PDA

View Full Version : sos ηλιακός



spyro
28/07/2015, 13:39
τρύπησε ο ηλιακός από τη ζέστη. καιρός ήταν μετά από 30 χρόνια άψογης λειτουργίας. είναι από αυτά που περιμένεις κάποια στιγμή αλλά όλο το αναβάλεις γιατι ποτέ δεν υπήρχε το ανάλογο κοκο. να μαστε καλά να τον θυμόμαστε.

για πείτε ιδέες και απόψεις τι να κάνω? δεν έχω ιδέα.

2πλης ενέργειας / 160Lt

όσο το αναβάλω τόσο περισσότερα μπάνια με κρυο νερό θα κάνουν τα παιδιά. κάτι πρέπει να γίνει άμεσα. (πάλι καλά που έπεσα σε εβδομάδα καυσωνα)

ευχαριστώ σας

spyrakos35
28/07/2015, 14:08
εχω την αίσθηση οτι για δύο παιδιά (κάνω λάθος?) καλό είναι να εχεις 200 λιτρα γιατί σε 30 χρόνια θα έχουν και αυτά κορμάρες να πλύνουν (και πρώτα ο θεός αν δεν έχουν πάρει από εσένα, θα έχουν και μαλλιά :lol:)

πας για καινούργιο εξ ολοκλήρου?

spyro
28/07/2015, 14:14
εχω την αίσθηση οτι για δύο παιδιά (κάνω λάθος?) καλό είναι να εχεις 200 λιτρα γιατί σε 30 χρόνια θα έχουν και αυτά κορμάρες να πλύνουν (και πρώτα ο θεός αν δεν έχουν πάρει από εσένα, θα έχουν και μαλλιά :lol:)

πας για καινούργιο εξ ολοκλήρου?

:D


ο υδραυλικός έτσι μου είπε. άντε να βρεις καζάνι μου λεει που τεριάξει με τα πάνελ μετα απο τόσα χρόνια. η αλήθεια είναι οτι και το ένα πανελ την είχε ακούσει

buckley
28/07/2015, 14:14
εχω την αίσθηση οτι για δύο παιδιά (κάνω λάθος?) καλό είναι να εχεις 200 λιτρα γιατί σε 30 χρόνια θα έχουν και αυτά κορμάρες να πλύνουν (και πρώτα ο θεός αν δεν έχουν πάρει από εσένα, θα έχουν και μαλλιά :lol:)

πας για καινούργιο εξ ολοκλήρου?

Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται...

teogtp
28/07/2015, 14:16
Αν ζητάς κατασκευαστή, δες αυτόν (http://www.sigma-sa.com/iliaka_systhmata.html).

spyrakos35
28/07/2015, 14:17
καλή δύναμη.....

θέλει ψάξιμο καλό.... λίγο που το είχα δει για μας στο σπίτι, το παράτησα (ούτως ή άλλως δε μας χτυπάει πολύ ο ήλιος, εχουμε 8οροφα γυρω μας)

buckley
28/07/2015, 14:21
καλή δύναμη.....

θέλει ψάξιμο καλό.... λίγο που το είχα δει για μας στο σπίτι, το παράτησα (ούτως ή άλλως δε μας χτυπάει πολύ ο ήλιος, εχουμε 8οροφα γυρω μας)

Σίγουρα και πέραν της πλάκας πάντως ,κάθε πληροφορία από πρόσφατη έρευνα ευπρόσδεκτη.

Bob_o_mastoras
28/07/2015, 14:24
Εχω 20 ηλιακους.
Δοκιμασμενοι στις πιο δυσκολες συνθηκες. Υπερβολικη ηλιοφανεια, δυνατοι αερηδες, υφαλμυρο νερο παροχης, ατμοσφαιρα με θαλασσινο αλατι.
Αν αγορασεις καινουργιο θα προτεινα Intersolar ή Dedalus.
Μεχρι τωρα 0 προβληματα (εκτος απο εναν που τον πηρε ο αερας το χειμωνα :eek:) με τη βασικη συντηρηση. Γεμισμα με νερο το εσωτερικο κυκλωμα καθε χρονο, wd 40 και locktite στα ρακορ και σε ολες τις βιδωτες βαλβιδες, αλλαγη καθε χρονο τα ανοδια και πλυσιμο τα πανελ.

makaros33
28/07/2015, 14:27
δεν ξέρω εσύ που είσαι αλλά φιλος που έβαλε αυτόν, εδώ και 2 χρόνια ειναι αρκετά ικανοποιημενος


https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/160l.html

spyrakos35
28/07/2015, 14:28
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερεις απο τι υλικα να ειναι τα πανελ, τι μεγεθος να ειναι, απο τι υλικα το καζανι κλπ....

Ο καθενας λεει τα δικα του....

