PDA

View Full Version : Σκέφτομαι να πάρω ένα on-off



makaros33
31/07/2015, 19:49
καλησπέρα

όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να μπω και εγώ στο κλαμπ τον on-off .
Το ζητούμενο μου ειναι ότι δεν έχω ανάλογη εμπειρία απο αυτή την κατηγορία και δεν ξέρω με πια κριτήρια να επιλέξω την μηχανή , απο κυβικά και δίπλωμα δεν έχω θεμα ,απο χρήμα ταβάνι τα 3,500€ .
Τώρα θα πει κάποιος γιατί επιλέγω αυτή την την κατηγορία , την επιλέγω μιας και μετακόμισα σε ποιο απόκεντρη περιοχή που ακόμα και το αμάξι σχεδόν την ακούει άσχημα σε καποια κομματια τις διαδρομής .
Η ολοι χρήση της θα ειναι δουλειά - σπίτι άντε και τιποτα κοντινές βόλτες

Εαν παίζει ρόλο έχω ύψος 1,78 και κοντά στα 90 κιλά βάρος.

typhoon
31/07/2015, 20:28
Να πω το μακρύ μου. Πρώην κάτοχος χτχ660 κ freewind 650. Το καλύτερο value for money ήταν το σουζουκι κ πολύ καλύτερο σα μηχανή από το γιαμαχα εκτός από αναρτησεις που είναι σούπα. Καλές για πόλη πεζοδρόμια κ λακκούβες αλλά μόλις ζητήσεις το παραμικρό τερματιζουν.ταξιδακια πόλη χαμαλικια ότι θες. Τίμιο μηχανάκι πραγματικά κ οι κλέφτες ουτε να το φτυσουν. Τιμές πλέον χώμα. Κατανάλωση 6 στα 100

panavour
31/07/2015, 20:44
http://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=&make=290&variant=klr650&price-from=&price-to=&registration-from=&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=3&radius=&postcode=&modified=&hi=&st=&offer_type=sale

Bob_o_mastoras
01/08/2015, 15:42
http://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=&make=290&variant=klr650&price-from=&price-to=®istration-from=®istration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=3&radius=&postcode=&modified=&hi=&st=&offer_type=sale

+650 για το KLR. Kαι το παλιο καλο αεροψυκτο ΧΤ.
Welcome to the club :lol:

lmb990
01/08/2015, 17:09
Φιλε με 3500 παίρνεις Vstrom!! Και φυσικά Africa, tenere κτλ.... Που ειναι μηχανές που θα πεις θα φορτώσω και θα πάω κι ένα ταξιδάκι άνετος!

dimzan
02/08/2015, 01:49
ειχα για 4μερες ενα vstrom. Αν και δεν τα γουσταρω τα on off μπορω να πω οτι ειναι πολυ τιμιο μηχανακι. Στα χερια μου ειχα του 09 με abs και καμια 85.000χλμ. Ενιωθα λες και ημουν σε πολυθρονα. Επειδη αναφερθηκε το xt600 να πω οτι το vstrom ειναι αιωνες μπροστα απο το ΧΤ, μιας και το ειχαμε για 4 μχρονια και δε το συμπαθησα ποτε. Πολυ ανετο το στρωμα, καλη καταναλωση, και ικανοποιητικη δυναμη εφοσον ξερεις τι παιρνεις. Δεν ξερω αν με 3500€ παιρνεις μοντελο με abs, αλλα αν μπορεις παρε με το abs.

MG-KTiNoS
02/08/2015, 10:26
Εαν παίζει ρόλο έχω ύψος 1,78 και κοντά στα 90 κιλά βάρος.

Είσαι σε καλό δρόμος πάντως....\
:cool:

Ζεύκας
02/08/2015, 10:45
http://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=&make=290&variant=klr650&price-from=&price-to=&registration-from=&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=3&radius=&postcode=&modified=&hi=&st=&offer_type=sale

μονοκύλινδρα 15ετίας με 100.000χλμ και θέλουνε ένα-ενάμισι χιλιάρικο.

ρε τι λέτε ρε...

MG-KTiNoS
02/08/2015, 11:19
μονοκύλινδρα 15ετίας με 100.000χλμ και θέλουνε ένα-ενάμισι χιλιάρικο.

ρε τι λέτε ρε...

Όποιος ζει ελπίζοντας
αποθαίνει χέζοντας

Μπάμπης
;)

theofilos888
02/08/2015, 12:07
Παρε κατι φτηνο να μη σε νοιαζει. Για εργαλειο δουλειας προοριζεται και οχι για καφετερια. ;)

Bob_o_mastoras
02/08/2015, 12:31
μονοκύλινδρα 15ετίας με 100.000χλμ και θέλουνε ένα-ενάμισι χιλιάρικο.

ρε τι λέτε ρε...

Eχω και 'γω ενα μονοκυλινδρο 15ετιας με 75.000 χλμ. Ποσο να το δωσω δλδ;; 1000€ ειναι μια χαρα τιμη. Εχει αλλα τοσα χρονια μπροστα του τουλαχιστον. Και δεν εχει κανενα προβλημα απολυτως.
Το 1,5 χιλιαρικο ψιλοξεφευγει ομως οντως, ειναι μονο για "γνωστες" μετα... :tooth:

Ζεύκας
02/08/2015, 12:36
έχεις δίκιο.

όταν για c50 25ετίας ζητάνε 700-800 ευρώ όλα πάνε κατά διαόλου

spyrval
02/08/2015, 12:46
ειχα για 4μερες ενα vstrom. Αν και δεν τα γουσταρω τα on off μπορω να πω οτι ειναι πολυ τιμιο μηχανακι. Στα χερια μου ειχα του 09 με abs και καμια 85.000χλμ. .

Υπάρχει όντως αυτό το μηχανάκι; Για βάλε στο car αναζήτηση v-strom του 09 να δεις πόσα βγαίνουν με πάνω από 80.000 χλμ :lol:
(και του 08, 07.......)

taisteal
02/08/2015, 14:06
Υπάρχει όντως αυτό το μηχανάκι; Για βάλε στο car αναζήτηση v-strom του 09 να δεις πόσα βγαίνουν με πάνω από 80.000 χλμ :lol:
(και του 08, 07.......)

Ε δεν τα κινουσαν μωρε..
Αλλα κι ο Ελληνας τερμα μαλακας που αν το μηχανακι εχει 50.000 χλμ δεν το πλησιαζει,προτιμα του 07' με 28.000 χλμ :moutza:

makaros33
02/08/2015, 16:24
έχεις δίκιο.

όταν για c50 25ετίας ζητάνε 700-800 ευρώ όλα πάνε κατά διαόλου

Και όμως στο car στην κατηγορία των on off έχει παπί c90 που ο έμπορος το δίνη 2.500,00€ και είναι όπως λέει και καλοσυντηριμενο:D :D

Bob_o_mastoras
02/08/2015, 17:08
Και όμως στο car στην κατηγορία των on off έχει παπί c90 που ο έμπορος το δίνη 2.500,00€ και είναι όπως λέει και καλοσυντηριμενο:D :D

Λεει "για γνωστες" ;;;

dimzan
03/08/2015, 13:19
Υπάρχει όντως αυτό το μηχανάκι; Για βάλε στο car αναζήτηση v-strom του 09 να δεις πόσα βγαίνουν με πάνω από 80.000 χλμ :lol:
(και του 08, 07.......)

κι ομως υπαρχει. ο φιλος θελει να το αλλαξει γιατι το εχει βαρεθει αλλα θεωρω οτι δε θα βρει καλυτερο μηχανακι για αυτη τη δουλεια. Διαδρομες 10-20-30χλμ τη μερα και 1 ταξιδακι ανα 2 μηνες. Παλια το εκραζα το vstrom γιατι εχει βρωμισει ο τοπος με αυτα και δε μου γεμιζε το ματι, τωρα ομως που καναμε τραμπα για 5 μερες το ειδα αλλιως. Το μονο φαουλ που εχει κατ εμε ειναι οτι εχει μεγαλο τιμονι για πολη και το ενιωθα λιγο πλατυ για να περασω αναμεσα απο αμαξια.

Απο χλμ ειμαι σιγουρος οτι θα βγαλει αλλα τοσα. Δηλαδη τα μηχανακια που εχει η ομαδα διας? Εχουν φτασει σε κατι απιαστα χλμ και κινουνται κανονικα, ρωτηστε καναν αστυνομικο και θα δειτε.

Λευκάδιος
03/08/2015, 14:02
ειχα για 4μερες ενα vstrom. Αν και δεν τα γουσταρω τα on off μπορω να πω οτι ειναι πολυ τιμιο μηχανακι. Στα χερια μου ειχα του 09 με abs και καμια 85.000χλμ. Ενιωθα λες και ημουν σε πολυθρονα. Επειδη αναφερθηκε το xt600 να πω οτι το vstrom ειναι αιωνες μπροστα απο το ΧΤ, μιας και το ειχαμε για 4 μχρονια και δε το συμπαθησα ποτε. Πολυ ανετο το στρωμα, καλη καταναλωση, και ικανοποιητικη δυναμη εφοσον ξερεις τι παιρνεις. Δεν ξερω αν με 3500€ παιρνεις μοντελο με abs, αλλα αν μπορεις παρε με το abs.
Η κατηγορία ον-οφ είναι ξεχειλωμένη και περιλαμβάνει μοντέλα που έχουν τεράστιες διαφορές στον προσανατολισμό τους.Είναι άδικο(και για τα δύο) να συγκρίνεις XT με vstrom.

dimzan
03/08/2015, 14:10
Η κατηγορία ον-οφ είναι ξεχειλωμένη και περιλαμβάνει μοντέλα που έχουν τεράστιες διαφορές στον προσανατολισμό τους.Είναι άδικο(και για τα δύο) να συγκρίνεις XT με vstrom.

εγω το αναφερα μιας και το προτειναν σαν επιλογη. Ειχαμε ΧΤ600Ε για 4 χρονια και εχω πολυ καλη αποψη. Στα δικα μου δεδομενα δεν υπαρχει συγκριση. Εχει να κανει με τι χρηση θελει να κανει ο καθενας.

Λευκάδιος
03/08/2015, 14:20
Εχει να κανει με τι χρηση θελει να κανει ο καθενας.
Ακριβώς ;-)

Bob_o_mastoras
03/08/2015, 14:21
Oδηγησα σημερα το καινουργιο Transalp 700.
Πωπω, τι γκαζι ηταν αυτο!! :p:lol::D:smokin:

Περα απο την πλακα, ωραιο σαν συνολο, καλη λειτουργεια του μοτερ, καλυτερη οδικη συμπεριφορα απο το παλιο (αυτο ελειπε..:rolleyes:) αλλα ρε φιλΑΙ... αβολο!
Ειμαι 1.85, με καβαλο καπου στα 85cm και τα γονατα μου καναν αρκετα πιο κλειστη γωνια απο αυτη που περιμενα. Και το χειροτερο το τιμονι του ηταν τερμα στενο.. :( Γενικοτερα δεν βολευτηκα καθολου επανω του..
Επισης δεν κρυβει το βαρος του πολυ καλα..

Αααχ, ποτε θα ξεφυγουμε απο την ατιμη αυτη κατηγορια των on-off ρε γμτ... :rolleyes::rolleyes:

ΕΝΤΙΤ: Ξεχασα να αναφερω οτι μου αρεσαν πολυ τα φρενα του. Πολυ καλα! :)

catmaster
03/08/2015, 19:15
καλησπέρα

όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να μπω και εγώ στο κλαμπ τον on-off .
Το ζητούμενο μου ειναι ότι δεν έχω ανάλογη εμπειρία απο αυτή την κατηγορία και δεν ξέρω με πια κριτήρια να επιλέξω την μηχανή , απο κυβικά και δίπλωμα δεν έχω θεμα ,απο χρήμα ταβάνι τα 3,500€ .
Τώρα θα πει κάποιος γιατί επιλέγω αυτή την την κατηγορία , την επιλέγω μιας και μετακόμισα σε ποιο απόκεντρη περιοχή που ακόμα και το αμάξι σχεδόν την ακούει άσχημα σε καποια κομματια τις διαδρομής .
Η ολοι χρήση της θα ειναι δουλειά - σπίτι άντε και τιποτα κοντινές βόλτες

Εαν παίζει ρόλο έχω ύψος 1,78 και κοντά στα 90 κιλά βάρος.

Αν τα χιλιόμετρα που γράφεις καθημερινά είναι λίγα (κάτω από 50 πχ) και μέση ταχύτητα 80-100 χαω πάρε ένα μονοκύλινδρο όπως πρότειναν κάποιοι παραπάνω (dr, Klr, Freewind -με λίγο ψάξιμο βρίσκεις και Ktm και Husqvarna ) και ρίξε λίγα χρήματα να φτιάξεις σωστά τις αναρτήσεις του (αν δεν τις έχει ήδη βελτιώσει ο προηγούμενος)