PDA

View Full Version : Honda cb 400sf



Alex_r34
26/07/2015, 21:33
Γεια σας.ειμαι καινούργιος σε αυτό το forum.ενδιαφερομαι για αγορά της μηχανής.θα ήθελα να ρωτήσω ποια μοντέλα του Honda cb 400sf ειναι v tech.ειναι μετά από κάποια χρονολογία η ειναι κάποιες συγκεκριμένες εκδόσεις και όχι όλες.

pipe_smoker
26/07/2015, 22:16
Γεια σας.ειμαι καινούργιος σε αυτό το forum.ενδιαφερομαι για αγορά της μηχανής.θα ήθελα να ρωτήσω ποια μοντέλα του Honda cb 400sf ειναι v tech.ειναι μετά από κάποια χρονολογία η ειναι κάποιες συγκεκριμένες εκδόσεις και όχι όλες.


Γεια σου και σένα και καλώς ήρθες:beer:

Το CB400 ξεκίνησε να φοράει κινητήρα VTEC από το '99 και μετά (αν δεν κάνω λάθος).

Κάνε κλικ εδώ (https://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CB400SF) και δες τον πίνακα περίπου στη μέση της σελίδας.


Όπως και να έχει πάντως, το CB400 ποτέ και σε καμία έκδοσή του (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον) δεν έγινε κανονική εισαγωγή στην Ελλάδα από την επίσημη αντιπροσωπεία κλπ.
Όλα έχουν έρθει παραεισαγωγές.

Οπότε μη δεις καμιά αγγελία να λέει "CB400 του 2000" και υποθέσεις ότι είναι VTEC.
Το 2000 είναι το έτος έκδοσης πρώτης άδειας. Όχι το έτος του μοντέλου.

Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε.

Alex_r34
27/07/2015, 08:48
Καλημέρα. Πως μπορώ να ξέρω εγώ ποιας χρονιάς ειναι αν κάποιος λέει ότι ειναι του 99; Για παράδειγμα αυτός εδώ λέει ότι ειναι v tech. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6665500/

pipe_smoker
27/07/2015, 09:21
Σίγουρα υπάρχουν διαφορές σε διάφορα σημεία από έτος σε έτος κι από μοντέλο σε μοντέλο, όπως και για κάθε μηχανάκι.

Το χρώμα του κινητήρα, το χρώμα των ζαντών, τα όργανα κι αν ο δείκτης βενζίνης είναι έτσι ή γιουβέτσι, και πολλά άλλα.

Βάλε στο google "cb400sf 1999" και ψάξε. Είτε στις εικόνες είτε στα διάφορα ξένα site και forum.
Και φωτογραφίες θα δεις και πληροφορίες.

Σύγκρινε τις φωτογραφίες μετά με αυτές του τύπου στην αγγελία και θα ξέρεις τί είναι και τί δεν είναι.


Εναλλακτικά, πας από κει να το δεις, και βλέπεις τί μοντέλο είναι, είτε από τον αριθμό πλαισίου είτε από ένα κάρο άλλα πράγματα.

Alex_r34
27/07/2015, 11:05
Με αριθμό πλαισίου πως το βλέπω?

BLiTzER
27/07/2015, 11:13
Σίγουρα υπάρχουν διαφορές σε διάφορα σημεία από έτος σε έτος κι από μοντέλο σε μοντέλο, όπως και για κάθε μηχανάκι.

Το χρώμα του κινητήρα, το χρώμα των ζαντών, τα όργανα κι αν ο δείκτης βενζίνης είναι έτσι ή γιουβέτσι, και πολλά άλλα.

Βάλε στο google "cb400sf 1999" και ψάξε. Είτε στις εικόνες είτε στα διάφορα ξένα site και forum.
Και φωτογραφίες θα δεις και πληροφορίες.

Σύγκρινε τις φωτογραφίες μετά με αυτές του τύπου στην αγγελία και θα ξέρεις τί είναι και τί δεν είναι.


Αυτό ίσως σε βοηθήσει: http://www.motorera.com/honda/h0400/cb400sf.html

pipe_smoker
27/07/2015, 11:50
Με αριθμό πλαισίου πως το βλέπω?

Μπορείς να γκουγκλάρεις "how to read VIN", "how to decode honda motorcycle vin", ή κάτι παρόμοιο.

Υπάρχουν και online αποκωδικοποιητές που τους βάζεις το VIN και σου βγάζουν μοντέλο, χρονολογία, εργοστάσιο κατασκευής κλπ κατευθείαν.

Δε δουλεύει σε όλα πάντως.
(κι εγώ έχω ένα CB400 του '95 και δεν διαβάζεται έτσι)


ΥΓ. VIN= Vehicle Identification Number ή αλλιώς αριθμός πλαισίου

ΥΓ2. Σε κάποια honda αν θυμάμαι καλά το 10ο ψηφίο του VIN είναι το έτος παραγωγής. Από το "Α" μέχρι το "Υ" είναι για μηχανάκια παραγωγής από το 1980 μέχρι το 2000. Οπότε ΑΝ ισχύει και για το CB400 (για το δικό μου CB400 δεν ίσχυε ξαναλέω) θα πρέπει να κοιτάξεις το 10ο ψηφίο να είναι το "Χ"

BLiTzER
27/07/2015, 11:55
ΥΓ2. Σε κάποια honda αν θυμάμαι καλά το 10ο ψηφίο του VIN είναι το έτος παραγωγής.

Αυτό ισχύει γενικότερα, είναι παγκόσμιο στάνταρ οχημάτων. Απλά υπάρχουν εξαιρέσεις.

pipe_smoker
27/07/2015, 12:03
Αυτό ισχύει γενικότερα, είναι παγκόσμιο στάνταρ οχημάτων. Απλά υπάρχουν εξαιρέσεις.

Ναι.....:rolleyes:


Δυο μηχανάκια έχω και τα δυό εξαιρέσεις είναι:bawl: