PDA

View Full Version : Καγκουροζέστη



nikos_abel
31/07/2015, 15:37
Χθες το μεσημέρι και σήμερα από το πρωί δεν την πάλεψα και ΔΕΝ φόρεσα το μπουφάν.



Χιλιοειπωμένο θέμα, αλλά καθόλες τις διαδρομές σκεφτόμουν :

"Ρε λες να είναι σήμερα η μέρα που θα στουκάρω και θα σουρθώ...."

Πάω σπίτι τώρα και αν φτάσω χωρίς τατουάζ θα ενημερώσω :tooth:

zannisvel
31/07/2015, 15:58
Και γω το ιδιο εχω παθει καμια 10αρια μερες τωρα μονο γαντια παιρνω μαζι.:(

BLiTzER
31/07/2015, 16:25
Κράνος, μπουφάν, γάντια, τζην παντελόνι, αθλητικά παπούτσια. Κάθε μέρα.

Το αστείο είναι ότι σπάνια έως ποτέ κυκλοφορώ χωρίς εξοπλισμό, αλλά έχω καταφέρει να φάω τούμπα (από γάτα $#$^#^$%!@!) με 20 χλμ/ώρα, φορώντας μόνο φανελάκι και βερμούδα. Και προσγειώθηκε το 1000RR στον αστράγαλό μου. Δεν ήταν πολύ όμορφα.

Bob_o_mastoras
31/07/2015, 17:21
Δυστυχως, μονο με κρανακι κυκλοφορω τωρα με τη ζεστη.. :look: :look: (αλλα κανω πολυ λιγα χιλιομετρα). Απο Σεπτεμβριο τα υπολοιπα..
Και μη μου πειτε για τις συνεπειες, τις ξερω :(.. Εχω παθει εγκαυματα τριβης σχεδον παντου.. :bigcry: Ευτυχως δεν φαινονται, εκτος απο ελαχιστα..

Hayate
31/07/2015, 18:20
Χθες το μεσημέρι και σήμερα από το πρωί δεν την πάλεψα και ΔΕΝ φόρεσα το μπουφάν.



Χιλιοειπωμένο θέμα, αλλά καθόλες τις διαδρομές σκεφτόμουν :

"Ρε λες να είναι σήμερα η μέρα που θα στουκάρω και θα σουρθώ...."

Πάω σπίτι τώρα και αν φτάσω χωρίς τατουάζ θα ενημερώσω :tooth:

Μα την ίδια ακριβώς σκέψη εδώ και 3 μέρες;και σήμερα που πήρα το Gixxer φόρεσα μπουφάν γιατί το ένστικτο βάραγε....εεεε 2 φορές το γλύτωσα το κάρφωμα σε απότομο φρενάρισμα προπορευόμενου σε φανάρι....κάτι ήξερε το ένστικτο που μου βάραγε καμπανάκια.

McGyver
31/07/2015, 18:30
Αν νομίζετε πως χωρίς μπουφάν ζεσταίνεστε λιγότερο, λάθος μπουφάν έχετε για καλοκαίρι...

:winka:

Hayate
31/07/2015, 18:33
Αν νομίζετε πως χωρίς μπουφάν ζεσταίνεστε λιγότερο, λάθος μπουφάν έχετε για καλοκαίρι...

:winka:

Μωρέ θωμά με αυτή την βρωμόζεστη 2 μέρες τώρα ακόμα και το 1 έξτρα ρούχο κ ας είναι διάτρητο οσο να ναι σε βαραίνει...

daz
31/07/2015, 18:35
+1 στον sysadmin. Μια χαρά air condition είναι το σωστό μπουφαν.
Σήμερα ένας μου είπε να το βγάλω μη πάθω τίποτα. Όταν με είδε να φοράω και τα γάντια εγκατέλειψε γιατί θεωρησε ότι η βλάβη είναι ανεπανόρθωτη.

taisteal
31/07/2015, 18:38
+1 στον sysadmin. Μια χαρά air condition είναι το σωστό μπουφαν.
Σήμερα ένας μου είπε να το βγάλω μη πάθω τίποτα. Όταν με είδε να φοράω και τα γάντια εγκατέλειψε γιατί θεωρησε ότι η βλάβη είναι ανεπανόρθωτη.

Σπαμ ον
Φαντασου οταν ειδε και τι καβαλας τι επαθε

:bawl::lol:

Σπαμ οφ

nikos_abel
31/07/2015, 18:41
+1 στον sysadmin. Μια χαρά air condition είναι το σωστό μπουφαν.
Σήμερα ένας μου είπε να το βγάλω μη πάθω τίποτα. Όταν με είδε να φοράω και τα γάντια εγκατέλειψε γιατί θεωρησε ότι η βλάβη είναι ανεπανόρθωτη.

:lol:

Ξέχασα λοιπόν, μια χαρά έφτασα και για σήμερα.

Φυσικά και έχω λάθος μπουφάν για αυτό τον καιρό, απλά μέχρι προχτές δεν το σκεφτόμουν κάν ότι δε θα το φορέσω.
Βρέθηκα όμως (σπάνιο) κέντρο για κάτι δουλίτσες και μόλις το έβγαλα από τη βαλίτσα που είναι μαύρη και το μεκανακι στον ήλιο, απλά το ξανάβαλα μέσα. :tooth:

Bob_o_mastoras
31/07/2015, 18:46
Αν νομίζετε πως χωρίς μπουφάν ζεσταίνεστε λιγότερο, λάθος μπουφάν έχετε για καλοκαίρι...

:winka:

Θωμα δικιο εχεις αλλα... που τα λεφτα για καλοκαιρινο;;; Ευτυχως τουλαχιστον αυτο που εχω εχει αφαιρουμενη επενδυση..

nickald
31/07/2015, 19:13
Αν νομίζετε πως χωρίς μπουφάν ζεσταίνεστε λιγότερο, λάθος μπουφάν έχετε για καλοκαίρι...

:winka:

1000 δικια εχεις..... πιο πολυ ψυχολογικο ειναι το θεμα

el_hymador
31/07/2015, 19:16
Όταν είχα μηχανή, το καλοκαίρι το μπουφάν ήταν επιβεβλημένο για τον πολύ απλό λόγο του ότι με ζέστες σαν αυτές που κάνει τώρα, χωρίς μπουφάν, είναι σαν να σε φυσάνε με ένα τεράστιο πιστολάκι για τα μαλλιά... την έχω ακούσει σε φάση λιποθυμίας από τέτοια φάση, αφυδάτωση σε βαθμό λιαστής ντομάτας...

BLiTzER
31/07/2015, 19:21
Αν νομίζετε πως χωρίς μπουφάν ζεσταίνεστε λιγότερο, λάθος μπουφάν έχετε για καλοκαίρι...

:winka:

Ακριβώς. Διαφορά έχει μόνο όταν σταματάς να κινείσαι :P Εν κινήσει, το μπουφάν είναι πιο δροσερό.

congate7
31/07/2015, 22:17
Συμφωνώ για το μπουφάν. Γάντια, αν δεν έχεις χούφτες, είναι απαραίτητα.

Για τα πόδια μόνο η βερμούδα κάνει δουλειά.

daz
31/07/2015, 23:53
Γιατί τα γάντια είναι απαραίτητα αν δεν έχεις χούφτες?

Τα γάντια είναι απαραίτητα γιατί τα χέρια είναι τα πρώτα που ακουμπάνε κάτω ενώ ακόμα και σε χαζοπτώσεις μπορούν να πάθουν αρκετα μεγάλη ζημιά.

Ζεύκας
01/08/2015, 01:27
+125

bulmont
01/08/2015, 04:09
Σας έχω λύση έτοιμη βρέ..........:






339095

amyroukai
01/08/2015, 11:23
Για ξήγα και τι βλέπουμε γιατί αν εξαιρέσεις την λευκή αμφίεση και το μακρύ μανίκι, ουδεμία διαφορά με τα ντόπια προϊόντα υπάρχει.

Ζεύκας
01/08/2015, 11:27
το λευκο λινο αναπνέει και προστατεύει απο τα εγκαύματα :lol:

bulmont
01/08/2015, 11:50
το λευκο λινο αναπνέει και προστατεύει απο τα εγκαύματα :lol:




Χαχαχαχαχαχαχαχα

macdeath_s
03/08/2015, 03:48
Γενικά τον φοράω τον εξοπλισμό τον καλοκαίρι όπου κι αν πηγαίνω. Κάποιες φορές αντί τζιν βάζω βερμούδα γιατί τζιν διάτρητο δεν έχω :P αλλά το μπουφάν το φοράω. 2 βδομάδες πριν όμως μέρα καύσωνα γύρισα όλη την Αθήνα με μπουφάν. Σταμάτα ξεκίνα φανάρια το μηχανάκι ναι μεν δεν ανέβασε ούτε μια γραμμή (θαύμα το χω γράψει σε άλλο thread) εγώ όμως αφού γύρισα διαπίστωσα ότι έπαθα θερμοπληξία και ήμουν στα όρια λυποθυμίας. Τις ξέρουμε όλοι τις συνέπειες αλλά στον καύσωνα το διάτρητο δεν παλεύεται αν είσαι σταμάτα ξεκίνα. Πόσο μάλλον όταν είναι μαύρο.

PortisHead
03/08/2015, 08:20
Κατα τη γνώμη μου ΔΕΝ υπάρχει καλοκαιρινο μπουφαν μηχανης για ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΛΗΣ με 50 ΒΑΘΜΟΥΣ (στον ηλιο ετσι ,γιατι ποιος κινειται στην σκια ?)
Θερμοπληξια μπορεις να παθεις ειτε φορας μπουφαν ειτε οχι.
Δεν ειναι αυτο που θα την προκαλεσει.

noodles
03/08/2015, 10:47
συμφωνω με τον PortisHead. οτι μπουφαν και αν φορας θα ζεσταινεσαι και θα ιδρωσεις. ακομα και το καλοκαιρι φοραω το 4 εποχων (μαυρο, χωρις την επενδυση), γαντια, κρανος. περα απο το οτι με κοιτανε σαν εξωγηινο, για 10-15 λεπτα αποσταση ειμαι οκ, μετα αρχιζω να ιδρωνω λιγακι. οταν κινουμε στην πολη το ξεκουμπωνω λιγο στο λαιμο, αλλα και παλι δεν γινεται δουλεια. εχω και καλοκαιρινο-διατριτο, αλλα δεν με καλυπτει απο θεμα προστασιας σε μια πτωση και δε το φοραω.

macdeath_s
03/08/2015, 13:58
Κατα τη γνώμη μου ΔΕΝ υπάρχει καλοκαιρινο μπουφαν μηχανης για ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΛΗΣ με 50 ΒΑΘΜΟΥΣ (στον ηλιο ετσι ,γιατι ποιος κινειται στην σκια ?)
Θερμοπληξια μπορεις να παθεις ειτε φορας μπουφαν ειτε οχι.
Δεν ειναι αυτο που θα την προκαλεσει.

Βοήθησε όμως. Τουλάχιστον από τότε που δεν το ξανάβαλα με καύσωνα δεν την έπαθα πάλι :P

7Tolis
03/08/2015, 14:52
Θα βγάλω το πετσί μου σε λίγο. Τι μπουφάν να βάλεις μέσα στη πόλη. Φοράω γιλέκο με πλάτη, επιαγκωνιδες που πιάνουν όλο το αντιβράχιο, γάντια και μποτάκια. Προ ημερών έπαθα θερμοπληξια αλλά όλα πήγαν καλά. Δε παλεύεται.Σχεδον κάθε μέρα πλενω τον εξοπλισμό μου. Να φύγει το καλοκαίρι να ήσυχασουμε.

daz
03/08/2015, 14:58
Σε συνθήκες καύσωνα το σώμα μας πρέπει να ιδρώνει ώστε να μπορεί να δροσίζεται.
Λίγος ιδρώτας σε συνθήκες έντονης κίνησης θα κάνει τον ζεστό αέρα πιο δροσερό και το διάτρητο μπουφάν μας θα μοιάζει με aircodicion όταν ανεβάσουμε λίγο ταχύτητα. Όλα αυτά πάνε περίπατο, όταν φοράμε μπλουζάκια κτλ.
Επίσης τα 4 εποχών ειναι τόσο αποτελεσματικά στον καύσωνα, όσο και τα καλοκαιρινά στο καταχείμωνο.

Λευκό και πάλι λευκό και ας μοιάζω με σκύλο δαλματίας απ' τα μυγάκια.

Η μόνη λύση για τον συνδιασμό καυσαέριο, ζέστη απ' τον κινητήρα και τους ανεμιστήρες του ψυγείου και μαύρο μπουφάν, είναι κάποιο συντριβάνι.

Bob_o_mastoras
03/08/2015, 15:00
Υοlo ρε 'σεις..
Βγειτε με βερμουδα και σαγιοναρα!!! :a48::a48::a48::lol::lol::lol:

339194

:p:p:p

taisteal
03/08/2015, 15:02
Καλοκαιρι με 35+ δεν ειναι για μηχανακι..
Ειναι για κουτι και A/C.

Bob χωματα βλεπω στο ποδι,αρπαξες καμμια ψιλη;;

:lol:

foogr01
03/08/2015, 15:06
Ακούστε τον Daz και πάντα μα πάντα νερό μαζί σας και να πίνετε ακόμα κι αν δεν διψάτε !!!

amyroukai
03/08/2015, 15:50
...και μαύρο μπουφάν...

Και όμως, το μαύρο και το άσπρο τελικά έχουν αστεία διαφορά στο πόση ζέστη μεταφέρουν στο εσωτερικό.
Δεν νομίζω να το ξαναβρώ εύκολα, αλλά είχα δει μιά μελέτη που έλεγε ότι σε αυτοκίνητα παρκαρισμένα στον ήλιο είχαν 1-2 βαθμούς (πρακτικά μηδέν). Και κάτι ανέφερε σχετικά με το χρώμα των μπουφάν και μελέτη που είχε γίνει με τους γνωστούς κατοίκους της Σαχάρας που ντύνονται με μαύρα υφάσματα και πάλι έλεγε ότι τελικά δεν είναι "επιζήμιο" το μαύρο.
Γενικώς καλό είναι να εφαρμόζεται το "αν δεν αντέχεις τη ζέστη, μην μπαίνεις στην κουζίνα" που λένε τα αμερικανά...
Το γδύσου και κυκλοφόρησε είναι, όπως και να το κάνεις, κουτουράδα.

daz
03/08/2015, 23:21
Το μαύρο δεν είναι επιζήμιο, κάθε άλλο.

Το μαυρο χρώμα απορροφά ακτινοβολία και συνεπώς μας προστατεύει απ' τις υπεριώδης UV, σε σχέση με λευκό. Το χρώμα που μας προστατεύει καλύτερα από καρκίνο του δέρματος και λοιπές ομορφιές είναι το μπλε και το χειρότερο το κίτρινο.

Δεν παίζει όμως ρόλο μόνο το χρώμα αλλά και το είδος του υφάσματος, το πάχος του, η ύφανση, αν είναι βρεγμένο ή όχι (το βρεγμένο προσφέρει χειρότερη προστασία) και δε θυμάμαι τι άλλο. Το πάχος και η ύφανση μάλιστα του υφάσματος μάλιστα είναι πιο σημαντικοί παράγοντας στην προστασία απ' ότι το χρώμα, όπως φυσικά και το είδος του υφάσματος.
Συνεπώς ένα οποιοδήποτε μπουφάν προσφέρει καλύτερη προστασία από οποιοδήποτε μπλουζάκι οποιουδήποτε χρώματος αλλά ένα λευκό με ένα μαυρο μπουφάν έχουν διαφορά στα ποσοστα θερμότητας που ελκύουν διότι η ακτινοβολία που απορροφάται μετατρέπεται σε θερμότητα. Αυτό που αντιλαμβανόμαστε σαν χρώμα είναι το πως ένα σώμα απορροφά ή ανακλά το φως, το οποίο είναι ακτινοβολία κτλ κτλ. Το μαυρο απορροφά όλα τα χρώματα του φωτός ενώ το λευκό τα ανακλά. Γι αυτό το βρώμικο χιόνι λιώνει ευκολότερα απ' ότι το λευκό.

Οι ινδοί βάφουν τις ομπρέλες τους μαυρες απ' έξω και ασημί από μέσα. Ότι διαπεράσει το μαυρο και δεν απορροφηθεί ανακλάται πάλι σε αυτό από το εσωτερικό υπόστρωμα.

Όμως την ομπρέλα δεν τη φοράω. Η θερμοκρασία στο εσωτερικό ενός αυτοκινήτου με ένα μαυρο μπλουζάκι που ακουμπάει επάνω μου δεν ειναι το ιδιο. Όπως δεν είναι το ίδιο μια κολλητή ενδυμασία με μια κελεμπία που αφήνει ανάμεσα στο σώμα μας και στο ρούχο ένα στρώμα αέρα. Η θερμότητα δεν μεταδίδεται μόνο με ακτινοβολία αλλά και με αγωγή. Επίσης η θερμότητα με την προστασία ειναι ξεχωριστά αντικείμενα αλλά αλληλοεξαρτώμενα ως ένα βαθμό. Τη διαφορά θερμοκρασίας στην οροφή του αυτοκινήτου τη μέτρησαν?

Τι χρώματα βλέπουμε μέσα από μια θερμική διόπτρα? Λευκό, κίτρινο, μπλέ και κόκκινο (κυρίως). why?

Εργασία για το σπίτι για να μη βγει σεντόνι.. (τα είχα γράψει αλλά έκανα μαλακία και βαριέμαι να τα ξαναγράφω).
Γιατί οι βεδουίνοι φορούν λευκά ενώ το ίδιο κάνουν και οι Εσκιμώοι?
Σας βοηθάω ότι παίζει ρόλο η θερμοκρασία του περιβάλλοντός και αν το σώμα απορροφά ή εκπέμπει θερμότητα (μέσω ακτινοβολίας κτλ κτλ).


Το γδύσου και κυκλοφόρησε ή το κάτσε στον ήλιο και γύρνα σαν αρνί το πάσχα να μοιάσεις με τον Ψιψινάκη, είναι ότι χειρότερο μπουρούμε να κάνουμε.

bulmont
04/08/2015, 02:40
Γιατί οι βεδουίνοι φορούν λευκά ενώ το ίδιο κάνουν και οι Εσκιμώοι?......




Γιατί, δεν είναι ωραίο αισθητικά να κυκλοφορά ας πούμε, ένας Εσκιμώος με φούξια πχ, μπουφάν στην στέπα
ή ένας βεδουίνος με λαχανί πχ, κελεμπία μέσα στην έρημο....................

spyrakos35
04/08/2015, 07:08
Γιατί, δεν είναι ωραίο αισθητικά να κυκλοφορά ας πούμε, ένας Εσκιμώος με φούξια πχ, μπουφάν στην στέπα
ή ένας βεδουίνος με λαχανί πχ, κελεμπία μέσα στην έρημο....................

Τι ειναι οι βεδουινοι ρε; καφασακι μπαικερς να φορανε λαχανΙι;

dimmie_72
04/08/2015, 08:54
α, γιαυτό οι τρου με το σήμα το βεδουΐνου φοράνε revit κλπ που είναι ανοιχτόχρωμα... :p

339210

Bob_o_mastoras
04/08/2015, 10:37
Παντως, μου 'χει δωσει ενας φιλος απο Πακισταν μια παραδοσιακη τους ενδυμασια και παροτι εχει μακρυα μπατζακια και μανικια ειναι πολυ πιο δροσερη τωρα με τη ζεστη απ' οτι τα κοντα που φοραμε. Δεν τα φορανε τυχαια.

disclaimer: Πριν προλαβετε να τρολαρετε, δεν κυκλοφορω ντυμενος Πακιστανος, απλα την εχω φορεσει για να δω πως ειναι.

سبحان الله

bulmont
04/08/2015, 11:03
........ δεν κυκλοφορω ντυμενος Πακιστανος, απλα την εχω φορεσει για να δω πως ειναι.

سبحان الله




Ααααααααααλλος είναι ο ντεμέκ άραβας



339215

7Tolis
04/08/2015, 11:13
Α αχ Α αχ Α αχ Α αχ Α αχ αχ χαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχα

ΘΑ ΣΑΣ ΣΚΟΤΩΣΩ ΟΛΟΥΣ.

daz
04/08/2015, 17:43
Γιατί, δεν είναι ωραίο αισθητικά να κυκλοφορά ας πούμε, ένας Εσκιμώος με φούξια πχ, μπουφάν στην στέπα
ή ένας βεδουίνος με λαχανί πχ, κελεμπία μέσα στην έρημο....................

Γιατί το μαρτύρησες μωρέ Βαγγέλα? :smokin:

Έτσι, Εσκιμώος με φούξια θα ήταν σαν πινέζα σε άσπρο τοίχο. Ψυχεδέλεια κι έτσ!

Bowleno
04/08/2015, 18:50
Γιατί, δεν είναι ωραίο αισθητικά να κυκλοφορά ας πούμε, ένας Εσκιμώος με φούξια πχ, μπουφάν στην στέπα
ή ένας βεδουίνος με λαχανί πχ, κελεμπία μέσα στην έρημο....................

Ο Γαβαλάς σίγουρα θα έχει αντίθετη άποψη.....:D