PDA

View Full Version : dayang 50cc



XXHondakiasx
14/07/2015, 00:29
καλησπέρα παιδιά πριν 2 μήνες πήρα ένα dayang dv50 καινούργιο.... μετά από 2 μήνες το έφτασα 1200 χιλιόμετρα υπό normal συνθήκες και έχω αλλάξει 2 φορές λάδια ανά 500χλμ (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό) δεν του έχω αλλάξει το παραμικρό προς το παρόν

θέλω λοιπόν να το ανεβάσω κυβικά όχι πολλά να πάει 72cc ισα ισα να μην πολύ ζορίζετε τη πρέπει να του βάλω ?
επίσης θέλω να του αλλάξω εξάτμιση αλλά δεν ξέρω τη να του βάλω?
και θέλω να βρω και πλαστικά από συπρα αλλά δεν ξέρω αν πάνε και αν γίνετε να μου πει κάποιος και πόσο πάνε

ευχαριστώ για το χρόνο σασ:

taisteal
14/07/2015, 00:31
Καινουργιο μηχανακι και θες να του κανεις ματσακονιες;;
Φαουλ.
Αν ηθελες κατι πιο γρηγορο γιατι δεν πηρες πιο πολλα κυβικα εξ αρχης;;

XXHondakiasx
14/07/2015, 01:38
Δυστυχώς η ευτυχώς φίλε στην ηλικία που είμαι δεν με αφήνει ο νόμος να πάρω παραπάνω κυβικά. Αλλά η αυτονομία στγην περιοχή που μένω δίστιχος είναι πολλοί όποτε πήρα ένα 50αρακι και θέλω απλά να το ανεβάσω λίγα κυβικά να πηγαίνει χωρίς να ζορίζετε όσο για το καινούργιο ήταν σε προσφορά και καινούργιο τη ν έκανα :) από το ν α έπαιρνα μεταχειρισμένο και ποιος 3ερει τη θα μ έβγαζε

taisteal
14/07/2015, 01:42
Ευτυχως θα ελεγα.
Ποια αυτονομια ειναι πολλοι; :confused:

Να μη το χαρχαλεψεις το μασινι,αστο να σε βγαλει μεχρι να παρεις διπλωμα για
μεγαλυτερο,και να το αφησεις μαμα αυτο ωστε να εχει μεταπωληση.

Α,ξεχασα,αν υπερκυβισεις το μηχανακι και γινει στραβη,τον ηπιες

dimmie_72
14/07/2015, 02:16
Ναυτονομία εννοεί το παιδί... μάλλον από Σκαραμαγκά είναι. :cool:

XXHondakiasx
14/07/2015, 09:01
αστυνομια***************** :p

zannisvel
14/07/2015, 09:59
Δεν αξιζει το κοπο να του κανεις τιποτα. Καινουριο μηχανακι δε το πειραζεις. Ασε που και 72 να το κανεις δε προκειται να δεις και καμια μεγαλη διαφορα.

Bowleno
14/07/2015, 15:47
πεταμένα λεφτά.....ισχύει ότι είπε ο zannisvel, Θα στείλεις και αδιάβαστη την εγγύηση και είναι κρίμα.
Μάζεψε τα λεφτάκια σου και μόλις μπορέσεις να βγάλεις το κατάλληλο δίπλωμα, βουρ!

Δυστυχώς την εποχή που τα έκανα εγώ αυτά (κάπου 33-34 χρόνια πίσω....και μην βγει κανείς να μΕ πει αρχαίο :p) δεν είχαμε moto.gr να μαθαίνουμε..... :(

XXHondakiasx
16/07/2015, 14:00
τουλάχιστον αξίζει να αλλάξω μια εξάτμιση ?? τη εξάτμιση μπορώ να του βάλω χωρίς να κάνει πολύ θόρυβο ?

CustomBoy
16/07/2015, 15:49
Apido για μπάσο θόρυβο,και ομορφια

ή κατι σε κλασσική motosport (θα ψηφιζα την πρώτη)

XXHondakiasx
30/07/2015, 15:44
αν του βάλω την apido θα χασει απόδοση γιατί εχω ακούσει οτι τα 50αρια χανουν απόδοση απο αλλαγμένες εξατμησεις

toyar
30/07/2015, 19:02
δεν μπορεις να χασεις κατι που δεν εχεις;)

kapnias
30/07/2015, 22:21
αν του βάλω την apido θα χασει απόδοση γιατί εχω ακούσει οτι τα 50αρια χανουν απόδοση απο αλλαγμένες εξατμησεις

Σε λάθος φορουμ ρωτάς, γιατι εδω μεσα ο νεότερος ήταν στην ηλικία σου πρίν 20 χρόνια !!!
Πριν 20 χρόνια λοιπόν που θα ήμασταν συνομήλικοι θα σου έλεγα οτι αν το κάνεις 72αρι αλλάζοντας μονο κυλινδροπίστονο θα κερδίσεις κατι σε δύναμη στις χαμηλές στροφες εκει ακριβώς που το 50αρι δεν υποφέρεται.Αν ήθελες να έχεις δύναμη και στα ψηλά θα πρέπει να αλλάξεις κεφαλή με καποια 90αρα ή 100αρα καθώς και καρμπυρατερ.
Επειδη το παραπάνω θα το βαρεθεις συντομα καλυτερα να βάλεις το χερι βαθιά στην τσέπη μια και καλή και να το κανεις μαμα 90αρι ή 100αρι.
Να αλλάξεις δηλαδή στρόφαλο (να βαλεις 90αρη μονοκάμπανο) να αλλαξεις καμπάνα (παλι 90αρα) καθως επίσης κυλινδροπίστονο κεφαλή και καρμπυρατερ.
Εξατμιση μην βάλεις καμια που να κάνει φασαρια (εκτός και αν μενεις πολυ μακρια απο εμενα οπότε θα γλιτώσεις το λούσιμο με το λαστιχο).
Η για να σε πιάσω στο φιλότιμο, επειδή ολοι βαζουν εξατμιση που κανει φασαρία εσυ να πρωτοτυπήσεις !!!!
Αν τελοσπάντων κανεις καποια μετατροπή βάλε μια μαμά απο supra για να μπορει να διαχειρίζεται τα εξτρα καυσαέρια (επιμένω στο οχι φασαρία !!!!)
Τα πλαστικά απο supra μπαινουν αλλα θέλεις άλλο φανάρι.
Αυτα !:wave2:

noodles
31/07/2015, 11:38
με ενα κυλινδροπιστονο 72 κυβικων θα κερδισεις λιγακι δυναμη και τελικη. αλλαξε το κυλινδροπιστονο και αστο οπως ειναι. μη μπεις στο τρυπακι να αλλαξεις κεφαλη, καρμπυρατερ κτλ, γιατι μετα χανεις πολυ σε αξιοπιστια. παιρνεις 125αρι μια και καλη οταν βγαλεις το αναλογο διπλωμα.