PDA

View Full Version : Aftermarket φανάρι και μετανάστευση εντός Ευρώπης



George_Sp
16/07/2015, 17:46
Η έρωτηση είναι πολύ απλή και προέκυψε μετά από συζήτηση με φίλο για το τι πρέπει να έχω κατά νου αν θέλω να πάρω το Versys και να φύγω εξωτερικό.

Κατά πόσο είναι αποδεκτή η μετατροπή του εμπρός φαναριού από κάτοπτρο αλογόνου σε HID projector για την μετακίνησή μου στην Ευρώπη;
Η μετατροπή είναι αναστρέψιμη αλλά θα ήθελα να μην αναγκαστώ να γυρίσω πίσω στο εργοστασιακό αν πρόκειται να υπάρξει μια ας πούμε κατανόηση οτι είμαι ξένος στη χώρα τους και δε γνώριζα την εκεί νομοθεσία.
Με απλά λόγια παίζει να με σταματήσουν και να μου κόψουν τον κώλο ή μπορώ να φύγω με μια προειδοποίηση και με υπόσχεση οτι θα φροντίσω να το αλλάξω στον προορισμό μου;

Εξωτερικά το φανάρι είναι ακριβώς το ίδιο με το εργοστασιακό από άποψη ασφάλειας βιδών στήριξης πλαστικών κλπ.
Μόνη μετατροπή είναι η αντικατάσταση της μεσαίας πλάκας στήριξης του κατόπτρου με μια custom εντός του φαναριού για να κουμπώσουν οι προτζέκτορες.
Επίσης οι προτζέκτορες είναι ρυθμισμένοι μέχρι λεπτομέρειας για το ύψος και τη γωνία που ρίχνουν το φως.

toyar
16/07/2015, 18:16
μακαρι να μην εχεις προβλημα
αλλα αμα σε σταματησουν σε καμμια σοβαρη χωρα πριν τους πεις ''ειμαι ξενος και δεν ηξερα'' βαλε την καμερα να γραφει γιατι θα εχει πολυ γελιο

George_Sp
16/07/2015, 18:27
Γι αυτό ρωτάω ρε άνθρωπα από τώρα. :lol:

Στράτος88
16/07/2015, 19:50
Αυτό που γνωρίζω έγκυρα για Γερμανία, είναι οτί δύσκολα θα περάσεις κτεο. Τώρα για το ταξίδι θα πρέπει να πέσεις σε μεγάλη περίπτωση, ή σε ατύχημα το οποίο προκλήθηκε από το "μη εγκεκριμένου τύπου (e3,4,5)" ανταλλακτικό.

Sapadak
16/07/2015, 19:57
Παντως με νοικιάρικο αμάξι στη Σκωτία που μας σταματήσαν, κάναμε τους κινέζους για τα όρια ταχύτητας οτι ειναι σε μίλια και οτι μπερδευτήκαμε με τα χιλιόμετρα, είδαν οτι είμαστε απο Ελλάδα, μας ενημέρωσαν και το σημείωσαν κάπου στο πισι στο περιπολικό οτι μας έγινε σύσταση για το ποια ειναι τα όρια κτλ, και μας άφησαν να φύγουμε.
Είδαν και νοικιάρικο αμάξι και μάλλον μας πιστεψαν οτι είμαστε τουρίστες, αλλά μας είπαν οτι η ενημέρωση που μας κάναν καταγράφηκε στο σύστημα τους (με τη πινακίδα του αυτοκινήτου) και οτι αν μας σταματήσει οποισδήποτε άλλος, θα μας κόψει το κώλο :lol:

George_Sp
16/07/2015, 19:58
Ο τελικός προορισμός θα είναι το Άμστερνταμ στην Ολλανδία. Περισσότερο για το ταξίδι ως εκεί αγχώνομαι. Όταν φτάσω δε θα κινηθώ ιδιαίτερα με τη μηχανή τον πρώτο καιρό. Το καλό είναι οτι το projector kit είναι αγορασμένο από εταιρία στην Ολλανδία και επειδή μίλησα μαζί τους, οι μετατροπές που κάνουν παίρνουν ευρωπαική πιστοποίηση συμβατότητας με χαρτί και σφραγίδα για Ολλανδία οπότε εκεί δε θα έχω θέμα. Για άλλες χώρες δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.

Περισσότερο ρωτάω για τα χιλιόμετρα που θα γίνουν περαστικός από Ιταλία-Ελβετία-Αυστρία-Γερμανία.

sapila racing
17/07/2015, 14:14
Ο τελικός προορισμός θα είναι το Άμστερνταμ στην Ολλανδία. Περισσότερο για το ταξίδι ως εκεί αγχώνομαι. Όταν φτάσω δε θα κινηθώ ιδιαίτερα με τη μηχανή τον πρώτο καιρό. Το καλό είναι οτι το projector kit είναι αγορασμένο από εταιρία στην Ολλανδία και επειδή μίλησα μαζί τους, οι μετατροπές που κάνουν παίρνουν ευρωπαική πιστοποίηση συμβατότητας με χαρτί και σφραγίδα για Ολλανδία οπότε εκεί δε θα έχω θέμα. Για άλλες χώρες δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.

Περισσότερο ρωτάω για τα χιλιόμετρα που θα γίνουν περαστικός από Ιταλία-Ελβετία-Αυστρία-Γερμανία.

Στην Ελβετία έχουν κατι ωραία κλειστά γκαραζ στα σύνορα μούρλια.... :D

skylaros
17/07/2015, 14:39
Να δείτε που αυτός πάει να βγάλει φράγκα κρυμμένα στο φανάρι σαν το Θέμο και κάνει αυτές τις ερωτήσεις. Παλλήκαρε δε νομίζω πως θα έχεις θέμα με το φανάρι σου ειδικά αφού δε δημιουργείς πρόβλημα. Θα πρέπει να πέσεις και σε άτομο που γνωρίζει ότι το μηχανάκι δεν έχει τέτοια φώτα από "μαμά" και να θέλει να δημιουργήσει και πρόβλημα. Πάρε μαζί σου και ένα χαρτί με την έγκριση τύπου που δίνει ο Ολλανδός και θα είσαι λογικά εντάξει. Στην τελική δε ξέρω το μηχανάκι σου αλλά όταν είναι για έλεγχο βάζε τη μικρότερη σκάλα για να μη το παρατηρούν :p Έλληνας είσαι στα ζόρια άρχισε να φωνάζεις πως θα φύγεις από το ευρό αν σου κάνουν μλκς !!! :p

DeusEx
17/07/2015, 14:41
Ο τελικός προορισμός θα είναι το Άμστερνταμ στην Ολλανδία. Περισσότερο για το ταξίδι ως εκεί αγχώνομαι. Όταν φτάσω δε θα κινηθώ ιδιαίτερα με τη μηχανή τον πρώτο καιρό. Το καλό είναι οτι το projector kit είναι αγορασμένο από εταιρία στην Ολλανδία και επειδή μίλησα μαζί τους, οι μετατροπές που κάνουν παίρνουν ευρωπαική πιστοποίηση συμβατότητας με χαρτί και σφραγίδα για Ολλανδία οπότε εκεί δε θα έχω θέμα. Για άλλες χώρες δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.

Περισσότερο ρωτάω για τα χιλιόμετρα που θα γίνουν περαστικός από Ιταλία-Ελβετία-Αυστρία-Γερμανία.

Για εδω γερμανια, ξέρω οτι υπαρχουν γενικά aftermarket που εχουν πιστοποιηση απο μονα τους κ δεν χρειαζεται να κανεις κατι. Κοιτα αν υπαρχει καπου νουμερο EG ή ABE πανω στο Κιτ ή στο κουτί του. Σημείωσε το καλου κακου αν κατσει ελεγχος

MG-KTiNoS
17/07/2015, 14:43
Αγγλία Γαλλία έχεις θέμα 100%

Ιταλία Ελβετία Αυστρία θα μάθω (πάω να μάθω)

spyrakos35
17/07/2015, 14:54
Αγγλία Γαλλία έχεις θέμα 100%

Ιταλία Ελβετία Αυστρία θα μάθω (πάω να μάθω)

θα πεταχτεις μία?

George_Sp
17/07/2015, 15:22
Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις. Αναμένω και το κτήνος

:beer: :D

To kit είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό στο βίντεο.
Το εργοστασιακό καλούπι του φαναριού παραμένει απείραχτο με τα εργοστασιακά ρυθμιστικά του καθώς και όλα τα πλαστικά ή μεταλλικά μέρη. Μόνο το κάτοπτρο καταργείται οπότε εμφανισιακά ή λειτουργικά δεν αλλάζει κάτι.

https://youtu.be/r3p5jedQcjg?t=405

wthanasis
17/07/2015, 15:30
Έλληνας είσαι στα ζόρια άρχισε να φωνάζεις πως θα φύγεις από το ευρό αν σου κάνουν μλκς !!! :p

:rotflmao:

Βέβαια.....Δοκιμασμένη συνταγή. Μόλις ξεστομίσει έλληνας τέτοια απειλή σφίγγουν οι kwloi όπως είδαμε προ ημερών....:bawl:

MG-KTiNoS
17/07/2015, 16:41
Δεν θα έχεις πρόβλημα....
:cool:

George_Sp
17/07/2015, 16:52
Δεν θα έχεις πρόβλημα....
:cool:


:beer:

Ευχαριστώ πολύ. Ένας λιγότερος πονοκέφαλος για τις ετοιμασίες που πρέπει να γίνουν.
Θα ανοίξω νέο θέμα σύντομα (αν και εφόσον δεν αλλάξει κάτι δραματικά προς το καλύτερο) για να μαζέψω πληροφορίες για το ταξίδι της μετανάστευσης.

cityfly
17/07/2015, 23:09
Παντως με νοικιάρικο αμάξι στη Σκωτία που μας σταματήσαν, κάναμε τους κινέζους για τα όρια ταχύτητας οτι ειναι σε μίλια και οτι μπερδευτήκαμε με τα χιλιόμετρα, είδαν οτι είμαστε απο Ελλάδα, μας ενημέρωσαν και το σημείωσαν κάπου στο πισι στο περιπολικό οτι μας έγινε σύσταση για το ποια ειναι τα όρια κτλ, και μας άφησαν να φύγουμε.
Είδαν και νοικιάρικο αμάξι και μάλλον μας πιστεψαν οτι είμαστε τουρίστες, αλλά μας είπαν οτι η ενημέρωση που μας κάναν καταγράφηκε στο σύστημα τους (με τη πινακίδα του αυτοκινήτου) και οτι αν μας σταματήσει οποισδήποτε άλλος, θα μας κόψει το κώλο :lol:

στη Σκωτία, τη χώρα με την καλύτερη συμπεριφορά που έχω συναντήσει από τους υπόλοιπους οδηγούς από όλες όσες έχω οδηγήσει, και δεν είχα ποτέ "συναστροφές" με την εκεί τροχαία αλλά κρίνονταας από τις διάφορες προειδοποιητικές ταμπέλες που συνάντησα μάλλον θα είναι κι αυτοί σοβαροί