PDA

View Full Version : Αναρτησεις CB 400 super four



alx_gr
31/10/2005, 13:51
Καλημερα σε ολους.Νεος στο forum αλλα κατοχος CB 400 super four κανα χρονο.
Εχω το εξης προβλημα με τις πισω αναρτησεις :

Σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα μαλακες και οταν ανεβαινει δευτερο ατομο επανω σε καθε λακουβα ή υπονοια ανισου οδοστρωματος ο πισω τροχος επιδιδεται σε αρκετες ταλαντωσεις και πολυ συχνα τερματιζει η διαδρομη των αναρτησεων με αποτελεσμα τα μεγαλοπρεπεστατα μπαμμμμ και ετσι η οδηγηση στην Αθηνα (με τους τελειους δρομους :bawl: ) να ειναι ακρως επικυνδυνη.
Ο προηγουμενος κατοχος μου ειπε οτι ειχε κανει γενικο service και στις αναρτησεις πριν την παρω(εγω εχω κανει περιπου 15000χλμ) .Τι μπορω να κανω και τι μου προτεινετε?

Υ.Γ. οι αναρτησεις ειναι η SHOWA που φοραει απο το εργοστασιο.

GyPsy
31/10/2005, 14:25
Άλλαξέ τες με τίποτα koni ή bitubo...

SF
31/10/2005, 14:55
Εγώ πίσω έχω Koni και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Μάλιστα είναι και αρκετά σκληρά τα ελατήρια. Η Koni όμως έχει πάψει να παράγει αμορτισερ για μηχανές. Εκτός αν βρεις κανένα στοκ...

Κατά τ'αλλα Ohlins, WP... $$$. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω οδηγήσει ποτέ CB με Showa για να ξέρω. Αν προφορτίσεις τα ελατήρια, ίσως έρθει στα ίσα του??

OldMan
31/10/2005, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr
ο πισω τροχος επιδιδευεται σε αρκετες ταλαντωσεις

:wave2: :wave2: :wave2:

Ευχαρίστως να βοηθήσουμε, αλλά τι είναι το "επιδιδευεται" ???

gdevelek
31/10/2005, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Ευχαρίστως να βοηθήσουμε, αλλά τι είναι το "επιδιδευεται" ???

"Επιδίδεται", παλαίουρα...

OldMan
31/10/2005, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
"Επιδίδεται", παλαίουρα...

:look: :confused: :look:

Σε τι λεξικό το βρήκες ???

ronin1
31/10/2005, 16:10
bitubo είναι ίσως η πιο οικονομική λύση στις αφτερ μάρκετ.

επειδή όμως οι μαμίσιες είναι πολύ καλές, να φανταστείς ότι αν τις αγοράσεις κοστίζουν 500 η μία (΄μη το πεις ουτε του παπά..)...

Εγώ επισκέυασα τις μαμίσιες με 120 ευρώ! και ησύχασα είναι απλά σαν καινούριες:D :wave2:

gdevelek
31/10/2005, 16:10
Ποιό λεξικό... δεν χρειάζεται...

Επιδίδομαι, επιδίδεσαι, επιδίδεται...

alx_gr
31/10/2005, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Ευχαρίστως να βοηθήσουμε, αλλά τι είναι το "επιδιδευεται" ???

Ουπς sorry, λαθος στην πληκτρολογηση. Αμα εχεις το αφεντικο να παραμονευει γινονται αυτα. Οπως λεει και ο gdevelek επιδιδεται ηθελα να γραψω.
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
@ronin1 : Που μπορω να τις επισκευασω γιατι φραγκα για αλλαγη δεν παιζουν...ας ειναι καλα οι μπυρες :beer: και οι γυναικα... :look:

cbanthropos
31/10/2005, 22:03
στον Κ-shock μπορεις να της επισκ.
Για ριξε μια ματια.
http://www.k-shock.gr/

adam_tsouk
31/10/2005, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Άλλαξέ τες με τίποτα koni ή bitubo...

