PDA

View Full Version : Καθαρισμος Δεξαμενής



tsompanis
17/07/2015, 22:24
καλήσπερα.
Μιας και η γνώμη σας μετράει για μένα να ρωτήσω το εξής...

Εχω μια δεξαμενή πλαστική του 1 ton.
Μέχρι πριν 3 χρόνια την χρησιμοποιούσα για ντιζελ.απο τότε πλύθηκε και μερικές φορές κουβάλησε νερό για πότισμα.

Τώρα που την χρειάστηκα άνοιξα το καπάκι και ακόμα μυρίζει ντιζελ.
Επειδή θέλω να ξανακουβαλήσω νερό,αλλά αυτήν την φορά για ζώα,υπάρχει κάποιος τρόπος να την καθαρίσω εντελώς?
Βάζεις το δάχτυλο και ακόμα γλυστράει λές και την έχω αλείψει με βαζελίνη...
Το μόνο που σκέφτομαι είναι σαπουνάδα εσωτερικά και μπόλικο ξύδι.
Για πείτε ρε μάγκες
ευχαριστώ!:)

cosgili
17/07/2015, 22:48
Πιεστικό και μπόλικο υγρό πιάτων για να σπάσει το λίπος από το πετρέλαιο (δοκιμασμένο και πέτυχε). Η μυρωδιά πάντως δύσκολα θα φύγει μιας και το πλαστικό της δεξαμενής ποτίζει.:wave2:

Hell_Rider
17/07/2015, 22:53
Πιεστικό και μπόλικο υγρό πιάτων για να σπάσει το λίπος από το πετρέλαιο (δοκιμασμένο και πέτυχε). Η μυρωδιά πάντως δύσκολα θα φύγει μιας και το πλαστικό της δεξαμενής ποτίζει.:wave2:

θα συμφωνησω με τον cosgili.... μην βαλεις χημικα και τετοια... καλυτερα σαπουνακι !!!

tzimidis
17/07/2015, 23:03
για καθαρισμο βενζινοπετρελαιοειδών κλπ , καλό το σαπούνι , αλλά το παλιό κλασικό Tide χειρός (το κόκκινο) εἰναι κορυφαίο.............

RaGe_Raptor
17/07/2015, 23:05
Πιεστικό και μπόλικο υγρό πιάτων για να σπάσει το λίπος από το πετρέλαιο (δοκιμασμένο και πέτυχε). Η μυρωδιά πάντως δύσκολα θα φύγει μιας και το πλαστικό της δεξαμενής ποτίζει.:wave2:

κι εγώ νομίζω καλύτερο λιποδιαλύτη από το υγρό πιάτων δύσκολα θα βρεις.....τουλάχιστον με μηδαμινό κόστος......

teogtp
17/07/2015, 23:08
Κωστη,απο την στιγμη που η δεξαμενη εχει "ποτισει" με πετρελαιο καλυτερα να την ξεχασεις για οποιαδηποτε αλλη χρηση.
Αν μιλουσαμε για ανοξειδωτη κατασκευη κατι μπορουσε να γινει.

George_Sp
17/07/2015, 23:15
έρωτηση αν αντί για καθάρισμα....δοκιμάσεις να μονώσεις τη βρώμα με κάποιο υλικό επικάλυψης που να επιτρέπει τη δεξαμενή να "αποστειρωθεί" τεχνικά ?

S705
17/07/2015, 23:24
έρωτηση αν αντί για καθάρισμα....δοκιμάσεις να μονώσεις τη βρώμα με κάποιο υλικό επικάλυψης που να επιτρέπει τη δεξαμενή να "αποστειρωθεί" τεχνικά ?

Πάνω σε αυτήν την γλίτσα δεν θα έχει πρόσφυση κανένα μονωτικό υλικό.

Το πλαστικό των δεξαμενών είναι πορώδες και ειδικά χειμώνες ουσίες το εμποτίζουν για πλακά και σχεδόν για μια ζωή.

tsompanis
17/07/2015, 23:41
Κωστη,απο την στιγμη που η δεξαμενη εχει "ποτισει" με πετρελαιο καλυτερα να την ξεχασεις για οποιαδηποτε αλλη χρηση.
Αν μιλουσαμε για ανοξειδωτη κατασκευη κατι μπορουσε να γινει.

Είπα μήπως και την σώσω γιατί έχει 280 ευρώ:(

θα κάνω μια προσπάθεια με υγρό πιάτων και ξύδι (μου είπαν διαλύει τα λύπη)
2 fairy και 3 μπουκάλια ξύδι και βλέπουμε...

