PDA

View Full Version : Usb στικ, τι έγινε ;



Ασωτος
01/08/2015, 12:29
Ένα usb stick, Sony 16άρι...

Αρκετά αρχεία μέσα - σωσμένα όμως και σε dvd...

Το βάζω στον υπολογιστή και μου δείχνει ότι έχει π.χ 7 γίγα ελεύθερα από 16.. Κάνω να το ανοίξω και το βγάζει κενό.

Δοκιμή σε τρεις υπολογιστές, XP, WIN 7, WIN 8.1....Τα ίδια...


Δεύτερο usb, Sony 8άρι.. Το ίδιο φαινόμενο.


Να τα πετάξω ή να το παλέψω ;

Σκαναρισμένα με κασπερσκι,μαλγουερ κλπ - δεν βγάζουν κάτι....


Για πέστε


(έιναι γιαπωνέζικα και μαύρου χρώματος - παίζει ρόλο ; :D)

pipe_smoker
01/08/2015, 12:46
(έιναι γιαπωνέζικα και μαύρου χρώματος - παίζει ρόλο ; :D)

Άμα είναι Honda, χέσα μέσα:lol:

Εντύπωση μου κάνει. Να καήκανε και τα δύο έτσι στο ξαφνικό.

Σου δείχνει ότι έχει πράμα μέσα (όταν κοιτάς την πίτα πχ) αλλά όταν το ανοίγεις δε σου δείχνει τα αρχεία?
Ρίξε ενα τσεκάρισμα μπας και την άκουσε καμιά ρύθμιση και τα έκανε κρυφά (για κάποιο λόγο).

Εγώ μέχρι εκεί νογάω.

Θα σου πούνε και οι ειδικοί μόλις το δουν.

RizlaPlusPlus
01/08/2015, 12:47
Ξανακανε φορματ, θα στρωσει λογικα. Δεδομενου του οτι εχεις τα αρχεια δλδ. Αλλιως, πες να σε βοηθησουμε και στο recovery.

vaska
01/08/2015, 13:27
σχεδόν πάντα τονμπούλογλου. Σπανίως επανέρχονται.

chr1s_86
01/08/2015, 14:10
Τα φλασάκια μπαίνουν και σε άλλα PC? Υπάρχει και μια περίπτωση ιός να έχει κάνει τους φακέλους κρυφούς και να έχει κάνει συντομεύσεις των φακέλων που τρέχουν τον ιό. Έτσι το antivirus σβήνει τις συντομεύσεις και αν η ρύθμιση για τους κρυφούς φακέλους είναι να μην φαίνονται τότε το φλασάκι παρουσιάζεται κενό.

noodles
03/08/2015, 11:45
πιθανων εχουν ιο. καντα format σε αργη ταχυτητα, πιστευω θα επανελθουν.

RizlaPlusPlus
03/08/2015, 12:00
σχεδόν πάντα τονμπούλογλου. Σπανίως επανέρχονται.

Oλα επανερχονται. Και τα φλασακια το ιδιο, κατα 90%.
Οχι οτι το χρειαζεται ο ανθρωπος, αλλα μην τον απογοητευετε κιολας! Αν χρειαστει data recovery, εδω ειμαστε! :)

vaska
03/08/2015, 14:05
Oλα επανερχονται. Και τα φλασακια το ιδιο, κατα 90%.
Οχι οτι το χρειαζεται ο ανθρωπος, αλλα μην τον απογοητευετε κιολας! Αν χρειαστει data recovery, εδω ειμαστε! :)

Να μου επιτρέψεις να έχω άποψη. Στα 100 φλασάκια με αυτά τα συμπτώματα στην καλύτερη έχουν επανέρθει τα 5-6. Δεν θέλω ν' απογοητεύσω κανέναν. Την εμπειρία μου μεταφέρω. Και μάλιστα όσο πιο επώνυμο είναι τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες επαναφοράς.

Εγώ (και τονίζω το εγώ) πάντως φλασάκι που μου την έχει κάνει 1 φορά το έχω υπό παρακολούθηση και δεν το εμπιστεύομαι πια εκτός κι αν ο λόγος που κλώτσησε, ήταν πρόβλημα σε κάποια θύρα του υπολογιστή.
:wave2:

RizlaPlusPlus
03/08/2015, 14:27
Να μου επιτρέψεις να έχω άποψη. Στα 100 φλασάκια με αυτά τα συμπτώματα στην καλύτερη έχουν επανέρθει τα 5-6. Δεν θέλω ν' απογοητεύσω κανέναν. Την εμπειρία μου μεταφέρω. Και μάλιστα όσο πιο επώνυμο είναι τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες επαναφοράς.

Εγώ (και τονίζω το εγώ) πάντως φλασάκι που μου την έχει κάνει 1 φορά το έχω υπό παρακολούθηση και δεν το εμπιστεύομαι πια εκτός κι αν ο λόγος που κλώτσησε, ήταν πρόβλημα σε κάποια θύρα του υπολογιστή.
:wave2:

Μα δεν εχω κανενα λογο να σου απαγορεψω να εχεις αποψη! Αλλα κι εγω πουλαω τετοιες υπηρεσιες, δεν το λεω στον αερα. Ολα γινονται recover, εκτος ελαχιστων περιπτωσεων. Συγκεκριμενα μεχρι τωρα μονο ενα corsair εχω δει που ηταν εντελως νεκρο...

vaska
03/08/2015, 15:02
Μα δεν εχω κανενα λογο να σου απαγορεψω να εχεις αποψη! Αλλα κι εγω πουλαω τετοιες υπηρεσιες, δεν το λεω στον αερα. Ολα γινονται recover, εκτος ελαχιστων περιπτωσεων. Συγκεκριμενα μεχρι τωρα μονο ενα corsair εχω δει που ηταν εντελως νεκρο...

άλλο recover και άλλο functional. Εγώ τουλάχιστον κατάλαβα ότι επιθυμεί να το χρησιμοποιεί.

RizlaPlusPlus
03/08/2015, 15:53
άλλο recover και άλλο functional. Εγώ τουλάχιστον κατάλαβα ότι επιθυμεί να το χρησιμοποιεί.

Εσυ καλα καταλαβες, λογικα. Κι εγω αυτο καταλαβα. Και δε διαφωνω μαζι σου κιολας.
Αλλα νομιζα οτι απαντησες στο αν σωζεται, οπως κ οι περισσοτεροι. :beer:

macdeath_s
03/08/2015, 17:05
Βγάλε και τα δύο από το pc και τρέξε είτε Panda Rescue Disk είτε Malwarebytes σε safe mode όμως. Αν έχει ιό ένα από τα δύο θα στο δείξει.

Ασωτος
03/08/2015, 17:30
Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω ... και ευχαριστώ για τις γνώμες και συμβουλές...:beer:

Τελικά τα φλασάκια την άκουσαν σε στερεο μοντ...

Και άρχισα να ψάχνω για πρόγραμμα data recovery : σε κάποια μου έβγαζε μερικά αρχεια και σε κάποια ότι υπήρχε μέσα. Δοκίμασα τα

Handy recovery,
Recuva,
Easeus data recovery,
Wise data recovery,
Free any data recovery,
Recover my files,
Pandora

Μισό αποτέλεσμα, γιατί έχουν όριο recovery το 1 giga και εγω τα ξεπερνάω

Μου ξεφεύγει κάποιο άλλο πρόγραμμα ;

noodles
06/08/2015, 10:49
λιγο πολυ αυτα ειναι, δε μου ερχεται καποιο αλλο. αν τα αρχεια σου ειναι σημαντικα πηγαινε σε καταστημα που κανει τετοια δουλεια, εχουν καλυτερα εργαλεια.

borbos
06/08/2015, 14:03
Αν δεν βγαλεις ακρη απο τα sofware παρε και μια τιμή απο δω http://www.cheaprecovery.gr/index.php?lang=el.
Ειναι φιλος

turogalos
10/08/2015, 13:05
Εγώ είχα πάθει το πρόβλημα που περιγράφει το επόμενο βίντεο με την κάρτα μνήμης που είχα στο κινητό μου. Δεν είναι ακριβώς ίδιο αλλά είχα παρόμοια συμπτώματα με σένα και έπρεπε να σώσω κάτι βιντεάκια και φωτογραφίες από τα παιδιά μου.. Δοκίμασε και εσύ και ίσως σε βοηθήσει:

Fixed: SD Card Corrupted/Damaged/Error or Cannot Access? 2 Minutes! (https://www.youtube.com/watch?v=3pNmJDzfkzo)