PDA

View Full Version : hyperpro για z750



GTZ750
31/10/2005, 13:30
λοιπον απο ενα γρηγορα ψαξιμο που εκανα στο νετ ειδα οτι η hyperpro βγαζει ελατηρια για το zzzzzzzz!!!


και θα αναλυσω!!!!.............................


27174

GTZ750
31/10/2005, 13:31
εμα σχετικο λινκ!!!!

http://www.hyperpro.com/cgi-bin/hpp.com/page.pl?page=products&dpage=pr_springs&ddpage=sp_modellist

GTZ750
31/10/2005, 13:32
ελατηρια για μπροστα και λαδακια!!!!


27175

GTZ750
31/10/2005, 13:33
και για πισω!!!!!


27176

idi
31/10/2005, 13:33
ρε πριν ενα μηνα κοιταξα και ΔΕΝ ειχε :lol: :lol: :lol:

τεσπα

GTZ750
31/10/2005, 13:34
και καποιες ενδεικτικες τιμες!!!!



http://www.k-shock.gr/gr/hp.htm

GTZ750
31/10/2005, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ρε πριν ενα μηνα κοιταξα και ΔΕΝ ειχε :lol: :lol: :lol:

τεσπα

μαλλον θα κοιταζες και κατιαλλο παραλληλα και θα σου αποσπουσε την προσοχη!!!δεν ξερω τι αλλα καταβαινουμε!!!!:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :D :D

GTZ750
31/10/2005, 13:43
Dealer(s) in Greece :
TECNO-MOTO Racing Ltd.
12 Kalirrois Str.
117 43 Athens
Greece

Tel : +30 210 9242410
Fax : +30 210 9242474

dino@ath.forthnet.gr

o αντιπροσωπος στην ελλαδα!!:D

GTZ750
31/10/2005, 13:59
και τωρα γιατι λεω για τα hyperpro !!!!

οπως μετρησε ο modeef τα οhlins ελατηρια ειναι 28 εκατοστα λιγα χιλιοστα δηλαδη πιο μακρια απο τα μαμα!!!

(φωτο απο moddef)


27178

GTZ750
31/10/2005, 14:05
αλλα καταλαβαινεται οτι το πηρουνι δεν εχει μηκος 28 εκατοστα μονο!!!!!

τι γινεται λοιπον στο υπολοιπο????

μπαινει ενας αποστατης για να καληψει το κενο!!!

(φωτο απο service manual z750)

το "B" ειναι ο αποστατης!!!!


27180

GTZ750
31/10/2005, 14:08
το καλητερο ειναι (απο οτι μου ειπε ο μηχανικος μου που τα ανοιξε και μου εβαλε τα ohlins ειναι να ειχε μεγαλο ελατηριο και να εβγαινε ο αποστατης!!!!


απο οτι βλεπω στην πρωτη φωτο που πιστευω ειναι γιοα το zzzzzz το σετ ειναι μεγαλο το ελατηριο και οχι σαν το μαμα ή το ohlins!!!

GTZ750
31/10/2005, 14:15
για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις μπορει ολα αυτα που γραφω να μην ειναι σωστα απλα εγω αυτο καταλαβα οτι παιζει!!


αμνα κανεις αλλος εχει πληροφοριες παρακαλω να τις πει!!!

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

AFTER
31/10/2005, 14:23
Καλα τα ελατηρια, το θεμα ειναι για αμορτισερ ομως

Lazio
31/10/2005, 14:51
ρωτησα στην hyperpro και μου ειπαν οτι εχουν σχεδον το ιδιο μηκος με τα μαμα οποτε δεν κατεργουνται οι αποστατες.
GTZ νομιζω τα Ohlins που φοραμε μια χαρα. Αν συνδυαστουν με ενα λαδακι στο ιξωδες που καλυπτει τις οδηγικες μας αναγκες τοτε ειναι ακομη πιο τζαμι.

Εγω πχ το ψιλοεκανα 'κουτσουρο', την αλλη φορα θα παιξω λιγο με τα ιξωδη :beer: :beer:

modeerf
31/10/2005, 15:14
Παίδες, ψυχραιμία...κάθε aftermarket set ελατηρίων πηρουνιού, ανεξαρτήτως μαρκας και για ποιά μοτοσυκλέτα προορίζεται, ερχεται με οδηγίες...

Κάποιες μάρκες για κάποιες μοτο καταργούν τους αποστάτες (πολύ μακριά ελατήρια)...κάποιες άλλες όχι...

Είμαι σίγουρος πάντως οτι η κάθε εταιρία έχει κάνει την μελέτη της...και δεν μπορεί κανένας να βγάλει συμπέρασμα για την συμπεριφορά βλέποντας απλά το μήκος ενός ελατηρίου (διατηρώντας ή καταργώντας τους αποστάτες)...

Αντε ας τα βάλει κάποιος να μας περιγράψει και την αισθηση των προοδευτικων ελατηρίων...

[Γκρινιάρης mode ΟΝ]
Αν προτείνει η Hyperpro με τα ελατήρια της ΚΑΙ λάδια της ίδιας εταιρίας, καλή τύχη...kinematic viscosity δεν αναγράφεται επάνω στα μπουκάλια της, ουτε έχω δεί καποια πληροφορια στο ιντερνετ...οπότε μια επικοινωνία με την ίδια την εταιρία πρίν αγοραστουν/αλλαχθούν δεν θα έβλαπτε για να μην υπάρχουν περιπέτειες...
[Γκρινιάρης mode ΟFF]

Lazio
31/10/2005, 16:05
Νικ μαζι σου ... :beer:
Γκρινιαρη ε γκρινιαρη :wave2:

GTZ750
31/10/2005, 17:12
παιδια δεν διαφωνω μαζι σας!!
και εγω ειπα παραπανω οτι μπορει να μην ειναι σωστα αυτα που γραφω!!!

απλα εδωσα ενα ερεθισμα!!

οσο για το πισω το ελατηριο πιστευω οτι ειναι καλη φαση!!

(να αναφερθω λιγο στα ελατηρια που βαλαμε αν και πρεπει να τα πω σε αλλο τοπικ: τα ohlins που βαλαμε εχουν πολυ καλη συμπεριφορα στο δρομο!!μπορω να πω οτι εφτασα στο οριο το μηχανακι στο δρομο (στον αγιαννη:προσωπικη πιστα των χαλκιδεων και οχι μονο) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
εκει που πριν εχανα το προστινο απο την αναρτηση πανω στη στροφη και δεν μου εδινε επιστοσινη μεσα στη στροφη τωρα ειναι μια χαρα!σε συνδιασμο με κατι ρυθμισεις πολυ μικρες που εκανα στο πισω)

OldMan
31/10/2005, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
το καλητερο ειναι (απο οτι μου ειπε ο μηχανικος μου που τα ανοιξε και μου εβαλε τα ohlins ειναι να ειχε μεγαλο ελατηριο και να εβγαινε ο αποστατης!!!!


Ουδέν ορθότερον αυτού,
αλλά το μακρύ ελατήριο έχει περισσότερες σπείρες, άρα είναι πιο μαλακό (εκτός αν έχει μεγαλύτερο βήμα, οπότε κρατάει τον ίδιο αριθμό σπειρών...(*), οπότε χρειάζεται υλικό μεγαλύτερης σκληρότητας οπότε είναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ !!!


(*) Προτιμούμε πάντοτε το μικρό βήμα και μεγαλύτερης σκληρότητας υλικό.

:wave2: :beer: :wave2:

Nikoskazer2000
01/11/2005, 04:44
ΑΣΧΕΤΟ: Εγώ πάντως έβαλα 75ml+75ml σε κάθε μπουκάλα (εργοστασιακή ποσότητα λαδιού) απο WP 10άρι και το Kaze-R μου μεταμορφώθηκε!!! Αν η ανάρτηση παλιά ηταν "τέλεια" τότε τώρα απλά είναι ΘΕΙΚΗ!!!

:a08: :a30: :a08: :a30: :a08:

sapila racing
01/11/2005, 09:43
Να προσθέσω ότι τα Hyperpro είναι προοδευτικά ελατήρια, δηλαδή όσο συμπιέζονται σκληραίνουν (η απόσταση των σπειρών ματαβάλλεται κατά μήκος του ελατηρίου και έχει ματαβλητή σταθερά), ενώ τα Ohlins είναι νορμάλ.
Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα Hyperpro στο ZR7.
Σημειωτέον ότι έρχονται μαζί με λάδι (εμπεριέχεται στο κιτ), οπότε δεν χρειάζεται ψάξιμο.

Πάντως και μηχανάκια με Ohlins που έχω οδηγήσει μια χαρά ήταν.
Σιγουρα το δικό μου με τα Hyperpro έγινε άλλο μηχανάκι.
Καλό θα ήταν να ρωτήσετε στο K Shock για αναβάθμιση πισω αμορτισέρ.
Για το ZR7 μου είχαν πεί ότι είναι ανοιγόμενο και με μικρό κόστος, του κάνουν service, revalving, βάζεις και ένα ελατήριο Hyperpro ή άλλο και με 200 Ευρώ συνολο έχεις ενα ΄ΚΑΛΟ' αμορτισέρ.

sapila racing

OldMan
01/11/2005, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Αν η ανάρτηση παλιά ηταν "τέλεια" τότε τώρα απλά είναι ΘΕΙΚΗ!!!


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Στο Kaze R ???

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

.
.
.
.
.
.Έλεος και με βλέπουν οι απέναντι ....

OldMan
01/11/2005, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
(η απόσταση των σπειρών ματαβάλλεται κατά μήκος του ελατηρίου και έχει ματαβλητή σταθερά)

:lol: :rotflmao: :lol:

Οι Σταθερές λέγονται έτσι γιατί ΔΕΝ είναι Μεταβλητές !!!

Προφανώς εννοείς μεταβλητή σκληρότητα...

(Η σταθερά του ελατηρίου αφορά μόνο στο υλικό και την μέθοδο κατασκευής)


[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Σημειωτέον ότι έρχονται μαζί με λάδι (εμπεριέχεται στο κιτ), οπότε δεν χρειάζεται ψάξιμο.[QUOTE]

Βαριά κουβέντα !!!
:sad: :sad: :sad:


Υ.Γ.
Όσο για το αν είναι καλύτερο ένα "προοδευτικό" ελατήριο από ένα άλλο σταθερής σκληρότητας, παίζουν ρόλο ΠΟΛΛΟΙ παράγοντες (με πρώτο και κύριο τον μοχλισμό της κάθε ανάρτησης...)

:wave2: :beer: :wave2:

sapila racing
01/11/2005, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

Οι Σταθερές λέγονται έτσι γιατί ΔΕΝ είναι Μεταβλητές !!!

Προφανώς εννοείς μεταβλητή σκληρότητα...

(Η σταθερά του ελατηρίου αφορά μόνο στο υλικό και την μέθοδο κατασκευής)

----------------------------------
Oldman, sorry αλλα είσαι λάθος. Αν και μ ετο 'μεθοδος κατασκευής' αφήνεις ένα παραθυράκι...
Τα προοδευτικά ελατήρια με μεταβλητή απόσταση μεταξύ των σπειρών έχουν μεταβλητή σταθερά Κ, καθώς απαιτείται διαφορετική δύναμη για την ίδια συμπίεση στν αρχή και στο τέλος της διαδρομής τους. Αποδεικνύεται πειραματικά πολύ απλά.
Αλλό το modulus of elasticity του υλικού και άλλο η σταθερά του ελατηρίου.
----------------------------------

[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Σημειωτέον ότι έρχονται μαζί με λάδι (εμπεριέχεται στο κιτ), οπότε δεν χρειάζεται ψάξιμο.[QUOTE]

Βαριά κουβέντα !!!
:sad: :sad: :sad:

----------------------------------\
Δεν νομίζω. Δύσκολα κάποιος ιδιώτης χωρίς τεχνικά μέσα και γνώσεις (αλλά και με ρτεχνικά μέσα και γνώσεις) θα πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα από τι το R&D της εταιρείας που τα κατασκεύασε.
Εδώ ο κόσμος βάζει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ λάδι για να σκλυρήνει το μπροστινο.....
----------------------------------

Υ.Γ.
Όσο για το αν είναι καλύτερο ένα "προοδευτικό" ελατήριο από ένα άλλο σταθερής σκληρότητας, παίζουν ρόλο ΠΟΛΛΟΙ παράγοντες (με πρώτο και κύριο τον μοχλισμό της κάθε ανάρτησης...)
----------------------------------
Συμφωνώ απολύτως.
Για τα μπροστινά όμως που μιλάμε εδώ είναι πιο απλά τα πράγματα. :winka:
Οσο για τα πίσω όπου παίζουν μοχλικα αναρτήσεων, όντως τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα, όμως τι έχεις να πείς για το ότι πολλοί κατασκευαστές καταργούν τα μοχλικά και βάζουν προοδευτικά αμορτισέρ με έδραση κατευθείαν στο ψαλίδι?
----------------------------------


:wave2: :beer: :wave2:

sapila racing

OldMan
01/11/2005, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
sapila racing

:wave2: :lol: :wave2:

Προφανώς λέμε τα ιδια πράγματα με άλλες ορολογίες !!!

Όταν μιλάω για "σκληρότητα" αναφέρομαι στον Βαθμό Ελαστικότητας, ο οποίος είναι σταθερός για σταθερό βήμα σπειρών

(Στην - κάργα απλοποιημένη - εξίσωση: y=ax + b , όπου y είναι το απαιτούμενο φορτίο για χ μήκος παραμόρφωσης, ο Βαθμός Σκληρότητας αποτελεί μέρος του a)

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
01/11/2005, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
sapila racing

:sad: :sad: :sad:

Για τις "δήθεν" προδευτικές αναρτήσεις (από πλευράς μοχλισμού) έχω "ιδίαν" πείρα !!!

(θα άξιζε ανάλογο thread, για καθαρά εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς, αλλά θέλει ΠΟΛΥ θεωρία και πολλά διαγράμματα ...).

:wave2: :beer: :wave2:

sapila racing
01/11/2005, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:sad: :sad: :sad:

Για τις "δήθεν" προδευτικές αναρτήσεις (από πλευράς μοχλισμού) έχω "ιδίαν" πείρα !!!

(θα άξιζε ανάλογο thread, για καθαρά εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς, αλλά θέλει ΠΟΛΥ θεωρία και πολλά διαγράμματα ...).

:wave2: :beer: :wave2:

OK φαίνεται ότι λέμε το ίδιο πράγμα.
Πάντως όταν λέμε 'Σταθερά Ελατηρίου' πρέπει να εννοούμε το ίδιο για να μπορούμε να συνενοούμαστε μια κι είναι δόκιμος όρος.
Απλώς η σταθερά δεν ειναι σταθερή στα προοδευτικά. :smilea:

Είδα ότι έχεις ΚΤΜ EXC, που έχει WP PDS πίσω και απ ότι βλέπω τα PDS βγαίνουν με προοδευτικό ΚΑΙ με νορμάλ ελατήριο.
Το δικό σου τι έχει?

Shock Springs

For KTM only
WP PDS Shock Springs - Progressive Rate - 250mm length
WP PDS Shock Springs - Progressive Rate - 260mm length
WP PDS Shock Springs - Straight Rate - 250mm length


Για παράδειγμα το PDS00 (Part # 9121-0023) έχει σταθερά που μεταβάλλεται από 6.0/8.0kg (ανά mm υποθέτω) σύμφωνα με το site http://www.slavensracing.com/p_shocksprings.htm
Για πες μας λοιπόν πώς δουλεύει!

sapila racing

OldMan
01/11/2005, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Είδα ότι έχεις ΚΤΜ EXC, που έχει WP PDS πίσω και απ ότι βλέπω τα PDS βγαίνουν με προοδευτικό ΚΑΙ με νορμάλ ελατήριο.
Το δικό σου τι έχει?
76 - 90 kg/mm (προδευτικό).




[i]που μεταβάλλεται από 6.0/8.0kg (ανά mm υποθέτω) [/B]
Ανά cm (στην συγκεκριμμένη περίπτωση)




[i]Για πες μας λοιπόν πώς δουλεύει![/B]
Μια χαρά !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Υ.Γ.
Το trhead αφορά στα Kawasaki Z, οπότε ας το αφήσουμε ως έχει...

sapila racing
01/11/2005, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
76 - 90 kg/mm (προδευτικό).




Ανά cm (στην συγκεκριμμένη περίπτωση)




Μια χαρά !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Υ.Γ.
Το trhead αφορά στα Kawasaki Z, οπότε ας το αφήσουμε ως έχει...

OK να μην κανουμε thread jacking...

Αλλά δεν μπορεί να είναι 76 - 90 kg/mm όπως είπες παραπάνω, νομίζω οτι είναι 76 - 90 kg/cm ( κατά το 6.0/8.0kg (ανά mm υποθέτω) που ανέφερα παραπάνω, 6-8 kg/mm = 60-80 kg/cm)

sapila racing

GTZ750
01/11/2005, 14:41
παραθετω e-mail που μου εστειλε η αντιπροσωπεια στην ελλαδα σε σχετικη ερωτηση μου!!

"Καλημερα σας,

Η εταιρια ΗΥPERPRO εχει βγαλει για το Ζ 750 ελατηρια και για το μπροστινο συστημα και
ελατηριο για το πισω αμορτισερ.Η τιμη των μπροστινων ελατηριων ειναι 139.17 ευρω με τα λαδια και του πισω 121.02 ευρω.
Αν τα αγοραζετε σαν κιτ η εταιρια τα προσφερει στην τιμη των 247 ευρω.
Σε ολες τις παραπανω τιμες συμπεριλαμβανετε το Φ.Π.Α. 19%.
Το μηκος των μπροστινων ελατηριων ειναι 27.3 ποντους και ειναι προοδευτικα και μπροστα και πισω.
Τα ελατηρια θα ειναι διαθεσιμα απο τις 04/11/05 και μετα.
Για οποιαδηποτε αλλη διευκρινηση μπορειτε να μας βρειτε και στο καταστημα TECNO-MOTO PERFORMANCE που ειναι και οι επισημοι αντιπροσωποι της HYPERPRO στην ΚΑΛΛΙΡΟΗΣ 12 ΑΘΗΝΑ ΤΗΛ.210-9242410 ΦΑΧ.210-9242474

Σας ευχαριστουμε για την προτιμηση

Κυρια Δεληπαρασκευα Κατερινα"


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

GTZ750
01/11/2005, 14:43
οποτε δεν ειναι πιο μεγαλα απο που ειχα πει παραπανω!!!!:D :D

τα συμπερασματα δικα σας!!!

αλλα βγαινει για την πισω αναρτηση!!!:wave2: :wave2: :wave2:

billgeo
02/11/2005, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
ΑΣΧΕΤΟ: Εγώ πάντως έβαλα 75ml+75ml σε κάθε μπουκάλα (εργοστασιακή ποσότητα λαδιού) απο WP 10άρι και το Kaze-R μου μεταμορφώθηκε!!! Αν η ανάρτηση παλιά ηταν "τέλεια" τότε τώρα απλά είναι ΘΕΙΚΗ!!!



RE PAIDES, MIAS KAI MILAME GIA MPROSTINA KAI O NIKOS ANEFERE TO KAZE. ANTIMETOPISA TO E3EIS PROBLHMA: ALLA3A TIS MPOYKALES (KALAMIA KAI MPOTES DEMENA) STO KAZE KAI EVALA KAPOIA INDONESIA (MOUFEX:)), KAI OTAN KA8OMAI PANW BI8IZONTE STHN MISH SXEDON DIADROMH (SAG) KAI APO EKEI KAI PERA DEN EXEI KA8OLOY APOSVESH, EINAI ENTELOS KOUTSOURO, SE BA8MO POU FOBAME GIA TH ZANTA (KAI TH MESH MOU). EGW SKEFTOMAI GIA ALLA LADIA (KAI MPORW NA FTIA3W KAI APOSTATES), ALLA TO 8EMA EINAI TI PREPEI NA TOU KANW???
NA TO SKLHRINW (PAXI LADI + APOSTATHS GIA NA SYMPIEZEI (PROFORTISH) TA ELATIRIA) 'H NA TO MALAKWSW (LEPTO LADI)....:confused:

PAIDIA 8ELW THN APOPSH
SAS A.S.A.P. GIA NA DRASW
ANALOGA....

PLEASE HELP....
THANX...:beer:

OldMan
02/11/2005, 12:26
:wave2: :wave2: :wave2:

Για ξαναγράψτα ΑΠΛΑ και χωρίς χαριτωμένους αυτοσχεδιασμούς (ξέρουμε τι είναι sag και τι προφόρτιση με αποστάτες...) σε ΑΛΛΟ thread, για να ΜΗΝ μας χέσουνε οι Ζ-άδες !!!

:wave2: :beer: :wave2:

idi
02/11/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Για ξαναγράψτα ΑΠΛΑ και χωρίς χαριτωμένους αυτοσχεδιασμούς (ξέρουμε τι είναι sag και τι προφόρτιση με αποστάτες...) σε ΑΛΛΟ thread, για να ΜΗΝ μας χέσουνε οι Ζ-άδες !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Η πληροφόρηση σε οτι άφορα τεχνικά ΠΟΤΕ ΔΕ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟΥΣ ΖΕΤΑΔΕΣ

KEEP UP
:wave2:

Nikoskazer2000
03/11/2005, 01:25
Γιατί ρε OldMan μας σνομπάρεις εμας τους Kazerάδες;

Γιατί έχουμε Kaze-R και δεν έχουμε ΖX-R:confused: :cry: :bawl:

Billgeo, το πιο σωστό κατα τη γνώμη μου είναι να βάλεις εργοστασιακή ποσότητα και ιξώσες λαδιού (75+75ml, 10W).

Γνώμη μου (μη βαράς OldMan) :beer: .

billgeo
03/11/2005, 08:05
(YPO THN SIDIRA PI8ARXEIA POU EPIBALEI O OLDMAN :wacko: EPIXIRW ENA AKOMA POST). PAIDIA, REMEMBER, ODIGAME OLOI STOYS IDIOUS DROMOUS KAI EGW PRWSOPIKA KAI ZX12 NA STA8EI DIPLA MOU (KAI HONDA POU LEEI O LOGOS :-)), EGW 8A SHKWSW TO XERI MOU FILIKA...... ANYWAY, APLA E8ESW TO PROBLHMA MOU EDW MIAS KAI MILAME GIA PROSTINA GENIKA, KAI ANAFERONTNE TEXNIKES PLHROFORIES KAI GNWMES.

STO 8EMA MAS (MOU DHLADI)...
8A LHSW SHMERA TIS MPOUKALES GIA NA VALW ALLO LADI (ALLA AKOMA DEN 3ERW ME TI I3ODES), KAI 8A POSTARW APOTELESMATA.
AYTO POU PARATHRISA EINAI OTI TO MAMA LADI HTAM KOKKINO ENW TO IMITATION EINAI KITRINO! ESEIS POU EXETE DEI KAI ENA LADI PARAPANW APO EMENA, TI SHMENEI AYTO?:sad:

THANX BOYS AND GIRLS (SIGA TA KALSON :lol: )

billgeo
03/11/2005, 08:08
A! NIKO PWSO TO PHRES TO WP10 ?
MPAS KAI EPSA3ES NA DEIS TI I3ODES EXEI?
THANX...

modeerf
03/11/2005, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
PWSO TO PHRES TO WP10 ?
MPAS KAI EPSA3ES NA DEIS TI I3ODES EXEI?
THANX...

11-12 ευρώ το λίτρο κοστίζει...

Οι "λίστες" το κατατάσουν στα 48cSt@40C...απάντηση απο την ίδια την WP για kinematic viscosities δεν θα πάρεις...εμένα τουλάχιστον μου το αρνήθηκαν (email)...


ΥΓ και χωρίς παρεξηγησεις...είναι τόσο δύσκολο να ανοιξετε ένα νέο θρέαντ για να εκθέσετε τα ερωτήματα σας και τους προβληματισμους σας σχετικά με το δικό σας θέμα? Αφενως δεν έχει καμία σχέση με την αρχική θεματολογία αυτό του θρέαντ, αφετέρου αν κάποιος έχει το ίδιο "πρόβλημα" με εσάς για το συγκεκριμένο θέμα δεν θα το βρεί ποτέ για να λύσει το πρόβλημα του ή να εκθέσει τις απόψεις του γιατί είναι σε λάθος μέρος...

billgeo
03/11/2005, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
11-12 ευρώ το λίτρο κοστίζει...

Οι "λίστες" το κατατάσουν στα 48cSt@40C...απάντηση απο την ίδια την WP για kinematic viscosities δεν θα πάρεις...εμένα τουλάχιστον μου το αρνήθηκαν (email)...


ΥΓ και χωρίς παρεξηγησεις...είναι τόσο δύσκολο να ανοιξετε ένα νέο θρέαντ για να εκθέσετε τα ερωτήματα σας και τους προβληματισμους σας σχετικά με το δικό σας θέμα? Αφενως δεν έχει καμία σχέση με την αρχική θεματολογία αυτό του θρέαντ, αφετέρου αν κάποιος έχει το ίδιο "πρόβλημα" με εσάς για το συγκεκριμένο θέμα δεν θα το βρεί ποτέ για να λύσει το πρόβλημα του ή να εκθέσει τις απόψεις του γιατί είναι σε λάθος μέρος...

ARNH8HKAN NA SOU POUNE TO I3ODES TOU LADIOU TOUS:eyepop:
KLAIN MAIN!!!:sick:

GIA TO 8EMA ME TA THREAD EXEIS DIKIO. YPARXEI TROPOS NA METAFEROUME KAPOIA POSTS APO AUTO TO THREAD SE ALLO KAINOYRIO??

modeerf
03/11/2005, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
ARNH8HKAN NA SOU POUNE TO I3ODES TOU LADIOU TOUS:eyepop:
KLAIN MAIN!!!:sick:


Για την ακρίβεια, τους ζήτησα αν έχουν την ευγενή καλωσύνη να μου πούν τα Kinematic visc για όλη την σειρά της WP ουτως ώστε να διαλέξω αυτό που θέλω...

Η απάντηση ήταν η εξής...

"Nick,

I'm sorry, but WP does not allow me to give you these figures.
I hope you'll find some other way to get the data you need.

regards,

WP Customer Service"


Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
YPARXEI TROPOS NA METAFEROUME KAPOIA POSTS APO AUTO TO THREAD SE ALLO KAINOYRIO??

Χμμμμμμμ...ζητα το απο κάποιον moderator...έχουν την δυνατότητα να το κάνουν και θα το κάνουν γιατί είναι για καλό...

billgeo
03/11/2005, 08:51
OPA RE, SIGA TO KRATIKO MYSTHKO!!!
ME 48cSt, DEN EINAI LIGO PAXY GIA 10ARI?

ANYWAY... PWS 8A ER8W SE EPAFH ME KAPOIN MODARATOR? AFOU EKANA TO LA8OS 8A TO DIOR8WSW (MA TI KALO PAIDI POU EIMAI TELIKA:rotflmao: )

modeerf
03/11/2005, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
OPA RE, SIGA TO KRATIKO MYSTHKO!!!
ME 48cSt, DEN EINAI LIGO PAXY GIA 10ARI?


Εμ εδώ σε θέλω...

Απο τις λίστες που έχω δεί ο μέσος όρος των "νορμάλ 10αριών" κυμαινεται από 30-40cSt@40C (πάλι είναι μεγάλο το "ευρος")...απο εκει και πέρα μην στηρίζεσαι στο τι SAE γράφει το μπουκάλι γιατί θα μπλέξεις άσχημα...εκτός και αν είσαι κ*λόφαρδος...(εγώ πάντως δεν ήμουν)



Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
[BANYWAY... PWS 8A ER8W SE EPAFH ME KAPOIN MODARATOR? [/B]

Στείλτου PM...

billgeo
03/11/2005, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf


Στείλτου PM...

PIANOY (AYTO EINAI TO 8EMA):eyepop: :eyepop:

modeerf
03/11/2005, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
PIANOY (AYTO EINAI TO 8EMA):eyepop: :eyepop:

Στείλε σε κάποιον mod που είναι on line βρε αδερφέ...

(Κάνεις κλικ εδώ: http://www.moto.gr/forums/index.php? , κάνεις scroll down μεχρι να βρείς κάτι που να γράφει "Ενεργοι χρήστες αυτή την στιγμή:", πιο κάτω θα δείς ένα ματσο ονόματα χρηστών...κάποια ονόματα είναι bold...ε, αυτοι είναι mods που στην προκειμένη περίπτωση είναι on-line)

billgeo
03/11/2005, 14:46
AAAAAAAAA...
OSTE ETSIIIII....
AAAA...

OUGA-OUGA:uplate: :uplate: :wacko: :dizzy: :dizzy: :rolleyes: :rolleyes:

billgeo
03/11/2005, 14:47
:beer: :beer:
THANK YOU FARY-BOAT
:rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: