PDA

View Full Version : HABEMUS PAPAM 3



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

dimmie_72
14/07/2015, 01:42
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Εγώ ελπίζω πολύ στην νέα γενιά και βλέπω σιγά σιγά τους νεότερους ψηφοφόρους να αναπτύσουν πολιτικές απόψεις και να ζυγίζουν περισσότερα πράγματα από ότι ποιο παλιά.

Εντάξει νέα τραγωδία θα μου πεις τώρα αλλά σου υπενθυμίζω ότι αυτό που ζούμε τώρα είναι αποτέλεσμα 30 χρόνων και το ζούμε τώρα. Δεν είναι αποτέλεσμα των σημερινών ψηφοφόρων διαφωνείς?

Όποιοι και να ήταν στην κυβέρνηση τώρα αστα βράστα εδώ που είναι το καράβι.

Δεν την παλεύω άλλο. Bye

Εγώ ξέρω ότι και ο Κολοκοτρώνης στις ρήσεις του και ο Μακρυγιάννης στα απομνημονεύματά του, στη νέα γενιά και στην παιδεία αντίστοιχα βάσιζαν την ελπίδα τους από τότε.

Αυτό που βλέπω είναι είναι όλο και πιο απολιτίκ, στενόμυαλες και απαίδευτες γενιές. Παρεκτός και αν η παιδεία εξαντλείται στο χειρισμό του τάμπλετ και στις ξένες γλώσσες. Γενιές που διαδηλώνουν je suis Charlie επειδή είναι της μόδας και ξεκατινιάζονται όλοι ομού κι αντάμα αδιακρίτως κατά του Αρκά για το λεπτό και έξυπνο χιούμορ, που ποσώς αντιλαμβάνονται κιόλας. Γενιές που με την αυτοπεποίθηση του πατρικού 20άρικου στην τσέπη, κάνουν βόλτες με τα παπιά κράζοντας την κατάντια των συνωστισμένων στα ΑΤΜ. Γενιές που το πεδίο προβληματισμού τους σταματάει στο αν ο Ρουβάς πρέπει να εμφανιστεί στην Επίδαυρο...

Ας μη συνεχίσω, καληνύχτα σε σένα και καληνύχτα Ελλάδα :wave2:

foogr01
14/07/2015, 02:15
Ας αρχίσουμε να παίρνουμε όλοι το μπλε χαπάκι (όχι το βιάγκρα, το άλλο) μπας και....

blackbusa
14/07/2015, 02:21
Ίσως το πιο ενδιαφέρον κείμενο που έχω διαβάσει τα τελευταία 5 χρόνια για το θέμα... κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια:

http://kolakas.blogspot.gr/2015/07/blog-post_14.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=facebook&utm_campaign=Feed%3A+Kolakas+%28KOLAKAS%29&utm_content=FaceBook&m=1

...μεγάλο αλλά φεύγει μονορούφι.

Οι οικονομοαποδαύτοι και οι γνωρίζοντες πολύ καλά ιστορία μπορούν να επισημάνουν τυχόν ανακρίβειες και παραλείψεις αν αυτές υπάρχουν, για εμάς που είμαστε στούρνοι

Μολις μας έβαλες να διαβασουμε Καζάκη αν δεν το κατάλαβες...

bulmont
14/07/2015, 04:59
Τέλος όπως είπα και πριν προτιμώ την χειρότερη δυνατή εκλεγμένη κυβέρνηση από τον καλύτερο δικτάκτορα του κόσμου που θα τα κάνει όλα καλά.






Γιατί;;;;;;;;;;;;;:confused::confused:

taisteal
14/07/2015, 05:09
Γιατί;;;;;;;;;;;;;:confused::confused:

Τι γιατι ρε Βαγγελη;
Καλυτερα η χειροτερη δημοκρατια,παρα η καλυτερη δικτατορια εννοει

alres
14/07/2015, 07:48
Υπάρχει και ένα άλλο πράγμα που είναι άξιο λόγου.

Από μικρούς μας είχαν μάθει ότι στη δημοκρατία, στο φινάλε φινάλε, γίνεται αυτό που θέλουν οι πολλοί. Βγαίνει το κόμμα που ψηφίζουν οι πολλοί. Στη Βουλή επίσης θέλει πλειοψηφίες για να λαμβάνονται αποφάσεις. Αλλά και κοινωνικά, στα σωματεία πάλι πλειοψηφίες, σε εταιρείες, ακόμα και στις παρέες οι "αποφάσεις" λαμβάνονται έχοντας υπόψη αυτό που θέλουν οι πολλοί.

Και τι λέγαν όλοι συνήθως στο διαφωνούντα ή στους διαφωνούντες: μα αφού είμαστε πολλοί εμείς που θέλουμε το χ,ψ,ω μην πολυμιλάς. Τα ίδια λέγανε όλοι όταν κάποιος διαφωνούσε πολιτικά με την κομματική εξουσία που ασκούνταν τόσα χρόνια μέσω του τσιτάτου που ξεκίναγε με στόμφο "ο ελληνικός λαός αποφάσισε...." μπλα μπλα μπλα.

Φτάνουμε λοιπόν σε ένα σημείο, όπου μια μη κομματικής συνοχής μεγάλη μάζα (που κανονικά θα έπρεπε να απωθεωθεί αφού μας τα χουν ζαλίσει όλοι με το "ακομμάτιστο"), να βγάζει ένα ξεκάθαρο αποτέλεσμα σε μια ψηφοφορία. Οι πολλοί λοιπόν δε θέλαμε το συγκεκριμένο αυτό μνημόνιο και το είπαμε ρητά και καθαρά.

Και πάει ο πρωταθλητής εδάφους πρωθυπουργός μέσα σε 8 μέρες και μας λέει ότι αυτά που ξέρατε απ το σχολείο, ξεχάστε τα. Από δω και πέρα δε θα γίνεται αυτό που θέλουν οι πολλοί, αλλά αυτό που θέλω εγώ/το ελληνικό κεφάλαιο/οι τράπεζες.

Για την ακρίβεια, την επομένη του δημοψηφίσματος, συγκαλεί συμβούλιο πολιτικών αρχηγών ( γιατί ρε βλήμα, έχεις θέμα νομιμοποίησης με 61%;;;; ) και αυτό το συμβούλιο αποφασίζει ότι:

"Η πρόσφατη ετυμηγορία του Ελληνικού Λαού δεν συνιστά εντολή ρήξης, αλλά εντολή συνέχισης και ενίσχυσης της προσπάθειας για την επίτευξη μιας κοινωνικώς δίκαιης και οικονομικώς βιώσιμης συμφωνίας. Προς αυτή την κατεύθυνση η Κυβέρνηση αναλαμβάνει την ευθύνη για την συνέχιση των διαπραγματεύσεων...Κοινός στόχος είναι η επιδίωξη λύσης η οποία θα διασφαλίζει: - Την επαρκή κάλυψη των χρηματοδοτικών αναγκών της Χώρας, - Αξιόπιστες μεταρρυθμίσεις, με κριτήριο την δίκαιη κατανομή των βαρών και προώθηση της ανάπτυξης, με τις κατά το δυνατόν λιγότερες υφεσιακές επιπτώσεις, - Ισχυρό, εμπροσθοβαρές, αναπτυξιακό πρόγραμμα, πρωτίστως για την καταπολέμηση της ανεργίας και την ενθάρρυνση της επιχειρηματικότητας, - Δέσμευση για την έναρξη ουσιαστικής συζήτησης ως προς την αντιμετώπιση του προβλήματος της βιωσιμότητας του ελληνικού δημόσιου χρέους"

Δηλαδή καμία σχέση με αυτό που είπαν οι πολλοί. Συνεπώς, όχι δεν είναι βλήμα που συγκάλεσε τους πολιτικούς αρχηγούς, αλλά ήθελε να ζητήσει νομιμοποίηση στην πλήρη περιφρόνηση του αποτελέσματος του δημοψηφίσματος. Και οι άλλοι, επειδή είναι τέτοιοι τύποι, σπεύσανε να του πουν "παρά τη μαλακία που πήγες και έκανες, εμείς είμαστε μαζί σου για ένα μνημόνιο ακόμα, γάμα τους μαλάκες του 61% εδώ θα κάνουμε ό,τι θέλουμε"

Από χθες λοιπόν, ο κανόνας σεβόμαστε την πλειοψηφία, πέθανε.

Για μία από τις ελάχιστες φορές στην ιστορία, η αφηρημένη έννοια λαός, πλειοψηφικά, αρνήθηκε να δώσει εξουσιοδότηση να τον σκίσουν και ο πρωθυπουργός μαζί με τα υπόλοιπα κοράκια είπαν ότι χέστηκαν για το τι λέει ο λαός. Ήταν σαν να έγιναν εκλογές και ο ΠτΔ να μην ορκίζει κυβέρνηση το πρώτο κόμμα αλλά το τρίτο, τέτοιας έντασης είναι η αντιδημοκρατικότητα του Τσίπρα, του Μεϊμαράκη, του Θεοδωράκη και της Φώφης.

Το "ό,τι θέλουν οι πολλοί" σαν διαδικασία κοινωνικής νομιμοποίησης, πέθανε, σε μια κορυφαία στιγμή που μίλησε, με χίλιους δυο στραβούς τρόπους, για όσους δεν είχαν ποτέ φωνή, για όσους έχουν υποφέρει τα τελευταία χρόνια, για όσους...

Από δω και πέρα, ουσιαστικά και συμβολικά, έχουμε περάσει ιστορικά σε εποχή πάρα πολύ πριν τη γαλλική επανάσταση. Επικρατεί ό,τι θέλει ο άρχων ενώ οι από κάτω του θεωρούνται περίπου ζώα που δε δικαιούνται να ομιλούν και να αποφασίζουν.

Νομιμοποιείται λοιπόν ο οποισδήποτε να κάνει ο,τι θέλει, εφόσον έχει τη δύναμη γι αυτό.

toyar
14/07/2015, 08:06
Μολις μας έβαλες να διαβασουμε Καζάκη αν δεν το κατάλαβες...

το κειμενο αυτο λεει συνταρακτικα πραγματα
το θεμα ειναι οτι ειναι πεταμενο στον ωκεανο του internet χωρις υπογραφη, χωρις τις πηγες του και για να μετρηθει η αξιοπιστια του θα πρεπει να το διαβασει κανεις παρεα με εναν ιστορικο και εναν οικονομολογο
αλλιως αυτα που λεει μεσα μπορει να ειναι απο τη μεγαλυτερη αληθεια μεχρι τη μεγαλυτερη μπαρουφα οπως ισχυει συνηθως στο διαδικτυο:(

CIRUS
14/07/2015, 08:27
Γιατί;;;;;;;;;;;;;:confused::confused:

Κάποια πράγματα αρνούμαι να τα εξηγήσω είναι αυτονόητα.

CIRUS
14/07/2015, 08:37
Εγώ ξέρω ότι και ο Κολοκοτρώνης στις ρήσεις του και ο Μακρυγιάννης στα απομνημονεύματά του, στη νέα γενιά και στην παιδεία αντίστοιχα βάσιζαν την ελπίδα τους από τότε.

Αυτό που βλέπω είναι είναι όλο και πιο απολιτίκ, στενόμυαλες και απαίδευτες γενιές. Παρεκτός και αν η παιδεία εξαντλείται στο χειρισμό του τάμπλετ και στις ξένες γλώσσες. Γενιές που διαδηλώνουν je suis Charlie επειδή είναι της μόδας και ξεκατινιάζονται όλοι ομού κι αντάμα αδιακρίτως κατά του Αρκά για το λεπτό και έξυπνο χιούμορ, που ποσώς αντιλαμβάνονται κιόλας. Γενιές που με την αυτοπεποίθηση του πατρικού 20άρικου στην τσέπη, κάνουν βόλτες με τα παπιά κράζοντας την κατάντια των συνωστισμένων στα ΑΤΜ. Γενιές που το πεδίο προβληματισμού τους σταματάει στο αν ο Ρουβάς πρέπει να εμφανιστεί στην Επίδαυρο...

Ας μη συνεχίσω, καληνύχτα σε σένα και καληνύχτα Ελλάδα :wave2:

Καλημέρα :)

Νομίζω αδικείς σφόδρα τους νέους ανθρώπους. Τσουβάλια ζεις όλους τους νέους με αυτά που λες που όντως συμβαίνουν αλλά δεν είναι η πλειοψηφία. Καταλαβαίνω την ανυσιχια σου και δεν σου κρύβω ότι και γω τα βλέπω αυτά που περιγράφεις αλλά δεν βλέπω μόνο αυτή την πλευρά. Εξάλλου αν δεν δείξουμε εμπιστοσύνη στους νέους τι μας μένει?

Δείξτε κατανόηση λιγάκι στους έφηβους, μετά την εφηβεία ασχολούνται και με πράγματα εκτός του Ρουβά και είναι πολύ διαφορετικοί από ότι νομίζετε. Άποψη μου

toyar
14/07/2015, 08:43
η επανασταση γινεται απο πεινασμενους
οι σημερινοι εφηβοι-νεοι δεν εχουν προλαβει να πεινασουν γιατι τρωνε απο τις καβατζες των γονιων
θελει χρονια για να τελειωσει το λιπος
πριν την κριση η μεσαια ταξη ταιζε τα παιδια της μεχρι τα 30 για να μαζευουν μεταπτυχιακα
τωρα οι μεταπτυχιακοι που δεν φυγαν εξω ξαναγυρνανε στα εφηβικα τους δωματια

alex14
14/07/2015, 08:46
Ετσι γινονται τα λεφτα μαγκες http://www.naftemporiki.gr/finance/story/978112/ipa-nea-ereuna-se-baros-tis-deutsche-bank-gia-ksepluma-xrimatos
και μετα σου κουνανε και το δαχτυλο

:yuck:

CIRUS
14/07/2015, 08:50
η επανασταση γινεται απο πεινασμενους
οι σημερινοι εφηβοι-νεοι δεν εχουν προλαβει να πεινασουν γιατι τρωνε απο τις καβατζες των γονιων
θελει χρονια για να τελειωσει το λιπος
πριν την κριση η μεσαια ταξη ταιζε τα παιδια της μεχρι τα 30 για να μαζευουν μεταπτυχιακα
τωρα οι μεταπτυχιακοι που δεν φυγαν εξω ξαναγυρνανε στα εφηβικα τους δωματια

Σέβομαι την άποψη σου επέτρεψε μου να διαφωνώ και να επισημάνω απλα ότι υπάρχουν και διαφορετικες 《επαναστάσεις》από αυτές που έχουμε στο μυαλό μας.

toyar
14/07/2015, 08:57
κι εγω σεβομαι τη διαφωνια σου
απλα πιστευω οτι για να σκασει το καζανι πρεπει να ανεβει πολυ η πιεση
και εχουν βαλει πολλα ασφαλιστικα ωστε να μην ανεβαινει
μπαλα, γκομενες, smartphone, αυτοκινητα, μηχανες, ρουχαπαπαπουτσιακαλλυντικα κλπ
για ρωτα εναν νεο σημερα τι θα κανει τα πρωτα του λεφτα αν και οταν βρει δουλεια, και τα δευτερα και τα τριτα............

thunder ace
14/07/2015, 09:00
Κάποια πράγματα αρνούμαι να τα εξηγήσω είναι αυτονόητα.

αυτονοητα για σενα -δυσνοητα για αλλους.Αλλα μπορει να γινεται και το ΑΝΑΠΟΔΟ.

thunder ace
14/07/2015, 09:03
κι εγω σεβομαι τη διαφωνια σου
απλα πιστευω οτι για να σκασει το καζανι πρεπει να ανεβει πολυ η πιεση
και εχουν βαλει πολλα ασφαλιστικα ωστε να μην ανεβαινει
μπαλα, γκομενες, smartphone, αυτοκινητα, μηχανες, ρουχαπαπαπουτσιακαλλυντικα κλπ
για ρωτα εναν νεο σημερα τι θα κανει τα πρωτα του λεφτα αν και οταν βρει δουλεια, και τα δευτερα και τα τριτα............

α μπραβο ρε συντροφε.....τα πες (ΣΧΕΔΟΝ)ολα.Χωρις σαλτσες και κουλτουριαρικες παπαριες.

maniatiakos
14/07/2015, 09:06
Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador
"Ίσως το πιο ενδιαφέρον κείμενο που έχω διαβάσει τα τελευταία 5 χρόνια για το θέμα... κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια:

http://kolakas.blogspot.gr/2015/07/b...t=FaceBook&m=1

...μεγάλο αλλά φεύγει μονορούφι."


Μεταξύ των άλλων λέει:

"Τι έκανε η χούντα στη συνέχεια; Έκανε τη πληρωμή των χρεών αυτών εξωλογιστική. Γι' αυτό εμφανίζεται ότι έχει μικρά ποσοστά χρέους η χούντα. Τα πλήρωνε κάτω από το τραπέζι. Και τα πλήρωσε με 2 βασικούς τρόπους. Οι ξένοι δανειστές μας και οι μεγάλες δυνάμεις που κρύβονταν από πίσω απαίτησαν 2 πράγματα. Πρώτον εκχώρηση ολόκληρου του Αιγαίου την οποία την προετοίμασε προσπαθώντας να επαναφέρει (αυτό που πάει να κάνει τώρα η κυβέρνηση) τον "θεσμό επιφανείας". Είχαν έτοιμες τις συμβάσεις, απλά έπεσε η ιστορία της μεταπολίτευσης και έχασαν αυτό το πράγμα. Και το δεύτερο, με την εκχώρηση της Κύπρου. Υπάρχουν χαρτιά στα αρχεία που δημοσιεύονται αυτή την εποχή όπου η παραχώρηση ή η εκχώρηση ή η τραγωδία της Κύπρου εμπεριείχε και ένα κομμάτι αποπληρωμής προπολεμικού χρέους της Ελλάδας. Δηλαδή σε αντάλλαγμα να μας χαρίσουν ένα κομμάτι του χρέους η χούντα άνοιξε την πόρτα στην τουρκική εισβολή και στο τι συνέβη μετά στην Κύπρο."

Τι είναι ο θεσμός επιφανείας;
Ποίος κυκλοφορεί αυτές τις παπάτζες ότι και καλά παρέδωσαν τη χώρα οι χουνταίοι με μηδενικό έλλειμα ή με βιώσιμο χρέος 330 εκατ. στον Καραμανλή;;
Ποίος ξέρει να μας πει πράγματι σε τι κατάσταση ήταν η οικονομία το '74;;;

Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πιστέψω ότι μπόρεσαν και εξυγίαναν αυτοί, έστω και λίγο την οικονομία κατά την επταετία.
Μην ξεχνάμε ότι όλα τα σημερινά "τζάκια" τότε άνθισαν.
Μπορεί αρκετοί απ' αυτούς να μην μίζαραν αλλά σίγουρα το τότε κεφάλαιο τους χόρευε για πλάκα.

CIRUS
14/07/2015, 09:06
κι εγω σεβομαι τη διαφωνια σου
απλα πιστευω οτι για να σκασει το καζανι πρεπει να ανεβει πολυ η πιεση
και εχουν βαλει πολλα ασφαλιστικα ωστε να μην ανεβαινει
μπαλα, γκομενες, smartphone, αυτοκινητα, μηχανες, ρουχαπαπαπουτσιακαλλυντικα κλπ
για ρωτα εναν νεο σημερα τι θα κανει τα πρωτα του λεφτα αν και οταν βρει δουλεια, και τα δευτερα και τα τριτα............

Και γω τα πρώτα μου χρήματα σε βλακειες τα έφαγα όπως οι περισσότεροι δεν εμπόδισε αυτό το μέλλον μου. Εγώ ξέρω νέους που έχουν βγάλει χρήματα φτιάχνοντας apps (ο μικρός ξάδερφος μου) και ας είναι ακόμα άνεργος. Εγώ βλέπω ότι όσοι κατηγορείτε τους νέους μιλάτε κυρίως για εφήβους. Νέοι δεν είναι μόνο οι έφηβοι ρε παιδιά και είστε όλοι απίστευτα αυστηροί λες και εσείς στην ηλικία τους είσαστε σοβαροί και μετρημενοι

maniatiakos
14/07/2015, 09:10
Και γω τα πρώτα μου χρήματα σε βλακειες τα έφαγα όπως οι περισσότεροι δεν εμπόδισε αυτό το μέλλον μου. Εγώ ξέρω νέους που έχουν βγάλει χρήματα φτιάχνοντας apps (ο μικρός ξάδερφος μου) και ας είναι ακόμα άνεργος. Εγώ βλέπω ότι όσοι κατηγορείτε τους νέους μιλάτε κυρίως για εφήβους. Νέοι δεν είναι μόνο οι έφηβοι ρε παιδιά και είστε όλοι απίστευτα αυστηροί λες και εσείς στην ηλικία τους είσαστε σοβαροί και μετρημενοι

Γιατί οι μεγαλύτεροι που κρίνουνε τους μικρότερους σε τι τρώνε τα λεφτά τους;;

Αυτοκίνητα, μηχανές, ρουχαπαπαπουτσιακαλλυντικα, smartphone και στη ζούλα καμιά γκόμενα:lol:
Απλά η σειρά αλλάζει...:lol:

thunder ace
14/07/2015, 09:13
Και γω τα πρώτα μου χρήματα σε βλακειες τα έφαγα όπως οι περισσότεροι δεν εμπόδισε αυτό το μέλλον μου. Εγώ ξέρω νέους που έχουν βγάλει χρήματα φτιάχνοντας apps (ο μικρός ξάδερφος μου) και ας είναι ακόμα άνεργος. Εγώ βλέπω ότι όσοι κατηγορείτε τους νέους μιλάτε κυρίως για εφήβους. Νέοι δεν είναι μόνο οι έφηβοι ρε παιδιά και είστε όλοι απίστευτα αυστηροί λες και εσείς στην ηλικία τους είσαστε σοβαροί και μετρημενοι

που την ειδες την αυστηροτητα ρε συναγωνιστη;(τουλαχιστον απο την πλευρα μου) Οταν ειμουν νεος το ιδιο ειμουν με τους σημερινους νεους.Ποτε δεν τα βαζω με τους νεους.Δεν φταινε αυτοι για τιποτα.

CIRUS
14/07/2015, 09:36
αυτονοητα για σενα -δυσνοητα για αλλους.Αλλα μπορει να γινεται και το ΑΝΑΠΟΔΟ.

εάν προτιμάνε καποιοι χούντα η οτιδήποτε άλλο δικό τους θεμα

CIRUS
14/07/2015, 09:39
που την ειδες την αυστηροτητα ρε συναγωνιστη;(τουλαχιστον απο την πλευρα μου) Οταν ειμουν νεος το ιδιο ειμουν με τους σημερινους νεους.Ποτε δεν τα βαζω με τους νεους.Δεν φταινε αυτοι για τιποτα.

Μα δεν μίλησα για σένα

Ζεύκας
14/07/2015, 10:16
Ζούμε κωμικοτραγικές σκηνές στην πολιτική σκήνη

Κόμμα της κυβέρνησης (ΑΝΕΛ) λέει πως δεν θα ψηφίσει τα νέα μέτρα αλλά θα παραμείνει στην κυβέρνηση!
Και κόμμα της αντιπολίτευσης (ΝΔ) θα ψηφίσει τα μέτρα αλλά δεν θέλει να είναι μέρος της κυβέρνησης!

Και το κερασάκι στη τούρτα;
ο Στρατούλης θα υπογράψει σήμερα νομοσχέδιο που θα κατατεθεί σήμερα παρόλο που διαφωνεί κάθετα!

buckley
14/07/2015, 10:22
Αν το κρίνετε άσχετο ,διαβάστε τα σχόλια λέμε...

http://www.protothema.gr/car-and-speed/article/492920/to-fthinoporo-stin-europi-to-uvridiko-passat/

CIRUS
14/07/2015, 10:25
Αν το κρίνετε άσχετο ,διαβάστε τα σχόλια λέμε...

http://www.protothema.gr/car-and-speed/article/492920/to-fthinoporo-stin-europi-to-uvridiko-passat/

χαχχαχχαχαχαχαχ να σαι καλά :lol:

andgeo
14/07/2015, 11:26
Έτσι και ο Χίτλερ στο παρελθόν έκαιγε χωριά γιατί κάποιοι συγχωριανοί έκαναν αντίσταση . Αγαπάμε την ΕΕ της αλληλεγγύης και των ανθρώπων !
338516

bulmont
14/07/2015, 12:09
Τι γιατι ρε Βαγγελη;
Καλυτερα η χειροτερη δημοκρατια,παρα η καλυτερη δικτατορια εννοει


Κατ' αρχήν καμμιά δικτατορία ή οποιοδήποτε άλλο απολυταρχικό καθεστώς δεν μπορεί να είναι καλό...........

Δεν ενδιαφέρομαι για το πώς θα ονομάζεται το πολίτευμα. Μ' ενδιαφέρει να λειτουργεί σωστά. Να έχει καλό σύστημα υγείας,
σωστή παιδεία, οργανωμένο και λειτουργικό δημόσιο και πάει λέγοντας......

Να βλέπω να πιάνουν τόπο οι εισφορές μου και οι φόροι μου και να γουστάρω να τα πληρώνω (φόρους κλπ) μόνος μου
αντί να μου τα αρπάζουν βίαια με διάφορες ετικέτες (ΕΝΦΙΑ ΦΜΑΠ ΦΠΑ ΚΚΕ κλπ.....)

Να μην μου τα ''παίρνουν'' αλλά να τα ''δίνω'', αυτά, που μου αναλογούν να πληρώσω.............

Να βρίσκεται δίπλα μου το κράτος κι' οι υπηρεσίες του (και όχι μια ζωή απέναντί μου) να λειτουργεί τέλεια, κι' ας τον λένε
τον κουμανταδόρο πρωθυπουργό, δικτάτορα, φαραώ ή σύντροφο...

Να την χέσω την δημοκρατία, που έχει για εκπρόσωπο του λαού τον άδωνη και την τζάκρη και αύριο, μεθαύριο γιατί όχι
και την άντζελα Δημητρίου

Να την χέσω την δημοκρατία, που έχει στο απυρόβλητο, 300 καλοπληρωμένους νταβατζήδες, ν΄αποφασίζουν για τα γερόντια,
που έχασαν μια ζωή στα εργοστάσια ή στα χωράφια......για να λοιμοκτονούν σήμερα.......

Να την χέσω την δημοκρατία, που κλείνει σχολεία σ' απομακρυσμένα χωριά λόγω κόστους, αλλά έχει καμμιά 50αριά βολευτές
(χωρίς υ παρακαλώ κυρ διορθωτά..) στην Α ή στην β Αθηνών.

Να την χέσω την δημοκρατία, που επιμένει να έχει 300 βολευτές (και γιατί όχι 52, ένας από κάθε νομό πχ ) και να συντηρεί μια
ακριβοπληρωμένη γλάστρα, στο προεδρικό μέγαρο, τάχα μου για την εύρυθμη λειτουργία του πολιτεύματος, το οποίο το κάνουν
πουτάνα ανά πάσα στιγμή, με τα κωλονομοθετήματά τους.........

Να την χέσω την δημοκρατία, επειδή κάθε 4 χρόνια μπορώ να πάω να ψηφίσω. Ας μεγάλωνε το παιδί μου σ΄ένα σωστό δίκαιο
και λειτουργικό κράτος, κι' ας μην ψήφιζα ποτέ μου.

Να την χέσω την δημοκρατία, που της έχουν κάτσει στον σβέρκο οι Μητσοτάκηδες οι Παπανδρέηδες οι Μπεκίρηδες
και πάει λέγοντας..........




Ένα από τα σωστότερα συνθήματα των τελευταίων χρόνων είναι το :

''να καεί, να καεί, το μπουρδέλο η βουλή....''

Δεινόσαυρος
14/07/2015, 12:10
Μαθαίνω (https://twitter.com/MarianaPirgioti/status/620856003953881088) οτι ο Schäuble ΤΩΡΑ προτείνει παράλληλο νόμισμα για να καλυφθεί το χρηματοδοτικό κενό!

:lol: :cry: :lol: :cry: :lol: :cry:

andgeo
14/07/2015, 12:33
Να την χέσω την δημοκρατία, που έχει για εκπρόσωπο του λαού τον άδωνη και την τζάκρη και αύριο, μεθαύριο γιατί όχι
και την άντζελα Δημητρίου


Γιατί το λες αυτό , της ζήτησαν να σχολιάσει τις κοινωνικές εξελίξεις και εκείνη είχε πρόβλημα ότι την επόμενη βδομάδα στη ΜΥΚΟΝΟ παίζει ξένος ντι τζέι !!!!
Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω γιατί είναι τύπικαλ Άντζελα , γνωστή παλιά καλή Άντζελα.

toyar
14/07/2015, 12:34
οι παροιμιες ειναι συμπυκνωμενη σοφια οποτε...........

ΜΟΝΑΧΟΣ ΣΟΥ ΧΟΡΕΥΕ ΚΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΗΔΑ:evil:

αντε γεια ΤΩΡΑ

andgeo
14/07/2015, 12:36
Δεν λένε πάντα την αλήθεια ... Κάτσε με 40 βαθμούς δίπλα σε άπλυτο "αράπη/λευκό" και μετά τα ξαναλέμε αν χαλάς το σαπούνι σου !

archi
14/07/2015, 12:40
Κατ' αρχήν καμμιά δικτατορία ή οποιοδήποτε άλλο απολυταρχικό καθεστώς δεν μπορεί να είναι καλό...........

Δεν ενδιαφέρομαι για το πώς θα ονομάζεται το πολίτευμα. Μ' ενδιαφέρει να λειτουργεί σωστά. Να έχει καλό σύστημα υγείας,
σωστή παιδεία, οργανωμένο και λειτουργικό δημόσιο και πάει λέγοντας......

Να βλέπω να πιάνουν τόπο οι εισφορές μου και οι φόροι μου και να γουστάρω να τα πληρώνω (φόρους κλπ) μόνος μου
αντί να μου τα αρπάζουν βίαια με διάφορες ετικέτες (ΕΝΦΙΑ ΦΜΑΠ ΦΠΑ ΚΚΕ κλπ.....)

Να μην μου τα ''παίρνουν'' αλλά να τα ''δίνω'', αυτά, που μου αναλογούν να πληρώσω.............

Να βρίσκεται δίπλα μου το κράτος κι' οι υπηρεσίες του (και όχι μια ζωή απέναντί μου) να λειτουργεί τέλεια, κι' ας τον λένε
τον κουμανταδόρο πρωθυπουργό, δικτάτορα, φαραώ ή σύντροφο...

Να την χέσω την δημοκρατία, που έχει για εκπρόσωπο του λαού τον άδωνη και την τζάκρη και αύριο, μεθαύριο γιατί όχι
και την άντζελα Δημητρίου

Να την χέσω την δημοκρατία, που έχει στο απυρόβλητο, 300 καλοπληρωμένους νταβατζήδες, ν΄αποφασίζουν για τα γερόντια,
που έχασαν μια ζωή στα εργοστάσια ή στα χωράφια......για να λοιμοκτονούν σήμερα.......

Να την χέσω την δημοκρατία, που κλείνει σχολεία σ' απομακρυσμένα χωριά λόγω κόστους, αλλά έχει καμμιά 50αριά βολευτές
(χωρίς υ παρακαλώ κυρ διορθωτά..) στην Α ή στην β Αθηνών.

Να την χέσω την δημοκρατία, που επιμένει να έχει 300 βολευτές (και γιατί όχι 52, ένας από κάθε νομό πχ ) και να συντηρεί μια
ακριβοπληρωμένη γλάστρα, στο προεδρικό μέγαρο, τάχα μου για την εύρυθμη λειτουργία του πολιτεύματος, το οποίο το κάνουν
πουτάνα ανά πάσα στιγμή, με τα κωλονομοθετήματά τους.........

Να την χέσω την δημοκρατία, επειδή κάθε 4 χρόνια μπορώ να πάω να ψηφίσω. Ας μεγάλωνε το παιδί μου σ΄ένα σωστό δίκαιο
και λειτουργικό κράτος, κι' ας μην ψήφιζα ποτέ μου.

Να την χέσω την δημοκρατία, που της έχουν κάτσει στον σβέρκο οι Μητσοτάκηδες οι Παπανδρέηδες οι Μπεκίρηδες
και πάει λέγοντας..........




Ένα από τα σωστότερα συνθήματα των τελευταίων χρόνων είναι το :

''να καεί, να καεί, το μπουρδέλο η βουλή....''
Συμφωνώ αρκετά.
Έχω να ψηφίσω αρκετά χρόνια από επιλογή. Αν και είμαι αρκετά πολιτικοποιημένος.
Όποιος συνεχίζει να πιστεύει ότι υπάρχει δημοκρατία ήταν και είναι αφελής.
Έγινα και εγώ αφελής και πήγα και ψήφισα στο δημοψήφισμα και το έχω σκυλομετανιώσει αν και από τη πρώτη στιγμή που το ανακοίνωσαν ήξερα που θα πάει.

Όταν σου λέει η Μέρκελ πάρε πίσω ότι έχει ψηφίσει η βουλή αυτούς τους 5 μήνες, ψάξε να βρεις τη δημοκρατία.
Όταν όλα τα τελευταία χρόνια, σε όλα τα κόμματα όποιος διαφωνούσε με το κόμμα, διαγραφόταν άμεσα, ψάξε να βρεις τη δημοκρατία.