σας ευχαριστώ πολύ!

Bowleno
18/07/2015, 00:45
Είπα μήπως και την σώσω γιατί έχει 280 ευρώ:(

θα κάνω μια προσπάθεια με υγρό πιάτων και ξύδι (μου είπαν διαλύει τα λύπη)
2 fairy και 3 μπουκάλια ξύδι και βλέπουμε...

σας ευχαριστώ πολύ!


Ρε συ, τσομπάνη....280 ευρω η δεξαμενή, ε; ξέρω δεν περισσεύουν, αλλά τα ζώα σου πόση αξία έχουν για σένα; :rolleyes:

Πάρε μια καινούργια και τέλος....κράτα και την παλιά μην ξαναχρειαστείς να κουβαλάς πετρέλαια.
εδώ έδωσες τόσα για εκείνο το μηχάνημα που φτιάχνει τα μίγματα για τις ζωοτροφές και θα τα δηλητηριάσεις; το πλαστικό έχει πλέον ποτίσει, τέλος.

ΔΕΝ κάνει λέμε....εσύ θα έπινες νερό από εκεί; όσο καλά και να την καθαρίσεις.....

toyar
18/07/2015, 07:40
τα ζωα δεν ειναι κοροιδα
με οτι και να την καθαρισεις ακομα και αν εσενα δεν σου μυριζει κανενα ζωο δεν θα πιει απο εκει
οπως ειπωθηκε το πλαστικο ποτιζει

leftos
18/07/2015, 07:46
Αν εισαι αθηνα και θες δεξαμενη 1000λτ βγαινει στα 240 η μαυρη.
Για νερο ομως κανει και η λευκη ( αν ειναι καλυμμενη απο ηλιο θ'αντεξει χρονια ) και ειναι πιο φθηνη αλλα μπορω να σου πω απο δευτερα ( δεν τις δουλευω ).
Για καθαρισμα παντως δεν το βλεπω να ξεμυριζει.

karellen
18/07/2015, 08:15
Το πετρέλαιο δεν ξεμυρίζει,νόμος.

Πάρε μία του τόνου,αυτές τις τετράγωνες 1χ1χ1 με το πλέγμα,μεταχειρισμένη με 50-60 ευρώ και καθάρισες.
Έχει σωθεί κοσμάκης μ' αυτές.Εγώ μέχρι και κρασιά μετέφερα.

Κοίτα αν έχει ο Χρόνης στη λεωφόρο Καβάλας δίπλα στην ΤΟΥΟΤΑ (πάρε τον παράδρομο δεξιά) ή στα διόδια της Ελευσίνας δεξιά.

vkats
18/07/2015, 08:22
Μια και μιλάμε για καθαρισμό δεξαμενών έχω κι εγώ μια ερώτηση.

Εχω μια χτιστή μπετονένια δεξαμενή νερού που γεμίζει από γεώτρηση. Με τα χρόνια έχει πιάσει ένα στρώμα λάσπης στον πυθμένα. Βέβαια η απαγωγή δεν τραβάει τη λάσπη γιατί είναι λίγο ψηλότερα από τον πυθμένα. Αλλά αν τραβήξει ενώ γεμίζει η δεξαμενή και η λάσπη αναδεύεται με το νερό που πέφτει από ψηλά, τότε το νερό που παίρνω είναι πολύ βρώμικο. Περνάει φυσικά απο φίλτρα μετά, αλλά αν μπορούσα να βρω έναν τρόπο να καθαρίζω τη δεξαμενή από τη λάσπη περιοδικά θα γλύτωνα τα φίλτρα.

Καμμιά ιδέα πως μπορεί να γίνει αυτό;

Για να μη μου πείτε βάλε φίλτρο πριν τη δεξαμενή, να σας πω οτι περνάει πρώτα από υδροκυκλωνικό και απο φίλτρο σίτας χοντρο. Αλλά πάλι περνάνε τα πολύ ψιλά σωματίδια και δημιουργούν αυτή τη λάσπη

Εγώ σκέφτομαι κάτι σαν τους μηχανισμούς σκούπας για τον πυθμένα της πισίνας που τραβάνε νερο και τη λάσπη μαζι. Δοκίμασα με υποβρύχια αντλία αλλά μόλις πέσει η στάθμη και φτάσει στη λάσπη δεν δουλεύει πλέον

karellen
18/07/2015, 08:29
Στη δεξαμενή μέσα,μπορείς να μπεις?

KAGOURO
18/07/2015, 08:37
Κωστη,απο την στιγμη που η δεξαμενη εχει "ποτισει" με πετρελαιο καλυτερα να την ξεχασεις για οποιαδηποτε αλλη χρηση.
Αν μιλουσαμε για ανοξειδωτη κατασκευη κατι μπορουσε να γινει.

Αυτό είναι το σωστό....οι πόροι του πλαστικού δεν καθαρίζουν με τίποτα κι εννοείται οτι δεν χρησιοποιείται για αποθήκευση πόσιμου νερού !

daz
18/07/2015, 08:40
Και μη ξεχνάτε ότι ο ΦΠΑ στο ξύδι αυξήθηκε! :cool:

Joyrider
18/07/2015, 09:26
Ας πω μια μαλακία μπας και σου δώσω ιδέα να το ψάξεις. Κατά τ' άλλα just a random comment passing through :lol:

Τις πετρελαιοκηλίδες με μικροοργανισμούς δεν τις διασπούν; Δεν θα υπάρχει κάποιο βιοδιασπώμενο επιφανειοδραστικό προιόν με βακτήρια για τέτοιους καθαρισμούς; Πανάκριβο θα'ναι λες;

teogtp
18/07/2015, 09:39
Εναλλακτικα,μπορει να του δωσει ο PanDvs λιγο απο το τσιπουρο που μας ειχε δωσει στην ετησια.............
Μιλαμε τυφλα να'χει το ακουαφορτε..........
:D

Cpt. Haddock
18/07/2015, 09:48
[...]
Μέχρι πριν 3 χρόνια την χρησιμοποιούσα για ντιζελ.απο τότε πλύθηκε και μερικές φορές κουβάλησε νερό για πότισμα.

Τώρα που την χρειάστηκα άνοιξα το καπάκι και ακόμα μυρίζει ντιζελ.
Επειδή θέλω να ξανακουβαλήσω νερό,αλλά αυτήν την φορά για ζώα,[...]

Ρε ποιμενα, για το ποτισμα στα τετοια μας αν μυριζει πετρελαιο δλδ?

tsompanis
18/07/2015, 10:03
Ρε ποιμενα, για το ποτισμα στα τετοια μας αν μυριζει πετρελαιο δλδ?

όχι φυσικά για αυτό ρώτησα μήπως και...
και δεν είναι για τον σταύλο (εκεί είμαι κομπλέ) αλλά για το δάσος που έχει να βρέξει αρκετό καιρό και είναι όλα ξερά και δεν μπορούν να βρούν νερό τα περισσότερα ζώα του δάσους

η λύση πάντως βρέθηκε.δύο τόνων δανικιά μέχρι τον σεπτέμβρη :D

pipe_smoker
18/07/2015, 10:10
όχι φυσικά για αυτό ρώτησα μήπως και...
και δεν είναι για τον σταύλο (εκεί είμαι κομπλέ) αλλά για το δάσος που έχει να βρέξει αρκετό καιρό και είναι όλα ξερά και δεν μπορούν να βρούν νερό τα περισσότερα ζώα του δάσους

η λύση πάντως βρέθηκε.δύο τόνων δανικιά μέχρι τον σεπτέμβρη :D


Τέτοια ρώτα εσύ τσομπάνη και θα σου στείλουμε και τη φιλοζωική στο τέλος......:eleison:

tsompanis
18/07/2015, 10:32
Τέτοια ρώτα εσύ τσομπάνη και θα σου στείλουμε και τη φιλοζωική στο τέλος......:eleison:

όχι καλά κάνει και το λέει.
και για το πότισμα σε κάτι μικρές καρυδιές 2 χρονών το είχα σκεφτεί λίγο μην καούνε,αλλά ντάξει δεν έπαθαν τίποτα:D


πάντως αυτό που με φρενάρει είναι αυτό που είπανε τα παιδιά.ότι το πλαστικό ποτίζει.και ας είναι τόσο σκληρό.
ειδάλλως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και τριβείο:lol:

tsompanis
18/07/2015, 10:35
Το πετρέλαιο δεν ξεμυρίζει,νόμος.

Πάρε μία του τόνου,αυτές τις τετράγωνες 1χ1χ1 με το πλέγμα,μεταχειρισμένη με 50-60 ευρώ και καθάρισες.
Έχει σωθεί κοσμάκης μ' αυτές.Εγώ μέχρι και κρασιά μετέφερα.

Κοίτα αν έχει ο Χρόνης στη λεωφόρο Καβάλας δίπλα στην ΤΟΥΟΤΑ (πάρε τον παράδρομο δεξιά) ή στα διόδια της Ελευσίνας δεξιά.

είμαι Γιάννενα. το ψάχνω και για τέτοια που λες με πλέγμα και είναι και γερές.εχω δει και εδώ μερικούς να έχουν.αμα είναι και τόσο φθηνές αξίζει.
ευχαριστώ!

teogtp
18/07/2015, 10:35
Για το τσιπουρο τσιμουδια ετσι;
Το κρατατε για τις δυσκολες μερες του χειμωνα;
:D

el_hymador
18/07/2015, 10:39
Δύσκολα φεύγει το πετρέλαιο όπως είπαν οι προλαλήσαντες. Πάντως αφού βρήκες δανεική και καθαρή, ψάξε αυτό εδώ:

http://www.dalcochem.gr/el/proionta/apolymantika/item/1-dalco-100.html

και ρίξε την αναλογία που θα σου πουν μέσα... ούτε πρασινίλες, ούτε γλίτσες, ούτε τίποτα, όσο καιρό και αν κάτσει το νερό.

tsompanis
18/07/2015, 10:39
Δοκίμασα με υποβρύχια αντλία αλλά μόλις πέσει η στάθμη και φτάσει στη λάσπη δεν δουλεύει πλέον

αν δοκίμαζες να ρίχνεις νερό απο την γεώτρηση με δύναμη μέσα για να γίνεται ανάδευση και παράλληλα να το πετάει η υποβρύχια έξω και η στάθμη να είναι γύρω στους 40 πόντους για να πιάνει η αντλία και να μην ξενερίζει?

tsompanis
18/07/2015, 10:40
Για το τσιπουρο τσιμουδια ετσι;
Το κρατατε για τις δυσκολες μερες του χειμωνα;
:D

εμ τι μ@λακιες θα κανουμε?:D

karellen
18/07/2015, 10:50
αν δοκίμαζες να ρίχνεις νερό απο την γεώτρηση με δύναμη μέσα για να γίνεται ανάδευση και παράλληλα να το πετάει η υποβρύχια έξω και η στάθμη να είναι γύρω στους 40 πόντους για να πιάνει η αντλία και να μην ξενερίζει?

Ακριβώς.Γι αυτό του 'πα, αν μπορεί να μπει μέσα με μια σκούπα να κάνει αντάρα και να ανακατεύει το νερό σε όλες τις γωνίες.

dimmie_72
18/07/2015, 11:05
ειδάλλως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και τριβείο:lol:

Έχεις πρόσβαση μέσα στη δεξαμενή;;;; Wow!
Αν ναι, θα μπορούσα να σου πω τον τρόπο.
Πάντως το ελαιώδες είναι από την παραφίνη που περιέχει το πετρέλαιο και είναι άοσμη. Επί πλέον είναι και αδιάλυτη στο νερό οπότε δεν φεύγει έτσι. Διασπάται με ορισμένους οργανικούς διαλύτες.
Η μυρουδιά απ το καύσιμο είναι άλλη υπόθεση και απαιτείται πρόσβαση και τρίψιμο με βούρτσες, διαδικασία που κάνουμε όταν θέλουμε ναλλάξουμε χρήση η είδος καυσίμου. Θα σου πω λεπτομερώς αλλά πρέπει να μπορείς να δουλέψεις μέσα.

tsompanis
18/07/2015, 11:17
Έχεις πρόσβαση μέσα στη δεξαμενή;;;; Wow!.

είναι ενός τόνου και χαμηλή -μακρόστενη.έχει μεγάλο καπάκι και μπορείς να δουλέψεις απο έξω σχεδόν σε όλη άνετα.για τις δύο μακρινές (απο το καπακι)γωνίες χωράει και η γυναίκα που είναι φιτ :lol:

catmaster
18/07/2015, 11:50
είναι ενός τόνου και χαμηλή -μακρόστενη.έχει μεγάλο καπάκι και μπορείς να δουλέψεις απο έξω σχεδόν σε όλη άνετα.για τις δύο μακρινές (απο το καπακι)γωνίες χωράει και η γυναίκα που είναι φιτ :lol:

μΕ φαίνεται πως η παντόφλα που θα φας θα είναι όσο η δεξαμενή .... :sick:

vkats
18/07/2015, 18:43
Φίλε tsompani,

Κατ´ αρχήν συγγνώμη που χώθηκα στο δικό σου θέμα και τα κάναμε αχταρμά με τις δεξαμενές μας, η μια με πετρέλαιο κι η άλλη με λάσπη. Αλλά μόλις είδα το θέμα σκέφτηκα και το δικό μου πρόβλημα.

Πάντως μου φαίνεται καλή λύση αυτό που προτείνατε: να αναδεύω το νερό για να ανακατευτεί με τη λάσπη και να τα πετάει μαζί εξω η υποβρύχια. Και όλη τη λάσπη να μην πάρει, κέρδος θα είναι

Προφανώς έχω πρόσβαση και έχω ήδη μπει αρκετές φορές

lykourgi
18/07/2015, 22:16
είμαι Γιάννενα. το ψάχνω και για τέτοια που λες με πλέγμα και είναι και γερές.εχω δει και εδώ μερικούς να έχουν.αμα είναι και τόσο φθηνές αξίζει.
ευχαριστώ!
Αυτές οι δεξαμενές είναι πολύ καλές και πρακτικές. Είναι ανθεκτικές, έχουν κάνουλα, υποδοχές για κλαρκ ή γερανό κλπ.

Θέλουν μόνο προσοχή στο τι περιείχαν πριν. Χρησιμοποιούνται για μεταφορά διάφορων χημικών προϊόντων και ίσως να μην είναι κατάλληλες για νερό.

byron
18/07/2015, 23:27
Εναλλακτικα,μπορει να του δωσει ο PanDvs λιγο απο το τσιπουρο που μας ειχε δωσει στην ετησια.............
Μιλαμε τυφλα να'χει το ακουαφορτε..........
:D

Χαχααχχχ, που το θυμήθηκες ρε; τσίπουρο ήταν, ή απόσταγμα μουρουνέλαιου;

bulmont
19/07/2015, 04:50
Αυτές οι δεξαμενές είναι πολύ καλές και πρακτικές. Είναι ανθεκτικές, έχουν κάνουλα, υποδοχές για κλαρκ ή γερανό κλπ.

Θέλουν μόνο προσοχή στο τι περιείχαν πριν. Χρησιμοποιούνται για μεταφορά διάφορων χημικών προϊόντων και ίσως να μην είναι κατάλληλες για νερό.




Σωστός. Ειδικά αυτές που χρησιμοποιούνται για μεταφορά χημικών ταχείας πήξεως του μπετόν
είναι ότι πιο δηλητηριώδες κι' επικίνδυνο, για την υγεία...........

tsompanis
19/07/2015, 10:53
Σωστός. Ειδικά αυτές που χρησιμοποιούνται για μεταφορά χημικών ταχείας πήξεως του μπετόν
είναι ότι πιο δηλητηριώδες κι' επικίνδυνο, για την υγεία...........

καλά, απο μπετόν με χημικό ταχείας πήξεως ένας εργολάβος εδώ έχασε το μάτι του!
του έπεσε στο μάτι λίγο μπετό όπως έριχνε η μεγάλη μπετονιέρα και το πήρε αψήφιστα.έριξε μονο λίγο νερό και συνέχισε την δουλειά του.
τον επόμενο καιρό έτρεχε στους γιατρούς,αλλά πάει το μάτι.


Μια δεξαμενή απο αυτές που λέμε με πλαίσιο μεταλικό,είδα εδώ χτές.κουβαλούσε νερό.τα αυτοκολητα πάνω έγραφαν μεταφορά κεροζίνης

bulmont
19/07/2015, 11:22
Δεν θέλεις να ξέρεις τι ατμόσφαιρα επικρατεί μέσα στις σήραγγες
στην φάση της διάνοιξης......(όχι ότι μετά είναι καλύτερα......)

Απλά οι δεξαμενές αυτές είναι καλές και έχουν αντοχή λόγω χρήσης
σε επικίνδυνα υγρά ή χημικά. Βλέπω που χρησιμοποιούνται κατά κόρον
και μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο.............................
Πιστεύω πως δεν πρέπει να υπάρχουν καινούργιες στο εμπόριο.......
οπότε πολύ προσοχή ...........

lykourgi
19/07/2015, 12:07
tsompani, εάν σε ενδιαφέρουν οι συγκεκριμένες, αναζήτησέ τις σαν "παλλετοδεξαμενές".

Ενδεικτικά, http://www.car.gr/parts/view/5464026/ (λέει πως δεν είναι από χημικά, αλλά τρέχα γύρευε).

Υπάρχουν και καινούργιες, αλλά είναι ακριβές. Παλιά θυμάμαι χρεώνονταν 120€ +ΦΠΑ, με αγορά του προϊόντος που περιείχαν. Τώρα είδα κάτι 300άρια.