PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ 1ΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ



bigfatbuddha
20/07/2015, 12:11
Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
Ειμαι 23 χρονων και αποφασισα να παρω μηχανη.Ζω στην ιταλια και αφου εψαξα εκει και ειδα οτι δεν με συμφερει πολυ χαρτουρα και πολυ ακριβες ασφαλειες(για σκουτερ 125 κοντα στα 250 + κατι εξτρα) σκεφτηκα να παρω απο εδω. Δεν διαθετω πανω απο 1500 ευρω(και ετσι θα τρωω σκετα μακαρονια καθε μερα) για μηχανη,εξοπλισμο εχω προσωρινο απο τον πατερα μου(αν και το μπουφαν ειναι ενα μεγεθος μεγαλυτερο αλλα κρανος μποτες παντελονι γαντια εχω προσωρινα). Αρχικα σκεφτομουν για καποιο κλε 400-250 αλλα προσωπικα δεν με τρελαινει σαν μηχανη και κατεληξα σε cb 400. Απο μηχανακια μεχρι τωρα το πιο δυνατο που εχω οδηγησει ειναι ενα honda sh 300,γενικα μονο σκουτερ και παπια. Να τονισω οτι ακομα δεν εχω το α2(αυτο που ειναι για 400ρια) δινω μεσα στην βδομαδα αλλα ειπα να ψαξω μιας και φευγω μεσα αυγουστου.Απο τις αγγελιες που ειδα απο ιδιωτες εχω βρει γυρω στο 1000ρι ομως θα πρεπει να το παω σε μηχανικο που ο πατερας μου γνωριζει τον σουλτατη(μιας και ειναι πελατης εκει). Οποτε ειδα οτι και εκει υπαρχει ενα cb για την ακριβεια http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6708995/ και λεω με το χαζο και ανιδεο μυαλο μου, απο την στιγμη που δεν ξερω καποιον μηχανικο να το παρω απο εκει που μπορει να εχω και καποια διευκολυνση (δοσεις).
Καμια ιδεα? ευχαριστω εκ των προτερων.

doctoras
20/07/2015, 13:13
αφενός χωρίς δίπλωμα δε παίζει τίποτα όπως καταλαβαίνεις

αφετέρου και από ελλαδα να πάρεις μοτο θα χρειασθεί να το εκτελωνίσεις εφόσον μένεις στην πανέμορφη ιταλία, ρώτα το πλησιέστερο ελλ. προξενείο στην πολη που μενεις πώς (και πόσο$) θα μπορούσε να γίνει

επίσης όταν πάρεις το Α2 δίπλωμα (για να εχει νόημα η συζήτηση) να ξέρεις ορίζεται με την ιπποδύναμη και περιορίζεται στα 35kw συνεπώς cb400sf ξέχνα το.

θα μπορείς τυπου: bros400, cbf250,ybr250

Gia
20/07/2015, 13:20
αφενός χωρίς δίπλωμα δε παίζει τίποτα όπως καταλαβαίνεις

αφετέρου και από ελλαδα να πάρεις μοτο θα χρειασθεί να το εκτελωνίσεις εφόσον μένεις στην πανέμορφη ιταλία, ρώτα το πλησιέστερο ελλ. προξενείο στην πολη που μενεις πώς (και πόσο$) θα μπορούσε να γίνει

επίσης όταν πάρεις το Α2 δίπλωμα (για να εχει νόημα η συζήτηση) να ξέρεις ορίζεται με την ιπποδύναμη και περιορίζεται στα 35kw συνεπώς cb400sf ξέχνα το.

θα μπορείς τυπου: bros400, cbf250,ybr250

Καλησπέρα, αν δεν κάνω λάθος Α2 είναι το απεριόριστο. Α1 είναι μέχρι 25kW..
Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω απο το δικό μου δίπλωμα.

Χαιρετώ
Γιάννης

bigfatbuddha
20/07/2015, 13:33
δεν σκοπευω να το εκτελωνισω, με πρασινη καρτα(αν ισχυουν λογικα τα ιδια με το αυτοκινητο)μιας και 6 μηνες ειμαι ελλαδα 6 ιταλια. Προφανως χωρις το διπλωμα δεν εχει νοημα η συζητηση αλλα ρωταω για να γνωριζω νωριτερα μιας και ο χρονος που θα ειμαι εδω ειναι περιορισμενος. Δυστυχως το cb δεν καλυπτεται απο το διπλωμα οποτε φευγει απο την συζητηση(δεν γνωριζω αν μπορεις να περιορισεις την ιπποδυναμη ωστε να καλυφθεις νομικα αλλα καλυτερα να εχω το κεφαλι μου ησυχο).ευχαριστω για την απαντηση.

bigfatbuddha
20/07/2015, 13:35
το διπλωμα ειναι οντως αυτο μεχρι 35 kw

doctoras
20/07/2015, 13:37
Υπάρχουν τα:
50cc με περιορισμό στα 45km/h
A1 11kw (15hp)
A2 35kw (47hp)
Α (απεριόριστο)