Πραγματικά, ανυπομονώ να δω πως θα διαχειριστεί εσωτερικά το θέμα ο Τσίπρας.

Και μέσα σε όλα έχουμε και το καμένο να μιλάει για πραξικόπημα.
Οι λέξεις έχουν χάσει κάθε νόημα και τις πετάμε χωρίς να μας ενδιαφέρει τίποτα.

buckley
14/07/2015, 12:50
Βάγκο επειδή έχουμε τόση σχέση με τους αρχαίους Έλληνες όση έχουν και οι Αιγύπτιοι με τους πρόγονούς τους δεν λέει απολύτως τίποτα ότι ζούμε στη χώρα που γέννησε τη δημοκρατία.Συμφωνώ μ' αυτά που γράφεις ...

bulmont
14/07/2015, 12:56
Βάγκο επειδή έχουμε τόση σχέση με τους αρχαίους Έλληνες όση έχουν και οι Αιγύπτιοι με τους πρόγονούς τους δεν λέει απολύτως τίποτα ότι ζούμε στη χώρα που γέννησε τη δημοκρατία.Συμφωνώ μ' αυτά που γράφεις ...



Ευχαριστώ κι' εσένα και όσους συμφωνούν μαζί μου. Απλές σκέψεις είναι που πηγάζουν από την
αγανάκτηση, από τον θυμό και την απελπισία που με πνίγει ώρες-ώρες..................

Δεινόσαυρος
14/07/2015, 13:25
Βάγκο επειδή έχουμε τόση σχέση με τους αρχαίους Έλληνες όση έχουν και οι Αιγύπτιοι με τους πρόγονούς τους δεν λέει απολύτως τίποτα ότι ζούμε στη χώρα που γέννησε τη δημοκρατία.Συμφωνώ μ' αυτά που γράφεις ...
Και ακόμα κι αυτό το «γέννησε τη δημοκρατία» είναι λίγο χοντρό, για να μη πώ εντελώς άκυρο.

ΜΙΑ, και μία μόνο πολις τη δοκίμασε σαν πολίτευμα (ενω όλοι οι άλλοι την μούτζωναν), για ενα αστεία μικρο χρονικό διάστημα μετα το οποίου την απέβαλε οριστικά και για πάντα, ορκιζόμενη οτι ποτέ πια δεν θα ξανακάνει τέτοια μαλακία. Η Ελλάδα, για να λέμε την αλήθεια είναι η χώρα όπου ΑΠΟΒΛΗΘΗΚΕ η δημοκρατία. Και μικρο το κακό, το μεγαλύτερο επίτευγμά της ήταν να θανατώσει τον Σωκράτη - φαντάσου ρεμούλα που έπεφτε και τότε.

Η δημοκρατία όπως την εννούμε σήμερα γεννηθηκε αλλού.

Το παραμύθι της Ελληνικής δημοκρατίας, αντιθέτως, προωθήθηκε κυριώς από τους πρώτους Αμερικανούς, που θέλαν πάτημα για να δικαιολογήσουν την σκλαβιά - εφόσον ήταν συμβατή με την Αθηναῑκή δημοκρατία. Ακόμα και σήμερα η διαστρεβλωμένη αφοσίωση σε αυτόν τον γιαλατζι Αρχαιο-Ελληνισμό φαίνεται έντονα στην Αμερικάνικη κουλτούρα. Άσχετα αν δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα.

Manalishi
14/07/2015, 13:49
Ένα από τα σωστότερα συνθήματα των τελευταίων χρόνων είναι το :
''να καεί, να καεί, το μπουρδέλο η βουλή....''

να καεί ρε φίλε...να καεί... Είσαι σίγουρος όμως οτι αυτό που θα έρθει μετά, απο τις στάχτες, θα είναι Φοίνιξ και όχι γύπας, να μας φάει και τις σάρκες??

Δείξε μου έναν άνθρωπο άξιο να αναλάβει την χώρα!!Έναν!!

bulmont
14/07/2015, 13:56
Δείξε μου έναν άνθρωπο άξιο να αναλάβει την χώρα!!Έναν!!



Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν θέλει ποτέ να κάνει τον σωτήρα.....


Δεν είπα πως έχω λύσεις... Σκέψεις είπα πάνω σ΄αυτό που βιώνουμε....

Panos76
14/07/2015, 13:59
Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν ασχολείται με πολιτική.....



:D

Λεβέντης παίδες, μόνο αυτός έχει μείνει πλέον.

foogr01
14/07/2015, 14:08
:D

Λεβέντης παίδες, μόνο αυτός έχει μείνει πλέον.

There can be only one !

Panos76
14/07/2015, 14:23
Προσωπικά στις επόμενες Εθνικές εκλογές αυτόν θα ψηφίσω. Πιτσιρικάς τον χάζευα κ ψιλογελούσα με την ''γραφικότητά του''.

ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΑ! :moutza: στα μούτρα μου.

wthanasis
14/07/2015, 14:37
Κατ' αρχήν καμμιά δικτατορία ή οποιοδήποτε άλλο απολυταρχικό καθεστώς δεν μπορεί να είναι καλό...........

Δεν ενδιαφέρομαι για το πώς θα ονομάζεται το πολίτευμα. Μ' ενδιαφέρει να λειτουργεί σωστά. Να έχει καλό σύστημα υγείας,
σωστή παιδεία, οργανωμένο και λειτουργικό δημόσιο και πάει λέγοντας......

Να βλέπω να πιάνουν τόπο οι εισφορές μου και οι φόροι μου και να γουστάρω να τα πληρώνω (φόρους κλπ) μόνος μου
αντί να μου τα αρπάζουν βίαια με διάφορες ετικέτες (ΕΝΦΙΑ ΦΜΑΠ ΦΠΑ ΚΚΕ κλπ.....)

Να μην μου τα ''παίρνουν'' αλλά να τα ''δίνω'', αυτά, που μου αναλογούν να πληρώσω.............

Να βρίσκεται δίπλα μου το κράτος κι' οι υπηρεσίες του (και όχι μια ζωή απέναντί μου) να λειτουργεί τέλεια, κι' ας τον λένε
τον κουμανταδόρο πρωθυπουργό, δικτάτορα, φαραώ ή σύντροφο...

Να την χέσω την δημοκρατία, που έχει για εκπρόσωπο του λαού τον άδωνη και την τζάκρη και αύριο, μεθαύριο γιατί όχι
και την άντζελα Δημητρίου

Να την χέσω την δημοκρατία, που έχει στο απυρόβλητο, 300 καλοπληρωμένους νταβατζήδες, ν΄αποφασίζουν για τα γερόντια,
που έχασαν μια ζωή στα εργοστάσια ή στα χωράφια......για να λοιμοκτονούν σήμερα.......

Να την χέσω την δημοκρατία, που κλείνει σχολεία σ' απομακρυσμένα χωριά λόγω κόστους, αλλά έχει καμμιά 50αριά βολευτές
(χωρίς υ παρακαλώ κυρ διορθωτά..) στην Α ή στην β Αθηνών.

Να την χέσω την δημοκρατία, που επιμένει να έχει 300 βολευτές (και γιατί όχι 52, ένας από κάθε νομό πχ ) και να συντηρεί μια
ακριβοπληρωμένη γλάστρα, στο προεδρικό μέγαρο, τάχα μου για την εύρυθμη λειτουργία του πολιτεύματος, το οποίο το κάνουν
πουτάνα ανά πάσα στιγμή, με τα κωλονομοθετήματά τους.........

Να την χέσω την δημοκρατία, επειδή κάθε 4 χρόνια μπορώ να πάω να ψηφίσω. Ας μεγάλωνε το παιδί μου σ΄ένα σωστό δίκαιο
και λειτουργικό κράτος, κι' ας μην ψήφιζα ποτέ μου.

Να την χέσω την δημοκρατία, που της έχουν κάτσει στον σβέρκο οι Μητσοτάκηδες οι Παπανδρέηδες οι Μπεκίρηδες
και πάει λέγοντας..........




Ένα από τα σωστότερα συνθήματα των τελευταίων χρόνων είναι το :

''να καεί, να καεί, το μπουρδέλο η βουλή....''

ΒΡΟΟΟΥΥΜΜ ! :a10:

Λοιπόν είμαστε τουλάχιστον δύο που ταυτίζονται απόλυτα οι απόψεις μας επί του θέματος.
Πόσοι ακόμη λες να χρειαζόμαστε για να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο ? :hmm:

Δεινόσαυρος
14/07/2015, 14:54
Λοιπόν είμαστε τουλάχιστον δύο που ταυτίζονται απόλυτα οι απόψεις μας επί του θέματος.
Πόσοι ακόμη λες να χρειαζόμαστε για να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο ? :hmm:
Στο moto.gr, απ' ο,τι βλέπω, είμαστε πολλοί, ίσως και πλειοψηφία - τουλάχιστον μετρόντας τους γηραιότερους ;)
Το κακό είναι ο,τι δε γίνεται πραξικόπημα με μηχανάκια :lol:
Αλλιώς θα στήριζα 100%

Θα πρέπει μαλλόν να ενεργήσωμε ως πέμπτη φάλαγγα!

buckley
14/07/2015, 14:55
ΒΡΟΟΟΥΥΜΜ ! :a10:

Λοιπόν είμαστε τουλάχιστον δύο που ταυτίζονται απόλυτα οι απόψεις μας επί του θέματος.
Πόσοι ακόμη λες να χρειαζόμαστε για να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο ? :hmm:

Φίλος ,στη σειρά σου ...

fkol k4
14/07/2015, 15:09
Post απλά για να βγαίνει το πράσινο σηματάκι μην το χάνω.
Σόρυ για το spam παιδιά...
:beer:

wthanasis
14/07/2015, 15:11
Το κακό είναι ο,τι δε γίνεται πραξικόπημα με μηχανάκια :lol:
:plaf: Πάντα κάτι ξεχνάω ο μλκς ! :tooth:


Θα πρέπει μαλλόν να ενεργήσωμε ως πέμπτη φάλαγγα!
Είμαι αλλεργικός στη ρουφιανιά ρε συ, αλλιώς θα ήμανε μέσα !


Φίλος ,στη σειρά σου ...
Ωπ σόρυ φίλε. Η συνήθεια από τις ουρές βλέπεις.....:lol:

el_hymador
14/07/2015, 15:14
Όλη η αλήθεια! Για να μην νομίζετε ότι συμβαίνουν έτσι αυτά!


http://www.ksipnistere.com/2015/07/blog-post_8303.html

nicksior
14/07/2015, 15:30
https://www.youtube.com/watch?v=YYPT_Vyrgmg

Αντε να ρίξω κι εγώ μια συνομωσία ..

Τσάμπα είναι!

edit Μετά το 4 έχει ενδιαφέρον.

fkol k4
14/07/2015, 15:31
Όλη η αλήθεια! Για να μην νομίζετε ότι συμβαίνουν έτσι αυτά!


http://www.ksipnistere.com/2015/07/blog-post_8303.html

Γουστάρω!