οι Bitubo είναι καλές;


αξιόπιστες;

ronin1
31/10/2005, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbanthropos
στον Κ-shock μπορεις να της επισκ.
Για ριξε μια ματια.
http://www.k-shock.gr/

ekei na tis episkeyaseis..

sloumos
01/11/2005, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr
Καλημερα σε ολους.Νεος στο forum αλλα κατοχος CB 400 super four κανα χρονο.
Εχω το εξης προβλημα με τις πισω αναρτησεις :

Σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα μαλακες και οταν ανεβαινει δευτερο ατομο επανω σε καθε λακουβα ή υπονοια ανισου οδοστρωματος ο πισω τροχος επιδιδεται σε αρκετες ταλαντωσεις και πολυ συχνα τερματιζει η διαδρομη των αναρτησεων με αποτελεσμα τα μεγαλοπρεπεστατα μπαμμμμ και ετσι η οδηγηση στην Αθηνα (με τους τελειους δρομους :bawl: ) να ειναι ακρως επικυνδυνη.
Ο προηγουμενος κατοχος μου ειπε οτι ειχε κανει γενικο service και στις αναρτησεις πριν την παρω(εγω εχω κανει περιπου 15000χλμ) .Τι μπορω να κανω και τι μου προτεινετε?

Υ.Γ. οι αναρτησεις ειναι η SHOWA που φοραει απο το εργοστασιο.

Φιλε μου οι suowa μαμισιες εχουν 5 σκαλες ρυθμισματος εσυ σε ποια ρυθμιση τις εχεις?
μηπως την έχεις στην πολυ μαλακή??
Σταυρος
Δεν θυμαμε αν η 1 ή η 5 ειναι σκληροτερη εγω την εχω στο 3

GyPsy
01/11/2005, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
οι Bitubo είναι καλές;


αξιόπιστες;

Καλό όνομα έχουν στην αγορά

αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει...

alx_gr
02/11/2005, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sloumos
Φιλε μου οι suowa μαμισιες εχουν 5 σκαλες ρυθμισματος εσυ σε ποια ρυθμιση τις εχεις?
μηπως την έχεις στην πολυ μαλακή??
Σταυρος
Δεν θυμαμε αν η 1 ή η 5 ειναι σκληροτερη εγω την εχω στο 3

Να σου πω την αληθεια αυτο δεν το ηξερα. Αληθεια πως ρυθμιζονται?
Αλλα επειδη ο ανορθωτης μου παρεδωσε το πνευμα του χθες και πηγα στον μαστορα μου για να τον αλλαξει ,του ειπα για τις αναρτησεις και μου ειπε οτι τα ελατηρια εχουν 'γινει σαν βουτυρο' αυτη ηταν η φραση του. Οταν του ειπα αν κανει δουλεια η επισκευη μου ειπε πως μαλλον οχι και θελουν αλλαγη.
Μαλιστα αυτος δεν μπορει να τις φτιαξει ουτε μου προτεινε να παω καπου αρα δεν εχει κατι να κερδισει.

SF
02/11/2005, 09:20
Η προφόρτιση σε αυτά τα αμορτισέρ ρυθμίζεται με ένα ειδικό κλειδί, σαν κι αυτό:


27272

sloumos
02/11/2005, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx_gr
Να σου πω την αληθεια αυτο δεν το ηξερα. Αληθεια πως ρυθμιζονται?
Αλλα επειδη ο ανορθωτης μου παρεδωσε το πνευμα του χθες και πηγα στον μαστορα μου για να τον αλλαξει ,του ειπα για τις αναρτησεις και μου ειπε οτι τα ελατηρια εχουν 'γινει σαν βουτυρο' αυτη ηταν η φραση του. Οταν του ειπα αν κανει δουλεια η επισκευη μου ειπε πως μαλλον οχι και θελουν αλλαγη.
Μαλιστα αυτος δεν μπορει να τις φτιαξει ουτε μου προτεινε να παω καπου αρα δεν εχει κατι να κερδισει.

καταρχην αν δεν εχεις το εργαλειο που σου λεει ο SF μπορεις να τις στριψεις ακομα και με το χερι βαζεις λιγο δυναμη ως πολυ την πιανεις απο το χρυσο κομματι πανω πανω και την γυρνας.

Κατω απο το χρυσο υπαρχει ενα ασημη κομματι με κατι νουμερα και γραμμουλες απο το 1-5
1
--------------
2
--------------
3
--------------
καταρχην δες που ειναι ρυθμισμενες δοκιμασε δεν εχεις να χασεις τιποτα τωρα αν ειναι σαν βουτηρο το ελατηριο δες το πρωτα εσυ και ασε το μηχανικο σου.
Παντως αν τις αλλαξεις οι γνησιες οι μαμμισιες καινουργιες πανε.....καθησε πρωτα να σου πω.
γυρω στα 800 απο τον Σαρακακη + φπα+κανα μηνα παραγγελια στην καλυτερη επωμενος το ξεχνας.
Εισαγωγης βλεπεις δεν το εχει εισαγει ποτε αυτος και σε βρισκει και σε αναγκη!!!!

Επειδη εψαχνα τον περασμενο μηνα για το δικο μου, βρισκεις showa μεταχειρισμενες γυρω στα 200-250 αλλα μην πας να τις παρεις εσυ ασε να τις παρει ο μηχανικος σου για να μην σου δωσουν τιποτα τελειωμενες απο αυτες εχεις!!

Βεβαια υπαρχουν και αλλες εταιριες αλλα καπου εκει παιζουν οι τιμες.
Τωρα αν καποιος ξερει κατι περισσοτερα απο μαρκες και τι τιμες παιζουν ας γραψει.

Προς SF η koni εχει σταματησει εδω και κατι χρονια να βγαζει για αναρτησεις για μηχανακια αρα εσυ πρεπει να εισαι απο τους τυχερους που πηρες.



:beer:

SF
02/11/2005, 09:51
Ναι, το έγραψα κι εγώ ότι έχει σταματήσει. Τα δικά μου τα πήρα το 1999! Και είναι σκυλιά μέχρι και σήμερα...

alx_gr
02/11/2005, 12:09
SF & sloumos ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες θα παω να το δω.
Τωρα σε περιπτωση που δεν κανει δουλεια εχει ακουσει κανεις ή να εχει τις HAGON. Μου ειπαν 220ευρω το ζευγαρι με εγγυηση 2 ετων και ειναι αγγλικες αεριου-λαδιου και ολοκληρη αναρτηση οχι μονο ελατηριο.

alx_gr
09/11/2005, 09:04
Καλημερα σε ολους. Τελικα αλλαξα ελατηρια και εβαλα καινουρια hyper pro και εγινε service στις μπουκαλες (αζωτο ,τσιμουχες) το κοστος ηταν 140ευρω και το αποτελεσμα πραγματικα ειναι απιστευτο. Εμεινα πολυ ικανοποιημενος.
Ευχαριστω ολους για τις προτασεις τους και την βοηθεια τους.

tim_58
07/08/2019, 13:20
Καλησπέρα, πήγες σε κάποιο κατάστημα και τα έκανες αυτά η μόνος σου?

chester24
07/08/2019, 14:15
Μιλάμε για σοβαρή ανασκαφή.

tim_58
08/08/2019, 13:08
Μιλάμε για σοβαρή ανασκαφή.



Με ένα απλό google search στο πετάει στα πρώτα αποτελέσματα.

telegonos
09/08/2019, 00:06
Με ένα απλό google search στο πετάει στα πρώτα αποτελέσματα.

Kαι μια απλή ματιά, βλέπεις του πότε είναι το ''πρώτο αποτέλεσμα'' στο οποίο ρωτάς.
408954

Bowleno
09/08/2019, 07:11
Μιλάμε για σοβαρή ανασκαφή.

Το λες και παλαιοντολογία :tooth::plaf: