PDA

View Full Version : What VGA



amyroukai
22/07/2015, 21:01
Και ναι οι... "VGA" δεν λέγονται πιά έτσι αλλά τέλος πάντων, γεράματα...

Στο προκείμενο. Το υπολογιστήρι περνάει στην τρίτη ηλικία και θέλει να πάρει σύνταξη αλλά η κυρά Μέρκελ αποφάσισε να συνταξιοδοτούνται οι συσκευές στα 67 τους και όχι στα 10κάτι τους, άκου πράματα.
Μητρική η MSI K9N-Ultra με ένα PCI-E που στις προδιαγραφές λέει "Gen1 (1X16)=1". Επίσης λέει PCI-E X1=3.
Σημερινή VGA είναι η ATI X1800 ή Χ1900 δεν θυμάμαι πιά και όχι δεν την βγάζω να κοιτάξω βαριέμαι να λύνω. Παμπάλαια, ξέρω, παιχνίδια δεν παίζει πιά εδώ και χρόνια δυστυχώς.
Ποιό το πρόβλημα τώρα... (με τα παιχνίδια το ξεπέρασα, προσπαθώντας να με πείσω ότι δεν μου αρέσουν τα καινούρια :lol: )

Πρώτον "κληρονόμησα" μιά συνταξιοδοτημένη τηλεόραση 8ετίας που γράφει fullHD 1080p και που έχει μόνο HDMI και SCART εισόδους και η VGA μου έχει DVI-κάτι που δεν είναι ψηφιακό μου είπαν και μιά... δενξέρωπωςτηνλένε έξοδο στρογγυλή με καρφάκια αναλογική επίσης, οπότε θέλει ειδικό μετατροπέα και βράστα χαράλαμπε. Προσωρινά τροφοδοτώ εικόνα από μιά... εμ... δενξερωπωςτηλένε είσοδο με καλώδιο σαν ήχου (από την στρογγυλή με τα καρφάκια με μετατροπέα που ήταν στην συσκευασία της VGA) και παίζει αλλά το σήμα έχει διαφορά (προς το χειρότερο) ακόμα και από της επίγειας τηλεόρασης που δεν θέλει πολύ κλικ κλικ (μέσω SCART).

Δεύτερον σκάει το παραθυράκι που λέει ότι θα σας χαρίσουμε τα Win10 γιατί είστε καλά παιδιά και έχετε αγορασμένα 7&8 (ξέρω υποτίθεται θα τα πάρουν και τα πειρατεμένα αλλά δεν πειράζει) αλλά... δεν θα τρέξουν γιατί η VGA σας δεν θα δουλεύει.


ΟΠΟΤΕ...

Αναζητείται Μερκελική λύση, ήτοι μιά φτηνή VGA σε συμβατό δίαυλο. Κοιτάω σε απλικέισο γνωστού χαμηλοτιμοψαχτηριού και βλέπω PCI-E X1, PCI-E X16 στα interface που μάλλον αυτά τα δύο μου κάνουν και μάλλον το Χ16 φαντάζομαι δίνει πιο πολύ εύρος δεδομένων. Σε Μερκελικά χρήματα έχει Radeon R5 230 και Nvidia GT720 στο πενηντάρικο πάνω κάτω (νέα μονάδα μέτρησης χρήματος, μία ΑΤΜιά) και μετά περνάει στις δύο ATMιές που δεν τις δίνω. Λογικά αυτές κάνουν (ε, καλοί μου συνφορουμίτες; ) Έχω μιά συμπάθεια στην ATi/AMD αλλά τέλος πάντων δεν την έχω παντρευτεί κιόλας οπότε αν η άλλη είναι "καλύτερη"... Δεν ξέρω και πόσο "χειρότερες" θα είναι (αν θα είναι) από την σημερινή σαν επιδόσεις (θού κύριε τι ξεστόμισα πάλι ο δόλιος για τον πάτο του βαρελιού) τουλάχιστον έχουν (ή τουλάχιστον έτσι λέει το ψαχτήρι) HDMI οπότε θα απολαμβάνω ταινιούλα καλή πΧιότητα... Θέλω να σηκώνει κλασσική οθόνη υπολογιστή και τηλεόραση μαζί, νομίζω αυτό το κάνουν όλες.

ΑΤι/ΑΜD ή Nvidia? το προαιώνιο... fire away.

thunder ace
22/07/2015, 21:13
λυση α:κοιτας στις αγγελιες του ινσομνια για μια 7750-7770 και παιζεις αρκετα παιχνιδια,αλλα και ταινιες σε 1080 για πλακα.Κοστος ισως και κατω απο 50αρι.Λυση β:με περιπου 200 εβρω περνεις μητρικη-επεξ 1150+μια ραμ 4γιγα+εναν ssd,και εισαι για αρκετο καιρο μαγκας.(τωρα θα μου πεις ,που ειναι τα 200; )

BLiTzER
22/07/2015, 21:39
Στα λεφτά που διαθέτεις, τα ίδια σκατά είναι όλες.

amyroukai
22/07/2015, 21:43
Ρε μαν, ειδικά αυτές τις μέρες που ΟΛΟΙ οι ξύπνιοι χρωστάνε και κάνουν το χαζό, μην το συζητάς καν. "Σε κανονικές συνθήκες" δεν θα με χάλαγε το 200άρι. Παίζει και το ενδεχόμενο να περιμένω λίγο μήπως και το κάνω το άλμα (αν δεν αξίζει τον κόπο καμμία από αυτές τις ΑΤιΜες κάρτες). Εδώ το κινητό μου "τρέχει" πιο γρήγορα από το pc πιά...

macedonas
22/07/2015, 21:48
Κάνε κανα δυο μέρες υπομονή να γυρίσει ογιός απο τη γουοτερλαντ και ισως σε βολέψω.
Φτιάχνει αναβαθμήσεις σε πισιά φίλων του και ολο και κάτι θάχει ξεμήνει ;)

BLiTzER
22/07/2015, 21:55
Γενικά η Nvidia υπερτερούσε πάντα σε drivers και high-end κάρτες. Σε low/mid-end, υπάρχουν αξιοπρεπέστατες λύσεις κι από τις 2 εταιρείες. Αν το budget σου είναι αυστηρά 50-55 ευρώ (σε καινούρια), δε μπορώ να σου προτείνω κάτι.

Εγώ, προσωπικά, δεν έχω πάρει ΑΤΙ ξανά από εποχής Χ800 κι ούτε πρόκειται.

amyroukai
22/07/2015, 21:59
εγώ πάλι intel και nvidia δεν είχα ποτές. Μάλλον intel πρέπει να είχα κάποιον 486@33/66, μετά είχα πάρει κάτι Cyrix και μετά μόνο AMD. Και δεν έχω πιά εκείνη την συλλεκτική Voodoo3D του πάλαι ποτέ ρε γμτ...

George_Sp
22/07/2015, 22:00
Το σύστημα είναι απαρχαιωμένο και ότι λεφτά του ρίξεις θα πάνε στράφι.
Ακόμα και GPU τούμπανο να βάλεις θα κοιμάται γιατί ο επεξεργαστής AM2 που έχεις θα βαράει κόφτες και παρόλαυτά δε θα την παλεύει να ακολουθήσει την κάρτα. Ο όρος για αυτό το φαινόμενο στους υπολογιστές λέγεται bottleneck.
Η καλύτερη και οικονικότερη λύση για να βλέπεις FullHD περιεχόμενο και να μπορείς να φορτώνεις υλικό από σκληρούς δίσκους ή δικτυακά μέσω απαρχαιωμένου υπολογιστή είναι να πάρεις ένα android media player box της τάξης των 50-70 ευρώ και να φορτώνεις σε αυτό το υλικό που θες μέσω HDMI. Οτιδήποτε βρίσκεται σε άλλες συσκευές (π.χ. δίσκο υπολογιστή) αν έχεις δυνατότητα να καλωδιώσεις δικτυακά το σπίτι, μπορείς να στήσεις ένα media server μέσω του box για να τραβά από όσες συσκευές υπάρχουν στο δίκτυο.

π.χ.
Minix X5 mini
ή τα κλασσικά android κινεζιές που κυκλοφορούν στο ebay και στα κινεζοsite.

τα παραπάνω θα τα βρεις σε αγγελίες στο insomnia στα λεφτά που ψάχνεις.

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/variousgadgets/485263-m8-4corecpu8coregpu-android-box-melef10-keyboard-controller-bt-ipega-game-controller/

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/variousgadgets/476985-android-44-smart-tv-box-stick-xbmc-8gb-dual-core-bluetooth-wifi-hdmi-mini/

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/variousgadgets/482486-smart-android-tv-box-volte-tel-dias-vt500/

η απόσβεση των χρημάτων θα γίνει από το ρεύμα της κατανάλωσης εντός 3μήνου όταν το AM2 σύστημα των 350w θα σβήνει και θα δουλεύεις με το boxάκι των 5w.

andgeo
22/07/2015, 22:05
Τζον από την Χ1800 που έχεις αυτές των 45-50 € είναι πύραυλοι . Σου κάνει μια οποιαδήποτε από αυτές που κοιτάς , πάρε μία χωρίς ανεμιστήρα στα 40-50 € και είσαι παραπάνω από ΟΚ . Τουλάχιστον θα βλέπεις βίντεο σε fullHD χωρις προβλήματα κάτι που η Χ1800 δεν έκανε .
Και κάτι ακόμα οι σημερινοί οδηγοί για τα Windows7-10 είναι ακριβώς στο ίδιο επίπεδο . Μην το ψάχνεις παραπέρα δεν αξίζει τον κόπο . Το ΠιΣι σου έτσι κι αλλιώς δεν είναι για να παίζει σημερινά παιχνίδια . Τι επεξεργαστή έχεις επάνω ;

BLiTzER
22/07/2015, 22:25
εγώ πάλι intel και nvidia δεν είχα ποτές. Μάλλον intel πρέπει να είχα κάποιον 486@33/66, μετά είχα πάρει κάτι Cyrix και μετά μόνο AMD. Και δεν έχω πιά εκείνη την συλλεκτική Voodoo3D του πάλαι ποτέ ρε γμτ...

Καλά εσύ είσαι fanboys ή σε πραγματικό budget, γιατί δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος λόγος να αγοράσεις AMD. Έβερ. Στις CPUs των 200+ γιούρος, η Intel δεν έχει καν ανταγωνιστή. Περίπου το ίδιο συμβαίνει και σε κάρτες γραφικών. AΤΙ δε θα'παιρνα ούτε φθηνότερη, βέβαια, εκτός αν έχουν λύσει τα αιώνια θέματα που είχαν με τους drivers.

AMD έχω μόνο laptop κι αυτό γιατί είναι πιο φθηνά :P Στα desktop μου δεν ανέχομαι δευτεράντζες.

amyroukai
22/07/2015, 22:31
@SP σκεφτόμουν κάτι σαν αυτό που περιγράφεις, να πάρω κάποιο επίγειο "αποκωδοποιητή" που να παίζει και αρχεία βίδεο. Έχω δει ένα τέτοιο box. Θενκγιου για τις προτάσεις.

@andgeo εμ... Athlon64 3500@2.2, 2GB ram... ντάξει είπαμε, είναι αρχαίο. 1080p παίζει παντως. Δεν παίζει με τίποτα x265 αρχεία, οιασδήποτε ανάλυσης.

@blitzer ναι όντως, το παραδέχομαι, amd fan :)
Δεν μου άρεσε ποτέ το "με κάθε νέα γενιά αλλάξτε και μητρική" σύστημα της ίντελ.

andgeo
23/07/2015, 01:43
τότε πάρε μια των 40-50€ χωρίς ανεμιστήρα και είσαι ΟΚ .Με αυτές μάλλον θα παίζει και x264 . Με 2GB ram αμφιβάλω αν θα πρέπει να βάλεις Windows10

vaska
23/07/2015, 09:00
Και ναι οι... "VGA" δεν λέγονται πιά έτσι αλλά τέλος πάντων, γεράματα...

Στο προκείμενο. Το υπολογιστήρι περνάει στην τρίτη ηλικία και θέλει να πάρει σύνταξη αλλά η κυρά Μέρκελ αποφάσισε να συνταξιοδοτούνται οι συσκευές στα 67 τους και όχι στα 10κάτι τους, άκου πράματα.
Μητρική η MSI K9N-Ultra με ένα PCI-E που στις προδιαγραφές λέει "Gen1 (1X16)=1". Επίσης λέει PCI-E X1=3.
Σημερινή VGA είναι η ATI X1800 ή Χ1900 δεν θυμάμαι πιά και όχι δεν την βγάζω να κοιτάξω βαριέμαι να λύνω. Παμπάλαια, ξέρω, παιχνίδια δεν παίζει πιά εδώ και χρόνια δυστυχώς.
Ποιό το πρόβλημα τώρα... (με τα παιχνίδια το ξεπέρασα, προσπαθώντας να με πείσω ότι δεν μου αρέσουν τα καινούρια :lol: )

Πρώτον "κληρονόμησα" μιά συνταξιοδοτημένη τηλεόραση 8ετίας που γράφει fullHD 1080p και που έχει μόνο HDMI και SCART εισόδους και η VGA μου έχει DVI-κάτι που δεν είναι ψηφιακό μου είπαν και μιά... δενξέρωπωςτηνλένε έξοδο στρογγυλή με καρφάκια αναλογική επίσης, οπότε θέλει ειδικό μετατροπέα και βράστα χαράλαμπε. Προσωρινά τροφοδοτώ εικόνα από μιά... εμ... δενξερωπωςτηλένε είσοδο με καλώδιο σαν ήχου (από την στρογγυλή με τα καρφάκια με μετατροπέα που ήταν στην συσκευασία της VGA) και παίζει αλλά το σήμα έχει διαφορά (προς το χειρότερο) ακόμα και από της επίγειας τηλεόρασης που δεν θέλει πολύ κλικ κλικ (μέσω SCART).

Δεύτερον σκάει το παραθυράκι που λέει ότι θα σας χαρίσουμε τα Win10 γιατί είστε καλά παιδιά και έχετε αγορασμένα 7&8 (ξέρω υποτίθεται θα τα πάρουν και τα πειρατεμένα αλλά δεν πειράζει) αλλά... δεν θα τρέξουν γιατί η VGA σας δεν θα δουλεύει.


ΟΠΟΤΕ...

Αναζητείται Μερκελική λύση, ήτοι μιά φτηνή VGA σε συμβατό δίαυλο. Κοιτάω σε απλικέισο γνωστού χαμηλοτιμοψαχτηριού και βλέπω PCI-E X1, PCI-E X16 στα interface που μάλλον αυτά τα δύο μου κάνουν και μάλλον το Χ16 φαντάζομαι δίνει πιο πολύ εύρος δεδομένων. Σε Μερκελικά χρήματα έχει Radeon R5 230 και Nvidia GT720 στο πενηντάρικο πάνω κάτω (νέα μονάδα μέτρησης χρήματος, μία ΑΤΜιά) και μετά περνάει στις δύο ATMιές που δεν τις δίνω. Λογικά αυτές κάνουν (ε, καλοί μου συνφορουμίτες; ) Έχω μιά συμπάθεια στην ATi/AMD αλλά τέλος πάντων δεν την έχω παντρευτεί κιόλας οπότε αν η άλλη είναι "καλύτερη"... Δεν ξέρω και πόσο "χειρότερες" θα είναι (αν θα είναι) από την σημερινή σαν επιδόσεις (θού κύριε τι ξεστόμισα πάλι ο δόλιος για τον πάτο του βαρελιού) τουλάχιστον έχουν (ή τουλάχιστον έτσι λέει το ψαχτήρι) HDMI οπότε θα απολαμβάνω ταινιούλα καλή πΧιότητα... Θέλω να σηκώνει κλασσική οθόνη υπολογιστή και τηλεόραση μαζί, νομίζω αυτό το κάνουν όλες.

ΑΤι/ΑΜD ή Nvidia? το προαιώνιο... fire away.

To DVI (digital visual interface) είναι ψηφιακό αλλά τα παλιότερα όπως της δικιάς σου κάρτας δεν έδιναν ήχο παρά μόνο βίντεο σήμα, που σημαίνει πρέπει να στείλεις και καλώδιο από την έξοδο της κάρτας ήχου στην TV. Το άλλο το στρογγυλό λέγεται s-video (έτσι για την ιστορία).
Κατά τα άλλα είναι όπως σου τα είπαν τα παιδιά παραπάνω, πάρε android player και καθάρισες.

noodles
23/07/2015, 10:58
1ον μην κανεις αναβαθμιση τα windows γιατι θα σερνεται το μηχανημα λογο χαμηλων δυνατοτητων.
2ον στην περιπτωση σου μονο μεταχειρισμενη καρτα θα επαιρνα (δεν αξιζει η καινουρια). οτι και να βαλεις ταινια 1080 δε θα δεις σαν ανθρωπος (πιθανων θα κολαει το pc κτλ).
βρες μια μεταχειρισμενη καρτα να κανεις τη δουλεια σου και να βλεπεις ταινιες (τη συνδεεις μεσω θυρας hdmi).
3ον τα media players καλα χρυσα, αλλα ακριβα γιαυτο που προσφερουν. με 200-50 ευρω στηνεις movie pc που θα το εχεις για χρονια (μονημα συνδεδεμενο στην tv, σερφαρωντας, βλεπωντας ταινιες κτλ).

teogtp
23/07/2015, 11:11
Γιάννη, εγω χτύπησα ενα τέτοιο (http://m.gearbest.com/tv-box/pp_134110.html) .
Και win 8 έχει και απ'ολα τα καλουδια.

noodles
23/07/2015, 11:36
^ δεν κακο για την τιμη του. υπαρχει και αυτη η επιλογη http://www.skroutz.gr/s/2591472/Intel-NUC-Kit-DC3217IYE-i3-3217U.html αλλα εχει λιγακι τσιμπημενη τιμη.