Εγγυηση 10ετιας, ναι;

spyro
28/07/2015, 14:29
Εχω 20 ηλιακους.
Δοκιμασμενοι στις πιο δυσκολες συνθηκες. Υπερβολικη ηλιοφανεια, δυνατοι αερηδες, υφαλμυρο νερο παροχης, ατμοσφαιρα με θαλασσινο αλατι.
Αν αγορασεις καινουργιο θα προτεινα Intersolar ή Dedalus.
Μεχρι τωρα 0 προβληματα (εκτος απο εναν που τον πηρε ο αερας το χειμωνα :eek:) με τη βασικη συντηρηση. Γεμισμα με νερο το εσωτερικο κυκλωμα καθε χρονο, wd 40 και locktite στα ρακορ και σε ολες τις βιδωτες βαλβιδες, αλλαγη καθε χρονο τα ανοδια και πλυσιμο τα πανελ.

τέτοια ακουώ και θα με στείλεις πάλι σε calpak και λεφτά δεν έχω....

συντήρηση μηδέν μετά απο 25-30 χρόνια. ζεστό νερό μέχρι προχθές άφθονο

stam2
28/07/2015, 14:31
από τη στιγμή που είναι για ιδιόκτητο σπίτι και θες να σου κρατήσει άλλα 30 χρόνια, γνώμη μου είναι μην πάρεις εμαγιέ. Να είναι ανοξείδωτος.
Επίσης συμφωνώ με τα 200 λίτρα.
το θέμα συμβατότητας με τα παλιά πάνελ δεν το καταλαβαίνω, δουλειά του εγκαταστάτη είναι να τα κάνει να συνεργαστούν. Κι εμένα σε πανελ 25ετίας κοτσάρισε το καινούριο καζάνι και όλα καλώς.

Δύο χρόνια τώρα από τότε που έβαλα τον δικό μου, και είμαι πλήρως ευχαριστημένος χειμώνα καλοκαίρι.
Thermic λέγεται η εταιρία και είναι Αθηναϊκή (Μάνδρα Αττικής).
γύρω στα 6 κατοστάρικα είχε πάει το καζάνι μόνο του. Ίσως 550, δεν θυμάμαι καλά.

7Tolis
28/07/2015, 14:31
Ότι και να πάρεις, τον παλιό κάνε τον ψησταριά πάντως.

Bob_o_mastoras
28/07/2015, 14:35
τέτοια ακουώ και θα με στείλεις πάλι σε calpak και λεφτά δεν έχω....

συντήρηση μηδέν μετά απο 25-30 χρόνια. ζεστό νερό μέχρι προχθές άφθονο

Τι ειναι τα calpak??
Συντηρηση μηδεν δεν νοειται.. Τουλαχιστον συμπληρωμα το εσωτερικο κυκλωμα θελει οπωσδηποτε. Οχι καθε χρονο βεβαια αλλα σε καποια φαση αρχιζει και πεφτει η αποδοση του λογω του οτι σιγα σιγα εξατμιζεται το νερο του κυκλωματος. Ειναι φυσιολογικο.
Εγω τους εχω για επαγγελματικη χρηση και βασιζομαι σε αυτους, γι'αυτο τους συντηρω οσο πιο συχνα μπορω για να μην μεινω μεσα στη σεζον χωρις ζεστο νερο.
Για οικιακη χρηση και ειδικα στην πολη μπορεις και να τον ξεχνας και οποτε και αν προκυψει καποιο προβλημα το διωρθωνεις. ;)

spyrakos35
28/07/2015, 14:37
τέτοια ακουώ και θα με στείλεις πάλι σε calpak και λεφτά δεν έχω....

συντήρηση μηδέν μετά απο 25-30 χρόνια. ζεστό νερό μέχρι προχθές άφθονο

αυτός είναι σε νησί όμως.... πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο

stam2
28/07/2015, 14:39
Τι ειναι τα calpak??
επώνυμοι θερμοσίφωνες www.calpak.gr/el

Συντηρηση μηδεν δεν νοειται..
μιας και μιλάς για συντήρηση, θέλω να πιστέυω ότι δεν τους γεμίζεις νερό με το λάστιχο έτσι...? θέλει απιονισμένο.

theofilos888
28/07/2015, 14:54
Δυστυχως η προσφατη ερευνα μου για ηλιακο θα σε παραπεμψει σε calpak. Πιο πανω σου συστησαν την esolar. Δεν ειδα ποτε προιον τους, παροτι περιμενα γυρω στον ενα μηνα. Ειχαν δουλεια και δεν προλαβαιναν ουτε τηλεφωνο να με παρουν, να μου πουν ακυρο. Απαραδεκτη συμπεριφορα. Για πιο φτηνα μπορεις να πας σε gauser. Καλη λειτουργια και σχετικα οικονομικοι. 720 συν την τοποθετηση για 2πλης ενεργειας 160λτ. Αν θυμαμαι καλα.

Bob_o_mastoras
28/07/2015, 15:11
επώνυμοι θερμοσίφωνες www.calpak.gr/el

μιας και μιλάς για συντήρηση, θέλω να πιστέυω ότι δεν τους γεμίζεις νερό με το λάστιχο έτσι...? θέλει απιονισμένο.

Δεν τους γεμιζω, συμπληρωνω λιγουλακι αν χρειαζεται. Στο χρονο να χανουν περιπου ενα ποτηρι του κρασιου, ισως και λιγο παραπανω, ισως και καθολου..

karellen
28/07/2015, 15:22
τρύπησε ο ηλιακός από τη ζέστη. καιρός ήταν μετά από 30 χρόνια άψογης λειτουργίας. είναι από αυτά που περιμένεις κάποια στιγμή αλλά όλο το αναβάλεις γιατι ποτέ δεν υπήρχε το ανάλογο κοκο. να μαστε καλά να τον θυμόμαστε. ..

Εάν λέγοντας 'τρύπησε' εννοείς το καζάνι,σού έχω νέα.
Εντόπισε αν μπορείς την τρύπα και στούμπωσέ την με αυτή την εποξική πλαστελίνη δύο συστατικών.
Για τέλειο αποτέλεσμα καλό θα ήταν ο στόκος να εφαρμοστεί στη μέσα πλευρά του καζανιού.

Λύσε τις 6-8 βίδες στο πλάι που κρατάνε το καπάκι-αντίσταση και άσε το νερό να χυθεί (προσοχή μην καείς).Εντόπισε την τρύπα,πλάσε με το χέρι σου την πλαστελίνη και μπάλωσε την τρύπα από τη μέσα μεριά ώστε η πίεση του νερού να πιέζει πιο καλά το στόκο αργότερα.

Άσε το να στεγνώσει 2-3 ώρες και ξαναγέμιστον νερό.


Έτσι έδωσα άλλα 5 χρόνια παράτα στον δικό μου.

spyro
28/07/2015, 15:42
Εάν λέγοντας 'τρύπησε' εννοείς το καζάνι,σού έχω νέα.
Εντόπισε αν μπορείς την τρύπα και στούμπωσέ την με αυτή την εποξική πλαστελίνη δύο συστατικών.
Για τέλειο αποτέλεσμα καλό θα ήταν ο στόκος να εφαρμοστεί στη μέσα πλευρά του καζανιού.

Λύσε τις 6-8 βίδες στο πλάι που κρατάνε το καπάκι-αντίσταση και άσε το νερό να χυθεί (προσοχή μην καείς).Εντόπισε την τρύπα,πλάσε με το χέρι σου την πλαστελίνη και μπάλωσε την τρύπα από τη μέσα μεριά ώστε η πίεση του νερού να πιέζει πιο καλά το στόκο αργότερα.

Άσε το να στεγνώσει 2-3 ώρες και ξαναγέμιστον νερό.


Έτσι έδωσα άλλα 5 χρόνια παράτα στον δικό μου.

Ωραιος!!! Δε ξέρω αν θα με εμπιστευτω να το δοκιμάσω αλλά έτσι ενημερωτικά πως μπορώ να το εφαρμωσω εσωτερικά; Ανοίγει το καζάνι;

Bob_o_mastoras
28/07/2015, 15:53
Ωραιος!!! Δε ξέρω αν θα με εμπιστευτω να το δοκιμάσω αλλά έτσι ενημερωτικά πως μπορώ να το εφαρμωσω εσωτερικά; Ανοίγει το καζάνι;

Ανοιγει απο το πλαϊ οπως σου ειπε ο Καρελεν. Εχει ενα καπακι με καμποσα μπλουλονια. Πανω στο καπακι αυτο βρισκονται οι αντιστασεις, η πλακετα τους (απο εξω) και το ανοδιο.
Ξεβιδωσε το σιγα σιγα διοτι θα χυθει εξω ολο το καυτο νερο. Αν η τρυπα ειναι μεσα μεσα, αμφιβαλω αν θα μπορεις να τη φτασεις διοτι η οπη του καπακιου ειναι στενη (χωραει ενα χερι ισα ισα στα περισσοτερα.
Αν το ανοιξεις, καθαρισε και τα αλατα που θα εχει μαζεψει στον πατο του βαρελιου.

lykourgi
28/07/2015, 17:14
Αν το ανοιξεις, καθαρισε και τα αλατα που θα εχει μαζεψει στον πατο του βαρελιου.
Μετά από 30 χρόνια και με ανύπαρκτη συντήρηση τα άλατα δεν είναι στον πάτο . Μάλλον μόνο άλατα θα βρει μέσα.

Γενικά μετά από τόσα χρόνια και με πρόβλημα και στο ένα πάνελ, δεν ξέρω αν αξίζει η επισκευή.

leftos
28/07/2015, 17:18
Υπαρχουν και υλικα σαν τη φωκια για τα ψυγεια αυτοκινητων που τα ριχνουμε και κανουμε δουλεια
http://www.dimco.gr/index.php?page=102&page2=201&page3=304&id_view=91
Αλλα και με εποξικο μπορει να κανεις δουλεια οπως λεει ο φιλος.
Τα παξιμαδια απο πισω πρεπει να τα κρατας στην αντισταση γιατι αλλιως θα γυριζουν.
Οταν ανοιξεις την αντισταση θα θες και φλατζα ( 2 ευρω ) και καλο ειναι να το γεμισεις να το τσεκαρεις και μετα να την ξαναβγαλεις για να βαλεις καινουργιο ανοδιο ( 5 - 7 ευρω ) .
Επισης αν το μπαλωσεις επιβαλλεται να βαλεις μειωτη πιεσης ( 20 ευρω ) πριν την εισοδο του νερου και να σκεπαζεις το καλοκαιρι το ενα ταμπλο για να μην ανεβασει πιεση.
Και σιγουρα μην αλλαξεις μονο boiler μπορει να μην δουλεψει με τα ταμπλο και φυσικα το κοστος εγκαταστασης αποξυλωσης θα ειναι σαν να το αλλαξεις ολοκληρο.
Και συντομα μπορει να τα φτυσουν και αυτα.
Τα χρονια εχουν αλλαξει απο τοτε και πλεον ολες οι εταιριες ζητανε για να ισχυει η 5ετης ( 7 ετης καποιοι ) εγγυηση αλλαγη ανοδιου καθε 2 με 2,5 χρονια.
Κοστος περιπου 30 -40 ευρω.
Γενικα ομως υπαρχουν ηλιακα 160λτ με 2,5τμ ταμπλο στα 590 ευρω που θα κανουν την δουλεια τους για παρα πολλα χρονια αν αλλαζεις ανοδιο και για τεσσερα ατομα καλυπτουν οι συλλεκτες ειναι πλεον επιλεκτικοι και εχουν μεγαλυτερη αποδοση απο παλια. Απο ελληνικες αξιοπιστες εταιριες.
Απο την εμπειρια μας το ανοδιο τρωγεται καθε 4 χρονια οποτε μια αλλαγη στα 3 την χρειαζεται.
Απο εκει και περα τα 200λτ με 2 ταμπλο 4τμ παιζεις στα 820 ευρω
Και 200λτ με 1 ταμπλο 3τμ παιζεις στα 720 ευρω.
Ψαξτο λιγο και οτι θες ρωτα.

spyro
28/07/2015, 18:13
.....Γενικα ομως υπαρχουν ηλιακα 160λτ με 2,5τμ ταμπλο στα 590 ευρω που θα κανουν την δουλεια τους για παρα πολλα χρονια αν αλλαζεις ανοδιο και για τεσσερα ατομα καλυπτουν οι συλλεκτες ειναι πλεον επιλεκτικοι και εχουν μεγαλυτερη αποδοση απο παλια. Απο ελληνικες αξιοπιστες εταιριες.
Απο την εμπειρια μας το ανοδιο τρωγεται καθε 4 χρονια οποτε μια αλλαγη στα 3 την χρειαζεται.
Απο εκει και περα τα 200λτ με 2 ταμπλο 4τμ παιζεις στα 820 ευρω
Και 200λτ με 1 ταμπλο 3τμ παιζεις στα 720 ευρω.
Ψαξτο λιγο και οτι θες ρωτα.

ερωτήξεις:

σε αυτές τις τιμές είναι και η τοποθέτηση? ή είναι έξτρα. αν είναι έξτρα πόσο περίπου?

:wave2:

toyar
28/07/2015, 21:34
οταν εψαξα κατεληξα σε nobel
ελληνικοι και απο τους ελαχιστους που δεν ειναι φασον

leftos
29/07/2015, 10:15
Οχι μονο αγορα με αποδειξη εννοειται και εγγυηση.
Τοποθετηση για το βγαλε βαλε ξεκιναει απο 90 ευρω και ανεβαινει αναλογα με την προσβαση και το αν ειναι ταρατσα η κεραμοσκεπη.

amyroukai
29/07/2015, 10:21
Για την ίντερσολαρ που λεει ο Μπομπ εχω επίσης καλές εντυπώσεις.

mesastou
04/08/2015, 15:22
Τι έκανες τελικά;

spyro
04/08/2015, 15:40
Τι έκανες τελικά;

τελικά έβαλα έναν Ελληνικό, (ιδιοκατακευή μιας μικρής βιοτεχνίας στο Ζεφύρι Αττικής) στα 600 ευρώ με 160lt χωρητικόττηα / επιλεκτικό πάνελ

Με δεκαετή εγγύηση αλλά με την απαίτηση όμως για σέρβις κάθε 2 χρόνια (στα 30 ευρω) για συμπλήρωση υγρών και αλλαγής μιας ράγας μαγνησίου που έχει μέσα το καζάνι.

Προς το παρόν έχει πολύ ήλιο για να το αξιολογήσουμε σοβαρά. :D

Bob_o_mastoras
04/08/2015, 15:43
Ρε μαστορα, γιατι να πληρωσεις για το σερβις;;; Ειναι απλουστατο να το κανεις μονος σου. Μονο το ανοδιο θα χρειαστει να αγορασεις.

spyro
04/08/2015, 15:47
Ρε μαστορα, γιατι να πληρωσεις για το σερβις;;; Ειναι απλουστατο να το κανεις μονος σου. Μονο το ανοδιο θα χρειαστει να αγορασεις.

δεν έχεις άδικο το βλέπουμε στη πράξη, αλλά χάνουμε τη 10ετή εγγύηση

Cpt. Haddock
04/08/2015, 16:50
εχω την αίσθηση οτι για δύο παιδιά (κάνω λάθος?) καλό είναι να εχεις 200 λιτρα γιατί σε 30 χρόνια θα έχουν και αυτά κορμάρες να πλύνουν (και πρώτα ο θεός αν δεν έχουν πάρει από εσένα, θα έχουν και μαλλιά :lol:)

πας για καινούργιο εξ ολοκλήρου?

Ρε ελληναρα, σε 30 χρονια τα παιδια του θα πρεπει να πλενονται σε δικους τους θερμοσιφωνες :lol:

spyrakos35
04/08/2015, 17:15
Ρε ελληναρα, σε 30 χρονια τα παιδια του θα πρεπει να πλενονται σε δικους τους θερμοσιφωνες :lol:

Ελληνιδα Μανα.....

"Αμα πεθανω τραβα οπου θες"

mesastou
05/08/2015, 08:35
τελικά έβαλα έναν Ελληνικό, (ιδιοκατασκευή μιας μικρής βιοτεχνίας στο Ζεφύρι Αττικής) στα 600 ευρώ με 160lt χωρητικότητα / επιλεκτικό πάνελ

Με δεκαετή εγγύηση αλλά με την απαίτηση όμως για σέρβις κάθε 2 χρόνια (στα 30 ευρω) για συμπλήρωση υγρών και αλλαγής μιας ράγας μαγνησίου που έχει μέσα το καζάνι.

Προς το παρόν έχει πολύ ήλιο για να το αξιολογήσουμε σοβαρά. :D

Ασχολήθηκα και εγώ με τον ηλιακό μας στο εξοχικό και όλα αυτά μου φαίνονται λογικά.
Να προσθέσω πως το ανόδιο (ράγα μαγνησίου) δεν χρειάζεται και τόσο συχνά αν δεν τον δουλεύεις στο ρεύμα (εμάς 10 χρόνια και είχε ακόμα, καθώς πολύ πολύ σπάνια έχει χρειαστεί να τον ανάψουμε).

Σε εμάς έκανε υπερχείλιση (με μπόλικη σκουριά) και συμπληρώσαμε νερό. Άρχισε να ζεσταίνει και πάλι. Διαβάζοντας στο ιντερνετ αποφάσισα να αδειάσω τα παλαιά υγρά εντελώς (πολύ μα πολύ μαυρίλα, πιτσίλισμα, βρώμικη δουλεία), 3-4 φορές και μετά να βάλω προπυλενογλυκόλη (υγρό κόκκινο με νερό έτσι που να καλύπτει μέχρι -12βαθμούς). Αναφέρομαι φυσικά στο έτοιμο ειδικό διάλυμα που βρήκα εκεί κοντά.

Άποψη μου είναι όμως πως καλύτερα να αγοράσει κανείς το αδιάλυτο ειδικό υγρό και να προσθέσει μόνος του νερό (καλύτερα & φθηνότερα)

Στην συνέχεια ήρθε και ο ειδικός και μας άλλαξε το ανόδιο και έκανε και κάτι άλλα ψιλά μαζέματα (40ευρώ και έκανε και 40 χλμ για να έρθει)

Σε 3 - 5 χρόνια ίσως αλλάξω πάλι την προπυλενογλυκόλη πλήρως (παρόλο που οι περισσότεροι λένε πως δεν χρειάζεται - θα ανανεωθούν τα αντισκουριακά πρόσθετα)

GIXXERAKIAS
05/08/2015, 08:37
Ρε μαστορα, γιατι να πληρωσεις για το σερβις;;; Ειναι απλουστατο να το κανεις μονος σου. Μονο το ανοδιο θα χρειαστει να αγορασεις.
Ελληνική κατοχύρωση πατέντας για να έχεις την 10 ετή εγγύηση...

leftos
06/08/2015, 10:08
Απο οταν πεσανε οι τιμες στα ηλιακα στον πατο τα τελευταια χρονια εγινε αυτο για να ρεφαρουνε οι εταιριες και πλεον ειναι νομος.
Τα 10 χρονια μου φαινεται λιγο παραπλανητικο απο οδηγια ευρωπαικης ενωσης το χαλυβδινο καζανι εχει μεχρι 5 χρονια ανοξειδωτοι και χαλκινοι ειναι σε αλλες κατηγορειες παντως.
Το ανοδιο παει αναλογα με τα αλατα του νερου της περιοχης εμεις παραθαλασσια στα 4 χρονια εχει βγει off.
Απλα τα 2 - 3 που ζητανε οι εταιριες τα κανουμε 3 για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.
Κατι αλλο που οσοι εχουν βαρκα θα το ξερουν αν το ανοδιο δεν εχει φαγωθει εστω και λιγο σε μικρη διαρκεια τοτε δεν κανει την δουλεια που πρεπει.
Γι'αυτο οσοι το βγαζεται καινουργιο μην χαιρεστε!!

AUFGEBRACHT
10/10/2015, 15:08
Έχει κανείς άποψη για τον Megasun 160lt ( ο δεύτερος στην προσφορά παρακάτω) της Ηλιοακμής και γενικότερα από την εταιρεία;

http://www.helioakmi.com/el/products/hliakoi-thermosifones-times-prosfores.html

omega
10/10/2015, 15:58
Έχει κανείς άποψη για τον Megasun 160lt ( ο δεύτερος στην προσφορά παρακάτω) της Ηλιοακμής και γενικότερα από την εταιρεία;

http://www.helioakmi.com/el/products/hliakoi-thermosifones-times-prosfores.htmlΉταν μέσα στις 2 επιλογές μου.Τελικά πήρα τον άλλο λόγω γνωριμίας και το μετάνιωσα ως αναφορά την μόνωση της δεξαμενής.(χειμώνα)

Η εταιρία είναι γνωστή και πολύ καλή.Άφοβα

Αν μπορείς μάθε αν ο συγκεκριμένος έχει τον συλλέκτη με τα 2,10τμ ή με τα 2,62τμ.
Το καλοκαίρι όποιον και να έχει θα "πετάει",τον χειμώνα όμως ο με τον 2,62τμ θα είναι καλύτερος λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας.

Αυτοί οι συλλέκτες λέγονται επιλεκτικοί(μπλε επίστρωση τιτανίου) και αποδίδουν καλύτερα από τους κλασικούς.Ρόλο μεγάλο παίζει η καλή μόνωση της δεξαμενής για διατήρηση(τον χειμώνα) του ζεστού νερού.

Σωστό μάστορα για την τοποθέτηση να βρεις.

AUFGEBRACHT
10/10/2015, 16:06
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :wave2: Σήμερα είχα πάρει σβάρνα τις αντιπροσωπείες, οι περισσότεροι που είδα δεν μου γέμιζαν το μάτι, αυτός που μου άφησε σχετικά καλές εντυπώσεις ήταν ο Calpak mark 4, ο οποίος έχει και πιο τσιμπημένη τιμή. Τον συγκεκριμένο μέσω internet τον βρήκα αλλά μου φαίνεται καλή επιλογή.

omega
10/10/2015, 16:34
Βρες κάποιον που να έχει δείγμα και τσέκαρέ τον από κοντά αλλιώς αν είσαι κοντά τηλεφώνησε και ρώτα αν μπορείς να περάσεις από το εργοστάσιο.
Εκεί μπορεί και να μιλήσεις $$$ διαφορετικά.

devil's animal
10/10/2015, 18:50
για τους nobel εχει αποψη καποιος που να εχει βαλει?
ψαχνομαι για συστημα βεβιασμενης κυκλοφοριας και ειναι απο τους πιο φτηνους...

leftos
12/10/2015, 09:57
Για ηλιακους ολες οι μεγαλες εταιριες εχουν 2 ποιοτητες 2 τιμες. Οπως η ηλιοακμη και η cosmosolar.
Ολοι εχουν επιλεκτικους αυτο που ειπε παραπανω ο φιλος το ταμπλο να ειναι 2,5 τμ και πανω για τον 160 αρι. Τα 2 και 2,3 που εχουν καποιοι με 500 και 550 το χειμωνα δεν προλαβαινουν να ζεσταθουν.
Καλα ειναι τα nobel αλλα βεβιασμενης μπορει να σου φιαξει και ο υδραυλικος με διαφορικο θερμοστατη και κυκλοφορητη και κανονικο ηλιακο που "μπορει" να σου ερθει πιο οικονομικα.
Και να ξερεις οτι στο βεβιασμενης πρεπει να γινει σωστη εγκατασταση αλλιως δεν θα εχεις αποδοση εχουν δει πολλα τα ματια μας.
Απο την αλλη θα σου ελεγα να ξανασκεφτεις το βεβιασμενης το κοστος ειναι μεγαλο η αποδοση μικροτερη. Εκτος αν μιλαμε για εγκαταστασεις ξενοδοχειου. Σε απλες κατοικιες ειναι ασυμφορα.
Και πλεον τα ηλιακα βγαινουν σε χρωματα ωστε να μην φαινεται τιποτα και να εφαπτονται στην κεραμοσκεπη αν εχεις θεμα.

Και τα nobel ειναι καλα και τα ηλιοακμη για τον φιλο παραπανω. Και η ηλιοακμη θα υπαρχει και μετα απο 5 χρονια που μπορει να χρειαστεις την εγγυηση.
Τα calpak ειναι καλα αλλα ειναι τσιμπημενα υπαρχουν επισης αξιοπιστα σε πιο φυσιολογικες τιμες.

Γενικα κατι εταιριες φαντασματα που εχουν εμφανιστει και δινουν εγγυησης 10 ετιας ψαξτε τες λιγο ειναι πολλες αυτες που αλλαζουν επωνυμιες ανα διαστηματα για να μην καλυπτουν εγγυηση.

georgemark
05/04/2016, 12:00
Μένω σε ενοίκιο , τριμελής οικογένεια , τελευταίος όροφος (3ος) και χωρίς να με κλείνει πολυκατοικία στην ταράτσα , συνεννοήθηκα με τον ιδιοκτήτη να βάλω ηλιακό μετά το Πάσχα με max € μαζί με την εγκατάσταση 550-600€ . Δεν έχω ιδέα από αυτά και για λίγο που έψαξα οι επιλογές είναι πολλές , κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάτι δοκιμασμένο ; Εάν υπάρχει και γνωστός γνωστού με μαγαζί ευχαρίστως με pm να τα πούμε .

Grafton 505
28/04/2016, 20:47
Έχει βάλει κανείς τους MasterSol να δώσει φώτα ;

http://www.multiclima.gr/?section=4020&language=el_GR&itemid1634=4320&detail1634=1

Grafton 505
20/09/2016, 16:26
Έχει βάλει κανείς τους MasterSol να δώσει φώτα ;

http://www.multiclima.gr/?section=4020&language=el_GR&itemid1634=4320&detail1634=1


Μάλλον κανείς δεν έβαλε, να δώσει φώτα :lol: .

Τους Wilco τους έχει κανείς ή θα μας φάει το μαύρο σκοτάδι και μ' αυτούς ; :D

nikosk0
21/09/2016, 07:29
τη wilco σαν εταιρία ξεκίνησε να τη δουλεύει ο παππούς μου πριν το 1980, στη συνέχει ο πατέρας μου και πλέον εγώ με τον αδερφό μου. θα σου πω μινιμουμ διάρκεια ζωής τα 20-25 χρόνια και αν χρειαστεί να αλλάξεις κάτι, αυτό θα είνια το καζάνι, που ακόμα και τώρα το καλούπι είναι ίδιο από τότε και δε χρειάζεται να τα αλλάξεις όλα.

ανφέρομαι τόσο στα ηλιακά του όσο και στα θερμοσίφωνα τους, είτε διπλής είτε τριπλής ενεργείας.
to δικό μας τριπλής θερμοσιφωνο (boiler) δουλεύει από το 1995 και δεν εχει αλλαχτεί ποτέ τίποτα, ούτε το ανόδιο (η πλάκα μαγνησίου που αναφέρεται)
ο ηλιακός δουλεύει απρόσκοπτα από πριν το 2000συμπληρώνοντας αποκλειστικά και μόνο υγρά.

το μοναδικό στο οποίο χάνει, είναι το marketing, δε θα τη δεις σε περίπτερα εκθέσεων της climatherm παράδειγμα.

KONIORDO$
21/09/2016, 11:06
Εγω έβαλα calpak mark 4 πέρυσι (σπίτι δυοροφο και δίπλα εξαοροφες πολυκατοικίες) ακόμη και με συννεφιά το νερό ζεματαει .

leftos
21/09/2016, 17:09
Η wilco ειναι εγγυηση στους ηλιακους. Αν ειναι στα λεφτα σου παρτον.
Δεν ξερω αν εχει 2 ποιοτητες οπως οι περισσοτερες τα τελευταια χρονια. Ρωτα το.
Στα θερμοσιφωνα καποια στιγμη τα τελευταια χρονια σταματησαν να τα φτιαχνουν εδω και εφερναν απ'εξω οπως κανουν και οι περισσοτεροι.

amyroukai
21/09/2016, 17:12
[QUOTE=nikosk0;2798888
to δικό μας τριπλής θερμοσιφωνο (boiler) δουλεύει από το 1995 και δεν εχει αλλαχτεί ποτέ τίποτα, ούτε το ανόδιο (η πλάκα μαγνησίου που αναφέρεται)[/QUOTE]

Τον έχεις ανοίξει ποτέ; Αφού δουλεύεις στην εταιρία δεν θα σου στοιχίσει τίποτα. Έτσι για πείραμα.

Ο δικός μου (άλλης μάρκας) στην οκταετία αν θυμάμαι σωστά, το ανόδιο και η αντίσταση από τα άλατα ήταν... τρομακτικά. Ζεστό νερό είχε κανονικά, εννοείται.

Grafton 505
21/09/2016, 18:05
nikosk0, leftos, KONIORDO

Ευχαριστώ για την ενημέρωση παίδες. Είμαι ακόμα σε αναζήτηση αλλά κοντεύω.


Τον έχεις ανοίξει ποτέ; Αφού δουλεύεις στην εταιρία δεν θα σου στοιχίσει τίποτα. Έτσι για πείραμα.

Ο δικός μου (άλλης μάρκας) στην οκταετία αν θυμάμαι σωστά, το ανόδιο και η αντίσταση από τα άλατα ήταν... τρομακτικά. Ζεστό νερό είχε κανονικά, εννοείται.

Και που να δεις από το 1985 τι μάζεψε ο Stiebel eletron :lol:

MISKIN
21/09/2016, 20:18
NOBEL
(http://nobel.gr/)
Έχω βάλει 2 τέτοιους ηλιακούς και είμαι υπερευχαριστημενος. Φίλος υδραυλικός που τον εμπιστεύομαι λέει πολύ καλά λόγια.

aetosa
16/05/2018, 17:44
Υπαρχουν και υλικα σαν τη φωκια για τα ψυγεια αυτοκινητων που τα ριχνουμε και κανουμε δουλεια
http://www.dimco.gr/index.php?page=102&page2=201&page3=304&id_view=91

Ο ηλιακός μου τρύπησε και σκέφτομαι να ρίξω φώκια.
Όμως αυτή χρειάζεται κυκλοφορητή και θέρμανση, έτσι δεν είναι;
Πώς τη βάζεις σε ηλιακό;
Και ποια μάρκα φώκια χρησιμοποιείς;

virus
16/05/2018, 21:01
θα βαλεις φωκια στο νερο που κανεις μπανιο;

aetosa
16/05/2018, 21:09
Στο κλειστό κύκλωμα.

virus
17/05/2018, 01:03
χωρις να εχω εμπειρια σε ηλιακα και σε συνδυασμο με φωκια νομιζω ειναι μονοδρομος το τρυπησε καζανι και παιρνεις καινουργιο.

την φωκια την εχω χρησιμοποιησει σε διαρροες κυκλωματος αμαξιου. δλδ για τρυπουλες μικροτερες απο χιλιοστο να το πω για να καταλαβεις. το καζανι αμα τρυπησε θαχει ναι μεν τρυπουλα μικρη αλλα γυρω απο την τρυπα το μεταλο θα ειναι σαθρο. οποτε δεν κερδιζεις τιποτα απλα μια παραταση.

μια αλλη προσεγγιση επι του θεματος.

μου κανει εντυπωση που πλεον δεν υπαρχουν ΟΡΘΙΑ καζανια. (που το παω το θεμα)

καταρχην αν θες μακροζωια το ανοδιο που εχει το αλλαζουμε μαξιμουμ θαλεγα στα 2 χρονια.

αμα εχεις οριζοντιο καζανι αντε βγαλε τα αλατα που εχει μεσα. με την ευκαιρια αλλαγης του ανοδιου.

ενω σε ορθιο καζανι πανευκολα βγαζεις ΚΑΙ τα αλατα που θα εχει μαζεψει το καζανι μεσα του.παλι με την ευκαιρια αλλαγης του ανοδιου.

για την ιστορια τωρα προσφατα δλδ πριν δυο μηνες αλαξα καζανι σε δικο μου ηλιακο. κι επειδη ΚΑΙ δεν εβρισκα ορθιο καζανι ΚΑΙ δεν ηθελα να καθομαι να αλαζω την βαση ηλιακου απο ορθιο καζανι σε οριζοντιο καζανι εκατσα και βρηκα κατασκευαστη καζανιων και του παρηγειλα ορθιο καζανι.

aetosa
17/05/2018, 08:17
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν όρθια καζάνια (μπόιλερ δηλαδή).
Αδειάζουν εύκολα τα άλατα επειδή η φλάντζα είναι από κάτω οπότε όταν τη βγάλεις πέφτουν από μόνα τους, αυτό εννοείς;

Πάντως την επισκευή του κλειστού κυκλώματος με φώκια την κάνουν πολλοί (σχετικοί με ηλιακούς) επαγγελματίες.
Απλώς έλεγα να την κάνω μόνος μου.

virus
17/05/2018, 09:17
Ακριβως αυτο περι φλαντζας επειδη ειναι απο κατω.