PDA

View Full Version : Αγορά laptop



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

BoSS_Man*
28/07/2015, 14:22
Ψάχνω να αγοράσω ένα laptop αλλά οι επιλογές είναι πάρα πολλές και δεν ξέρω τι να πάρω, ψάχνω ένα laptop για δουλειά κυρίως (Internet, εφαρμογές, βίντεο, μουσική). Θέλω να μην κολλάει γιατί αυτό που έχω τώρα τα τρώει τα κολλήματα του και δεν μπορείς να δουλέψεις με άνεση.

Ποιες οι διαφορές μεταξύ οθόνης 15.6 και 17;

Δίνω μέχρι 600€

BLiTzER
28/07/2015, 14:24
Ποιες οι διαφορές μεταξύ οθόνης 15.6 και 17;


1.4''.

BoSS_Man*
28/07/2015, 14:29
1.4''.

Τίποτα άλλο, δηλαδή ποιο ξεκούραστα να τα βλέπεις ή σε χρώματα κλπ;

vaska
28/07/2015, 14:32
Πάρε 15.6 το 17 τρώει μπαταρία κι έχει περισσότερο βάρος.

buckley
28/07/2015, 14:36
Ψάχνω να αγοράσω ένα laptop αλλά οι επιλογές είναι πάρα πολλές και δεν ξέρω τι να πάρω, ψάχνω ένα laptop για δουλειά κυρίως (Internet, εφαρμογές, βίντεο, μουσική). Θέλω να μην κολλάει γιατί αυτό που έχω τώρα τα τρώει τα κολλήματα του και δεν μπορείς να δουλέψεις με άνεση.

Ποιες οι διαφορές μεταξύ οθόνης 15.6 και 17;

Δίνω μέχρι 600€

Κάνε λίγο υπομονή φίλος ,τώρα ψάχνουμε για ηλιακό...

BLiTzER
28/07/2015, 14:38
Τίποτα άλλο, δηλαδή ποιο ξεκούραστα να τα βλέπεις ή σε χρώματα κλπ;

Αυτό εξαρτάται από την ποιότητα της οθόνης κι όχι από τη διαγώνιό της.

Κι εγώ θα σου πρότεινα κάτι μέχρι 15.6'' (και πολύ είναι), για λόγους μεγέθους/βάρους. Εξαρτάται, βέβαια, τί θες να το κάνεις. 90% των ανθρώπων που αγοράζουν laptop, πετάνε τα λεφτά τους για κάτι που θα έκαναν άνετα, φθηνότερα και καλύτερα, με desktop.

notakos600
28/07/2015, 15:55
Αυτό εξαρτάται από την ποιότητα της οθόνης κι όχι από τη διαγώνιό της.

Κι εγώ θα σου πρότεινα κάτι μέχρι 15.6'' (και πολύ είναι), για λόγους μεγέθους/βάρους. Εξαρτάται, βέβαια, τί θες να το κάνεις. 90% των ανθρώπων που αγοράζουν laptop, πετάνε τα λεφτά τους για κάτι που θα έκαναν άνετα, φθηνότερα και καλύτερα, με desktop.

Βιάστηκες να απαντήσεις.
Συγκρίνεις τον θόρυβο από τα blowers ενός laptop κι ενός desktop στην ησυχία ενός δωματίου;
Κι ας μη μιλήσουμε για την φορητότητα.

BLiTzER
28/07/2015, 15:57
Εσύ βιάστηκες να απαντήσεις. Είπα ξεκάθαρα ότι 90% των ανθρώπων που αγοράζουν laptop, δε χρειάζονται πραγματικά laptop. Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπες εσύ.

Πεθαίνω, όμως, στη σκέψη ότι κάποιος αγοράζει laptop επειδή είναι πιο αθόρυβο.

Nikol1979
28/07/2015, 16:03
Κοιτα asus, πηρα ενα ultra book και εχω εκπλαγει άπειρες φορες απο τη διάρκεια της μπαταρίας του.... Και δυο ταινίες σχεδόν σηκωνει, απίστευτο!! Βέβαια, έφαγα άπειρες ωρες διαβάζοντας reviews πράγμα που γενικά σε συμβουλεύω σε οτι κι αν σκέφτεσαι σοβαρά, γιατι θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις αν κανει για τις δικές σου ανάγκες. Μεχρι και σε ποια σημεία του μηχανήματος ζεσταίνεται κατα πόσους βαθμούς με τάδε ωρες χρήσεις, όλα τα βρίσκεις πλέον!!

GsDakar
28/07/2015, 17:36
οταν εννοεις εφαρμογες βιντεο ,μουσικη εννοεις προγραμματα επεξεργασιας αυτων;αν ναι τοτε θες 17'' led με πολυ καλο επεξεργαστη και το βασικοτερο μνημη ram,αν εννοεις μονο να ακους μουσικη και να βλεπεις ταινιες τοτε τα 600€ ειναι παρα πολλα,με ενα 300αρι περνεις ενα πολυ καλο 15,4'' λαπτοπ που να καλυπτει τις αναγκες σου.

teogtp
28/07/2015, 18:05
Αν το θες για ταινίες τοτε κανε μια ψακτικη για την οθόνη του.
Εγώ είχα πάρει ένα Acer 17αρι με καλιμπραρισμενη οθονη κατα isf και είχα πάθει "ζημιά" με την ποιότητα της εικόνας.
Βέβαια είχα δώσει και ένα σκασμο λεφτά. ......

George_Sp
28/07/2015, 18:12
Αυτό
http://www.websupplies.gr/el/product/39363137353632/ProductDetails.aspx

μαζί με ακόμα
4gb ram στα 30ευρώ για να δουλεύεις με 8gb dual channel ανετότατα στα πάντα

και ρέστα 100ευρώ για σουβλάκια

Αν πάλι τα 100 για τα σουβλάκια τα χεις έτσι κι αλλιώς ωστέ να πας στα 600....τσιμπάς

και μαζί και αυτό
http://www.websupplies.gr/el/product/39363136393139/ProductDetails.aspx

και το laptop θα σκοτώνει. :D

noodles
29/07/2015, 11:16
υπερβολη τα 600 ευρω για λαπτοπ που το θες για internet και ταινιες. προτεινω κατι στα μισα λεφτα.
http://www.skroutz.gr/s/6397139/Dell-Inspiron-3551-N2840-4GB-500GB-Linux-No-DVD-Drive.html
http://www.skroutz.gr/s/7036537/Asus-F553MA-SX419H-N2840-4GB-500GB-W8.html

διαφορετικα παιρνεις με i3 επεξεργαστη (που και αυτο το θεωρω υπερβολη, αλλα θα μπορει να τρεξει βαρυτερα προγραμματα, αν χρειαστει)
http://www.skroutz.gr/s/5999157/Asus-X551CA-SX130H-i3-3217U-4GB-500GB.html
http://www.skroutz.gr/s/5826696/Dell-Inspiron-3542-i3-4005U-4GB-500GB-W8.html

thunder ace
29/07/2015, 11:26
οταν εννοεις εφαρμογες βιντεο ,μουσικη εννοεις προγραμματα επεξεργασιας αυτων;αν ναι τοτε θες 17'' led με πολυ καλο επεξεργαστη και το βασικοτερο μνημη ram,αν εννοεις μονο να ακους μουσικη και να βλεπεις ταινιες τοτε τα 600€ ειναι παρα πολλα,με ενα 300αρι περνεις ενα πολυ καλο 15,4'' λαπτοπ που να καλυπτει τις αναγκες σου.

απλα σε αυτα τα λεφτα(300)ξεχνα το "πολυ καλο λαπτοπ".Aπο 500 και πανω.

GsDakar
29/07/2015, 14:24
πολυ καλο για ιντερνετ,ταινιες και μουσικη εννοω.

BLiTzER
29/07/2015, 14:25
Αν θέλεις ταινίες, προτίμησε κάποιο με μεγαλύτερη οθόνη. Και σίγουρα δε χρειάζεται να δώσεις 600€ γι'αυτά που ζητάς.

thunder ace
29/07/2015, 16:49
Λοιπον.αν θες κοιτα ο cpu που θα εχει το λαπτοπ να τελειωνει σε m(πχ i3----m)και οχι σε i3----u.Το ιδιο αν παρεις με i5.Να τελειωνει σε m.Η δε καρτα γραφικων να ειναι ΚΑΙ ξεχωριστη.Δηλαδη εκτος απο την ενσωματωμενη στον επεξεργαστη,να εχει κσι δευτερη ανεξαρτητη.Οπως gt740,gt820,gtx850 κλπ.

el_hymador
29/07/2015, 17:01
Όταν έφαγα τη φόλα με το Turbo X, το έψαξα (χωρίς να είμαι ειδικός) και κατέληξα σε αυτό:

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_DELL-Inspiron-15-5558-I5-5200U-8GB-1TB-Κάρτα-Γραφικών-2GB,99452,480508,2206265.html?langId=-18

Το έχω κανά 4μηνο τώρα και πάει αέρας, σηκώνει άνετα βαριές εφαρμογές και γενικά δεν με έχει προβληματίσει καθόλου...

Το μόνο αρνητικό, όπως και όλα τα μη φέροντα IPS laptop, είναι η οθόνη... αλλά τα IPS ξεκινάνε από χιλιάρικο και στη τελική αν θες να δεις ταινία ή σειρά το συνδέεις σε ΤV, ή σε οθόνη PC.

thunder ace
29/07/2015, 17:10
LAPTOP ACER ASPIRE E5-572G-58KY 15.6'' INTEL CORE I5-4210M 4GB 1TB NVIDIA GF 840M 2GB FREE DOS αυτο πηρε η γυναικα μου περσι,αλλα το ειχε προσφορα στα 470.Αν εισαι τυχερος και το βρεις σε καταστημα σε προσφορα αγορασε το με κλειστα ματια .Παταει στο λαιμο πολυ ακριβοτερα.Αν δε,του βαλεις και ssd ,απογειωνεται.

alex14
07/04/2016, 17:02
Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, σκεφτομαι να αγορασω αυτο
http://www.specialprice.gr/el/asus-eeebook-e402ma-wx0055t-n3540-2gb-32gb-ssd-windows-10-home-14-display
Η χρηση θα ειναι μονο internet, word, excel. Τιποτα αλλο.
Κανει ή θα σερνεται ?

Καθε αλλη προταση καλοδεχουμενη. (οθονη μεχρι 14'', windows 10, και καλυτερα με SSD)

Ευχαριστω

thunder ace
07/04/2016, 17:21
Λοιπον απο τα λιγα που ξερω.Το λαπτοπ που αναφερεις:καλουτσικος επεξ,λιγη ραμ(θελεις 4 γιγα-οχι μονο 2)ο ssd ειναι πολυ μικρος(32 γιγα,που να φτασουν; )ΔΕΝ εχει DVD.Αν μπεις στο insomnia -hardware-φορητοι υπολογιστες,θα παρεις ολες τις απαντησεις.

George_Sp
07/04/2016, 17:24
Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, σκεφτομαι να αγορασω αυτο
http://www.specialprice.gr/el/asus-eeebook-e402ma-wx0055t-n3540-2gb-32gb-ssd-windows-10-home-14-display
Η χρηση θα ειναι μονο internet, word, excel. Τιποτα αλλο.
Κανει ή θα σερνεται ?

Καθε αλλη προταση καλοδεχουμενη. (οθονη μεχρι 14'', windows 10, και καλυτερα με SSD)

Ευχαριστω

Αν τα λεφτά είναι αυστηρά στο όριο των 300ευρώ αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα καινούριο σε netbook ή ultrabook (οθόνη έως 14 W10 + SSD) που να αξίζει τα λεφτά του ή είναι εκτός budget που διαθέτεις κατά πολύ (500+).
Δεν έχουν επαφή σε ταχύτητα οι κανονικοί SSD's με την EMΜC-FLASH μνήμη αποθήκευσης που έχουν αυτές οι συσκευές και προφανώς με 2gb ραμ για windows 10 δε πας πουθενά. Για word excel τα 2gb αρκούν. Για ίντερνετ όχι.
Μόνη σου λύση τα refurbished/ανακατασκευασμένα που θα έχεις και 10φορές πιο γρήγορο και αξιόπιστο μηχάνημα και με φουλ δυνατότητες αναβάθμισης.

http://www.mgmanager.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE% B1-laptop/51484-dell-latitude-e6410-i5-560m1414gb250gbdvd-rww7-pro-gr.html

και

http://www.mgmanager.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE% B1-laptop/51421-dell-latitude-e6420-i5-2430m14-hd4gb320gbdvd-rww7-pro-gr.html

AristidisZ
07/04/2016, 19:04
Χαζεύοντας λίγο βρήκα αυτό εδώ (http://www.pcsales.gr/shop/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-computers-desktop-pc-laptop/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE% B1-%CF%86%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%AC-refurbished-laptops/grade-dell-latitude-e6220/)

Χωρίς να είμαι ειδικός, δεν είναι πολύ καλή η τιμή του ρε παιδιά ;;;

Αααα και μια και λέμε για refurbished, έχει κανείς να προτείνει κάνα 17άρι λάπτοπ καλό ;

George_Sp
07/04/2016, 19:12
Χαζεύοντας λίγο βρήκα αυτό εδώ (http://www.pcsales.gr/shop/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-computers-desktop-pc-laptop/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE% B1-%CF%86%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%AC-refurbished-laptops/grade-dell-latitude-e6220/)

Χωρίς να είμαι ειδικός, δεν είναι πολύ καλή η τιμή του ρε παιδιά ;;;

Αααα και μια και λέμε για refurbished, έχει κανείς να προτείνει κάνα 17άρι λάπτοπ καλό ;

Γενικά τα refurbished της DELL είναι καλές περιπτώσεις αν το budget είναι χαμηλό. Αυτό που έβαλες είναι το αντίστοιχο 12άρι μοντέλο της σειράς Latitude E6xxx με τα 14άρια που έβαλα πιο πάνω.
Έναν SSD θέλουν και 4 ή 8gb ram που μεταχειρισμένα τα βρίσκεις πακέτο κάνα 100άρικο και με σύνολο 300 και σπαστά στήνεις σούπερ εργαλείο κατά πολύ ανώτερο από τα dual core ή base edition i3 που καινούρια παίζουν στα 450+.

Γιατί θες 17άρι?
Οι περισσότεροι τα πουλάνε γρήγορα μιας και βλέπουν οτι ο όγκος και το βάρος δε συνάδει με τη φιλοσοφία ενός laptop.
Μοναδική περίπτωση να το έχεις μόνιμα πάνω σε ένα γραφείο για να μην πιάνει χώρο και κατανάλωση σε σχέση με ένα desktop....και φορητό για να βγαίνει εκτός 1 στο τόσο.
αλλιώς 15.6 που είναι value for money.

AristidisZ
07/04/2016, 19:20
Γενικά τα refurbished της DELL είναι καλές περιπτώσεις αν το budget είναι χαμηλό. Αυτό που έβαλες είναι το αντίστοιχο 12άρι μοντέλο της σειράς Latitude E6xxx με τα 14άρια που έβαλα πιο πάνω.
Έναν SSD θέλουν και 4 ή 8gb ram που μεταχειρισμένα τα βρίσκεις πακέτο κάνα 100άρικο και με σύνολο 300 και σπαστά στήνεις σούπερ εργαλείο κατά πολύ ανώτερο από τα dual core ή base edition i3 που καινούρια παίζουν στα 450+.

Γιατί θες 17άρι?
Οι περισσότεροι τα πουλάνε γρήγορα μιας και βλέπουν οτι ο όγκος και το βάρος δε συνάδει με τη φιλοσοφία ενός laptop.
Μοναδική περίπτωση να το έχεις μόνιμα πάνω σε ένα γραφείο για να μην πιάνει χώρο και κατανάλωση σε σχέση με ένα desktop....και φορητό για να βγαίνει εκτός 1 στο τόσο.
αλλιώς 15.6 που είναι value for money.

Για το novago ;)

George_Sp
07/04/2016, 20:18
Για το novago ;)

πολλά τα λεφτά της διαφοράς για μιαμιση ίντσα οθόνης που όταν το χεις μπροστά σου, φέρνεις 10πόντους πιο κοντά το λάπτοπ και η διαφορά εξαφανίζεται.

AristidisZ
07/04/2016, 21:06
πολλά τα λεφτά της διαφοράς για μιαμιση ίντσα οθόνης που όταν το χεις μπροστά σου, φέρνεις 10πόντους πιο κοντά το λάπτοπ και η διαφορά εξαφανίζεται.

μπορεί και να έχεις δίκιο...

παρεπιμπτόντως το dell latitude που έβαλες, που μια χαρά specs έχει, το βρήκα 220 € σε άλλο μαγαζί

ψήνομαι μου φαίνεται...

kalgeorge
07/04/2016, 21:54
Ψάχνω να αγοράσω ένα laptop αλλά οι επιλογές είναι πάρα πολλές και δεν ξέρω τι να πάρω, ψάχνω ένα laptop για δουλειά κυρίως (Internet, εφαρμογές, βίντεο, μουσική). Θέλω να μην κολλάει γιατί αυτό που έχω τώρα τα τρώει τα κολλήματα του και δεν μπορείς να δουλέψεις με άνεση.

Ποιες οι διαφορές μεταξύ οθόνης 15.6 και 17;

Δίνω μέχρι 600€

πηγαινε παρε αυτό από τα μιντιαμαρκ που διαφημίζει τωρα

αξιζει τα λεφτα οσο τιποτα,... αν ειχα φραγκα θα το επαιρνα απλα να καθεται

εντιτ. μακρυα από asus - acer

amyroukai
07/04/2016, 22:01
πηγαινε παρε αυτό από τα μιντιαμαρκ που διαφημίζει τωρα

αξιζει τα λεφτα οσο τιποτα,... αν ειχα φραγκα θα το επαιρνα απλα να καθεται

εντιτ. μακρυα από asus - acerhttp://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenovo-b5400-i3-4000m-6gb-1tb-1179807.html


Αυτό λες;



Αυτό πάλι μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση, λόγω οθόνης. Ανάλυσης οθόνης, έστω γιατί ποιοτικά δεν έχω ιδέα.

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/160928-hp-15-af109nv-windows-10

kalgeorge
07/04/2016, 22:07
http://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenovo-b5400-i3-4000m-6gb-1tb-1179807.html


Αυτό λες;

nai sorry δεν εχω πολύ χρονο και δεν το ποσταρα... αλλα ναι
με μονη παραφωνία τον δισκο που είναι στις 5400, αλλα τα λεφτα είναι λιγα.

την τελευταια φορα που ειχε βγαλει κατι παρομοιο πηρα 4 και τα πουλησα σε πελατες μου.

όπως λεει και ο μπλιτζερ κυριολεκτικα το 90% των καταναλωτών αγοράζουν σαν μλκς..... δυσανάλογα με τις ανάγκες τους.

για την δουλεια που περιεγραψε το παλικαρι είναι δωρο!

amyroukai
07/04/2016, 22:10
Αυτά τα φτηνά, μήπως αν γυρίσεις λίγο το κεφάλι από την απόλυτη κάθετο, βλέπεις εικόνα... Ότι να'ναι;

kalgeorge
07/04/2016, 22:17
Αυτά τα φτηνά, μήπως αν γυρίσεις λίγο το κεφάλι από την απόλυτη κάθετο, βλέπεις εικόνα... Ότι να'ναι;

εξαρτάται τι εννοεις εικονα ρε γιαννη.

αν πχ περιμενεις να κανεις το ΣΟΥΠΕΡ ΒΙΝΤΕΟ ΕΝΤΙΤΙΝΓ Ή δεν ξερω γω τι... οκ ισως να εχεις ένα μικρο θεματακι.

σε οποιαδήποτε άλλη περιπτωση (δηλαδή μιλαμε για το 80% των Ελλήνων χρηστών) είναι σουπερ-ντουπερ

George_Sp
07/04/2016, 22:18
o Bossman πάντως παίζει να έχει αγοράσει άλλο λάπτοπ μετά από 1 χρόνο. Η κουβέντα πιο πάνω έγινε για το ερώτημα του AristidisZ :D

kalgeorge
07/04/2016, 22:20
o Bossman πάντως παίζει να έχει αγοράσει άλλο λάπτοπ μετά από 1 χρόνο. Η κουβέντα πιο πάνω έγινε για το ερώτημα του AristidisZ :D

σορρυ δεν το προσεξα..
αλλα και στον αριστο το ιδιο ισχύει

εντιτ. οσο για τα refurbished θελει μεγαλη προσοχή και καποιες γνώσεις.

μεχρι το πολύ 150 περιπου είναι οκ, αναλογα τα σπεκς βεβαια... παραπανω όχι γιατι εχει 6μηνη εγγύηση και αν σκασει κατι σοβαρο είναι κρίμα.

ενώ 150ευρω πχ, σιγουρα θα κρατησει ένα διάστημα, και αν σκασει κατι μετα από καιρο, δεν τα κλαις

amyroukai
07/04/2016, 22:21
Ψάχνω και εγώ για κάτι αξιόλογο και όχι ακριβό... Βίντεο εντιτινγκ όχι, αλλά ένα σχέδιο να δουλευεται.

Σε πολλά φτηνά η θα τα κοιτάς εκεί που "πρέπει" ή δεν θα βλέπεις τιποτα. Δεν μιλάω να το κοιτάς από 80 μοίρες στο πλάι και να βλέπεις, εννοείται.

kalgeorge
07/04/2016, 22:27
Ψάχνω και εγώ για κάτι αξιόλογο και όχι ακριβό... Βίντεο εντιτινγκ όχι, αλλά ένα σχέδιο να δουλευεται.

Σε πολλά φτηνά η θα τα κοιτάς εκεί που "πρέπει" ή δεν θα βλέπεις τιποτα. Δεν μιλάω να το κοιτάς από 80 μοίρες στο πλάι και να βλέπεις, εννοείται.

τζον δεν ξερω τι εννοεις να δουλευεις σχεδιο, γιατι ο καθενας το εννοει διαφορετικα... εχω ακουσει πχ πελατη να μου λεει θελω να σηκωνει ένα δυνατο παιχνιδι που παιζω .... και να εννοει το μανατζερ :lol:

εγω απλα σου λεω ότι αυτό θα το αγοραζα εστω για να καθεται σε μια γωνια

George_Sp
07/04/2016, 22:30
Πάνω κάτω οι οθόνες στα λάπτοπ δεν έχουν μεγάλες διαφορές ποιότητας απεικόνισης μέχρι τα 600-650ευρώ μιας και έχουν φορεθεί τα entry level LG-Philips, Quanta, Chi-Mei. Από εκεί και πάνω πέραν της υψηλότερης ανάλυσης στα specs κουμπώνουν και ανώτερα panels. Samsung, AU-Optronics με καλύτερες γωνίες θέασης, καλύτερο panel uniformity και υψηλότερο contrast.

Περισσότερο έχει να κάνει με το σωστό φωτισμό του χώρου και φυσικά αν πρόκειται για φωτογραφία, σχέδιο κοιτάμε να πάρουμε panel με ματ επίστρωση και όχι glossy ωστέ να αποφεύγονται οι καθρεφτισμοί του χώρου.

Μανολης67
07/04/2016, 22:56
Αν και το θέμα είναι παλιό, θα πω και εγώ τα δικά μου, αγόρασα περσι στον πιτσιρικά ενα πολύ καλό Lap top , δυστυχώς εχει πάνω τα W8 και το μηχάνημα απλά σέρνεται, χωρίς σύνδεση στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ δεν μπορεις ουτε να το ανοίξης (λέμε τώρα) αμα αρχίσει της ενημερώσεις αργεί τόσο, που αμα βιάζεσαι για καμιά εκτύπωση, σου έρχεται να το σπάσεις.
Εγω πάλι για δική μου χρήση , εχω ενα μουσείο ADVENT που όμως του εχω περασμενα LINUX UBUDU και απλά φυσάει!
δουλευει σφαίρα, δεν κολλα σχεδόν ποτέ, και το ενσωματωμένο πρόγραμμα αναπαραγωγής πολυμέσων (ταινίες) κάνει αυτόματη αναζήτηση και προβολή υποτίτλων απο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ!
Θέλω να πώ, δεν δοκιμάζεται και αυτήν την λύση, ανοικτό λογισμικό δηλαδή, που είναι και τζάμπα??

kalgeorge
07/04/2016, 23:07
Αν και το θέμα είναι παλιό, θα πω και εγώ τα δικά μου, αγόρασα περσι στον πιτσιρικά ενα πολύ καλό Lap top , δυστυχώς εχει πάνω τα W8 και το μηχάνημα απλά σέρνεται, χωρίς σύνδεση στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ δεν μπορεις ουτε να το ανοίξης (λέμε τώρα) αμα αρχίσει της ενημερώσεις αργεί τόσο, που αμα βιάζεσαι για καμιά εκτύπωση, σου έρχεται να το σπάσεις.
Εγω πάλι για δική μου χρήση , εχω ενα μουσείο ADVENT που όμως του εχω περασμενα LINUX UBUDU και απλά φυσάει!
δουλευει σφαίρα, δεν κολλα σχεδόν ποτέ, και το ενσωματωμένο πρόγραμμα αναπαραγωγής πολυμέσων (ταινίες) κάνει αυτόματη αναζήτηση και προβολή υποτίτλων απο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ!
Θέλω να πώ, δεν δοκιμάζεται και αυτήν την λύση, ανοικτό λογισμικό δηλαδή, που είναι και τζάμπα??

στο ανοιχτο λογισμικο και στα ουμπουντου, πολλες εφαρμογες ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ., αυτό είναι το κακο.
ασε που μεχρι να μαθεις να το δουλευεις θα σου σπασουν τα νευρα
επισης το ότι σερνεται το λαπτοπ που ανεφερες, με γουιν8, που ειανι από τα χειροτερα γενικα, μετα τα απαράδεκτα-τραγικα βιστα, ίσως φταιει η μνήμη, ισως δεν το εχεις καθαρισει από τα σκουπίδια που τρεχουν , ισως ισως ισως...

Μανολης67
07/04/2016, 23:16
στο ανοιχτο λογισμικο και στα ουμπουντου, πολλες εφαρμογες ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ., αυτό είναι το κακο.
ασε που μεχρι να μαθεις να το δουλευεις θα σου σπασουν τα νευρα

Φίλε μου σε πληροφορώ ότι αν και δεν εχω ιδέα από κομπιουτερ, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα! μου φάνηκε από την αρχή πανευκολο! (μιλάμε πάντα για UBUNTU) τωρα για εφαρμογές που λές, ποιές ακριβώς εννοείς? σίγουρα δεν παίζει παιχνίδια.
Εγω εχω πρόβλημα στης εκτυπώσεις, δεν εκτυπώνει δηλαδή γιατί διάφορες εταιρίες εκτυπωτών δυστυχώς και πολύ κακός δεν υποστηρίζουν UBUNTU (καταλαβαίνουμε βέβαια γιατί)
Αλλά δεν εχω άλλο πρόβλημα,, σερφαρω στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ, βλεπω ταινιές και μουσική, μεχρι και TORRENT εχει!
εχει επεξεργασία φωτό, και ήχου, καθώς και εφαρμογες Γραφειου (Office) .

kalgeorge
07/04/2016, 23:21
στο ανοιχτο λογισμικο και στα ουμπουντου, πολλες εφαρμογες ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ., αυτό είναι το κακο.
ασε που μεχρι να μαθεις να το δουλευεις θα σου σπασουν τα νευρα

Φίλε μου σε πληροφορώ ότι αν και δεν εχω ιδέα από κομπιουτερ, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα! μου φάνηκε από την αρχή πανευκολο! (μιλάμε πάντα για UBUNTU) τωρα για εφαρμογές που λές, ποιές ακριβώς εννοείς? σίγουρα δεν παίζει παιχνίδια.
Εγω εχω πρόβλημα στης εκτυπώσεις, δεν εκτυπώνει δηλαδή γιατί διάφορες εταιρίες εκτυπωτών δυστυχώς και πολύ κακός δεν υποστηρίζουν UBUNTU (καταλαβαίνουμε βέβαια γιατί)
Αλλά δεν εχω άλλο πρόβλημα,, σερφαρω στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ, βλεπω ταινιές και μουσική, μεχρι και TORRENT εχει!
εχει επεξεργασία φωτό, και ήχου, καθώς και εφαρμογες Γραφειου (Office) .

καταρχάς το να μην εχεις ιδεα από κομπιουτερ και να με πληροφορείς για κατι πανω σε αυτά, είναι λιγο..... :bawl:

πλακα κανω φιλε :beer:

όταν λεμε για εφαρμογες, δεν εννοουμε ακουμε μουσικη και κατεβαζω και κανα τορεντ.
εννοουμε εφαρμογες!!!
video, audio, cad, even office sometimes, ακομα και καποια πολύ απλα
το ότι δεν το εχεις αντιμετωπισει εσυ δεν σημαινει ότι δεν συμβαινει.

επισης τοο ότι εμαθες ευκολα τα ουμπουντου, δεν σημαινει ότι μπορουν να τα μαθουν όλοι.
:cool:

LogOutGoRide
07/04/2016, 23:25
Πάντως ένα Dell latitude E6400 που πήρα με 100€, μία χαρά βγήκε για αυτά που θέλω. Είναι μόνιμα σχεδόν ανοιχτό με σύνδεση DisplayPort to HDMI.
Αν και έχει πολύ μικρό σκληρό, το είχα και dual boot με Windows και σχεδόν όλες τις διανομές Linux που κυκλοφορούν, από arch μέχρι Ubuntu.
Και πάλι σε αυτά που έκανα (xbmc/Kodi 90%, motoGP video pass 10%) μία χαρά ήταν και είναι.
Αν έψαχνα, πάλι ανακατασκευασμένο θα έπαιρνα και φυσικά Dell και μόνο Dell.

kalgeorge
07/04/2016, 23:29
Πάντως ένα Dell latitude E6400 που πήρα με 100€, μία χαρά βγήκε για αυτά που θέλω. Είναι μόνιμα σχεδόν ανοιχτό με σύνδεση DisplayPort to HDMI.
Αν και έχει πολύ μικρό σκληρό, το είχα και dual boot με Windows και σχεδόν όλες τις διανομές Linux που κυκλοφορούν, από arch μέχρι Ubuntu.
Και πάλι σε αυτά που έκανα (xbmc/Kodi 90%, motoGP video pass 10%) μία χαρά ήταν και είναι.
Αν έψαχνα, πάλι ανακατασκευασμένο θα έπαιρνα και φυσικά Dell και μόνο Dell.

καταρχας ολοι μπερδευετε πολλα και ασχετα πραγματα μαζι.
μην το κανετε... μπερδευετε και οσους διαβαζουν
στο δικο σου ποστακι... ειπα ότι είναι οκ τα ριφερμπ... και για τα λεφτα που εδωσες αψογο.
ΑΛΛΑ δεν ξερουν ολοι να αγορασουν ριφερμπ... δεν ξερουν ολοι να βαλουν ουμπουντου σε περιπτωση που δεν εχουν.. και επισης δεν ξερουν ολοι να τα δουλεψουν.
μπορει να χρειαστεί να πληκτρολογησουν μια εντολη και να ψαχνουν δυο μερες.
μην μπλέκουμε λοιπον διαφορα εδώ..

από ότι καταλαβα... καποιος εδώ, οποιος και αν είναι γιατι μπερδευτηκα :D θελει ένα ντισεντ γουιντος λαπτοπελι να κανει δουλεια, οσο πιο φτηνα, χωρις να του βγει μαπα....


αυτό που λεμε είναι ευκαιρια και οποιος προλαβε.

ε..αυτο είναι το λινκ που εβαλε ο αμιροκουαι...

virus
07/04/2016, 23:33
σε εκτυπωσεις δεν εχω κανενα προβλημα. μεχρι και συνδεση wi fi ειανι ο εκτυπωτης και μια χαρα εκτυπωνει χωρις καλωδια. ψαξου περισσοτερο.

μονο το gimp to blender kai to openshot εχεις κλειση. μακραν πολυ καλα και τζαμπα.

αλλα θελει λιγο να ασχοληθεις στην αρχη. μετα ξενοιαζεις.

amyroukai
07/04/2016, 23:46
Αγαπούλες όλα αυτά που λέτε ισχύουν ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ ΑΝ θέλεις ένα πισί να χαζεύεις στο δίκτυο, να γράφεις κανένα κειμενάκι σε κάτι τύπου όφις κλπ.

AutoCAD ας πούμε ή κανένα στατικούλι για τα μπετά ημών τα επιούσια ή για τα ΠΕΑ μας ή οποιοδήποτε άλλο "ειδικό" πρόγραμμα για δουλειά δουλεύει παραθύρια μικρομαλακά και μόνον. Και θέλεις και την εγγυησούλα σου την διετή το λιγότερο και ουχί την εξάμηνον ή την ετησίαν διότι θέλεις το εργαλείον της εργασίας να μην σε απασχολεί με το πότε και αν θα διαλύσει.

DrEvil
07/04/2016, 23:47
στο ανοιχτο λογισμικο και στα ουμπουντου, πολλες εφαρμογες ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ., αυτό είναι το κακο.
ασε που μεχρι να μαθεις να το δουλευεις θα σου σπασουν τα νευρα

Φίλε μου σε πληροφορώ ότι αν και δεν εχω ιδέα από κομπιουτερ, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα! μου φάνηκε από την αρχή πανευκολο! (μιλάμε πάντα για UBUNTU) τωρα για εφαρμογές που λές, ποιές ακριβώς εννοείς? σίγουρα δεν παίζει παιχνίδια.
Εγω εχω πρόβλημα στης εκτυπώσεις, δεν εκτυπώνει δηλαδή γιατί διάφορες εταιρίες εκτυπωτών δυστυχώς και πολύ κακός δεν υποστηρίζουν UBUNTU (καταλαβαίνουμε βέβαια γιατί)
Αλλά δεν εχω άλλο πρόβλημα,, σερφαρω στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ, βλεπω ταινιές και μουσική, μεχρι και TORRENT εχει!
εχει επεξεργασία φωτό, και ήχου, καθώς και εφαρμογες Γραφειου (Office) .

Μανωλη,
ειμαι unixας απο τοτε που με θυμαμαι να λειτουργω (σοβαρο συστημα). Περιπου το '84.
Μετα πο την αποτυχια του minix, παντα υπηρχε ενα linux σε ενα απο τα μηχανηματα μου.
Την ευκολια λειτουργιας των Win δεν την βρισκεις πουθενα. Το πιο κοντινο ειναι η Mint flavor, η oποια επισης στηριζεται σε Ubuntu.

Επισης, ΟΛΟΙ οι εκτυπωτες δολευουν σε Linux. Ολοι .&-
Αλλα εκει ερχονται οι τοποθετησεις του Μπλιτζ και του Καλογερου, οταν πας να κανεις κατι πιο εξειδεκευμενο απο Interner browsing, watching movies, mp3 lists σε linux, πρεπει η να ασχοληθεις αρκετα/πολυ -αν εισαι μεσος χρηστης- η να εισαι "χωμενος" στα πραγματα η να ζητησεις βοηθεια απο καποιον που ειναι.

Το linux ειναι εναλλακτικη καλη, αλλα οχι πανακεια.

kalgeorge
07/04/2016, 23:54
Αγαπούλες όλα αυτά που λέτε ισχύουν ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ ΑΝ θέλεις ένα πισί να χαζεύεις στο δίκτυο, να γράφεις κανένα κειμενάκι σε κάτι τύπου όφις κλπ.

AutoCAD ας πούμε ή κανένα στατικούλι για τα μπετά ημών τα επιούσια ή για τα ΠΕΑ μας ή οποιοδήποτε άλλο "ειδικό" πρόγραμμα για δουλειά δουλεύει παραθύρια μικρομαλακά και μόνον. Και θέλεις και την εγγυησούλα σου την διετή το λιγότερο και ουχί την εξάμηνον ή την ετησίαν διότι θέλεις το εργαλείον της εργασίας να μην σε απασχολεί με το πότε και αν θα διαλύσει.


εξακτλι μια ποιντ

DrEvil
08/04/2016, 00:45
εξακτλι μια ποιντ

Δεν διαφωνω με την αναρτηση του αμυρου και την τοποθετηση του Καλ.

Αλλα για να ξεμε και τι λεμε CAD και προγραμματα για "σταστικουλι" και οτι αλλη "μαλακιτσα" θετε, υπαρχουν για Linux. Ειναι επισης licensed, πολλες φορες πιο ακριβα, πρεπει να ξερεις πως και τι, για να τα εγκαταστησεις και μονο, και σαφως δεν εχουν την 'ευκολια' του να ειναι στην ελληνικη.


Οποτε καταληγουμε (και παλι) στο αναλογως του τι θετε παιρνετε. Αλλα ξεκινατε απο Win machines. Θετε δεν θετε!

amyroukai
08/04/2016, 08:11
Έχει και πολλά χωρίς OS πάντως, για όποιον δεν θέλει να πληρώσει λισάνς για παραθύρια.



@ήβιλ θα μου φαινόταν περίεργο να μην έχει CAD για λινουξοειδή. Τα άλλα προγράμματα όμως, που θέλεις να έχουν ελληνικούς κανονισμούς ενσωματωμένους κλπ, τρέχα γύρευε.

Προφανώς και είναι θέμα επιθυμητής χρήσης, για να δεις τι βαραίνει περισσότερο στην τελική επιλογή.

AristidisZ
08/04/2016, 08:16
To εν λόγω LENOVO το έχει και εδώ (http://www.skroutz.gr/s/8735570/Lenovo-B5400-i3-4000%CE%9C-6GB-1TB-W10.html?keyphrase=LENOVO+B5400+I3-4000M) στην ίδια τιμή, αν ενδιαφέρεται κάποιος

Συμφωνώ για τα περί windows, εκτός αν κάποιος θέλει μόνο net/μουσική/βίντεο και office

Πάντως αν το refurbished έχει ένα χρόνο εγγύηση, θεωρώ, με τις φτωχές μου γνώσεις, πως ότι είναι να γίνει θα γίνει εντός του έτους...

kalgeorge
08/04/2016, 08:26
Πάντως αν το refurbished έχει ένα χρόνο εγγύηση, θεωρώ, με τις φτωχές μου γνώσεις, πως ότι είναι να γίνει θα γίνει εντός του έτους...

Οχι αγορινα. Εκτός και αν εχεις μαντικές ικανότητες και ξέρεις ποτε θα σκάσει κατι.
Εχω άπειρα παραδείγματα που έσκασε μητρική-δίσκος-οθόνη ακόμα και μια εβδομάδα μετα την λήξη εγγύησης. Αστα.

thunder ace
08/04/2016, 08:37
Αυτά τα φτηνά, μήπως αν γυρίσεις λίγο το κεφάλι από την απόλυτη κάθετο, βλέπεις εικόνα... Ότι να'ναι;

μαλλον θελεις να εχει οθονη IPS.Αυτα που εχουν τετοια οθονη ειναι λιγο ακριβουτσικα.

amyroukai
08/04/2016, 08:48
Η εγγύηση είναι περίεργο πράγμα. Και εμπίπτει στο "να μην σου τύχει" είτε σε τέτοιο μαραφέτι είτε σε όχημα.

Πχ, βλέπω πως τα Dell, Lenovo και Toshiba έχουν δύο χρόνια "αντιπροσωπείας" ότι και αν σημαίνει αυτό, θέλει μελέτη.
Για την Dell κάπου είχα δει για next business day εγγύηση αλλά δεν κατάλαβα αν καλύπτει όλα τα μοντέλα και σε ποιό βαθμό ή αν είναι πρόσθετη παροχή που αγοράζεις.
Ο κωτσόβολος σε κάποια δίνει τρία χρόνια "ότι και αν πάθει" ακόμα και νερά στο πληκτρολόγιο και πεσίματα και σπασμένες οθόνες με πρόβλεψη για αλλαγή με άλλο αν δεν επισκευάζεται. Το χρεώνει βέβαια από 70 ως 100 ευρώ αλλά αν το ψωνίσεις σε δόσεις και υποθέτοντας ότι το θέλεις για δουλειά (και άρα να μετακινείται και να εκτίθεται σε "κινδύνους") δεν είναι καθόλου κακή η ξεγνοιασιά. Στην τριετία θα έχει γεράσει αρκετά, ώστε να μπορείς να πεις ότι το "αποσύρεις" σε ρόλο media player/browser κλπ.

Τα turbo-x του πλαισίου και τα HP έχουν ένα χρόνο. Και καλά πες για τα τούρμποξ που λέγεται πως είναι κινέζικο φασόν ότι βρεθεί φτηνότερα, η HP γιατί;



@θάντερ δεν είναι απαραίτητο, έχει καλής ποιότητας ΤΝ που παραμορφώνουν λίγο. Δεν μιλάω για ακραία πράγματα, αλλά το να πρέπει πχ να πας το κεφάλι σου λίγο πάνω-κάτω για να διακρίνεις μιά γραμμούλα "παίζοντας" με την φωτεινότητα και τα χρώματα ενός φτηνού πάνελ είναι αστείο.

kalgeorge
08/04/2016, 09:45
Η εγγύηση είναι περίεργο πράγμα. Και εμπίπτει στο "να μην σου τύχει" είτε σε τέτοιο μαραφέτι είτε σε όχημα.

Πχ, βλέπω πως τα Dell, Lenovo και Toshiba έχουν δύο χρόνια "αντιπροσωπείας" ότι και αν σημαίνει αυτό, θέλει μελέτη.
Για την Dell κάπου είχα δει για next business day εγγύηση αλλά δεν κατάλαβα αν καλύπτει όλα τα μοντέλα και σε ποιό βαθμό ή αν είναι πρόσθετη παροχή που αγοράζεις.
Ο κωτσόβολος σε κάποια δίνει τρία χρόνια "ότι και αν πάθει" ακόμα και νερά στο πληκτρολόγιο και πεσίματα και σπασμένες οθόνες με πρόβλεψη για αλλαγή με άλλο αν δεν επισκευάζεται. Το χρεώνει βέβαια από 70 ως 100 ευρώ αλλά αν το ψωνίσεις σε δόσεις και υποθέτοντας ότι το θέλεις για δουλειά (και άρα να μετακινείται και να εκτίθεται σε "κινδύνους") δεν είναι καθόλου κακή η ξεγνοιασιά. Στην τριετία θα έχει γεράσει αρκετά, ώστε να μπορείς να πεις ότι το "αποσύρεις" σε ρόλο media player/browser κλπ.

Τα turbo-x του πλαισίου και τα HP έχουν ένα χρόνο. Και καλά πες για τα τούρμποξ που λέγεται πως είναι κινέζικο φασόν ότι βρεθεί φτηνότερα, η HP γιατί;



@θάντερ δεν είναι απαραίτητο, έχει καλής ποιότητας ΤΝ που παραμορφώνουν λίγο. Δεν μιλάω για ακραία πράγματα, αλλά το να πρέπει πχ να πας το κεφάλι σου λίγο πάνω-κάτω για να διακρίνεις μιά γραμμούλα "παίζοντας" με την φωτεινότητα και τα χρώματα ενός φτηνού πάνελ είναι αστείο.

turbo-x ΟΥΤΕ πληκτρολογιο δεν παιρνεις... ΤΕΛΟΣ

οσο για το HP σιγα σιγα αποσύρεται από τους υπολογιστες και το πεδίο αυτό γενικότερα, οποτε ίσως για αυτό.
Βεβαια παλι νομιζω είναι και ποιο μοντελο θα πετυχεις

AUFGEBRACHT
08/04/2016, 20:36
οσο για το HP σιγα σιγα αποσύρεται από τους υπολογιστες και το πεδίο αυτό γενικότερα, οποτε ίσως για αυτό.

Και η Toshiba έχει ανακοινώσει πως αποσύρεται από τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

amyroukai
08/04/2016, 22:16
όπως πάει το πράγμα δηλαδή λενοβο η το χάος;

Να δεις που στο τέλος μόνο τα τουρμποξ θα μείνουν... Χα(λ)ιλάντερ!!!!

AUFGEBRACHT
08/04/2016, 22:24
όπως πάει το πράγμα δηλαδή λενοβο η το χάος;

Να δεις που στο τέλος μόνο τα τουρμποξ θα μείνουν... Χα(λ)ιλάντερ!!!!


Γιατί Lenovo ή χάος; Υπάρχει και η Dell...

amyroukai
08/04/2016, 23:01
Ναι όντως...

Τι να πω, πρέπει να τα δεις από κοντά.
Γυαλιστερές οθόνες, χρώματα, αίσθηση πλήκτρων...

DrEvil
09/04/2016, 00:03
Εννεν κακα τα Λενοβο....
Απο εγγυηση δεν ξερω τι παιζει,

kalgeorge
09/04/2016, 00:09
Εννεν κακα τα Λενοβο....
Απο εγγυηση δεν ξερω τι παιζει,

πολύ καλα είναι τα λενοβο (ibm einai) kai μια χαρα εγγυηση εχουν

AUFGEBRACHT
09/04/2016, 08:20
πολύ καλα είναι τα λενοβο (ibm einai) kai μια χαρα εγγυηση εχουν

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ειπωθεί αυτό... Από το στιγμή που η Lenovo εξαγόρασε το τμήμα Η/Υ της ΙΒΜ μπορεί να κατοχύρωσε π.χ. την ονομασία Thinkpad αλλά πλέον είναι Lenovo κι όχι IBM υποθέτω. Τα entry level οικονομικά μοντέλα της έχω ακούσει πως έχουν κάποιες "εκπτώσεις" σε θέματα ποιότητας π.χ. τα πλήκτρα έχουν φτηνιάρικη αίσθηση και συναρμογή. Σχετικά πρόσφατα είχε και περιπέτειες με την αποκάλυψη του bloatware Superfish κι είχε δημιουργηθεί ένα θέμα με τις αθέμιτες πρακτικές της στο θέμα αυτό.

vaska
09/04/2016, 10:04
Να πω 5-10 πράγματα μιας και είμαι μέσα στον "χορό" και ξέρω λίγα περισσότερα από τον μέσο καταναλωτή. Τα υπόλοιπα έχουν ειπωθεί κι εδώ αλλά και σε άλλα παρόμοια θρεντάκια

* Οι σοβαρές εταιρίες αποχωρούν σιγά σιγά από τον χώρο και ο λόγος είναι ένας. Βασικά μια εταιρία έχει μόνο έναν λόγο να αποχωρήσει και αυτός είναι η μη κερδοφορία κι εξηγούμαι. Όλος ο κόσμος αγοράζει πλέον επιδόσεις και νούμερα και όχι αξιοπιστία κι εκεί ο Κινέζος παίζει μπάλα μόνος του. Πήγαινες να αγοράσεις υπολογιστή κι έβλεπες ότι τα Sony είχαν τα διπλά λεφτά από αντίστοιχων επιδόσεων ας πούμε Acer που ήταν και η πρώτη που ξεκίνησε τον χορό της κατηφόρας των τιμών. Ο λόγος ήταν ότι τα Acer είχαν ημερομηνία λήξης κοντινή με την λήξη της εγγύησης ενώ τα τότε Sony ακόμα δουλεύουν. H Acer και η κάθε ίδιας φιλοσοφίας εταιρία έψαχνε λεπτομέρειες να μην ισχύσει η εγγύηση ενώ η Sony μοντέλα που παρουσίασαν πρόβλημα πχ στην GPU τα επισκεύασε δωρεάν ακόμα και 5 χρόνια μετά την λήξη της εγγύησης. Η Sony δεν αγόραζε τπτ από το εμπόριο, ακόμα και τα τροφοδοτικά ήταν δικά της. Και τώρα έχει αρχίσει το πάρτυ του Κινέζικου με Βασιλιά το τραμπλ Χ που αγοράζεις επιδόσεις και η αξιοπιστία απλά είναι άγνωστη λέξη.

** Δεύτερη σοβαρή αποχώρηση που χρονικά ήταν η πρώτη ήταν της IBM η οποία πούλησε το Retail κομμάτι της στην Lenovo. Και όχι η Lenovo δεν είναι ΙΒΜ και ας το λένε όλοι οι πωλητές των "ειδικών" μη χέσω καταστημάτων. Με εξαίρεση το Think Pad αυτό με την κλειτορίδα το οποίο ακόμα κατασκευάζεται με σχεδιασμό κι επιλογή υλικών από την βασίλισσα IBM. Κακομούτσουνο τετράγωνο αλλά τέρας αξιοπιστίας. Έτσι ήταν και τα πρώτα Lenovo, μετά τα πήρε ο διάολος κι αυτά.

*** Πρόσφατα ανακοίνωσε και Toshiba το επερχόμενο "γειά σας". Ο λόγος ο ίδιος. Γιατί να κάθεται να ασχολείται με τα πισιά, να είναι η ακριβότερη, να έχει τις λιγότερες πωλήσεις συνολικά σε σχέση με τις άλλες όταν από τα Ιατρικά της μηχανήματα είναι υπερ ικανοποιημένη γιατί παίζει μπάλα σχεδόν μόνη της μαζί με την LG?

Είτε το θέλουμε είτε όχι η αγορά πάει στο φτηνό και αν χαλάσει εντός εγγύησης το φτιάχνουμε αλλιώς πέταμα και άλλο. Δυστυχώς στα Ν/Β όταν ανεβαίνεις κλίμακα χρηματικά η αγορά σε κατευθύνει στο μηχάνημα που παίζει το τάδε παιχνίδι και με τόσα fps που σημαίνει σε πάει σε Gaming N/B τα οποία λόγω κατασκευής έχουν τσακωθεί με την αξιοπιστία. Τούμπανες κάρτες γραφικών όπερ μεθερμηνευόμενον υψηλότατες θερμοκρασίες λειτουργίας σε πολύ περιορισμένο χώρο και τροφοδοτικά ικανά να δίνουν τρελά ρεύματα αλλά ίσα σε βάρος με ένα μικρό UPS :bawl:. Πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο ύπαρξης τέτοιων μηχανημάτων αλλά η πουτάνα η μόδα άλλα επιτάσσει. Γιατί μόδα είναι. Ένας σοβαρός gamer θα στήσει desktop pc και θα αλλάζει τα εντόσθια κατ' επιταγήν των παιχνιδιώνε εύκολα και οικονομικότερα από ότι σε ένα Ν/Β. Στα 15+ χρόνια της ενασχόλησής μου με την πληροφορική μόνο ένας πελάτης μου το είχε πραγματικά ανάγκη ένα τέτοιο μηχάνημα, που είναι ναυτικός κάνει μπάρκα 9μηνα και πρέπει με κάποιον τρόπο να περνάει την ώρα του στο βαπόρι όταν δεν είναι βάρδια στις μηχανές.

Τελειώνοντας, το κονκλούζιο είναι να μην ψάχνετε να αγοράσετε το τέρας της αξιοπιστίας γιατί απλά δεν υπάρχει αλλά υπάρχουν επιτήδειες εταιρίες που σε ψήνουν ότι το έχουν και στο πουλάνε. Οι επαγγελματίες που χρειάζονται περισσότερο από τον ιδιώτη την αξιοπιστία μπορούν να βασιστούν στο "next business day repair" της Dell ή στο καλό όνομα (και όχι αδίκως) της Toshiba και στο "ότι κι αν συμβεί" για όσο υπάρχει. Όλοι οι υπόλοιποι πράττουν αναλόγως βαλαντίου και αναγκών.
Τα Dell είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε να είναι φιλικά προς τον τεχνικό (αυτό συνεπάγεται λιτές και απέριττες κατασκευές που αυτό με την σειρά του συνεπάγεται ότι όλος ο σχεδιασμός των επιμέρους κυκλωμάτων πρέπει να ακολουθήσει αυτή τη γραμμή που δεν είναι πάντα η καλύτερη. Αυτό όμως λίγο ενδιαφέρει τον μέσο χρήστη.)
Τα Lenovo είναι απλά ένας καλός Κινέζος κατασκευαστής αρκετά άνω του μέσου αλλά με την καμία δεν είναι IBM, δεν το πληρώνεις άλλωστε για IBM.
Τα Η/Ρ πάντα με χαλούσαν και δεν θα αγόραζα δικό μου ποτέ και τα Τράμπλ Χ δεν τα βάζω ούτε για επισκευή στο μαγαζί μου. Πρέπει να έχον περί το 1 χιλιόμετρο σε καλώδιο χύμα ούτε οι Ιταλοί που φημίζονται για την σχέση τους με τα ηλεκτρικά δεν θα έβαζαν τόσο καλώδιο χύμα (το χύμα καλώδιο φανερώνει πολύ πρόχειρο σχεδιασμό και τροποποιήσεις της τελευταίας στιγμής για να συμπεριλάβουμε και αυτό το χαρακτηριστικό ή αυτή τη συσκευή. Οι σοβαροί σχεδιασμοί γίνονται πίστες στην μητρική και όχι χύμα καλώδια).
Οι αγορές σας να γίνονται με χρονικό ορίζοντα (άρε Γιώργη που είσαι ρε??? Μην είσαι σε κανένα Αγρίνιο και τραβιέσαι με καμιά ντόπια ή πλένεις εσωτερικά καμιά μοτό??Μας λείπεις ρε.) την 3ετία!

Αυτά και αν κάποιος διαφωνεί με τα όσα έγραψα, στα παπάκια μου :p.

amyroukai
09/04/2016, 11:06
Ναι το ότι η Lenovo αγόρασε την IBM και έκτοτε ότι βγάλει είναι... ΙΒΜ δεν με έπεισε ποτέ σαν θεωρία (το αυτό για την εξαγορά της μοτορόλα). Αυτό το κόκκινο "κλειτοριδάκι" ήταν πολύ βολικό και το είχα συνηθίσει αμέσως σαν χρήση, τι μου θύμισες τώρα... Πιο βολικό από τα τρακπαντ.


Οπότε, για να συνοψίσωμεν...

Οι συνομολογούμενες από τους επαγγλεματίες τους φόρουμ ως ας πούμε "καλύτερες" είναι Dell (για την οποίαν ισχύει η εγγύηση next bysiness day για όλα τα μοντέλα της; ), και η Toshiba. Μετά Lenovo.
Και το χάος... Για το θέμα μακροζωίας, γράφω από το Asus eee pc που θα το θυμάται ο DrEvil από... 6ετία πίσω; Το οποίο δεν κλείνει ποτέ γιατί κάνει το τόρεντ μποξ και την γενικότερη 'τανα του καθημερινού brοwsing. Έχει χαλάσει το νομιστεράκι του επεξεργαστή, έχω χαλάσει από βλακεία μου την SD/MMC υποδοχή... Και έχει κάνει κάμποσα χιλιόμετρα δώθε και κείθε. Δεν περίμενα να ζήσει τόσο :bawl:

Εμένα τα HP μου αρέσουν (και έχει βγει και καλό το refurbished i5 που είχαμε πάρει πέρυσι, προς αναπλήρωση του κλεμμένου Compaq που αν δεν απατώμαι, πάλι της HP θυγατρική ήταν και ήταν και εκείνο σκλί).


Το ζήτημα της ζέστης και της απαγωγής αυτής από ένα πολύ μικρό σασί, όπως και το πόσο διαρκεί η μπαταρία με τόσους ισχυρούς καταναλωτές είναι θεματάκι, το asus κρατάει ένα 6ωρο βλέποντας σειρές και με τα τόρεντ να τρέχουν, το HP μία ώρα και κάτι ψιλά. Γελάω εδώ και μερικές μέρες γιατί άφησα μιά σοκολάτα δίπλα στο νέτμπουκ (ή το νέτμπουκ δίπλα σε μιά σοκολάτα τέλος πάντων), ακουμπούσε το αλουμινόχαρτο ακριβώς από κάτω του και... έλιωσε η μισή από μεταφορά θερμότητας :lol:
Οπότε λέτε με αυτήν την λογική καλύτερα να προτιμηθεί κομμάτι που κάνει χρήση των ενσωματωμένων κυκλωμάτων (intel graphics 4400 κλπ) από κάποιο με NvidiaG920/Radeon330 ας πούμε; Δεν μιλάω για παιχνίδια, δεν με νοιάζει τέτοια χρήση στο λάπτοπ.

Και στο ερώτημα i3 αντί i5 για τον ίδιο λόγο (ζέστη/κατανάλωση)...; Θα μου πεις αν μπορείς να πάρεις i5 στα ίδια λεφτά γιατί όχι... Το "γκάζι" ουδείς εμίσησε. Αλλά πάλι, το δεύτερης γενιάς i5 του HP, μήπως θα είναι το ίδιο γρήγορο/αργό με τα τέταρτης γενιάς i3 που παίζουν κατά κόρον; Υπερεπαρκές είναι...


Οπότε λέω να πάω μιά βόλτα τώρα από το πλαίσιο με τα όμορφα decepticons να δω τα Dell 5558 με i3, από Κωτσόβολο να δω το HP 15-af109nv (που το δίνει με 3ετή ό,τι και αν πάθει εγγύηση), αν έχει Γερμανό στον πειραιά (που να τον φτάνουμε με τα πόδια) να δω Dell 5555 με AMD A10 και HP 15-af104nv με AMD A6... Βαριέμαι να πάρω αυτοκίνητο να δω και το λενόβο που έλεγε ο καλογιώργης πιο πίσω στο μήδεια μάρκτ.
Και διερωτώμαι αν αξίζει να περιμένω μεταπασχαλινές προσφορές (μάλλον ναι). Αλλά να έχω ήδη μιά ιδέα.

vaska
09/04/2016, 11:47
Στην ποιότητα ισχύει το "κάθε πέρυσι και καλύτερα" αυτός είναι και ο λόγος που το eeepc παίζει ακόμα. Γενικότερα όλα εκείνα τα μικρούτσικα είχαν άτομ επεξεργαστή και δεν ήθελαν ούτε ψήκτρα.

Στην κορυφή αρχοντοκάθεται (δεν ξέρω για πόσο ακόμα) η Toshiba, δυο σκαλιά κάτω είναι Dell & Lenovo με ανώτερο θεωρώ το Lenovo αλλά η Dell κερδίζει στα πεναλντυ με το next bus. day.

Δεν είναι ανάγκη να "πέσεις" στα μοντέλα που έχουν μόνο την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, μπορείς να πας και σε κάτι ανώτερο αρκεί να μην είναι το υπερτούμπανο που ψήνει μπιφτέκια στην έξοδο του αέρα του συστήματος ψύξης.

Και οι i3 και οι i5 είναι αξιοπρεπέστατοι και επαρκείς, θες τουλάχιστον 8gb RAM και σιγουράκι SSD.

Προσωπικά δεν θα ψώνιζα ποτέΣ από Κωτσόβολο γιατί ουσιαστικά είναι κομμάτι της αλυσίδας Dixon και δεν ξέρεις αν αυτά που πουλάει είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας. Εύκολα βέβαια το καταλαβαίνεις από το αν έχουν Ελληνικό ΚΒ ή όχι. Επίσης δεν θα ψώνιζα κι από το Πλαίσιο γιατί μου την δίνει στα νεύρα η παντογνωσία που έχουν όλοι οι πιτσιρικαρέοι που δουλεύουν εκεί αλλά και γιατί δεν γουστάρω να στηρίζω τον παίχτη που βάζει τους όρους του παιχνιδιού στην αγορά. Πολλές φορές τα έχει σκατώσει (πάντα προς όφελός του) και λόγω του τεράστιου τζίρου του κάνει μόδα brands που δεν αξίζουν. Επίσης από eshop δεν θα ακουμπούσα γιατί για οικονομικούς λόγους δεν του δίνει τπτ κανένας Έλληνας εισαγωγέας και ότι πουλάει εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων είναι αγορασμένα από χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ με ότι αυτό συνεπάγεται για τις εγγυήσεις. Επίσης όχι από παραμεθόριο που έχει χαμηλό ΦΠΑ και κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό σε μας με τον κανονικό ΦΠΑ, και γιατί έχουν καβαλήσει πολύ το καλάμι. Για τους εισαγωγείς δουλεύουν απλά δεν το ξέρουν.
Πήγαινε στον Μήτσο ή Κώστα της γειτονιάς σου έστω κι αν έχει 10-15 € διαφορά και θα εισπράξεις και χαμόγελα και θα τύχεις καλύτερης αντιμετώπισης και θα σου αφιερωθεί περισσότερος χρόνος σαν πελάτης οπότε θα μάθεις και κάποια πράγματα που ίσως δεν ξέρεις ή θα καταλάβεις καλύτερα κάποια που έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Σας αφήνω πάω να πάρω λάδια και φίλτρα, αύριο είναι ημέρα αλλαγής λαδιώνΕ ΞιδιώνΕ στη χοντρή και στον πάπο. Ρε που καταντήσαμε να θέλει και αλλαγή λαδιών η χοντρή σε μόλις 2 χρόνια. Γμστα.

kalgeorge
09/04/2016, 11:54
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ειπωθεί αυτό... Από το στιγμή που η Lenovo εξαγόρασε το τμήμα Η/Υ της ΙΒΜ μπορεί να κατοχύρωσε π.χ. την ονομασία Thinkpad αλλά πλέον είναι Lenovo κι όχι IBM υποθέτω. Τα entry level οικονομικά μοντέλα της έχω ακούσει πως έχουν κάποιες "εκπτώσεις" σε θέματα ποιότητας π.χ. τα πλήκτρα έχουν φτηνιάρικη αίσθηση και συναρμογή. Σχετικά πρόσφατα είχε και περιπέτειες με την αποκάλυψη του bloatware Superfish κι είχε δημιουργηθεί ένα θέμα με τις αθέμιτες πρακτικές της στο θέμα αυτό.

Δεν θα με ενδιέφερε αν ειναι χάλια η αίσθηση στα πλήκτρα. Να το δουλέψω θελω οχι για μόστρα.
Αλλα αυτη ειναι η δικη μου άποψη

kalgeorge
09/04/2016, 12:02
Επίσης Βασίλη εγω πιστεύω οτι δεν ανήκω στους μη χεσω πωλητές... Άσε που δεν ειμαι πωλητής.

Θα πω μονο οτι δεν αγοράζεις με ορίζοντα τριετίας. Ειναι λάθος. Αγοράζεις με ορίζοντα να αντέξει όσο περισσοτερο ξοδεύοντας όσο λιγότερο. Δυο λαπτοπς που εχω Λένοβο ειναι ηδη πάνω απο εξαετία και τα εχω πληρώσει όσο την προσφορά που έβαλε ο αμυρο. Φαντάσου το είχα παρει απο σατουρν περίπου το 2007 και μου εχει χαλάσει μονο το πληκτρολόγιο (15 ευρώ )

Οσο για ιβμ και Λένοβο δεν εχει νόημα να αναλύσουμε εδω κατα ποσο ειναι η οχι.

Α και κατι άλλο. Μετράει πολυ και ποσο θα κοπιάζεις να ανοίξεις ένα λαπτοπ γαι επισκευή ως και έλεγχο.
Και σε αυτο τα ντελ και Λένοβο δεν παίζονται.
Αυτα απο μενα. Ανουςια κουβέντα πλεον.... Μιας και ρώτησαν απλά για μια αγορά λαπτοπ και οχι να αναλύσουμε τις τακτικές και τις επιδόσεις των εταιρειών σε τετοιο βάθος. :) :)

AUFGEBRACHT
09/04/2016, 12:31
Δεν θα με ενδιέφερε αν ειναι χάλια η αίσθηση στα πλήκτρα. Να το δουλέψω θελω οχι για μόστρα.
Αλλα αυτη ειναι η δικη μου άποψη

Δεν μιλάω για μόστρα αλλά για την αντιληπτή ποιότητα κατασκευής... να πατάς ας πούμε τα πλήκτρα και να κουνιέται όλο το πλαστικό του πληκτρολογίου, τέτοια θέματα εννοώ.

kalgeorge
09/04/2016, 12:41
Δεν μιλάω για μόστρα αλλά για την αντιληπτή ποιότητα κατασκευής... να πατάς ας πούμε τα πλήκτρα και να κουνιέται όλο το πλαστικό του πληκτρολογίου, τέτοια θέματα εννοώ.
Οκ δεν εχω αντιμετωπίσει τέτοια. Δεν εχω λόγο σε αμφισβητήσω.
:)

AUFGEBRACHT
09/04/2016, 12:45
Εμένα τα HP μου αρέσουν (και έχει βγει και καλό το refurbished i5 που είχαμε πάρει πέρυσι, προς αναπλήρωση του κλεμμένου Compaq που αν δεν απατώμαι, πάλι της HP θυγατρική ήταν και ήταν και εκείνο σκλί).

Κι εμένα μ΄άρεσαν τα ΗΡ παρά το ότι οι περισσότεροι ακούνε ΗΡ και βγάζουν φλύκταινες. Για την δε Compaq συμφωνώ κι επαυξάνω, το πρώτο μου laptop πριν 13 χρόνια ήταν ένα Compaq Presario 2300, σκυλί κυριολεκτικά!!! Ακόμα δουλεύει και πρόσφατα πέρασε στην κατοχή του brother. Μετά πήρε έναν Presario CQ-61, Compaq ονομασία αλλά ΗΡ εποχής, επίσης σκυλί και πάει ακόμα σφαίρα, πέρασε στην κατοχή της συζύγου, καθώς εδώ και 2 χρόνια έχω ένα Dell Inspiron 3542. Εκεί που η ΗΡ χάνει κατά κράτος είναι η διάρκεια της μπαταρίας και η ζέστη, το ανεμιστηράκι δουλεύει υπερωρίες, ο δε Dell κυριολεκτικά αθόρυβος. Περίμενα καλύτερη ποιότητα οθόνης από Dell αλλά με έχει κερδίσει σαν εταιρεία πλέον.

AUFGEBRACHT
09/04/2016, 12:48
Θα πω μονο οτι δεν αγοράζεις με ορίζοντα τριετίας. .

Κι εδώ θα συμφωνήσω. Δεν ξέρω πως το εννοεί ο Vaskas βέβαια ο οποίος είναι μέσα στο χώρο, αλλά ο ορίζοντας 3τίας μου φαίνεται λίγο υπερβολικός αν μιλάμε για απλή χρήση (τουτέστιν σερφάρισμα, κειμενογράφο, υπολογιστικά φύλλα κτλ).

thunder ace
09/04/2016, 12:56
http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-e5-571g-5107-156-intel-core-i5-5200u-4gb-1tb-nvidia-gf-gt840m-2gb-free-dos-p-PER.902956
Με αυτο εισαι καλυμμενος.Και ψαξε στο σκρουτζ να το βρεις πιο φτηνα.

kalgeorge
09/04/2016, 13:36
http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-e5-571g-5107-156-intel-core-i5-5200u-4gb-1tb-nvidia-gf-gt840m-2gb-free-dos-p-PER.902956
Με αυτο εισαι καλυμμενος.Και ψαξε στο σκρουτζ να το βρεις πιο φτηνα.
me tosa pou kanei??/ se ti einai kalimenos???
den thelei na steilei piraulo stin nasa... na kanei kapoies doulies thelei... ase pou ta specs den dikaiologoun tosa lefta.

ase pou eiani acer.


δεν νομιζω ότι χρειαζεται να το τραβήξουμε παραπανω... ολοι στο χωρο ειμαστε περιπου 20 χρονια και ολοι θα πουμε την κουβεντα μας.
ας παει να παρει οποιος είναι αυτος που θελει τελικα, ένα λαπτοπ που να καλυπτει τις ανάγκες του και να δωσει οσο το δυνατον λιγοτερα.
όλα χαλανε και όλα μπορουν να κρατησουν για παντα...

επεσαν πολλες ιδεες και προτασεις, ας τις σκεφτει και ας πραξει.

vaska
09/04/2016, 13:36
Επίσης Βασίλη εγω πιστεύω οτι δεν ανήκω στους μη χεσω πωλητές... Άσε που δεν ειμαι πωλητής.

Δεν είπα ρε Γιώργο ότι είσαι

Θα πω μονο οτι δεν αγοράζεις με ορίζοντα τριετίας. Ειναι λάθος. :) :)

Αναφέρω τις τάσεις της αγοράς, θέλουν χρονικό ορίζοντα 3ετία για να υπάρχει αναδρομολόγηση του χρήματος. Και όλοι εκεί κατευθύνονται.




Κι εδώ θα συμφωνήσω. Δεν ξέρω πως το εννοεί ο Vaskas βέβαια ο οποίος είναι μέσα στο χώρο, αλλά ο ορίζοντας 3τίας μου φαίνεται λίγο υπερβολικός αν μιλάμε για απλή χρήση (τουτέστιν σερφάρισμα, κειμενογράφο, υπολογιστικά φύλλα κτλ).

Δες τι έγραψα πιο πάνω. Όταν ο κατασκευαστής κατασκευάζει έτσι εσύ, απλά ακολουθείς.
Η Η/Ρ έχει κατηγορηθεί πολλές φορές στο παρελθόν ότι ενσωματώνει στον πρόγραμμα διαχείρισης και λειτουργίας των κεφαλών στους εκτυπωτές, κώδικα που "πεθαίνει" το μηχάνημα λίγους μήνες μετά την λήξη της εργοστασιακής εγγύησης. Και είναι αλήθεια, υπήρξε πρόσφατη δημοσίευση για αυτό. Και δεν είναι η μόνη λέω εγώ. Ότι κάνει η μία το ακολουθούν και οι άλλες.
Είμαι πολύ παλιός και θυμάμαι τους εκτυπωτές να έχουν το καλώδιο σύνδεσης με τον υπολογιστή (παράλληλο τότε) μέσα στην συσκευασία. Μετά πρώτη η Η/Ρ το κατάργησε. Μου έκανε τρελή εντύπωση σε σημείο να αναρωτιέμαι αν υπήρξε λάθος σε όλη την παρτίδα (άνοιξα 5 διαφορετικούς και κανένας δεν είχε). Σε ελάχιστο χρόνο ακολούθησαν και οι υπόλοιποι.

Πιο πάνω έγραψα "κάθε πέρυσι και καλύτερα". Έχω έναν printer της H/P τον 930c. Δεν ξέρω κι εγώ πόσες χιλιάδες εκτυπώσεις έχει κάνει, ακόμα δουλεύει ο σκύλος ο μαύρος κι επάνω του έχουν γίνει τα όργια σε μορφή πειράματος. Για την ιστορία, τυπώνει ακόμα και με μελάνι που γεμίζουν τα ταμπον των σφραγίδων. Πιστεύετε θα υπήρχε σήμερα η H/P αν συνέχιζε να παράγει τέτοιας αξιοπιστίας μηχανήματα για το ευρύ κοινό??? Μη συγκρίνετε με την επαγγελματική κατηγορία η οποία είναι πολύ αξιόπιστη.

thunder ace
09/04/2016, 13:45
me tosa pou kanei??/ se ti einai kalimenos???
den thelei na steilei piraulo stin nasa... na kanei kapoies doulies thelei... ase pou ta specs den dikaiologoun tosa lefta.

ase pou eiani acer.


δεν νομιζω ότι χρειαζεται να το τραβήξουμε παραπανω... ολοι στο χωρο ειμαστε περιπου 20 χρονια και ολοι θα πουμε την κουβεντα μας.
ας παει να παρει οποιος είναι αυτος που θελει τελικα, ένα λαπτοπ που να καλυπτει τις ανάγκες του και να δωσει οσο το δυνατον λιγοτερα.
όλα χαλανε και όλα μπορουν να κρατησουν για παντα...

επεσαν πολλες ιδεες και προτασεις, ας τις σκεφτει και ας πραξει.
γιατι ρε αδελφε "με τοσο που κανει"; Αφου ειπε οτι δινει μεχρι 600.Τωρα, αν ειναι τοσο χαλια τα σημερινα τα ACER ,το συζηταμε.

amyroukai
09/04/2016, 13:57
Δέκτά όλα.

Με το θέμα αγοράς. Η αλυσίδα καταστημάτων με βολεύει γιατί δεν θέλω να δώσω 500 ευρώ ντούκου.

Επίσης... Ότι είδα σε νορμάλ λεφτά σε lenovo, dell, toshiba ήταν με γυαλιστερή οθόνη. Έβλεπα πιο πολύ εμένα... Στο σκοτάδι μου λένε είναι καλύτερα. Αλλά δεν δουλεύουμε βράδι μόνον.

Επίσης όλα ήταν σε 1300*κάτι ανάλυση.


Εκτός... Της hp. Full hd ματ οθόνες, αξιοπρεπής συμπεριφορά πάνελ στις αλλαγές κλίσης. Ωραία πληκτρολόγια, μεγάλο τρακπαντ. Ωραία χρώματα... Και ωραία τιμή.


Οπότε... i3 με ιντελ 5500 γραφικά, 4gb ραμ και 128ssd ή amd a8 με radeon m330, 6gb ram και 1τΒ κανονικό δίσκο....;;;;

George_Sp
09/04/2016, 15:56
ι3 με 5500 +SSD.

AristidisZ
09/04/2016, 16:06
ι3 με 5500 +SSD.

ΟΚ, αλλά από ότι βλέπω μέχρι τα 600 περίπου ευρώ, οι σκληροί είναι 128 (πρακτικά δηλαδή 110 και κάτι ψιλά)

Δηλαδή με λειτουργικό, πέντε προγράμματα και 2 ταινίες πάπαλα ο σκληρός, μη πουμε να βάλεις και κάνα παιχνιδάκι

Αξίζει τελικά ο SSD ;

noodles
09/04/2016, 16:10
Δέκτά όλα.

Οπότε... i3 με ιντελ 5500 γραφικά, 4gb ραμ και 128ssd ή amd a8 με radeon m330, 6gb ram και 1τΒ κανονικό δίσκο....;;;;

τι μαρκα ειναι τα λαπτοπ? χμμμ στην ιδια τιμη πανω-κατω τα βρησκεις αυτα? το 1ο ειναι καλυτερο αλλα εχει μικρο σκληρο. αν δεν εχει δευτερο θα γεμισει γρηγορα. θα επαιρνα το 1ο και τα εβαζα ενα σκληρο με 60ευρω (εξωτερικο, εσωτερικο, οτι θες).

εχω ανοιξει ολες τις μαρκες λαπτοπ. τοσο χαλια ποιοτητα οπως τα lenovo δεν εχει αλλη μαρκα (ψεματα, τα turbo x ειναι χειροτερα).
γενικα κορυφη σε ποιοτητα ειναι τα asus και τα dell. 2α τα toshiba και μετα τα sony με τα hp.

thunder ace
09/04/2016, 16:12
τι παιχνιδια να παιξεις με την ενσωματωμενη;παντως οχι κανα σοβαρο.Οταν ελεγα να εχει ΚΑΙ ξεχωριστη(πχ την gt 840)εφαγα κραξιμο.

George_Sp
09/04/2016, 16:19
Η απάντησή μου για την επιλογή i3 5500 + SSD πήγαινε στον amyroukai παίδες και τις δικές του ανάγκες.

Αν θέλετε και παιχνίδια τα 120gb είναι οριακά ανεκτά αλλά υπάρχουν τρόποι να μη τα γεμίσεις εύκολα. η διαφορά του 120gb Samsung 850evo με τον 240 είναι στα 30ευρώ αυτή τη στιγμή ενώ αναμένεται και η νέα σειρά 750 που σε λάπτοπ δε θα δείτε καμιά πτώση απόδοσης εξοικονομώντας κι άλλο στο συνολικό budget.

amyroukai
09/04/2016, 16:44
Μου έκανε εντύπωση, bootup σε 12 δευτερόλεπτα; Το άλλο δεν το έκανα reboot να δω διαφορά.

Πέραν της προφανούς διαφοράς σε bootup/loading λόγω δίσκου, συν την ασφάλεια σε κραδασμούς στην μεταφορά, σαν χρήση το i3/5500 θα είναι γρηγορότερο;

Η διαφορά στην ram και... Η συμπάθεια στην amd από τα παλιά τα χρόνια με έκανε να γλυκοβλέπω το πιο "συμβατικό" εκ των δύο.

Για τον μικρό χώρο στον ssd δίσκο, έχω την λύση με 2,5άρη εξωτερικό που χρησιμοποιείται και στο νετμπουκ. Δεν είναι τόσο "κομψό" αλλά τέλος πάντων.

amyroukai
09/04/2016, 16:46
τι μαρκα ειναι τα λαπτοπ? χμμμ στην ιδια τιμη πανω-κατω τα βρησκεις αυτα? το 1ο ειναι καλυτερο αλλα εχει μικρο σκληρο. αν δεν εχει δευτερο θα γεμισει γρηγορα. θα επαιρνα το 1ο και τα εβαζα ενα σκληρο με 60ευρω (εξωτερικο, εσωτερικο, οτι θες).

εχω ανοιξει ολες τις μαρκες λαπτοπ. τοσο χαλια ποιοτητα οπως τα lenovo δεν εχει αλλη μαρκα (ψεματα, τα turbo x ειναι χειροτερα).
γενικα κορυφη σε ποιοτητα ειναι τα asus και τα dell. 2α τα toshiba και μετα τα sony με τα hp.

ΗΡ και τα δύο, ίδιες οθόνες και σασί. Ίδια ακριβώς τιμή. 450 ευρώ.

Το κακό με όλα τα άλλα είναι η οθόνη... Δεν ξετρελλάθηκα.


@θαντερ δεν με νοιάζει το ζήτημα παιχνίδια.

BLiTzER
09/04/2016, 16:49
Ο ssd είναι για το λειτουργικό και εφαρμογές που ανοίγουν συχνά. Δεν είναι για να τον φορτώνεις mp3 και τσόντες. Για τον μέσο χρήστη, ένας 128GB αρκεί. Άντε 256, αν είσαι large.

AMD μόνο αν πραγματικά δε σου περισσεύει φράγκο.

George_Sp
09/04/2016, 16:51
Ο ssd στα λάπτοπ κάνει τα εξής θετικά και για μένα είναι must αναβάθμιση σε όποιον και αν με ρωτάει για λάπτοπ.

1)ταχύτητα φορτώματος αλλά και χρήσης ειδικά άνω των 2 προγραμμάτων. Όσα και να ανοίξετε ο SSD κρατάει ίδιο speed ενώ ο μηχανικός παλιάς τεχνολογίας επιβραδύνει εκθετικά.
2)μικρότερο failure rate
3)δε ζεσταίνεται, και άρα διατηρεί το λάπτοπ σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, άρα του αυξάνει τη μακροζωία και αξιοπιστία του.
4) καταναλώνει πολύ λιγότερο ρεύμα από τον μηχανικό και αυξάνει την συνολική αυτονομία της μπαταρίας.

amyroukai
09/04/2016, 16:53
Δεν τίθεται θέμα χρήματος ανάμεσα στα δύο, αφού έχουν ίδια τιμή.

Για παρεμφερές toshi πάω στα 600 και με γυαλιστερή οθόνη χαμηλότερης ανάλυσης. Δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά, μάλλον όχι.

thunder ace
09/04/2016, 16:57
Δεν τίθεται θέμα χρήματος ανάμεσα στα δύο, αφού έχουν ίδια τιμή.

Για παρεμφερές toshi πάω στα 600 και με γυαλιστερή οθόνη χαμηλότερης ανάλυσης. Δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά, μάλλον όχι.

γραψε μου ακριβως τα μοντελα,ρε amyroy ,να σου πω μια πτωχη πλην τιμια γνωμη.

thunder ace
09/04/2016, 16:59
αντε γιατι ξεκινησαν και τα μοτοτζιπια

noodles
09/04/2016, 17:02
Δεν τίθεται θέμα χρήματος ανάμεσα στα δύο, αφού έχουν ίδια τιμή.

Για παρεμφερές toshi πάω στα 600 και με γυαλιστερή οθόνη χαμηλότερης ανάλυσης. Δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά, μάλλον όχι.

απο αυτα τα 2 παρε αυτο με τον i3, περισσοτερο λογο ssd που εχει (αλλα αναλογα ποιον i3 εχει το ενα και ποιον a8 το αλλο). την μνημη την αναβαθμιζεις με 30-40 ευρω αν σε καιει τοσο. toshiba στα ιδια χαρακτηριστικα με 600 ευρω μην παρεις.

υγ. αν δε θελεις τρελες επιδοσεις, υπαρχει και φθηνοτερη επιλογη πχ http://www.skroutz.gr/s/5764446/Dell-Inspiron-3542-i3-4005U-4GB-500GB-Linux.html

amyroukai
09/04/2016, 17:07
Λολ.


Το ένα http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/160928-hp-15-af109nv-windows-10

Το άλλο http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/160926-hp-15-ac133nv-blue

Το οποίο υπάρχει και λευκό (δεν κατάλαβα διαφορές, παρά τον άλλο κωδικό, θα ψάξω και το site της hp) http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/160925-hp-15-ac120nv-white


Μία που θα είναι για δουλειά, θα προτιμούσα όχι κλοπιραιτ παράθυρα, οπότε καλύτερα με προφορτωμενα. Οπότε ότι έχει dos...!!! Ή linux δεν προτιμάται εν προκειμένω.


Και από το site hp

http://www8.hp.com/gr/el/products/laptops/product-detail.html?oid=10699767#!tab=specs

http://www8.hp.com/gr/el/products/laptops/product-detail.html?oid=10699773#!tab=specs

http://www8.hp.com/gr/el/products/laptops/product-detail.html?oid=10699777#!tab=specs

noodles
09/04/2016, 17:12
1 κλικ ανωτερο (σαν επεξεργαστες) το lapton με τον i3. εχει τον ssd στην ιδια τιμη, οποτε μην το σκεφτεσαι αλλο go for it;)

vaska
09/04/2016, 17:25
τι μαρκα ειναι τα λαπτοπ? χμμμ στην ιδια τιμη πανω-κατω τα βρησκεις αυτα? το 1ο ειναι καλυτερο αλλα εχει μικρο σκληρο. αν δεν εχει δευτερο θα γεμισει γρηγορα. θα επαιρνα το 1ο και τα εβαζα ενα σκληρο με 60ευρω (εξωτερικο, εσωτερικο, οτι θες).

εχω ανοιξει ολες τις μαρκες λαπτοπ. τοσο χαλια ποιοτητα οπως τα lenovo δεν εχει αλλη μαρκα (ψεματα, τα turbo x ειναι χειροτερα).
γενικα κορυφη σε ποιοτητα ειναι τα asus και τα dell. 2α τα toshiba και μετα τα sony με τα hp.

Τώρα μιλάς σοβαρά?? Toshiba και Sony κάτω από τα Asus??

vaska
09/04/2016, 17:37
Δέκτά όλα.

Με το θέμα αγοράς. Η αλυσίδα καταστημάτων με βολεύει γιατί δεν θέλω να δώσω 500 ευρώ ντούκου.

Επίσης... Ότι είδα σε νορμάλ λεφτά σε lenovo, dell, toshiba ήταν με γυαλιστερή οθόνη. Έβλεπα πιο πολύ εμένα... Στο σκοτάδι μου λένε είναι καλύτερα. Αλλά δεν δουλεύουμε βράδι μόνον.

Επίσης όλα ήταν σε 1300*κάτι ανάλυση.


Εκτός... Της hp. Full hd ματ οθόνες, αξιοπρεπής συμπεριφορά πάνελ στις αλλαγές κλίσης. Ωραία πληκτρολόγια, μεγάλο τρακπαντ. Ωραία χρώματα... Και ωραία τιμή.


Οπότε... i3 με ιντελ 5500 γραφικά, 4gb ραμ και 128ssd ή amd a8 με radeon m330, 6gb ram και 1τΒ κανονικό δίσκο....;;;;


Γιάννο θα έπαιρνα τον i3 με τον ssd και τα 4GB RAM. Θα έβγαζα άμεσα τον 128άρι και θα τον πουλούσα και θα έβαζα 240 οπωσδήποτε, θα τσίμπαγα και άλλα 4 RAM και θα πορευόμουν στην αρχή με αυτά. Αργότερα θα έβγαζα και το DVD και θα έβαζα έναν συμβατικό δίσκο τουλάχιστον 500 GB. Τα πλεονεκτήματα το ssd τα εξήγησε επαρκώς ο Γιώργος.

edit
Τσεκάρισε από τα specs αν έχει θέση για 2ο μοντουλάκι RAM για να μην αναγκαστείς να πετάξεις το παλιό και να βάλεις 8άρι και γιατί τα 2Χ4 δουλεύουν καλύτερα από το 1Χ8

thunder ace
09/04/2016, 17:46
ειμαι φιλος της intel ,δεν θελω AMD ,αλλα σε αυτα τα δυο λαπτοπ ,ο AMD ειναι λιγο καλητερος( http://www.cpu-world.com/Compare/338/AMD_A8-Series_for_Notebooks_A8-7410_vs_Intel_Core_i3_Mobile_i3-5005U.html ) συν οτι το λαπτοπ με τον AMD εχει 6γιγα ραμ.Οθονες ιδιες.Η αποφαση δικη σου.Σε λιγο καιρο παιρνεις με κανα 80ευρω εναν ssd (250αρη),τον βαζεις μεσα για πρωτο σκληρο και τον 1 τερα τον κανεις εξωτερικο για αποθηκη.

amyroukai
09/04/2016, 17:50
Και... Mediamarkt αγία παρασκευή...

50 ευρώ παραπάνω, 256gb ssd, 6gb ram, o νέος amd a10-8780p, στο ίδιο σασί της hp. Χμ...

http://www8.hp.com/gr/el/products/laptops/product-detail.html?oid=10799709

thunder ace
09/04/2016, 17:57
Αυτο με τα 599 λες; ναι ειναι καλυτερο,αλλα ηδη ανεβηκες σε ποσο.

amyroukai
09/04/2016, 18:13
Αυτο με τα 599 λες; ναι ειναι καλυτερο,αλλα ηδη ανεβηκες σε ποσο.

Απο 449 σε 499 λέω. Για διπλάσιο ssd και 2gb ram ακόμα...

"Χάνεις" σε κατανάλωση ρεύματος γιατί το ιντελ είναι πιο φειδωλό. Από ότι είδα μέγιστη τραβάει 15w το 5500 και 50w το r7. Φαντάζομαι και οι επεξεργαστές κάπως έτσι θα είναι.

thunder ace
09/04/2016, 18:18
αυτες οι gpu μεταξυ τους δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ σχεση.Η GPU AMD ειναι ΠΟΛΥ ανωτερη απο την 5500

thunder ace
09/04/2016, 18:21
που το ειδες οτι ο ιντελ καιει 15 και ο AMD 50;

amyroukai
09/04/2016, 18:27
Σχετικά μικρή σημασία αυτό. Σχετικά. Γιατί ότι κερδίσεις σε επιδόσεις θα χαθεί σε μπαταρία. Τροφοδοσία ας πούμε έχει 65w αντί 45w των ιντελ.
Επίσης αυτό το τελευταίο έχει και ηχεία b&o

Αλλά ο δίσκος και η μνήμη το κάνουν ελκυστικό. Θα σκεφτώ αν "χρειάζονται" ή αν καλύτερα να ψωνισω την 3ετη χρυση εγγύηση του κωτσοβολου... Ετήσιο σέρβις, δύο αλλαγές οθόνης από σπάσιμο αν τύχει, κάλυψη από νερά στο πληκτρολόγιο...



Σε ένα benchmark site, είχε κατανάλωση. Βέβαια έγραφε αυτό που λες ότι είναι πιο γρήγορο το r7

Edit, εδώ
http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=2972&gid2=2575&compare=radeon-r7-m360-2gb-vs-intel-hd-graphics-5500-mobile

kalgeorge
09/04/2016, 19:44
Ρε σεις αποφασίστε τι θέλετε!! Παιχνίδια;;; Γραφικά;; Τι!; Δεν μπορείτε να τα έχετε ολα. Λαπτοπ ειναι. Πάρτε ένα ντελ με 1200 ευρώ και τέλος.
Μην τα μπλέκουμε ολα μαζι.

ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΝΑΓΚΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΛΑΠΤΟΠ.και μην ακούω οτι τα Λένοβο ειναι χάλια, ήμαρτον.


Επίσης τι συγκρίνετε;; ssd δίσκο με τους αλλους;; Κλάσεις ανώτερος ο ssd.
Φοβάσαι μην τον γεμίσεις ;; 120γιηα;; Παρε εξωτερικό να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο και σε καμια στραβή.

Έχετε βάλει τα πάντα σε ένα Κουβα και τα ανακατεύετε.