Εγώ πάντως λέω να τους στείλουμε κι άλλους. Τον έχουμε που τον έχουμε πιει, να βγάλουμε και κάνα γέλιο.
Λέω να αλλάξουν τους Άδωνη και Βορίδη σε Λαφαζάνη και Λεουτσάκο, και αντίστροφα :lol:
Μετά να αλλάξουν τον Θεοδωράκη με τον Κουτσούμπα (γουστάρω ν' ακούω Θεοδωράκη να λέει «όχι σε όλα» και Κουτσούμπα να είναι τίγκα στη συναίνεση λέμε...:lol: )
Και για φινάλε, την Κωνσταντοπούλου χαρωπή νοικοκυρά (αν και δεν νομίζω πως γι αυτόί υπάρχει ακόμη κατάλληλο μηχάνημα) :lol:

Σκέφτηκα να έλεγα να αλλάξουν και τον Καραμανλή (τον ποδοσφαιριστή ντε...) με τον Παπανδρέου (τον ποδηλάτη ντε...), αλλά δεν είμαι σίγουρος πως θα καταλαβαίναμε τη διαφορά...:bawl:

CIRUS
14/07/2015, 15:32
Ε ας γίνω εγώ ο σπαστικός πάλι.

Ωραία ρε παίδες σκατα η δημοκρατία μας οκ το δέχομαι και κανένας άξιος εκεί έξω.

Είναι εύκολο εξάλλου και ανέξοδο να ανάθεματιζεις και να ισοπεδωνεις τα πάντα. Τίποτα καλό δεν γίνεται εδώ και όλοι άχρηστοι λοιπόν.

Φτιάξτε λοιπόν ένα κόμμα μαζέψτε ικανούς ανθρώπους και προτεινετε λύσεις. Δεν αμφιβάλω ότι θα έχετε Καλές ιδέες γιατί δεν το κάνετε?

Εγώ δεν λέω ότι είναι όλα καλά και ωραία και σίγουρα μπορούν να διορθωθούν πολλά στη δημοκρατία μας πχ να θεσπίστει επιτέλους απλή αναλογική και άλλα πολλά.

Επίσης είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι οι μ@λ@κιες του παρελθόντος πληρώνονται τωρα και ότι στην κατάσταση που είναι η χώρα οι ικανοτεροι άνθρωποι στον κόσμο να αναλάμβαναν τα σκ@τ@ θα τα τρώγαμε για πολύ καιρό ακόμα.

Συγνώμη και πάλι για την αντίθετη γνώμη, ας έχετε εσείς δίκιο και με το να συχτιριζουμε τα πάντα, να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας και να απέχουμε από τις εκλογές να διορθωθούν όλα :)

taisteal
14/07/2015, 15:51
Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν θέλει ποτέ να κάνει τον σωτήρα.....


Δεν είπα πως έχω λύσεις... Σκέψεις είπα πάνω σ΄αυτό που βιώνουμε....

Διαφωνω μονο σε αυτο το κομματι.
Πολλοι σοβαροι ανθρωποι προσπαθησαν στο παρελθον για ολα αυτα που ειπες.
Αλλα τους εφαγε το μαυρο σκοταδι..
Η ιστορια ομως κατεγραψε.
Τωρα δεν υπαρχει κανενας,το παιχνιδι ειναι τελεια στημενο.

andgeo
14/07/2015, 16:10
Γουστάρω!


Ρε αδερφέ εσένα που σ αρέσουν οι προυπολογισμοί είναι αληθή τα παρακάτω στοιχεία που μου λένε κάτι φιλαρίνια μου

- Συμφωνημένο πλεόνασμα για το 2015 - 3.00% του ΑΕΠ, ήτοι Ευρώ 5,400,000,000
- Συμφωνημένο πλεόνασμα για το 2016 - 4.50% του ΑΕΠ, ήτοι Ευρώ 8,100,000,000

- mail Χαρδούβελη (να μην μιλήσουμε για τα περιεχόμενα......) Ευρώ 1,900,000,000
ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ --> ΣΥΝΟΛΟ: Ευρώ 15,400,000,000
Για πάμε τώρα στις δύο μεγάλες ερωτήσεις:

- Από ποιους θα έβγαζε αυτά τα 15,40 δις ο Σαμαράς ;

Σήμερα μοναδική απαίτηση είναι 3.4% στο τέλοςτης τριετίας ή κάνω λάθος ;

Για τα 50δις κρατική περιουσίας στο ΤΑΙΠΕΔ δεν το συζητώ

fkol k4
14/07/2015, 16:49
Ρε αδερφέ εσένα που σ αρέσουν οι προυπολογισμοί είναι αληθή τα παρακάτω στοιχεία που μου λένε κάτι φιλαρίνια μου

- Συμφωνημένο πλεόνασμα για το 2015 - 3.00% του ΑΕΠ, ήτοι Ευρώ 5,400,000,000
- Συμφωνημένο πλεόνασμα για το 2016 - 4.50% του ΑΕΠ, ήτοι Ευρώ 8,100,000,000

- mail Χαρδούβελη (να μην μιλήσουμε για τα περιεχόμενα......) Ευρώ 1,900,000,000
ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ --> ΣΥΝΟΛΟ: Ευρώ 15,400,000,000
Για πάμε τώρα στις δύο μεγάλες ερωτήσεις:

- Από ποιους θα έβγαζε αυτά τα 15,40 δις ο Σαμαράς ;

Σήμερα μοναδική απαίτηση είναι 3.4% στο τέλοςτης τριετίας ή κάνω λάθος ;

Για τα 50δις κρατική περιουσίας στο ΤΑΙΠΕΔ δεν το συζητώ

Καλά φιλοσοφείς ως τώρα άνθρωπέ μου στο thread, βλέπεις κιόλας πως κανένας δεν φέρνει αντίρρηση εδώ και πολλές σελίδες.
Ηχοθάλαμος κανονικός.

Τι το θέλεις και μπλέκεις με αριθμούς; Άστο στη φιλοσοφία καλύτερα.









Tip:
Το 1.900.000.000 το αφαιρείς από το 13.500.000.000, δεν το προσθέτεις σ' αυτό...

nicksior
14/07/2015, 16:58
Επι ποίου ΑΕΠ ?

Το ανέκδοτο του συριζα.

Cpt. Haddock
14/07/2015, 17:08
Τι λέει παιδια; Ολα καλα εκει κατω; :wave2:

Υπάρχει κανενας που ψηφισε συριζα ή ολοι το ξεχασατε οπως εγινε με τον Αντρεα, τον Καραμανλη, τον Γιωργακη και τον Αντωνακη;

:wave2:

Ζεύκας
14/07/2015, 17:10
Στα υπόψιν, το κακό ΔΝΤ, το βαμπίρ των λαών δήλωσε κ πάλι ότι είναι αναγκαίο το κούρεμα του χρέους και αποπληρωμή των δανείων από το 2045 και μετά

amyroukai
14/07/2015, 17:17
Στα υπόψιν, το κακό ΔΝΤ, το βαμπίρ των λαών δήλωσε κ πάλι ότι είναι αναγκαίο το κούρεμα του χρέους και αποπληρωμή των δανείων από το 2045 και μετά

Ο Σόιμπλε θέλει να Μας αγοράσει τσαμπα λέμε. τι Δεν καταλαβαίνεις...

Δεινόσαυρος
14/07/2015, 17:28
Ε ας γίνω εγώ ο σπαστικός πάλι.
Δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερα σπαστικό, φίλε. Ίσως να είσαι λίγο πιο νέος και να έχεις ακόμα έναν ροδοχρωμο ιδεαλισμό.
Οι πιο παλιοί ίσως να βλέπουν οτι το τωρινό σχήμα της «δημοκρατιας», ιδίως οταν παρουσιάζεται ψυχαναγκαστικά, να είναι παιγνίδι στημένο και εντελώς ΓΤΠ.

Στην ουσία δεν νομίζω να διαφωνούμε. Ποιός δεν θάθελε μαι σωστή δημοκρατία; Απλά εδώ που φτάσαμε, ίσως οι αποχές, ο κυνισμός (με την παλιά, καλή έννοια, όχι την μαλακίσμενη που του δίνουν σήμερα), το καλαμπούρι, και γενικά η περιφρόνηση και η υπόσκαψη των παρόντων κακώς κειμένων να είναι ο μόνος τρόπος που θα μπορέσουμε κάποτε να συγκεντρώσουμε τους «σοφούς» μας, που λέει και ο Ζευκάς, και να προβούμε σε νέα σχήματα που θα έχουν κάποιο αληθινό νόημα μέσα σε ένα γνησιώτερο δημοκρατικό σύστημα και όχι το λιγδιάρικο σημερινό στημένο μπουρδέλο. Κάπου εκεί νομίζω θα ανακαλύψουμε οτι «οι σοφοί μας» είμαστε εμείς οι ίδιοι, και όχι όποιο τυχαίο σούργελο καβάτζωσε κάποια κοματική ευκαιρία.

Η πορεία προς αυτό όμως, πιστεύω, είναι σε παρα πολύ μεγάλο βαθμό ανατρεπτική (με την πνευματική έννοια) γιατί ό,τι έχουμε προς το παρόν είναι πέραν διασώσεως, πνιγμένο καθώς είναι στην πελατειακή παράδοση. Για αρχή δεν μπορούμε να κάνουμε τιποτα παρά να παρέχουμε άμεση συμπαράσταση στον κύκλο των δικών μας ανθρώπων - για να ανταπεξέλθουμε ενάντια στην μαλακία με την οποία μας φόρτωσαν. Με λίγη τύχη αυτοί οι κύκλοι θα διευρυνθουν σιγα-σιγά. Από 'κει και πέρα βλέπουμε.

Δεινόσαυρος
14/07/2015, 17:38
Υπάρχει κανενας που ψηφισε συριζα ή ολοι το ξεχασατε οπως εγινε με τον Αντρεα, τον Καραμανλη, τον Γιωργακη και τον Αντωνακη;

Χαχα! Μη γίνεσαι κακός τώρα :wave2:

Νομίζω οτι οι δυο προηγούμενες εξαιρετικές αναλύσεις του pipe_smoker και του amyroukai* έδωσαν τέλεια τον λόγο που ψήφισε κανείς ΣΥΡΙΖΑ. Για αυτούς ακριβώς τους λόγους και εγώ θα ψήφιζα ΣΥΡΙΖΑ (τότε) αν είχα την ευκαιρία, αν και γενικά δεν χωνεύω αριστερή πολιτική.

Θέλω να πώ οτι και εγώ που ήμουν δαγκωτό υπερ αποχής, ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να είχα ψηφίσει. ΚΑ-ΠΟ-ΤΕ.
Πια είμαστε σε εντελώς άλλο ταμπλώ. Αν θυμάμαι καλά και εσυ για το δημοψήφισμα ήσουν υπερ της αποχης (σορυ αν κάνω λάθος). Τώρα αν κάποιος ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ προ του κατακλυσμου του Νόε, δεν νομιζω αυτό να εφάπτεται πια σε τίποτα.





* Σορυ, έπρεπε να είχα κρατήσει λίνκ, ήταν τόσο καλές

nicksior
14/07/2015, 18:20
Ο Σόιμπλε θέλει να Μας αγοράσει τσαμπα λέμε. τι Δεν καταλαβαίνεις...

http://www.defencenet.gr/defence/item/%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-m%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BB%CF%84%CF%82-%CF%84%CE%BF-grexit-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%AF-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%AE%CF%84%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%8C%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B5

andgeo
14/07/2015, 18:42
Επι ποίου ΑΕΠ ?

Το ανέκδοτο του συριζα.
Με αυτό που είχε στόχο η προηγούμενη κυβέρνηση να υποθέσω ...

andgeo
14/07/2015, 18:44
Καλά φιλοσοφείς ως τώρα άνθρωπέ μου στο thread, βλέπεις κιόλας πως κανένας δεν φέρνει αντίρρηση εδώ και πολλές σελίδες.
Ηχοθάλαμος κανονικός.

Τι το θέλεις και μπλέκεις με αριθμούς; Άστο στη φιλοσοφία καλύτερα.









Tip:
Το 1.900.000.000 το αφαιρείς από το 13.500.000.000, δεν το προσθέτεις σ' αυτό...
Γιατί το αφαιρείς , πλεόνασμα δεν θέλεις τους παραπάνω στόχους ; Το πολύ πολύ να μην το προσθέσεις αλλά όχι και το αφαιρείς !

MG-KTiNoS
14/07/2015, 18:55
338545

ΜΙΑ ΖΩΗ ρπστμ...
ΜΙΑ ΖΩΗ τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια

(και σε 6 μήνες που θα τελειώσουν τα δανεικά πάλι εδώ θα είμαστε για τσιμπούκια στους Γερμανούς....)
:a52:

Δε μπορώ να το καταπιώ με την καμία....

fkol k4
14/07/2015, 19:54
Γιατί το αφαιρείς , πλεόνασμα δεν θέλεις τους παραπάνω στόχους ; Το πολύ πολύ να μην το προσθέσεις αλλά όχι και το αφαιρείς !

Πολύ χοντρικά το σκεπτικό είναι το εξής...

Τα δύο ποσά που περιγράφεις στην αρχή, είναι το προσυμφωνηθέν πρωτογενές πλεόνασμα ή όπως το λέει η Τρόικα «ο δημοσιονομικός στόχος», δηλαδή αυτό που θέλεις να πετύχεις.
Πρωτογενές λέγεται γιατί στα έξοδα δεν υπολογίζεις μέσα πληρωμές για προηγούμενα δάνεια.

Έχει συμφωνήσει λοιπόν η Χ κυβέρνηση με την Τρόικα πως στα δύο επόμενα χρόνια θα καταφέρει να βγάλει αυτά τα ποσά, τα οποία θα δώσει για αποπληρωμές τοκοχρεολυσίων.
Τα τοκοχρεολύσια είναι κεφάλαιο μαζί με τόκους. Αυτό σημαίνει πως αν καταφέρεις να πληρώσεις 13.500.000.000 τοκοχρεολύσια, τότε το συνολικό σου χρέος μειώνεται ακριβώς κατ' αυτό το ποσό γιατί έχεις πληρώσει και το κεφάλαιο και έτσι το ποσό σταματά να τοκίζεται.

Σε αντάλλαγμα, η Τρόικα σου δίνει τα 7.2 δις της τελευταίας δόσης του μνημονίου και τα 10.9 του ΤΧΣ (αυτά που ο Τσακαλώτος έλεγε πως ήταν λάθος που τα επέστρεψαν), με τα οποία ξεπληρώνεις και τα τοκοχρεολύσια των επόμενων 2 χρόνων.
Ως μπόνους παίρνεις και τα 1.9 δις από τα κέρδη της ΕΚΤ (αυτά που λένε στην κυβέρνηση πως είναι δικά μας αλλά δεν μας τα δίνει ο Ντράγκι).
Έτσι, μειώνεις το χρέος της χώρας κατά άλλα 18.2 δις, σύνολο 31.7 δις. Δηλαδή πας στα 290 από 320 πάνω κάτω, δηλαδή από 180% του ΑΕΠ στο 160%.
Έτσι, κάνεις το χρέος «πιο βιώσιμο», οπότε θεωρητικά μπορείς να βγεις στις αγορές και ο άλλος να σε δανείσει χωρίς να ανησυχεί και τόσο αν θα πάρει πίσω τα λεφτά του (γιατί έχεις δείξει πως είσαι καλοπληρωτής).
Θεωρητικά αυτό βέβαια, γιατί ακόμα είναι πολύ νωρίς για να σε εμπιστευτεί κάποιος. Έτσι, μπαίνει ως «εγγυητής» κατά κάποιον τρόπο η ΕΚΤ με αυτό που ο Βενιζέλος έλεγε «πιστοληπτική γραμμή πίστωσης» ώστε να σε εμπιστεύονται περισσότερο και να παίρνεις χαμηλά επιτόκια για τα ομόλογά σου.


Προφανώς όμως, αυτό το πλεόνασμα αν και έχεις συμφωνήσει να το πετύχεις, δεν σημαίνει και πως θα το καταφέρεις.
Εδώ είναι που έρχονται τα τεχνικά κλιμάκια με τους στατιστικολόγους της Τρόικας, βάζουν κάτω τους πίνακες και υπολογίζουν βάση με το πως πας ως τώρα το αν και πόσα τελικά θα βγάλεις από τους φόρους που ήδη έχεις νομοθετήσει, από μείωση της ανεργίας και αύξηση της κατανάλωσης, από ιδιωτικοποιήσεις (είτε υπολογίζιντας το πόσα βγάζεις με την πώληση είτε υπολογίζοντας πως δεν σου κοστίζει πια η συντηρηση αυτού που πούλησες) κτλ.
Αυτό λέγεται projected primary surplus, δηλαδή προβαλλόμενο πρωτογενές πλεόνασμα.

Μετά από υπολογισμούς, υπολογίζουν πως η πορεία σου πάει για πρωτογενές πλεόνασμα 11.6 δις.
Αυτό όμως είναι λιγότερο από ό,τι έχεις συμφωνήσει κατά 1.9 δις. Δηλαδή έχεις «απόκλιση από τον δημοσιονομικό στόχο» κατά 1.9 δις.

Έτσι, συμφωνείς με την Τρόικα τα 1.9 δις που λείπουν είτε να τα κόψεις από τα έξοδα που έχεις για τα επόμενα 2 χρόνια (περικοπή δαπανών) ή να τα βρεις από πρόσθετους φόρους ή από συνδυασμό και των δύο και αυτό είναι που λέγεται «δημοσιονομικά μέτρα».

Άρα, είναι λάθος να προσθέτεις τα 13.5 δις με το 1.9 δις γιατί είναι ήδη μέσα και απλώς φτάνεις ένα νούμερο που δεν το κυνηγά κανένας.

andgeo
14/07/2015, 20:18
Αν κατάλαβα καλά μετά από το μπέρδεμα , ακόμα κι αν τα αφαιρέσεις από την υπόσχεση για πρωτογενές πλεόνασμα ,θα βάλεις φόρους και θα κάνεις περικοπές δαπανών για να επιτύχεις το στόχο των 13.5 δις ,έστω και στον επόμενο προϋπολογισμό ...

RaGe_Raptor
14/07/2015, 20:29
τον Λεουτσάκο τον είδατε?πως σας φάνηκε?


:cry:

fkol k4
14/07/2015, 20:39
Αν κατάλαβα καλά μετά από το μπέρδεμα , ακόμα κι αν τα αφαιρέσεις από την υπόσχεση για πρωτογενές πλεόνασμα ,θα βάλεις φόρους και θα κάνεις περικοπές δαπανών για να επιτύχεις το στόχο των 13.5 δις ,έστω και στον επόμενο προϋπολογισμό ...

Όχι, αν τα αφαιρέσεις απλώς βγάζεις 11.6 με τους φόρους που ήδη πληρώνει ο κόσμος τόσα χρόνια και τις περικοπές δαπανών που έχει ήδη κάνει.

Bob_o_mastoras
14/07/2015, 20:41
14 Iουλιου. Επετειος της αλωσης της Βαστιλης.
Εμπρος να αλωσουμε τις δικες μας Βαστιλες...!
:a016:

andgeo
14/07/2015, 20:46
Όχι, αν τα αφαιρέσεις απλώς βγάζεις 11.6 με τους φόρους που ήδη πληρώνει ο κόσμος τόσα χρόνια και τις περικοπές δαπανών που έχει ήδη κάνει.
Τελικά τα 13.5δις έπρεπε να τα φέρει η προηγούμενη κυβέρνηση σε δύο χρόνια ή όχι ;

fkol k4
14/07/2015, 20:48
Τελικά τα 13.5δις έπρεπε να τα φέρει η προηγούμενη κυβέρνηση σε δύο χρόνια ή όχι ;

Φυσικά. Γι αυτό έπρεπε να βάλει και τα 1.9 πρόσθετα.

nicksior
14/07/2015, 20:53
troll

Ευτυχώς υπάρχουν και καλές ειδήσεις.

Δ. Τσακνής: "Δεν υπάρχει καμία ανησυχία για τους εργαζόμενους στην ΕΡΤ"Δ. Τσακνής: "Δεν υπάρχει καμία ανησυχία για τους εργαζόμενους στην ΕΡΤ"

http://www.capital.gr/story/3044298/d-tsaknis-den-uparxei-kamia-anisuxia-gia-tous-ergazomenous-stin-ert

andgeo
14/07/2015, 20:57
Φυσικά. Γι αυτό έπρεπε να βάλει και τα 1.9 πρόσθετα.
Αυτό θέλω να μάθω χριστιανέ μου , γιατί με μπέρδεψες με το τιπ που μου έστειλες .

bulmont
14/07/2015, 20:59
Εκείνος που πρέπει να έχει φάει μεγάλο σκάσιμο αυτές τις μέρες, είναι ο τρέφεν Γ.Γ.
Τόσα χρόνια στις φάμπρικες της Γερμανίας και μόλις συνταξιοδοτήθηκε, κι' ήρθε στην Ελλάδα
να το παίξει λίγο μούρη, του τα 'κανε η Μέρκελ πουτάνα όλα.............



:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:

fkol k4
14/07/2015, 21:11
Αυτό θέλω να μάθω χριστιανέ μου , γιατί με μπέρδεψες με το τιπ που μου έστειλες .

Δεν σε μπέρδεψα εγώ.
Εσύ έλεγες πως ήθελαν 13.5 + 1.9 = 15.4
Κι εγώ σου λέω πως κανονικά ήταν 11.6 + 1.9 = 13.5
Επίσης, το κομμάτι των φόρων για να βγουν τα 11.6 ήταν αυτό που πληρώνουμε έτσι κι αλλιώς, δεν είναι πρόσθετα. Ίσα ίσα, ήταν με κάτι ψιλε μειώσεις (7% ΕΝΦΙΑ κτλ).

Αν τώρα εννοείς πως η χώρα βγάζει πλεόνασμα στην πλάτη μας, σωστό είναι. Αλλά σε όλες τις χώρες του κόσμου, είτε αριστερές είτε δεξιές είτε ό,τι γουστάρεις, έτσι είναι.

Αν εννοείς πως είναι πολύ και θα έπρεπε να βγάζει λιγότερο, πάλι σωστό είναι. Αλλά αν δεν βγάλεις κέρδος, δεν ξεχρεώνεις ποτέ. Και ο στόχος είναι κάποτε να ξεχρεώσεις για να μην έχεις τον κάθε μαλάκα Σόιμπλε δερβέναγα πάνω απ' το κεφάλι σου.

