PDA

View Full Version : Αγορες απο το εξωτερικο....



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

theofilos888
28/07/2015, 07:59
http://www.capital.gr/oikonomia/3048218/telos-sto-mploko-gia-sunallages-meso-karton-me-to-exoteriko

Λενε πως επιστρεφουμε σιγα σιγα στην ομαλοτητα.... για να δουμε!

BLiTzER
28/07/2015, 08:06
Χτες βράδυ που δοκίμασα, πάντως, δε μπορούσα.

Vamael
28/07/2015, 08:10
Δεν άλλαξε κάτι ακόμη για αγορές από το εξωτερικό. Μόλις προσπάθησα.:beer:

spyrakos35
28/07/2015, 08:16
ρε τα βιαστικάάάάάάάάά

σιγα σιγα λέμε, χονΔα δεν είχατε ποτέ???? :p

Sapadak
28/07/2015, 08:48
Μια χαρά μου δέχτηκαν τη κάρτα σε δοκιμαστική αγορά εξωτερικού προχθές.
Δε προχώρησα σε αγορά αλλά θα το κάνω τη πέμπτη και θα ενημερώσω

Ζεύκας
28/07/2015, 12:46
όποιος όποτε έχει πληροφόρηση περί paypal ας ενημερώσει

nickald
28/07/2015, 12:59
10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

- μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

- εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και

- για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων

4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.



από http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/1895000/oles-i-nees-odigies-gia-ta-capital-controls-tis-analipsis-ke-tis-pistotikes

dimmie_72
28/07/2015, 13:38
Πριν λίγο. Ενώ η τράπεζα έχει ανοίξει τη φόρτιση προπληρωμένης κάρτας, η paypal δεν δέχεται συναλλαγή. Έχει κάνει κανείς;

foreno
28/07/2015, 13:51
ενώ είναι άγνωστο ακόμη αν μεγάλες εταιρείες ασφαλούς μεταφοράς χρημάτων (π.χ Paypal) έχουν ξεκινήσει να διεκπεραιώνουν συναλλαγές.

dimmie_72
28/07/2015, 14:02
ενώ είναι άγνωστο ακόμη αν μεγάλες εταιρείες ασφαλούς μεταφοράς χρημάτων (π.χ Paypal) έχουν ξεκινήσει να διεκπεραιώνουν συναλλαγές.

ε τώρα το έκανα γνωστό :D

costas_versys
28/07/2015, 14:56
Το PayPal που δοκίμασα παραμένει blocked

faraway
28/07/2015, 16:14
Εχω αρχισει και νιωθω το δραμα του Gap πλεον .
Χαχαχαχα

theofilos888
28/07/2015, 16:28
Εχω αρχισει και νιωθω το δραμα του Gap πλεον .
Χαχαχαχα

Και του βαρβιτσιωτη..... μην τον ξεχνας!!!!!

Ζεύκας
28/07/2015, 16:41
Και του βαρβιτσιωτη..... μην τον ξεχνας!!!!!


+1 λολ

Να υπάρχει κοινωνικό σοκ και αυτός να λέει "Ξέρετε τι είναι αυτό; iPhone! Και δεν μπορώ να κατεβάσω ούτε μία εφαρμογή!"

Δώστε στο παιδί ένα κομμάτι ψωμί να φάει :lol:

faraway
28/07/2015, 17:15
Η λαλακια ειναι οτι του βαρβιτσιωτη λυθηκε το προβλημα , μιας και αν καταλαβα καλα για εφαρμογες πλεον μπορουν να γινουν αγορες ( μην χασει και εσοδα η apple ) ,
εμεις να δουμε ποτε θα το παρουμε το ρημαδο-ανταλλακτικο

motoexelixis
28/07/2015, 17:57
πριν απο λιγο δοκιμασα, και πληρωμη με paypal τουλαχιστον ακομη δεν παιζει...

BLiTzER
28/07/2015, 18:13
Ούτε χωρίς paypal.

motoexelixis
28/07/2015, 18:15
α ωραια πραγματα δηλαδης......

DAYMAN
28/07/2015, 18:45
δοκιματσε απο αυριο ολα οκ.

costas_versys
28/07/2015, 23:05
Με μια φασιστική απόφαση μας αποκλίσαν το ηλεκτρονικό εμπόριο, μας έθεσαν όρια στα χρήματά μας και μας απειλούν για κούρεμα και άλλα πολλά.

Είναι φασισμός, αυταρχισμός και οικονομικός αποκλισμός. Ελεος ποιά με τους ανίκανους πολιτικούς και τους τρελαμένους διπραγματευτές ...

Ζεύκας
29/07/2015, 01:36
πήγα να κάνω αγορά από αξιόπιστο ξένο site, προσπάθησα με 2 κάρτες από διαφορετικές τράπεζες....

....κι έφαγα άκυρο. ΓΑΜΩ.

Vamael
29/07/2015, 07:54
Το ότι επετράπηκε από εμάς, το Ελληνικό κράτος δηλαδή, η χρήση καρτών για αγορές από το εξωτερικό, δεν σημαίνει ότι όλες οι εταιρίες του εξωτερικού θα μας εμπιστευθούν και αμέσως θα αρχίσουν να δέχονται τις Ελληνικές κάρτες.

Ιδιωτικές εταιρίες είναι και εμείς τόσο μικρή αγορά που μάλλον θα αργήσει να δουλέψει το πράγμα.

byron
29/07/2015, 08:04
http://www.capital.gr/oikonomia/3048533/apoxaireta-to-paypal-amazon-e-bay-pou-ixeres

Tedvj23
29/07/2015, 09:46
Ελπιζω να μην παει μακρια η βαλιτσα...:eleison:

theofilos888
29/07/2015, 09:48
Ελπιζω να μην παει μακρια η βαλιτσα...:eleison:

Με την ελπιδα θα μεινεις......

Tedvj23
29/07/2015, 09:51
Με την ελπιδα θα μεινεις......

Γιατι ρε μαγκα μου μιλας ετσι?Τι σου εκανα και μου χαλας τα ονειρα..?

spyrakos35
29/07/2015, 09:52
Γιατι ρε μαγκα μου μιλας ετσι?Τι σου εκανα και μου χαλας τα ονειρα..?

γιατί είναι χονΔακιας και εσύ έχεις αβαταρ μπουζούκι....

ξέρεις τι είν αυτοί???

andgeo
29/07/2015, 09:58
Με μια φασιστική απόφαση μας αποκλίσαν το ηλεκτρονικό εμπόριο, μας έθεσαν όρια στα χρήματά μας και μας απειλούν για κούρεμα και άλλα πολλά.

Είναι φασισμός, αυταρχισμός και οικονομικός αποκλισμός. Ελεος ποιά με τους ανίκανους πολιτικούς και τους τρελαμένους διπραγματευτές ...
Είδες οι φασίστες ...

theofilos888
29/07/2015, 11:24
Γιατι ρε μαγκα μου μιλας ετσι?Τι σου εκανα και μου χαλας τα ονειρα..?

Σε αγαπαω, σε λατρευω, αλλλαααα η τωρινη κυβερνηση εχει ταισει πολυ ελπιδα, πηδα, πηδα, πηδα...... Και δε το βλεπω συντομα να ξανανοιγουν οι οριζοντες μας προς τα εξω.

nickald
29/07/2015, 13:35
Με μια φασιστική απόφαση μας αποκλίσαν το ηλεκτρονικό εμπόριο, μας έθεσαν όρια στα χρήματά μας και μας απειλούν για κούρεμα και άλλα πολλά.

Είναι φασισμός, αυταρχισμός και οικονομικός αποκλισμός. Ελεος ποιά με τους ανίκανους πολιτικούς και τους τρελαμένους διπραγματευτές ...

Ε ναι..... αυτό είναι γροθια στο μεσο νοικοκυριο.....

Γιατι το πρόβλημα της ελληνικης οικογενειας είναι αν μπορει ή όχι να αγορασει από αμαζον....

Τι φασισμος.... Κιμ γιονγκ ουν και κοκκινοι Χμερ μαζι....

taisteal
29/07/2015, 13:36
Ε ναι..... αυτό είναι γροθια στο μεσο νοικοκυριο.....

Γιατι το πρόβλημα της ελληνικης οικογενειας είναι αν μπορει ή όχι να αγορασει από αμαζον....

Τι φασισμος.... Κιμ γιονγκ ουν και κοκκινοι Χμερ μαζι....

:lol::lol:

Hayate
29/07/2015, 13:38
Ε ναι..... αυτό είναι γροθια στο μεσο νοικοκυριο.....

Γιατι το πρόβλημα της ελληνικης οικογενειας είναι αν μπορει ή όχι να αγορασει από αμαζον....

Τι φασισμος.... Κιμ γιονγκ ουν και κοκκινοι Χμερ μαζι....

Διαφωνώ μιας και υπάρχουν πάρα πολλά μαγαζιά που κάνουν μαζικές παραγγελίες απο έξω για διάφορα πράγματα,απο την "κινεζιά" τρόμπα φρένου για το μηχανάκι μας μέχρι τα air condition τηλεοράσεις κτλπ που βλέπουμε στο skroutz.gr σε τιμές ευκαιρίας.Προσωπικά για εμένα το κακό είναι μικρό στον καταστηματάρχη που έστησε το μαγαζί του όμως με τράμπες με τους έξω του μάμησε τα πρέκια.

nickald
29/07/2015, 13:45
Ποιος μιλησε για τα προβλήματα εισαγωγων ρε αδερφε?

Αυτά είναι πραγματικα προβλήματα.... εχει γονατισει η αγορα από αυτό το θεμα....

Ε δε θα κλαψουμε επειδή δεν μπορει ο ταδε να αγορασει αφτερμαρκετ καθρεφτες από το ebay.

Hayate
29/07/2015, 13:49
Ποιος μιλησε για τα προβλήματα εισαγωγων ρε αδερφε?

Αυτά είναι πραγματικα προβλήματα.... εχει γονατισει η αγορα από αυτό το θεμα....

Ε δε θα κλαψουμε επειδή δεν μπορει ο ταδε να αγορασει αφτερμαρκετ καθρεφτες από το ebay.

Βρε μαζί σου,απλά σου εξηγώ οτι υπάρχουν κ μικρομαγαζάκια που κάνουν τράμπες μέσω e-bay.Για να σου δώσω παράδειγμα φίλος στο ξεκίνημα επιχείρησης που πούλαγε android tv είχε δεί οτι τον συμφέρει και είχε κλείσει συμφωνία μέσω του ebay και έπαιρνε προμήθειες απο εκεί.Αυτό εννοώ.Είναι μια εξαίρεση του όλου κανόνα,δεν είπα τώρα οτι μου χάλασε η ζωή επειδή δε μπορώ να πάρω αφτερμάρκετ δισκόπλακα κτλπ.

aris_n
29/07/2015, 13:51
Να ρωτήσω κάτι; Πληρωμή χωρίς λεφτά δέχεται το PayPal, γιατί έχω ενα φίλο εδω χάμου που έχει να κάνει μεροκάματο κανα ζευγάρι χρόνια και θέλει να ξέρει τι γίνεται με τις συναλλαγές στο εξωτερικό μέσω καρτών, ειδικά για όσους έχουν να δουν τον τραπεζικό τους λογαριασμό να έχει πάνω απο 5 ευρώ εδώ και μερικά χρόνια.

BLiTzER
29/07/2015, 13:52
Ποια είναι η ερώτηση;

aris_n
29/07/2015, 13:55
Ποια είναι η ερώτηση;

Αν το PayPal δέχεται πληρωμές απο όσους δεν έχουν λεφτά στον τραπεζικό τους λογαριασμό.

BLiTzER
29/07/2015, 14:00
Το Paypal, με την αγορά, αφαιρεί χρήματα από το δικό του balance, αν υπάρχει, αλλιώς από την κάρτα, με την οποία είναι συνδεδεμένο. Αν είναι πιστωτική, δεν έχει σχέση με τον τραπεζικό λογαριασμό. Το ίδιο ισχύει και με τις πληρωμές. Αλλά έτσι κι αλλιώς, προς το παρόν, δε δουλεύει με ελληνικές κάρτες. Τουλάχιστον για αγορές.

MikeG
31/07/2015, 15:41
Κατάφερε κάποιος να αγοράσει με κάρτα ή paypal ?

Sapadak
31/07/2015, 15:56
Κατάφερε κάποιος να αγοράσει με κάρτα ή paypal ?

Ξέχασα να ενημερώσω.

Εφαγα πόρτα τελικά με χρεωστική :lol:

christoi
31/07/2015, 16:46
Μετά από επικοινωνία μου με την τράπεζα που έχω χρεωστική, μου είπαν ότι επιτρέπονται συγκεκριμένου τύπου αγορές (θυμάμαι μόνο τα δίδακτρα ή εκπαιδευτικού περιεχομένου πλρωμές) με πράξη νομοθετικού περιεχομένου (το οποίο ισχύει για όλες τις τράπεζες). Άρα γιοκ εξωτερικό μέχρι νεωτέρας.

George_M.
31/07/2015, 17:12
χθες παντως εγινε χρεωση στην καρτα μου απο εταιρεια ενοικιασης αυτοκινητων που ηταν σε εκκρεμοτητα λογω καπιταλ...

BLiTzER
31/07/2015, 17:14
Στο Steam ακόμα δε δουλεύει, πάντως :P

dimmie_72
31/07/2015, 18:29
Dear, 31/7/2015 11:42 πμ


Thank you for contacting PayPal regarding using your card and top up your account.

We are carefully monitoring the situation in Greece and progress of negotiations between the Greek government and its lenders. Due to the recent decisions of the Greek authorities on capital controls, funding of PayPal wallet from Greek bank accounts, as well as cross-border transactions, funded by any cards or bank accounts are currently not available.

Payment attempts may also be declined by the card issuer or banking institution. Other PayPal services, including receiving payments remain available at the moment.

We aim to continue serving our valued customers in Greece in full, as we have for over a decade in this country.


It is my pleasure to assist you. Thank you for choosing PayPal.


Yours sincerely,
Bruno
PayPal

Copyright © 1999-2015 PayPal. All rights reserved.

PayPal (Europe) S.à r.l. et Cie, S.C.A.
Société en Commandite par Actions
Registered Office: 22-24 Boulevard Royal L-2449, Luxembourg
RCS Luxembourg B 118 349

Sapadak
31/07/2015, 19:12
We are carefully monitoring the situation in Greece and progress of negotiations between the Greek government and its lenders.

Να του πείς οτι λέγονται institutions :lol:

theofilos888
04/08/2015, 07:56
http://www.newsbomb.gr/oikonomia/trapezes/story/612856/capital-controls-ti-allazei-se-emvasmata-daneia-kai-agores-meso-internet

Δυστυχως ακομη το τοπιο ειναι θολο.....

nikos_abel
07/08/2015, 18:54
Κανα κολπο με το itunes που δεν μπορούμε να καταβάσουμε ούτε τα τζαμπέ (ή τα updates), καθώς έληξε η παλια καρτα ξερει κανένας; Μπα ε;

PetranGR
07/08/2015, 19:25
εγώ δεν κατάλαβα με pre-paid μπορούμε να αγοράσουμε από eBay ?

nikos_abel
07/08/2015, 20:26
Θα φτιάξω ένα app ποηυ θα έχει αναλυτικά όλες τις πληροφορίες, αλλά δεν θα μπορεί να το κατεβάσει κανένας :cry:

doctoras
08/08/2015, 17:56
http://www.newsbomb.gr/oikonomia/trapezes/story/612856/capital-controls-ti-allazei-se-emvasmata-daneia-kai-agores-meso-internet

Δυστυχως ακομη το τοπιο ειναι θολο.....

με βαση το παραπανω

11. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

• μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

• εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και

• για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.

4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.



Συνεπως απο το ebay θα μπορουσες να αγορασεις εως 60ευρώ θέματα ψηφιακών παροχων, εφαρμογών, μουσικής

ήθελα ένα hardwareακι για το πι-θι, και προσπάθησα χθες-προχθες δε καταφερα να πληρώσω μεσω paypal τους έστειλα μειλ γιατί, απάντησαν θέλουν επιβεβαίωση της κάρτας και τελικά το μόνο που κατάφερα είναι να χρεώσω την κάρτα μου κάνα 5ευρω για αυτή τη επιβεβαίωση και να συνεχίζω να μη μπορώ να κάνω συναλλαγές
αισταδιαλα μπουρδελα

atom_smasher
08/08/2015, 18:10
Μόλις πριν λίγο κατάφερα να στείλω λεφτά από το ελληνικό paypal μου και έφτασαν στο Δανέζικο paypal μου.

faraway
08/08/2015, 18:38
Χρεωνοντας καποια καρτα , χρεωστικη η πιστωτικη ?

nikos_abel
09/08/2015, 07:31
Για τους ituneηδες και τα free apps και updates υπάρχει μια λύση.

Το πρόβλημα βρίσκεται σε μερικές κάρτες που στις τράπεζες (π.χ. αλφα) οι πληρωμές τους εμφανίζονται στο σύστημα με κωδικό που είναι ακόμη μπλοκαρισμένος
(μάλλον είναι σφάλμα της τράπεζας).

Η λύση είναι να διαλέξετε payment method -> none. Δυστυχώς όμως αν εχετε family share ενεργοποιημένο, αυτό δεν γίνεται δεκτό. Απενεργοποιήστε το
και πείτε στη παντόφλα να κάνει το ίδιο με σας.

Το πρόβλημα όμως θα εξακολουθήσει να υπάρχει για αγορές (βλ. πάνω) καθώς το σύστημα δεν θα δεχθεί αυτές τις κάρτες.
Μια λυση είναι να βρείτε itunes gift card, να την αγοράσετε (βλ. ότι έχει με 15Ε κια πάνω) και να χρησιμοποιήσετε αυτή ως μέθοδο
πληρωμής.

Καλή επιτυχία

atom_smasher
10/08/2015, 00:24
Χρεωνοντας καποια καρτα , χρεωστικη η πιστωτικη ?

όχι απλά μετέφερα χρήματα που είχα στον λογαριασμό τον ελληνικό στον νέο δανέζικο που είχα ανοίξει πριν λίγο καιρό. Ως τώρα δεν μου έβγαζε παρά ενα ερρορ και τίποτα άλλο.

antsoar
15/08/2015, 20:55
Έχει αλλάξει κατι; Δουλεύουν οι προπληρωμένες κάρτες ή το PayPal?

foogr01
15/08/2015, 21:00
Έχει αλλάξει κατι; Δουλεύουν οι προπληρωμένες κάρτες ή το PayPal?

Μέχρι προχθές που δοκίμασε φίλος μου όχι. Μόνο για όσα λέει η ΠΝΠ.

AristidisZ
18/08/2015, 07:51
μετά την χτεσινή ΠΝΠ (http://www.naftemporiki.gr/finance/story/990162/epta-allages-sta-capital-controls-me-apofasi-tsakalotou--to-plires-keimeno) μήπως έχει αλλάξει κάτι ;

Όποιος δοκιμάσει ας μας πει :wave2:

thalasinos
18/08/2015, 09:05
Απο τις 20 του μηνός (μεθαυριο δηλ.) και εφ'οσον γινει η συμφωνια με τους ευρωπαιους θα αρχισουν και πάλι οι Αγορές με paypal.
Αυτο μου ειπε φιλος τραπεζικός........

devil's animal
18/08/2015, 09:06
μετά την χτεσινή ΠΝΠ (http://www.naftemporiki.gr/finance/story/990162/epta-allages-sta-capital-controls-me-apofasi-tsakalotou--to-plires-keimeno) μήπως έχει αλλάξει κάτι ;

Όποιος δοκιμάσει ας μας πει :wave2:



μπα...
πηγα μολις, ν'αγορασω απο ebay και εφαγα πορτα στο paypal...

dimmie_72
18/08/2015, 09:27
μόνο amazon και itunes...
(για ΓΑΠ και Μιλτιάδη αντίστοιχα). ;)

αν κάποιος έχει μπάρμπα στην κορώνη και paypal, ας μεριμνήσει και για μάς. :D

calmen
18/08/2015, 10:00
αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι το" 500 ευρω τον μηνα " εκτος ελλαδας...
αν ξερει καποιος..
αντε να ανοιξουν..να παιξουμε κανενα ποκερακι ρε αδερφε..χαχαχα:D:D

yannis24
18/08/2015, 10:01
Εγω παντω επικοινωνησα με PayPal και ελαβα το ακολουθω μηνυμα :


Dear Ioannis,

Thank you for contacting PayPal regarding the actual economic situation in Greece being affecting your PayPal account.
Mr. Dimou, thank you for your email. I can see you are having difficulties making a payment, please know I have fully reviewed your account and email and I have an answer for you.
Unfortunately the problem you have encountered is due to the banking situation in Greece. I know the banks have presumed working on Greece but they have still not given PayPal permission to use their financials. They have stopped all payments through their cards and this is why the error message appears.
We have no control over this but we are trying our best and hope that the banks can fix this soon. You will be able to send payments but only through your PayPal balance. We know this must be frustrating, we are relying on the banks to fix this and we will update you as soon as we have an update.
You can transfer money to your PayPal account from your bank account. We recommend that you add your bank account to your PayPal account before you transfer money to ensure that the transaction goes smoothly.
Here’s how to add a bank account to your PayPal account:
1. Go to www.paypal.com and log in to your account.
2. Click Profile near the top of the page.
3. Click My money.
4. Click Update beside Bank accounts and then click Add.
5. Enter the requested information and then click Continue.
6. Review your information and click Add Bank Account.
Here’s how to top up your PayPal account:
1. Go to www.paypal.com and log in to your account.
2. Click Top Up Account.
3. Log in to your online bank account and follow your bank’s online instructions to start the transfer.
Your money will be in your PayPal account in 2 to 3 working days. We’ll email you when the money is in your PayPal account. We don’t charge a fee to transfer money from your bank account. Your bank may charge a fee to transfer the money.
Note:
• Your bank and your PayPal account need to be registered in the same country.
• The name on your bank account needs to match the name on your PayPal account.
• You can only top up to your PayPal account using bank account. Payments from transfer services or cash machines will not complete to your account.
• You need to have sufficient money in your bank account to successfully transfer money to your PayPal account.
Please do not hesitate to contact us with any further questions; we are always here to help.
Yours sincerely,
Radoslaw
PayPal
Copyright © 1999-2013 PayPal. All rights reserved.

stam2
18/08/2015, 10:08
μετά την χτεσινή ΠΝΠ (http://www.naftemporiki.gr/finance/story/990162/epta-allages-sta-capital-controls-me-apofasi-tsakalotou--to-plires-keimeno) μήπως έχει αλλάξει κάτι ;

Όποιος δοκιμάσει ας μας πει :wave2:

πάντως είναι φοβερό σαν σύμπτωση πως το πρωί χθες έπεσε εσωτερική οδηγία στις τράπεζες να ξεκινήσουν να δέχονται αιτήσεις δανείων, ενώ το βράδυ της ίδιας μέρας ανακοινώθηκε στο συγκεκριμένο ΦΕΚ η ΠνΠ περί χορήγησης ειδικών δανείων....

Πρίν από εμάς για εμάς...

AristidisZ
18/08/2015, 10:43
Σιγά το φοβερό...

patsgr
18/08/2015, 11:02
Σημερα δοκιμασα PayPal δεν δεχοντε καρτεσ ακομα δοκιμασα και στο aliexpress και εκει το ιδιο . Σε live chat me to alipay μου ειπαν τα γνωστα για τα καπιταλ κοντρολ

Tedvj23
18/08/2015, 12:01
Το μονο που εχει γινει ειναι οτι μπορεις ποια αν εχεις χρηματα στο paypal να τα περασεις σε ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο το αναποδο ακομα οχι...

theofilos888
18/08/2015, 15:03
http://www.quantum.gr/qblog/?p=231

teogtp
18/08/2015, 15:08
Τουλαχιστον πριν απο μιση ωρα εφαγα πορτα.
Μαλλον μαλακιες λεει το αρθρο.

dimmie_72
18/08/2015, 15:41
Τουλαχιστον πριν απο μιση ωρα εφαγα πορτα.
Μαλλον μαλακιες λεει το αρθρο.

όχι μάλλον, σίγουρα.

πρόσθεσαν λέει κάρτα στο λογαριασμό και... "θεωρούν" ότι θα κάνουν αγορά.

calmen
18/08/2015, 15:44
Το μονο που δουλεύει ειναι Paysafe απο άλλη χωρα

bros400pgm
18/08/2015, 15:46
Ο αλλος λεει κανει, στελνοντας απο ενα λογαριασμο paypal σε αλλο λεφτα ως πληρωμη, και οι 2 να βρισκονται ελλαδα. Ετσι φορτιζεται λεει το paypal με το ποσο κ κανει αγορες. Κραταει φυσικα προμηθειες, οπως γινεται δηλαδη.

theofilos888
21/08/2015, 07:23
http://luben.tv/web/www/61154

Αυτο εννοουμε;

kapetan amerika
21/08/2015, 09:51
Τώρα που προκύρηξε εκλογές ο μικρός αλητάκος, πολύ πιθανό να ξανανοίξει το ηλεκτρονικό εμπόριο.

teogtp
21/08/2015, 10:46
http://luben.tv/web/www/61154

Αυτο εννοουμε;

Ναι αυτο εννοεί.
Γίνεται, τσεκαρισμένο απο φιλη.
Αλλα μου ειπε οτι τσούζει στην χρέωση .

theofilos888
29/08/2015, 07:48
http://www.msn.com/el-gr/money/economy/%c2%ab%cf%87%ce%b1%ce%bb%ce%b1%cf%81%cf%8e%ce%bd%ce%bf%cf%85%ce%bd%c2%bb-%ce%ba%ce%b9-%ce%ac%ce%bb%ce%bb%ce%bf-%cf%84%ce%b1-capital-controls-%e2%80%93-%cf%84%ce%b9-%ce%b1%ce%bb%ce%bb%ce%ac%ce%b6%ce%b5%ce%b9/ar-BBmbrnZ?ocid=spartandhp

byron
29/08/2015, 15:07
http://www.msn.com/el-gr/money/economy/%c2%ab%cf%87%ce%b1%ce%bb%ce%b1%cf%81%cf%8e%ce%bd%ce%bf%cf%85%ce%bd%c2%bb-%ce%ba%ce%b9-%ce%ac%ce%bb%ce%bb%ce%bf-%cf%84%ce%b1-capital-controls-%e2%80%93-%cf%84%ce%b9-%ce%b1%ce%bb%ce%bb%ce%ac%ce%b6%ce%b5%ce%b9/ar-BBmbrnZ?ocid=spartandhp

Δεν έχει αλλάξει κάτι στις συναλλαγές των ιδιωτών.

antsoar
29/08/2015, 19:21
Δεν έχει αλλάξει κάτι στις συναλλαγές των ιδιωτών.

Που σημαίνει ότι δεν παίζει ακόμα paypal ή αγορές με προ-πληρωμένη;

byron
29/08/2015, 19:36
Που σημαίνει ότι δεν παίζει ακόμα paypal ή αγορές με προ-πληρωμένη;

Νομίζω πως πριν μια σελίδα έγραψαν κάποια παιδιά πως έφαγαν άκυρο από PayPal κλπ.
Αφού τα Capital controls παραμένουν, πως μπορεί να έχει αλλάξει κάτι;
Τα κολπάκια με μεταφορά στον λογαριασμό, bitcoin κλπ, δεν τα γνωρίζω.

Ktm.Prestige
01/09/2015, 17:38
Πάντως για τους Ελ.Επαγγελματίες η διαδικασία της εισαγωγής έχει καλυτερέψει.
Μέσα σε 1 μέρα μου έγκριναν απο την επιτροπή (το προτιμολόγιο περνάει απο επιτροπή προς έγκριση) την εισαγωγή.
Εκεί που έκαναν 2 εβδομάδες....

Πάλι καλά , κάτι ειναι και αυτο...

byron
04/09/2015, 07:34
Επτά νέες αλλαγές που επιφέρουν περαιτέρω χαλάρωση στα capital controls, ανακοίνωσε ο υπουργός Οικονομίας. Προσέθεσε μάλιστα ότι «έως το τέλος του χρόνου είναι εφικτό να αρθούν οι περιορισμοί στην κίνηση κεφαλαίων, υπό την προϋπόθεση της οικονομικής σταθερότητας».

Σε περίπτωση που δεν εξαντλούνται τα ημερήσια όρια ρευστότητας των τραπεζών, τα υπόλοιπα μπορούν να αξιοποιηθούν σε εβδομαδιαία βάση.
Ολα τα αιτήματα για εισαγωγές έως και 5.000 ευρώ, τα αναλαμβάνουν οι τράπεζες και δεν ασχολείται η αρμόδια Επιτροπή.
Δίνεται η δυνατότητα ανοίγματος λογαριασμού σε φοιτητές.
Γίνεται εντατικό ξεκαθάρισμα όλων των υποθέσεων που λιμνάζουν.
Γίνεται ουσιαστική χαλάρωση στις διαδικτυακές συναλλαγές εξωτερικού.
Συγκέντρωση όλη της νομοθεσίας για τα capital controls σε ένα κείμενο.
Δίνεται η δυνατότητα στους υποψηφίους βουλευτές να ανοίξουν ειδικό λογαριασμό λίγων εβδομάδων που θα λήξει, μετά την προεκλογική περίοδο για τις δαπάνες τους, οι οποίες θα είναι υποχρεωτικό να γίνονται, μέσω πιστωτικών καρτών.

GFawkes
04/09/2015, 08:45
.
Ολα τα αιτήματα για εισαγωγές έως και 5.000 ευρώ, τα αναλαμβάνουν οι τράπεζες και δεν ασχολείται η αρμόδια Επιτροπή.
.


Αυτες ειναι ιδιες με τις κ@#$$τραπεζες που μας ρουφουν το μεδουλι και ειναι προσκυνημενες στον διεθνες καπιταλΗστικο κεφαλαιο.....



ισως γιαυτο


Πάντως για τους Ελ.Επαγγελματίες η διαδικασία της εισαγωγής έχει καλυτερέψει.
Μέσα σε 1 μέρα μου έγκριναν απο την επιτροπή (το προτιμολόγιο περνάει απο επιτροπή προς έγκριση) την εισαγωγή.
Εκεί που έκαναν 2 εβδομάδες....

Πάλι καλά , κάτι ειναι και αυτο...


Ιδιωτικη εταιρια νς Ελληνικο δημοσιο...

Omg + 10 Lol

Y.Γ.

το σχολιο δεν αποτελει μομφη σε σενα Βυρωνα...απλα το αναφερω

WebD
04/09/2015, 08:54
Το αστείο είναι ότι ενώ δεν μπορείς να κάνεις αγορές/πληρωμές από/προς το εξωτερικό ή να χρησιμοποιήσεις τις κάρτες σου μέσω του PayPal... μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για money request στο PayPal (με την ανάλογη χρέωση) ή για να πάρεις bitcoin από το chip chap.

Τεχνολογικά αναλφάβητοι όσοι διαχειρίζονται τα capital controls! (ή αφήνουν επίτηδες παράθυρα)

spyrakos35
04/09/2015, 09:17
Τεχνολογικά αναλφάβητοι όσοι διαχειρίζονται τα capital controls! (ή αφήνουν επίτηδες παράθυρα)


καλημέρες είπαμε? ;)

:beer:

PetranGR
05/09/2015, 19:09
εγώ αγοράζω και κάνω κανονικά παραγγελίες από Paypal και eBay,απλά θέλει κόλπο.

foler
05/09/2015, 19:13
εγώ αγοράζω και κάνω κανονικά παραγγελίες από Paypal και eBay,απλά θέλει κόλπο.

Και θες να μας κρατας σε αγωνια;

theofilos888
05/09/2015, 20:28
εγώ αγοράζω και κάνω κανονικά παραγγελίες από Paypal και eBay,απλά θέλει κόλπο.
Και τι περιμενεις για να μας το πεις; ;)

Ζεύκας
05/09/2015, 20:35
προσοχή έχει χρέωση αυτή η πατέντα

Nostradamus
05/09/2015, 21:58
προσοχή έχει χρέωση αυτή η πατέντα

+600 αν μιλαμε για τον τροπο με το δευτερο μεηλ.

BLiTzER
05/09/2015, 21:59
Δεδομένου ότι δεν υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιήσεις ελληνικό λογαριασμό/κάρτα με το paypal, αποκλείεται να αναφέρεται σε κάτι άλλο. Ο μόνος τρόπος είναι το paypal balance. Και ναι, αν λάβεις λεφτά από οποιονδήποτε για αγορά, χρεώνεσαι. Το paypal πρέπει να έχει πλουτίσει τους τελευταίους μήνες από Έλληνες ^^

paramedic
05/09/2015, 23:39
3.4%+0,35€ είναι η χρεώση του κόλπου για να δείς χρήμα στο paypal balance.

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Μπαινεις paypal
Πας request money
Βαζεις ενα δευτερο ασχετο mail που εχεις προσβαση
Τσεκαρεις επιλογη goods και ποσο που ζητας
Πας στο ασχετο mail και βλεπεις εαν ηρθε μυνημα
Στο μυνημα δινεις καποιοα στοιχεια που ζηταει ( εαν θελεις βαλε οτι να ναι )
Γραφεις την καρτα που θα γινει η χρεωση ( εμενα εγινε με χρεωστικη εθνικης που δεν την ειχα συνδεδεμενη στο paypal )
Πατας pay και τελος !! Εχουν μπει στο balance του paypal.

Κάποιοι λένε για προβλήματα με χρεωστικές VISA της Πειραιώς αλλά όχι με προπληρωμένες mastercard της ίδιας Τράπεζας. Οι αποτυχημένες προσπάθειες χρεώνονται 0.9€ αλλά επιστρέφονται νομίζω μετά απο κάποιες ημέρες.
Κοινώς αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο μιας και χάνεις και κάποια χρήματα(κάπου 4€ ανα 100 €). Τώρα αν βρείς κάποια μεγάαααααλη ευκαιρία αλλάζει το πράγμα.

AristidisZ
06/09/2015, 10:38
με κίνδυνο να με κράξετε, ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να κάνω κατάθεση χρήματα στην pokerstars ?

edit: αν κάποιος ξέρει πως χρησιμοποιείται η moneysafe card (http://www.pokerlobbygr.com/article/17577/epipleon-tropoi-katatheses-sten-pokerstars), θα του ήμουν υπόχρεος :beer:

Sapadak
06/09/2015, 21:29
με κίνδυνο να με κράξετε, ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να κάνω κατάθεση χρήματα στην pokerstars ?

edit: αν κάποιος ξέρει πως χρησιμοποιείται η moneysafe card (http://www.pokerlobbygr.com/article/17577/epipleon-tropoi-katatheses-sten-pokerstars), θα του ήμουν υπόχρεος :beer:


Δες αν παίζει με Paysafe που ειναι απλούστερη κατάσταση

AristidisZ
07/09/2015, 11:28
Δες αν παίζει με Paysafe που ειναι απλούστερη κατάσταση

Μπα, δεν τις κάνει δεκτές...

nickald
07/09/2015, 11:38
Φιλος μου ειπε ότι εκανε πληρωμη με πιστωτικη για αγορα από το γερμανικο αμαζον σημερα το πρωι....

BLiTzER
07/09/2015, 11:39
Μόνο για Γερμανία επιτρέπονται οι συναλλαγές. Έχουμε κάνει ειδική συμφωνία.

power hornet
07/09/2015, 13:22
εγω απο εχθες με paypal εχω κανει 4 αγορες απο εξωτερικο.
υπαρχει ενα συστημα δεν ξερω αμα το εχετε πει ηδη,γιατι δεν το εχω διαβασει απο την αρχη το θρεντ.
που λετε υπαρχει ενα συστημα το εχω διαβασει απο διπλανο φορουμ για κινητα.
αμα θελετε να το κανω μια αντιγραφη και επικοληση να το δοκιμασετε εχω το εχω δοκιμασει ηδη 4 φορες.
το μονο κακο περνει μου φαινετε προμηθεια η τραπεζα και το paypal/

paramedic
07/09/2015, 15:54
Εχω γράψει αναλυτικά την διαδικάσια πιο πάνω.

stam2
07/09/2015, 16:03
συνολικό κόστος 3,5% αν δεν κάνω λάθος? πρέπει να αξίζει πολύ αυτό που θα αγοράσει κανείς με τέτοια προμήθεια...

BLiTzER
07/09/2015, 16:06
3.4% + 0.35€, μέχρι 2,500€/μήνα.

AristidisZ
07/09/2015, 16:38
συνολικό κόστος 3,5% αν δεν κάνω λάθος? πρέπει να αξίζει πολύ αυτό που θα αγοράσει κανείς με τέτοια προμήθεια...

δε νομίζω κανείς να αγοράζει από το εξωτερικό για διαφορές μικρότερες του 3,5%, οπότε μάλλον λίγο άκυρο το επιχείρημά σου...

προφανώς και το καπέλο είναι σημαντικό, αλλά φαντάζομαι ότι και πάλι για κάποιες αγορές συμφέρει ούτως ή άλλως :wave2: