PDA

View Full Version : Συνέντευξη Θηβαίου στον FM100



Σελίδες : [1] 2

amyroukai
22/07/2015, 11:01
Έχει γίνει ένας "χαμός" από το πρωί με δαύτο. https://www.youtube.com/watch?v=Kg67qQYZoQA

Και προσπαθώ να καταλάβω πως στο καλό του κατέβηκε του ανθρώπου να ξεκινήσει αυτήν την κουβέντα... Προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται ένας άνθρωπος που θεωρητικά έπρεπε να έχει λίγο πιο ανοιχτό μυαλό να είναι κολλημένος και απόλυτος. Γιατί να προσβάλλει τον άνθρωπο που του δίνει βήμα να μιλήσει για τη δουλειά του;
Κάποια που λέει είναι "λογικά" αλλά μετά την εξήγηση που μας έδωσε ο τσομπάνης για τα γίδια, μάλλον δεν είναι λογικά. Το ότι πλέον άλλα σπουδάσαμε και με άλλα θα κληθούμε να βιοποριστούμε δεν είναι τόσο "παράλογο", ειδικά σε μιά χώρα που σύνδεση πανεπιστημίων και εργασιακού περιβάλλοντος δεν υπήρξε ποτέ και που απόφοιτοι από ένα μεγάλο κομμάτι σχολών ακόμα θεωρούν εαυτούς με την αποφοίτηση "αδιόριστους δημοσίους υπαλλήλους". Το ότι θα έπρεπε να γυρίσουν όσοι μπορούν πίσω στην πρωτογενή παραγωγή, επίσης δεν είναι παράλογο (αλλά είπαμε, γίνεται παράλογο υπό τους περιορισμούς της ΕΕ) οπότε το να ξεστομίζεται ως πανάκεια είναι λίγο αστείο.
Αυτό που με παραξενεύει (και κρίμα που το έκοψε η παραγωγός) είναι η τελευταία φράση στο βίντεο, δική της. Στις αγροτικές εργασίες (και όχι μόνο θα συμπληρώσω) προτιμώνται αλλοδαποί για να μην πληρώνονται ένσημα, είπε. Θεωρώντας το "αποδεκτό" ή τουλάχιστον αυτό φαίνεται από το απόσπασμα (που μόνη της το έκοψε εκεί). Αυτό ίσως με στεναχώρησε λίγο παραπάνω από την όποια περίεργη ρητορική του Θηβαίου.

*έπρεπε να τον έχω στο καράβι προχτές. Παρεάκι τρία πιτσιρίκια (ούτε 20) με μιά βαλίτσα και μιά κιθάρα βαμμένη με μαρκαδόρους, μπλάνκο, συνθήματα, ζωγραφιές. Ράστα μαλλί και "εναλλακτικό" στιλάκι. Τραγούδια, χάζι, λες να ρε γαμώτο η αθώα ηλικία που δεν χρειάζεται λεφτά να περάσει όμορφα, με μιά κιθάρα συντροφιά... Και κάποια στιγμή βγαίνουν τα iphone 5 και αρχίζει το browsing. Πέθανα στο γέλιο.

spyrakos35
22/07/2015, 11:05
*έπρεπε να τον έχω στο καράβι προχτές. Παρεάκι τρία πιτσιρίκια (ούτε 20) με μιά βαλίτσα και μιά κιθάρα βαμμένη με μαρκαδόρους, μπλάνκο, συνθήματα, ζωγραφιές. Ράστα μαλλί και "εναλλακτικό" στιλάκι. Τραγούδια, χάζι, λες να ρε γαμώτο η αθώα ηλικία που δεν χρειάζεται λεφτά να περάσει όμορφα, με μιά κιθάρα συντροφιά... Και κάποια στιγμή βγαίνουν τα iphone 5 και αρχίζει το browsing. Πέθανα στο γέλιο.

το έλεγα προχθές με τη γυναίκα μου

το δήθεν εναλλακτικό στυλάκι που είναι όμως "εξασφαλισμένο", είναι το χειρότερο από όλα

theofilos888
22/07/2015, 11:16
το έλεγα προχθές με τη γυναίκα μου

το δήθεν εναλλακτικό στυλάκι που είναι όμως "εξασφαλισμένο", είναι το χειρότερο από όλα

Ουκ ολιγα τα παραδειγματα εναλλακτικων, οι οποιοι ειναι εξασφαλισμενοι δια βιου και οχι μονο. Αλλωστε μην ξεχναμε, πως δεν εισαι εναλλακτικος (με την τωρινη εννοια του ορου), αν ξυπνας στις 5 για να πας να εργαστεις και να φερεις το ψωμι στο τραπεζι της οικογενειας! Εισαι με το συστημα τοτε!

Cpt. Haddock
22/07/2015, 11:23
[...] Στις αγροτικές εργασίες (και όχι μόνο θα συμπληρώσω) προτιμώνται αλλοδαποί για να μην πληρώνονται ένσημα, είπε. Θεωρώντας το "αποδεκτό" ή τουλάχιστον αυτό φαίνεται από το απόσπασμα (που μόνη της το έκοψε εκεί). Αυτό ίσως με στεναχώρησε λίγο παραπάνω από την όποια περίεργη ρητορική του Θηβαίου. [...]

Για την ακριβεια, αλλοδαποι χωρις χαρτια ή με προσωρινη εξαμηνη αδεια παραμονης, ή με προσωρινη αιτηση ασυλου, κοινως ανθρωποι που "δεν τους παιρνει" να διαμαρτυρηθουν, να ζητησουν αυτα που δικαιουνται.

Hayate
22/07/2015, 11:24
Θα συμφωνήσω ...ολο μελι μελι και απο τηγανιτα τιποτα που λέει κ ο λαός.Θεωρώ μεγάλη υποκρισία ατάκες του στύλ εγώ ζώ την οικογένεια μου με 15 ευρώ και κάτι τέτοια μπαρμπούτσαλα που πέταξε.Τότε φιλαράκι να τις κάνεις τις συναυλίες όλες αφιλοκερδώς ή με εισητήριο 2-3 ευρώ αφού δε σε ενδιαφέρουν τα χρήματα να "πουλάς" την τέχνη σου να το γυρίσουμε στην ανταλλακτική αξία και άλλα πολλά τέτοια.Συγγνώμη που θα το πώ αλλά επειδή τους έχει κόψει η πείνα τους πιο πολλούς με εξαίρεση ονόματα τύπου Χαρούλης-Μάλαμας και Τανάσης οι οποίοι έχουν "χεστεί" στο τάλαρο εδώ και κάμποσα χρόνια (δε το βγάζω απο το μυαλό μου έχω την τύχη να είναι κολλητοί μου φίλοι του χώρου κ κάποιοι να έχουν δουλέψει μαζί τους) όλοι οι άλλοι το χουν ρίξει στη φιλοσοφία και το δασκαλίκι μπας και βρούν κανα τρόπο να προωθήσουν τις μουτσουνάρες τους να γεμίσουν κανα συναυλιακό χώρο και να τους θαυμάσουν τα πλήθη.

Τώρα για όλο το θέμα της αγροτιάς κτλπ μπορούμε να το αναλύσουμε σε άλλο θέμα γιατί τουλάχιστον για εμένα ποτέ δε το προώθησε καμμία κυβέρνηση σωστά το πράμα και με σωστά κίνητρα έτσι ώστε να μη γεμίζουν ο τόπος απο γιατρούς,δικηγόρους,υπολογιστάκηδες και κάθε διαλογής ειδικότητα που τραβάει το μανίκι κ την έχουν ξεχειλώσει.Είμαι της άποψης οτι δεν θέλανε ποτέ την αποκέντρωση γι αυτό κ δεν λειτούργησε επιτυχώς.Και αυτό που είπε και ο καπιτάνο απο πάνω μεγάλο ρόλο έπαιξε.

thunder ace
22/07/2015, 11:55
κατι τυπακια σαν και του λογου του ,εδω και πολλα (μα πολλα) χρονια,τους εχω γραμενους στα παπαρια μου.Κατι κουλτουρε τυπους ,καλλιτεχνες του κολου,γραφοντας στιχακια που μονο αυτοι καταλαβενουν,ουτε να τους βλεπω.Ουστ ρε τεμπεληδες της εφορης κοιλαδας που θα μας μιλησετε για δουλεια.Ρε ουστ.

skylaros
22/07/2015, 12:08
Πω πω πω μλκ πανικός εν κρανίο, τι ναρκωτικά έχει πάρει ο τύπος ?!?!

thunder ace
22/07/2015, 12:12
Πω πω πω μλκ πανικός εν κρανίο, τι ναρκωτικά έχει πάρει ο τύπος ?!?!

δεν εχει παρει τιποτα.Ολοι του συναφιου του (κουλτουρε-εντεχνο-σκεπτομενοι)αυτες τις μαλακιες τις λενε απο φυσικου τους.

BLiTzER
22/07/2015, 12:13
Συνέντευξη ποιου;

Panos76
22/07/2015, 12:13
κατι τυπακια σαν και του λογου του ,εδω και πολλα (μα πολλα) χρονια,τους εχω γραμενους στα παπαρια μου.Κατι κουλτουρε τυπους ,καλλιτεχνες του κολου,γραφοντας στιχακια που μονο αυτοι καταλαβενουν,ουτε να τους βλεπω.Ουστ ρε τεμπεληδες της εφορης κοιλαδας που θα μας μιλησετε για δουλεια.Ρε ουστ.

Έτσι είναι, από Σαββόπουλο μέχρι βάλε ότι θες, ποιο συστημικοί κ απ το σύστημα. Μόνο ο Γερμανός είναι αληθινός πιστεύω (απ τους παλιούς).

Hayate
22/07/2015, 12:22
Συνέντευξη ποιου;

Κρίστο Τηβαίο!

skylaros
22/07/2015, 12:23
Ο τύπος προφανώς κάτι άλλο ήθελε να πει αλλά ή είναι τρελός εντελώς ή κάτι έχει πάρει, πολύ αχταρμάς στο κεφάλι του.

MG-KTiNoS
22/07/2015, 12:31
Έχει γίνει ένας "χαμός" από το πρωί με δαύτο. ΜΠΆ ΜΠΛΑ ΜΠΑΛΑ.....
Και προσπαθώ να καταλάβω πως στο καλό του κατέβηκε του ανθρώπου να ξεκινήσει αυτήν την κουβέντα... Προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται ένας άνθρωπος που θεωρητικά έπρεπε να έχει λίγο πιο ανοιχτό μυαλό να είναι κολλημένος και απόλυτος. Γιατί να προσβάλλει τον άνθρωπο που του δίνει βήμα να μιλήσει για τη δουλειά του;
ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ Αυτό ίσως με στεναχώρησε λίγο παραπάνω από την όποια περίεργη ρητορική του Θηβαίου.

*έπρεπε να τον έχω στο καράβι προχτές. Παρεάκι τρία πιτσιρίκια (ούτε 20) με μιά βαλίτσα και μιά κιθάρα βαμμένη με μαρκαδόρους, μπλάνκο, συνθήματα, ζωγραφιές. Ράστα μαλλί και "εναλλακτικό" στιλάκι. Τραγούδια, χάζι, λες να ρε γαμώτο η αθώα ηλικία που δεν χρειάζεται λεφτά να περάσει όμορφα, με μιά κιθάρα συντροφιά... Και κάποια στιγμή βγαίνουν τα iphone 5 και αρχίζει το browsing. Πέθανα στο γέλιο.

1. Ποιός είναι αυτός ρε? και με τι προσόντα μιλάει και πρέπει εγώ να τον ακούσω? Τι είναι?
Ένα τίποτα είναι!
Ως εκ τούτου στα @@ μου τι λέει γενικώς.
:lol:


2 Γουστάρω εναλλακτικά παιδιάκια.
Τι πάει να πει έχουν λεφτά και άι φον?
Σιγά το πράγμα.

:a021:

bulmont
22/07/2015, 12:35
Εμένα μου θύμησε αυτό :


https://www.youtube.com/watch?v=sbKQdxuNjAo

congate7
22/07/2015, 12:43
:rotflmao:

338772

pipe_smoker
22/07/2015, 12:45
Συνέντευξη ποιου;

Χρήστος Χυδαίος

©Τζιμάκος:D

Hayate
22/07/2015, 12:51
Χρήστος Χυδαίος

©Τζιμάκος:D


Νταξ είσαι για μπ@ν....ούτε μία παράγραφο σχολιασμό ρε μλκ;;;Εσύ ο σεντονάς; Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟΣ!

DAYMAN
22/07/2015, 12:54
δουλευω σε φυλαξη ενος μεγαλογιατρου.Η εταιρεια μου φερνει εναν 25χρονο να τον εκπαιδευσω και να πιασει δουλεια.Ολα καλα για 2 εβδομαδες 40 ευρω το μεροκαματο με 2 ρεπο ανα εβδομαδα.Την τρίτη εβδομαδα μου ανακοινωνει οτι σταματαει λεγοντας οτι το 20αρικο του πατερα φτανει για καφε τσιγαρα βενζινη στο σμαρτακι και καλοκαιρι ειναι ε καλυτερα θα παω σε καμια παραλια ομολογει....... Εχει αδικο ο Θηβαιος και ο καθε Θηβαιος λοιπον:Κατα περιπτωση φυσικα αυτο αν και γνωριζω πολλα παιδια φιλων με την ιδια τεμπελικη νοοτροπια.Ξερω θα με κραξετε πολλοι αλλα εχω τα παραδειγματα.Περα απο το τι ειναι και τι λεει ο Θηβαιος και ο υπολοιπος καλλιτεχνικος κοσμος και το ποσο βολεμενοι ειναι.Επισης ξερω Αλβανο που κυνηγαει τις δουλειές με μανια και δεν αφήνει τιποτα να χαθει.Τιμη του για εμενα.

BLiTzER
22/07/2015, 12:56
Ναι, αλλά όλα αυτά τα λέει ένας ανύπαρκτος "έντεχνος", οπότε και σωστά να είναι (που δεν είναι), καταντούν απλώς γραφικά.

pipe_smoker
22/07/2015, 12:57
*έπρεπε να τον έχω στο καράβι προχτές. Παρεάκι τρία πιτσιρίκια (ούτε 20) με μιά βαλίτσα και μιά κιθάρα βαμμένη με μαρκαδόρους, μπλάνκο, συνθήματα, ζωγραφιές. Ράστα μαλλί και "εναλλακτικό" στιλάκι. Τραγούδια, χάζι, λες να ρε γαμώτο η αθώα ηλικία που δεν χρειάζεται λεφτά να περάσει όμορφα, με μιά κιθάρα συντροφιά... Και κάποια στιγμή βγαίνουν τα iphone 5 και αρχίζει το browsing. Πέθανα στο γέλιο.

Άμα δε βγαίναν τα iphone5 και να αρχίσει το browsing να ανησυχούσες, γιατί μάλλον θα σε είχε κάνει πειραματόζωο ο νίκος άμπελ στη χρονομηχανή του:lol:

Το χίπι στάιλ και ξεγνοιασιά με μια ξεκούρδιστη κιθάρα και Διδυμότειχο μπλουζ έχει πεθάνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Είτε δυστυχώς είτε ευτυχώς.

ggs
22/07/2015, 13:00
Παιδες , δεν νομιζω ότι εχει καμια αξια η συντευξη αυτή ετσι ώστε να γινει και αφορμη για προβληματισμο…:rolleyes:



Αξια θα ειχε αν μας ελεγε την συνταγη πως περναει μια πενταμελης οικογενεια με 450 ευρω τον μηνα στην ελλαδα…:rolleyes:

pipe_smoker
22/07/2015, 13:01
Νταξ είσαι για μπ@ν....ούτε μία παράγραφο σχολιασμό ρε μλκ;;;Εσύ ο σεντονάς; Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟΣ!

Τώρα τον ακούω τον εμετό του/συνέντευξή του.

Και βασικά δεν ξέρω και γιατί τον ακούω κιόλας, σιγά που θα κάτσω να γράψω και σεντόνι.

Δε μας χέζει κι ο Θηβαίος (μαζί με τον ακατανόμαστο).

pipe_smoker
22/07/2015, 13:03
Αξια θα ειχε αν μας ελεγε την συνταγη πως περναει μια πενταμελης οικογενεια με 450 ευρω τον μηνα στην ελλαδα…:rolleyes:

Αυτό δε θα είχε αξία.

Αυτό θα ήταν το παραλήρημα της χρονιάς, μέχρι και τον μπουμπούκο θα έσβηνε απ'το χάρτη:lol:

BLiTzER
22/07/2015, 13:03
Και βασικά δεν ξέρω και γιατί τον ακούω κιόλας


Eπειδή είναι ό,τι καλύτερο έχει βγει από το στόμα του.

pipe_smoker
22/07/2015, 13:04
Eπειδή είναι ό,τι καλύτερο έχει βγει από το στόμα του.


:a23::a23::a23::a3::beer: και τέλος.

doctoras
22/07/2015, 13:07
πρώτη φορα ακούω Θηβαίο σε συνέντευξή, μαλκες μου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ο τύπος....!! στην αρχή νόμιζα αμπελοφιλοσοφούσε λόγο πρωινού δίμετρου μπάφου, μετά αντιλαμβάνομαι οτι τελικά είναι ενα γίδι και μισό, που οπότε βολεύει καλύπτεται μέσα από το επαναστατιλικι της αριστεράς και απο την αλλη να προασπίζεται συμφέροντα "ευγενούς" ιμπεριαλισμού...

βασικά ο λόγος του ταιριάζει πολύ με του κουγια και μονο αντιστοίχως πρέπει από εδώ και στο εξής να αντιμετωπίζεται

el_hymador
22/07/2015, 13:09
Αν ένας καλλιτέχνης χρειάζεται να μιλήσει και να διευκρινίσει συμπληρωματικά του έργου του, γ@μησε τα και άφησε τα...

Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑΣ στην εποχή μας που να προάγει με το πνευματικό - καλλιτεχνικό του έργο κάποια πράγματα...

pipe_smoker
22/07/2015, 13:17
Αν ένας καλλιτέχνης χρειάζεται να μιλήσει και να διευκρινίσει συμπληρωματικά του έργου του, γ@μησε τα και άφησε τα...


Συμφωνώ 100%

Και ακόμη χειρότερο ειναι όταν δε συμβαίνει αυτό γιατί ειναι στούρνος ο ίδιος και όντως "χρειάζεται" να το κάνει όπως λες κι εσύ, γιατί ειναι ελλιπές το έργο του, αλλα γιατί τσινανε και δεν καταλαβαίνουν Χριστο οι ακροατές, και θέλουν σώνει και ντε να μπουν υπότιτλοι.
Και κάποια στιγμή, αν του τα εχουν κάνει τσουρέκια ακροατές και δημοσιογράφοι, μπορεί να δώσει μια κάποια εξήγηση για το έργο του. Λες και χρειάζεται να απολογηθεί.

Στο δεύτερο που λες διαφωνώ αλλα δεν ειναι της παρούσης.

Panos76
22/07/2015, 13:19
Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑΣ στην εποχή μας που να προάγει με το πνευματικό - καλλιτεχνικό του έργο κάποια πράγματα...

Μη τα ισοπεδώνουμε όλα (http://i.imgur.com/WOJzVpK.jpg)

el_hymador
22/07/2015, 13:22
Για πείτε έναν

Specialized
22/07/2015, 13:25
Συμφωνώ με τον Ηλία. Και εν μέρει με τον Θηβαίο (δεν διάβασα/άκουσα ακριβώς τι είπε). Δεν είναι όλοι έτσι αλλά πολλοί κάνουν όπως λένε οι προαναφερόμενοι. Τα δικά μου παρόμοια παραδείγματα είναι πάμπολλα. Από άτομα σε περιοχές με τουρισμό/αγροτική παραγωγή που δεν κάνουν τίποτα έως στην πρόσφατη αναζήτηση μου για να μου ξύσουν/βάψουν μια πέργκολα 2 άνεργοι στη γειτονιά μου που απέρριψαν την δουλειά (και τους έδινα όσα θα ήθελαν).

Δυστυχώς μάθαμε στα εύκολα και τώρα θα πάμε στα πολύ δύσκολα! Είμαστε και από τη φύση μας οι Έλληνες του παραλόγου, χώρα με 11 εκ. ανθρώπους συγκεντρωμένους σε Αττική, Θεσσαλονίκη, Πάτρα και Ηράκλειο! Η υπόλοιπη Ελλάδα που είναι τι κάνει;

doctoras
22/07/2015, 13:32
Για πείτε έναν
μη συγκρίνεις και το τσουβαλιάζεις τώρα με τον απίθανο που τέτοιο παραλογισμό ούτε από θυμωμένο 13χρονο

φυσικά και υπάρχουν νορμαλ προσωπικότητες που προάγουν αξίες, μαλαμας πχ

7Tolis
22/07/2015, 13:36
Από τη Θήβα είναι;

Hayate
22/07/2015, 13:37
Απο τους Λιβανάτες....μαζί με κάτι μπάμπουρες&τζιτζιφιόγκους κατέβηκε

7Tolis
22/07/2015, 13:42
Οι λιβανατες έχουν ωραία χοιρινα και παραγωγή πατάτας.

Όλοι οι εντεχνοι είναι για να έρχεται περίοδος ακόμη και στους άντρες.

Πάντως σα λαός, τεμπέληδες είμαστε και φταίνε οι γονείς κατά κύριο λόγο. Μεγάλη μερίδα. Αν όχι τεμπέληδες, αεριτζήδες εύκολα.

Hayate
22/07/2015, 13:45
Οι λιβανατες έχουν ωραία χοιρινα και παραγωγή πατάτας.

Όλοι οι εντεχνοι είναι για να έρχεται περίοδος ακόμη και στους άντρες.

Πάντως σα λαός, τεμπέληδες είμαστε και φταίνε οι γονείς κατά κύριο λόγο. Μεγάλη μερίδα. Αν όχι τεμπέληδες, αεριτζήδες εύκολα.

Με το τεμπέληδες διαφωνώ, κακομαθημένοι&ψωνισμένοι&με φουσκωμένα μυαλά απο τους γονείς κάποιοι επι του συνόλου θα συμφωνήσω.Δεν μ'αρέσει να το τσουβαλιάζουμε συνολικά.

Bob_o_mastoras
22/07/2015, 13:49
Αυτα παθαινετε αμα ακουτε Θηβαιο... :lol:
Ακουστε λιγο hardcore punk να γουσταρετε!!! :smokin:

spyrakos35
22/07/2015, 13:57
Αυτα παθαινετε αμα ακουτε Θηβαιο... :lol:
Ακουστε λιγο hardcore punk να γουσταρετε!!! :smokin:
να δείτε για πότε η χόνΔα θα σας φαίνεται γαμάτη

:rolleyes:

Pan (dvs)
22/07/2015, 14:00
Τελικα ο καταλογος με τους μαλακες,μερα με τη μερα μεγαλωνει.

Οταν λεει στην δημοσιογραφο οτι δεν κανει κατι παραγωγικο ,καποιος που το ποιο παραγωγικο που εχει κανει ειναι να τα ξυνει ολη μερα (αν κανω λαθος διορθωστε με),δεν αξιζει να ασχοληθω μαζι του.

Οπως περιπου ειπε και ο Κτινος παραπανω, ΝΑ κι αν μιλαει ΝΑ και αν δεν μιλαει.

Bob_o_mastoras
22/07/2015, 14:06
:rolleyes:

:nono:

Δες:

https://www.youtube.com/watch?v=cMKNnYe97CQ
https://www.youtube.com/watch?v=h8V-UNYKmRM
https://www.youtube.com/watch?v=x1WWQPXo4PQ

:a49::rockon:

pipe_smoker
22/07/2015, 14:06
Για πείτε έναν

Ξαναλέω δε νομίζω ότι είναι της παρούσης.

Και στο φινάλε σίγουρα κάποιοι γουστάρουνε και το Χυδαίο και λένε "καλά τα είπε".

Τί νόημα έχει τώρα να το κάνουμε το θρεντ
-Ο τάδε είναι πΧιοτικός και περνάει και μηνύματα ασούμε!
-Τί λε ρε που ο τάδε είναι πΧιοτικός?......

και πάει λέγοντας.

el_hymador
22/07/2015, 14:24
Δεν καταλάβατε μάλλον... ξαναγράφω λοιπόν... πείτε μου ΕΝΑΝ που αυτά τα 5 χρόνια της φούτσας, βγήκε μπροστά και χρησιμοποίησε την τέχνη του ως μέσον γα διαμαρτυρία, προβληματισμό, αφύπνιση, whatevere σχετικό με αυτά που ζούμε...

Το μόνο που έκανε ο κάθε μ@λ@κ@ς αυτοαποκλούμενος "έντεχνος" είναι να συναγωνίζεται με τους άλλους του είδους, ποιος θα γράψει το πιο "ψαγμένο" τραγουδάκι με τέσσερα ακόρντα και τους πιο καταθληπτικούς - προσωπικούς - εσωτερικούς - επιτηδευμένα μίζερους και στίχους...

Μάλαμας; Προτιμώ να κάνω piercing με τόρνο παρά να τον ακούω...

Οκ προσπαθούμε να διασκεδάσουμε τον πόνο μας με τις μαλακίες που γράφουμε άλλα τα πάντα καταρρέουν γύρω μας και κανενός "καλλιτέχνη" δεν ιδρώνει το αυτί... αυτοί "δημιουργούν" με μοναδικό σκοπό να καβατζάρουν θέση στο φεστιβάλ της ΚΝΕ και να μην χάσουν το κοινό τους

Bob_o_mastoras
22/07/2015, 14:28
Τί νόημα έχει τώρα να το κάνουμε το θρεντ


Καπου πρεπει να τρολαρουμε για να περασει η ωρα... :D Δεν εχει και δουλεια σημερα.. κουτι εκατσε το θρεντ!

taisteal
22/07/2015, 14:32
Δεν καταλάβατε μάλλον... ξαναγράφω λοιπόν... πείτε μου ΕΝΑΝ που αυτά τα 5 χρόνια της φούτσας, βγήκε μπροστά και χρησιμοποίησε την τέχνη του ως μέσον γα διαμαρτυρία, προβληματισμό, αφύπνιση, whatevere σχετικό με αυτά που ζούμε...

Το μόνο που έκανε ο κάθε μ@λ@κ@ς αυτοαποκλούμενος "έντεχνος" είναι να συναγωνίζεται με τους άλλους του είδους, ποιος θα γράψει το πιο "ψαγμένο" τραγουδάκι με τέσσερα ακόρντα και τους πιο καταθληπτικούς - προσωπικούς - εσωτερικούς - επιτηδευμένα μίζερους και στίχους...

Μάλαμας; Προτιμώ να κάνω piercing με τόρνο παρά να τον ακούω...

Οκ προσπαθούμε να διασκεδάσουμε τον πόνο μας με τις μαλακίες που γράφουμε άλλα τα πάντα καταρρέουν γύρω μας και κανενός "καλλιτέχνη" δεν ιδρώνει το αυτί... αυτοί "δημιουργούν" με μοναδικό σκοπό να καβατζάρουν θέση στο φεστιβάλ της ΚΝΕ και να μην χάσουν το κοινό τους

Νομιζω οτι ολα αυτα τα χρονια της προμελετημενης κρισης οι ανθρωποι της τεχνης και του πνευματος σιωπουν,πραγμα θλιβερο.
Αλλα καλυτερα να μην λες τιποτα απο το να λες μαλακειες.

doctoras
22/07/2015, 14:33
Η επιπολαιότητα και η έπαρση θα εξαργυρωθούν πολυ γρήγορα, φανταστείτε τι θα γίνει στο επόμενο λαιβ του απο τους ανέργους φανς του...

Τα νεα στην Ελλάδα διαδίδονται πολυ γρήγορα

Bob_o_mastoras
22/07/2015, 14:34
Νομιζω οτι ολα αυτα τα χρονια της προμελετημενης κρισης οι ανθρωποι της τεχνης και του πνευματος σιωπουν,πραγμα θλιβερο.


Παλια καιγαν τα βιβλια, τωρα καινε τα μυαλα.. ;)

notakos600
22/07/2015, 14:35
Ακόμη κι όσοι δεν τον ήξεραν, μετά από αυτό τον έμαθαν.
Γατάκια...

BLiTzER
22/07/2015, 14:37
Η επιπολαιότητα και η έπαρση θα εξαργυρωθούν πολυ γρήγορα, φανταστείτε τι θα γίνει στο επόμενο λαιβ του απο τους ανέργους φανς του...

Τα νεα στην Ελλάδα διαδίδονται πολυ γρήγορα

Θα έχει +4 άτομα, που τον έμαθαν από αυτή την ιστορία, στον ήδη τεράστιο πυρήνα των 7 οπαδών του.

EDIT: Γαμώτο, με πρόλαβε ο νοτάκος.

Ζεύκας
22/07/2015, 14:42
Το έντεχνο, τουλ έτσι όπως το ξέραμε έχει πεθάνει.

Εδώ και λίγα χρόνια είναι τη μοδός τα swing jazz hipsterοτράγουδα.

άντε να έχει επιβιώσει κανάς Χαρούλης.
οι συνομηλικοί του χιπστεροτράγουδα και οι παλαιότεροι αναμασάνε τις επιτυχίες τους
με κοινό τους πενηντάρηδες μπας και συμπληρώσουν κανά ένσημο για την σύνταξη

catmaster
22/07/2015, 14:42
Το οξύμωρο του θέματος είναι πως οι περισσότεροι αυτοπροσδιοριζόμενοι ως επαναστάτες καλλιτέχνες δίναν συναυλίες και τα χρήματα φυσικά υπήρχε απαίτηση να πληρώνονται μετρητά και αφορολόγητα (ως επί το πλείστον)

Ζεύκας
22/07/2015, 14:43
Δεν καταλάβατε μάλλον... ξαναγράφω λοιπόν... πείτε μου ΕΝΑΝ που αυτά τα 5 χρόνια της φούτσας, βγήκε μπροστά και χρησιμοποίησε την τέχνη του ως μέσον γα διαμαρτυρία, προβληματισμό, αφύπνιση, whatevere σχετικό με αυτά που ζούμε...

Το μόνο που έκανε ο κάθε μ@λ@κ@ς αυτοαποκλούμενος "έντεχνος" είναι να συναγωνίζεται με τους άλλους του είδους, ποιος θα γράψει το πιο "ψαγμένο" τραγουδάκι με τέσσερα ακόρντα και τους πιο καταθληπτικούς - προσωπικούς - εσωτερικούς - επιτηδευμένα μίζερους και στίχους...

Μάλαμας; Προτιμώ να κάνω piercing με τόρνο παρά να τον ακούω...

Οκ προσπαθούμε να διασκεδάσουμε τον πόνο μας με τις μαλακίες που γράφουμε άλλα τα πάντα καταρρέουν γύρω μας και κανενός "καλλιτέχνη" δεν ιδρώνει το αυτί... αυτοί "δημιουργούν" με μοναδικό σκοπό να καβατζάρουν θέση στο φεστιβάλ της ΚΝΕ και να μην χάσουν το κοινό τους


ολόσωστος. ούτε τα πρώτα χρόνια 2010-2012 που έγινε το πρώτο σοκ δεν δώσανε έργο.

byron
22/07/2015, 15:23
Για πείτε έναν

Αγγελάκας.

GIXXERAKIAS
22/07/2015, 15:47
ο Θηβαίος θα κράξει και τον Γουίλι τον μαύρο θερμαστή από το Τζιμπουτί,που αντί να δουλεύει ώρες πολλές,για πράγματα περίεργα του μιλούσε....

Bradipous
22/07/2015, 16:02
ο Θηβαίος θα κράξει και τον Γουίλι τον μαύρο θερμαστή από το Τζιμπουτί,που αντί να δουλεύει ώρες πολλές,για πράγματα περίεργα του μιλούσε....

Πάντως φαίνεται να του έμαθε καλα πως καπνίζεται στ Αλγέρι τ χασις :lol:

nikos_abel
22/07/2015, 16:17
Όλοι οι εντεχνοι είναι για να έρχεται περίοδος ακόμη και στους άντρες.



Παλιό αλλά καλό

http://www.hiphop.gr/forum_topic/456075/1

theofilos888
22/07/2015, 16:18
Ακομη με τους τελειωμενους ασχολειστε; Παρακληση κλειδωστε το..... με τους λεμεδες τους καλλιτεχνες...... :mad:

motoexelixis
22/07/2015, 18:44
οχι ρε ολα καλα, να εχουμε να ασχολουμαστε λιγο κι εμεις να μη μας λεν τεμπεληδες...Γεια σου ρε (εφ)ηβαιε καυλιτεχνη.....

AUFGEBRACHT
22/07/2015, 19:21
Τέτοια τρομερή ροή λόγου είχα να δω από την ερμηνεία της Βουγιουκλάκη που έκανε τη μουγκή στη Μαρία της σιωπής...

Υ.Γ. Το κουβούκλιο που πούλαγε εισιτήρια μύριζε από μόνο του ή λόγω του Θηβαίου;

Υ.Γ.2 Είναι άραγε παραγωγικό μετά τη συναυλία να την πέφτεις στις φοιτήτριες να έρθουν να κοιμηθούν στο ξενοδοχείο του καλλιτέχνη όπως έκανε ο Θηβαίος στη Μυτιλήνη; (ελπίζω να διαβάζει moto.gr η γυναίκα του :p )

skylaros
22/07/2015, 19:24
Δε φταίει η μουσική για τις δηλώσεις κάποιου. Ούτε όλοι οι καλλιτέχνες είναι ίδιοι φυσικά. Ούτε και θα πάψω να ακούω κάποιον αν μου αρέσει ο στίχος και η μουσική του ή να βλέπω κάποιον αν το παίξιμο του ή αυτό που ζωγραφίζει μου αρέσει επειδή είναι τρόμπας. Τώρα να με φτάσει στο σημείο να σιχαθώ ότι έχει σχέση με κάποιον δύσκολο αλλά Ok έχει συμβεί.

Αν με ρωτούσε κανείς πάντως ποιόν καλλιτέχνη ξεχωρίζεις για τη στάση του όλη αυτή την πενταετία τουλάχιστο από τους γνωστούς γιατί λιγότερο ή και καθόλου γνωστοί είναι χιλιάδες, τότε με βεβαιότητα θα έλεγα τον Αλκίνοο και έργο μουσικό έχει παράξει που είναι επηρεασμένο από την "κρίση" (χωρίς να προσπαθήσει να το εκμεταλλευτεί εμπορικά όσο θα μπορούσε) αλλά και σαν άνθρωπο σε πορείες και συγκεντρώσεις, πάντα διακριτικός, πάντα εκεί και χωρίς ποτέ να χάνει την αξιοπρέπεια του. Δεν ήταν λίγες οι φορές που δέχθηκε χημικά αλλά πάντα απέφευγε την κάμερα και τους θεατρινισμούς. Μετά θα ακολουθούσε ο Θανάσης για πολλά από τα τραγούδια τους τα ίδια και για κινήσεις που έχει κάνει πάλι εκτός κάμερας.

wthanasis
22/07/2015, 19:27
... καλυτερα να μην λες τιποτα απο το να λες μαλακειες.

Για άλλη μια φορά σωστός...:beer:

gior-gos
22/07/2015, 19:28
πείτε μου ΕΝΑΝ που αυτά τα 5 χρόνια της φούτσας, βγήκε μπροστά και χρησιμοποίησε την τέχνη του ως μέσον γα διαμαρτυρία, προβληματισμό, αφύπνιση, whatevere σχετικό με αυτά που ζούμε...

Active Member. Οχι μόνο τα τελευταια 5 χρονια, απο πολυ πιο πριν. Πολιτικοποιημενοι με καθαρη θεση απεναντι σε φλεγοντα κοινωνικοπολιτικα ζητηματα τοποθετουνται οχι μόνο απο τους στιχους τους αλλά και μέσα απο συνεντευξεις κτλ.

Αγγελάκας επισης. Μηπως ομως δεν μετραει και τοσο επειδη δεν φοραει φανταχτερο περιτυλιγμα;

kostas777
22/07/2015, 19:35
Ένας άθρωπας βγήκε αέρα και είπε τη γνώμη του. Καλή / κακή, είναι δική του και καλά κάνει και τη λέει. Εδώ βγαίνει και τη λέει ο μητσοτάκης και κάθε καρυδιάς απίδι. Το ότι είναι καλλιτέχνης και το ποιάς σχολής και κουλτούρας, είναι κομματάκι άσχετο, νομίζω.

(εγώ θυμάμαι ότι είχαμε κρίση/ανεργία/βλακεία από το ΄90, που έμπαινα από μαγαζί σε μαγαζί και έλεγα «καλημέρα σας, μήπως θέλετε υπάλληλο; Είμαι πολύ εργατικός, ένα μεροκάματο θέλω» (και δεν έβρισκα) και που δούλεψα ακόμη και σε μάντρα να φτυαρίζω άμμο και τσιμέντα... αχ, ωραίες εποχές εκείνες, τότε είχαμε κρίση :p)

kostas777
22/07/2015, 19:37
Active Member. Οχι μόνο τα τελευταια 5 χρονια, απο πολυ πιο πριν. Πολιτικοποιημενοι με καθαρη θεση απεναντι σε φλεγοντα κοινωνικοπολιτικα ζητηματα τοποθετουνται οχι μόνο απο τους στιχους τους αλλά και μέσα απο συνεντευξεις κτλ.

Να μιλήσω, να μη μιλήσω, να μιλήσω, να μη μιλήσω.. λέω να μην, με τρώει το χέρι μου, αλλά άσε καλύτερα!

Ζεύκας
22/07/2015, 19:44
Active Member. Οχι μόνο τα τελευταια 5 χρονια, απο πολυ πιο πριν. Πολιτικοποιημενοι με καθαρη θεση απεναντι σε φλεγοντα κοινωνικοπολιτικα ζητηματα τοποθετουνται οχι μόνο απο τους στιχους τους αλλά και μέσα απο συνεντευξεις κτλ.

Αγγελάκας επισης. Μηπως ομως δεν μετραει και τοσο επειδη δεν φοραει φανταχτερο περιτυλιγμα;

Active Member/Αγγελάκας έχουν χροοοοοόνια να βγάλουν κανά άλμπουμ της προκοπής

wthanasis
22/07/2015, 19:45
Κι έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ πότε είχε βγεί για συνέντευξη πάλι ο προκομένος.
Μα ναι τώρα θυμήθηκα ! Μην πεις τίποτα, σε κατάλαβα απ΄τη φωνή... :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=_49vblhTqLg

Bob_o_mastoras
22/07/2015, 19:45
Διαβασα μολις πριν οτι δηλωσε μεταξυ του υπολοιπου εσμου, οτι το να μεταναστευσεις ειναι η ευκολη λυση... :rolleyes:
Θεε μου, ποσο ΒΛΑΚΑΣ!!!
Τσαντιστηκα!!! :mad:
Βλακαμα τραγουδιαρη να σε βαλουν να δουλεψεις κανα 10ωρο οικοδομη να παθεις εγκεφαλικο να δεις ποιος ειναι τεμπελης.. Που κανεις το κεφι σου ενα δυωρο και εισπρατεις χιλιαρικο.. Καραγκιοζη!
Φαπες μονο!!

Meni0s
22/07/2015, 19:53
Σιγά μην σκίσεις κανένα καλσόν! Μαιντανέ εσύ της δεκάρας!!!

akis_trevor
22/07/2015, 20:05
για τους καλλιτεχνες που ψαχνετε,βαλτε τα υπογεια ρευματα μεσα... ;)
οσο για τον θηβαιο,κριμα,τον συμπαθουσα τον μιν@ρ@ αλλα τελικα δεν...

byron
22/07/2015, 20:12
Active Member/Αγγελάκας έχουν χροοοοοόνια να βγάλουν κανά άλμπουμ της προκοπής

Ρε Μπάμπη τι λες...;
Οι active member είναι λίγο δύσκολο να βγάλουν αφού έχουν διαλυθεί.
Ο Αγγελάκας, είναι από τους πιο "παραγωγικούς" στιχουργούς/ποιητές/τραγουδοποιούς. Η "Γελαστή Ανηφόρα" που έβγαλε πέρυσι-πρόπερσι, είναι μοναδικό άλμπουμ.
http://alltogethernow.gr/gr/default.asp?pageid=2&t=%CE%BD%CE%B5%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-alltogethernow

BLiTzER
22/07/2015, 20:31
Ναι, αλλά οι Τρύπες έχουν καιρό να βγάλουν κάτι :P

thunder ace
22/07/2015, 20:43
Διαβασα μολις πριν οτι δηλωσε μεταξυ του υπολοιπου εσμου, οτι το να μεταναστευσεις ειναι η ευκολη λυση... :rolleyes:
Θεε μου, ποσο ΒΛΑΚΑΣ!!!
Τσαντιστηκα!!! :mad:
Βλακαμα τραγουδιαρη να σε βαλουν να δουλεψεις κανα 10ωρο οικοδομη να παθεις εγκεφαλικο να δεις ποιος ειναι τεμπελης.. Που κανεις το κεφι σου ενα δυωρο και εισπρατεις χιλιαρικο.. Καραγκιοζη!
Φαπες μονο!!
:rotflmao::rotflmao:να δουλεψουν αυτα τα ατομα οικοδομη;;;αυτοι δεν εχουν δουλεψει ποτε στη ζωη τους.

el_hymador
22/07/2015, 20:55
Active Member. Οχι μόνο τα τελευταια 5 χρονια, απο πολυ πιο πριν. Πολιτικοποιημενοι με καθαρη θεση απεναντι σε φλεγοντα κοινωνικοπολιτικα ζητηματα τοποθετουνται οχι μόνο απο τους στιχους τους αλλά και μέσα απο συνεντευξεις κτλ.

Αγγελάκας επισης. Μηπως ομως δεν μετραει και τοσο επειδη δεν φοραει φανταχτερο περιτυλιγμα;


Συγνώμη αλλά βρίσκω την όλη φάση με τα ελληνικά hip hip και Low Bap και τας κεμπάπ τουλάχιστον αστεία... το να μαϊμουδίζεις κάτι που γεννήθηκε αυθόρμητα (και ήταν όντως αυθεντικά πηγαίο τότε) στα γκέτο των αμερικάνικων μεγαλουπόλεων, σημαίνει ότι αδυνατείς να βρεις κάτι δικό σου που να είναι αυθεντικό. Δεν ήξερα ότι στο Πέραμα είχαν MC's και graffiti και gangstas...

υ.γ. Για τον Αγγελάκα ούτε κρύο, ούτε ζέστη... νομίζω ότι έχει πολλά δικά του θέματα να λύσει πρωτίστως...

skylaros
22/07/2015, 20:59
Για τους active member και ειδικότερα για τον B.D. Foxmoor πάντως μπορώ να του καταλογήσω πως είχε τη δυνατότητα να πατήσει το φίδι όταν ήταν μικρό στο Πέραμα και δε το έκανε, με τα γνωστά επακόλουθα. Δε λέω πως το έκανε επίτηδες .

amyroukai
22/07/2015, 21:34
Για τους active member και ειδικότερα για τον B.D. Foxmoor πάντως μπορώ να του καταλογήσω πως είχε τη δυνατότητα να πατήσει το φίδι όταν ήταν μικρό στο Πέραμα και δε το έκανε, με τα γνωστά επακόλουθα. Δε λέω πως το έκανε επίτηδες .
Και τι θα έκανε χωρίς βαρβάρους...; Τα ωά μην κατηγοράς, αυτά σου δίνουν για να φας.
όπου (μιά που λες για αυγά και πέραμα) ο μεσιέ Ράμπιτ (λαγός ντε) συναντήθηκε με τρεις τον αριθμό εφοπλιστάς για να φέρει δουλειά και να πετάξει τα κοΥμούνια από το πέραμα αντικαθιστώντας τους κόκκινους εργατοπατέρες με μαύρους; σημερινή είδηση μαζί με την επαναφυλάκιση (λόγω των συναντήσεων λέγεται ότι παρέβη τους όρους αποφυλάκισης). χαλίφης στη θέση του χαλίφη το αυγό... είδες άμα δεν το σπάσεις μικρό;


Στην ροή του γιουτιούμπ έπαιξε το επόμενο βίντεο (θηβαίος στα καρντάσιανς) και λέει ζούσε σε κοινόβιο ηθοποιών και ήταν φοιτητής φιλοσοφικής μαζί με τον ουμπέρτο έκο. Θεωρητικά, το μυαλό ανοίγει με τέτοιες συναναστροφές...
Ναι και αυτό το "η μετανάστευση είναι εύκολη" ήταν κωμικό. Δεν ρώτησε κανέναν μετανάστη πόσο όμορφα πέρασε το '50... Και ναι τώρα -ευτυχώς- δεν είναι το ίδιο, αλλά εύκολο δεν είναι ποτέ, πλην περιπτώσεων ανθρώπων με μηδέν ζωή, μηδέν "περιουσία". Όπως και το ότι πέντε άνθρωποι περνάνε με 15 ευρώ ημερησίως. Και άντε πες το φαγητό καλύπτεται. Τα λοιπά έξοδα διαβίωσης; Τον ρώτησε και η "άχρηστη" αλλά απάντηση δεν πήρε.

@Γιώργη taisteal πολλά πολλά δίκια.

gior-gos
22/07/2015, 22:03
Να μιλήσω, να μη μιλήσω, να μιλήσω, να μη μιλήσω.. λέω να μην, με τρώει το χέρι μου, αλλά άσε καλύτερα!

Θα θελα να μιλησεις (αν εχεις το χρονο και δε βεριεσαι). Αν ξερεις κατι που δεν ξερω θα θελα να το μαθω :)


Συγνώμη αλλά βρίσκω την όλη φάση με τα ελληνικά hip hip και Low Bap και τας κεμπάπ τουλάχιστον αστεία... το να μαϊμουδίζεις κάτι που γεννήθηκε αυθόρμητα (και ήταν όντως αυθεντικά πηγαίο τότε) στα γκέτο των αμερικάνικων μεγαλουπόλεων, σημαίνει ότι αδυνατείς να βρεις κάτι δικό σου που να είναι αυθεντικό. Δεν ήξερα ότι στο Πέραμα είχαν MC's και graffiti και gangstas...

Διαμαρτυρία, προβληματισμό, αφύπνιση κτλ δεν ειν το ζητουμενο; Το βγαζει; Εγω λεω ναι, το βγαζει. Τωρα οτι μπορει αυτο να ειναι clopy/paste - προσωπικα - λιγο με νοιαζει. Λες κι ολα τα καλλιτεχνικα δρωμενα στην Ελλαδα ειναι παρθενογενεση..


Για τους active member και ειδικότερα για τον B.D. Foxmoor πάντως μπορώ να του καταλογήσω πως είχε τη δυνατότητα να πατήσει το φίδι όταν ήταν μικρό στο Πέραμα και δε το έκανε, με τα γνωστά επακόλουθα. Δε λέω πως το έκανε επίτηδες .

Λεπτομερειες για τον B.D. Foxmoor δεν γνωριζω. Απ οσο εχω ακουσει τα τραγουδια του και εχω παρακολουθησει καποιες συνεντευξεις του με εκφραζουν σε μεγαλο βαθμο αυτα που λεει.

kordix
22/07/2015, 22:28
ο Θηβαίος θα κράξει και τον Γουίλι τον μαύρο θερμαστή από το Τζιμπουτί,που αντί να δουλεύει ώρες πολλές,για πράγματα περίεργα του μιλούσε....


:lol::lol::lol:

amyroukai
22/07/2015, 22:42
338818

7Tolis
22/07/2015, 22:48
Μπαααα...

pipe_smoker
22/07/2015, 22:52
338818

Ή με λίγα λόγια, "Α, την άκουγε κόσμος τη συνέντευξη? Μλκια. Σορυ ρε μάγκες, νόμιζα οτι μιλαγα μόνος μου κι έλεγα ψαγμενιές στο γκομενακι μπας και κάτσει"

amyroukai
22/07/2015, 22:55
Ή με λίγα λόγια, "Α, την άκουγε κόσμος τη συνέντευξη? Μλκια. Σορυ ρε μάγκες, νόμιζα οτι μιλαγα μόνος μου κι έλεγα ψαγμενιές στο γκομενακι μπας και κάτσει"

Το κλασσικό "θα σε κομπλεξάρω να νιώθεις σκουπίδι και μετά ΜΟΝΟ εγώ θα είμαι ο σωτήρ/θεός/ήλιος καλοκαιρινός"; Α ρε μερικά τσακάλια πόσο μπροστά είναι...

MG-KTiNoS
22/07/2015, 23:05
https://youtu.be/Xe_7ABSTafs

ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΓΑΜΕΙ ΜΩΡ ΤΟ ΣΕΡΡΑΙΟ....
(πως τον λένε)
:lol:

nightraider
22/07/2015, 23:15
Συγνώμη αλλά βρίσκω την όλη φάση με τα ελληνικά hip hip και Low Bap και τας κεμπάπ τουλάχιστον αστεία... το να μαϊμουδίζεις κάτι που γεννήθηκε αυθόρμητα (και ήταν όντως αυθεντικά πηγαίο τότε) στα γκέτο των αμερικάνικων μεγαλουπόλεων, σημαίνει ότι αδυνατείς να βρεις κάτι δικό σου που να είναι αυθεντικό. Δεν ήξερα ότι στο Πέραμα είχαν MC's και graffiti και gangstas...

υ.γ. Για τον Αγγελάκα ούτε κρύο, ούτε ζέστη... νομίζω ότι έχει πολλά δικά του θέματα να λύσει πρωτίστως...

αρα αν καποίος δεν μεγάλωσε στην Τρούμπα πχ, δεν έχει καμμία δουλεία να ακουεί/παίζει ρεμπετικα

Ζεύκας
23/07/2015, 00:13
Ρε Μπάμπη τι λες...;
Οι active member είναι λίγο δύσκολο να βγάλουν αφού έχουν διαλυθεί.
Ο Αγγελάκας, είναι από τους πιο "παραγωγικούς" στιχουργούς/ποιητές/τραγουδοποιούς. Η "Γελαστή Ανηφόρα" που έβγαλε πέρυσι-πρόπερσι, είναι μοναδικό άλμπουμ.
http://alltogethernow.gr/gr/default.asp?pageid=2&t=%CE%BD%CE%B5%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-alltogethernow

τη γνώμη μου λέω.

τα τελευταία που μου άρεσαν ήταν με το Βελιώτη. τη γελαστή ανηφόρα δεν την έχω ακούσει.

οι active member διαλύθηκαν πριν κανα δυο μηνες. εκτός κι αν εννοείς από τότε που ήταν κι ο x-ray στο σχήμα.

blackbusa
23/07/2015, 00:21
https://www.youtube.com/watch?v=-Lk-yFNijVQ

:lol:

y.g.exei poly vrisidi alla to atomaki ta spaei....

taisteal
23/07/2015, 01:13
Να μιλήσω, να μη μιλήσω, να μιλήσω, να μη μιλήσω.. λέω να μην, με τρώει το χέρι μου, αλλά άσε καλύτερα!

Να μιλησεις.
Για οσους δεν γνωριζουν ;)

kostas777
23/07/2015, 17:49
Θα θελα να μιλησεις (αν εχεις το χρονο και δε βεριεσαι). Αν ξερεις κατι που δεν ξερω θα θελα να το μαθω :)

Φίλε μου, δεν είναι το τι ξέρω, αλλά τι έχω ζήσει, όντας από τους πιο παλιούς στον χώρο, από τότες που πέντε-δέκα μαλάκεξ μετά την πρώτη συναυλία των Public Enemy στην Ελλάδα, κοιταχτήκαμε μεταξύ μας και είπαμε: «ρε μαλάκεξ, γιατί δεν έχουμε τέτοιο πράμα εδώ χάμου; Δεν κάνουμε κανα συγκρότημα;»

Το πρόβλημα είναι τι να πω και τι να εξηγήσω σε ανθρώπους που νομίζουν ότι ξέρουν πέντε πράγματα χωρίς να βγει σεντόνι που καλύπτει τάγμα ολόκληρο. Άσε που δεν μου αρέσει να μιλάω για αυτό και που μετά θα πρέπει να δίνω και εξηγήσεις σε απορίες εύλογες.
Απλά θα πω ότι ο Μυτακίδης είναι στην πραγματικότητα το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λέει και από αυτό που ραπάρει. Πιο κάλπικος και από ρολόι SFIKO. Και δεν μιλάω μόνο για τις αντιγραφές (αφήστε τα «όλοι κλέβουν», ο άνθρωπας το έχει κάνει σε επίπεδα πλαστογραφίας και πάνω). Δεν ήταν ποτέ «οι» Active Member, ένα άτομο ήταν πάντα, αυτός ο ίδιος εξού και ο ενικός. Οι υπόλοιποι ήταν απλά οι αυλικοί του. Γιαυτό και δεν «διαλύθηκαν» ποτέ, απλά μάλλον βαρέθηκε επειδή μεγάλωσε όπως και όλοι μας.

Πιασάρικες μπούρδες και κλάμα πουλώντας τα όνειρα και τις φιλοδοξίες αγνών παιδιών που τον πίστευαν και ο ίδιος απλά να σπάει πλάκα. Και αυτά είναι μόνο μερικά γενικά και ελάχιστα... έχω πολύ περισσότερα και χειρότερα για το εν λόγω κουμάσι.

Αλλά ας πει καλύτερα και με περισσότερο στυλ ο γιατρός (https://youtu.be/TqZkU0cujZA) και αυτοί (https://youtu.be/HNjBzETkz5c) που τον έκαναν μάγκα.

el_hymador
23/07/2015, 18:03
αρα αν καποίος δεν μεγάλωσε στην Τρούμπα πχ, δεν έχει καμμία δουλεία να ακουεί/παίζει ρεμπετικα

Ότι θέλει μπορεί να κάνει ο καθένας δεν τίθεται θέμα... το θέμα είναι η αυθεντική και προσωπική έκφραση.

...και ναι, η Τρούμπα, οι τεκέδες και οι συνθήκες εκείνης της εποχής έχουν εκλείψει πλέον για αυτό και δεν βγαίνουν ρεμπέτικα πλέον... εκτός και αν νομίζεις ότι μπορώ να πάρω ένα μπουζούκι και να τραγουδήσω "Μες στου Μπίθουλα τη γούβα στις μαστούρας τη λακκούβα"...

BLiTzER
23/07/2015, 18:18
Έτσι κι αλλιώς οι active member ήταν ο χατζηγιάννης της εποχής και απευθύνονταν σε αντίστοιχο κοινό. Ξεπήδησαν από το πουθενά (με εκείνο το τραγικό "άκου μάνα" λολ, τα αυτιά μου πονάνε και μόνο που το σκέφτομαι), έγιναν μόδα (αυτοί κι άλλες 2 "μπάντες" του είδους επειδή ΓΙΟ) για λίγα χρόνια και μετά εξαφανίστηκαν, όπως κάθε ποπ "καλλιτέχνης" που σέβεται τον εαυτό του ^^

"Δεν είμαστε χιπ χοπ, είμαστε λόου μπαπ, είμαστε διαφορετικοί, ΓΙΟ".

akis_trevor
23/07/2015, 18:55
παροτι ροκας,οι ακτιβ μαρεσαν.εστω κανα 2 δισκοι τους.
και δυστυχως φιλε γιωργο,πολυ θα ηθελα να ηταν αλλιως,αλλα εχω ακουσει-διαβασει διαφορες ιστοριες που λενε περιπου οτι λεει και ο κωστας παραπανω.δεν ειναι αυτο που τραγουδαει...τουλαχιστον,ετσι αιωρειται...

Bob_o_mastoras
23/07/2015, 19:07
Ρε μονο Alitiz (https://www.youtube.com/watch?v=ay3rjE6xPGE) λεμε!!! :lol::lol:

dimmie_72
23/07/2015, 19:42
μη τους απαξιώνετε ρε, ξέρετε πόσοι εδώ μέσα μεγάλωσαν ακούγοντας polismania! :cool:

BLiTzER
23/07/2015, 19:44
ξέρετε πόσοι εγώ μέσα μεγάλωσαν ακούγοντας polismania! :cool:

Αυτοί είναι οι Βαβυλώνα :P

dimmie_72
23/07/2015, 20:09
Αυτοί είναι οι Βαβυλώνα :P

οι βαβυλώνα, active member είναι :p

AristidisZ
23/07/2015, 20:23
δε θα γράψω και πολλά, ορισμένοι πάντως είσαστε χειρότεροι και από οδοστρωτήρα caterpillar...

οι έντεχνοι είναι για το φούτσο, καλύτερα να ακούω σέγα αντί για τον Μάλαμα, έλα μωρέ μα τον μαλάκα τον Θανάση κ.ο.κ....

χαλαρώστε λίγο :wave2:

gior-gos
23/07/2015, 20:29
Φίλε μου, δεν είναι το τι ξέρω, ...

Οπως εγραψα και πιο πανω, λεπτομερειες για τον Μυτακίδη (και τον καθε Μυτακίδη) δεν γνωριζω. Η κρίση μου για την μουσικη πηγαζει απ αυτο που ακουν τ αυτια μου και απ τα συναισθηματα και τις σκεψεις που μου προκαλει. Ισως λοιπον να κρινω επιφανειακα αλλά δεν ξερω - και δεν μπορω να ξερω - τι κρυβεται πισω απο τον καθε Μυτακίδη, Νταλαρα, Καλδάρα, Νικολόπουλο κτλ.

Σ ευχαριστω για τον κοπο σου να εξηγησεις καποια πραγματα :)

:beer:

el_hymador
23/07/2015, 20:56
δε θα γράψω και πολλά, ορισμένοι πάντως είσαστε χειρότεροι και από οδοστρωτήρα caterpillar...

οι έντεχνοι είναι για το φούτσο, καλύτερα να ακούω σέγα αντί για τον Μάλαμα, έλα μωρέ μα τον μαλάκα τον Θανάση κ.ο.κ....

χαλαρώστε λίγο :wave2:


Καλά προσωπικές απόψεις εκφράζει ο καθένας, δεν μπήκα στη λίστα με τα mp3 κανενός να κάνω κουμάντο... όσο δικαίωμα έχει κάποιος να γουστάρει να ακούει τον Χ και τον Ψ, άλλο τόσο δικαίωμα έχει κάποιος άλλος να ξερνάει... απλά είναι τα πράγματα.

Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος χαλάρωσης.

AristidisZ
23/07/2015, 21:00
Καλά προσωπικές απόψεις εκφράζει ο καθένας, δεν μπήκα στη λίστα με τα mp3 κανενός να κάνω κουμάντο... όσο δικαίωμα έχει κάποιος να γουστάρει να ακούει τον Χ και τον Ψ, άλλο τόσο δικαίωμα έχει κάποιος άλλος να ξερνάει... απλά είναι τα πράγματα.

Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος χαλάρωσης.

δε νομίζω ότι σχολιάζουμε εν προκειμένω την μουσική καθαυτή, αλλά περισσότερο την στάση ορισμένων καλλιτεχνών απέναντι σε μία κατάσταση, υπό αυτή την έννοια αναφέρθηκα κυρίως...

BLiTzER
23/07/2015, 21:02
Όχι. Σχολιάζουμε το γεγονός ότι αν η μουσική σου είναι για κλαψομούνικα 14χρονα, οι απόψεις σου δε μπορεί να απέχουν πολύ :P

AristidisZ
23/07/2015, 21:06
Όχι. Σχολιάζουμε το γεγονός ότι αν η μουσική σου είναι για κλαψομούνικα 14χρονα, οι απόψεις σου δε μπορεί να απέχουν πολύ :P

επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου, ή εντελώς εμπαθής είσαι ή εντελώς άσχετος :beer:

BLiTzER
23/07/2015, 21:13
Ε τώρα γίνεσαι απόλυτος.