Όταν ξεχρεώσεις αρκετά, δεν χρειάζεσαι πια κέρδη. Μπορείς να πηγαίνεις ίσα βάρκα ίσα νερά και να 'σαι αρχηγός...

andgeo
14/07/2015, 21:34
Δεν σε μπέρδεψα εγώ.
Εσύ έλεγες πως ήθελαν 13.5 + 1.9 = 15.4
Κι εγώ σου λέω πως κανονικά ήταν 11.6 + 1.9 = 13.5
Επίσης, το κομμάτι των φόρων για να βγουν τα 11.6 ήταν αυτό που πληρώνουμε έτσι κι αλλιώς, δεν είναι πρόσθετα. Ίσα ίσα, ήταν με κάτι ψιλε μειώσεις (7% ΕΝΦΙΑ κτλ).

Αν τώρα εννοείς πως η χώρα βγάζει πλεόνασμα στην πλάτη μας, σωστό είναι. Αλλά σε όλες τις χώρες του κόσμου, είτε αριστερές είτε δεξιές είτε ό,τι γουστάρεις, έτσι είναι.

Αν εννοείς πως είναι πολύ και θα έπρεπε να βγάζει λιγότερο, πάλι σωστό είναι. Αλλά αν δεν βγάλεις κέρδος, δεν ξεχρεώνεις ποτέ. Και ο στόχος είναι κάποτε να ξεχρεώσεις για να μην έχεις τον κάθε μαλάκα Σόιμπλε δερβέναγα πάνω απ' το κεφάλι σου.

Όταν ξεχρεώσεις αρκετά, δεν χρειάζεσαι πια κέρδη. Μπορείς να πηγαίνεις ίσα βάρκα ίσα νερά και να 'σαι αρχηγός...

Όχι έχουμε κάνει και οι δύο λάθος . εγώ το πρόσθεσα κι εσύ μου είπες να το αφαιρέσω αφήνοντας την αίσθηση ότι η απαίτηση στη διετία από την προηγούμενη κυβέρνηση ήταν για 11.6 δις .
Όχι δεν θέλω να πω αυτό , απλά ότι η προπαγάνδα άφηνε να εννοηθεί ψευδώς ότι η δημοσιονομική μας προσαρμογή από τα μνημόνιο 2 ήταν τα 1δις του μειλ Χαρδούβελη λες και τα υπόλοιπα θα μας τα χάριζαν από τους φόρους ή τις μειωμένες δαπάνες (διάλεξε και πάρε) , η ιστορία πάντως γέρνει προς το πρώτο .
Και ναι θεωρώ ότι για ένα εξαθλιωμένο λαό είναι υπερβολικά πολύ , ναι χρωστάμε πολλά , αλλά όπως όλα δείχνουν υπάρχει η τάση από την "αλληλέγγυη" ΕΕ να μας εκδικηθεί . Το κυνικό τουίτ του βλαμμένου υπουργού οικονομικών των Σλοβάκων το διάβασες φαντάζομαι (αυτό είναι το τελευταίο κρούσμα) , όπως και μετά το πέρας των διαπραγματεύσεων οι ομολογίες αρκετών ότι οι εμμονές του Σόιμπλε δυσκόλεψαν τις διαπραγματεύσεις . Δεν πειράζει έχω υπομονή για την επόμενη βόμβα στην Ευρωζώνη . Κάτι ακούγεται ότι θα είναι τεράστιο και τότε θα ήθελα να δω αντίστοιχα "δημοψηφίσματα" σαν και αυτά που πρότειναν κάποιοι (απ ότι ξέρω αυτά τα λέει ο Ντάισεμπλουμ...) εδώ μέσα αν θα πρέπει να μας δανείζει το κάθε κράτος τα χρήματα του , όπου οι 18 μας συμπεριφέρονται σαν σκουπίδια .Θα ήθελα να δω αν όλοι αυτοί θα συμπεριφερθούν αντίστοιχα στη Γαλλία ή την Ιταλία για παράδειγμα που έτσι και την κάνουν θα τους πάρει ο διάολος όλους μαζί . Τελικά υπάρχουν σε αυτή την ένωση τα ίδια μετρά και τα ίδια σταθμά ή η Ντοιτσλαντ θυμήθηκε για άλλη μια φορά ότι είναι Ουμπερ Άλες και κουνά τις μαριονέτες της εχθρικά σε όποιον τολμήσει να την αμφισβητήσει ;

nick_VFR
14/07/2015, 22:40
Διαφωνω μονο σε αυτο το κομματι.
Πολλοι σοβαροι ανθρωποι προσπαθησαν στο παρελθον για ολα αυτα που ειπες.
Αλλα τους εφαγε το μαυρο σκοταδι..
Η ιστορια ομως κατεγραψε.
Τωρα δεν υπαρχει κανενας,το παιχνιδι ειναι τελεια στημενο.

Μπα... είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιος θα υπάρχει, απλά τώρα δεν το βλέπουμε. Όπως δεν είδαμε και τους προηγούμενους.

Όταν θα το δούμε, θα ανήκει στο παρελθόν! :p

el_hymador
14/07/2015, 23:26
To φάγανε το παλικάρι, το φάγανε οι αλήτες!!!

Όποιος άντεξε να παρακολουθήσει την συνέντευξη στην ΕΡΤ1 (που θύμιζε τακτικές συνέντευξης Σαμαρά, μιλάμε τόσο σκληρές ερωτήσεις!) θα διαπίστωσε όχι από τα λεγόμενα αλλά από το ύφος, την τεράστια ήττα που βιώνει ο Τσίπρας...

Προσωπικά δεν τον λυπάμαι καθόλου... ο μόνος φόβος είναι ο φόβος έλεγε... πριν από μερικές ημέρες. Ρούφα το αυγό σου τώρα και σκάσε!

amyroukai
14/07/2015, 23:32
χμ δεν εχω διαβάσει ολο το 3ο μνη.... εμ εννοώ θρεντ, πέτυχα αυτό και γελάω ρπμ...
http://m.lifo.gr/now/greece/70998

δάκρυα για τους πλούσιους που αναγκάζονται να κρύβονται, αργοκυλησαν στο μάγουλο....

Ζεύκας
15/07/2015, 00:13
χμ δεν εχω διαβάσει ολο το 3ο μνη.... εμ εννοώ θρεντ, πέτυχα αυτό και γελάω ρπμ...
http://m.lifo.gr/now/greece/70998

δάκρυα για τους πλούσιους που αναγκάζονται να κρύβονται, αργοκυλησαν στο μάγουλο....

Γιάννη, άμα δεν ξέρεις τι ζόρια τραβάμε αυτή η στιγμή, άστο ρε φίλε δεν σε παίρνει να ξέρεις τι σημαίνει ζόρι.

απλά θα σου πω ότι αναγκάστηκα από τις τύψεις μου να ακυρώσω σήμερα τη παραγγελία για το Honda RC213V-S. :(

Ήθελα να πάω για φρέντο καπουταίνο Κεφαλάρι με το NR750 και λέω "ΟΧΙ, ας μείνω Διόνυσο σήμερα. Αραλίκι στη πισίνα για Αλλαγή"

amyroukai
15/07/2015, 01:06
Ναι αυτό το "αναγκάζονται να αφήνουν τη Φερράρι στο γκαράζ και να κυκλοφορούν με Αουντι" με τσάκισε και εμένα. Κατ' αρχήν έπρεπε να έχουν Λαμποργκίνι. Της οικογενείας.

blackbusa
15/07/2015, 02:09
ortodoksi...i guont to spik...

https://www.youtube.com/watch?v=9VorXWdV5fg

taisteal
15/07/2015, 02:16
ortodoksi...i guont to spik...

https://www.youtube.com/watch?v=9VorXWdV5fg

:lol::lol::lol:

bulmont
15/07/2015, 04:26
ortodoksi...i guont to spik...

https://www.youtube.com/watch?v=9VorXWdV5fg




Η ξανθιά στο στούντιο, όλα τα λεφτά..............


Εμείς εδώ, ακόμα την βγάζουμε με τρέμη, στάη και Κοσιώνη ρε γαμώ την αδικία μου..........


:bawl:

nicksior
15/07/2015, 05:11
Αφωνος!!!

Με το ξανθό γένος !!

nicksior
15/07/2015, 05:56
Τελικά , όπως παραδέχθηκε, κρατούσε «κρυμμένα μυστικά και ντοκουμέντα» αλλά όταν συνειδητοποίησε τις τραγικές συνέπειες «ανέκρουσε πρύμναν».

Είναι αυτός που «κρέμασε» τον Μπαρουφ και όχι το αντίστροφο.

Άσχετα με τις πεποιθήσεις του καθένας , πρέπει να κρίνει αυτό , την ύπαρξη δηλ κρυφής ατζέντας και την προσπάθεια χειραγώγησης 10 μυρίων λαού .

Οι ξεκάθαρες προθέσεις και εξηγήσεις ,τελικά, δεν συνάδουν με την «πρώτη φορά αριστερά».

Το ΚΚΕ που επίσης επιδιώκει , αλλά με τίμιο - ξεκάθαρο τρόπο, έξοδο από ΕΕ και ευρώ , είναι ο μόνος χώρος που δεν ξεγελάστηκε και κατά κάποιο τρόπο προστάτεψε από άτακτη χρεοκοπία την αστική δημοκρατία χάριν λαού βεβαίως , οφείλουμε να του το αναγνωρίσουμε!

Επίσης το ότι , έστω και την ύστατη ώρα , αποφάσισε να μη διαπράξει το «έγκλημα» είναι προς τιμήν του, το μόνο!

Αν το επόμενο συμβούλιο που θα συγκαλέσει δεν είναι με πολιτικούς αρχηγούς αλλά με τις παραγωγικές τάξεις , ίσως ,δύσκολα, σώσει την παρτίδα και εξιλεωθεί ..

edit
Οποιος γνώριζε έβγαλε λεφτά , πολλά!!
Κάποιος που τα είχε γράψει αυτά σε ανύποπτο χρόνο και όπως βλέπετε (06:56) ξυπνάει νωρίς για τη βιοπάλη..

toyar
15/07/2015, 07:33
το μεγαλο λαθος που του καταλογιζω ειναι οτι δεν προετοιμαστηκε για εξοδο απο τις πρωτες μερες που ειδε το κλιμα
αν ειμασταν ετοιμοι ή θα φευγαμε αξιοπρεπως ή θα ειχαμε ενα καλο οπλο για παζαρι
τις τελευταιες ωρες της διαπραγματευσης φανηκε οτι οι μεγαλοι πλην γερμανων το τρεμανε το grexit πιο πολυ απο εμας
η τελευταια του ευκαιρια να σωσει την τιμη της αριστερας(;) ειναι να εφαρμοσει τα μετρα ετσι ωστε να μην χασουμε τις εγγυησεις μας και να κανει μια γενναια τσαμπουκαλιδικη ανακατανομη βαρων στο εσωτερικο

paramedic
15/07/2015, 07:39
Εσύ κατάλαβες αυτό εγώ κατάλαβα οτι προσπάθησε για το καλύτερο αλλά λόγω απειρίας δεν κατάλαβε το βρώμικο παιχνίδι των άλλων και προσπάθησε να προετοιμαστεί για το χειρότερο και είδε οτι δεν βγαίνει και αποφάσισε να συμφωνήσει.
Ο καθένας το έχω ξαναπεί το βλέπει διαφορετικά το ίδιο πράγμα που βλέπει, ακούει κλπ.
Για το ΚΚΕ επίσης το μόνο που αναγνωρίζω οτι κάνει τα πάντα για να μην κάνει τίποτα μια ζωή σε αυτόν τον τόπο. Είναι αντίθετο στα πάντα, ακόμα και με τα ίδια του τα πιστεύω και γι'αυτό παραμένει και μια ζωή στάσιμο.


Υ.Γ νωρίς ρε φίλε το 06:56 για δουλειά? 05:30 σηκώνομαι συνήθως αν δουλεύω πρωί χαχαχα(δεν σε ειρωνεύομαι σε αυτό απλά για πλακίτσα το είπα. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθούμε).

nicksior
15/07/2015, 08:44
Εσύ κατάλαβες αυτό εγώ κατάλαβα οτι προσπάθησε για το καλύτερο αλλά λόγω απειρίας δεν κατάλαβε το βρώμικο παιχνίδι των άλλων και προσπάθησε να προετοιμαστεί για το χειρότερο και είδε οτι δεν βγαίνει και αποφάσισε να συμφωνήσει.
Ο καθένας το έχω ξαναπεί το βλέπει διαφορετικά το ίδιο πράγμα που βλέπει, ακούει κλπ.
Για το ΚΚΕ επίσης το μόνο που αναγνωρίζω οτι κάνει τα πάντα για να μην κάνει τίποτα μια ζωή σε αυτόν τον τόπο. Είναι αντίθετο στα πάντα, ακόμα και με τα ίδια του τα πιστεύω και γι'αυτό παραμένει και μια ζωή στάσιμο.


Υ.Γ νωρίς ρε φίλε το 06:56 για δουλειά? 05:30 σηκώνομαι συνήθως αν δουλεύω πρωί χαχαχα(δεν σε ειρωνεύομαι σε αυτό απλά για πλακίτσα το είπα. Εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθούμε).

Χα! 06:56 και 06:11 απο πάνω με το "ξανθό γένος" που με ...αναστάτωσε... Πόσταρα! Και ξέρεις το ποστάρισμα εδώ δεν είναι κι η πρώτη μου δουλειά μόλις ανοίξω τα μάτια μου :lol:

Για τα υπολοιπα που έγραψες τι να πω? Μπορεί εσύ να είχες κάποιες ελπίδες για δικούς σου λόγους δικές σου πεποιθήσεις και δικαιώμά σου αλλά δεν μπορείς να διαφωνήσεις στο ότι υπήρξε ανακόλουθος των λόγων και των υποσχεσεών του.

edit.
Μάλλον δεν άκουσες την συνέντευξη ή δεν κατάλαβες την παραδοχή - στόχο των σχεδίων Βαρουφ. Τελευταία στιγμή συνειδητοποίησε το μέγεθος της καταστροφής .
Επίσης θυμήσου τον Κουτσούμπα στη συνάντηση αρχηγών που του κούνησε το δάχτυλο και του είπε "Προσέξτε Κε Τσίπρα πάτε για να φέρετε συμφωνία εντός Ευρω.." και το λέει αυτό ποιός? Ο Κουτσούμπας ! Δεν νομίζω να υπήρξε πιο υπεύθυνη στάση !

toyar
15/07/2015, 08:49
το ιδιο λεμε:)
λογω απειριας υπερεκτιμησε τις δυναμεις του
οι αλλο ομως ειναι χρονια στο κουρμπετι της οικονομικης υποδουλωσης λαων ειναι η ιδια η πολιτικη τους
ειναι νεος,εντιμος(μεχρι στιγμης) και αγωνιζεται την ωρα που το κκε μονο φωναζει γενικα κι αοριστα
το ειπε και ο ιδιος οτι κατω απο τις παρουσες συνθηκες δεν υπαρχει ιδεολογικη καθαροτητα

amyroukai
15/07/2015, 08:53
Το ΚΚΕ που επίσης επιδιώκει , αλλά με τίμιο - ξεκάθαρο τρόπο, έξοδο από ΕΕ και ευρώ , είναι ο μόνος χώρος που δεν ξεγελάστηκε και κατά κάποιο τρόπο προστάτεψε από άτακτη χρεοκοπία την αστική δημοκρατία χάριν λαού βεβαίως , οφείλουμε να του το αναγνωρίσουμε!


Με ζμπαθάτε κύριε, αυτό πόθεν προκύπτει; Για όνομα δηλαδή, οι απόντες της πολιτικής σκηνής θα γίνουν ήρωες για το μηδέν τους; Να αναγνωρίσουμε ότι ξανά προς τη δόξα τραβά, απομονωμένο και με μονίμως τεντωμένο το δάχτυλο σε στάση "σας τα έλεγα εγώ", αυτό ναι. Γιατί από τότε που με θυμάμαι, δεν κάνει τίποτα άλλο.

nicksior
15/07/2015, 08:57
το μεγαλο λαθος που του καταλογιζω ειναι οτι δεν προετοιμαστηκε για εξοδο απο τις πρωτες μερες που ειδε το κλιμα
αν ειμασταν ετοιμοι ή θα φευγαμε αξιοπρεπως ή θα ειχαμε ενα καλο οπλο για παζαρι
τις τελευταιες ωρες της διαπραγματευσης φανηκε οτι οι μεγαλοι πλην γερμανων το τρεμανε το grexit πιο πολυ απο εμας
η τελευταια του ευκαιρια να σωσει την τιμη της αριστερας(;) ειναι να εφαρμοσει τα μετρα ετσι ωστε να μην χασουμε τις εγγυησεις μας και να κανει μια γενναια τσαμπουκαλιδικη ανακατανομη βαρων στο εσωτερικο
Τι να προετοιμάσει ρε φίλε?

Να φυτέψει στάρια και ζωοτροφές να φτιάξει βιοτεχνίες για σωβρακοφάνελα .. Το 70+% που φοράς τρως χρησιμοποιείς είναι εισαγόμενο ...

nicksior
15/07/2015, 08:59
Με ζμπαθάτε κύριε, αυτό πόθεν προκύπτει; Για όνομα δηλαδή, οι απόντες της πολιτικής σκηνής θα γίνουν ήρωες για το μηδέν τους; Να αναγνωρίσουμε ότι ξανά προς τη δόξα τραβά, απομονωμένο και με μονίμως τεντωμένο το δάχτυλο σε στάση "σας τα έλεγα εγώ", αυτό ναι. Γιατί από τότε που με θυμάμαι, δεν κάνει τίποτα άλλο.

Νομίζω σου απάντησα πιο πάνω..

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΚΕ!

GFawkes
15/07/2015, 09:01
Η ξανθιά στο στούντιο, όλα τα λεφτά..............


Εμείς εδώ, ακόμα την βγάζουμε με τρέμη, στάη και Κοσιώνη ρε γαμώ την αδικία μου..........


:bawl:

:a07: :a03:
Προτεινω να συσφιζουμε τις σχεσεις μας με την φινλανδια....!!!

nicksior
15/07/2015, 09:13
:a07: :a03:

Ασε που το πρωί τ αγόρια ξυπνάνε ... κάπως...:bawl:

nicksior
15/07/2015, 09:23
Διαχωρίζουν παλαιές και νέες καταθέσεις..

http://www.capital.gr/oikonomia/3044365/diaxorizoun-palaies-kai-nees-katatheseis


Τι μλκ είναι πάλι αυτό?

amyroukai
15/07/2015, 09:29
Διάβαζα χτες ότι θέλουν να πιάσουν το "μαύρο χρήμα". Δεν θυμάμαι πηγή, δεν ήταν κάποιο από τα γνωστά sites τέλος πάντων.
¨Εγραφε λοιπόν ότι θα βρουν ποιοί έχουν βγάλει και τι ποσά έξω και γενικώς την πορεία χρημάτων από ανθρώπους που δεν θα έπρεπε να έχουν πολλά (συγκεκριμένα έγραφε πως έχουν βρεθεί πάρα πολλοί δημόσιοι λειτουργοί με καταθέσεις εκατοντάδων χιλιάδων που βγήκαν "έξω") και θα βάλουν πρόστιμα. Αν είναι μαύρα και γυρίσουν άμεσα, θα πληρωθεί το μισό του προστίμου. Αν είναι νόμιμα και κάνεις ένσταση, αν δικαιωθείς ΟΚ, αν την χάσεις πληρώνεις το πρόστιμο. Και άλλα τέτοια. Υποτίθεται λοιπόν ότι θα τα πάρουν "από εκεί που πρέπει"...
Λες να γίνει τέτοιο μαγικό;

amyroukai
15/07/2015, 09:33
Η ξανθιά στο στούντιο, όλα τα λεφτά..............


Εμείς εδώ, ακόμα την βγάζουμε με τρέμη, στάη και Κοσιώνη ρε γαμώ την αδικία μου..........


:bawl:

Ρε φίλε, να σου στείλω έναν ακόμα μοταίο να κάνετε παρέα τα χωματουργικά εκεί στην αραπιά; Πόσο καιρό έχεις να δεις γυναίκα χωρίς μπούργκα μωρέ και ξέχασες πως είναι οι "όλα τα λεφτά";

GFawkes
15/07/2015, 09:38
Το παλιο και νεο χρημα δεν ειναι καινουργια ιδεα...

την ειχε και ο φωστηρας ΓΑΠ/Παπακωνσταντινου, που αφου τρομαζαν το συμπαν και εφυγαν δις € εξω
ελεγαν οτι θα φορολογισουν με 15% οσους τα ξαναφερουν μεσα -ΔΙΧΩΣ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ_
[λεγε με ξεπλυμα με την βουλα του κρατους]

τα λοιπα σχόλια δικα σας....

nicksior
15/07/2015, 09:49
Το δικό μου (της εταιρίας μου δηλ)

Μπαγιατεύει στη Eurobank.. Αρα δεν είναι φρέσκο ?

paramedic
15/07/2015, 09:54
Νομίζω σου απάντησα πιο πάνω..

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΚΕ!
Όλα τα κουμούνια τα ίδια λέτε!!:p:p:lol::lol::wave2::wave2::beer::beer:

toyar
15/07/2015, 10:48
Τι να προετοιμάσει ρε φίλε?

Να φυτέψει στάρια και ζωοτροφές να φτιάξει βιοτεχνίες για σωβρακοφάνελα .. Το 70+% που φοράς τρως χρησιμοποιείς είναι εισαγόμενο ...

να κανει οτι χρειαζεται ωστε σε βαθος χρονου το 70% να μειωθει αντι να αυξηθει
αλλιως θα δανειζεσαι λεφτα για να αγοραζεις τα προιοντα ΤΟΥΣ

nicksior
15/07/2015, 10:48
Όλα τα κουμούνια τα ίδια λέτε!!:p:p:lol::lol::wave2::wave2::beer::beer:

Το ορκίζομαι! Στον .."πατερούλη" :lol: