PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SUZUKI GSX 1400



tasos1980
01/08/2015, 19:28
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟ ΜΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ
ΕΠΛΗΝΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΦΥΣΙΞΑ ΜΕ ΑΕΡΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΣΥΝΗΘΩΣ.ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕΝΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΡΟΠΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 4000-4500 ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΝΙΓΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΒΟΥΤΑΓΕ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΦΥΣΙΞΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΟΥ ΕΡΙΞΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΨΕΚΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ.ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΛΥΣΗΜΟ.ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΙΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

teogtp
01/08/2015, 19:52
Πρωτη σκέψη. Μπουζι και μπουζοπιπες βραχυκυκλωνουν απο τα νερα.

tasos1980
01/08/2015, 19:58
δεν μπερδευει απλα πνιγετε σαν να θελει περισοτερο καυσιμο,αερα κατι τετοιο.τα μπουζι και οι μπουζοπιπες ειναι καλημενα με λαστιχο και ειναι δυσκολο να περασει νερο.παρολα αυτα θα το ελεγξω

catmaster
01/08/2015, 20:04
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΤΟ ΜΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ
ΕΠΛΗΝΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΦΥΣΙΞΑ ΜΕ ΑΕΡΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΣΥΝΗΘΩΣ.ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕΝΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΡΟΠΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 4000-4500 ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΝΙΓΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΒΟΥΤΑΓΕ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΦΥΣΙΞΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΟΥ ΕΡΙΞΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΨΕΚΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ.ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΛΥΣΗΜΟ.ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΙΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Έχει περάσει νερό από τις μπουζόπιπες και μπερδεύει. Να αλλάξεις μηχανικό .Το πρώτο που κοιτάς είναι οι μπουζόπιπες και όχι τα μαντζούνια που έριξες και θα έπρεπε να το ξέρει ο δικός σου

tasos1980
01/08/2015, 20:07
δεν μπερδευει απλα πνιγετε σαν να θελει περισοτερο καυσιμο,αερα κατι τετοιο.τα μπουζι και οι μπουζοπιπες ειναι καλημενα με λαστιχο και ειναι δυσκολο να περασει νερο.παρολα αυτα θα το ελεγξω

typhoon
01/08/2015, 22:37
90% έχει περάσει νερό στις πιπες. Αφαιρεις κ φυσας με αέρα στις υποδοχες στη κεφαλή. Αν έχει μέσα (παρακαλάς να έχει) το πετάει κ τέλος. 10% οι πιπες να είναι αυτές με τους ενσωματωμένους πολλαπλασιαστες κ να έχει βραχυκύκλωσει πολλαπλασιαστης. Εκεί πας για κατοσταρικο+ το τεμάχιο κ ψαχτα για το ποιος(ή ποιοι) είναι οι ελαττωματικοι. Γενικά μη χρησιμοποιείς πιεστικο στη μηχανή. Περισσότερο κακό κάνει πάρα καλο

tasos1980
02/08/2015, 14:56
ΟΙ ΜΠΟΥΖΟΠΙΠΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΔΟΧΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΓΙΑ 1ο ΚΑΙ 4ο ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΕΛΕΓΧΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ ΟΙ ΑΚΡΙΑΝΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΑ ΦΥΣΙΞΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΓΝΩΣΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΟΙ ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟ ΚΑΛΗΜΑ.ΑΠΟΚΛΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ΑΦΟΥ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΔΕΝ ΕΠΕΜΕΙΝΑ.ΑΛΛΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ.ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ?ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΟΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΟ ΜΠΟΥΖΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ 4 ΚΙΛΗΝΔΡΟΙ?

pipe_smoker
02/08/2015, 17:30
@Tasos1980
Μη γράφεις με κεφαλαια.

@Ολοι
Παρακαλώ μείνετε στο θέμα.

fournas
02/08/2015, 18:04
αν και δεν εχω και πολυ ιδεα απο ψεκασμο αλλα φανταζομαι ολο και λιγη βενζινη θα κραταει στο "σωμα" του ..

θα εκλεινα απο το ρουμπινετο την παροχη βενζινης και (με βοηθεια καποιου φιλου , γτ ειναι και γομαρι το μηχανακι ) θα το πλαγιαζα για να κανει υπερχειλιση και μαζι με την βενζινη να βγει και τυχον νερο που ισως μπηκε απο το πλυσιμο + θα τσεκαρα το φιλτρο αερα οτι εχει στεγνωσει απο τυχον νερα ( που λογικα και να ειχε παρει , μετα απο 24 ωρες το λογικο θα ειναι να εχει στεγνωσει )

tasos1980
03/08/2015, 22:41
Τελικά το πρόβλημα λίθηκε.Το φίλτρο της βενζιναντλίας είχε πιάσει τόση βρόμα που εμπόδιζε την ροή του καυσίμου και εξωτερικά του φίλτρου είχε κάτι καφέ υπολοίματα που προέρχονταν απο νέρο στην βενζίνη οπως είπε ο μάστορας.Αφού καθαρίστηκε δούλεψε κανονικά και το εργαλείο πυροβολάει και μάλιστα πολύ καλύτερα απο οτι το είχα συνηθήσει και το πλύσιμο ήταν απλά μια σύμπτοση για να μας δυσκολέψει.Ευχαρηστώ