PDA

View Full Version : Ώρα για αγορά...Επιτέλους



rixius
22/07/2015, 02:25
Kαλησπέρα σας.. Μετά απο πολλές οικονομίες ήρθε η ώρα να αγοράσω το επόμενο μηχανάκι μου (μεταχειρισμένο για ευνόητους λόγους).
Η μοτοσυκλετιστική μου διαδρομή ξεκίνησε με ένα honda MT 50 του 85' συνεχίστηκε με ένα cbr125 του 2004 και τα τελευταία χρόνια απέκτησα ένα cbr400 gul arm περισσότερο για προετοιμασία εν'όψει εισόδου σε ss600 ή 1000.
Φυσικά τα superport και superbike αν και είναι η αδυναμία μου, δεν βολεύουν σε καμία περίπτωση στην περιοχή που βρίσκομαι (Κέρκυρα) με τους κακούς δρόμους, ανύπαρκτες ευθείες και μηδενική προοπτική πίστας.
Παρ'όλα αυτά έχω πλήρη επίγνωση των σωματικών (και όχι μόνο) επιπτώσεων μια τέτοιας επιλογής. :)

Οι επιλογές μου είναι οι εξής βάση προτίμησης (και budget)
1. cbr600rr 2003-2007
2. cbr1000rr 2004-2006
3. Zx6r 636 2004-2006
4.Gsxr600 2004-2006
5. Κάτι άλλο(?)

Στο κάτι άλλο είναι που κολλάω γιατί σκέφτομαι τον παράγοντα εργονομία, τις καθημερινές μετακινήσεις κλπ.. οπότε και αποφάσισα να postάρω.
Δυο ερωτήσεις λοιπόν των οποίων οι απαντήσεις θα καθορίσουν πολλά είναι οι εξής:

1oν: Yπάρχει κάποιο θέμα αξιοπιστίας στα προαναφερθέντα μηχανάκια? π.χ ανακλήσεις.
2ον: Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη μηχανή που να περιλαμβάνει: Πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, Ικανοποιητικούς ίππους. περισσότερους απο έναν κυλίνδρους.? (εκτός κατηγορίας supersport)

Υ.Γ τα motardοειδή δεν τα θέλω γιατί δεν τα φτάνω! ;) (υψος 1.68)

Eυχαριστώ.

7Tolis
22/07/2015, 02:33
Το R6, ειναι το νουμερο πέντε σου και ναι, είναι το κάτι άλλο.Αλλά εγω ειμαι yamahάκιας οπότε δεν είμαι και πλήρως αντικειμενικός.
R6 του 05.
Καλώς ήλθες.

Billymuse
22/07/2015, 08:41
To cbr 600rr είναι ιδανικό για entry level σε αυτες τις μηχανές που ανέφερες. Ειδικά στη Κέρκυρα (δε ξέρω τι δρόμους έχετε) αλλα δεν ειναι και μικρό νησί να πεις οτι δε θα πηγαίνει βόλτες. Αλλά σίγουρα αν ειναι να περιοριστείς και να μη πας παραπέρα (πχ να μπαίνεις Σέρρες στο μέλλον) μείνε σε αυτη την επιλογή για μένα

amyroukai
22/07/2015, 09:04
Και το cbr600f έχει πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις. Το παλιό. και αν θέλεις σώνει και καλά άβολη σέλα, το cbr600f sport.

BLiTzER
22/07/2015, 09:51
Υ.Γ τα motardοειδή δεν τα θέλω γιατί δεν τα φτάνω! ;) (υψος 1.68)


Μύθος.

Από αυτά που προτείνεις, θα επέλεγα το 1.

rixius
23/07/2015, 01:24
Oι δρόμοι μας είναι χάλια, κακή ποιότητα οδοστρώματος σε πιο επαρχιακά μέρη, λίγες ευθείες, αλλα είναι αρκετά μεγάλο νησί με άπειρες στροφές για όποιον αρέσκεται σε στριφτερά μηχανάκια, εξ'ού και η εμμονή μου στην κατηγορία. Η πρώτη επιλογή είναι και ο εφηβικός "έρωτας" αλλα η επιλογή πρέπει να γίνει με ακριβέστερα κριτήρια. :)

Tώρα για το 600f
Έχω καλή άποψη για το συγκεκριμένο, (μοντ.2000 όχι το ψεκαστό) αν και οπτικά προτιμώ το f4i και f4sport. Tέρας αξιοπιστίας, αρκετά γκαζάτο για μένα, ελαφρώς ογκώδες αλλα με την τάση να εξαφανίζει τον όγκο του μόλις ξεκινήσει.
Δεν το απορρίπτω σαν επιλογή. Άλλωστε το βρίσκει κανείς και σε χαμηλή τιμή.

congate7
23/07/2015, 01:41
Οι δρόμοι που περιγράφεις είναι για motard πάντως

rixius
23/07/2015, 01:54
Οι δρόμοι που περιγράφεις είναι για motard πάντως

Συμφωνώ απολύτως.. ρεαλιστικά η καλύτερη επιλογη για το νησι.. Αλλα δεν με φτιάχνουν ιδιαίτερα, ούτε μεδωδικά ούτε λόγω ύψους, όσα καβάλησα η επιχείρησα να καβαλήσω δεν τα καλοπάταγα.:(

Lioulios
23/07/2015, 02:04
superspor μηχανη στην Κέρκυρα θα την ευχαριστηθείς δυο μερες . Την μέρα που θα την πάρεις και την μέρα που θα την δώσεις (αν την δώσεις ).

Δυστυχώς .

Αν δεν βρεις κάτι άλλο να κολήσεις και εγω σιμπι αρ θα σου ελεγα .

Η ζωη είναι μικρή όμως και η καύλα μεγάλη , οπότε αν δεν βρεις κατι αλλο να σου αρεσει από αλλη κατηγορία , παρε στρητ και δεν θα μηνεις με την περιεργεια και το σαρακι .

Xlitos
23/07/2015, 02:16
Στο 1 ενημερωτικά το rr του 2003 και 2004 εχει συμβατικο πιρουνι και γι αυτό σα μεταχειρισμενο έχει σκαλοπάτι στην τιμη σε σχεση με το αναποδο από 2005 και μετα

Στο 5 μπορεις να προσθεσεις το street triple 675,θα ευχαριστηθεις γκαζι και στριψιμο στους καροδρομους της Κερκυρας χωρις να παλευεις με clip on...

congate7
23/07/2015, 02:19
Συνήθεια είναι. Από αυτά που έχεις βάλει cbr ή gsxr

rixius
23/07/2015, 02:23
superspor μηχανη στην Κέρκυρα θα την ευχαριστηθείς δυο μερες . Την μέρα που θα την πάρεις και την μέρα που θα την δώσεις (αν την δώσεις ).

Δυστυχώς .

Αν δεν βρεις κάτι άλλο να κολήσεις και εγω σιμπι αρ θα σου ελεγα .

Η ζωη είναι μικρή όμως και η καύλα μεγάλη , οπότε αν δεν βρεις κατι αλλο να σου αρεσει από αλλη κατηγορία , παρε στρητ και δεν θα μηνεις με την περιεργεια και το σαρακι .

Cbr είχα και στο παρελθόν (2 μικρότερα), η ευχαρίστηση υπερέβαινε την κόπωση στους καρπούς μετα απο καμία ώρα οδήγησης.. Το σαράκι πρέπει να καταπολεμηθεί άμεσα!!

Ζήτησα γνώμες περισσότερο μήπως βρώ κάτι άλλο με χαρακτηριστικά που προανέφερα σε οποιαδήποτε κατηγορία και δεν μου πάει το μυαλό..
Δεν θα το πάρω για να το δώσω. Τουλάχιστον όχι όσο θα έχω να το συντηρώ. :) Η χρήση του θα είναι για βόλτες εντός νησιού κυρίως, αλλα και κάνα ταξιδάκι Αθήνα ή Σαλόνικα με μοτοπαρέα.

Δεν με ενοχλεί το συμβατικό έναντι του upside down ούτε οτι δεν έχει ακτινικά φρένα .. Είναι μικρές λεπτομέρειες για την χρήση που κάνω

Lioulios
23/07/2015, 02:38
Πάρε ρε μαν αυτο που γουσταρεις . Δεν εχουμε καιρό για χάσιμο . Η συντέλεια του κόσμου είναι κοντά .

Κάντε όλοι σας αυτο που σας ευχαριστεί και γειώστε τα όλα . ΌΛΑ !!

Όχι και τίποτα άλλο ....Αλλά να μη λες μετά πως δεν έκανες αυτό που γούσταρες .

Vice
23/07/2015, 07:52
Επειδή ήμουν ναύτης στην Κερκυρα και την γύρισα λίγο πολύ όλη, μην πάρεις SS. Νομίζω έχετε απο τους χειρότερους δρόμους πανελλαδικά.Κοπανάνε όλα! Άσε που για να το ευχαριστηθείς θέλει στροφές στον κινητήρα και αμφιβάλλω αν έχει πάνω απο 2-3 καλές ευθείες να το ανοίξεις. Πάρε χαμηλόροπο να γουστάρεις παντού και πάντα

doctoras
23/07/2015, 08:21
στην θεση σου θα σου πρότεινα
338828

με μικρότερο μπατζετ
338831

και στα 2 επειδή η σελα είναι αρκετα στενότερη από τα στριτ τα πόδια φτάνουν ευκολότερα κάτω και εαν θελεις ακόμη καλύτερο πάτημα υπάρχουν lowering kit της πίσω ανάρτησης που την ρίχνουν 30-40mm και θα κάτσει κουτί

και ξερογκαζο θα εχεις και περισσότερη διασκέδαση και άνεση σε οποιοδήποτε τερεν

διαφορετικά το μονο ss που μπορει να φτάνει για της απαιτήσεις του μήκους του οδικού δικτύου του νησιού ειναι ninja 250-300, ysf R3, cbr300

buckley
23/07/2015, 08:56
Επειδή ήμουν ναύτης στην Κερκυρα και την γύρισα λίγο πολύ όλη, μην πάρεις SS. Νομίζω έχετε απο τους χειρότερους δρόμους πανελλαδικά.Κοπανάνε όλα! Άσε που για να το ευχαριστηθείς θέλει στροφές στον κινητήρα και αμφιβάλλω αν έχει πάνω απο 2-3 καλές ευθείες να το ανοίξεις. Πάρε χαμηλόροπο να γουστάρεις παντού και πάντα

Αδελφέ , "μαύρη" θητεία πέρασες λέμε...

noodles
23/07/2015, 11:05
αν θελεις οπωςδηποτε sbk κοιτα το cbr600 05+ και το r6 06+. γενικα νησι και sbk δεν συμβαδιζουν (θα εισαι με το βεντιλατερ αναμενο συχνα, θα καιγονται τα ποδια σου, κτλ) αλλα δικη σου ειναι η επιλογη. προτεινω να πας σε sm για να το ευχαριστηθεις περισσοτερο (γυρω στα 4κ παιρνεις καλο 690).

rixius
23/07/2015, 22:51
Χμμμ.. Μπαίνω σε σκέψεις τώρα.. Τα μικρότερα ss δεν μου κάνουν, πανάκριβα για όσα προσφέρουν και σίγουρα όχι πιο γρήγορα απο το cbr400, παλιό μέν αξιόπιστο δε. Το duke δεν το συμπάθησα ποτέ, ίσως γιατί είναι πιο κοινό και απο c50 και κακά τα ψέμματα δεν έχει αξιοπιστία ιάπωνα.. Ποιο άλλο motard έχει πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις?

dimzan
24/07/2015, 03:00
ημουν κερκυρα πριν κανα μηνα.

πραγματικα, απαντησε μου που θα το πας το supersport στην κερκυρα????

1η 2α να ανοιξεις με ενα ss ειναι 150χλμ ωρα, αντε λιγο τριτη και εμτα θα πεσεις παλι στα φρενα.Αυτα στην ευθεια.

Για τις στροφες δε νομιζω να θες να στριψεις στους καροδρομους που εχετε. Λιγοι ειναι καλα στρωμενοι και μπορεις να στριψεις, αλλα και παλι δεν αξιζει.


Καλυτερα καποιο super motard που θα το χαμηλωσεις και θα σκαψεις και τη σελα. Θα το χαρεις περισσοτερο στο νησι.

doctoras
24/07/2015, 08:44
Ποιο άλλο motard έχει πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις?
το smc 690 δε σου λέει? αυτη την στιγμή είναι top ο βασιλιάς της κατηγορίας
υπάρχουν επιλογές (νομίζω συνολικά λίγο υποδεέστερες) εαν εχεις φράγκα πάνε για αυτό
65 άλογα, πλαίσιο χωροδικτύωμα, wp αναρτήσεις με 48! μπροστινό και μοχλικό στο πίσω αμορτισέρ φουλ ρυθμιζόμενα και με διαδρομές 250mm που καταπίνουν τα πάντα εκει στο νησί, θεωρώ εξωπραγματικά ασυναγώνιστο

killbill
24/07/2015, 09:20
Φίλε μου Καλημέρα,

Εγω στην θέση σου θα επέλεγα CBR600F ψεκαστό 2001-2004 που έχει και ρυθμίσεις full και σελα ανετη και κάνει για όλα. Τωρα αν κινήσε συνέχεια χώρα οτιδήποτε μεγάλο είναι και δυσκολο. Αλλά για διαδρομές σε όλο το νησί καλά θα είσαι, εντάξει δεν είναι και το απόλυτο ss, αλλά πόλη θα είσαι πιο άνετα απο αυτά που παραθέτεις, ταξίδι μια χαρά, 110 αλογάκια, αναρτήσεις, φρένα.
Επειδή και εγώ όταν το πήρα κυκλοφορούσα συνέχεια κέντρο Αθήνα, δεν μου φάνηκε ζορικο ούτε στην κίνηση.

Καλη επιλογή, αναμένω και εγώ να έρθω στους Κορφούς για διακοπούλες όπως κάθε καλοκαίρι!

chillipf
24/07/2015, 10:42
1. CBR 600RR (για να το βλέπεις όλη μέρα και να το οδηγάς λίγο)
2. Σκούτερ 250-300cc (για όλη μέρα).

εγώ αυτά θα αγόραζα στην Κέρκυρα, λέμε τώρα... :cool:

rixius
24/07/2015, 23:28
Καλησπέρα και πάλι, smc εξαιρετικό αλλα απλησίαστο, 48αρι μπροστινό ε? χμμ... Το τσέκαρα και το ορέγομαι αλλα μάλλον με την όρεξη θα μείνω. .:(
Cbr600f ψεκαστό.. όμορφο και βολικό, φορτώνεται σαν γαϊδούρι και ταξιδεύει με λιγότερους πόνους σε μέση και καρπούς + οτι το πρόσωπο δεν θα παραπονιέται για αγκύλωση, οικονομικό... Τελευταία στριφογυρίζει στο κεφάλι μου . Δεν μένω πόλη, αντιθέτως βρίσκομαι 45χλμ μακριά οπότε η κίνηση με απασχολεί ελάχιστα (περιοχή Αχαράβη)... Συγκεντρώνει πολλές πολλές θετικές ψήφους.. Μην είμαστε και αχάριστοι!

Σκουτεράκι δεν παίζει σε επιλογές, έχω ενα που κάνει μόνο για να κουβαλάω τα ψώνια απο το super market :p

Ktm.Prestige
25/07/2015, 02:53
+690! :beer::evil:

Rixius---->street μηχανάκι , γυμνό ή φεριγκάτο για μικρό νησί , πας σε λάθος συνταγή (καθαρά προσωπική άποψη)
Να μου έλεγες οτι μένεις Αθήνα και χτυπάς 2 φορές την εβδομάδα Τρίκαλα να σου πω μέσα.
Στα μέρη μου (Κρήτη , Άγιος Νικόλαος) έχουμε εναν παληκάρι που εχει ενα haya και το λυπάται η ψυχή μου μόνο που το βλέπω
και κάνει διαδρομή με 2η ταχύτητα μονίμως και πάει σπίτι-λιμάνι και λίγο εκτός τοιχών πόλης....
To 690 sm είναι funbike στο φουλ! Και το γκάζι σου θα έχεις , και τις "εκτός" βόλτες σου θα κάνεις (ελάχιστη κραδασμοί απο τον προκάτοχο 640) και σχετικά οικονομικό!
Καλή αγορά πάντως και θέλουμε φώτο...:beer:

στην θεση σου θα σου πρότεινα
338828

με μικρότερο μπατζετ
338831

και στα 2 επειδή η σελα είναι αρκετα στενότερη από τα στριτ τα πόδια φτάνουν ευκολότερα κάτω και εαν θελεις ακόμη καλύτερο πάτημα υπάρχουν lowering kit της πίσω ανάρτησης που την ρίχνουν 30-40mm και θα κάτσει κουτί

και ξερογκαζο θα εχεις και περισσότερη διασκέδαση και άνεση σε οποιοδήποτε τερεν

διαφορετικά το μονο ss που μπορει να φτάνει για της απαιτήσεις του μήκους του οδικού δικτύου του νησιού ειναι ninja 250-300, ysf R3, cbr300

doctoras
25/07/2015, 10:36
εαν κατέληξες επειδη σου αρέσει μη ρωτας προχώρα στη αγορα του

εαν ομως θα το πάρεις και βλέπεις.. τοτε η διαφωνία μας κάνει στο τυπου κινητήρα, τετρακύλινδρος σε περιβαλλον νησιου δε.. στον αντίποδα μονοκύλινδρο για περισσότερη διασκέδαση και μαξ δικύλινδρος τυπου suzuki sv650s εαν θέλεις ss περιτύλιγμα
338911

Ζεύκας
25/07/2015, 10:48
Τα νησιά (βγάλε έξω τα μεγάλα) δεν είναι για ss.

Η παίρνεις κανά μονοκύλινδρο μοτάρντ 50-60 άλογα (και σκάβεις σέλα αν δεν φτάνεις)

ή παίρνεις κανά δικύλινδρο γυμνό 70-90 άλογα

Πιο πολλά άλογα είναι άχρηστα

andgeo
25/07/2015, 15:16
έτσι ακριβώς είναι ...
Μπορεί να μην έκανα φαντάρος στην Κέρκυρα αλλά έχω διανύσει κάθε δρόμο της πάνω από 3 φορές σου λέω πάρε ένα γυμνό μέχρι 800 κυβικά το πολύ και είσαι άρχοντας . Το ss δεν κάνει και σύντομα θα είσαι δυστυχισμένος με την επιλογή σου .

congate7
25/07/2015, 15:40
Αφού θες δυνατή μηχανή δες το ktm sm,smc ή το ttr belgarda. Δε νομίζω να σε απογοητεύσει το γκάζι τους

Στράτος88
25/07/2015, 18:47
+1 για το SV. Δεν έχει πλήρως ρυθμιζόμενες, αλλά με aftermarket ελατήρια εμπρός το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό. Κινείται σαν παπί, ταξιδευεί αρκετά άνετα, μέσα σε πίστα και σε στροφιλίκια μπορεί κάνει κυριολεκτικά θαυματα, φθηνό, αξιόπιστο τι άλλο να πω. Παρεξηγημένο στην Ελλάδα σαν μηχανάκι και για αυτό δεν πούλησε. Αυτό είναι βέβαια ατού του, αν δεν θές ένα τελείως σούπα μηχανάκι.
Βέβαια όπως λένε και οι λεβέντες, και από την μια φορά που έχω έρθει Κέρκυρα, ένα sm θα κένταγε.

RaGe_Raptor
25/07/2015, 21:04
SMC και ξερό ψωμί...!!!!

Ή αλλιώς SVούρα.... για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν.....

rixius
10/08/2015, 03:56
Καλησπέρες και πάλι.. Επανέρχομαι στο θρεντ μετά απο μπόλικο ψάξιμο και αναζήτηση.. δυστυχώς δεν κατάφερα να ξεπεράσω την καψούρα μου για τα ss :) Eίδα μπόλικα μηχανάκια οδήγησα τα περισσότερα αλλα λίγα άξιζαν τα λεφτά τους.. Και ενώ όλα έδειχναν οτι κατέληξα σε ένα cbr600rr άριστο με 30.000 xlm...τσουπ σκαει ενα cbr 954 του 2003 (τσεκαρισμένο) ακόμα πιο άριστο, με λιγότερα χλμ (πραγματικά καθότι ανήκει σε γνωστό), πανω κατω ίδια λεφτά και μόλις έγινε η συνάντηση ο έρωτας ήταν κεραυνοβόλος..
Και ενω δεν έψαχνα για κάτι παραπάνω απο 600 βρέθηκα να σκέφτομαι σοβαρά αυτή την ευκαιρία που παρουσιάστηκε...

-Να το χτυπήσω?
-Να το αφήσω και να πάω στην αρχική επιλογή?
-Να συνεχίσω το ψάξιμο?

Βασανίζομαι :confused:

spyrakos35
10/08/2015, 06:28
και μετά θα βρεθεί ενα kκάτι και θα.....

chillipf
10/08/2015, 09:09
Αμα σου κάνει Κούκου παρτο μη βασανίζεσαι.

lykourgi
10/08/2015, 09:14
Δηλαδή.............

............το μηχανάκι σου αρέσει πολύ
............είναι εγγυημένα καλό.



Τη γνώμη μας γιατί την χρειάζεσαι; :confused:

kostas777
10/08/2015, 09:37
τσουπ σκαει ενα cbr 954 του 2003 (τσεκαρισμένο)
-Να το χτυπήσω?

ΌΧΙ :nono:

teogtp
10/08/2015, 09:39
Δηλαδή.............

............το μηχανάκι σου αρέσει πολύ
............είναι εγγυημένα καλό.



Τη γνώμη μας γιατί την χρειάζεσαι; :confused:

Ενα σπρωξιματακι θελει το παιδι.............

pipe_smoker
10/08/2015, 09:54
Βασανίζομαι :confused:

Όλοι βασανιζόμαστε, δεν είσαι ο μόνος:lol:

Κοίτα, επειδή τώρα το διάβασα το θρεντ.
Αν εσύ γουστάρεις ss, ό,τι και να λέμε εμείς, όσο ακατάλληλο και να είναι για το νησί, από τη στιγμή που δε μιλάμε για περίπτωση αρχάριου οδηγού που του καρφώθηκε 1000άρι στο κεφάλι, πάρ'το και καλόβολτο.

Ναι ένα sm θα ταίριαζε περισσότερο. Χεστήκαμε.
Εσένα δες τί σου ταιριάζει και τί θες. Θες sm? Αν θες το βλέπουμε. Αν δε θες, να μας κι αν του ταιριάζει του νησιού, να μας κι αν δεν του ταιριάζει.

Από εκεί κι έπειτα, ανάμεσα στο 954 και στο 600....

Όταν θα κάνει ζέστη θα βράζεις ολόκληρος και τα φρύδια σου θα παίρνουνε φωτιά. Και με τα 2. Με το 954 περισσότερο.
Το 954 επειδή έχει πολλή ροπή χαμηλά μπορεί να το ευχαριστηθείς περισσότερο γιατί θα του ζητάς το γκάζι "εδώ", και θα σου το δίνει "εδώ", ενώ το 600 θα σου το δίνει μετά από 100 μέτρα.
Το λέω πολύ μπακάλικα, δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.
Οπότε ακόμα και αν δε σου βγει το κόνσεπτ του στριφτερού μηχανακίου "γιατί τελικά οι κωλόδρομοι κλπ κλπ κλπ", θα έχεις τουλάχιστον ένα πολύ γρήγορο από χαμηλά μηχανάκι, να βγάζεις άνετα τις ταύλες σου έστω και στις ευθείες.

Τους δρόμους της Κέρκυρας δεν τους ξέρω.

Αν παίζει σοβαρά το ενδεχόμενο συχνών ταξιδιών, και μάλιστα δικάβαλος, πάρε το 954. Θα είσαι πιο ανετα.
Αν έχεις στο μυαλό σου "πιστάκια" στο νησί, δρόμους που δεν είναι και τόσο κωλόδρομοι κλπ κλπ, στριφτερά κομμάτια και πάει λέγοντας, πάρε το 600.

Καμιά τεράστια διαφορά στη συντήρηση δε νομίζω να δεις. Τουλάχιστον όχι με τη χρήση που θα τους κάνεις εσύ.
Η μεταπώληση αν θυμάμαι καλά είπες ότι δε σε ενδιαφέρει, πάντως ένα 600rr σίγουρα το διώχνεις πιο εύκολα απ'ότι ένα 954.

Εμένα εμφανισιακά μου αρέσουν και τα δύο πάρα πολύ.

Δες απλά ποιό σου κάνει μεγαλύτερο κούκου, χτύπα το, και βάλε φωτό να σε πούμε τα καλορίζικα:beer:

noodles
10/08/2015, 09:56
το rr θα επαιρνα. για ποση διαφορα στη τιμη μιλαμε?

GiorgosLa
10/08/2015, 12:09
Καλησπέρες και πάλι.. Επανέρχομαι στο θρεντ μετά απο μπόλικο ψάξιμο και αναζήτηση.. δυστυχώς δεν κατάφερα να ξεπεράσω την καψούρα μου για τα ss :) Eίδα μπόλικα μηχανάκια οδήγησα τα περισσότερα αλλα λίγα άξιζαν τα λεφτά τους.. Και ενώ όλα έδειχναν οτι κατέληξα σε ένα cbr600rr άριστο με 30.000 xlm...τσουπ σκαει ενα cbr 954 του 2003 (τσεκαρισμένο) ακόμα πιο άριστο, με λιγότερα χλμ (πραγματικά καθότι ανήκει σε γνωστό), πανω κατω ίδια λεφτά και μόλις έγινε η συνάντηση ο έρωτας ήταν κεραυνοβόλος..
Και ενω δεν έψαχνα για κάτι παραπάνω απο 600 βρέθηκα να σκέφτομαι σοβαρά αυτή την ευκαιρία που παρουσιάστηκε...

-Να το χτυπήσω?
-Να το αφήσω και να πάω στην αρχική επιλογή?
-Να συνεχίσω το ψάξιμο?

Βασανίζομαι :confused:

Συνέχισε το ψάξιμο.
Μπορεί να βρεις κάτι καλύτερο απ αυτό που σ αρέσει τώρα. Γιατί ναι μεν σ αρέσει τώρα, αλλά δεν ξέρεις σίγουρα αν θα σου ταιριάξει στο νησί και αν είναι όντος καλό. Γι αυτό συνέχισε το ψάξιμο. Βέβαια, αν βρεις κάτι καλύτερο, δεν θα είσαι σίγουρος, αφού δεν το δοκίμασες, ότι είναι καλύτερο απ το προηγούμενο καλύτερο. Γι αυτό πρέπει να συνεχίσεις το ψάξιμο, ίσως και… εσαεί!
Φυσικά και σε πειράζω. Πάρε το μηχανάκι που σου έκανε κλικ «σήμερα» και αν δεν σ αρέσει το πουλάς. Αν σ αρέσει το παντρεύεσαι. Εσύ τώρα εδώ, θες γυναίκα με προξενιό και πέρα απ το ωραίο σωματάκι που βλέπεις στις προτεινόμενες υποψήφιες, θες και εγγύηση ότι θα κάνει και καλό σεξ σε μονό κρεβάτι. Δυστυχώς αυτό μόνος σου πρέπει να το δοκιμάσεις αφού πρώτα την ζήσεις για λίγο, η περισσότερο.
:beer:

rixius
11/08/2015, 05:08
Kαλημέρες..
Η διαφορά τους στην τιμή είναι 200-300 ευρώ (πιο πανω το 954) οπότε δεν τίθεται θέμα.
Σχεδιάζω βόλτες και εκτός νησιου μόνος η δικάβαλος αν βρεθει ο ατσαλένιος πισινός που θα με ακολουθήσει.. Για τις βόλτες εντός χρειάζομαι λίγη αδρεναλίνη σαν παιδί και εγω. Για τις απλές σύντομες μετακινήσεις σπίτι-δουλειά υπάρχει μηχανη οπότε είμαι ok.
Ορθώς απορείτε γιατί θέλω την γνώμη σας. Και εξηγούμαι:

1ον γιατί το "ψειρίζω" το πράγμα... Είμαι απο τους τύπους που πραγματικα μπορεί να ψάχνουν για αιώνες.. Όλα μου αρέσουν και όλα με χαλάνε..
2ον Γιατί κάθε γνώμη μετράει.. Και θα εκτιμούσα περισσότερες πληροφορίες κυρίως για θέματα αξιοπιστίας. π.χ για το 954 εχω διαβάσει για ρωγμές στον κινητήρα..:sick:
3ον γιατί οι γνωστοί μου (μηχανόβιοι) με διχάζουν. Οι μισοί λένε "πάρε το μεγάλο να έχεις πάντα γκάζι και να μην το βαρεθείς ποτέ" και οι άλλοι μισοί λένε "μην πάρεις το μεγάλο γιατί θα σε πηγαίνει δεν θα το πηγαίνεις,το γκάζι είναι γλυκό, δεν συγχωρεί λάθη κ.λπ"

Ξυπνάει και ο μπάρμπας μέσα μου και με αποτρέπει απο τα "πολλά γκάζια".:D

spyrakos35
11/08/2015, 05:36
2ον Γιατί κάθε γνώμη μετράει.. Και θα εκτιμούσα περισσότερες πληροφορίες κυρίως για θέματα αξιοπιστίας. π.χ για το 954 εχω διαβάσει για ρωγμές στον κινητήρα..:sick:


που είναι αυτός ο sniper όταν τον χρειάζεσαι ρπστμ..... :lol:



3ον γιατί οι γνωστοί μου (μηχανόβιοι) με διχάζουν. Οι μισοί λένε "πάρε το μεγάλο να έχεις πάντα γκάζι και να μην το βαρεθείς ποτέ" και οι άλλοι μισοί λένε "μην πάρεις το μεγάλο γιατί θα σε πηγαίνει δεν θα το πηγαίνεις,το γκάζι είναι γλυκό, δεν συγχωρεί λάθη κ.λπ"
Ξυπνάει και ο μπάρμπας μέσα μου και με αποτρέπει απο τα "πολλά γκάζια".:D

δε χρειάζεσαι γκάζι για να τσακιστείς....

rixius
11/08/2015, 05:53
Eχω τσακιστεί και με 50αρι :) ουκ ολίγες φορές. όσο ανέβαινα κυβικά τόσο λιγότερο έπεφτα. με όλες έχω πέσει πάντως είτε χαζά είτε απο υπερβολική σιγουριά είτε απο εξωγενείς παράγοντες.. Οδηγάω απο τα 14 (παρανόμως βεβαίως) και είμαι 27.
Μάλλον απο φόβο δεν εχω πάρει ακόμα το 954... οχι τόσο για τα γκάζια του αλλα περισσότερο για το άδειο κεφάλι μου που θα το χουφτώσω αμα με προσπεράσει κανα καγκουράμαξο...

teogtp
11/08/2015, 07:38
Eχω τσακιστεί και με 50αρι :) ουκ ολίγες φορές. όσο ανέβαινα κυβικά τόσο λιγότερο έπεφτα. με όλες έχω πέσει πάντως είτε χαζά είτε απο υπερβολική σιγουριά είτε απο εξωγενείς παράγοντες.. Οδηγάω απο τα 14 (παρανόμως βεβαίως) και είμαι 27.
Μάλλον απο φόβο δεν εχω πάρει ακόμα το 954... οχι τόσο για τα γκάζια του αλλα περισσότερο για το άδειο κεφάλι μου που θα το χουφτώσω αμα με προσπεράσει κανα καγκουράμαξο...

Καλα το πήγαινες μέχρι στιγμής.
Στο τελευταίο ποστ μας τα χάλασες. .........:rolleyes:

chillipf
11/08/2015, 08:23
Άμα ειναι να παλεύεις με καγκουραμαξα χέστο.


Πάρε καλύτερα ένα καγκουράμαξο κι εσύ.

spyrakos35
11/08/2015, 08:27
Καλα το πήγαινες μέχρι στιγμής.
Στο τελευταίο ποστ μας τα χάλασες. .........:rolleyes:


Άμα ειναι να παλεύεις με καγκουραμαξα χέστο.


Πάρε καλύτερα ένα καγκουράμαξο κι εσύ.

:beer:

DrBig
11/08/2015, 08:49
Kαλημέρες..
Η διαφορά τους στην τιμή είναι 200-300 ευρώ (πιο πανω το 954) οπότε δεν τίθεται θέμα.
Σχεδιάζω βόλτες και εκτός νησιου μόνος η δικάβαλος αν βρεθει ο ατσαλένιος πισινός που θα με ακολουθήσει.. Για τις βόλτες εντός χρειάζομαι λίγη αδρεναλίνη σαν παιδί και εγω. Για τις απλές σύντομες μετακινήσεις σπίτι-δουλειά υπάρχει μηχανη οπότε είμαι ok.
Ορθώς απορείτε γιατί θέλω την γνώμη σας. Και εξηγούμαι:

1ον γιατί το "ψειρίζω" το πράγμα... Είμαι απο τους τύπους που πραγματικα μπορεί να ψάχνουν για αιώνες.. Όλα μου αρέσουν και όλα με χαλάνε..
2ον Γιατί κάθε γνώμη μετράει.. Και θα εκτιμούσα περισσότερες πληροφορίες κυρίως για θέματα αξιοπιστίας. π.χ για το 954 εχω διαβάσει για ρωγμές στον κινητήρα..:sick:
3ον γιατί οι γνωστοί μου (μηχανόβιοι) με διχάζουν. Οι μισοί λένε "πάρε το μεγάλο να έχεις πάντα γκάζι και να μην το βαρεθείς ποτέ" και οι άλλοι μισοί λένε "μην πάρεις το μεγάλο γιατί θα σε πηγαίνει δεν θα το πηγαίνεις,το γκάζι είναι γλυκό, δεν συγχωρεί λάθη κ.λπ"

Ξυπνάει και ο μπάρμπας μέσα μου και με αποτρέπει απο τα "πολλά γκάζια".:D

Παρε το 954 ειναι φανταστικο μηχανακι. Αν δεν εχει βγαλει τις ρωγμες στο μπλοκ στα πρωτα 20-30κ δεν θα τις βγαλει ποτε.

kostas777
11/08/2015, 08:54
2ον Γιατί κάθε γνώμη μετράει.. Και θα εκτιμούσα περισσότερες πληροφορίες κυρίως για θέματα αξιοπιστίας. π.χ για το 954 εχω διαβάσει για ρωγμές στον κινητήρα..:sick:

Καλό και χρυσό το 954, από τα καλύτερα μηχανάκια που έχει φτιάξει η Χόντα, αλλά πάρε και 2-3 κινητήρες μαζί να έχεις καβάντζα ή φρόντισε να έχεις + τα διπλάσια λεφτά να τον στείλεις εξωτερικό για ανακατασκευή με Nikasil και κόλληση στις ρωγμές.


3ον γιατί οι γνωστοί μου (μηχανόβιοι) με διχάζουν. Οι μισοί λένε "πάρε το μεγάλο να έχεις πάντα γκάζι και να μην το βαρεθείς ποτέ" και οι άλλοι μισοί λένε "μην πάρεις το μεγάλο γιατί θα σε πηγαίνει δεν θα το πηγαίνεις,το γκάζι είναι γλυκό, δεν συγχωρεί λάθη κ.λπ"

Το «μεγάλο» δεν έχει απλά πολλή δύναμη και γκάζι, αλλά είναι πραγματικό Superbike. Είναι μεν από τα πιο all-around και φιλικά της κατηγορίας, αλλά η ροπή του και το κοντό μεταξόνιο μπορούν να σε στείλουν αδιάβαστο και το στήσιμό του είναι να μεταμορφώνεται σε εργαλείο πίστας όταν ο ρυθμός σοβαρεύει. Οπότε είναι καλό μόνο για ήδη έμπειρους σε τουλάχιστον super sport και για αυτούς που ξέρουν καλά τι θέλουν και θέλουν σώνει και καλά το συγκεκριμένο. Μπορείς να του ρίξεις και λεφτά, να του βάλεις πιστόνια, να το κάνεις 980cc, να του βάλεις εξάτμιση, εκκεντροφόρους, βαλβίδες κλπ και να του ανεβάσεις την ισχύ έτσι ώστε να το κάνεις τόσο δυνατό όσο τα πιο σύγχρονα χιλιάρια, ή να δώσεις τα μισά λεφτά και να πάρεις ένα από τα πιο σύγχρονα χιλιάρια. Για «τρελαμένους» όμως, μια χαρά είναι.

catmaster
11/08/2015, 16:11
Παρε το 954 ειναι φανταστικο μηχανακι. Αν δεν εχει βγαλει τις ρωγμες στο μπλοκ στα πρωτα 20-30κ δεν θα τις βγαλει ποτε.

+954 το είχα από καινούργιο μέχρι τα 38 χιλιάδες που το έδωσα δεν έκανε κιχ ούτε στον επόμενο που έγραψε άλλα 25-30 χιλ μέχρι που το έδωσε και αγνοείται η τύχη του :(




Eχω τσακιστεί και με 50αρι :) ουκ ολίγες φορές. όσο ανέβαινα κυβικά τόσο λιγότερο έπεφτα. με όλες έχω πέσει πάντως είτε χαζά είτε απο υπερβολική σιγουριά είτε απο εξωγενείς παράγοντες.. Οδηγάω απο τα 14 (παρανόμως βεβαίως) και είμαι 27.
Μάλλον απο φόβο δεν εχω πάρει ακόμα το 954... οχι τόσο για τα γκάζια του αλλα περισσότερο για το άδειο κεφάλι μου που θα το χουφτώσω αμα με προσπεράσει κανα καγκουράμαξο...

άμα σε τρώει το χέρι σου κάθε φορά που ακούς κουτί να βουίζει άστο καλύτερα ....

rixius
12/08/2015, 05:47
Καλησπέρα η μάλλον καλημέρα. Αστειευόμουν φυσικά για το καγκουράμαξο :) , όπως καταλαβαίνετε απο τα ποστ μου δεν ψάχνω μηχανή για κόντρες ούτε να κάνω τον ghost rider, πόσο μάλλον να μετριέμαι με άλλα οχήματα ποιος την έχει μακρύτερη (την τελική ντε :D )... Σωστό το κράξιμο πάντως αρα βρίσκομαι στο φορουμ που πρέπει. Το χαζό χούφτωμα του γκαζιού πάντα υπάρχει στα ενδεχόμενα πάντως. για να δω πως παει,τι κάνει πως συμπεριφέρεται, να το εξερευνήσω το μοτόρι.. Αν το μηχανάκι θα με ξαπλώσει ορθά θα πράξει..

Στο θέμα λοιπόν.. το μηχανάκι έχει 22k xlm άρα αν διάβασα καλά βρίσκεται μέσα στην επικίνδυνη ζώνη της ρωγμής. Λεφτά πολλά δεν παίζουν για επισκευές, μετατροπές και πολύ μπλέξιμο σε συνεργεία. Ακόμα και αν θελήσω κάποτε ακόμα μεγαλύτερη ιπποδύναμη εκτιμώ οτι θα αλλάξω μηχανή. Είμαι της άποψης οτι οι παρεμβάσεις στον κινητήρα μειώνουν δραστικά την αξιοπιστία του.
Υπάρχει άραγε τρόπος να το ελέγξει ο μηχανικός τόσο καλά ώστε να ξέρει με βεβαιότητα? δεν νομίζω αλλα προφανώς ξέρετε καλύτερα εσείς να μου πείτε.
Ανεβαίνοντας στο 954 με εντυπωσίασε ο μικρός όγκος του... Το είχα δει μέχρι τώρα μόνο εξ'αποστάσεως. "δεν παίζει λέω! είναι σαν 600"... Χαμογέλασα πλατιά και του έδωσα ένα ακόμη +.

Η λογική λέει πάντως απο το 400 να πάω στο 600 και να ανέβω όπως πρέπει τα σκαλιά των ss σωστά?. Μην στραβοπατήσω και έχουμε άλλα..
Θέλω να το απολαυσω όσο πάει το μηχανάκι και να μάθω πράγματα που δεν ξέρω ή να εμπεδώσω καλύτερα όσα έχω μάθει.
Μήπως είμαι χέστης τελικά και να πάρω όντως κανα καγκουράμαξο με led στο καπο?? :lol:

Υ.Γ Ναι είναι πανέμορφο το άτιμο! Μοναδικό σχέδιο. αλλα η ομορφιά πρέπει να βγαίνει στην οδήγηση όχι έξω απο το καφε με το κράνος στην δίπλα καρέκλα.. ;)

Υ.Γ.2 Είναι το μπλε/μαύρο!:D

theofilos888
12/08/2015, 06:11
Παρτο το ρημαδι το 954..... ειναι και σε ωραιο χρωμα!!!!!

kostas777
12/08/2015, 10:43
Υπάρχει άραγε τρόπος να το ελέγξει ο μηχανικός τόσο καλά ώστε να ξέρει με βεβαιότητα? δεν νομίζω αλλα προφανώς ξέρετε καλύτερα εσείς να μου πείτε.

Εκτός από την εξωτερική ματιά, που φαίνεται αν υπάρχει ρωγμή (αν υπάρχει, φαίνεται πάνω στο μπλοκ των κυλίνδρων ανάμεσά τους από μπροστά, ή θα στάζει ή θα πετάει νερά, θα το έχει προσέξει σίγουρα ο ιδιοκτήτης), δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται μέσα αν δεν κατεβάσεις και ανοίξεις τον κινητήρα.

Το πρόβλημα με αυτά τα μοτέρ είναι ότι λόγω σχεδίασης, τα πιστόνια είναι πολύ κοντά, κάνουν piston slapping και χαράζουν το Alusil στους κυλίνδρους. Αυτό με τον καιρό καίει τα ελατήρια των πιστονιών τα οποία αρχίζουν να κολλάνε και αυτό με τη σειρά του έχει σαν αποτέλεσμα να φθείρει τα μέταλλα στα bearings του στροφάλου. Άσε που μπορεί να κάνει εσωτερικές ρωγμές που δεν φαίνονται αν δεν βγάλεις την κεφαλή. Όλα αυτά βέβαια αχρηστεύουν τον κινητήρα, που μετά θέλει ανακατασκευή και τέτοια δεν γίνεται στην Ελλάδα.

Βέβαια μπορεί να δουλεύει σωστά και να μην φαίνεται να έχει το παραμικρό για άλλα 30χιλ. χλμ, αν το θες να το έχεις για λίγα χρόνια και μετά να το αλλάξεις, ίσως να μην σε προβληματίσει ποτέ.

Για έλεγχο. Κατ'αρχήν άκου καλά τον κινητήρα στο ρελαντί, αν ακούγεται ένας χτύπος «τακ-τακ» που και που μέσα από τον κινητήρα. Άκου το και με πατημένο συμπλέκτη χωρίς ταχύτητα μέσα. Κοίταξέ τον για διαρροές, σπό το πλάι στο μπροστινό του μέρος να δεις αν στάζει τίποτα. Αν έχει καμιά διαρροή από τη φλάντζα της κεφαλής. Δες αν βγάζει άσπρο καπνό η εξάτμιση. Άφησέ τον να ζεσταθεί, να πάρει μπρος το βεντιλατέρ. Μόλις ζεσταθεί καλά, σβήσε τον και πάτα ξανά τη μίζα χωρίς καθόλου γκάζι και δες αν δυσκολεύεται να ξαναπάρει και επανέλαβε μερικές φορές.

http://i1218.photobucket.com/albums/dd418/conrice/repsol/IMG_6266.jpg

pipe_smoker
12/08/2015, 13:34
Εκτός από την εξωτερική ματιά, που φαίνεται αν υπάρχει ρωγμή (αν υπάρχει, φαίνεται πάνω στο μπλοκ των κυλίνδρων ανάμεσά τους από μπροστά, ή θα στάζει ή θα πετάει νερά, θα το έχει προσέξει σίγουρα ο ιδιοκτήτης), δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται μέσα αν δεν κατεβάσεις και ανοίξεις τον κινητήρα.

Το πρόβλημα με αυτά τα μοτέρ είναι ότι λόγω σχεδίασης, τα πιστόνια είναι πολύ κοντά, κάνουν piston slapping και χαράζουν το Alusil στους κυλίνδρους. Αυτό με τον καιρό καίει τα ελατήρια των πιστονιών τα οποία αρχίζουν να κολλάνε και αυτό με τη σειρά του έχει σαν αποτέλεσμα να φθείρει τα μέταλλα στα bearings του στροφάλου. Άσε που μπορεί να κάνει εσωτερικές ρωγμές που δεν φαίνονται αν δεν βγάλεις την κεφαλή. Όλα αυτά βέβαια αχρηστεύουν τον κινητήρα, που μετά θέλει ανακατασκευή και τέτοια δεν γίνεται στην Ελλάδα.

Βέβαια μπορεί να δουλεύει σωστά και να μην φαίνεται να έχει το παραμικρό για άλλα 30χιλ. χλμ, αν το θες να το έχεις για λίγα χρόνια και μετά να το αλλάξεις, ίσως να μην σε προβληματίσει ποτέ.

Για έλεγχο. Κατ'αρχήν άκου καλά τον κινητήρα στο ρελαντί, αν ακούγεται ένας χτύπος «τακ-τακ» που και που μέσα από τον κινητήρα. Άκου το και με πατημένο συμπλέκτη χωρίς ταχύτητα μέσα. Κοίταξέ τον για διαρροές, σπό το πλάι στο μπροστινό του μέρος να δεις αν στάζει τίποτα. Αν έχει καμιά διαρροή από τη φλάντζα της κεφαλής. Δες αν βγάζει άσπρο καπνό η εξάτμιση. Άφησέ τον να ζεσταθεί, να πάρει μπρος το βεντιλατέρ. Μόλις ζεσταθεί καλά, σβήσε τον και πάτα ξανά τη μίζα χωρίς καθόλου γκάζι και δες αν δυσκολεύεται να ξαναπάρει και επανέλαβε μερικές φορές.

http://i1218.photobucket.com/albums/dd418/conrice/repsol/IMG_6266.jpg


Την καρδιά περιβόλι του έκανες του ανθρώπου.

Τρέχοντας θα παει να το πάρει το 954:bawl:


(Καλά κανεις και τα γράφεις εννοείται)

kostas777
12/08/2015, 13:54
Την καρδιά περιβόλι του έκανες του ανθρώπου.

Η δικιά μου να δεις πως έχει γίνει :(

rixius
12/08/2015, 15:48
Eυχαριστώ για τις συμβουλές... Δεν θα βιαστώ σε καμία περίπτωση να κάνω την αγορά, είμαι σε αναζήτηση αρκετό καιρό.. Και λίγο ακόμα να περιμένω δεν πειράζει. Αρκεί να είμαι σίγουρος όσο γίνεται οτι δεν δεν θα έχω δυσάρεστες εκπλήξεις.. Για την ιστορία πάντως το άλλο μηχανάκι έχει περάσει το πρώτο τέστ με επιτυχία, έχει κάνει πριν 1000xlm το μεγάλο σέρβις με τις βαλβίδες και τα λοιπά +δίσκους συμπλέκτη και ολοκαίνουργια λάστιχα.

est
12/08/2015, 16:08
Οι γνωρίζοντες ας απαντήσουν, απλά μου έκανε εντύπωση.. δίσκοι συμπλέκτη στις 22.000 χλμ θεωρείται φυσιολογικό για το 954;

rixius
12/08/2015, 16:51
Οι γνωρίζοντες ας απαντήσουν, απλά μου έκανε εντύπωση.. δίσκοι συμπλέκτη στις 22.000 χλμ θεωρείται φυσιολογικό για το 954;

H διατύπωση μου ήταν λάθος, λόγοντας το άλλο εννοούσα το 600, που έχει 30.000χλμ. και έχει κάνει το μεγάλο σερβις + δίσκους. Αν παρ'όλα αυτά είναι και σε αυτό μη λογικό ενημερώστε με... Χρόνος αναζήτησης υπάρχει. Και ας μην μείνει πολύ καλοκαιράκι. Πιο χαλάρά θα είμαι απο τέλος σεζον να πάω και μερικές βόλτες εκτός.

theofilos888
12/08/2015, 19:12
H διατύπωση μου ήταν λάθος, λόγοντας το άλλο εννοούσα το 600, που έχει 30.000χλμ. και έχει κάνει το μεγάλο σερβις + δίσκους. Αν παρ'όλα αυτά είναι και σε αυτό μη λογικό ενημερώστε με... Χρόνος αναζήτησης υπάρχει. Και ας μην μείνει πολύ καλοκαιράκι. Πιο χαλάρά θα είμαι απο τέλος σεζον να πάω και μερικές βόλτες εκτός.

Δεν εχει κανενα λογω ενα μηχανακι με νορμαλ χρηση, να ζητησει δισκους συμπλεκτη στις 30000 χλμ. Θελει καψιμο και ταρζανιες. Γνωμη μου.

zopas
12/08/2015, 19:36
Αν δεν εχεις δικο σου μαστορα για χοντα να σου συστησω αν θελεις.....για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο για το τι αγοραζεις..-

rixius
12/08/2015, 23:05
Aν μιλάμε για μάστορα εδω στο νησί έχω αλλα μια έξτρα γνώμη δεν με χαλάει , ειδικά αν έχει εξειδίκευση στα honda, Tώρα για άλλα μέρη της Ελλάδας θα χρειαστώ αν παω αλλού για αγορά π.χ Αθήνα.
Έχω ενα φιλαράκι που την πάτησε σε εξωτερική αγορα με μάστορα που βρήκε το μηχανάκι "διαμάντι" και προφανώς δεν ήταν.

Και για να επανέλθω στο 954 έχω να επισημάνω 2 φορές που του έγινε αλλαγή σε λάδια-τσιμούχες στο μπροστινό. Μου το είπε βέβαια ο ιδιοκτήτης δεν μπορώ να πω. Αλλα επειδή όπως προείπα είναι μηχανή της περιοχής μου είπε γνωστός οτι εκτός απο το μπροστινό είχε και κάποιο πρόβλημα στο μοτερ μη εμφανές χωρίς να θυμάται λεπτομέρειες.

Για την ιστορία σε δικό μου μηχανάκι δεν εχω αλλάξει ποτέ δίσκους συμπλέκτη ειδικά στο μικρό που έχει πάνω απο 40k xlm και η χρήση του μόνο νορμαλ δεν ήταν..

spyrakos35
13/08/2015, 07:15
Μη εμφανες....

Τα Μπιστονια δε φαινονται, οντως.....

:rolleyes:

RaGe_Raptor
14/08/2015, 11:30
Εκτός από την εξωτερική ματιά, που φαίνεται αν υπάρχει ρωγμή (αν υπάρχει, φαίνεται πάνω στο μπλοκ των κυλίνδρων ανάμεσά τους από μπροστά, ή θα στάζει ή θα πετάει νερά, θα το έχει προσέξει σίγουρα ο ιδιοκτήτης), δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται μέσα αν δεν κατεβάσεις και ανοίξεις τον κινητήρα.

Το πρόβλημα με αυτά τα μοτέρ είναι ότι λόγω σχεδίασης, τα πιστόνια είναι πολύ κοντά, κάνουν piston slapping και χαράζουν το Alusil στους κυλίνδρους. Αυτό με τον καιρό καίει τα ελατήρια των πιστονιών τα οποία αρχίζουν να κολλάνε και αυτό με τη σειρά του έχει σαν αποτέλεσμα να φθείρει τα μέταλλα στα bearings του στροφάλου. Άσε που μπορεί να κάνει εσωτερικές ρωγμές που δεν φαίνονται αν δεν βγάλεις την κεφαλή. Όλα αυτά βέβαια αχρηστεύουν τον κινητήρα, που μετά θέλει ανακατασκευή και τέτοια δεν γίνεται στην Ελλάδα.

Βέβαια μπορεί να δουλεύει σωστά και να μην φαίνεται να έχει το παραμικρό για άλλα 30χιλ. χλμ, αν το θες να το έχεις για λίγα χρόνια και μετά να το αλλάξεις, ίσως να μην σε προβληματίσει ποτέ.

Για έλεγχο. Κατ'αρχήν άκου καλά τον κινητήρα στο ρελαντί, αν ακούγεται ένας χτύπος «τακ-τακ» που και που μέσα από τον κινητήρα. Άκου το και με πατημένο συμπλέκτη χωρίς ταχύτητα μέσα. Κοίταξέ τον για διαρροές, σπό το πλάι στο μπροστινό του μέρος να δεις αν στάζει τίποτα. Αν έχει καμιά διαρροή από τη φλάντζα της κεφαλής. Δες αν βγάζει άσπρο καπνό η εξάτμιση. Άφησέ τον να ζεσταθεί, να πάρει μπρος το βεντιλατέρ. Μόλις ζεσταθεί καλά, σβήσε τον και πάτα ξανά τη μίζα χωρίς καθόλου γκάζι και δες αν δυσκολεύεται να ξαναπάρει και επανέλαβε μερικές φορές.

http://i1218.photobucket.com/albums/dd418/conrice/repsol/IMG_6266.jpg

:beer:

πληροφορίες που δε βρίσκεις όσο κι αν ψάξεις....σωραίος κώστα 777

rixius
22/08/2015, 01:52
Ώρα για επίλογο στο thread..

Η μηχανή ταξίδεψε περρίπου 250χλμ οδικώς και βρέθηκε κοντά μου... Φοβερά καλοσυντηρημένη.. λιγα χιλιόμετρα και πανέμορφη.. Ξέρω φαίνομαι σαν το παιδάκι που αγόρασε ολοκαίνουργιο ποδήλατο.:)
Ας είναι όμως.;)

Ευχαριστώ πολύ άπαντες για τις συμβουλές και οδηγίες.. Με βοήθησαν παααααάρα πολύ. Ακόμη και οι άλλες προτάσεις παραμένουν στο μυαλό μου για την επόμενη αγορά..

Σας παραθέτω την πρώτη της φωτο (απο το πλυντήριο βεβαίως)

339798

7Tolis
22/08/2015, 02:08
καλόστριφτο και πάντα ορθιος.
:beer:

Billymuse
22/08/2015, 05:56
ωπ και εδω καινούργια αγορά?
Καλοστριφτο φίλος :beer:

Ktm.Prestige
22/08/2015, 09:13
Καλοτάξιδη να είναι η κούκλα σου!!!
Πολλά και ασφαλή χλμ!!
:beer::beer:

theofilos888
22/08/2015, 12:14
Να το χαρεις οσο περισσοτερο μπορεις!!!!:beer:

devil's animal
22/08/2015, 12:19
καλοταξιδο, καλοστριφτο...
:beer:

congate7
22/08/2015, 12:36
:beer::beer:

καλορίζικο

Ζεύκας
22/08/2015, 13:50
:beer:

RaGe_Raptor
22/08/2015, 17:42
καλορίζικο και φυσικά καλόστριφτο...!!!!:beer:

CIRUS
22/08/2015, 17:45
Η ζωή είναι μικρή και μερικές φορές δεν θέλουμε να κάνουμε το λογικό αλλά αυτό που γουστάρουμε. Οπότε καλορίζικο και να το ευχαριστηθείς:beer:

rixius
23/08/2015, 04:23
Ευχαριστώ άπαντες για τις ευχές.. υγεία και καλή δύναμη σε όλους. :beer:

Παρακαλώ να κλειδώσει. :)

noodles
24/08/2015, 10:58
600rr 04:). ωραιο, καλοταξιδο, να το χερεσαι!