;
Η το ανηψουδι να κανει μια ιν χαουζ επισκεψη;

Τελικα πολυ λιγοι πανε στο δασος για κυνηγι...
Οι λοιποι πανε για το μπουρου.



Στο θεμα μας τωρα.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΕΥΧΟΜΑΙ!

bruno
16/07/2015, 22:49
E..οχι και νουμοπανα ρε μπαρμπα!:cry:

wthanasis
16/07/2015, 23:15
Ντεν το λεν μαρια αφεντικό. .....ελενιτσα το λεν:tooth:

......είπε ο πακιστανός .....ahmetgp και συνέχισε τη βόλτα του....... :bawl::bawl::bawl:

OldMan
17/07/2015, 12:11
τωρα εγω γιατι είμαι σιγουρος ότι ο θειος εχει καποια σχεση με τη λεγαμενη?? :p

Ο θείος προσπαθεί να μην αποκτήσει καμια σχέση με καμια λεγαμενη αλλα καποιοι το πάτε φιρι φιρί το κορδόνι...:smokin:

bulmont
17/07/2015, 14:29
Ο θείος προσπαθεί να μην αποκτήσει καμια σχέση με καμια λεγαμενη αλλα καποιοι το πάτε φιρι φιρί το κορδόνι...:smokin:




Στον Φωτάκι όμως τίποτα ..........http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145856


Τον γράψατε κανονικά οι παπιογνώστες..........


Αν όμως έγραφε Νίτσα, Λίτσα, Κίτσα, θα σπρωχνώσαντε τα λιγούρια ποιος να πρωτοαπαντήσει........




:bawl::bawl::bawl:

spyrakos35
17/07/2015, 20:14
Στον Φωτάκι όμως τίποτα ..........http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145856


Τον γράψατε κανονικά οι παπιογνώστες..........


Αν όμως έγραφε Νίτσα, Λίτσα, Κίτσα, θα σπρωχνώσαντε τα λιγούρια ποιος να πρωτοαπαντήσει........




:bawl::bawl::bawl:

Ο Φωτακης σου εκανε βρουμ;

7Tolis
17/07/2015, 21:29
Της Νικόλε το θέμα είχε περισσότερα ποζτς.Τέτχοιοι είστε.

bulmont
17/07/2015, 22:15
Ο Φωτακης σου εκανε βρουμ;




......τσού ....ρε λάκη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bawl::bawl:

alexzafeir
18/07/2015, 16:06
Οταν αποφασίσεις για λαστιχα πες μου (εβαλα καπου οικονομικα και πολυ καλα στη Χαλκιδα)

elena
19/07/2015, 12:23
Οταν αποφασίσεις για λαστιχα πες μου (εβαλα καπου οικονομικα και πολυ καλα στη Χαλκιδα)

Οταν ερθει η ωρα 8α σου πω, ευχαριστω !

Παιδια επενερχομαι με νεο θεματακι.... στο ρελαντι τα φωτα τρεμοπαιζουν , στην αρχη δεν το εκανε, ειναι νορμαλ αυτο ?

lykourgi
19/07/2015, 12:40
Δεν είναι κάτι σοβαρό. Στο πρώτο σέρβις ζήτα να σου φορτίσουν την μπαταρία.

andreastwin
19/07/2015, 12:42
λαδι οπως εγραψαν και παραπανω μονο 20/50 για καλοκαιρι και 15/50 το χειμωνα γιατη το μηχανακι ειναι αεροψυκτο.οσο για τη αλλαγη στα 500 χιλ. συμφωνο απολυτα,τα πρωτα γρεζια ειναι το παν να φευγουν οσο το δυνατον νωριτερα.

dimmie_72
19/07/2015, 18:02
Οταν ερθει η ωρα 8α σου πω, ευχαριστω !

Παιδια επενερχομαι με νεο θεματακι.... στο ρελαντι τα φωτα τρεμοπαιζουν , στην αρχη δεν το εκανε, ειναι νορμαλ αυτο ?

elena να σου περάσω 5-6 θεματάκια που ρωτάνε κάτι παιδιά εδώ να τα σηκώσεις; :D

mikes
19/07/2015, 18:56
elena να σου περάσω 5-6 θεματάκια που ρωτάνε κάτι παιδιά εδώ να τα σηκώσεις; :D
αστο.. το ρεκόρ της νικολ δεν το πιανει...

Nostradamus
20/07/2015, 00:30
αστο.. το ρεκόρ της νικολ δεν το πιανει...


Εδω μνημονευουμε τον παπιο τον κρητικο που περναει δυσκολες στιγμες στα χερια της δεσποινιδος ??

Καιρο εχει να ανοιξει θεματακι αυτο το κοριτσι... :lol:

elena
21/07/2015, 13:38
Παιδια κατι ακομα πιο ειδικο... οποιαδηποτε πληροφορια θα ειναι πολυτιμη....

διαβαζωντας το owner manual ειδα οτι η yamaha προτεινει λαδια με προδιαγραφες : API SG type or higher, JASO standard MA, τα λαδια που εβαλα εγω ειναι αυτα http://www.nutz4bikes.co.uk/Strata-10w-40 20w50 ομως, τα οποια εχουν προδιαγραφες API SL , οχι ομως JASO MA. Καπου διαβασα οτι το API SL ειναι μονο για αυτοκινητα και οχι για μηχανακια οπου το λαδι χρησιμοποιηται και για λιπανση του κιβωτιου ταχυτητων.

Καμια ιδεα κανεις ? Να τα αλλαξω ή να τα κρατησω μεχρι την επομενη αλλαγη?

mikes
21/07/2015, 21:45
Παιδια κατι ακομα πιο ειδικο... οποιαδηποτε πληροφορια θα ειναι πολυτιμη....

διαβαζωντας το owner manual ειδα οτι η yamaha προτεινει λαδια με προδιαγραφες : API SG type or higher, JASO standard MA, τα λαδια που εβαλα εγω ειναι αυτα http://www.nutz4bikes.co.uk/Strata-10w-40 20w50 ομως, τα οποια εχουν προδιαγραφες API SL , οχι ομως JASO MA. Καπου διαβασα οτι το API SL ειναι μονο για αυτοκινητα και οχι για μηχανακια οπου το λαδι χρησιμοποιηται και για λιπανση του κιβωτιου ταχυτητων.

Καμια ιδεα κανεις ? Να τα αλλαξω ή να τα κρατησω μεχρι την επομενη αλλαγη?

ναι, είναι αυτοκινητολαδο.. όχι καλυτερα αλλαξε το και βαλε μοτολαδο, (JASO MA η JASO MA2), αν η γιαμαχα προτεινει ιξωδες 20-50, μη πεσεις πιο κατω από 15-50..

OldMan
22/07/2015, 13:36
Αμα μΕ πει κανεις ότι δεν το είδα το όνειρο θα τον σκίσω...:D

Mike σταματα να παπαρολογεις περί αυτοκινητόλαδων και προδιαγραφων JASO..

API είναι οι Αμερικανικες προδιαγραφές και JASO οι Γιαπωνεζικες (ασχέτως προρισμού χρήσης)...

Και επειδή θα πεταχτούν μερικοί καλοθελητες να ρωτήσουν, ΔΕΝ έχουν καμια ΠΡΑΚΤΙΚΗ διαφορά..!!!
(για την ακρίβεια, οι διαφορές τους εξαντλούνται στις αντίστοιχες μεταξύ ενός παπουτσιού Νο 10 και ενός Νο 27μισό ή ενός σουτιέν Νο 56 και ενός Νo 130..)

noodles
23/07/2015, 11:58
καλα ειναι τα λαδια που εβαλες αλλα μπορει να τσιμπαει λιγακι με τα 10-40 (θα φθαρουνε γρηγορα σε καθημερινη μετακινηση το καλοκαιρι να ξερεις). βαλε 20-50 να εισαι σιγουρη.

Nikol1979
10/09/2015, 16:23
Εδω μνημονευουμε τον παπιο τον κρητικο που περναει δυσκολες στιγμες στα χερια της δεσποινιδος ??

Καιρο εχει να ανοιξει θεματακι αυτο το κοριτσι... :lol:

Τωρα γυρισα και κανω catch-up....Μου βγηκε το ονομα φοβαμαι.......πως να σας το πω πια να το καταλαβετε???
ΑΝ ΤΟ ΠΑΠΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΦΩΝΗ, ΤΩΡΑ ΘΑ ΓΟΥΡΓΟΥΡΙΖΕ!!

Οριστε μας.....:rolleyes: