PDA

View Full Version : αγορα κρανους



feredafas
17/07/2015, 21:27
Καλησπερα σας κυριοι μηχανοβιοι...:) καινουριος ατο φορουμ και σχετικα καινουριος στο χωρο των μηχανων:wave2:

Με συγχωρειτε εαν σας κουραζω για ενα θεμα που εχει διατυπωθει παρα πολλες φορες αλλα ξερετε εχω διαβασει και εγω τοσα θεματα που εχω κουραστει και εγω ο ιδιος...γενικα ειμαι λιγακι δυσκολος με τις αγορες για αυτο θα ηθελα λιγη βοηθεια παραπανω

Λοιπον για να σας κατατοπισω λιγο το ποσο που διαθετω ειναι κοντα στα 200 ευρο...αυτα που με ενδιαφερουν περισοτερο για το κρανος ειναι σιγουρα η αποτελεσματικοτητα του και να εχει αφαιρουμενα εσωτερικα...επισης θα με ενδιεφερε να ειναι εμφανισιακα ωραιο ωστε να μου αρεσει εμενα και να το φοραω...ακουγεται λιγο καπως το τελευταιο αλλα καποιοι θα καταλαβετε..δυστηχως δεν εχω την τυχη να υπαρχει καποιο μαγαζι κοντα με αξεσουαρ ωστε να κανω τις απαραιτητες δοκιμες για να παρω ενα κρανος που να εφαρμοζει τελεια..αλλα εαν με κατατοπισετε λιγο θα ψαχτω οσο γινεται για να το πετυχω και αυτο μιας και με απασχολει

Ως τωρα εχω βαλει στο ματι το agv k3 sv

Ειμαι δεχτος σε ολες τις αποψεις και κριτικες για τυχων χαζομαρες που εχω κανει
Δεν νομιζω να ξεχασα κατι
Σας ευχαριστω εκ των προτερων:D

dimmie_72
17/07/2015, 23:36
Ειμαι δεχτος σε ολες τις αποψεις

σε τρατάρουν και λουκουμάκι; :plaf:

lmb990
18/07/2015, 00:12
Φίλε στα λεφτά που θες κοιτά και hjc...

alexzafeir
18/07/2015, 00:16
ειμαι απολυτα ευχαριστημένος με αυτο ... κανει λιγο θορυβο αλλα οκ

http://coloriposto.gr/web/?ProductID=6682&id=9&sub=26

Vice
18/07/2015, 07:32
HJC IS-17

feredafas
18/07/2015, 09:26
Ευχαριστω παρα πολυ...κατι ακομα που ξεχασα να αναφερω ειναι εαν γνοριζεται κανενα μαγαζι με κρανη στην αθηνα που να διαθετει και site και να κανει καλες τιμουλεες..επισης εαν εχει κανενας καμια εμπειρια απο το agv ...ας την μοιραστει μαζι μου

Nik0s_Dk
18/07/2015, 10:30
ειμαι απολυτα ευχαριστημένος με αυτο ... κανει λιγο θορυβο αλλα οκ

http://coloriposto.gr/web/?ProductID=6682&id=9&sub=26

Μιας και το ανέφερες. Πήρα το συγκεκριμένο απέξω (ισπανία) και έχω το εξής σοβαρό πρόβλημα: Σε βροχή περνάει νερό μέσα στη ζελατίνα και εισχωρεί ανάμεσα σε ζελατίνα και πινλοκ με αποτέλεσμα να θολώνει ελλεινά . Επιπλέον βράδυ με κλειστή ζελατίνα το πινλοκ κανει άσχημες διαθλάσεις σε φάση που ανεβάζω τη ζελατίνα. Είμαι εγώ ο γκαντέμης ή έχεις παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο?

Viking
18/07/2015, 11:53
Το IS-17 είναι polycarbonate ενώ το FG-17 kevlar-fiberglass. Οπότε και μόνο γι'αυτό επέλεξα FG-17. Παίζει στα 199 σε προσφορά στην colori.

http://coloriposto.gr/web/?ProductID=6780&id=9&sub=26

feredafas
18/07/2015, 11:58
Κανενα μαγαζακι που να εχει καλες τιμες και να διαθετει και site..?....επισης αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι το thermoplastic σαν υλικο κατασκευης θεωρειται καλο ( ας πουμε σε σχεση με το fiberglass)

lmb990
18/07/2015, 12:23
Όχι φιλε το θερμοπλαστικό ειναι ότι πιο φθηνό μπορείς να πάρεις... Δεν ειναι καλη επιλογή... Πχ και απο το πρακτικερ να ψωνίσεις κράνος θερμοπλαστικό θα ειναι... Ψάξε και στα megastockbazzar motorparts motomarket mcmotor coloriposto...
Η hjc η ένα κ3σβ κ4 απο Agv...

feredafas
18/07/2015, 12:33
Αναφερω το thermoplastic γιατι στα περισσοτερα κρανη που κοιταξα απο agv κοντα στα χρηματα που διαθετω χρησιμοποιουν αυτο το υλικο....αυτο σημαινει να μην τα προτιμησω?

007mastras
18/07/2015, 14:49
Αν πάρεις και με μεμβράνη για τον ηλιο θα σε βολεψει απιστευτα.
πολυ βολικό και ξεκουράζει τα μάτια,ασε που δέν χρειάζεται να φοράς γιαλιά ηλίου απο μέσα.
Ειδικά εμένα που φοράω κάποιοες φορές γιαλιά μυωπίας όποτες δέν φοράω φακούς ωολεβει αφανταστα.

alexzafeir
18/07/2015, 15:17
Μιας και το ανέφερες. Πήρα το συγκεκριμένο απέξω (ισπανία) και έχω το εξής σοβαρό πρόβλημα: Σε βροχή περνάει νερό μέσα στη ζελατίνα και εισχωρεί ανάμεσα σε ζελατίνα και πινλοκ με αποτέλεσμα να θολώνει ελλεινά . Επιπλέον βράδυ με κλειστή ζελατίνα το πινλοκ κανει άσχημες διαθλάσεις σε φάση που ανεβάζω τη ζελατίνα. Είμαι εγώ ο γκαντέμης ή έχεις παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο?

Oχι δεν μου εχει συμβει και μαλιστα το αντιθετο εφαρμοζει τοσο καλα η ζελατινα που μολις σταματαω θολονει ... μηπως δεν την ασφαλιζεις και περναει το νερο;

Δοκιμασε το σπιτι να δεις απο που περναει..

ΥΓ Aναμεσα απο το πινλοκ δεν θα επρεπε να περναει. Οταν πλενω την ζελατινα μετα απο ταξιδι δεν περναει νερο αναμεσα της και στο πινλοκ

feredafas
18/07/2015, 17:25
Τελικα βρισκομαι αναμεσα στο HJC FG-17 και στο AGV K3 SV

Βασικα εχω μια προτιμηση προς το agv λογο εμφανισης μιας και δεν παρουσιαζουν μεγαλες διαφορες στα χαρακτηριστηκα...αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι το υλικο κατασκευης και η ορατοτητα του (εαν το διατυπωνω σωστα)....επισης νομιζω οτι ειναι και σχετικα παλιο μοντελο

lykourgi
18/07/2015, 22:33
Μιας και το ανέφερες. Πήρα το συγκεκριμένο απέξω (ισπανία) και έχω το εξής σοβαρό πρόβλημα: Σε βροχή περνάει νερό μέσα στη ζελατίνα και εισχωρεί ανάμεσα σε ζελατίνα και πινλοκ. Είμαι εγώ ο γκαντέμης ή έχεις παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο?

Παλαιότερα που έψαχνα για κράνος είχα βρει αρκετές τέτοιες αναφορές στο ίντερνετ, για τα HJC. Η εταιρεία πάντως είχε σωστή ανταπόκριση στο πρόβλημα, όπως έγραφαν.
Ψάξτο λίγο.

Nik0s_Dk
18/07/2015, 23:26
Παλαιότερα που έψαχνα για κράνος είχα βρει αρκετές τέτοιες αναφορές στο ίντερνετ, για τα HJC. Η εταιρεία πάντως είχε σωστή ανταπόκριση στο πρόβλημα, όπως έγραφαν.
Ψάξτο λίγο.

Τα βρήκα αργότερα τα αρνητικά σχόλια που συνέπιπταν με το δικό μου πρόβλημα. Να σου πω μια αλήθεια θα το έψαχνα αλλά νομίζω δεν αξίζει τον κόπο. Μάλλον σε κανά δίμηνο λέω να πάρω κάποιο άλλο (σκέφτομαι το shoei nxr ή κάτι αντίστοιχο γιατί αν όλα πάνε καλά θα αναβαθμιστούμε και σε όχημα οπότε λέω να το κάνω δώρο στον εαυτό μου) και να κρατήσω αυτό ως δεύτερο κυρίως για την δουλειά. Όπως και να χει όσο έχει καλό καιρό δεν με ενοχλεί, ο θόρυβος του συνηθίστηκε, είναι λίγο βαρύ για μένα που το φοράω 4 με 7 ώρες τη μέρα αλλά οκ, η εσωτερική φιμέ με έχει σώσει τώρα το καλοκαίρι. Γενικά δεν εχω ιδιαίτερα παράπονα αν εξαιρέσεις το παραπάνω. Απλά μάλλον θα πάει για δεύτερο..

lykourgi
18/07/2015, 23:49
Αρα είσαι γνώστης του θέματος. Οκ. :wave2:

Nik0s_Dk
18/07/2015, 23:54
Αρα είσαι γνώστης του θέματος. Οκ. :wave2:

Γνώστη δε με λες αλλά όσο μπορώ κοιτάω ψάχνω και προσπαθώ να μαθαίνω!!! Θενκς όπως και να χει!! :beer: (μια μπύρα το καλοκαίρι πάντα ταιριάζει!)

lmb990
19/07/2015, 02:15
Επίσης το κράνος που φοράς πρέπει και Μα ταιριάζει με την μηχανή που καβαλας... Γιατί αλλάζουν οι αεραγωγοί και η θέση τους... Πχ αν φοράς ένα κράνος που ειναι για μηχανή σουπερσπορτ δε μια μηχανή όρθια δεν θα αερίζεται οπως πρέπει...