PDA

View Full Version : Γυρισμένο κοντέρ..



Nik0s_Dk
01/08/2015, 22:03
Παιδιά καλησπέρα. Έχω βρει δύο μοτό που με ενδιαφέρουν και φαίνονται (από τις φωτό όσο υποκειμενικό μπορεί να είναι αυτό) σε πολύ καλή κατάσταση. Ωστόσο αυτό που με προβληματίζει είναι τα χιλιόμετρα. Η μία είναι του 03 και λέει ότι έχει 35000 και η άλλη του 08 με 32000. Δεν έχω κάνει κίνηση ακόμα να τις δω απο κοντά. Φυσικά αν αποφασίσω να κινηθώ προς τη μια ή την άλλη θα πάω με μάστορα αλλά υπάρχει τρόπος να μάθω/δω/βρω αν έχει γυρίσει το κοντέρ? Βιβλίο σέρβις γράφουν πως δεν υπάρχει (ή δεν αναφέρεται ότι υπάρχει). Και δεύτερη ερώτηση. Έστω ότι δεν μαθαίνω ποτέ αν έχει γυρίσει το κοντέρ, αν ο μάστορας πει πως η μηχανή είναι οκ και δεν έχει εμφανή προβλήματα τότε το ενδεχόμενο να έχει παραπάνω χιλιόμετρα σε τι μπορεί να επηρεάσει τη μηχανή? Θενκς.

taisteal
01/08/2015, 22:07
Α,θα ειναι οι μηχανες των ναυτικων..


:lol::lol:

Οταν βλεπεις 35000 χλμ,να βαζεις και το ενα(1)μπροστα για να εισαι μεσα,στη καλυτερη.
Παιζουν και ευκαιριες βεβαια με αληθινα χλμ,αλλα σπανιο.

Nik0s_Dk
01/08/2015, 22:14
Χαχα ναι είδα και τέτοιες(ναυτικών) με 7500 και 8500 χιλιάδες.. το θέμα είναι Πως τις καταλαβαίνεις αυτές τις ευκαιρίες, γιατί οκ να δώσεις ότι λεφτά είναι να δώσεις αλλά αν είναι να κλαις χρήματα που εχουν μαζευτεί με αίμα άστο να πάει.. Δεν είναι εποχές για να πετάς λεφτά. Γιαυτό ρωτάω πιο πολύ αν υπάρχει έστω ένας τρόπος κάτι να φανεί.

taisteal
01/08/2015, 22:21
Χιλιαδες μηχανακια πωλουνται με γυρισμενα κοντερ,αν το προσεχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης
συνηθως δεν το καταλαβαινεις.
Ειδικα αν ειναι τιποτα τρανσαλποβαρκαδερο που δεν χαλανε.
Τωρα,αν γραφει 30000 χλμ,και εχει π.χ τις δισκοπλακες τερμα φαγωμενες,ε κατι δεν παει καλα.

typhoon
01/08/2015, 22:29
Το μεταχειρο είναι πάντα ρίσκο. Αφού ακούσεις τις ιστορίες των ιδιοκτητών, κόψεις φάτσες, δεις ποιος σου εμπνεει εμπιστοσύνη (ή είναι καλύτερος ηθοποιός) τις δει κ ο μάστορας σου περνας στο ψάρεμα πάνω σε χαλαρή συζήτηση. Πχ αν πρόκειται για τετρακυλινδρα στα χλμ αυτά δεν πρέπει να έχει ανοιχτεί το μοτέρ ή να έχει γίνει ρύθμιση βαλβίδων. Άσε τι λένε τα μανιουαλ κάθε 20.000 κλπ γιαπωνέζικο 4 κύλινδρο μετά τις 40 κι αν χρειάζεται. Άλλο παράδειγμα η κατάσταση μαρσπιε κ γκριπ. Θεωρητικά πρέπει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Φθαρμενα ειδικά τα μαρσπιε δείχνουν χλμ. Οι δισκοπλακες επίσης πρέπει να είναι σα καινούργιες σ αυτά τα χλμ χωρίς καθόλου δόντι. Το ίδιο κ τα αλυσιδογραναζα σε σωστά συντηρημένο μοτορι. Θα μπορούσες να τσεκάρεις κ το τελευταίο κτεδ της μηχανής. Ίσως να κραταγανε τα χλμ όταν πέρασε.
Άλλο που μου ρθε, ρουλεμαν τροχών εις άριστη κατάσταση ούτε σκαλώματα ούτε να γρατζουνανε ούτε να ακούγονται ούτε να τζογαρουν σ οποιαδήποτε κατεύθυνση.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο

Nik0s_Dk
01/08/2015, 22:32
suzuki sv650s είναι αυτη που κοιτάω. άρα λοιπόν μόνο από κάτι που είναι εμφανές όπως είπατε από δισκόπλακες κλπ. Μάλιστα.. Μάλλον θα τσαντιστώ και θα κρατήσω τα γκαφρά μέχρι να γίνουν δραχμές ή αν δεν γίνουν να πάρω τπτ καινούριο.......
Πέρα από την πλάκα πάντως είναι τραγικό πιστεύω να κοροιδεύεις ουσιαστικά τον άλλον. Θα πάω να τα δω κάποια στιγμή και βλέπουμε... Απλά ήθελα να ξέρω τι θα πρέπει να κοιτάξω/κοιτάξουν παραπάνω.. Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Αν έχετε και τίποτα αλλα να προτείνετε ευπρόσδεκτο!

kapnias
01/08/2015, 23:43
Ζήτα κτεο και ρώτα και για προηγούμενο κτεο αν εχει.
Ολα τα κτεο ειναι online και ξερουν τα χιλιομετρα του προηγούμενου ελέγχου.
Στα suzuki που εχουν ψηφιακό κοντερ κραταει μνήμη και στα μιλια εκτος απο τα χιλιομετρα.
Αν καποιος γυρισει τα χιλιομετρα αλλα οχι τα μιλια ,οταν γυρίσεις το κοντερ απο χιλιομετρα σε μίλια δεν θα συμφωνουν μεταξυ τους.
Θα σου δειχνει πχ 32000χιλιομετρα αλλα αντι για 20000 μιλια θα δειχνει τα πραγματικά.
Ψαξε στον γουγλη να δεις πως αλλάζει το κοντερ απο χιλιόμετρα σε μίλια.

Παντως δεν ειναι απίθανο να βρεις μηχανάκι με λίγα χιλιόμετρα.
Ο κουμπάρος μου εχει δυο μηχανές, ενα scooter, μια βεσπα και δυο παπάκια.(6 στο συνολο)
Ολα φυλαγμενα σε γκαράζ και δεν βλέπουν ποτέ βροχή.
Δουλέυει και ενα 14ωρο την ημέρα οπότε καταλαβαίνεις ποσο συχνα κυκλοφορούν.
Οταν θα πει να πουλήσει πχ το bonneville του 2008 που έχει 8.000 χιλιομετρα ή το 1000 κ9 που εχει σκαρτα 14.000 δεν θα πιστεύεις οτι ειναι πραγματικά τα χιλιόμετρα!!

bulmont
02/08/2015, 03:46
Α,θα ειναι οι μηχανες των ναυτικών.......



......ή των οικοδόμων....................;)

buckley
02/08/2015, 07:07
......ή των οικοδόμων....................;)

Μήπως των σείχηδων ???
ΥΓ Βάγκο δε λέω εσένα ρε ,λέω αυτών με τα χαρέμια που δεν ξέρουν ποια να πρωτοκαβαλήσουν...

irinia
02/08/2015, 07:09
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑ ΠΡΑΜΜΑΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ




Πόσο αληθοφανή είναι τα χιλιόμετρα που γράφει ένα μηχανάκι.
Τα πρώτα που ζητάς είναι βιβλίο σέρβις από σοβαρή αντιπροσωπεία και να ταυτίζεται με ΚΤΕΟ.
Και μετά ψάχνεις το μηχανάκι,όπου αν δεις κάτι που δεν στέκει φεύγεις...!!!
Μανέττες,γκριπ,μασπιέδες όλα αλλάζονται όμως υπάρχουν πράγματα που αν δεν συμβαδίζουν
το παρατάς το μηχανάκι.Εφόσον δεν ξέρεις πάρε μαζί σου κάποιον που γνωρίζει.
Είναι τόσα πολλά που και να σου τα γράψω θα είναι δύσκολο για σένα.
Για παράδειγμα βρήκα κάποτε σε μια ΠΟΛΥ ΚΥΡΙΛΕ αντιπροσωπεία ένα βαραντέρο με 15000 χλμ.
που όμως η φθορά των μπροστινών δίσκων δεν συμβάδιζε με τα χλμ.
Ψάρεψα τον πωλητή και έμαθα τον αριθμό πινακίδας,βρήκα τον ιδιοκτήτη από κάποιον φίλο,
και αυτός επειδή τα είχε και μαζί τους μου τα είπε....46000 χλμ. το μηχανάκι...!!!
Ένα απλό παράδειγμα,όταν όμως ακούς δεν έχει βιβλίο και κάτι τέτοια σήκω φύγε με την πρώτη.
Υπάρχουν σίγουρα πολλά μηχανάκια με λίγα χλμ. αλλά ΑΥΤΕΣ ΟΝΤΩΣ είναι ευκαιρίες.
Εγώ για παράδειγμα έχω στο γκαράζ ένα βεστρομάκι με 8000 χλμ. αγορασμένο τον Απρίλιο του 2013.
Όμως αυτά τα μηχανάκια θα τα βρεις σε ιδιώτες και οι τιμές θα είναι συνήθως υψηλές.
Ο κόσμος βέβαια θέλει να φάει παραμύθι και ο έμπορος τον ταίζει...!!!!
Όταν πάω σε έμπορο και ζητάω βιβλίο σέρβις, για αυτοκίνητο μιλάω ,και μου δίνει ένα βιβλίο κωλόχαρτο
με σφραγίδα μια απλή χωρίς τηλ. ΑΦΜ κ.λ.π, Χόντα να γράφει για παράδειγμα,.....ε τότε ψάχνει για μαλάκα που τα τραβάει ο κώλος του
επειδή είναι μέσα στη γκαύλα να αγοράσει,ή στον πιτσιρικά που πιέζει τον γονιό και στ'αρχαία του...!!!
Οι σοβαρές αντιπροσωπείες όταν τους δώσεις κωδικό πλαισίου βγάζουν το ιστορικό του οχήματος,το τι έχει κάνει κ.λ.π.
Όταν ψάχνεις όμως ένα μηχανάκι για παράδειγμα 10 ετών που χάθηκαν τα ίχνη του,τι περιμένεις..?? Εκεί μιλάει η εμπειρία,
γιαυτό πάρε μαζί σου επαναλαμβάνω κάποιον που ξέρει...!!!
Επίσης αν έχεις κάποιον φίλο σε ασφαλιστική,αυτοί έχουν πρόσβαση και θα μάθεις αν έχει εμπλακεί σε ατύχημα κ.λ.π.

vaska
02/08/2015, 07:45
Έτσι για την ιστορία εγώ έχω ένα GS1200 του 06 και τα χιλιόμετρα που έχει πάνω του είναι ή 25Κ ή 28Κ, δεν θυμάμαι ακριβώς και το κοντέρ δεν έχει πειραχτεί. Παίζει ρόλο αν το μηχανάκι είναι το μοναδικό μεταφορικό μέσο του πωλητή και πολλά άλλα. Εγώ λιώνω καθημερινά τα 2 παπιά μου και τα μεγάλα μηχανάκια μου τα έχω για βόλτες όποτε και όταν και για να βγάζω γούστα στα βουνά.

toyar
02/08/2015, 07:57
τα χλμ ειναι κατι που το κοιτας τελευταιο
ελεγχος απο μηχανικο ειναι απαραιτητος
σε πρωτη φαση το μηχανακι για να αξιζει πρεπει να ειναι αβαφο και σε αριστη εξωτερικη κατασταση
αν ειναι παρατημενο απεξω θα ειναι και μεσα και προφανως κακοδουλεμενο
κι εμενα το μηχανακι μου ειναι 8 ετων και εχει 27000 πραγματικοτατα
βιβλιο service δεν εχει γιατι τα κανω μονος μου οταν πρεπει και με προσεγμενα αναλωσιμα

Nik0s_Dk
02/08/2015, 11:28
Thank You παιδιά, πολύ χρήσιμα τα όσα λέτε. Σίγουρα θα πάω με μάστορα αυτό ήταν το δεδομένο μου. Απλά προσωπικά θα ήθελα να μάθω 5 πράγματα.
Ευχαριστώ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας παιδιά, να ειστε καλά! :a20: :beer:

Bob_o_mastoras
02/08/2015, 13:15
Α,θα ειναι οι μηχανες των ναυτικων..




Μαζι με το βιβλιο service να ζητησεις να δεις και το ναυτικο φυλλαδιο απο το ΝΑΤ να 'σαι σιγουρος! :lol::cry:

Billymuse
02/08/2015, 13:31
Παιδιά καλησπέρα. Έχω βρει δύο μοτό που με ενδιαφέρουν και φαίνονται (από τις φωτό όσο υποκειμενικό μπορεί να είναι αυτό) σε πολύ καλή κατάσταση. Ωστόσο αυτό που με προβληματίζει είναι τα χιλιόμετρα. Η μία είναι του 03 και λέει ότι έχει 35000 και η άλλη του 08 με 32000. Δεν έχω κάνει κίνηση ακόμα να τις δω απο κοντά. Φυσικά αν αποφασίσω να κινηθώ προς τη μια ή την άλλη θα πάω με μάστορα αλλά υπάρχει τρόπος να μάθω/δω/βρω αν έχει γυρίσει το κοντέρ? Βιβλίο σέρβις γράφουν πως δεν υπάρχει (ή δεν αναφέρεται ότι υπάρχει). Και δεύτερη ερώτηση. Έστω ότι δεν μαθαίνω ποτέ αν έχει γυρίσει το κοντέρ, αν ο μάστορας πει πως η μηχανή είναι οκ και δεν έχει εμφανή προβλήματα τότε το ενδεχόμενο να έχει παραπάνω χιλιόμετρα σε τι μπορεί να επηρεάσει τη μηχανή? Θενκς.

Moνο αν δεχτουν να ανοίξει κινητήρας για να το δει κάποιος μάστορας δικος σου (φυσικά τα εξοδα επιβαρύνουν εσένα για ολη αυτη την εργασία)

Nostradamus
02/08/2015, 15:00
Εχω ενα gsr αγορασμενο απο καινουργιο του 06 (μολις ειχαν βγει). Το μηχανακι εχει 30Κ χιλιομετρα.

Βεβαια εχει και 4+ χρονια που ουσιαστικα "καθεται" και δεν γραφει χιλιομετρα γιατι ειμαι εκτος Ελλαδας.

Τα χιλιομετρα ειναι αυτα... Και δεν εχει ανοιχτει και δεν εχει πεσει κτλ κτλ κτλ.... Βεβαια το τι θα χρειαστει απο αναλωσιμα και μη, για να τσουλισει "σωστα" ξανα, ειναι αλλο θεμα... Αλλα αν μιλαμε για χιλιομετρα ναι μπορει να ειναι αυτα...

Επισης ενα Tuono Gen 1, Ενα VFR 800 του 04, ενα fazer, ενα triple (της κυριας του κυριου με το fazer) και ενα βαρκαδερο, ολα χωρις πτωση (ουτε καν στατικες) και με αστεια χιλιομετρα απο φιλους, που τα τελευταια χρονια για χ ψ λογους γραφουν απο ελαχιστα εως καθολου χιλιομετρα. Και κανεις δεν ειναι στο ΝΑΤ... :lol::lol:

Το που βρισκεται το μηχανακι (επαρχια η κεντρο παιζει σημαντικο ρολο στα χιλιομετρα που θα γραψει).. Και η κριση τα τελευταια χρονια εχει συμβαλει σε αυτο αρκετα...

Ξανα λεω δεν μιλαω για το τι αναλωσιμα μπορει να χρειαστουν (αν και καποιοι τα κρατανε σε εξαιρετικη κατασταση ακομη και αν δεν τα πολυκυκλοφορουν)...

kostaskk
02/08/2015, 19:43
κοιτας τα νουμερα στο κοντερ.
αν ολοι οι αριθμοι ειναι σε ευθεια γραμμη τοτε πιθανοτατα δεν εχει πειραχτει το κοντερ (ή ηταν πολυ ψειρας αυτος που το ανοιξε)

αν μερικα νουμερα ειναι ποιο πανω ή ποιο κατω σε σχεση με τα υπολοιπα τοτε εχει πιθανοτατα πειραχτεί.
επισης κοιτας τις βιδες του κοντερ και γενικα το κοντερ αν εχει σημαδια οτι το ανοιξαν.
πχ καθαρα καλωδια,ντιζες στο κοντερ ενω η μηχανη ειναι βρομικη ή δαχτυλιες σε βρωμικες ντιζες κοντερ σημαινει οτι ανοίχτηκε το κοντερ
φαγωμενες κεφαλες στις βιδες κοντερ το ιδιο.

Nostradamus
02/08/2015, 19:51
κοιτας τα νουμερα στο κοντερ.
αν ολοι οι αριθμοι ειναι σε ευθεια γραμμη τοτε πιθανοτατα δεν εχει πειραχτει το κοντερ (ή ηταν πολυ ψειρας αυτος που το ανοιξε)

αν μερικα νουμερα ειναι ποιο πανω ή ποιο κατω σε σχεση με τα υπολοιπα τοτε εχει πιθανοτατα πειραχτεί.
επισης κοιτας τις βιδες του κοντερ και γενικα το κοντερ αν εχει σημαδια οτι το ανοιξαν.
πχ καθαρα καλωδια,ντιζες στο κοντερ ενω η μηχανη ειναι βρομικη ή δαχτυλιες σε βρωμικες ντιζες κοντερ σημαινει οτι ανοίχτηκε το κοντερ
φαγωμενες κεφαλες στις βιδες κοντερ το ιδιο.

εχεις ακουστα υποθετω κατι καινουργια που τα λενε ηλεκτρονικα οργανα, ναι??

kostaskk
02/08/2015, 20:39
στα ψηφιακα ειναι ποιο δυσκολο να τα πειραξεις (νομιζω)

Pan (dvs)
02/08/2015, 20:53
στα ψηφιακα ειναι ποιο δυσκολο να τα πειραξεις (νομιζω)

Νομιζεις.Με 30 ευρουλακια......


Το SV εχει σκυλι κινητηρα.

Tycho Moon
02/08/2015, 21:29
Moνο αν δεχτουν να ανοίξει κινητήρας για να το δει κάποιος μάστορας δικος σου (φυσικά τα εξοδα επιβαρύνουν εσένα για ολη αυτη την εργασία)

Αυτά δεν γίνοντε μάστορα. Ποιός θα δεχτεί να ανοίξει το μηχανάκι του για να το δει ο πωλητής?

Το πολύ πολύ να δεχτεί να του μετρήσουν συμπίεση. Και τα γύρω γύρω.

Nik0s_Dk
02/08/2015, 23:06
Το SV εχει σκυλι κινητηρα.

αυτό είναι μια επιπλέον χρησιμότατη πληροφορία!! thnx!! :beer:

Nik0s_Dk
02/08/2015, 23:08
Αυτά δεν γίνοντε μάστορα. Ποιός θα δεχτεί να ανοίξει το μηχανάκι του για να το δει ο πωλητής?

Το πολύ πολύ να δεχτεί να του μετρήσουν συμπίεση. Και τα γύρω γύρω.

Και ποιος θα έμπαινε στη διαδιακασία να το κάνει. Εκτός πάλι αν μιλάγαμε για κάτι το εξαιρετικό ή σπάνιο. αλλά δε νομίζω πως κανείς θα έμπαινε σε τέτοιο κόπο, να το χρεωθεί κιόλας και στο τέλος να μη του κάνει..

Bowleno
03/08/2015, 11:19
Νομιζεις.Με 30 ευρουλακια......


Το αυτό........ λόγω δουλειάς είμαι σε θέση να γνωρίζω τι παίζεται με αυτά

noodles
03/08/2015, 11:23
τα χιλιομετρα ειναι απλα ενας αριθμος. μπορει να εχει 20κ και να ειναι χαλια συντηρημενο, αλλ μπορει να εχει 60κ και να ειναι σαν καινουριο. πρεπει να πας με μηχανικο (η καποιον γνωστο σου που ξερει απο μηχανες) να δεις απο κοντα. μη βιαστεις να παρεις το 1ο που θα βρεις μπροστα σου, οσο καλο και να φενεται.