PDA

View Full Version : Honda F410 Rotovator



vaska
20/07/2015, 20:26
338735

Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυταιριάζει στα "τεχνικά" για μοτο αλλά είναι Honda και νομίζω ότι θα μου το συγχωρήσετε.

Το λοιπόν έχουμε και λέμε:
Μετά τον θάνατο των γονιών μου αποφάσισα να δώσω λίγο σημασία στο σπίτι που είχαν ως εξοχικό και στον περιβάλλοντα χώρο περίπου 1 στρέμμα.

Έχει γίνει πολλή δουλειά κοινώς γ@μηθήκαμε γιατί το είχαμε σχεδόν 4 χρόνια παρατημένο αφού είχαμε μπλέξει με νοσοκομεία κλπ.
Στο δια ταύτα. Υπάρχει το εν λόγω χοντάκι το οποίο όμως ήταν παρατημένο για περίπου 8 χρόνια κάτω από μία συκιά στο έλεος των καιρικών συνθηκών. Αποφάσισα να το ξαναλειτουργήσω για να μπορώ να κάνω εύκολα μερικά πράγματα στον κήπο αλλά και αφού υπάρχει και δεν το έχουν κλέψει μέχρι σήμερα, δεν βρίσκω τον λόγο να το έχω σε αχρηστία.
Κι εδώ θέλω τα φώτα σας.

Ξεκίνησα με αλλαγή λαδιών, μπουζί, λύσιμο καθάρισμα κάρμπ, αλλαγή φίλτρου αέρα (34 € παρακαλώ το γνήσιο και ημιτασιόν δεν παίζει), ψάχνω ηλεκτρονικό μάνιουαλ να δω που σκατά βρίσκεται το φίλτρο λαδιού για να το αλλάξω ή αν είναι σίτα να την καθαρίσω και ξεκολλάω τις τσιμεντωμένες ντίζες με σπρέυ και πολλή υπομονή.

Κέρασα τον κύλινδρο λαδάκι και χωρίς μπουζί προσπάθησα χωρίς ζόρια να δω αν γυρίζει το μοτέρ. Έβαλα μακριά μανέλα με καρυδάκι στο βολάν (εκεί που κομπλάρει η χειρόμιζα) και γύρισα. Προς μεγάλη μου έκπληξη γύρισε χωρίς πρόβλημα κι έδειχνε να θυμάται ότι είναι honda και τα honda δεν χαλάνε. Βίδωσα μπουζί και προσπάθησα να τραβήξω την χειρόμιζα και το μοτέρ δεν είχε σχεδόν καθόλου συμπίεση.
Εικάζω κολλημένες βαλβίδες. Δεν νομίζω ότι είναι τα ελατήρια του εμβόλου γιατί ούτε ξύσιμο άκουσα αλλά ούτε κι αισθάνθηκα καθόλου ζόρι όταν προσπάθησα να γυρίσω το βολάν με την μανέλα.

Ξέρουμε κανένα κολπάκι να ξεκολλήσω τα ελατήρια αν αυτά είναι κολλημένα χωρίς ν' ανοίξω κεφαλή? Γιατί πρέπει να κατέβει το μοτέρ από το σκαπτικό για να γίνει αυτή η δουλειά και το βαριέμαι αφάνταστα. Άσε δε που όλες οι εργασίες γίνονται κάτω από τον αναζωογονητικό ήλιο της εποχής και το μαύρισμά μου συναγωνίζεται χαλαρά άτομα με υπερωρίες στην ηλιοθεραπεία.


Αν οι μοντς κρίνουν ότι δεν ταιριάζει στην κατηγορία ας δεχτούν την συγνώμη μου για την ταλαιπωρία και ας το μεταφέρουν όπου πρέπει.

bulmont
20/07/2015, 21:04
Βάψτο μπλέ και........κοντά είναι η θάλασσα.

Ξέρεις εσύ.......


