PDA

View Full Version : CBF 500 και ψύξη...



dimitrisag
22/07/2015, 12:31
Καλησπέρα παιδιά!!

Τελευταία και λόγο καιρού το μηχανάκι μου ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία. Βέβαια μιας και το πήρα μεταχειρησμένο νομίζω πως δεν έχουν αλλαχθεί τα υγρά ψυγείου για μεγάλο χρονικό διάστημα. Τώρα είμαι στα 56000χμ. Και έχω λοιπόν τις παρακάτω ερωτήσεις:
1)Κάθε πότε πρέπει να αλλάζεις υγρά ψυγείου;
2) Είναι νορμάλ σε διαδρομή Πειραιάς Ομόνοια με μικρή κίνηση να ανάβει βεντιλατέρ;
3) Πως στα κομμάτια γίνεται η αλλαγή στο συγκεκριμένο μηχανάκι; Το ψυγείο δεν έχει την τάπα πάνω του... Τι στην ευχή; Και οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Είναι μια διαδικασία που δεν την έχω ξανακάνει αλλά δεν νομίζω να είναι και πολύ δύσκολη...

lykourgi
22/07/2015, 12:39
Δεν ψάχνεις να βρεις το service manual; Αφού ψάχνεσαι να βάλεις χέρι θα σε βοηθήσει γενικά.

Billymuse
22/07/2015, 12:41
Κατσε ρε μαν τι δεν εχει ταπα? Ποιο cbf εχεις, χρονολογια?

dimitrisag
22/07/2015, 13:00
'04. Η τάπα δεν είναι στο ψηγείο πάνω ρε, είτε δεξιά είτε αριστερά του... Ακολουθώντας τους αγωγούς πάει κάτω από το ντεπόζιτο( ; )

OldMan
22/07/2015, 13:11
Αν δεν έχει ταπα σίγουρα θα έχει βιδα (μεγάλη) εξαέρωσης...

Προφανώς βαζεις στο δοχείο διαστολής (και μη μας πεις ότι δεν εχει ούτε τετοιο..) και μπουρμπουληθρίζεις από την βίδα..

GiorgosLa
22/07/2015, 13:17
Μην ψάχνεις πάνω στο ψυγείο για τάπα. Ψάξε για το πλαστικό δοχείο διαστολής. Δεν ξέρω που το έχει το 500. (το 1000 και το 600 το έχουν πίσω απ το πίσω αμορτισέρ και η τάπα φτάνει κάτω απ την σέλα.) Όσο για τον ανεμιστήρα, εμένα αν δεν φτάσει τα 80 με 100 χλμ δουλεύει σχεδόν μόνιμα.

dimitrisag
22/07/2015, 13:34
Μα το δοχειάκι αυτό είναι η ρεζέρβα του... Λέτε να παίρνει από εκεί και το καινούριο υγρό (αφού αδειάσει όλο το παλιό);

OldMan
22/07/2015, 13:38
Αμα δεν παίρνει από πουθενα αλλού...

dimitrisag
22/07/2015, 13:42
και κάθε πότε πρέπει να γίνεται αυτή η αλλαγή;

Specialized
22/07/2015, 13:44
Θα σου πρότεινα να το πας σε μηχανικό και να αλλάξεις τα υγρά. Αφού το στραγγίσει, ας του ρίξει και καθαρό νερό για να καθαρίσει καλύτερα. Μετά θα του βάλεις αντιψυκτικό για μηχανές και θα σου το εξαερώσει.

Να ξέρεις ότι μάλλον δεν έχει κάτι το μηχανάκι, ζεσταίνονται τώρα το κατακαλόκαιρο σχετικά εύκολα όλα. Ομόνοια-Πειραιάς είναι διαδρομή που πανεύκολα θ ακούσεις το βεντιλατέρ. Πρέπει να το συντηρείς (αλλαγή ψυκτικού, σφίξιμο σε κολάρα) και να το παρακολουθείς (στάθμη, διαρροές) το σύστημα ψύξης. Επίσης παίζει ρόλο και πόσο πυκνό ή αραιωμένο είναι το αντιψυκτικό. Περισσότερο απιονισμένο νερό = ζεσταίνεται δυσκολότερα. Φυσικά το ψυκτικό υγρό να είναι για μηχανές.

OldMan
22/07/2015, 13:44
Καθε χρόνο ή και νωρίτερα αν εχεις διαπιστώσει εσωτερική διαρροή..

(στην εξωτερική απλα συμπληρώνεις υγρα..)

dimitrisag
22/07/2015, 13:45
Καθε χρόνο ή και νωρίτερα αν εχεις διαπιστώσει εσωτερική διαρροή..

(στην εξωτερική απλα συμπληρώνεις υγρα..)

εσωτερική/εξωτερική; Δηλαδή;

catmaster
22/07/2015, 13:45
και κάθε πότε πρέπει να γίνεται αυτή η αλλαγή;

αφού το έχεις πάρει μεταχείρο και δεν έχεις ιστορικό σερβις , απαντάς και μόνος σου ...

η τάπα του ψυγείου είναι κάτω από το τεπόζιτο , πρέπει να το αφαιρέσεις , και το παραφλού αδειάζει από μια βίδα στη βάση της αντλίας που είναι κάτω και αριστερά όπως κάθεσαι στη μηχανή

OldMan
22/07/2015, 13:47
εσωτερική/εξωτερική; Δηλαδή;

προς τα μεσα/προς τα έξω.. επειδή..

OldMan
22/07/2015, 13:49
το παραφλού αδειάζει από μια βίδα στη βάση της αντλίας που είναι κάτω και αριστερά όπως κάθεσαι στη μηχανή

Δεν γινεσαι πιο συγκεκριμενος γαρδουμπάκι μου, γιατι παίζει και να υπαρχει παραπανω από μια βίδα προς τα κει...

catmaster
22/07/2015, 13:54
Δεν γινεσαι πιο συγκεκριμενος γαρδουμπάκι μου, γιατι παίζει και να υπαρχει παραπανω από μια βίδα προς τα κει...
άμα μΕ μιλάς έτσι ... :a07: (δώσε μου λίγο χρόνο)

catmaster
22/07/2015, 14:00
Βίδα Νο 6 (αυτή που έχει μια χάλκινη ροδέλα) προσοχή όταν την ξανασφίξεις δεν θέλει πάρα πολύ δύναμη και να αλλάξεις και ροδέλα

338779

OldMan
22/07/2015, 14:10
Και μη βαλεις καμια άλλη μακρύτερη γιατί θα στεναχωρεθει αρκετα η αντλία..

Eversman
23/07/2015, 12:03
Βίδα Νο 6 (αυτή που έχει μια χάλκινη ροδέλα) προσοχή όταν την ξανασφίξεις δεν θέλει πάρα πολύ δύναμη και να αλλάξεις και ροδέλα

338779

Για την ακρίβεια, δεν θέλει καθόλου δύναμη. Λίγο να πατήσει και είσαι οκ! Η ροδέλα συνήθως είναι "μασίφ" χάλκινη και δεν χρειάζεται πάντα αλλαγή. Το αντιψυκτικό υγρό, εαν δεν έχει τάπα το ψυγείο, το βγάζεις αφαιρώντας το κάτω κολάρο του ψυγείου. Άν θέλεις να βγάλεις και την παραμικρή σταγόνα αντιψυκτικού από τον κινητήρα (και όχι μόνο από το ψυγείο), με ανοικτό το κολάρο και τοποθετώντας το σε μία λεκάνη/δοχείο (για να μην γεμίσει ο τόπος) , βάλε εμπρός για 10-15 δευτερόλεπτα.

Για να ξαναβάλεις, επανατοποθετείς το κολάρο, ανοίγεις την ταπούλα στο σχήμα του γατοαφέντη, και βάζεις από το δοχείο διαστολής. Όταν αρχίσει να βγαίνει υγρό από την τάπα, θα παρατηρήσεις ότι θα βγαίνουν και φυσαλίδες. Άστο να τρέξει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά, κλείσε την τάπα προσεκτικά. Συμπλήρωσε στο δοχείο διαστολής, μέχρι την στάθμη "full/upper" και βάλε εμπρός, μέχρι να πάρει το βεντιλατέρ. Κατόπιν σβήσε, ξανακοίταξε τη στάθμη και αν χρειαστεί συμπλήρωσε. Ξαναβάλε εμπρός, μέχρι να ξαναπάρει το βεντιλατέρ.

Για μένα είναι λογικό να λειτουργεί το βεντιλατέρ, σε συνθήκες πόλης και με θερμοκρασίες περιβάλλοντος άνω των 35 βαθμών. Το πρόβλημα θα ήταν αν ΔΕΝ έπαιρνε.

catmaster
23/07/2015, 15:31
Για την ακρίβεια, δεν θέλει καθόλου δύναμη. Λίγο να πατήσει και είσαι οκ! Η ροδέλα συνήθως είναι "μασίφ" χάλκινη και δεν χρειάζεται πάντα αλλαγή. Το αντιψυκτικό υγρό, εαν δεν έχει τάπα το ψυγείο, το βγάζεις αφαιρώντας το κάτω κολάρο του ψυγείου. Άν θέλεις να βγάλεις και την παραμικρή σταγόνα αντιψυκτικού από τον κινητήρα (και όχι μόνο από το ψυγείο), με ανοικτό το κολάρο και τοποθετώντας το σε μία λεκάνη/δοχείο (για να μην γεμίσει ο τόπος) , βάλε εμπρός για 10-15 δευτερόλεπτα.

Για να ξαναβάλεις, επανατοποθετείς το κολάρο, ανοίγεις την ταπούλα στο σχήμα του γατοαφέντη, και βάζεις από το δοχείο διαστολής. Όταν αρχίσει να βγαίνει υγρό από την τάπα, θα παρατηρήσεις ότι θα βγαίνουν και φυσαλίδες. Άστο να τρέξει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά, κλείσε την τάπα προσεκτικά. Συμπλήρωσε στο δοχείο διαστολής, μέχρι την στάθμη "full/upper" και βάλε εμπρός, μέχρι να πάρει το βεντιλατέρ. Κατόπιν σβήσε, ξανακοίταξε τη στάθμη και αν χρειαστεί συμπλήρωσε. Ξαναβάλε εμπρός, μέχρι να ξαναπάρει το βεντιλατέρ.

Για μένα είναι λογικό να λειτουργεί το βεντιλατέρ, σε συνθήκες πόλης και με θερμοκρασίες περιβάλλοντος άνω των 35 βαθμών. Το πρόβλημα θα ήταν αν ΔΕΝ έπαιρνε.

υπάρχει τάπα για το παραφλού , όπως έγραψα και σε ποστ πιο πάνω , απλά πρέπει να βγει το ρεζερβουάρ ... ας ρίξει ο άνθρωπος μια ματιά και στο σχέδιο που παραθέτω

εξαέρωση δεν κάνεις από την μικρή βίδα της αντλίας (εκτός και αν γυρίσεις το μηχανάκι ανάποδα και το βάλεις και μπροστά να δουλεύει :lol: )

338841

Eversman
23/07/2015, 21:07
υπάρχει τάπα για το παραφλού , όπως έγραψα και σε ποστ πιο πάνω , απλά πρέπει να βγει το ρεζερβουάρ ... ας ρίξει ο άνθρωπος μια ματιά και στο σχέδιο που παραθέτω

εξαέρωση δεν κάνεις από την μικρή βίδα της αντλίας (εκτός και αν γυρίσεις το μηχανάκι ανάποδα και το βάλεις και μπροστά να δουλεύει :lol: )


338841

Παρανόηση! Ρίχνοντας μια βιαστική ματιά, υπέθεσα ότι το σχήμα απεικόνιζε καπάκι θερμοστάτη (όπου και ο εξαερωτήρας) και όχι καπάκι αντλίας. My bad.

dimitrisag
24/07/2015, 09:28
βάλε εμπρός, μέχρι να πάρει το βεντιλατέρ. Κατόπιν σβήσε, ξανακοίταξε τη στάθμη και αν χρειαστεί συμπλήρωσε. Ξαναβάλε εμπρός, μέχρι να ξαναπάρει το βεντιλατέρ.



Μα για να πάρει μπροστά το βεντιλατέρ θέλει να είναι κάνα τέταρτο τουλάχιστον αναμμένο και σε στάση... Τόσο πολύ θέλει;

Bowleno
24/07/2015, 12:13
Μα για να πάρει μπροστά το βεντιλατέρ θέλει να είναι κάνα τέταρτο τουλάχιστον αναμμένο και σε στάση... Τόσο πολύ θέλει;

Κακό θα ήταν αν ήθελε λιγότερο......