PDA

View Full Version : Gsxr streetfighter διαφορες ερωτησεις



mariokou
24/07/2015, 13:46
Καλησπερα στο φορουμ παιδια και καλως σας ξαναβρισκω!!!

Λοιπον για να μπαινω στο θεμα γρηγορα,ξεκινησα την κατασκευη ενος streetfighter gsxr 1100 αγοραζοντας ενα πλαισιο με αδειες κτλ με την προοπτικη να στησω ολη την μηχανη απο την αρχη οπως ακριβως την εχω φανταστει...
η βασικη ιδεα ειναι μπροστινα απο hayabusa,ουρα και υποπλαισιο χειροποιητα,ψαλιδι απο brutale,μασκα και προβολεις χειροποιητα, καθως και μαλλον χειροποιητο ρεζερβουαρ.συντομα θα αρχισω να ανεβαζω και φωτο καθως θα ξεκινησω αμεσα να το στηνω.θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με το που να απευθυνθω ωστε να εχω μια καλη βαφη (ηλεκτροστατικη σκεφτομαι αλλα πειτε τις αποψεις σας) σε πλαισιο,ρεζερβουαρ,ψαλιδι,μπροστινα.ξεκινωντας εννοειτε απο το πλαισιο μονο και προχωραμε ανα εξαρτημα σιγα σιγα.σκεφτηκα να αγοραζα εξοπλισμο ηλεκτροστατικης ωστε να την μαθω κιολας μιας και πιανουν τα χερια μου,αλλα ατιμα capital controls και εδω ειναι ακριβα τα εργαλεια.επισης δεν ξερω ποιο φανοποιειο- βαφειο εχει την μεγαλυτερη ποικιλια σε χρωματα γιατι συγκεκριμενα ειμαι αναμεσα σε τεσσερα πολυ εντονα (μπορντω,πρασινο φωτεινο,μπλε εντονο,και λευκο του χιονιου).τελευταιο που θα ηθελα να με διαφωτισετε ειναι ο κινητηρας (τον εχω βρει) αν γινεται και εκει ηλεκτροστατικη καθως και τι ειδους βελτιωσεις μου συστηνετε να κανω ωστε να φτασω στα 180 περιπου αλογα :smokin::smokin::smokin:
ανυπομονω για τις απαντησεις σας

sapila racing
24/07/2015, 15:24
GSXR1100 αεροελαιόψυκτο πριν το 1992 η το μετα το 1993 που ειναι υδρόψυκτο.
Αν εχεις να διαθέσεις τα απαραίτητα χρήματα μπορεί να φτάσει 180 άλογα, αλλά δεν θα είναι και το πιο φιλικό μηχανάκι.
Θελει βέβαια αρκετά χρήματα, πιστευω να το γνωρίζεις. Τα αλογα δνε ειναι στραγαλια, μαμα ο υδρόψυκτος που ειναι και πιο δυνατός εχει καπου 125 ιππους.
Για να ανέβει τόσο πολύ θέλει υπερκυβισμό, πιστόνια, εκκεντροφόρους, μπιέλλες, δουλειά στην κεφαλή και στον στρόφαλο κλπ κλπ.

Ηλεκτροστατική στον κινητήρα? Γιατί? :confused:
Στα υπόλοιπα το καταλαβαίνω, αν και το αποτέλεσμα δεν ειναι παντα το πιο καλό στην όψη.

mariokou
24/07/2015, 15:31
κοιτα ηλεκτροστατικη θελω στον κινητηρα ωστε να δεσει με ολο το υπολοιπο.γνωριζω πως θα φυγουν χρηματα ασφαλως χωρις να ειναι απαραιτητα τα αλογα.απλα ανεφερα εναν στοχο στο περιπου.και ουσιαστικα θα κανω ολη την ανακατασκευη στο μοτερ οποτε ας γινει και αυτο.οσο για την ηλεκτροστατικη ανησυχω κυριως για τις θερμοκρασιες και τα ξεφλουδισματα,αλλα τα χρωματα της ειναι εκπληκτικα.

mariokou
24/07/2015, 15:33
338896




δες κουκλα!!!!

skylaros
24/07/2015, 15:47
Τώρα θα σου απαντήσει ο από πάνω ευγενικά πως δεν είναι του γούστου του, αλλά θα θέλει να σου πει πως είναι πανούκλα!

Επειδή τελευταία κυκλοφορούν πολλά μηχανάκια που έχουν ζουζουνίες πάνω τους, κάνε κάτι όμορφο και ας μην είναι τόσο υπερβολικό όσο το από πάνω (ειδικά ο κίτρινος κινητήρας και το φανάρι εκεί χάμω δε μου αρέσει καθόλου στο μάτι) φυσικά περί ορέξεως που λένε! Καλή τύχη σου εύχομαι και καλή αρχή.

Ζεύκας
24/07/2015, 15:51
338896




δες κουκλα!!!!



μπιμπελό. του ταμπουρίνη πρέπει να'ναι

BLiTzER
24/07/2015, 15:53
Όταν μεγαλώσω, θέλω να γίνω Hornet.

mariokou
24/07/2015, 15:57
συμφωνω πως το κιτρινο ειναι εμετικο παιδια (μην βαρατε!!!)για την εργασια το ανεβασα!!!!αν και η ουρα δεν ειναι του γουστου μου οπως και το φαναρι

mariokou
24/07/2015, 15:58
απαντηση απο ζευκα θρυλικη!!!!!

sapila racing
24/07/2015, 16:02
338896




δες κουκλα!!!!


Σορρυ αλλά εμένα αυτό το μηχανάκι μου φαίνεται αηδία. Γούστα ειναι αυτα.

Ηλπιζα οτι μιλούσες για κατι τέτοιο ας πούμε.

mariokou
24/07/2015, 16:07
338900


για κατι σαν και αυτο ισως...δεν εχω καταληξει στην ακριβη γραμμη βρε παιδια ακομη και εγω.ειναι αρκετα που μου αρεσουν.εν καιρω βλεπουμε!!!

mariokou
24/07/2015, 16:08
νομιζω παντως πως αν δεν ειχε τις υπερβολες το κιτρινο με το χρωμα,και με μια διαφορετικη μασκα και λιγο πιο ανθρωπινη ουρα θα ηταν ομορφη μηχανη

teogtp
24/07/2015, 16:50
συμφωνω πως το κιτρινο ειναι εμετικο παιδια (μην βαρατε!!!)για την εργασια το ανεβασα!!!!αν και η ουρα δεν ειναι του γουστου μου οπως και το φαναρι

Αν δεν είχε όλα αυτά που μας εγραψες,μπορεί και να σου βγει ένα ωραιότατο gsxr........

catmaster
24/07/2015, 17:36
Σορρυ αλλά εμένα αυτό το μηχανάκι μου φαίνεται αηδία. Γούστα ειναι αυτα.

Ηλπιζα οτι μιλούσες για κατι τέτοιο ας πούμε.

+1 άσε που το κίτρινο με την πίσω ανάρτηση έτσι θα έχει συμπεριφορά καροτσιού οικοδομής , κρίμα γιατί όντως έχει τρελές εργατοώρες πάνω του

πάντως αυτό που έβαλες δεν είναι άσχημο (κατά το δικό μου γούστο αν στα customized streetfighter δύσκολο να πετύχεις κάποιο tuned τα περισσότερα είναι μόστρα)

dimzan
27/07/2015, 01:47
γιατι δεν παιρνεις cb1000 που εχει και abs πανω και ειναι και honda?

motomaniac
27/07/2015, 14:54
Σορρυ αλλά εμένα αυτό το μηχανάκι μου φαίνεται αηδία. Γούστα ειναι αυτα.

Ηλπιζα οτι μιλούσες για κατι τέτοιο ας πούμε.

καλα κι εσυ ρε υπερβολικε εβαλες την καλυτερη μετατροπη στον κοσμο.... πραγματικα απιστευτη η δουλεια του. και στο χερι.

noodles
27/07/2015, 15:21
για να φτασεις τα 180 αλογα πιθανων να χρειαστεις περισσοτερα λεφτα για το μοτερ, απο οσο θα στοιχησει το βαψιμο και η ανακαταστευη της μηχανης. στοκ μοτερ με κανενα τελικο δε σε ικανοποιει? κανε καλη-ομορφη δουλεια στα χρωματα και ασε το μοτερ. ωραιο ειναι το μπλε-ασπρο που εβαλε καποιος στην πισω σελιδα, κατι τετοιο προσπαθησε να κανεις (στο χρωμα κυριος). αν δεν εχει τοσο ακριβα περιφερειακα δεν πειραζει. πχ μια χαρα ειναι και τα στοκ φρενα :)

yiannis172
31/07/2015, 19:55
Oτι λεει ο φιλος απο πανω +1000....180 ροδα φτανουν με πολυ δουλεια και χρημα τα συγχρονα gixxer,οποτε σκεψου καλα πριν ξεκινησεις να ανοιγεσαι οικονομικα.
Ετσι κι αλλιως σε ενα τετοιο project η ροπη σε νοιαζει και απο αυτη το μοτερ σου εχει αφθονη.