:bawl::bawl::bawl:

dankannn
20/07/2015, 22:14
f400-f410 πρεπει να ειναι ιδιο , παρε το manual να το εχεις

http://www.allotment-garden.org/rotovator/manuals/Honda-F300-F400-F450-manual.pdf

vaska
20/07/2015, 22:31
f400-f410 πρεπει να ειναι ιδιο , παρε το manual να το εχεις

http://www.allotment-garden.org/rotovator/manuals/Honda-F300-F400-F450-manual.pdf

Με το 401 είναι το ίδιο αλλά σε γενικές γραμμές μοιάζουν πολύ. Ευχαριστώ για τον κόπο σου.

:beer:

Lio
21/07/2015, 00:33
Φιλτρο λαδιου δεν υπαρχει σε αυτα τα μοτερακια (ουτε καν αντλια..)
Ουτε και πολυ συμπιεση εχουν (6.5:1 ειδα στο μανιουαλ, ειναι και μικρο 144 κυβικα, αλλα και γενικα σε ολα αυτα το σχοινι παει πολυ ευκολα).
Αφου το μοτερ γυρισε αμεσως, δεν πρεπει να ειναι τιποτε κολλημενο. Αν το καρμπυρατερ δεν ειναι βουλωμενο και εχει καλο σπινθηρα, αν το προσπαθησεις λιγο πρεπει να παρει...

vaska
21/07/2015, 06:56
Φιλτρο λαδιου δεν υπαρχει σε αυτα τα μοτερακια (ουτε καν αντλια..)
Ουτε και πολυ συμπιεση εχουν (6.5:1 ειδα στο μανιουαλ, ειναι και μικρο 144 κυβικα, αλλα και γενικα σε ολα αυτα το σχοινι παει πολυ ευκολα).
Αφου το μοτερ γυρισε αμεσως, δεν πρεπει να ειναι τιποτε κολλημενο. Αν το καρμπυρατερ δεν ειναι βουλωμενο και εχει καλο σπινθηρα, αν το προσπαθησεις λιγο πρεπει να παρει...


Μακάρι να είναι όπως τα λες και να μην είναι τπτ κολλημένο. Το κάρμπ λύθηκε και καθαρίστηκε. Και ο λεβιές του τσοκ αλλά και η βαλβίδα της βενζίνης δούλεψαν αμέσως παρόλα τα νερά που έχει φάει όλα αυτά τα χρόνια παρατημένο. Δεν σκέφτηκα να βάλω το δάχτυλο και να ταπώσω την εξάτμιση για να δω αν με την μανιβελιά βγάζει αέρα.Τα μόνα κολλημένα πάνω του είναι η ντίζα του γκαζιού και η ντίζα του συμπλέκτη. Αρε πτνα Honda με τα αθάνατα εργαλεία που βγάζεις.

Τετάρτη που θα ξανα κατέβω στο χωριό θα γίνει προσπάθεια για να μπει μπροστά.

Panos76
21/07/2015, 07:51
Εγώ θα πω μόνο να προσέχεις σαν τα μάτια σου ότι παρακαταθήκη υπάρχει από τέτοιου είδους εργαλεία από τον πατέρα σου, διότι δεν ξανα αγοράζονται εύκολα - ειδικά η φρέζα.

vaska
21/07/2015, 09:01
Εγώ θα πω μόνο να προσέχεις σαν τα μάτια σου ότι παρακαταθήκη υπάρχει από τέτοιου είδους εργαλεία από τον πατέρα σου, διότι δεν ξανα αγοράζονται εύκολα - ειδικά η φρέζα.


Όλα τα εργαλεία που υπήρχαν στο εξοχικό ήταν δικιά μου ευγενική χορηγία και μάλιστα όταν ήθελε να του κάνω ή φρέζα ή να του κόψω τα χορτάρια με έπαιρνε τηλ και μου έλεγε: Μάστορα έλα καμία βόλτα κάτω σου έχω γεμίσει τα ντεπόζιτα βενζίνη, έχω ελέγξει λάδια ξύδια και σε έχω έτοιμο. χαχαχαχα Μούτρο λέμε ο πατέρας.

Δυστυχώς τα περισσότερα κλάπηκαν αφού έχουν ανοίξει το σπίτι περισσότερες από 17 φορές. Έχω χάσει 2 αλυσοπρίονα, ένα χορτοκοπτικό, ένα αεροβόλο σκοποβολής (οι μλκς νόμιζαν ότι είναι καραμπίνα) κλπ. Αυτό την γλύτωσε γιατί το είχε σκεπάσει μια συκιά κτήνος.

VANDA
21/07/2015, 09:30
Αυτό την γλύτωσε γιατί το είχε σκεπάσει μια συκιά κτήνος.

Γι' αυτό δεν παίρνει.. Βαρύς ο ύπνος κάτω από συκιά. Άστο, κάποια στιγμή θα ξυπνήσει.

sakis k
21/07/2015, 11:59
Για συμπιεση δεν εχεις θεμα. Εχω το 600 και παλι η κορδονιερα δε κοντραρει καθόλου, παρολα αυτα παιρνει με τη μια... Σιγουρεψου για βενζίνη και σπινθηρα, βαλε το γκαζι του μεχρι τη μεση, παλεψε το λιγο και θα παρει... Αααα και μολις δεις την καταναλωση θα σ πεσουν τα μαλλια :D

OldMan
21/07/2015, 12:03
Καλλιγραμε, να υποθέσω ότι τσεκαρησες για κανενα κολημενο διακόπτη κομπλαδόρου με το σκαπτικό.

teogtp
21/07/2015, 12:23
Βασιλη.Κοίταξε και τον αισθητήρα κλίσης.Αν έχει "αρπάξει " θα σου κόβει τα ρεύματα.

Lio
21/07/2015, 12:28
Εγώ θα πω μόνο να προσέχεις σαν τα μάτια σου ότι παρακαταθήκη υπάρχει από τέτοιου είδους εργαλεία από τον πατέρα σου, διότι δεν ξανα αγοράζονται εύκολα - ειδικά η φρέζα.

Θα συμφωνησω απολυτα...

vaska
21/07/2015, 12:54
Καλλιγραμε, να υποθέσω ότι τσεκαρησες για κανενα κολημενο διακόπτη κομπλαδόρου με το σκαπτικό.

τι είναι αυτούνο μάστορα???
Υπάρχει δηλ περίπτωση όπως το καταλαβαίνω να υπάρχει κάτι που να κομπλάρει και να ξεκομπλάρει????
Θεωρώ ότι η χειρόμιζα κομπλάρει με το βολάν όταν τραβάς την σπαρτσίνα κι ένα καβλιτζέκι πετάγεται φυγοκεντρικά. Μετά μόλις τελειώσει το τράβηγμα κι έχει πάρει στροφές ο κινητήρας αυτό το καβλιτζέκι επανέρχεται στην θέση του και λήγει εκεί η ιστορία. Άλλο κόμπλερ δεν ξέρω να υπάρχει αλλά καλού κακού θα ρίξω ακόμα μια ματιά στο μάνιουαλ.


Βασιλη.Κοίταξε και τον αισθητήρα κλίσης.Αν έχει "αρπάξει " θα σου κόβει τα ρεύματα.

Δεν πρέπει να είναι τόσο εξελιγμένο ρε φίλε το μασίνι, δεν θυμάμαι ποτές να ενεργοποιήθηκε κάτι τέτοιο.


Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάνει ακόμα καμία σοβαρή προσπάθεια να το βάλω μπροστά, αφού βρίσκομαι ακόμα στην φάση αλλαγής λαδόξυδων και λοιπών περιφερειακών που με την πρώτη ματιά χρήζουν αλλαγής. Απλά μου έκανε εντύπωση η μη ύπαρξη συμπίεσης και γι' αυτό μίλησα για κολλημένα ελατήρια βαλβίδων ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

teogtp
21/07/2015, 13:00
Ο γέροντας εννοεί να απομονωνει το μοτερ απο το σκαπτικο για να μην το κυνηγάς οταν παρει μπρος.

GIXXERAKIAS
21/07/2015, 13:04
Ο γέροντας εννοεί να απομονωνει το μοτερ απο το σκαπτικο για να μην το κυνηγάς οταν παρει μπρος.

Eγω πάλι δεν θα του το έλεγα και θα πήγαινα μαζί του με την κάμερα έτοιμη να γράψει ιστορία....:bawl:

Panos76
21/07/2015, 13:05
Δεν έχει λεβιέ ταχυτήτων;

vaska
21/07/2015, 13:12
Ο γέροντας εννοεί να απομονωνει το μοτερ απο το σκαπτικο για να μην το κυνηγάς οταν παρει μπρος.

έχει συμπλέκτη λέμε τον πιέζεις και εμπλέκει κινητήρα με μαχαίρια, τον αφήνεις και αποσυμπλέκει.

dimmie_72
21/07/2015, 13:12
Δεν έχει λεβιέ ταχυτήτων;

Μπινιά. Να μεταφερθεί στα "τύπου variator". :p

vaska
21/07/2015, 13:28
Δεν έχει λεβιέ ταχυτήτων;

και βέβαια έχει, 3 και μια την όπισθεν. Βρε τι μας περάσατε??

sniper
21/07/2015, 13:30
και βέβαια έχει, 3 και μια την όπισθεν. Βρε τι μας περάσατε??

Για μαλ@κες;

vaska
21/07/2015, 13:33
Για μαλ@κες;

Για μάζεψε λίγο τη γλώσσα σου φίλαι γιατί θα πέσει μπανάκι.

sniper
21/07/2015, 13:37
Για μάζεψε λίγο τη γλώσσα σου φίλαι γιατί θα πέσει μπανάκι.

Σε συμπλήρωσα ρε, δεν σε είπα μαλ@κα. Κι έκανα το Σάββατο, πάλι;

notakos600
21/07/2015, 14:37
Βασίλη, έχω το 510 (GX 160 μοτέρ) που κι αυτό ήταν κάνα πεντάρι χρόνια παρατημένο.
Γύριζε κανονικά με την κορδονιέρα, σπινθήρας ΟΚ, αλλά ζωή μηδέν.
Άλλαξα καρμπυρατέρ, βαλβίδες, ηλεκτρονική, φλάντζες, άλλα ψιλολόγια, ρύθμισα βαλβίδες, αβάνς, το παρακάλεσα, το προσκύνησα, το έβρισα, μπρος δεν πήρε ποτέ.
Χάλασα 150-200 ευρώ σε ανταλλακτικά, άπειρες ώρες ενασχόλησης, αποτέλεσμα μηδέν.
Υπόψιν το καινούριο μοτέρ HONDA έχει 350 ευρώ.
Τελικά έβαλα έναν κινέζο 200cc με 140 ευρώ, ταιριάζει κομπλέ και φρεζάρω ένα χρόνο τώρα χωρίς πρόβλημα.
Δεν σου συνιστώ να το κάνεις γιατί είναι ιεροσυλία αλλά ρε φίλε ειλικρινά κουράστηκα και ξοδεύτηκα τόσο πολύ που το τελείωσα.
Μπορεί να έφταιγε κάτι πολύ απλό, αλλά εγώ έφαγα τρεις μήνες και δεν το βρήκα.
Εύχομαι εσύ να τα καταφέρεις.

vaska
21/07/2015, 15:11
Βασίλη, έχω το 510 (GX 160 μοτέρ) που κι αυτό ήταν κάνα πεντάρι χρόνια παρατημένο.
Γύριζε κανονικά με την κορδονιέρα, σπινθήρας ΟΚ, αλλά ζωή μηδέν.
Άλλαξα καρμπυρατέρ, βαλβίδες, ηλεκτρονική, φλάντζες, άλλα ψιλολόγια, ρύθμισα βαλβίδες, αβάνς, το παρακάλεσα, το προσκύνησα, το έβρισα, μπρος δεν πήρε ποτέ.
Χάλασα 150-200 ευρώ σε ανταλλακτικά, άπειρες ώρες ενασχόλησης, αποτέλεσμα μηδέν.
Υπόψιν το καινούριο μοτέρ HONDA έχει 350 ευρώ.
Τελικά έβαλα έναν κινέζο 200cc με 140 ευρώ, ταιριάζει κομπλέ και φρεζάρω ένα χρόνο τώρα χωρίς πρόβλημα.
Δεν σου συνιστώ να το κάνεις γιατί είναι ιεροσυλία αλλά ρε φίλε ειλικρινά κουράστηκα και ξοδεύτηκα τόσο πολύ που το τελείωσα.
Μπορεί να έφταιγε κάτι πολύ απλό, αλλά εγώ έφαγα τρεις μήνες και δεν το βρήκα.
Εύχομαι εσύ να τα καταφέρεις.

Μακάρι να πάρει μπρος εύκολα γιατί ούτε χρόνος αλλά ούτε και χρήμα περισσεύουν. Μόλις έσταξα 34 για φίλτρο αέρα κι έχω αλλάξει μπουζί και λάδια. Θα το παλέψω με τις ντίζες αλλά δεν είμαι και για πολλά περισσότερα. Το καλό είναι ότι όλα δείχνουν να δουλεύουν σωστά (πλην της συμπίεσης). Περισσότερα την Πέμπτη μιας και αύριο το μεσημέρι θα κατέβω χωριό για ν' ασχοληθώ μαζί του.

stefanos
23/07/2015, 12:21
Μακάρι να πάρει μπρος εύκολα γιατί ούτε χρόνος αλλά ούτε και χρήμα περισσεύουν. Μόλις έσταξα 34 για φίλτρο αέρα κι έχω αλλάξει μπουζί και λάδια. Θα το παλέψω με τις ντίζες αλλά δεν είμαι και για πολλά περισσότερα. Το καλό είναι ότι όλα δείχνουν να δουλεύουν σωστά (πλην της συμπίεσης). Περισσότερα την Πέμπτη μιας και αύριο το μεσημέρι θα κατέβω χωριό για ν' ασχοληθώ μαζί του.

Το καλύτερο θα ήταν να αντικαταστήσεις το φίλτροκουτι ολόκληρο με ένα oil bath filter και να μην ξανασχολιόσουν.

OldMan
23/07/2015, 15:39
έχει συμπλέκτη λέμε τον πιέζεις και εμπλέκει κινητήρα με μαχαίρια, τον αφήνεις και αποσυμπλέκει.

Κανενα διακόπτη που να κοβει το ρεύμα αμα εισαι μπλοκε και σβηστός δεν έχει κουζούμ...???

sniper
23/07/2015, 15:41
Κανενα διακόπτη που να κοβει το ρεύμα αμα εισαι μπλοκε και σβηστός δεν έχει κουζούμ...???

Kαλά, κοίτα να δεις που δεν θα είχε μπετζίνα τελικά...

catmaster
23/07/2015, 15:45
Κανενα διακόπτη που να κοβει το ρεύμα αμα εισαι μπλοκε και σβηστός δεν έχει κουζούμ...???

για να μην του φύγει στο άλμα το θηρίο;; :smokin:

OldMan
23/07/2015, 15:45
Kαλά, κοίτα να δεις που δεν θα είχε μπετζίνα τελικά...

Ρε τον φοβαμαι τον μηναρα μην του φαει τις πατσες το μηχανημα...:(

vaska
23/07/2015, 16:38
Κανενα διακόπτη που να κοβει το ρεύμα αμα εισαι μπλοκε και σβηστός δεν έχει κουζούμ...???

όσκε μάστορη δεν έχει


Kαλά, κοίτα να δεις που δεν θα είχε μπετζίνα τελικά...

ακόμα λέμε δεν το δοκίμασα, ετοίμασα τα περιφερειακά και ρώτηξα για την συμπίεση


για να μην του φύγει στο άλμα το θηρίο;; :smokin:

αφού δεν ξέρουν γιατί μιλάμε, τρελή ιπποδύναμη λέμε το κτήνος. Πάντως για την ιστορία έχει όπως είπα παραπάνω συμπλέκτη που δουλεύει ανάποδα από ότι ξέρουμε. Τον πιέζεις και αυτός με την σειρά του πιέζει μια τροχαλία η οποία τεντώνει έναν ιμάντα ο οποίος με την σειρά του δίνει κίνηση στα μαχαίρια. Αφήνεις τον συμπλέκτη χαλαρώνει ο ιμάντας, γυρίζει τρελά η τροχαλία του κινητήρα, σταματούν τα μαχαίρια.
Επειδή όμως είμαι γνωστός τεμπέλης και πατεντιάρης, έχω φτιάσει πατέντα που κρατάει τον συμπλέκτη πιεσμένο χωρίς να χρειάζεται να κρατάς την μανέτα με το χέρι. Έλα όμως που μια φορά που φρεζάριζα δίπλα στον φράχτη του γείτονα χτύπησα μία πέτρα που δεν φαινότανε, τσίνισε το παλιομούλαρο, βούτηξε το αριστερό μαχαίρι τον φράχτη και είδαμε και πάθαμε να το ξεσκαλώσουμε από κιαπάνου (τέρμα ψηλά λέμε) που σκαρφάλωσε. Κι αν δεν έκλεινα τον διακόπτη ακόμα θα ανέβαινε.


Ρε τον φοβαμαι τον μηναρα* μην του φαει τις πατσες** το μηχανημα...:(


* μινάρας (ο) = άνδρας που τον έχει κάνει λάστιχο από το παίξιμο,
μινάρισμα (το) = η ενασχόληση του άνδρα με το πουλί του (μοναχικός έρωτας ένα πράγμα να πούμε)


** με τα πιτόγυρα στο 23% σιγά μην αφήσω το φρεζάκι να μου φάει τις πατσές, θα τις φάω σιγά σιγά μόνος μου αναπολώντας "Those days" που λένε και στο χωριό μου.

catmaster
23/07/2015, 17:19
Βασίλη βγάλε το μπουζί και τσέκαρε πρώτα αν έχει σπινθήρα την ώρα που τραβάς το κορδόνι , αν είσαι οκ στάξτου πολύ λίγη βενζίνη στο κύλινδρο και χωρίς να βάλεις το μπουζί ρίχτου πεντε-έξι κορδονιές ακόμα (πρόσεχε μη λαμπαδιάσεις)

μετά ξεβίδωσε κάτω από το καρμπ τη βίδα και άστο να τρέξει λίγο σφίξτην ξαναβίδωσέ το μπουζί πάλι βάλε χωρίς τσοκ το χειρόγκαζο λίγο πιο πάνω από τη μέση και πλάκωσέ το στις κορδονιές (και μένα του πατέρα μου πέντε χρονάκια παρατημένο ήταν και έκανε τα ίδια όπως το δικό σου , ε με παίδεψε κάνα δίωρο αλλά τελικά πήρε και δουλεύει μια χαρά)

vaska
23/07/2015, 17:26
Βασίλη βγάλε το μπουζί και τσέκαρε πρώτα αν έχει σπινθήρα την ώρα που τραβάς το κορδόνι , αν είσαι οκ στάξτου πολύ λίγη βενζίνη στο κύλινδρο και χωρίς να βάλεις το μπουζί ρίχτου πεντε-έξι κορδονιές ακόμα (πρόσεχε μη λαμπαδιάσεις)

μετά ξεβίδωσε κάτω από το καρμπ τη βίδα και άστο να τρέξει λίγο σφίξτην ξαναβίδωσέ το μπουζί πάλι βάλε χωρίς τσοκ το χειρόγκαζο λίγο πιο πάνω από τη μέση και πλάκωσέ το στις κορδονιές (και μένα του πατέρα μου πέντε χρονάκια παρατημένο ήταν και έκανε τα ίδια όπως το δικό σου , ε με παίδεψε κάνα δίωρο αλλά τελικά πήρε και δουλεύει μια χαρά)

Έτσι θα κάνω, θα το κεράσω από πάνω πρώτα

catmaster
23/07/2015, 17:29
Έτσι θα κάνω, θα το κεράσω από πάνω πρώτα

ρε πάντα τέτοια θηρία θέλουν κέρασμα για να ξυπνήσουν από λήθαργο ετών ... είναι κτήνη λέμε ... :D

338844

sniper
23/07/2015, 17:43
Βασίλη βγάλε το μπουζί και τσέκαρε πρώτα αν έχει σπινθήρα την ώρα που τραβάς το κορδόνι , αν είσαι οκ στάξτου πολύ λίγη βενζίνη στο κύλινδρο και χωρίς να βάλεις το μπουζί ρίχτου πεντε-έξι κορδονιές ακόμα (πρόσεχε μη λαμπαδιάσεις)

μετά ξεβίδωσε κάτω από το καρμπ τη βίδα και άστο να τρέξει λίγο σφίξτην ξαναβίδωσέ το μπουζί πάλι βάλε χωρίς τσοκ το χειρόγκαζο λίγο πιο πάνω από τη μέση και πλάκωσέ το στις κορδονιές (και μένα του πατέρα μου πέντε χρονάκια παρατημένο ήταν και έκανε τα ίδια όπως το δικό σου , ε με παίδεψε κάνα δίωρο αλλά τελικά πήρε και δουλεύει μια χαρά)

Έχεις προσπαθήσει να βάλεις μπροστά καναδέζα (3/4) που ήταν "σβηστή" και παρατημένη κανα 3χρονο κατ' αυτόν τον τρόπο; Αξία ανεκτίμητη... :bawl:

teogtp
23/07/2015, 17:47
Έχεις προσπαθήσει να βάλεις μπροστά καναδέζα (3/4) που ήταν "σβηστή" και παρατημένη κανα 3χρονο κατ' αυτόν τον τρόπο; Αξία ανεκτίμητη... :bawl:

Ναι................
Τι κριμα που δεν υπηρχαν κινητα τοτε.

vaska
23/07/2015, 18:20
ρε πάντα τέτοια θηρία θέλουν κέρασμα για να ξυπνήσουν από λήθαργο ετών ... είναι κτήνη λέμε ... :D

338844

μα ρε μπουστη που δουλεύεις όρθιος με το μηχάνημα στο ανυψωτικό και μέσα στο μαγαζί. Όχι σαν έναν φουκαρά που ξέρω που δουλεύει κάτω από τον καυτό ήλιο και ξάπλα.
Μέγκλα λέμε

catmaster
23/07/2015, 18:28
Έχεις προσπαθήσει να βάλεις μπροστά καναδέζα (3/4) που ήταν "σβηστή" και παρατημένη κανα 3χρονο κατ' αυτόν τον τρόπο; Αξία ανεκτίμητη... :bawl:

όχι μόλις ψυλλιαστώ τέτοιο "χωσέ" απομακρύνομαι με ελαφριά πηδηματάκια (μόνο σαν μαυροσκούφηδες τη φάγαμε ... ) άσε αυτές είναι αντρικές δουλειές δεν είμαστε για τέτοια :smokin:


μα ρε μπουστη που δουλεύεις όρθιος με το μηχάνημα στο ανυψωτικό και μέσα στο μαγαζί. Όχι σαν έναν φουκαρά που ξέρω που δουλεύει κάτω από τον καυτό ήλιο και ξάπλα.
Μέγκλα λέμε

για αυτό γιαβρίμ ανησυχεί ο γεροξούρας από τα βόρεια μην σου πέσει ο σκεμπές ;; δεν κωλόνουνε τα παλουκάρια λέμε ΔΥΝΑΤΑ Η ΑΓΡΟΤΙΑ ΧΕΡΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΤΕΙΑ :lol: