PDA

View Full Version : Βοήθεια για reset σε Aircondition samsung



tzimidis
15/07/2015, 21:32
εχω ένα ρημάδι aircondition της samsung , που μετά από μια διακοπή της ΔΕΗ δεν ξαναπήρε μπρος.
Δηλαδή παίρνει , αλλά μπαίνει αμέσως σε economy mode και σβήνει.
Σε διάφορα φορουμ είδα ότι τα γαμίδια της samsung το'χουν αυτό το θέμα και θέλουν ένα απλό reset, το οποίο όμως η μαμά samsungamisou το χρεώνει 40 € +φπα.
Δεν με πειράζει τόσο το 40άρι , όσο το νταηλίκι της εταιρίας να χρεώνει για γνωστή και αναγνωρισμένη αδυναμία-ελάττωμα των συσκευών της.

Μην υπάρχει εδώ κανείς να με κατατοπήσει σχετικά?
Ξέρω ότι κυκλοφορούν στο ιντερνετ οι κωδικοί του ρεσετ αλλά δεν μπόρεσα να τους βρω σε φρεε download πουθενά.



Από την άλλη προτιμώ να δώσω 40-50€ σε κάποιο μαστόρι ελεύθερο επαγγελματία παρά σε αυτά τα @@ίδια.

teogtp
15/07/2015, 21:40
Εδω ειδες;
http://www.refrigeration-engineer.com/forums/showthread.php?10264-How-to-reset-Samsung-AQV12MSAN

tzimidis
15/07/2015, 21:43
Εδω ειδες;
http://www.refrigeration-engineer.com/forums/showthread.php?10264-How-to-reset-Samsung-AQV12MSAN

το έψαχνα χτες αλλά δεν βρήκα κωδικούς και διαδικασί για το μοντέλο μου (samsung aqv09u )

George_Sp
15/07/2015, 22:11
Για να γίνει total reset βγάζεις αρχικά τη πρίζα της εσωτερικής μονάδας και κατεβάζεις και την ασφάλεια από τον πίνακα του σπιτιού που τροφοδοτεί και την εξωτερική μονάδα. Μετά από περίπου 2 λεπτά εκτός ρεύματος και έχοντας αποφορτιστεί το κύκλωμα, δίνεις ξανά τροφοδοσία και περιμένεις να τελειώσει ο κύκλος κίνησης της σίτας πριν πατήσεις το power on από το remote control.

Τα προβλήματα στα air-condition μετά από διακοπες της ΔΕΗ είναι οτι κατά την επαναφορά του ρεύματος καίγεται είτε η ασφάλεια της εσωτερικής πλακέτας είτε η πλακέτα της εξωτερικής μονάδας (μιας και δεν έχει δική της ασφάλεια). Το τι θα καεί πρώτο ή τι θα ξερυθμιστεί έχει να κάνει με τον τρόπο εγκατάστασης του συνεργείου. Κάποιοι βάζουν κοινή γείωση ή κάποιοι αμελούν να γειώσουν και την εξωτερική μονάδα.
Αν είσαι τυχερός δεν έχει καεί τίποτα και απλά κάνεις το reset και λύνεται.
Αν δεν δουλέψει το reset που σου γραψα παραπάνω, ανοίγεις την εσωτερική μονάδα και κοιτάς την ασφάλεια του pcb controller.

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ
https://www.quietside.com/classic/downloads/Service%20Manual%20AQV09_12.pdf

στις ενότητες 10-11-12 και στη φωτογραφία 12-2

GFawkes
16/07/2015, 08:16
:beer:

andreaspetr
17/07/2015, 01:31
Για να γίνει total reset βγάζεις αρχικά τη πρίζα της εσωτερικής μονάδας και κατεβάζεις και την ασφάλεια από τον πίνακα του σπιτιού που τροφοδοτεί και την εξωτερική μονάδα.



ολα τα αρκουδισιον που εχω δει εγω εχουν ενα καλωδιο τροφοδοσιας στην εσωτερικη μοναδα και αυτη επικοινωνει με την εξωτερικη.

George_Sp
17/07/2015, 02:13
ολα τα αρκουδισιον που εχω δει εγω εχουν ενα καλωδιο τροφοδοσιας στην εσωτερικη μοναδα και αυτη επικοινωνει με την εξωτερικη.

αυτό κυρίως ισχύει στα μικρά 9αρια ή 11άρια. Στα μεγαλύτερα επειδή ο κομπρέσορας ξεπερνά κάποια άλογα ισχύος και τραβάει πολλά Amp κατά την εκκίνηση χρησιμοποιούν διπλή σύνδεση και η οποία θέλει και ξεχωριστή γείωση.

tzimidis
17/07/2015, 10:37
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά

επειδή η συζυγική γκρίνια δεν υποφέρεται , εκλήθησαν τα μαστόρια της σαμσουνγκ, που χρέωσαν 35€ για την απλή επίσκεψη και διάγνωση του προβλήματος : 2 πλακέτες καμένες (μετά από 5 ώρες συνολικής λειτουργίας).
κόστος ανταλλακτικών 185 € η μία πλακέτα και 60 η άλλη , +τα εργατικά . Στο κόστος των εργατικών δεν φτάσαμε , γιατί ήδη τους είχα πετάξει έξω.
Θα μείνει λοιπόν αυτό για spare parts (είχα αγοράσει 2) και πάμε για καινούργιο -όχι samsungίσιο.

Τελικά ισχύει αυτό που λένε , τράβα πάρε ένα από την carefour με 200€ και το πετάς κάθε 2-3 χρόνια. πιο φτηνά βγαίνει.

υ.γ. μιλάμε για αυτό (http://www.skroutz.gr/s/1825485/Samsung-Max-AQV09UGFN.html) το μοντέλο

GFawkes
17/07/2015, 10:45
H πλακετα δεν ειναι τιποτε σπουδαιο...

βρες εναν ηλεκτρονικο/τηλεορασα στην γειτονια σου να το δει- σου αλλαξει τα πυκνωτακια (το πιο πιθανο) και λογικα θα εισαι οκ

dimmie_72
17/07/2015, 11:25
(μετά από 5 ώρες συνολικής λειτουργίας).


δεν θέλω να σε τσατίσω μέσα σ'αυτό που περνάς αλλά μήπως τρέχει κάτι άλλο;
εμένα η samsung μου άλλαξε πλακέτα 7 μήνες μετά την αγορά εντός εγγυήσεως. :confused:

OldMan
17/07/2015, 12:00
H πλακετα δεν ειναι τιποτε σπουδαιο...
βρες εναν ηλεκτρονικο/τηλεορασα στην γειτονια σου να το δει- σου αλλαξει τα πυκνωτακια (το πιο πιθανο) και λογικα θα εισαι οκ

Πάιζει και απλα φρακαρισμενο ρελέ....
(αλλα τα μαμημενα ειναι συνήθως κλειστού τύπου και ή θα συνελθουν με σφαλιαρα ή πάνε για αλλαγή..)

tzimidis
17/07/2015, 12:28
To thema einai oti eimai ektos eggyisis. .
Ta agorasa kai ta 2 to 2013. To ena pige sta petherika, to diko mou emeine stin apothiki 1 xrono syskeyasmeno sto kouti tou.
Ton epomeno xrono pou to topothetisame sto paidiko domatio leipane ta paidia opote doulepse dokimastika mono 2-3 ores.
fetos pou piga na to balo mpros , papala.

de mamietai. To afino etsi kai an mporesei kapoios filos ilektrologos na to dei kapoia stigmi to kalokairi , kalos.
an oxi, pame gi'allo.

Pantos blepo oti siga siga se oles tis syskeyes symferei i ek neou agora para i episkeyi. Diladi anti na bgazoun merokamato oi ilektrologoi/psyktikoi, bgazoun merokamato oi kinezoi kataskeyastes.

Ki ystera mou milas gia capital control

Panos76
17/07/2015, 12:39
Αυτό ακριβώς γίνεται, για αυτό γεμίσαμε τον πλανήτη σκουπίδια.

Από την άλλοι γίναμε πολλοί και πρέπει να φάμε όλοι. Αν φτιάξεις κάτι που δε χαλάει πως θα δουλέψει η αλυσίδα;

tzimidis
17/07/2015, 12:48
Αυτό ακριβώς γίνεται, για αυτό γεμίσαμε τον πλανήτη σκουπίδια.

Από την άλλοι γίναμε πολλοί και πρέπει να φάμε όλοι. Αν φτιάξεις κάτι που δε χαλάει πως θα δουλέψει η αλυσίδα;

Na xalaei. Alla na ftiaxnetai kiolas.

Apo tin alli skeftomai oti an den pareis aksiomatika san dedomeni tin alysida, kai tin pareis anapoda- apo to telos pros tin arxi , aisthanomai oti tha brethei tropos na trome oloi. Kai kala, oxi sketo psomi ki alati.

toyar
17/07/2015, 12:51
ειναι κριμα να πεταξεις αδουλευτο συμπιεστη
υπαρχουν πλακεταδες που επισκευαζουν αυτες τις πλακετες αξιοπιστα και οικονομικα

Δεινόσαυρος
17/07/2015, 13:15
ειναι κριμα να πεταξεις αδουλευτο συμπιεστη
υπαρχουν πλακεταδες που επισκευαζουν αυτες τις πλακετες αξιοπιστα και οικονομικα

Ακριβώς αυτό!
Δεν μπορεί να γκρινιάζουμε οτι μας πιάνουν κορόιδα και μας πουλάν πράγματα που δεν επισκευάζονται, αν εμείς οι ίδιοι δεν κάνουμε μια στοιχειώδη προσπάθεια, που εν προκειμένω είναι και σχετικά εύκολη, εφόσον ολα τα ψυκτικα είναi OK και το πρόβλημα είναι μόνο ηλεκτρονικὸ.

Πρώτο σου μέλημα, κατα την ταπεινή μου γνώμη, ήταν (και παραμένει) να το επισκεύασεις, και μόνο αν πραγματικά δεν γινόταν να τρέξεις στην εταίρία (που και πάλι συζητήσιμο).

Εχώ την εντύπωση οτι τις μέρες που έρχονται θα τις ξαναμάθει ο κόσμος αυτές τις αρετές (αυτάρκεια, εφευρετικότητα, καπατσοσύνη).
Και αυτό είναι καλό πράγμα, γιατί άντε, παραγίναμε κακομαθημένοι μαλθακοί.

Συμφωνώ με τις σκέψεις σου για την «αλυσίδα».


===

και λίγο οφτοπικ:

Στο μέλλον, με την ηλεκτρονινκή εξάρτηση που έχουν πάθει τα μηχανάκια, και αυτά έτσι θα τα φτιάχνουμε! Με πλακετάδες και δικές μας πατέντες. Αναμένω εναγονίως Open Source για EFI, Power Commander και τέτοια.
Αρκετά πια με την εξάρτηση από τους «μεγάλους», είτε Samsung λέγονται, είτε οτιδήποτε άλλο.

nicksior
17/07/2015, 14:55
Φίλος καλός και αστέρι ηλεκτρονικός δούλευε παλιά στη Sony .
Κάπως κάποτε βρέθηκε Ιαπωνία προκειμένου να παρακολουθήσει σεμινάριο επισκευής ή κάτι τέτοιο.
Η παρουσίαση του Ιάπωνα ηλεκτρονικού συνίστατο στην αναγνώριση της βλάβης και τη θεραπεία βάσει αντικατάστασης της σχετικής πλακέτας.
Ο φίλος , αστέρι είπαμε , διέκοπτε κάθε φορά προτείνοντας την πανεύκολη επιδιόρθωση της πλακέτας , ο ιάπωνας με αυστηρό τόνο τον επανέφερε με ένα “change it” ώσπου ο φίλος είπε το αμίμητο ..
«Νόμιζα θα κάναμε engineering αλλά κάνουμε changineering .

Δεινόσαυρος
17/07/2015, 15:49
«Νόμιζα θα κάναμε engineering αλλά κάνουμε changineering .
Κανει έως και για υπογραφή! :D

nicksior
17/07/2015, 17:36
Χα!
Βέβαια δεν ήμουν και αυτόπτης..
Ο φίλος κάνει καριέρα στο αμέρικα , δική του εταιρία κλπ.. **
BTW Εγώ είμαι υπέρ του "change it" ο χρόνος του μάστορα στοιχίζει περισσότερο απο μια κωλοπλακέτα.. !
Τώρα αν οι κωλοεταιρίες γουστάρουν ταβατζιλίκι .. Αυτό είναι άλλο θέμα!

** Σίγουρα δεν θα έχει τις ίδιες απόψεις :lol:

vaska
17/07/2015, 18:00
Για κατεστραμμένο μετασχηματιστάκι 220/16 αξίας 4,5 ντόλαρες η LG έλεγε "πλακέτα" και μετά από ψάξιμο μας είπε ότι λόγω παλαιότητας δεν υπάρχει, θα γίνει παραγγελιά από τα εξωτερικά και θα κοστίσει 220 έουρος.

Όπως καταλαβαίνετε παρήγγειλα από τον άγιο e-bay, το είχα σε 5 μέρες το τοποθέτησα, έριξα και ρητίνη για στεγάνωση και αντικραδασμική προστασία και δάτς ιτ.

Το συνολικό κόστος με τα αποστολικά δεν ξεπέρασε τα 10 έουρος

Δεινόσαυρος
17/07/2015, 18:13
Χα!
BTW Εγώ είμαι υπέρ του "change it" ο χρόνος του μάστορα στοιχίζει περισσότερο απο μια κωλοπλακέτα.. !
Τώρα αν οι κωλοεταιρίες γουστάρουν ταβατζιλίκι .. Αυτό είναι άλλο θέμα!

Ισχύει μόνο αν η πλακέτα είναι ευπρόσιτο και φθηνό ανταλλακτικό.
Τις περσσότερες φορές ισχύει το νταβατζιλίκι που λες.

Και το χείροτέρο: στα αρχίδια της εταιρίας να σου κάνει μια τίμια διάγνωση (βλ. περιπτωση που αναφέρει ο vaska).
Not Good. H Κωλονοοτροπία παράγει κωλονοοτροπία. Φαυλος κύκλος.

leftos
20/07/2015, 09:25
Παιδες παντως εγω που εχω μιλησει με ηλεκτρονικο συνταξιουχο γιατι δεν ψαχνεται να φιαχνει πλακετες και διαφορες βλακειες που καιγονται και κανουν ενα σωρο λεφτα ( καντραν σε yaris 1200 ευρω συχνη βλαβη... ) δεν την παλευει πια λεει να ψαχνεται .
Αυτος ειναι συνταξιουχος ενταξει λες αλλα γενικα δεν βρισκεις καποιον να κανει αυτη την δουλεια.
Γενικα να ξερετε τα samsung ειναι προβληματικα στα ρευματα το ιδιο τραβαμε με τις αντλιες θερμοτητας στην δουλεια μου ολο θεματα εχουν.

andreastwin
27/07/2015, 15:49
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά

επειδή η συζυγική γκρίνια δεν υποφέρεται , εκλήθησαν τα μαστόρια της σαμσουνγκ, που χρέωσαν 35€ για την απλή επίσκεψη και διάγνωση του προβλήματος : 2 πλακέτες καμένες (μετά από 5 ώρες συνολικής λειτουργίας).
κόστος ανταλλακτικών 185 € η μία πλακέτα και 60 η άλλη , +τα εργατικά . Στο κόστος των εργατικών δεν φτάσαμε , γιατί ήδη τους είχα πετάξει έξω.
Θα μείνει λοιπόν αυτό για spare parts (είχα αγοράσει 2) και πάμε για καινούργιο -όχι samsungίσιο.

Τελικά ισχύει αυτό που λένε , τράβα πάρε ένα από την carefour με 200€ και το πετάς κάθε 2-3 χρόνια. πιο φτηνά βγαίνει.

υ.γ. μιλάμε για αυτό (http://www.skroutz.gr/s/1825485/Samsung-Max-AQV09UGFN.html) το μοντέλο
τα samsung γενικα εχουν θεμα με την πλακετα.υπαρχει στα σπατα ενας μαστροκαυλας στις πλακετες μου εχει φιαξει κανα δυο.και δευτερον εχω ενα φιλο προς καλλιθεα που επισκευαζει samsung,μηπως εχει καμια πλακετα,η να την επισκευασει αυτην που εχεις.αν δεν το εχεις φιαξει ακομα στειλε μινυμα.

leftos
27/07/2015, 16:51
Στα σπατα ποιος ειναι φιλε γιατι ειμαι απο την περιοχη και δεν τον εχω ακουστα. Ολο και κατι τυχαινει και καφε φορα ψαχνομαστε.